Van ons Jeugdfront AMMONIAKSULFAAT TELEFONEEREN Melkmeel en Krachtvoedermeel R.U.Z. Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Volledige Voeders Teelt van vroege Erwten* Lagen prijs ZITDAGEN CHILINITRAAT Melkmeel of Krachtvoedermeel R.U.Z. Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Wintergranen Haver Zondag 12 Februari 1939. DB KGQRNBLOBM Landbouwleergang. 4. BEMESTING. Wet der verminderende meerder- opbrengst. Sterk bemesten is daarom nog niet altijd goed bemesten. Geef ik bv. aan een gewas, op armen grond een zekere meststof dan zal ik daardoor een op brengstvermeerdering bekomen. Dien ik nog eens dezelfde meststof toe, dan zal de opbrengst weer vermeer deren, maar niet meer zooveel als in 't eerste geval. Een derde toediening zou weer een kleinere vermeerdering geven, tot als er op den duur teveel zou zijn, de oplossing te sterk zou worden en de plant zou verbranden. De verstandige landbouwer hoeft nu natuurlijk, voor zijn grond en voor ieder gewas, na te gaan welke bemesting hij mag toedienen opdat de opbrengst ver meerdering van grootere waarde blijve als het toedienen der meststof hem kost. Organische Meststoffen. STALMEST, de oudste en voor naamste meststof a) Om de groote hoeveelheden die ervan beschikbaar zijn. b) Omdat hij een volledig planten- voedsel is. c) Omdat hij den grond aan organische stoffen verrijkt en grondverbeterend werkt (Humus). De stalmest bestaat uit vaste en vloei bare uitwerpselen ontbinden moeilijker als de vloeibare en hun werking duurt dan ook langer. De vloeibare uitwerpselen bevatten meer stikstof dan de vaste en dit tevens in een meer opneembaren vorm. A) Daar men in sommige.zelfs in vele streken meer en meer aan weidebouw gaat doen en de dieren heel den zomer bulten blijven, wordt er nu veel minder mest voortgebracht als vroeger. B) Volledige meststof bevatstikstof, fosfoorzuur, potasch en kalk, maar niet in optimale verhouding. De samenstelling hangt af van de voeding derdieren waarvan ze voort komt, van de diersoort zelve en van het gebruikte strooisel. Men vindt in mest per duizend dee- len volgens diersoort Runderen Vast. Vloeib. Water 835 923 Organische stof 150 57 Stikstof 59 10 Gemakkelijk opneem bare stikstof 0,6 10 Fosfoor 2.8 1.5 Potasch 1.4 15.5 Kalk 2.4 0,3 Paarden Vast. Vloeib. Water 750 926 Organische stof 230 47 Stikstof 5.6 14 Gemakkelijk opneem bare stikstof 0,5 14 Fosfoor 3 0,02 Potasch 3.3 16.5 Kalk 2,3 3,2 Schapen Vast. Vloeib. Water 680 903 Organische stof 295 70 Stikstof 6,2 15 Gemakkelijk opneem bare stikstof 0.5 15 Fosfoor 3 1.3 Potasch 1.7 18,5 Kalk 4 0,5 Zwijnen Vast. Vloeib. Water 800 - 966 Organische stof 160 28 Stikstof 6 6.4 Gemakkelijk opneem bare stikstof 0.8 6,4 Fosfoor 6 1,6 Potasch 5 8 Kalk 0,5 0,1 Volgens strooisel Hier komen in aanmerking voor de a) Inhoud aan plantenvoedsel. b) Opslorpingsmogen. c) Ontbindingsvermogen in den grond. d) Kostprijs. o» «o oq n rd oï oo ro o> ja J c/5 S -S m o\ cs cs SC H *-> w o H cn 3 SS verschillende gebruikte stoffen. Mest mei stroo van graangewassen vlinderbloemigen verteert vlug. De turf i is goed strooiselhij heeft het grootste opslorpingsvermogen en neemt tevens de stalgassen op, waardoor er minder reuk in de stallen is en stikstofverlies vermeden wordt. Evenwel bevuilt hij de dieren, de zwijnen eten ervan en hij maakt de hoeven der paarden brokkelig. Alles samen genomen is stroo te ver kiezen boven turf, alhoewel deze om zeggens onmisbaar is voor kleinvee. Koude (natte) Warme (droge) Mesten. Paarden- en schapenmest bevatten veel organische stof (zie tabel). Deze mesten zijn losser, luchtiger en vormen daardoor een beter midden voor de aërobe bacteriën. Ze ontbinden sneller, verhoogen de temperatuur meer en zijn dan ook geschikt voor vroege teelten en natte zware gronden. Men noemt ze droge of warme mesten. Natte mesten ontbinden veel lang zamer daar ze minder aërobe bacteriën hebben. Ze werken dan ook langzamer en zijn best geschikt voor groote kuituren waar men niet ieder jaar kan bemesten. Daar paardenmest rap en hevig ont bindt en daardoor verhit, zal men hem moeten bewaren tusschen ander mest, opdat de ammoniak niet te veel ver vliegen zou. Bewaren De bacteriën in den mest hoop bewerken de mestrijping, t.t.z. de verandering van verschen stalmest (dik wijls giftig), in plantenvoedende produc ten. Doch deze omzetting kan leiden tot groote verliezen. We kunnen ze best tegengaan door de lucht af te sluiten, met vasttrappen en tamelijk vochtig houden. Dan is immers nitriflcatie (door de aëroben) verhinderd. De ammoniak echter kan direct vervluchtigen, daar hij reeds aanwezig is en verschen stalmest. Daarom ook zal men den mest dikwijls uit den stal verwijderen en, eens vastge- trapt op den mesthoop, zal er veel min der verlies zijn. SchimmelKan zich alleen vormen in lucht en bij droogte (dus weer vasttrap pen en begieten). De zwam gebruikt het eiwit uit den mest tot vorming van haar mycelium, dat onverteerbaar is. Uit spoeling kan groote verliezen berokke nen. Daarom geeft men den kuil een hellenden, ondoordringbaren bodem en zijwanden. De uitgeperste aal moet men kunnen opvangen. De vloeibare uit werpselen moeten in een afzonderlijken put met ondoordringbare wanden be waard worden (uitspoeling). De mesthoop bedekken met aarde is niet goed. Het gebruik van bewarings- middelen is niet aan te raden. ('t Vervolgt). VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hoofdmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. Ons Melkmeel is steeds aangepast aan de voeders van het sei zoen. zoodat men het gewoon MELKMEEL mag geven. KRACHT VOEDERMEEL dient gebiuikt wanneer er draf wordt gevoederd. We kunnen niet genoeg herhalen dat Melkmeel en Kracht voedermeel zijn en dat ze door bij voedering van andere melen ONVOLLEDIG worden. Wie flink en gezond vee en veel melk wilt bekomen, gebruike enkel en alleen Ia een vorig artikel wezen we U op eenige algemeenheden die U, bij de teelt van vroege erwten, moeten voorlichten of die ge hoeft te bewerkstelligen om met den kweek goed te slagen. Vandaag zullen we in nadere bijzonderheden tre den. Het is hoegenaamd niet noodzake lijk een kostelijke inrichting te bezitten, natuurlijk dezen die over broeibakken of kassen beschikken, zullen ook wel weten op welke wijze ze het grootste voordeel hieruit kunnen trekken, maar we zijn er nu eenmaal op uit om met de minste on kosten mogelijk U aan te toonen, hoe ge met den kweek van vroege erwten moet te werk gaan. Waaneer men over het noodige getal bloempotjes beschikt van 8totl0ctm. doormeter dan kan men deze benuttigen. Nochtans, en we hoorden dit reeds ver klaren uit den mond van befaamde ho veniers, is dit niet volstrekt noodzakelijk en kan men zich ook eenige kiembakjes vervaardigen. Een kiembakje van 12 tot 15 centimeter diep, voorzien van een bodem waarin men op voorhand eenige gaatjes heeft geboord, om een degelijke uitwatering te bekomen, kan met voor deel de bloempotjes vervangen. Men legt op den bodem een dunne laag fijne sintels en hierop dan een laag gewone tuinaarde en wel zoodanig dat het gevuld is tot op een twee centimeter van den boord. Het is aan te raden, alvorens tot het zaaien over te gaan, de aarde eens goed vochtig te maken. Men trekt nu ondiepe voortjes waarin men dan de Zaden van vroege variëteiten legt. Buiten de Battelsche en Gentsche vroege waarover spraak in een vorig artikel kan men ook nog bezigen Express met ronde groene zadenhet is de vroege variëteit die het meest ge kweekt wordt in 't groot en 90 centime ter hoog kan groeien Saxonia met rond wit zaad is zeer vruchtbaar en aanbe velenswaardig en bereikt 80 centimeter hoogte automobile met witgroenachtig zaad en 90 centimeter hoogte bereikende is insgelijks een variëteit van groote op brengst met groote peulende Laxton's alpha met gerimpeld groen en zoet zaad is ook van zeer goede hoedanigheid. In de gleufjes getrokken in het kiem bakje legt men de zaden op 1 cm. af stand de gleufjes zelf zijn slechts 3 tot 5 cm. van elkander verwijderd en dit alles voor het gemak van het later uit nemen. In de bloempotjes legt men drie tot vier zaden per pot, niet te diep. Men kan de potjes of kiembakjes in een warme vorstvrije plaats zetten tot de planten een vuist boven den rand zijn gegroeid. Wanneer men hiermede omstreeks 15 Februari begint, dan kan men reeds half Maart in den vollen grond uitplan- ten in rijen getrokken op 30 cm. afstand van elkandermen trekt enkel twee rijen per bed en men laat een Bfstand van 60 cm. tusschen twee bedden. Op deze laatste plaatsruimte kan men latouw uitplanten, spinazie of ook wel radijzen zaaien. De erwt is hoegenaamd niet moeilijk op haar grond en verkiest een gematigd warme en vochtige luchtgesteltenis, Naarmate het weder warmer wordt zal ook de werking der bacteriën, die de stikstof uit de lucht als voedsel voor de plant aanwenden, toenemen en daarom moet men steeds voorzichtig zijn met een al te groote hoeveelheid stikstofrijke meststoffen. In een grond hiervan rijkelijk voor zien zou deze plant te veel bladeren ont wikkelen ten nadeele van de peulen. Daarom raden we aan voor de teelt van de erwt gebruik te maken van de Vol ledige Groente- en Weidevette R.U.Z. Inde TENTOONSTELLING van Landbouwmachines, Mest- j stoffen, enz*, die zal gehouden worden te Brussel (Heysel) van 12 tot 19 dezer vergeet niet den stand van het THOMASSLAKKENMEEL te bezoeken. (ingezonden). welke 6 stikstof, 8 °/o fosfoor en 8 °/o potasch bevat en welke mag aanzien worden als bevattende de beste verhou ding voedende bestanddeelen noodig voor de ontwikkeling van de erwt en de rijke opbrengst in peulen. Wil men een deel van het erwtenbed benuttigen als soepgroente dan hoeft men deze plantjes af te snijden wanneer ze nog zeer jong en malsch zijn en enkel 20 tot 30 cm. hoogte hebben bereikt. Al deze vroege erwtensoorten vragen geen al te groote rijzen nochtans moet deze bewerking met veel zorg uitge voerd worden, anders vallen de planten op den grond en gaan groote schade toebrengen aan de tusschenkultuur zon der te gewagen van een groote vermin dering ia opbrengst. Gedurende de eerste groeiperiode zal het noodig zijn tusschen de rijen eens goed den grond op te hakken om hem toe te laten zich beter te verluchten en te verwarmenlater als de planten een hoogte van 15 tot 20 cm. bereikt heb ben, aardt men aan. Bij het begin der maand Maart mag men reeds zaaien in vollen grond. Hier gebruikt men dan nog een vroege varië teit maar voegt er reeds een bij van midden seizoen, alsook een late om een goede opvolging te hebben in de op brengst. Opgepast voor de musschen. Deze zal men best van de erwtenbedden verwij derd houden met er fijae zwarte draden over te spannen. De draden mogen slechts gespannen worden op het oogen- blik dat de erwten gaan boven komen want de musch gewend zich alras aan een onschadelijke valstrik, maar zal toch zoolang wegblijven tot de planten hoog genoeg gegroeid zijn en het hun de moeite niet meer zal geven ze nog te willen uitrukken. Musschen zijn soms meer te duchten dan veldmuizen die in de nabijheid van de bosschen ook groote schade kunnen doen, bijzonder als de erwten in rijen zijn gezaaid en ze de rij tjes gevonden hebben om ze op te woe len en de zaden uit te halen. In dit geval ware het misschien beter op hullekens te planten. Van ziekten hebben de vroege erwten weinig of niets te lijden. Voor wat den zaadkweek betreft kan men eenige planten uitkiezen waarvan men geene peulen plukt en deze den kop uitnijpen boven de 5" of 6e bloem. Wan neer de planten geel worden en begin nen te verdrogen rukt men ze met de peulen aan uit en laat ze drogen in een welverluchte plaats tot aan het dorschen. Bij het pluizen zal men de erwten die aangetast door den erwtenkever, die ge vlekt of misvormd zijn, verwijderen. Op die manier kan men de erwtensoorten door 't landbouwkomiteit ter versprei ding aanbevolen, nog verbeteren. De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3' Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3'Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u. 30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3C Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAA VE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand- Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.„ de zaken behandelt. Beroeringen. Er heerscht geweldige beroering in den lande. Pas zijn de stormen die den wereldvrede bedreigden, wat gaan lig gen, of er rijzen binnenlandsche twisten op, die het land in twee kampen ver- deelen. Onze lezers zijn voldoende op de hoogte van de werking van den krani- gen Vlaamschen strijder Flor. Gram mens. die positie, vrouw, kind en vrijheid opofferde om te bekomen datgene wat dooreen wet bepaald werd, n l. de een taligheid van Vlaanderen. Het is een specifiek Belgische toestand, dat burgers zich verplicht zien de wet zelf toe te passen, bij ingebrekeblijving en moedwil der bevoegde besturen, en om die wetstoepassing de doos inge draaid worden. Intusschentijd blijft de heer Gram mens nog altijd opgesloten, en iedere dag langer in zijn cel, is een ware hoon, een kaakslag aan ons, lamlendige Vla mingen, die nog steeds met ons laten sollen en te laf zijn om vrije en rasechte mannen naar het parlement te zenden die ons goéd recht weten te verdedigen Daar is ook nog een ander geval dat al heel wat stof heeft doen opwaaien, n.l. de benoeming van Dr Martens tot lid van de pasopgerichte Vlaamsche Aka de mie voor Wetenschappen. Men weet dat Dr Martens destijds als Vlaamsch aktivist bij verstek ter dood veroordeeld werd door het Belgisch gerecht. Hij werd later door de amnes tiewet begenadigd. In het Waa'sche kamp, waar de lam me goedzakkérij onbekend is, ging een storm op toen men zijn benoeming als lid der Akademie vernam De frater nellen kwamen weer eens uit hun schelp en al wat anti-Vlaamsch was, groe peerde zich. Opstootjes vonden te Brussel plaats en zelfs de heer Spaak werd door een bende lafaards afgeran seld. De hoerra-patriotten en de oud strijders uit Le Havere en Parijs had den natuurlijk het meeste praats. Tegenover al dat gewoel stond het Vlaamsche volk ééndrachtig en het heeft ons werkelijk deugd aan 't hart gedaan, toen we in de Vlaamsche pers de reactie op hetWaalsche gestook volg den Vlaanderen was werkelijk één, op uitzondering na van een paar versteende fosielen. Met den dag blijkt het al meer en meer, dat het zoo niet kan blijven duren in den Belgischen eenheidsstaat. De Vlamingen en de Walen zijn twee ver schillende volkeren met elk hun eigen taal, eigen mentaliteit, eigen verzuchtin gen of betrachtingen. Het ging goed zoolang de Walen alleen de plak zwaai den, maar nu de Vlamingen ook hun woordje willen meespreken, krijgt men de poppen aan 't dansen. Vlaanderen wordt door Wallonië niet begrepen, en Wallonië wil aan Vlaanderen niet geven waar het recht op heeft. Dan is er naar mijn beschei den meening maar één mogelijkheid, wanneer men tenminste het bestaan van België wil bestendigen, en dat is dat eenieder zijn eigen weg gaat, dat de Vlaamsche en de Waalsche kuituur zich zonder onderlinge inmenging vrij kunnen ontwikkelen in éen op federa tieven voet ingericht België. Tijl II. HET Chilinitraat is geen scheikundige meststof 't Is een NATUURLIJK PRODUKT. Zijn doelmatig gebruik verzekert de meest economische opbrengsten. Gebruikt het voor vanaf Februari met dosissen van 200 tot 300 Kg. per hectare om een goede uitstoeling te bekomen. Past het toe voor altijd voor het planten om het legeren te voorkomen, met dosissen van 200 kg. per hectare na beeten en van 300 kg. na een graangewas. Klachten van allen aard dienen gedaan aan volgend adres Mr O. Caudron, Bestuurder R.U.Z. Aalst. ^'7*rA^ Maar eischt het echte Het woord M CHILI op de zakken en de fakturen is een teeken van waar borg. 1 MWHM| O) O) ja O) M O) -X U. o Q. in ka to O O N Ba O «o M S3 CL O) O O» M OO CS O CS CS 4) O) e# O QC O) O» M CD cd in O# 00 00 CS O O u 4) ca O) M sO CS CS CS O O u -*-* (O 4) AS rM a# M O cn co o o u 09 P 4> %4 oo ro O) ja o\ O» ja O O ON I O O c» M O CO CS T3 ca M-l O O

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3