Kindervergoediogen BERICHTEN B Gemengde Berichten HEUPJICHT SLOAN LANDBOUW- LANDBOUWERS! KIPPENHOUDERS voor onze landbouwers van hier cn elders* EZOEKT van 12 tot 19 Februari 1939, in de Vernietigt de PIJN W* PLEK WAAR de PIJN ONTSTAAT LINIMENT 4 u Het organiek koninklijk besluit voor zien door de wet van 10 Juni 1937 hou dende uitbreiding der kindertoeslagen tot de werkgevers en tot de niet-loon- trekkenden, werd eindelijk afgekondigd door het Staatsblad van 4 Februari 1.1. Daar het verslag aan den Koning en de tekst van het koninklijk besluit niet minder dan 136 bladzijden in het Staats blad beslaat, is het ons niet mogelijk in dit nummer reeds een uiteenzetting te geven van de bepalingen die onze land bouwers aanbelangen. Wij wenschen echter nu reeds mede te deelen aan onze leden die hunne voor- loopige toetreding instuurden tot de kas voor gezinsvergoedingen opgericht in samenwerking met Redt U Zeiven, dat onze Vereenigiog tijdig de passende maatregelen treft om hen in orde te stel len met de nieuwe wet. Redt U Zei ven heeft met het oog op de toekenning der gezinstoelagen aan zijn leden, een akkoord gesloten met de Onderlinge Kas voor Gezinsvergoedin gen van het Vlaamsch Economisch Ver bond te Antwerpen, Schoenmarkt. Deze kas door het groot aantal aan geslotenen welke zij groepeert, door hare gespecialiseerde inrichting en het geschoold personeel waarover zij be schikt, biedt voorzeker alle waarborgen voor degelijke behartiging der belangen onzer landbouwers, te meer dat Redt U Zeiven zijn woord zal mee te praten hebben in 't beheer der kas. Wij zegden hierboven dat het Vlaamsch Economisch Verbond gespe cialiseerd is voor het beheer van een onderlinge kas voor gezinsvergoedingen. Dit komt doordat het sedert jaren een bloeiende kas voor gezinsvergoedingen voor arbeiders beheert waarbij de groote meerderheid van werkgevers uit het Vlaamsche land is aangesloten. Onder vinding is hier ook de beste leer, welnu, deze ondervinding bezit het Vlaamsch Economisch Verbond. De leden die ons reeds hunne toe treding zonden kunnen dus gerust zijn. Ten gepasten tijde zullen zij hetzij rechtstreeks van het Vlaamsch Econo misch Verbond, hetzij door tusschen- komst onzer Vereeniging vernemen wat zij te doen hebben om de gezinsvergoe dingen te genieten voorzien door de wet. Tot hen die niettegenstaande onze herhaalde oproepen, nog achterwege zijn gebleven bij het inzenden van hun voorloopig aansluitingsbulletijn, zeggen wij thans met bijzonderen nadruk Het is thans hoog tijd om uwe toetreding in te zenden aan Redt U Zeiven, Afdeeling Gezinsvergoedingen, Zeebergkaai, 5, Aalst. Aansluitingsformulieren zijn te bekomen op onze bureelen alsook bij onze magazijniers. Hebben zij binnen den termijn be paald door het koninklijk besluit hunne toetreding niet gedaan bij een kas naar hunne keuze, dan worden zij van ambts wege. dus verplichtend aangesloten bij de officieele hulpkas en daar is het onze Vereeniging veel moeilijker hunne be langen waar te nemen. Stelt dus niet uit tot morgen, wat U heden doen kunt 1 BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 30 Jan. tot 5 Feb. 1939: Antwerpen 5 haarden Brabant 23 haarden; West-Vlaanderen 15 haar den; Henegouwen 16 haarden; Oost- Vlaanderen 12 haarden; Limburg 4 haarden; Luik 15 haarden; Namen 14 haarden Luxemburg 26 haarden. Totaal: 130 haarden. Vorige week 200 haarden. Week van 16 Jan. tot 22 Jan. 259. Week van 9 Jan. tot 15 Jan. 307. Week van 2 Jan tot 9 Jan. 334. Week van 26 Dec. tot 1 Jan. 485. Week van 19 Dec. tot 25 Dec. 420. Week van 12 Dec. tot 18 Dcc. 602. Bericht van de Provinciale Landbouwkamer voor Oost- Vlaanderen. Aan de belanghebbenden wordt mee gedeeld dat het Bureel der Provinciale Landbouwkamer beslist heeft toelagen te verleecen voor het aankoopen van motorbesproeiers onder volgende voor waarden 1) Een crediet van hoogstens 15.000 fr. zal daartoe gebruikt worden. 2) Een toelage zal alleen toegekend worden voor den aankoop van motor besproeiers. 3) Enkel vereenigingen kunnen met toelage begunstigd worden. 4) De toelage zal beloopen van 5C0 tot 1000 fr. maximum, naar gelang het aantal die zullen ingediend worden. 5) De toelagen zullen toegekend wor den voor motorbesproeiers aangekocht vanaf 1 December 1938 en de vragen moeten ingediend worden vóór 1 Mei 1939. Vermindering en ontslaging van belastingen. Door de kontroleurs van belastingen wordt aan alle landbouwers een vragen lijst gezonden voor de opgave van de schade veroorzaakt door mond- en klauwzeer. Dit met het doel de belas- tingen te verminderen of te ontslaan. De landbouwers hoeven dit zorg vuldig in te vullen, aanduidende de schade en verlies, ook aan melkgifte en 5 verplichte verkoop van dieren, in een woord alle schade veroorzaakt door de ziekte. Deze die geen formulier ontvingen kunnen het aanvragen bij den kontro- leur hunner omschrijving. Luik, het vervullen van de tolformalitei- ten. het verzenden enz Om nadere inlichtingen wende men zich tot den algemeenen secretaris, de heer R. Berthonneau. avenue Cpffln, 31, LaVarenne-Saint Hilaire(Seine- Franc?). Een flink gebaar van de pro vincie Oost-Vlaanderen voor Het economisch en sociaal belang van den tuinbouw. Het komt zelden voordat een dagblad zijne lezers objectief inlicht over land- bouwaangelegenheden. Wij stippen dan ook met genoegen het interessant artikel aan dat het Antwerpsch blad "La Mé- tropole in zijn nummer van 8 Januari 1.1. heeft gewijd aan den tuinbouw. De tuinbouw beslaat thans in ons land 39 000 Ha. grond, waarvan 750 Ha. onder glas. Het forceeren of verwarmen der serres vergt jaarlijks 250.000 ton steenkool. De serres en warenhuizen vertegenwoor digen als zij nieuw zijn een bedrijfskapi taal van 750 millioen frank. In de bloe menteelt vertegenwoordigt de handen arbeid 20 fr. per m2. De 9/10 van de tuinbouwteelt bestaat uit groenteteelt. 6C00 gezinnen leven uitsluitend van deze teelt doch een veel grooter aantal gezinnen bezit een ge mengd bedrijf bestaande uit landbouw- veeteelt en groententeelt. Zulks is in- zonderlijk algemeen het geval voor witloof, asperges en bloemkool. Bij een vergelijking welke hij maakt met Nederland, wijst de steller er op dat de Nederlandsche Regeering aan den tuinbouw een steun verleent van 4 milliard frank per jaar. Hij besluit zijn bijdrage als volgt Men zal ons komen zeggen dat Ne derland een landbouwland is. Laten wij elkander goed verstaan landbouw en veeteelt in den breedsten zin van het woord verschaffen in Nederland werk aan 20 t.h. der totale actieve bevolking, in België is de verhouding 17 °/0. Het is veel minder ingevolge de economische structuur, dan ingevolge de heerschende opvatting dat België en Nederland verschillen. Proeven op suikerbeeten. Veertien variëteiten namen deel aan alle jaarlijksche proeven. Een classifi ceering, op grondslag van de opbrengst aan de gtëlaboreerde suiker per Ha., samengaande met een hoog suikerge halte, gaf volgenden uitslag Eerste groepHillesbög. Tweede groep: Klein-Wanzleben N, Klein- Wanzleben Z, Kuhn P, Schreiber SKW. III E). Derde groep Rimpau Z. Vierde groep Schreiber SS. II (=N). Vijfde groepDippe Gebroeders W.I. (=N). Agenda der klein-veefentoon- Verbond der Veekweeksyndi- stellingen. katen van Oost-Vlaanderen. 3e Fokveedag, ingericht door het Stadsbestuur van Oudenaarde, op Maandag 27 Februari 1939, te 9 uur. 9000 fr. premiën. De aangifte der deelnemende dieren moet ten laatste vóór Vrijdag 17 Fe bruari gedaan worden op het Secreta riaat van bet Verbond der Veekweek- syndikaten, Akkergemstraat, 21, Gent, en vermelden naam en nummer van het dier, en stamboeknummer van vader en moeder. Het inschrijvingsrecht is bij de in schrijving te storten op postchecknum- mer96178 van het Verbond. t Van 17 tot 20 Maart zal de klein- veebond Ile-de- France voorgezeten door den heer Liandier, te Saint Maur bij Parijs, een internationale kleinvee- tentoonstelling houden, waarvan de afdeeling der dwerghoenders de voor naamste attractie zal wezen. De Bel gische deelnemers zullen van uitzonder lijke voordeelen genieten. Het regle ment-programma zal hen kosteloos gestuurd worden op aanvraag aan den heer W. Collier, Destouvellesstraat, 56, Brussel, of aan den heer N. Liénard, Eudore Daviostraat, 23. Ougiée-Luik. Deze zullen zich gelasten met het ver zamelen van de colli in de Zuidstatie te Brussel, of in de Guilleminsstatie te het naschoolsch landbouw- onderwijs. Na West-Vlaanderen en Antwerpen heeft de Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen meegedeeld dat de provin ciale toelage zal behouden blijven voor 100 uren les per leergang, ondanks de beperking tot 85 uur door den Dienst voor Technisch Onderwijs opgelegd. De Vlaamsche provinciën vergelden aldus eenigermate de onbegrijpelijke beperking der staatstoelagen voor de ontwikkeling der beroepsbekwaamheid onzer land bouwers. De boterinvoer En Februari. Naar verluidt is het botercontingent van 900.000 kg. voor de maand Januari niet uitgeput, zoodat het verlengd werd tot 15 Februari. Dit bewijst dat het te hoog was. Het contingent voor Februari is nog niet voorzien. Daar de lentepro ductie in aantocht is verhopen wij dat de Minister uiterst voorzichtig zal te werk gaan bij het toekennen van nieuwe I contingenten voor zooverre deze vol strekt zouden noodig zijn. Onze melkvoortbrengers zijn niet meer in staat verder met verlies te blij ven werken en géven er ook beslist den brui aan. De jongste vergadering der tarwecommissie. Op hare vergadering van 1 Februari stelde de commissie vast dat er meer evenwicht komt in de markt der inland- sche tarwe en dat er hier en daar een geringe prijsverbetering intrad. Er wordt verwacht dat de richtings- prijs betaald aan den voortbrenger, welke thans 124,5 fr. per 100 kg. be draagt, eerstdaags zal bereikt worden. De commissie heeft in afwachting de inmenging van inlandsche tarwe be houden op 40 °/o. Tijdens de laatste week heeft de groote maalderij 72 629 zakken inland sche tarwe aangekocht tegen den mid- denprijs van 122,08 fr. per 100 kg. in den molen geleverd. EEUW FEESTPALEIZEN, BRUSSEL (HEYSEL), de XXVIe Tentoonstelling van Landbouwmachines De grootste Landbouwtentoonstelling gehouden in België 1 Woont de voordrachten bij der GROOTE BELGISCHE LANDBOUWWEEK Het program der voordrachten wordt vrachtvrij toegezonden, op aanvraag Secretariaat t 29, Spastraat, Brussel Het wil ons voorkomen dat de bere- ning van professor Jonescu Sisesti eerder op wankele basis berust. Maïs is thans op de Europeesche markten het duurste aller granen, omdat de vorige Argen- tijnsche oogst gering was en dat de Argentijnsche maïs nu eenmaal de soort is welke de klienteel verlangt. Roemeen- sche maïs wanneer hij gezond is kan dezen in zekere maat vervangen. Doch wanneer de volgende maïsoogst in Argentinië meevalt, dan valt heel de speculatie van den Roemeenschen Mi nister in duigen, des te meer daar een groot deel der mogelijke koopers thans weer gewoon zijn rogge en gerst en andere voedergranen inplaats van maïs te gebruiken. Het kan best zijn dat de maïs van 1939 veel lager in prijs staat dan de tarwe. ENGELAND De steun aan de tarweteelt. De tarwecommissie heeft de rekening afgesloten voor de teeltpremiën aan de 76.000 tarweverbouwers ingeschreven voor 1937-'38. Zij ontvangen gezamen lijk 1.930.000 pond, hetzij 25 pond of 3600 fr. gemiddeld. FRANKRIJK De Regeeringssteun aan de vlasteelt. Voor het bedrijfsjaar 15 Juni 1938- 15 Juni 1939 wordt een premie toege kend van 3,60 fr. per kg. vlas gewonnen en gezwingeld in Frankrijk. De vlasteler krijgt daar de 2/3 van, de vlasbewerker 1/3. Wordt het vlas onbewerkt uitge voerd, dan wordt maar 40 °/o van de premie uitgekeerd berekend op ge zwingeld vlas. De vlasverbouwers ontvangen vol gens dit stelsel per kg. droog vlas, met het zaad erop, wanneer het in Frankrijk gezwingeld wordt, 0,24 fr. en bij uitvoer 0,144 fr. DUITSCHLAND De reglementeering van de hopteelt. De bestaande hopvelden mogen maar behouden worden of nieuwe aangelegd, mits vergunning door den Nationalen Brouwerijdienst. De velden waarvoor geen vergunning werd toegestaan, zullen onmiddellijk vernietigd worden. ZWITSERLAND Het invoerrecht op tarwe ver- hoogd. Het invoerrecht op tarwe is verhoogd van 1,60 op 3 fr. (18,10 Belg. fr.) per 100 kg. ROEMENIE De graanteelt. De Roemeensche Minister van Land bouw, Prof. Jonescu Sisesti, voert pro paganda en kondigt maatregelen aan voor de uitbreiding der productie van maïs ten koste van de tarwe. De reden hiervan is dat de Staat als steun aan den tarweuitvoer niet minder dan 3,3 milliarden lei (120 millioen fr.) uitkeeren moet gedurende dit oogstjaar, terwijl de maïs zonder steun loonend is. De teelt van maïs bedroeg in doorsnee in de jaren 1923 '35 5 millioen Ha. met een opbrengst van 5 millioen ton waar bij ongeveer 900.000 ton beschikbaar bleven voor uitvoer. Met een meer ra- tionneele kuituur zou men gemakkelijk komen tot een meeropbrengst van 100 kg. per Ha., wat 500 000 ton zou maken welke zouden kunnen uitgevoerd wor den. Naar den Rosenmontag-Karnavalstoet te Keulen gaat de V.T.B. met een spe- cialen trein op Maandag, 20 Februari. ^Vie meewil tegen slechts 85 fr., alles inbegrepen (trein, pas, visum en bijwo nen eener karnavalsrevue) worde spoe dig lid van den V.T.B. en schrijve in bij een der Aalstersche vertegenwoordigers. Gerard Walschap te Aalst Op Dinsdag 14 Februari, te 20 uur, in de Feestzaal van het Stadhuis, houdt de groote romanschrijver een lezing over "Spoken en Heksen in Vlaanderen,,. Toegang kosteloos voor de leden. Welkom op het Aalstersch Karnaval I Te 10 uur, vanaf het Statieplein, be zoek aan de stad onder degelijke leiding. Vanaf 13 u. 30 tribune beschikbaar voor V.T.B., op het Statieplein, aan 1 fr. Stad Aalst. Karnavalfeesten 1939. 17e Jaarlijksche Liefdadigheidsstoet en Omgang der Aalstersche reuzen en fa milie, de Kat, Majoor Gans en het ver maarde Ros Bayard, op Zondag 19 Fe bruari 1939. te 14 uur, met den gelde- lijken steun van het Stadsbestuur, en de Steun- en Beschermleden van het Feestkomiteit. Honderd duizend frank prijzen. Prachtige kunstvlaggen. Wegwijzer. Vorming Dender- mondsche steenweg. Pieter Couckestr., De Visscherstraat, Kluiskensstraat.Meu- leschettestraat, Hoek Koolstraat, Dirk Martensstraat, Veldstraat, Fabriekplaats (links), Vooruitgangstraat, Statieplein (rechts en links). Koophandelstraat, Den- derstraat, Nieuw Brugstraat, Hertshage, Drie Sleutelstraat, Dokter De Moorstr., Hovenierstraat, Varkensmarkt, Molen dries, Vaart, Werf, Molenstraat. Markt, Kattestraat, Vrijheidstraat, Vredeplein (links), Nieuwstraat, Markt, Lange Zoutstraat, Keizerlijke Plaats (links), Vlaanderen straat, Gentschestraat, Gent- sche steenweg (ontbinding) ReklamewagensBlok Borreman. Tribune op het Statieplein. Voorbe houden aan de leden der verschillende toeristische vereenigingen van buiten de stad. Aan den stoet nemen meer dan 5000 gemaskerden deel. De plechtige prijsuitreiking heeft plaats in de Stadsfeestzaal te 19 u. 30. Stad Aalst. -- Bericht. De Burgemeester der stad Aalst maakt bekend dat ter gelegenheid der foor- en karnavaldagen de herbergen moeten sluiten op de volgende dagen en uren Zondag 12 Februari 1939 om 2 uur 's nachts. De nachten van 19 op 20 en 20 op 21 Februari zonder uur van sluiten. Den Dinsdag 21 en Zondag 26 Fe bruari om 2 uur 's nachts. De barakken en alle andere vermake lijkheden moeten sluiten om 1 uur s nachts. De Burgemeester, A. Nichels. Het Vlaamsche Kruis, Aalst vestigt uwe aandacht op de uitstalling van verpleegkundig materiaal in de apotheken "Volksverheffing,,, Korte Zoutstraat en Het Vooruitzicht Kerkstraat. Dit materiaal is een gedeelte van de prijzen verbondeu aan den Groo- ten Tombola waarvan de trekking bin nen enkele dagen plaats heeft. Prijs per lot1 fr. Loten te verkrijgen bij de leden van het VL Kruis en in boven vermelde apotheken HET VLAAMSCHE KRUIS richt op Donderdag 2 Maart, te 19 u. 30 een voordracht in met lichtbeelden in de Feestzaal van het Stadhuis, te geven door Dr L. Van Vanhouteghem, pro fessor aan de Gentsche Universiteit, over "De Ruggegraatverkrommingen„. Aalst. V.T.B. -ronder verdoovingsmiddeltn te slikken. Om te beseffen hoe rap deze folter ende pijn kan worden vernietigt is het noodzakelijk Sloans aan te wen- den. Bestrijkt de plek van Uw been waar do zenuw de folterende pijn veroorzaakt er mede. Voorschrift van Dokter Sloan. VERNIETIGT DE PIJN Nooit geen Ziekten meer onder uwe kiekens, door het gebruik van Colombine-Pulol cn u Colombine-Neer hofpoeder in het drinken onder het eten vermengd. Voorkomen alle sterftegevallen onder kleine kuikens, witten en rooden buik loop, rachitisme, cholera, diphterie, snot, gaapziekte, uitteren, kropziekte, buikloop. MEER EIEREN 1 MEER WINST I Colombine-Pulol. ideale gezondheids- drank, kost slechts 12 fr. de halve liter en 20 fr, de liter. Colombine- Neerhofpoeder kost slechts 6 fr. de doos en 12 fr. de driedubbele doos. BereiderApotheek Sint-Elooi te Gentbrugge. Te koop in alle apotheken. Eischt het merk Colombine Heeft Uw apotheker de "Colombine- produkten niet, bestel dan aan Apotheek SINT-ELOOI te Gentbrugge-bij-Gent, die zal opsturen tegen terugbetaling, verhooge met 5 fr, voor portkosten. I pijn veroorzaakt .1 gevoelen dat beseffen dat U in Sloans de remedie heeft gevonden die U van Uw heupjicht zal bevrij den. De pijn begint rap te verminderen en houdt op het laatst geneel op. Denkt eens wat dit voor U beteekent dagen van pijn bevrijd rustige nachten. Bij alle Apothekers. Prijs: fr. 9.75; ook grootef economische flesch: fr. 14. Sloans verschaft snel. zekere verlichting VaU de smarten van Rheumatisk, Lendenpijn. Heupjicht. Zenuwontsteking. Rugpijn. Ver* rekkingen. Kneuzingen, en alle Spier- ea Zenuwpijnen. Biecht Liniment SLOAN. Verwerpt namaaksels.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4