De Wanmolen van Sus Roskam Zoo de Bemesting zoo den Oogst Notarieele Annoncen Het Vraagstuk der Coloradokevers. 4 HUIZEN Bouwgrond en Land Land en Bosch HOFSTEDEKEN Zaailanden ft Meersch Schoone Kanadaboomen en SCHAARHOUT Zaailanden, Meerschen en Bosschen 5 Wie won één millioen in de koloniale lotei ij Wel, het was een rustend ri- vierloods uit Namen. De man heeft twee zoons, waarvan één kapitein is van een sleepboot, de ander steenbakker. De gelukkige winner vaarde jarenlang op de Samber en op de Maas. Tusschen Parijs en Saint-Ouen, be vindt zich het armste kwartier waar zwervers, bedelaars en zigeuners wonen. 't Is daar dat een IQjarige Zuid-Afri- kaansche multi-millionnair zijn vrouwtje gaan vinden is. Het is een 17jarige beeldschoone zigeunerin, de dochter van arme ketellappers. Naar het aloude gebruik heeft de Zuid-Afrikaner zijn bruid gekocht voor 100.000 fr., waarna het feest plaats vond in een café bij het hoofd van de Zigeu ners. Binnen enkele dagen zullen de jong getrouwen naar Kaapstad vertrekken, na hunne huwelijksreis in Italië. In Antwerpen, deed zich een raar geval voor. Terwijl Mevr. V. te Bor- gerhrut met haar ójarig dochtertje in een winkel stond, heeft een onbekende twee haarkrullen van het meisje afge sneden. Dit merkte deze laatste pas enkele minuten nadien. Volgens het kind zou het een 40jarige kleine man zijn, welke deze laffe daad pleegde. De politie zoekt hem op. Een burgemeester welke niet veel genoten heeft van de plezieren van dit ambt, is wel de burgervader van He- villes welke enkele dagen na zijn benoe men ia zijn woning plotseling is over leden. In Londen werd een dezer dagen een persoon, Corrigan genaamd,veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, omdat hij inplaats van wapens en munitie naar Frankrijk te zenden, er oude autoban den, tegelsteenen en oudroest naartoe stuurde. De zoogezegde "wapens» wa ren bestemd voor China, doch daar nooit iemand een klacht indiende liep Corrigan nog steeds op vrije voeten. In December 11. begaf zich echter de direc teur eener Fransche wapenfabriek naar Scotland-Yard, waar Corrigan woonde, en weinige uren later was deze aange houden. Deze slimme manier om te be driegen bracht den veroordeelde veel geld op. zoodat hij rustig een prachtig huis bewoonde in het Westen van Londen. In Engeland hooren we weer van nieuwe bomaanslagen. De f xtremisten van Ierland worden er van verdacht de hand te hebben in deze relletjes. Vol gens deze gegevens werden huiszoekin gen gedaan in verschillende wijken van Londen. Tot hiertoe kon slechts een persoon aangehouden worden, welke in het bezit werd gevonden van bommen en munitie. Alle openbare gebouwen, stations en vele straten worden bewaakt door de politie. Weer zijn elf slcf-loopers veron gelukt, en dezen keer in Japan. Ze wer den doorheen sneeuwstorm verrast in de bergstreek van Hakkodasan en zijn van koude omgekomen. In Limburg zal men er eerstdaags in gelukken de overige leden eener dieven bende te ontmaskeren. Reeds verschei dene personen welke ervan verdacht werden in de Maasvallei inbraken te hebben gepleegd, hebben bekentenissen afgelegd. Dat de politie maar goed ingrijpe en deze boosdoeners de ver diende straf geve 1 Drie welstellende boeren, zaten te samen een pintje te drinken en eens te vertellen over de reizen welke ze reeds gedaan hadden. De een wilde niet onder doen voor de andere, en alle drie hadden ze werkelijk reeds veel op reis geweest. De eerste zeiVanaf mijn zesde jaar ging ik dan naar hier eens, dan naar daar. Toen ik vijftien jaar was, was ik reeds in drie verschillende landen ge weest en nu heb ik ongeveer heel Europa doorreisd En de tweede verteldeWel, wel ik ben reeds veel verder geweest, ik zag voor een jaar of twee nog de wolken krabbers van Amerika en de Niagara- watervallen, drie maand nadien ging ik naar Azië, en zoo kwam ik langs Rusland weer naar huis De derde nu, wreef zich in de handen en zeiAch, dat is nog allemaal niets, voor zes maand was ik nog in het hol waar de winden wonen Maar zie, hij heeft dit nog niet uitgesproken, of de tweede boer geeft de laatste zulk een klap in het gezicht, dat deze 't achterste boven tuimelt. Wanneer hij weer recht is, en verontwaardigd roept wat dat beteekent, zegt de vechtersbaas boos Wel, domoor, waarom hebt ge dien wind niet tegengehouden die vóór zes maand al mijn oogst in den grond blies, en verwoestte. Ge verdient er nog veel meer 11 En, stappen dat die derde deed, recht naar zijn "hof» 1 Te Brussel heerscht voor het oogen- blik een ware griepepidemieën verschil lende scholen zijn de helft der leerlingen pfwezig. De groote administraties moe ten de diensten aan een verminderd per soneel aanpassen. Volgens de dokters welke deze ziekte behandelen, zou deze laatste zeer be smettelijk zijn, en gepaard gaan met plotse verzwakking, hoofdpijn en hooge koorts. Iedereen wordt aangezet goede voor zorgsmaatregelen te treffen teneinde de uitbreiding tekeer te gaan. Almaardoor steken Spaansche vluchtelingen de Fransche grens over. Volgens de berichten zouden erin ééi week ongeveer 200.000 het Fransche grondgebied hebben bereikt.Meer dan 100.000, meest vrouwen en kinderen.zijn reeds naar het binnenland overgebracht. De militianen worden onmiddellijk ontwapend en in kampen samenge bracht. Van Rasas in Katalonië tot Ar- gelès in de Fransche Pyreneeën rijden onafgebroken vrachtautos en trekken vluchtende militianen naar Frankrijk. De Paus is weer ongesteld, een aanval van griep maakt het Zijne Hei ligheid onmogelijk bezoeken te ontvan gen. Men denkt dat de vermoeienissen van Dinsdag, 17'verjaardag van zijne benoeming, den Paus afgemat hebben. Zijn toestand is echter niet onrustwek kend. Te Etten deed zich'n tragisch ongeluk voor. Een 14 jarig jongetje Neven ge naamd, was aan het glijden op het ijs van een leemput. Zijn 12 jarig zusje keek toe van op den walkant. Plots zakte de jon gen door het ijs. Zonder aarzelen snelde daarop het meisje ter hulp. doch zakte op haar beurt door de dunne ijslaag. Een persoon welke dit bemerkte be' gaf zich te water, bracht het bewuste- looze jongetje op het droge, doch ge lukte er niet in het meisje nog te vinden. Na een uur zoeken, kon men het lijk van het arme kind bovenbrengen. Door een bijgeroepen geneesheer kon de jongen tot het bewustzijn worden teruggebracht. Hoe hard moet zulk een smartelijk ongeluk niet zijn voor deze ouders. Dinsdag overleed op 77 jarigen leef tijd den Maharadja van Boroda. Deze Koning was de zoon van een veehouder, doch het geluk viel hem te beurt door de Vorstin van Boroda als pleegkind te worden aangenomen. Hierdoor werd hij ook troonopvolger en op 12 jarigen leef tijd werd hij Koning van dit land. Wel dra was hij een der rijkste Vorsten ter wereld. Tijdens den wereldoorlog ontving de Britsche Regeering van hem groote sommen geld voor den aankoop van autos, vliegtuigen en voor verscheiden oorlogsfondsen. Zijn juweelenverzameling is zeer be roemd, en hijzelf kan er de waarde niet van schatten. Al Capone, de beruchtste aller mis dadigers, en welke den titel draagt van Amerika's staatsvijand n° 1, zou volgens berichten in een krankzinnigengesticht worden ondergebracht. Dit menschelijk beest was leider eener bende welke zoowat 100 moorden op hun geweten hebben. Waarom laat men zulke monsters nog langer leven Boer Tist, welke men in het dorp Boerke Pinne, met zijn baardje op zijn kinne noemde, was met den tram naar de stad gekomen. Op den hoek eener straat stonden enkele jonge luilakken, en, vonden niets beters dan onzen Tist na te roepen zoo als de geiten doen Bije-bije I Boer Tist, die met zich den gek niet liet houden bleef staan, keerde zich naar de jongens en zei op een verwonderden toonJandorie, dat en wist ik toch nog niet, dat ezels ook kunnen blaten De rakkers keken leelijk op hun neus D. Poppen worden gevonden in den grond, mollig, oranjerood, lengte 1 cm. De diepte waarop men ze vindt hangt af van den aard van den grond meest vindt men ze min of meer op den vasten grond, dus ongeveer een ploeg- voor diepte. Alhoewel ze in losse zand grond wel 50 cm. diep kunnen gaan. dit waarschijnlijk om zekere vochtigheid te vinden noodig voor de bewaring der poppen. Levenswijze-Elgenschappen. De volwassen kevers overwinteren in den grond, dus op een diepte van ge middeld 15 tot 40 cm. Bij het begin van het jaar (de meimaand) komen die kevers uit den grond, zoeken aardappelvelden opze zijn dus verplicht om daar toe te geraken, te vliegen. Vandaar, dat de plaag zich zoover uitbreidt b.v. wanneer een honderdtal kevers op een bepaalde plaats in den grond overwinteren en men op dit perceel rogge of tarwe zaait, dan zullen dus die kevers na den winter bovenkomen en daar ze geen rogge of tarweblad afvreten, zijn ze dus verplicht weg te vliegen om aan voedsel te gera ken. Van het oogenblik dat zij een aard appelveld ontdekken zetten ze neer en beginnen te vreten aan de bladeren, en na een paar dagen gevreten te hebben volgt de bevruchtiging en de vrouwelijke kevers beginnen eieren te leggen in groepjes van min of meer 50 tot 100 aan den onderkant der bladeren, teneinde ze te beschutten tegen de guurheden van het weder. Het getal eieren dat ze leggen is min of meer 1500, ze leggen ze dus op 10-15 verschillende plaatsen of perceelen, van daar een nog meerdere uitbreiding der plaag. Volgens mijn inzicht is het dus het instinckt, dat de vrouwelijke kevers er toe aanzet te vliegen, en dit meest bij zonnig en warm weder, om alzoo te voorzien in de hoeveelheid voedsel dat noodig is opdat de larven later zouden kunnen opgroeien. Immers moesten er, 1500 eieren op één blad gelegd worden, er zou voedergebrek komen, daar de larven zich te traag bewegen om ver achter voedsel te kunnen zoeken. De eieren broeden uit na vijf tot acht dagen, volgens de weersomstandigheden. De uitgekomen larven, ter grootte van 2 mm., beginnen seffens de bladeren af te vreten, op enkele dagen tijd vreten een vijftigtal larven vier tot vijf struiken totaal af. Na een 15tal dagen zijn deze jonge dieren volwassen en kruipen ze in den grond om te gaan verpoppen. De verpoptijd buurt ongeveer drie weken, en dan komen de nieuwgevormde kevers boven den grond en vreten op hun beurt aan de bladeren om te volwassen en ver der voedsel op te nemen voor 't vormen van eieren. Na een achttal dagen leggen ze weer eieren en de cyclus herbegint dus voor de tweede maal. In het geval dat we dus een goede en lange zomer hebben mogen we dus twee generaties verwachten. Een feit, dat bestatigd is, is dit, dat de kevers ongeveer allen bijeen blijven op de plaats waar ze zijn en niet zeer vlieg- lustig zijn, we moeten dus zeggen 1) Dat de keversin 't voorjaar vliegen om voedsel te vinden. 2) Dat de vrouwelijke kevers vliegen, met het instinkt voedsel te bezorgen aan de nakomelingen, en dat deze vlucht de bijzonderste is. ('t Vervolgt.) Ing. A. De Graeve. P S. Aanvragen om voordrachten kosteloos te verkrijgen over Colorado kever bestrijding en wratziekte, dienen gestuurd aan den heer Hoofdrijksland bouwkundige, Provinciaal Landbouw bureel, Dijkstraat, 15, Oudenaarde. Landbouwbureel voor Oost-Vlaanderen. Gezien het groot belang van de plaag der Coloradokevers wil ik in 't kort een kleine beschrijving geven van de onderscheiden vormen van dit insect. A. De Kevers behooren tot de familie Chrysomelideëen of schildvleuge- ligen, genoemd Leptinotarsa, Decemli- neata (Say). Ze zijn ongeveer 1 cm. lang, met gele kop en met afwisselend 10 zwar te en 10 gele streken op de dekschilden. Jonge kevers hebben een min of meer roode kop. waarvan de kleur later ver andert in geel. B. Eieren te vinden aan den on derkant der aardappelbladeren, 1 tot 2 mm. grootte en loodrecht neven elkan der in groepen geplaatst, ze zijn geel gekleurd. C. Larven worden gevonden op de bladeren, ze hebben een grootte van 1 tot 1 1/2 cm., donkerrood inde jeugd om meer vleeschkleurig te worden naar gelang ze zich volwassen, zijn ze van weerszijden bezet met twee rijen zwarte punten. Ze bewegen zich slechts zeer langzaam. De larven zijn malsch en dik opgezwollen en goed te verpletteren met de vingers. De film "Zoo de Bemesting, zoo den oogst» die vertoond wordt door de fa brieken van de N.V. "Produits Chi. miques de Tessenderloo» te Tessender loo en "Produits Chimiques du Lim bourg» te Quaedmechelen geeft ons op een zeer aangename en nuttige wijze een kleurrijk beeld van de resultaten die men in landbouw en f rui teelt kan ver wezenlijken met een goede bemesting en een aangepaste verzorging van de ge wassen. Het eerste gedeelte van de film toont ons het uitstrooien van Fertiphos. Zoo wel met de machine als uit de hand is het uitstrooien van Fertiphos zeer ge makkelijk. Fertiphos verdeelt zich re gelmatig over den bodem. De fosfaatbemesting speelt een zeer groote rol bij het vormen van de bloe men. Een bezoek aan de bloemvelden en de boomgaarden van de Fertiphos- proefnemers toont ons op een overtui gende wijze de bijzondere werking van het bicalciumfosfaat dat ons een schoo- ne bloei en rijke oogstbeloften verze kert. Een bemesting van 300 kg. Fertiphos per hectare op hooiland toont een leer rijke proef. Door een flinke fosfaatbe mesting verkrijgt men een hooi van eer ste kwaliteit. Fertiphos verzuurt den grond niet. In het perceel bemest met Fertiphos is geen mos, geen zuring en ook geen onkruid te bespeuren. In de andere perceelen zon der Fertiphos is het hooi veel minder in opbrengst en in kwaliteit. Een reisje in de boomgaarden laat ons kennis maken met het bespuiten van de boomen met zwammen- en insectendoo- dende produkten. Het bezoek aan de boomgaarden die 500 kg. Fertiphos per hectare ontvangen toont appelen, peren en pruimen in overvloed en van eerste kwaliteit. Een studie over de graangewassen bemest met 300 kg. Fertiphos per hec tare geeft ons een beeld van den invloed van Fertiphos op tarwe, rogge en haver. De fosfaatbemesting geeft stevig stroo en zwaar graan met een hoog gewicht per hectoliter. De proefvelden geven ons een stevi- gen indruk van het gezegde Zoo de Bemesting Zoo de Oogst Mest volledig met stikstof en potasch en ge bruikt het fosfaat in den vorm van twee- kalkigfo«faat Fertiphos. De groote waarde van de Samenge stelde Volledige Vetten R. U. Z. ligt juist in het feit dat ze behalve de ge paste stikstof en potasch, ook het vol doende phosphoorzuur onder den vorm van Fertiphos inhouden. (Ingezonden). Studie van Notaris CAUDRON te Erembodegem, Openbare Verkoopingen van te Erembodegem en te Welle. De Notaris CAUDRON te Erembo degem, zal openbaar verkoopen I. Op Maandag 13 Februari 1939, om 4 ure nam. te Erembodegem, Den- derbrug, bij Mr Jan De Berlanger. Een welgelegen handelshuis te Erem bodegem, Dorp, nr 75, Denderstraat, hebbende 4 benedenplaatsen, werkhuis, 4 bovenkamers, zolder en deeltje tuin, groot 1 aar 64 ca. In huur bij Mr Mau rice Verleysen. II. Op Woensdag 15 Februari 1939 om 2 ure nam. te Erembodegem, Dorp, bij Mr Frederik De Clippel. a) Huis met kelder, gang, 2 plaatsen en achterkeuken, pomphuis, stallen en tuin en boomgaard, geschikt voor han del, groot 6 aren 82 ca. In gebruik bij M. De Sutter en M. Rich. De Coninck, medeverzoekers. b) 7 aren 3 ca. bouwgrond daarneven waarvan onmiddellijke ingebruiktreding. c) 22 aren land te Erembodegem, Roeveld. In huur bij M. Bogaert-De Bolster. j III. Op Maandag 20 Februari 1939, om 2 ure nam. bij Mr Leon Van Hols- beeck te Erembodegem, Statie. Gemeente Erembodegem. a) Huis met grond, Dorp, Kerkstraat je, groot 90 centiaren. b) Huis met tuin daarneven, Kerk- straatje, groot 2 aren 20 ca. Beiden bewoond geweest door wijlen Mr Alfons Van den Driessche. Onmid dellijke ingebruiktreding. c) 2 aren 10 ca. land op Varent. Gebr. Mr Frans De Wit. d) 7 aren 70 ca. land, Roeveld. Gebr. Mr August Van Laeken. e) 6 aren 80 ca. land, Lettersveld. Ge bruiker Mr Frans Van der Burght. f) 15 aren 80 ca. land op Swalmkouter. Gebruiker Mr Jozef De Wit. Gemeente Welle. g) 17 aren 70 ca. land en deel bosch, beplant met kanadaboomen op Oud Kerkhof. Het land in huur bij Mr Theo phiel Sonck en het bosch in regie. Ingebruik bij Dame Wed. De Rouck. Koop 3. Een goed pereeel zaailand nabij den Provincialen steenweg Auden- aarde-Aalst, gekend ten kadaster wijk Tichelderij, sectie A, nt 59, groot vol gens meting 77 a. 70 ca., palende noord de familie De Cock te Erembodegem, oost heer Karei Jozef De Moor te Sint Niklaas en heer Oscar De Cock te Erembodegem, zuid de losweg naar den steenweg met daarover heer Victor De Brabandere te Gent en heer Dokter De Beule even te Gent. Ingebruik bij de heeren Hillocé De Pelecyn en Kamiel De Vuyst. Bij sterfgeval. Openbare Verkooping van een gerieflijk Mobilair en Klein Alem te Bambrugge, nabij het Dorp. De Notaris DE VUYST, te Borsbe- ke, zal ten verzoeke der familie DeTaye, openbaar verkoopen A) Ter herberg van heer Polydoor Janssens, te Bambrugge, Prinsdaelstraat op Woensdag 15 Februari 1939, om 1 uur namiddag. Gemeente Bambrugge, Dorp. Een zeer gerieflijk en welgelegen hof stedeken, bevattenderuim woonhuis met 5 benedenplaatsen, op het verdiep slaapkamer en groote zolder. Landbouwafhangendheden Groote schuur met vloer en tas, 2 gevoute var kenskoten, koestal voor 2 koeien, kie kenkot, remisie. bakoven, verders huis kelder en aardappelkelder, steen put met pomp. Schoonen boomgaard en tuin beplant met allerhande fruitboomen in vollen bloei. Alles groot in gronde 21 aren 38 ca. Overname elektrieke installatie 400fr. De boomprijs zal op den verkoopdag bekend gemaakt worden. Onmiddellijke ingebruiktreding. B) Even op Woensdag 15 Februari 1939, om 3 uur namiddag, ten voor schreven te verkoopen hofstede, de roe rende goederen zich aldaar bevindende Mobilair Stoof, stoelen, banken, ta fels, kassen, horloge, het keukengerief. Alem Kruiwagen, bascule met ge wichten, wanmolen, ladder, rieken, spa den, gaffel enz. Verders een hoeveelheie brandhout en mest. Gereed geld. Gewone voorwaarden. Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. Venditie van Studie van Notaris DE VUYST, te Borsbeke. Bij Sterfgeval. Openbare Verkooping van welgelegen te Hillegem. De Notaris DE VUYST te Borsbeke zal ten verzoeke der erven van wijlen juffer Hortense De Vos. ter herberg van den heer Albert Ponnet, te Herzele. Vierwegen, op Dinsdag 14 Februari 1939 om 1 1/2 uur namiddag, openbaar ver koopen Gemeente Hillegem. Koop 1. Een goed perceel weiland gelegen ter wijk Perre, nrs 940b en 940c. groot samen 38 a. 90 ca., palende noord heer Jozef Tuypens, oost heer Baron de Traux, zuid heer Albert Torrekens, west de baan met daarover Anna Van Ruyskensvelde, heer Arthur Baeten te Aygem, en de familie Blanquart te Over- mere. In gebruik bij heer Goossens Alfons. Koop 2. Een goed perceel zaailand gelegen ter wijk Briel, gekend ten ka daster wijk Herthout, sectie A, nr 774, groot 25 a. 90 ca palende noord heer Jozef De Vuyst. eere-notaris te Bors beke, oost Eerwaarde Zuster Smeets, zuid heer Frans De Rouck, west heer Jozef Temmerman en kinderen. te Erembodegem, Kluis. De Notaris CAUDRON, te Erem bodegem, zal namens de hierna genoem de personen openbaarlijk verkoopen op Maandag 13 Februari 1939 om 9 uur voormiddag A) Namens Mr Ridder Louis Schel- lekens te Brussel 28 Canadaboomen wassende in zijne bosschen te Erembodegem, Kluis, in den Donkerbosch. B) Over Mr Willy Breckpot-Le Clercq, te Aalst 1) 10 uitgevlogen canadaboomen te Erembodegem, Kluis. Deze boomen hebben een omtrek van 0.95 tot 1,50 m. 2)_25 koopen elzen en esschen schaar hout, nabij den Donkerbosch. C) Over Mme Isabelle 't Kint te Brugge 25 koopen elzen schaarhout in zelfden bosch. 10 koopen kanadaboomen wassende in zelfden bosch. De boschwachter Mr Jan Palster man te Erembodegem, Kluis, is gelast met den aanwijs. Gewone voorwaarden en komptante betaling. Openbare Verkooping van te Hofstade en Gijsegem. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal namens wie het behoort openbaar- lijk verkoopen Gemeente Hofstade. Koop 1Een perceel meersch te Hofstade Bosselinckmeersch bijge naamd Pessemiersmeersch groot 26 aren 20 ca. Opleg boomprijs. Gebruiker Mr Michel De Croock. Koop 2. Een perceel Meersch te Hofstade, Denderland, groot 16 aren 40 ca. Opleg boomprijs. Gebruiker Mr Alfons Poppe. Koop 3. Een perceel land te Hof stade, Kruisstraat, groot bij meting 20 aren 92 ca. Gebruiker Mr J. Vermoesen. Gemeente Gijsegem en Hofstade. Koop 4. Een blok meerschen en bosschen met wachthuisje te Gijsegem en Hofstade Gijsegemsche bosschen groot bij meting 6 hectaren 74 aren 90 ca. Verdeeld in 12 deelen Deel 1. Meersch te Gijsegem" Pan- nekoekbosch groot bij meting 61 aren. Ongebruikt. Opleg boomprijs 300 fr. Deel 2. Meersch en bosch te Gij segem, Van Gysegembosch, groot bij meting 78 aren 20 ca. Ongebruikt. Op leg boomprijs 1000 fr. (Zie vervolg 7de bladzijde

De Koornbloem | 1939 | | pagina 5