Na Selder, Wortelen HOE BEMESTEN? Volledige Samengestelde Meststoffen R. U. Z. AMMONIAKSULFAAT BERICHTEN CHILINITRAAT Lentebemestingen Volledige Vetten R+ U* Z* Volledige Samengestelde Meststoffen R* U* Z* Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs LANDBOUW- CHILINITRAAT van hier en elders* 1 M 1 Zondag 19 Maart 1939 Dis KGORNB10flm De bladselder behoort geteeld op het perceel dér bladgewassen en wordt, indien men den wisselbouw of vrucht- afwisseling wat in 't oog houdt, om er alle mogelijke voordeelen uit te halen, 't best opgevolgd door een wortelgewas. Daarom gaan we dan de teelt laten vol gen van de wortelen om niet alleen meststoffen te besparen maar ook om een gezonde en snelle ontwikkeling van de planten te bekomen met de hoogste opbrengsten. De wortel is wederom een plant die tot de familie van de schermbloemigen behoort en waarvan de wortel gebruikt wordt, 't zij om in de soep te doen, 't zij om te eten als groente, 't zij om er li keuren van te maken of om de boter te kleuren, Deze laatste vervalsching is toegela ten omdat wortelsap hoegenaamd geen aan de gezondheid nadeelige zelfstandig heden bevat en bovendien de boter een fraaie, frissche gele kleur geeft. Om aan zaadteelt te doen kiest ge moederplanten uit een zaaiïng gedaan einde Juni begin Juli. 't Is bij 't uitdoen dat de keuze der wortelen voor zaad dragers moet gebeuren men legt deze afzonderlijk die glad van huid zijn en goed de kleur en den vorm van de varië teit weergeven. De kraag zal eerder in geplant zijn dan wel er boven op te staan. Deze zaaddragers, boven de kraag afgesneden, overwintert men in een kuil als beeten of rapen en in de maand Maart plant men ze dan op 60 cm. in alle richtingenweldra ziet men de sten gels doorschieten en zich ontwikkelen. Om alle verbastering te vermijden zal men slechts van een soort zaad kweeken en de wilde wortelen, die in den omtrek zouden groeien, uitrukken. Uit de schermen die op de verschil lende bloemstengels komen, neemt men het middenscherm weg en laat de overige goed tot hun recht komen en rijp wor den; de schermen rijpen niet al te gelijk en men oogst ze dan ook 't liefst in twee ofdriekeeren wanneer ze beginnen bruin te worden. Men laat ze drogen in een open luchtige plaats en daarna ontdoet men ze door 'tdorschen en wrijven van hun hulsels. Goed wortelzaad is grijs groen van kleur en riekt zeer sterk. Het weze me toegelaten U te waar schuwen tegen oneerlijke handelaars die veel minderwaardig zaad verkoopen en daarom, indien ge zelf geen zaad kweekt, schaft het u dan aan bij een te vertrou wen handelaar. Variëteiten. De wortel variëteiten verdeelt men in drie categoriën de korte of vroege, de halflange en de lange of late. Voor kweekers of liefhebbers die over geen broeibakken beschikken zijn de korte of vroege variëteiten van minder belang zelfs kiembakjes kunnen hier hoege naamd geen dienst doenenkel een zonnebarm kan voor de vroege teelt met voordeel aangewend worden. We geven dan ook de voorkeur aan de half lange of lange variëteiten die U zeer groote opbrengsten zullen geven en zoo goed zijn of misschien beter dan de vroege korte wortelen. Als half lange verkiest men de Nan- teesche roode wortel zonder hart of ziel, met zacht vleesch een ronde roode wortel afgerond en met stomp, vroeg, veel gekweekt en veelopbrengend de halj-lange wortel van Amsterdam, zoo goed als de vorige, iets vroeger en roo- der van kleur de half-lange van Luc, vroeg en veel opbrengend. Als lange variëteiten bezitten we de lange van St Valery, recht en glad, van 25 tot 30 cm. lang en 6 tot 7 cm. door meter, meest gekweektde lange, gladde roode van Meaux. veel gevraagd op de marktde lange roode van Altringham die 40 cm. lang kan worden, doch slechts 5 cm. doormeter heeft en hierdoor ge makkelijk breekt. Deze twee de Nanteesche als half lange en de St Valery als lange worden doorgaans als de beste aanzien. Grond. De wortel groeit in alle gronden doch men bekomt den besten uitslag in lichte, frissche en rijke gronden. Vermits de wortel kan vergaffelen of misgroeien zal men den grond goed voorbereiden, hem spitten met smalle en diepe steken zoo lang als 't blad van de schop en daarna den grond dan goed verkruimelen en fijn leggen. Op die manier zullen de wortelen geen beletsel ontmoeten noch van te dikke kluiten of steenen en, indien men ze laat volgen op een teelt die 't jaar te voren goed is bemest geweest, ook geen be letsel van lang mest. Bemesting. Indien men genoodzaakt is mest toe te dienen, zal dit zeer kort zijn Bij de grond bewerking kan men de volledige wit- loofvette R.U Z. bezigen die 4 °/o stik stof, 10 °/o fosfoor en 12 °/o potasch be vat deze verhouding is voor wortelge wassen de uitverkorene niet te veel stikstof om weinig bladeren tamelijk wel fosfoor en potasch om groote, sap pige, gekleurde en voedzame wortelen te bekomen. Later binst de groeiperiode kan men nog eens sodanitraat, ale of beer toedie nen in geringe hoeveelheid en genoeg zaam aangelengd met regenwater. Stilaan wordt het tijd om aan de te denken. Het ontbreekt bij de landbouwers noch aan raadgevingen, noch aan propagandisten om dit of dat produkt aan te prijzen. De ondervinding der laatste jaren heeft echter geleerd dat de een buitengewonen uitslag gaven en niet te vergelijken zijn met andere produkten. Door vooraanstaande landbouwers, vetleggers en kweekers werden proeven genomen in alle opzichten en steeds kwamen de aan den kop. Vele landbouwers beproefden zelfs met volledig te bemesten en kwamen er nooit toe met dezelfde uitgaven even goede oogsten te bekomen. Alhoewel dit eem'QSzins vreemd klinkt voor sommigen zijn we steeds bereid door PROEVEN de waarheid van onze beweringen te bewijzen. Duizende landbouwers hebben dit reeds ondervonden en klein is het getal der leden van Redt U Zeiven die geen Samengestelde Vetten R.U.Z. gebruikte. Tot deze die de waarde onzer volledige vetten nog niet kennen, zeggen we Niemand is verplicht onze woorden voor Evangelie aan te nemen, maar iedereen heeft er alle belang bij ernstige proeven te doen. Alle vooraanstaande landbouwers gebruiken enkel en alléén voorwei- en klaverlanden, tuinen en boomgaarden, granen, haver, aardappelen, beeten, witloof, hop, rapen enz. enz. Onze volledige vetten bevatten voor iedere plant de passende hoeveelheden Stikstof, Phosphoovzuur, Potasch en Kalk. Ze zijn GEWAARBORGD onder lood en etiket van de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven. Zaaien tijdstip, wijze, afstanden. De grond ligt nu gereed om 't zaad te ontvangen. De halflange wortelen zaait men gewoonlijk twee maaleens einde Maart-begin April, eens in Juni. Het zaaien gebeurt in rijen getrokken op 15 cm. afstand van elkander. Om wortel zaad goed te kunnen uitzaaien, mengelt men het met zand of assche die zeer droog is. Na het ontkiemen dunt men uit op 7 tot 8 cm. in de rij. Indien men met de volle hand zaait, wat niet aan te raden is zal men uitdunnen op 10 cm. in alle richtingen. Het uitdunnen naarmate gebruik is een slecht stelsel omdat men alsdan minderwaardige wortelen be komt zoo snel mogelijk moeten licht, lucht en warmte tot de wortelen kunnen doordringenhet onkruid dient ook verwijderd en het ophakken binst den Zomer zal niet mogen verwaarloosd worden. Neemt op dit alles wel acht en dan moogt ge U gerust aan een goeden uitslag verwachten. brengers vrijwaren tegen bedrijfsverlies, wanneer de prijzen buiten redelijke ver houdingen dalen. Wij verwachten dat zij in dit laatste geval even kordaat zal optreden als in het eerste. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 6 Maart tot 12 Maart 1939: Antwerpen 7 haardenBrabant 9 haarden ^^est-Vlaanderen 8 haar den Henegouwen 1J haardenOost- Vlaanderen 13 haardenLimburg 5 haardenLuik 20 haarden; Namen 23 haarden Luxemburg 26 haarden. Totaal122 haarden. Vorige week 122 haarden. Week van 20 Feb. tot 26 Feb. 136. Week van 13 Feb. tot 19 Feb. 161. Week van 6 Feb. tot 12 Feb. 154. Week van 30 Jan. tot 5 Feb. 130. Week van 23 Jan. tot 29 Jan. 200. Week van 16 Jan. tot 22 Jan. 259. De vergunningstalcs op den boterinvoer terug 6,80 fr. e Premies voor verdikte melk. Met het oog op de verhooging der melkvoortbrengst en het daaruit sprui tende gevaar van overproductie, heeft de Minister van Landbouw beslist met ingang van 1 April e.k. premies toe te kennen voor de fabricatie van gecon denseerde melk. Men hoopt op die wijze een vrij aanzienlijke hoeveelheid zomer- melk uit de gewone verbruiksmarkt te kunnen nemen. Dit is één maatregel om de markt te ontlasten van overtollige seizoenproductie. Als andere maatregelen bevelen wij aan: 1) het opslaan van de overtollige boter in de koelinrichtingen om ze na dien onder ernstig toezicht op de markt te brengen naar gelang de behoeften der bevoorrading 2) het vervangen van margarine door boter in het leger en in de inrichtingen gesteund door den Staat en de andere openbare besturen 3) de uitbreiding van het verbruik van melk in de scholen. De jongste vergadering der tarwecommissie. Op hare vergadering van 8 Maart 1.1. heeft de tarwecommissie besloten het inmengingsprocent voer inlandsche tar we te behouden op 40 "Io, met het voor behoud dat de toestand zou herzien wor den indien het moest blijken dat de aan schaffing moeilijk wordt, ondanks de betaling van den richtprijs ten bedrage van 127,50 fr. per 100 kg. aan den voortbrenger. Verder werd vastgesteld dat de ver betering der prijzen voor inlandsche tar we merkelijk is toegenomen. Van 27 Fe bruari tot 4 Maart bedroeg de aankoop door de maalderijen 63.371 zakken in landsche tarwe tegen den gemiddelden prijs van 125,41 frank in molen gele verd. Zulks beteekent een prijsverhoo- gina van 2 frank per 100 kg. Totaal werden tot 4 Maart 1.1. door de groote maalderij 2.034 686 zakken inlandsche tarwe aangekocht tegenover 796.933 verleden jaar. per leg. Bij Ministerieel besluit van 11 Maart 1.1., verschenen in het Staatsblad van 12 Maart, wordt het vergunningsrecht op den boterinvoer opnieuw gebracht op 6,80 fr. per kg. vanaf 12 Maart 1.1. Het ministerieel besluit van 11 Februari 1.1., waardoor dit recht verlaagd werd tot 5,80 fr. per kg. werd aldus ingetrok ken. Wij hebben hier in verschillende nummers met klem protest aangeteekend tegen deze vermindering van de vergun ningstaks en het onredelijk en onrecht vaardig karakter van bedoelden maat regel aangetoond op een tijdstip, dat wij op den drempel staan eener overvloedi ge seizoenproductie van boter. De re geering oordeelt dat de drukking op de prijzen der inlandsche boter blijkbaar volstaat en dat de door haar verwekte daling van zelf sterk genoeg zal voort duren om niet verder de boeren te ont stemmen, nu de verkiezingen naderen. Doch voor ons landbouwers is de zaak hiermede aiet in orde. Ten over staan van de nakende overvloedige seizoenproductie vragen wij1) de totale stopzetting van eiken invoer van vreem de boter 2) maatregelen om te voorko men dat de prijzen der inlandsche boter op verliespeil vallen. Wanneer de regeering de prijzen remt wanneer zij naar de hoogte gaan. moet zij als tegenprestatie, ook de botervoort- 't Is het UOGENBLIK om «THOMASSLAKKENMEEL* toe te dienen voor de lente bezaaiingen. Op voorwaarde dat het bedolven wordt door de be ploeging, is het gelijkwaardig aan om het even welk phosphoorzuur- inhoudend meststof. (Ingez.) De staatstoelage voor ontgin ningen. Het geval Dr. Martens en on zen landbouw. De Onderlinge Boerensteun, voor Recht en Rechtvaardigheid, (Secreta riaat Hotel De Gouden Hoorn Simon Stevinplaats, Brugge), heeft in vergadering van den 4 Maart 1939, na grondig onderzoek, de volgende motie aangenomen, gericht aan den Heer Eerste Minister te Brussel. Zij dringt er bij de regeering ernstig op aan, dat de herrie, betrekkelijk het persoonlijk geval Dr. Martens zal worden stopgezet en drukt den wensch uit, dat de regeering en het parlement meer ernstige aandacht zal schenken aan de gezamenlijke belangen onzer landbouwers. Dat ten minste is recht en rechtvaardig Provinciaal Gouvernement van Oost- Vlaanderen. Rundveeverbetering. Sedert jaren verleent de Staat toela gen aan private personen voor grond- ontginningen bestemd voor land of weide. Thans bedraagt deze toelage circa 200 frank per ha tot een maximum van 5 ha per eigenaar. De toelage dient schriftelijk aangevraagd aan den staats- landbouwkundige der streek. Er dient bovendien genoteerd, dat Ingevolge de belastingswetten op het inkomen, de ontgonnen gronden vrijge steld zijn van lasten gedurende de 10 eerste jaren. Voor deze vrijstelling moet men zich wenden tot de heeren landme ters van 't kadaster. De staatstoelagen voorbebos- In uitvoering van de ProvincialeVer- ordening ter verbetering van het rund vee, zullen volgende prijskampen ge houden worden in Oost-Vlaanderen 1) Gewestelijke prijskampen voor stieren met toekenning van bewarings- premiën, te 9 uur 1 le gewestelijke omschrijving, Dins dag 11 April, te Oudenaarde, Markt. 10e idem. Woensdag 12 April,j^te Mere, Dorp. 12 idem, Vrijdag 14 April, te St Maria- Lierde, Dorp. 8e idem. Zaterdag 15 April, te Deinze, Kerkplein. 3e idem, Maandag 17 April, te Sint Gillis-Waas, Kerkplein. le idem. Dinsdag 18 April, te Eekloo, Markt. 7e idem, Vrijdag 21 April, te Hamme, Zogge. 9e idem, Zaterdag 22 April, te Vel- zeke. Dorp. 2e idem. Maandag 24 April, te Eks- aarde-Doorslaar, Kerk. 5e idem, Dinsdag 25 April, te Dron gen, Baarle. 6e idem, Vrijdag 28 April, te Wette- ren. Felix Beernaertsplaats. 4e idem, Zaterdag 29 April, te Lan- degem, Dorp. 2) Gewone prijskampen voor melk- koeien en vaarzen, te 9 uur 22e gewone omschrijving, Dinsdag 11 April, te Oudenaarde, Markt. 19e idem, Woensdag 12 April, te Mere, Dorp. 23e idem, Vrijdag 14 April, St Maria- Lierde, Dorp. 16e idem. Zaterdag 15 April,teDeinze, Kerkplein. 5e idem, Maandag 17 April, te Sint Gillis-Waas, Kerkplein. le idem, Dinsdag 18 April, te Eekloo, Markt. 13e idem, Vrijdag 21 April, Hamme, Zogge. 18e idem, Zaterdag 22 April, te Vel- zeke, Dorp. 4e idem, Maandag 24 April, te Eks- aarde-Doorslaar, Kerk. 9e idem, Dinsdag 25 April, te Dron gen, Baarle. 12e idem, Vrijdag 28 April, te Wet- teren, Felix Beernaertsplaats. 8e idem, Zaterdag 29 April, te Lan- degem, Dorp. 17e idem, Maandag 1 Mei, te Dikkel- venne, Dorp. 21e idem. Dinsdag 2 Mei, te Nukerke, Dorp. 2e idem, Vrijdag 5 Mei, teBassevelde, Dorp. 7e idem. Zaterdag 6 Mei, te Aalter, Statieplein. Zie vervolg op de 4' bladzijde) schingen. Het Ministerie van Landbouw (Be heer van Waters en Bosschen) verleent aan de gemeenten en openbare instel lingen (niet aan de particulieren) volgen de toelagen 50 °/o der kosten voor bebossching van heidegronden. 50 °/o voor herplanting van een ver sleten, afgehakt of afgebrand bosch. 50 °/o voor afwatering van zulke gronden. 75 °lo der kosten van bemesting. 33 °/o voor verbetering van loofhout bosschen. 10 °lo voor verbetering van bosch' wegen. Alle inlichtingen nopens deze toela gen dienen gevraagd aan de houtvesters van den Staat. De ontgonnen gronden voor boschbeplanting zijn vrij van grondbelasting gedurende de 15 eerste jaren, mits aanvraag te richten aan de landmeters van 't kadaster. HET DE EENIGE NATUURLIJKE STIKSTOFMESTSTOF is noodzakelijk om een goed opkomen der beet te verzekeren. Gebruikt het voor het planten met een middelmatige dosis van 600 Kg. per hectare voor de suikerbeet en van 800 Kg. per ha. voor de vocdcrbect» Voor AARDAPPELEN is de dosis van 200 Kg. per hectare voor het plan ten en van 200 Kg. per hectare voor het aanaarden. Gebruikt in Maart 300 Kg. per hectare voor WEIDEN en GRAASLANDEN. Eischt het echte Het woord CHILI op de zakken en de fakturen is een teeken van waar- I borg. V f

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3