Deflatie, Devaluatie, Devalvatie, Inflatie. HOE BEMESTEN? Volledige Samengestelde Meststoffen R. U. Z. AMMONIAKSULFAAT GEZINSVERGOEDINGEN Lentebemestingen Volledige Vetten R* UZ Volledige Samengestelde Meststoffen R* U* Z* Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs Onze Kas voor aan Niet-loontrekkenden CHILINITRAAT Aansluitingsbulletijn Landbouwers Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Zond*^6JMaait^i939^ OB KOORNBLODW 5 Een heele boel stadhuiswoorden die ons in den laatsten tijd dikwijls in de ooren hebben geklonken en waarvan velen misschien nog de echte beteekenis niet snappen. Toen onze munt stabiel was, en vele menschen van jaren zullen over dat tijdperk nog wel kunnen mee praten, dan hoorde men van al die hoo- ge fl ïantiewoorden niet spreken. Een frank was een frank en bleef frank zoo lang frank, frank was. Dat is nu alle maal veranderdwe leven immers in een eeuw van snellen vooruitgang nu kan de waarde van den frank dalen of klimmen. Vroeger kon ze dat ook welmaar 't gebeurde toch niet en aangezien dalen gemakkelijker gaat dan stijgen, zoo za gen we ze maar gedurig den dieperik inrollen ze liep den berg af in roeke- looze vaart en werd de eerste maal in haar duizelingwekkende rit gestuit op 14 centiem; later ging ze weer aan't bollen, men weerhield ze op 10 centiem; hoe lang ze nu zal stil blij ven dat weten we niet en dit zal de toekomst ons leeren. De hooge flaanciewereld bracht die geijkte woorden in omloop en alhoewel het vogels zijn uit vreemde streken, toch schijnen ze reeds burgerrecht in onze taal verkregen te hebben en zoo komt het dat zelfs de eenvoudigste menschen reeds den mond vol hebben van deflatie, devaluatie enz. 't Is reeds zoo ver gekomen dat men ze in den politieken strijd geworpen heeft en zoo kan men reeds op vele plaatsen lezen Tegen deflatie stemt voor deze of gene partij. Wat is nu eigenlijk deflatie Ze is in 't algemeen de tegenstelling van inflatie. U begrijpt dat men in de oorlogsjaren 1914-1918 veel meer papierengeld in omloop heeft gebracht dan men in goud- waarde dekken kon, vandaar muntont- waarding of 't bergaf rollen van den frank. Aan deze inflatie werd een einde gemaakt in den tijd van de stabilisatie- pogingen of 't stuiten van den bergafrit. Hierbij trachtte men de munt weer op een vast peil te brengen (van einde 1924 tot 1928). En hiermee komt de tijd van de de flatie. Onder dezen naam vat men samen het geheel van de min of meer bewuste pogingen tot verlaging van het indrx en bijgevolg tot stijging van de waarde van het geld door middel van de be perking van de hoeveelheid ruilmidde len, krediet-restrictie en disconto-ver hooging. Nu zijn we voorzeker ook al in vreemde wateren verzeild en zouden misschien klaarder zeggen kredietbe perking en verhooging van korting op voor den vervaldag betaalde wissels de eerste zal U weerhouden van schulden te maken en de laatste U verhaasten om schulden in te lossen. Een sterke deflatie heeft evenals de inflatie zeer nadeelige gevolgen. Voor eerst voor de rechtszekerheid, omdat deflatie beteekent bevoordeeling van de schuldeischers ten koste van de schul denaars. Een ander gevolg is de ver scherping van de sociale tegenstellingen, omdat de werkgevers in verband met de gedaalde prijzen van hun producten, de kostprijzen willen verlagen en zoo ge dreven worden tot loonsverlagingen. 't Is wat men in den laatsten tijd heeft willen doen en 't is slechts onder de algemeene afkeuring van werklieden, kleine bedienden, staatsagenten enz. dat men het niet heeft aangedurfd. In België kijkt men eerst naar de be langen van de partij en berekent men hoeveel stemmen er met deflatie zouden kunnen verloren vallen. Indien dit laat ste getal te groot is dan liever geen de flatie. Tusschen haakjes gezegd een groot geluk voor de boerkens.want de levens duurte daalt gewoonlijk door 't omlaag drukken van de landbouwprodukten. Voor de werklieden is dit voorzeker ook zeer bezwaarlijk, zoo lang niet alle kosten van levensonderhoud onder an dere huren en belastingen in gelijke mate met het algemeen index gedaald zijn- Dit verschijnsel van de zoogenaam de loonstarheid geeft weer bemoeilijking van den uitvoer en anderzijds vergemak kelijking van den invoer. Boerkens let op uw ganzen de vos preekt de Passie 't land overstroomd met vreemde landbouwprodukten de inlandsche markten overzet met vreem de waar. In 't algemeen mag men dus ver klaren dat deflatie verstoring beteekent van het economisch evenwicht, met alle daarbij hoorende verschijnselen groote werkloosheid en neiging tot sterk pro tectionisme of beschermingsmaatregelen. Is het dan wonder dat men in deze tijden is gaan zoeken naar middelen om de schommelingen van het index voor taan te voorkomen. Naar we meenen zal eenieder zich een klaar gedacht kunnen geven van wat eigenlijk deflatie beteekent. We verzoe ken U nochtans, vrienden landbouwers, niet al te lichtgeloovig te zijn en te den ken dat de Kamers ontbonden werden omdat men deflatie wilde invoeren ook niet voor 't geval Martens de oorzaak is wel gelegen in de fiaancleele warboel waarin de verschillende regeeringen ons versukkeld hebben. We willen naar nie mand den steen werpen, maar dat de kiezers maar goed toezien, beter schip pers aan 't roer brengen of we zouden wel in de toekomst met man en muis kunnen vergaan. In een volgend schrij ven zullen we de devaluatie eens be spreken. Stilaan wordt het tijd om aan de te denken. Het ontbreekt bij de landbouwers noch aan raadgevingen, noch aan propagandisten om dit of dat produkt aan te prijzen. De ondervinding der laatste jaren heeft echter geleerd dat de een buitengewonen uitslag gaven en niet te vergelijken zijn met andere produkten. Door vooraanstaande landbouwers, vetleggers en kweekers werden proeven genomen in alle opzichten en steeds kwamen de aan den kop. Vele landbouwers beproefden zelfs met volledig te bemesten en kwamen er nooit toe met dezelfde uitgaven even goede oogsten te bekomen. Alhoewel dit eenigszins vreemd klinkt voor sommigen zijn we steeds bereid door PROEVEN de waarheid van onze beweringen te bewijzen. Duizende landbouwers hebben dit reeds ondervonden en klein is het getal der leden van Redt U Zeiven die geen Samengestelde Vetten R.U.Z. gebruikte. Tot deze die de waarde onzer volledige vetten nog niet kennen, zeggen weNiemand is verplicht onze woorden voor Evangelie aan te nemen, maar iedereen heeft er alle belang bij ernstige proeven te doen. Alle vooraanstaande landbouwers gebruiken enkel en alléén voorwei- en klaverlanden, tuinen en boomgaarden, granen, haver, aardappelen, beeten, witloof, hop, rapen enz. enz. Onze volledige vetten bevatten voor iedere plant de passende hoeveelheden Stikstof, Phosphoorzuur, Potasch en Kalk. Ze zijn GEWAARBORGD onder lood en etiket van de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zelven. Gezien de vele vragen geven we hierna enkele wetenswaardig heden diensaangaande. Om de kas te vormen sloot Redt U Zeiven aan bij de Onderlinge Kas van het Vlaamsch Economisch Verbond, zetel te Antwerpen, Schoenmarkt, 31. Deze Onderlinge Kas voor Ge zinsvergoedingen aan niet-loon- trekkenden werd opgericht op 1 December 1938. Het Staatsblad van 24 December 1938 behelst de stichting en de standregelen dezer instelling. De beheerraad werd samenge steld uit vertegenwoordigers van de verschillende groepeeringen die met V. E. V. meewerken en bestaat uit de HH. Dr P. Bessem, Algemeen Secre taris V. E. V. en Bestuurder Compen satiekas V. E. V. L. Bleeckx. Beheerder Advokaat P. Brusseleers, Rechtsge leerde O. Caudron, Bestuurder van Redt U Zeiven Advokaat A. De Beuckelaere,Rechts geleerde L. Duysburgh, Vooriitter Midden stand van Gent Carlo Gevaert, Beheerder J. Gobbers, Voorzitter Compensatie kas V.E.V. j J. Koninckx, Voorzitter Kristen Mid denstand van Limburg Dr F. Mertens, Secretaris Vlaamsche Apothekers vereeniging - R Overfeldt. Beheerder i Dr G. Renson, Bestuurslid Algemeen Vlaamsch Geneesheerenverbond. E. Spillemaeckers, Schrijver Gewes telijk Verbond Antwerpen van Markt kramers en Demonstreerders A. Vanderpoorten, Beheerder L. G. Van de Steen, Ondervoorzitter Ondergeteekende (naam en voornamen). Te... (Handtceken) Uitschrappen wat niet verlangd wordt. Beroeps vereeniging Erkende Wissel agenten Dr Van Hoof, Secretaris Algemeen Vlaamsch Geneesheerenverbond H. Van Hoofstadt, Beheerder. Tezelvertijd werden de ambten als volgt verdeeld Voorzitter t Mr Carlo Gevaert Ondervoorzitter Mr Rudolf Over feldt Beheerder-Bestuurder Mr Dr P. Bessem De overigenLeden van den Beheer raad. Deze onderlinge kas, in handen van het machtig organisme, het Vlaamsch Economisch Verbond, zal zeker alle waarborg geven aan de aangesloten leden, ook aan deze door Redt U .Zeiven bijge bracht. We raden dan ook alle Redt U Zeivers en symphatisanten aan niet langer te wachten om bij te treden, te meer daar we uit be trouwbare bron vernemen dat als uiterlijke datum voor aansluiting bij een vrije onderlinge kas 1 Mei werd vastgesteld. Deze die op dien datum ner gens zijn aangesloten zullen van ambtswege ingelijfd worden bij de officieele staatskas, waar bijko mende principieele voordeelen uit gesloten zullen zijn en de kosten van beheer merkelijk hooger zul len zijn als bij de vrije kassen. We zetten onze leden aan zonder wachten hunne inschrijving te zenden. Aan al deze die reeds hunne aanslui ting zonden, kunnen we meedeelen dat kortelings vanwege het Vlaamsch Eco nomisch Verbond goede ontvangst zal worden gemeld. Alle verdere verhande lingen zullen van af dien dag recht streeks metAntwerpen kunnen gebeuren. Verkiezingen Het is vandaag over acht dagen dat het volk weer ter stembus zal trekken om er volgens eerbiedwaardig gebruik zijn vertegenwoordigerste kiezen, die gedurende vier jaar de belangen van volk en natie zullen behartigen tegen een civiel prijskeji van 40 000 ballen per jaar. Zooals het telkenmale gebeurt in een kiesstrijd, treden de volksvertegenwoor digers en senatoren voor enkele weken af van hun hoog voetstuk en komen aan den volke verkonden al wat ze reeds gedaan hebben en wat ze nog zullen verwezenlijken. De weken die een kiezing voorafgaan zijn als het ware nachtmerriën voor de hoog achtbare parlements'eden, wijl ze toch geplaagd zitten met den angst dat ze niet meer zouden kunnen herkozen worden, en dat ze dus daardoor niet meer in de mogelijkheid zouden zijn van de belangen van het land te dienen. Ze komen dus daarom tot het volk, de breedste honig-zoete glimlach om hun wezen, de hand en het hoofd tot het groeten van iedereen, zelfs van den armsten drommel, geneigd, en de tong in gereedheid gebracht tot het spreken van de liefste woordekens die men zich maar kan indenken. Die tijden van kiezing bewijzen ons, sommige eeuwige vitters ten spijt, de groote bezorgdheid die de groote pieten voor ons voelen. De aktentasschen worden voor den dag gehaald, en de mooiste beloften dalen over de zooveel bezorgdheid, werklust en onbaatzuchtigheid verbau wereerde menschen neer als het manna des hemels. Werklieden, ge weet het, stemt voor ons want wij alleen zijn uw waardige verdedigers I Bedienden en middenstanders, ge weet dat ge steeds op ons zult kunnen bouwen I Boeren... Ook wij. boéren, staan stomverbaasd en sprakeloos tegenover een zoo plotse belangstelling voor onze nooden en ver zuchtingen. De landbouwers hebben recht op een menschwaardig bestaan, het zal nu uit zijn dat wij nog langer burgers van tweeden rang zullen blijven, het is ge daan de vruchten van onzen noesten arbeid te laten dienen als ruilmunt voor de groot-nijvérheid. Een nieuwe en schoone toekomst zal nu voor onzen stand geboren worden. Een toekomst varecht en welstand l Daarvoor is er echter maar één moge lijkheid stemmen voor hen die met al die beloften voor den dag komen. i Helaas, we weten maar al te goed dat woorden geen oorden zijn en dat na de kiezing al die mooie beloften zullen ver zwinden... tot de volgende maal I Wat we zullen doen t ofwel een witte briefin de bus smijten, ofwel stemmen neven den naam van een boer. zelfs wanneer hij aan het staartje staat, dan kan die voor de toekomst ten minste aanspraak maken op een verkiesbare plaats. Een kopstem mag niémand uitbren gen want dan verloochenen wij ons zelf. Tijl II. werft nieuwe HET CHILINITRAAT DE EENIGE NATUURLIJKE STIKSTOFMESTSTOF is noodzakelijk om een goed opkomen der beet te verzekeren. Gebruikt het voor het planten met een middelmatige dosis vau 600 Kg. per hectare voor de suikerbeet en van 800 Kg. per ha. voor de vocdcrbect. Voor AARDAPPELEN is de dosis van 200 Kg. per hectare voor het plan ten en van 200 Kg. per hectare voor het aanaarden. Gebruikt in Maart 300 Kg. per hectare voor WEIDEN en GRAASLANDEN. Eischt het echte Het woord M CHILI op de zakken en de fakturen is een teeken van waar borg. H*' rf niw beroep juist adres t- verklaart aan te sluiten bij de Onderlinge Kas voor Gezinsvergoedingen (Wet van 10-6-*37) op te richten door of met medewerking van Redt U Zeiven en verbindt zich te onderwerpen aan hare standregelen goedgekeurd door den Staat. .den.. Op te geven Inlichtingen Ik bezig of bezig geen loontrekkend personeel (buiten huisknechten of meiden). Ik ben als werkgever reeds aangesloten bij de com pensatiekas (naam en zetel der kas vermelden) Ik hebkinderen van min dan 14 jaar. Ik hebkinderen van 14 tot 18 jaar welke hunne studiën voortzetten. Ik hebkinderen van meer dan 14 jaar lichamelijk onbekwaam tot arbeiden (verminkten, zieken). Naam en voornaam mijner echtgenoote (Invullen) abonnenten aan voor Uw blad I

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3