BERICHTEN Gemengde Berichten Opfokvoeders LANDBOUW- voor kiekens. van hier en elders. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 13Maarttot 19 Maart 1939 Antwerpen 1 haardenBrabant 4 haarden West-Vlaanderen 7 haar den; Henegouwen 9 haarden; Oost- Vlaanderen 6 haardenLimburg 4 haarden; Luik 18 haarden; Namen 8 haarden Luxemburg 25 haarden. Totaal82 haarden. Vorige week 122 haarden. Week van 20 Feb. tot 26 Feb 136. Week van 13 Feb. tot 19 Feb. 161. Week van 6 Feb. tot 12 Feb. 154. Week van 30 Jan. tot 5 Feb. 130. Week van 23 Jan. tot 29 Jan. 200. Week van 16 Jan. tot 22 Jan. 259. Provinciaal Gouvernement van Oost- Vlaanderen. Rundveeverbetering. In uitvoering van de Provinciale Ver ordening ter verbetering van het rund vee, zullen volgende prijskampen ge houden worden in Oost-Vlaanderen 1) Gewestelijke prijskampen voor stieren met toekenning van bewarings- premiën, te 9 uur 1 le gewestelijke omschrijving. Dins dag 11 April, te Oudenaarde, Markt. 10e idem. Woensdag 12 April, te Mere, Dorp. 12 idem. Vrijdag 14 April, te St Maria- Lierde, Dorp. 8e idem. Zaterdag 15 April, te Deinze, Kerkplein. 3e idem, Maandag 17 April, te Sint Gillis-Waas, Kerkplein. le idem, Dinsdag 18 April, te Eekloo, Markt. 7e idem, Vrijdag 21 April, te Hamme, Zogge. 9e idem, Zaterdag 22 April, te Vel- zeke, Dorp. 2e idem. Maandag 24 April, te Eks- aarde-Doorslaar, Kerk. 5e idem, Dinsdag 25 April, te Dron gen, Baarle. 6e idem. Vrijdag 28 April, te Wette- ren. FeÜx Beernaertsplaats. 4e idem, Zaterdag 29 April, te Lan- degem, Dorp. 2) Gewone prijskampen voor melk koeien en vaarzen, te 9 uur 22e gewone omschrijving, Dinsdag 11 April, te Oudenaarde, Markt. 19e idem, Woensdag 12 April, te Mere, Dorp. 23e idem, Vrijdag 14 April, St Maria- Lierde, Dorp. 16e idem, Zaterdag 15 April, teDeinze, Kerkplein. 5e idem. Maandag 17 April, te Sint Gillis-Waas, Kerkplein. le idem, Dinsdag 18 April, te Eekloo, Markt. 13e idem, Vrijdag 21 April, Hamme, Zogge. 18e idem, Zaterdag 22 April, te Vel- zeke. Dorp. 4e idem, Maandag 24 April, te Eks- aarde-Doorslaar, Kerk. 9e idem, Dinsdag 25 April, te Dron gen, Baarle. 12e idem, Vrijdag 28 April, te Wet- teren, Felix Beernaertsplaats. 8e idem. Zaterdag 29 April, te Lan- degem, Dorp. 17e idem. Maandag 1 Mei, te Dikkel- venne, Dorp. 21e idem, Dinsdag 2 Mei, te Nukerke, Dorp. 2e idem, Vrijdag 5 Mei, teBassevelde, Dorp. 7e idem. Zaterdag 6 Mei, te Aalter, Statieplein. 15e idem. Maandag 8 Mei, te Kruis- houtem. Markt. 14e idem. Woensdag 10 Mei, te Leb- beke, Kerk. 24e idem, Vrijdag 12 Mei, te Zand bergen, Dorp. 20e idem, Zaterdag 13 Mei, Ninove, Markt. 10e idem. Maandag 15 Mei, te Zwijn aarde, Dorp. 1 le idem. Dinsdag 16 Mei, te Ooster- zele, Klooster. 6e idem. Vrijdag 19 Mei, Beveren- Waas, Markt. 3e idem. Zaterdag 20 Mei, Kluizen- Terdonk, Plein bij de Brug. Internationale Klelnveeten- toonstelling te Watermael Brussel. Bij gelegenheid van den XXXiten verj jardag van haar stichting, zal de maatschappij Les Amis de la Basse- Cour voorgezeten door haar stichter, heer O. Dresse, onder de bescherming van 't Nationaal Verbond van Neerhof- dierenteeltmaatschappijen. een interna tionale pluimvee- en konijnententoon stelling inrichten op 8 9 en 10 April e.k. te Watermael, in de Salie des Arts Eug. Keymplaats, 8 H. M. de Koningin Elisabeth, de Mi nister van Landbouw, de gemeenteraad van Watermael-Boschvoorde en tal vooraanstaande personen uit de klelnvee- wereld, zoowel vreemden als Belgen, hebben hun bescherming en hun gelde- lijken steun verleend aan deze jubel tentoonstelling waarvan het succes vol komen verzekerd is. Drie speciale clubs (Orpington Club, Club avicole du Barbu nain, Ringslagers Club) zullen hun respectievelijken wed strijd houden in den schoot van deze internationale kleinveebetooging waarbij 3.000 fr. geldprijzen, 15 bekers, enz aan de laureaten zullen toegekend worden. Rijkstuinbouwschool Vilvoor- de. 69' Zitting der Koloniale Leergangen en 5' Zitting van den Leergang voor Aspiranten- Kolonisten. Deze zittijden werden afgesloten op 17 Maart door het afnemen der examen waarvoor 34 kandidaten zich lieten in schrijven 30 hiervan kwamen voor de Jury, waarin de Heer Dr Scheerlinck de Technische Directie van het Tuin- en Landbouwonderwijs vertegenwoordig de. De Heer Pynaert, Bestuurder van den Kolonialen Tuin, vertegenwoordigde het Ministerie van Koloniën. 16 kandidaten werden aangenomen en bekwamen het getuigschrift der Ko loniale Leergangen. Dit zijn de Heeren Vanderwaeren Recé van Bierbeek, Dockx Louis van O. L. Vr. Waver, Barvoets Pierre van Laken, Meerbergen Marcel van Leuven, Peeters Jean van Hoeilaert, Lejeune Raymond Geldern (Duitschland), Haren Marcel van Luik, Vandijck Eugene van Anderlecht, Van de Ven Karei van Antwerpen, Balis Henri van Brussel, Verbruggen Willem van Antwerpen, De Wit Juul van Haacht, Hermans Leon van Vorst, Misson Maurice van Vorst. De Heer Demorsy Roger van Ant werpen, bekwam het certificaat van Aspirant Kolonist. De inschrijvingen voor de volgende zittijd der voormelde leergangen worden aanvaard op het Secretariaat der School, eiken werkdag tusschen 9 en 12 uur. Deze leergangen zullen hernemen op Donderdag 20 April e.k. om 14 uur. De groote Jaarmarkt en Land- bouwwedstrijd van Vilvoorde. Op Maandag 1 Mei toekomende zal de alomgekende en beroemde Jaarmarkt van Vilvoorde plaats grijpen. Te 10 u. 's morgens begint den groo- ten nationalen wedstrijd voor voort- telende paarden van het zwaar trekras, vee, neerhofdieren en landbouwma chines. Men weet dat deze prijskamp voor de eerste maal in 1853 werd ingericht en gekend is als een der nuttigste en be langrijkste van het land. Telkenjare komen duizenden kwee kers en liefhebbers, niet alleen uit het land, maar ook uit den vreemde dezen grooten en belangrijken wedstrijd be wonderen. Het zeer uitgebreide programma be vat niet minder dan 13 wedstrijden voor het paardenras, 14 voor het hoornvee en 21 voor het klein vee en neerhof dieren. Kampioenschappen voor hengste- paarden, merriën. stieren, melkkoeien en vaarzen. Er zullen voor 60.000 frank geldprijzen aan de mededingers uitge loofd worden, alsook 500 prachtige eeremetalen, kunstvoorwerpen en bekers. De Heer Minister van Landbouw en de Heer Gouverneur der Provincie Brabant zullen deze betooging met hun aanwezigheid vereeren. De belanghebbenden die wenschen programma's of inlichtingen te bekomen kunnen zich wenden tot den Heer Ver- linden.Srcretaris der Jaarmarkt, Stadhuis te Vilvoorde. Laatste dag der inschrijvingen Zon dag 16 April 1939 (bureel open van 10 tot 12 u. 's morgens) gisch Congo en langs rechtstreekschen weg, zonder ontladingen of overladin gen, in ons land ingevoerd 1) de bananen 2) de suiker ten be- loope van het saldo der hoeveelheid die door het Ministerie van Financiën voor het in gang zijnde seizoen werd vastge steld. De afschaffing der vergunningstaks sluit elke verdediging uit tegen de con currentie met staatssteun vanwege de Hollandsche tuinbouwprodukten. Onze tuinbouw wordt dus prijs gegeven aan den Nederlandschen dumping. Ook onze inlandsche fruitteelt en onze suikerbeet- teelt worden totaal blootgesteld aan de mededinging der producten uit Congo waarvan de voortbrengstkosten laag zijn dank zij de geringe loonen betaald aan de negers. Is het in uitvoering van de wenschen uitgebracht door het landbouwcongres van het katholiek blok in October 1.1 dat met zooveel ophef uitkwam voor de opvoering der verkoopprijzen van de land- en tuinbouwprodukten.dat de heer Pierlot, katholiek minister van Land bouw en Eerste Minister, dit besluit aan den Koning ter goedkeuring voorlegde Onze landbouwers zouden hierop een duidelijk antwoord verlangen. Of is de intrekking van hooger vermelde vergun ningstaksen de inzet van de eenzijdige deflatie op den rug van onze land- en tuinbouwers Wij kunnen de regeering verzekeren dat onze boeren niet voornemens zijn zich verder te laten doen. Hoe de Minister de verminde ring met 1 5 uren van het na- schoolsch landbouwonderwijs uitlegt. Luxemburg kan verkoopen. mag Luxem burg hier vrij boter invoeren zelfs tijdens de maanden van overvloedige boter- voortbrengst. Bovendien, zulks blijkt uit een rede voering onlangs uitgesproken door den heer Margue, Minister van Landbouw, in de Luxemburgsche Kamer, keert Luxemburg aan steun 1 millioen Luxem burgsche frank uit om hier tijdens de Zomermaanden boter in te voeren. Dus benevens vrije invoer nog dumping ten nadeele onzer eigene voortbrengers I Een economische Unie veronderstelt voor beide partijen dezelfde rechten in zake in- en uitvoer. Daar zulks het ge val niet is. dient dit ergerlijk regiem zonder verwijl herzien voor de land bouwproducten. NEDERLAND De botervoortbrengst en afzet. Wat beduidt dit alles Bij koninklijk besluit van 15 Maart verschenen in het Staatsblad van 18 Maart, wordt de vergunningstaks opge heven op den invoer van de volgende tuinbouwprodukten 1) komkommers en augurken 2) wilde latuw, andijvie, krulandijvie, latuw en wortelen in bussels 3) tomaten 4) tuinwortelen, niet in bussels; 5) aardbeziën. Verder worden ook ingetrokken de speciale rechten voorzien door konink lijk besluit van 26 December 1938 op volaende producten afkomstig uit Bel- 't Is het OOGENÖLIK om THOM ASSLAKKENMEEL» toe te dienen voor de lente bezaaiingen. Op voorwaarde dat het bedolven wordt door de be ploeging, is het gelijkwaardig aan om het even welk phosphoorzuur- inhoudend meststof. (Ingez.) Op een vraag van volksvertegen woordiger Maenhout in dato 14 Dec. 1938 nopens de niet te verrechtvaardi gen inkrimping der lesuren van 100 tot 85 in de naschoolsche landbouwafdee- lingen, heeft de Minister van Onderwijs volgend antwoord gegeven De vraag nr 12 van den achtbaren heer Maenhout heeft mijn aandacht ten zeerste gevestigd. Ik ben niet blind voor het groote belang dat het naschoolsch landbouwonderwijs oplevert. Het interministerieel comité van den Dienst van het technisch onderwijs heeft besloten het aantal lesuren in de na schoolsche landbouwafdeelingen van 100 tot 85 te brengen, de budgetaire toe stand in aanmerking genomen, die op dringende wijze een vermindering van kredieten, hoe klein ook, eischte. Een analoge maatregel werd trouwens getroffen wat de tijdelijke technische cursussen betreft. Ik zal er zelfs bijvoegen dat er nog veel strengere onderrichtingen werden gegeven wat de technische vakscholen met volledig leerplan aangaat. De voor het naschoolsch landbouw onderwijs getroffen maatregel is heele- maal tijdelijk en ik zal de mogelijkheid onderzoeken van in het naaste school jaar af het "statu-quo„ te herstellen. Als systeem van "met een kluitje in 't riet sturen» kan het ministerieel ant woord als een meesterstuk gelden. Men schreeuwt onze boeren van op al de daken toe, dat de landbouw zijn heil moet zoeken in de verbetering der voort- brengstmethoden. Aan die verbetering nu ligt toch het landbouwonderwijs tot grondslag. Doch voor dit onderwijs, dat dan nog bestemd is voor de massa onzer boerenzonen en -dochters, heeft de Regeering geen enkele honderdduizenden franken meer beschikbaar, terwijl de Staat honderde millioenen boven de voorziene bedragen moet uitgeven voor allerlei openbare werken waarvan vele eerder het karakter vertoonen van luxe- of weeldewerken. En dan verklaart de Minister nog dat hij niet blind is voor het groote belang van het naschoolsch landbouwonderwijs. Wat zou het wel zijn moest hij voor dit groote belang wel blind zijn Het binnenlandsch verbruik van bo ter bedroeg in Nederland 43 1/2 mil lioen kg. in 1937 en 44,1 millioen kg. in 1938, het verbruik van boerenboter buiten rekening gelaten. De uitvoer van boter was in 1936 54,1 millioen kg., in 1937 53,8 millioen kg. en in 1938 50 8 millioen kg. De voornaamste afnemers van Neder- landsche boter zijn Duitschland en En geland. Ziehier wat betreft die twee landen de statistieken van eigen voortbrengst, van invoer, van invoer uit Nederland Duitschland 496 mil. kg. 92,3 mil. kg. 12,4 mil. kg. Engeland 60 mil. kg. 483 mil. kg. 35,6 mil. kg. De fruitvoortbrengst en afzet. In een verslag uitgaande van het be stuur der Nederlandsche Pomologische Vereeniging vinden wij volgende ge gevens Oppervlakte met fruit beteeld in 1912: 24.430 ha 1927: 33 937 ha 1937 46 953 ha 1938 48 665 ha. In weerwil van de uitbreiding der beplantingen wordt er door Nederland nog voor groote bedragen uit het buiten land aan fruit ingevoerd. Ziehier voor 1937 en 1938 de onder verdeeling der fruitsoorten Klein fruit 1937 1938 Frambozen 611 ha 653 ha Zwarte bessen 253 ha 258 ha Roode en witte bessen 192 ha 205 ha Kruisbessen 94 ha 70 ha Bramen 6 ha Totalen Pit' en Appels Peren Pruimen Kersen Andere pit- en i steenvruchten Totalen 209 ha 8.100 ZWITSERLAND Het invoerrecht op aardap- De jongste vergadering der pelen. tarwecommissie. Op hare vergadering van 15 Maart 11. heeft de Commissie beslist de inmenging van inlandsche tarwe in broodgraan te behouden op 40 t.h. voor de week van 2 tot 9 April. Verder werd vastgesteld dat de prijs verbetering der inlandsche tarwe aan houdt, zoodat te voorzien is dat de nog beschikbare tarwe van goede hoedanig heid tegen den vastgestelden richtings- prijs afzet zal vinden. 1 De economische Unie met Luxemburg een fopperij voor onze landbouwers. Wij hebben zulks hier vroeger aange klaagd voor wat betreft het varkens- vleesch en de margarineproductie, thans moeten wij hier protest aanteekenen tegen de nadeelige regeling van toepas sing op den handel in boter tussrhen België en het Groot-Hertogdom. Ter wijl ons land geen enkel kilogram van zijn eigen overproductie aan boter in Bisdom Gent. O.-Vlaanderen» Bedevaart naar O. L. Vr. van Lourdes van 4 tot 12 Mei a. s. lste reisweg Rechtstreeks Lourdes en terug. 2de reisweg Langs Parijs (uitstap), Lisieux, Mont St Michel, terugreis rechtstreeksch. InlichtingenMevr.VandeKerckhove- Cercelet, Aalst. Kostelooze Fllmvertooning aangeboden aan de leden van V.T B. en Vlaamsche Kruis, op Dinsdag 28 Maart, te 20 u., in Palacekinema, Aalst. "Taro de Heidenexotisch drama uit Fransch- Oceanië, en "De Dorps doktertragi-comedie met den Kana- deeschen vijfling. Voetbal. Vlaanderen-Engeland te Kortrijk. Een oefenwedstrijd te Denderleèuw. De internationale ontmoeting voor de 3de Schaal MAT zal op Paschen 9 April e.k., op het Pirroenveld te Kortrijk plaats grijpen. De Vlaamsche Voetbalbond won reeds de 1 ste en 2de Schaal Mat. De Engelschen, vaandeldragers van de voetbalsport, willen een einde stellen aan het meesterschap der Vlamingen in de L.I S.A. kompetitie betoond zij ko men met de sterkst mogelijke samenstel ling naar Vlaanderen. De V.V.B. leiding, die wel bevroedt, wat voor een moeilijke taak de Leeuwen- ploeg op Paschen te wachten staat, heeft besloten een oefenwedstrijd te doen spelen op heden Zondag 26 Maart te Denderleeuw. Twee elftallen, bevattende het pulk van de V.V.B.spelers. zullen elkaar strijd leveren en den selektieheer in de gelegenheid stellen de ideale ploeg te vormen welke met Paschen de Engel schen moet bekampen. Rondreis Het Ketje met Boefje en revue 't Komt in orde 1150 ha 1192 ha steenvruchten 1937 1938 27.706 ha 28.152 ha 10.431 ha 11.156 ha 3.420 ha 3 932 ha 4.037 ha 4.095 ha 138 ha 45 803 ha 47.473 ha Ziehier nog de cijfers der productie en van in en uitvoer van fruit in 1937 (in 1.000 kgvoor enkele vruchten Appelen 80 000 15 213 19 242 Peren 40.000 1.759 3.778 Pruimen 10.000 730 180 Kersen 3.000 62 63 Roode en witte bessen 6 500 288 Zwarte bessen 1.800 55 4 Kruisbessen 4.000 1.065 Frambozen 3 400 Druiven 21 600 56 11.445 Aardbeziën 23 000 1.309 Perzikken (1.000stuks De Zwitsersche regeering heeft het invoerrecht op aardappelen voor het komend seizoen bepaald op 6 Zwitser sche frank per 100 kg. (40 Belg. frank). De invoer is onderworpen aan een voorafgaande toelating van de Federale Regie van Alcoholen. In 1937 voerde Zwitserland 91.022 kwintalen aardap pelen in. CANADA De afzet van varkens in 1937. In 1937 heeft Canada 3 926.310 var kens verkocht tegen 3.796.952 in 1936. Nochtans waren de prijzen hooger in 1937 dan in 1936, omdat Engeland, waar de baconprijzen stegen, zeer veel heeft afgenomen. De Vereenigde- Staten van Amerika kochten 600.000 stuks. Klachten van allen aard dienen gedaan aan volgend adres Mr O. Caudron, Bestuurder R.U.Z. Aalst. Een aangename verrassing "Boefje» is reeds tegen zijn 250ste Opvoering met in den hoofdrol Renaat Grassin, het populaire "Ketje» van het N.I.R. den bekenden leider en hoofdpersoon van "De Blinkende Zonnekloppers en het radio cabaret "In den Spijtigen Duivel». Men weet Renaat Grassin is de ziel van dit werk. Hij is de bewerker van den beroemden roman van Brusse, te vens is hij de regisseur en de speler van den hoofdrol Boefje waarmee hij immer zoo'n overweldigend succes be haalde o.a. bij het Katholiek Vlaamsche Volkstooneel in de Koninklijke Vlaam sche Schouwburg te Brussel. Voor alle inlichtingen wende men zich tot den secretaris van het gezel schap, Persdienst Parsoni, Zilverstraat, 10, Brussel C. Voor een genoeglijken avond, met goede Vlaamsche strekking, richt een opvoering in van "Boefje» of van de Revue "'t Komt in orde». Berichten van het Vlaamsch Economisch Verbond. Algemeene Vergadering te Hasselt. De Jaarvergadering van het V.E.V. zal dit jaar te Hasselt plaats grijpen op 30 April e.k. Zij zal staan in het teeken van de Belgische Kolenpolitiek. Als sprekers zullen optreden de heeren Ing. Delvoie. lid van den Mijnraad en Prof. Eyskens. Er zal een bezoek georganiseerd worden aan het Kempisch kolenbekken en de mijnstreek. Wereldtentoonstelling New- York. Het V.E.V. zal in den loop van den Zomer een groepsreis inrichten naar de Wereldtentoonstelling te New-York. De overtocht heen e n weer in toeris tenklasse zal 7750 fr. kosten. Het ligt in de bedoeling in Amerika zelf indivi- dueele rondreizen te organiseeren, die echter niet voor eiken deelnemer ver plichtend zijn. Er zal in groepsreis ver trokken worden, maar elke deelnemer zal de vrijheid hebben afzonderlijk terug te komen De reiskaart zal voor de terug komst geldig zijn op alle booten van New-York naar Antwerpen. Iedere kiekenkweeker die verzuimt een proef te nemen met de Opfokvoeders R.U.Z. benadeelt zich zelf. Laag voedergebruik I Sterke en snel groeiende kiekens I Groote weerstand tegen ziekten Eigen Nederlandsche voortbrengst Invoer invoer i M K Voortbrengst Invoer Uitvoer

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4