Dc Wanmolen van Sus Roskam Niettegenstaande Notariëele Annoncen Boeren filosofie over de Kiezing ZITDAGEN LAAGSTE KOSTPRIJS Volledige Varkensmeien R. U. Z. Varkensmeel R.U.Z. voor vlecschaanwinst bij zwijnen Woonhuisft Bouwgrond EEN EIGENDOM met Werkhuis Perceel ZAAILAND EEN HOFSTEDE Zaailanden 8 Meersch Woonhuis met Werk huis. Hof en Inrijpoort 5 Terwijl ik dees week met de griep achter mijn stoof zat, heb ik eens over de kiezing nagedacht en ziehier mijn gedacht De Wetgevende Kamers zijn in ons land ontbonden en dit leidt tot nieuwe verkiezingen en politieken twist. Past het ons in zulke omstandigheid op te treden Redt U Zei ven en "De Koornbloem„ hebben ten allen tijde blijk gegeven van onpartijdigheid en het doel dezer ver- eeniging was de onrechtvaardige bóeren- verdrukking te bekampen en de ge rechtvaardigde belangen te verdedigen, het kampen opdat de boeren niet langer een maatschappelijke klas in staat van slavernij zouden blijven. Onlangs zond de Koning aan Eerste- Mioister Pierlot een wel opgevatten brief. Er werd in opgemerkt dat de princiepen van de Grondwet overtreden werden, dat het noodig is de Nationale Eenheid te bewaren. Hij verlangt dat er aan ons land een bestuur gegeven wordt dat de afbeelding weze van rechtvaar digheid en gelijkheid. Tot het verwezen lijken van zulke schoone opvattingen willen wij mede ijveren, door waarheid te spreken, alhoewel waarheid in een kiesperiode slecht past. Er werden nauwelijks vijf dagen ver leend om de lijsten der kandidaten neer te leggen, zulks belette het vormen van nieuwe politieke groepen, het vergrootte de kans aan de aftredenden hun plaats op den lijst te behouden, alhoewel zulks niet zeggen wil dat ze zullen herkozen worden. De verscheidene klassen der Maat schappij, en in de eerste plaats de boe ren, behouden zich het recht voor te overwegen in welken toestand de vorige Regeeringen hen gebracht heb ben, of elke aftredende volksvertegen woordiger zich met de verdrukkers of met de welmeenenden aansloot, of vroegere beloften volbracht werden en welke verbintenissen er worden aange gaan voor de toekomst. Politieke partijen, waarvan tot heden de boer de sterkste steunpilaar vormde, zullen den bal deerlijk mis slaan met be roep te doen op gevoelens waarvan hun gekozenen zelf tegenover den boer geen blijken geleverd hebben- De boeren eischen in 't algemeen een landbouwpolitiek die hen toelaten zal voor de armste onzer broeders, de huur- boeren, en inzonderlijk de kleine Vlaam- sche huurboeren, een herziening der pachtwet te bekomen, zonder dewelke niets baten kan. Waarom laten de grondeigenaars, wier kapitaal geplaatst is in boerenbe drijven, geen eerlijk loon door den huur- boer verdienen, en waarom wordt hun jaarlijksch aandeel niet vastgesteld vol gens den stand der zaken, zooals het gaat met kapitalen belegd in nijverheids ondernemingen Of is het zweet van den boer alleen lijk bestemd tot nut van alle andere klassen Redt U Zeiven heeft een jaar geleden aan alle de aftredende kamerleden en senatoren een afdruksel gezonden be vattende het nieuwe pachtwetvoorstel door haar opgemaakt, welk overeen stemt met den inhoud van den konink lijken brief. Heden valt het Redt U Zeiven te beurt alle parlementsleden te verwit tigen. Onze leden en alle boeren zullen hun stem weigeren aan wie ze bekampt of er onverschillig aan blijft Zij zullen wit stemmen moesten alle lijsten en alle kan didaten onverschillig of tegenkampers blijven. Gebeurde zulks, dan zal het ver- waarloozen der boerenstem sommige partijen erg verslappen, maar dit zullen deze laatste alleen aan overtreding der grondwet en hun geest van verdrukking te wijten hebben. Wij willen dat de Vlaamsche boeren behandeld worden le Gelijk met hun Waalsche vakge noten. Wij zijn in 't bezit van stukken en brieven die toonen dat er in t ministe- rie van Financiën op belastingsgebied twee streken in België bestaan De Vlaamsche streek. De Waalsche streek. Wanneer een boer ingedeeld wordt door dees ministerie bij de Vlaamsche streek, dan zal men van hem het dubbel bedrijfslasten eischen tegen dat hij in- gedeeld is bij zijne Waalsche makkers. Bewijzen ter beschikking in onze bu- reelen. Streeft zulks tot het behoud der natio nale eenheid 2e De grondlasten moeten door den eigenaar gedragen worden. Dit is in overeenstemming met de grondwet. Iedereen staat voor zijn burgerlijke plicht Dit leidt ook tot groote onrecht vaardigheid, weet ge dit wel. Een grondeigenaar bebouwt tien hek- taren eigendom en een huurboer be bouwt tien hektaren huurgrond van denzelfden heer. Het zal meermaals ge beuren dat de huurder voor Staat, Pro vincie en Gemeente 50 °/o meer grond lasten zal betalen als de rijke kasteelheer. De wet zegt dat voor de verhuurde goederen de berekening moet gemaakt worden op de eigenlijke verhuurde som en voor eigendom op de kadastrale waarde. 3' In 't uitreiken der toelage aan door mond- en klauwzeer geteisterden, werd door het eerst toegepaste stelsel de kleine Vlaamsche boer voorzeker erg benadeeligd. Door het herziene stelsel is hij op gelijken voet gesteld. Maar hoe legt men het volgende uit Er is vastgesteld dat het sterfgeval twee maand na de verklaring der ziekte moet gebeuren om recht te hebben op vergoeding. Voorzeker moet er een termijn ge steld worden om te vermijden dat vele sterfgevallen voortspruitende uit ver schillende oorzaken, ten laste gelegd worden der pootziekte. Maar ondervinding bewijst dat alhier soms droevige noodlottige gevolgen kunnen ontstaan Alle boeren welke van ondervinding spreken zij n het eens om te beweren dat sommige dieren na meer dan een jaar nog zware blijken van ongesteldheid vertoonen welke soms nog noodslach- ting vereischen. Zou er voor de kleinste onbemiddelde huurboeren geen uitzondering mogen gemaakt worden wanneer deze klaar kunnen bewijzen dat hunne dieren be zweken zijn door mond- en klauwzeer, en het bepaalde tijdstip verlengd wor den De gekende Voetbalmatch België- Holland kost ieder jaar menschenlevens aan de Hollanders. Zoo kwam het dat een auto met vier inzittenden op weg naar Antwerpen in 't water van een kanaal terecht kwam. Alle vier zijn om het leven gekomen 1 Te Antwerpen deed zich een vrij ernstig verkeersongeval voor. Een Ne- derlandsche auto botste er met geweld tegen een tram.Twee der vier inzittenden werden ernstig gewond. Sinds enkelen tijd zijn er valsche briefjes van 1.000 frank in omloop. Deze zijn zeer goed nagebootst en zijn uiterst moeilijk te herkennen. De politie doet haar best de uitgevers hiervan te snap pen. Opgepast I Een groot hotel inNieuw-Schotland (Kanada) brandde totaal uit. Niet min der dan 35 menschen lieten bij deze ramp het leven. Een stratosfeervliegtuig welke een proefvlucht deed stortte neer met 11 in zittenden. Deze werden allen op slag gedood. Onder de verongelukten be vinden zich deskundigen van een Ameri- kaansche maatschappij, ook nog twee Hollanders. Paus Pius XII ontving in plechtige audiëntie den Prins van Piémont en den Graaf van Parijs. Beiden vertegenwoor digden ze hun vaderde eerste den Italiaanschen Koning, de tweede den Hertog van Guise. Een niet alledaagsch ongeluk deed zich voor te Ave-en- Auffe. Een werk man herstelde een leiding van de electri- citeit. Hij was vastgemaakt aan een paal, om aldus zijn werk te verrichten. Plots brak deze paal op 2,50 m. van den top door. De ongelukkige welke aan het bovengedeelte gehecht was, kwam hier door met het hoofd naar beneden te hangen. Pas na 45 minuten kon hulp worden geboden. Het aangezicht van het slachtoffer was reeds zwart, en hij bloedde uit neus en mond. Door een geneesheer onmiddellijk verzorgd was hij weldra buiten gevaar. Geen beter, geen goedkooper ma nier van voederen dan het geven van een VOLLEDIGE VOEDING. Alle samengestelde voeders R. U Z. zijn volledig en geven de hoogste op brengsten met de minste uitgaven. We willen dit aan iedereen MET PROEVEN BEWIJZEN. Ziedaar enkele gevallen die een drin gende oplossing eischen. Heeren kandidaten, houdt rekening van onzen toestand en belooft plechtig ons te helpen, zooniet zullen we dit ter stembus gedenken. H. V. De heer Derwa. Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3' Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u. 30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3' Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. de lage prijzen van rogge en andere melen hebben de laatste proe ven uitgewezen dat de te bekomen is door het gebruik van de goed bereide en Iedere ernstige proef door de kweekers genomen zal bewijzen dat onze Varkensmeien het goedkoopste en zekerste voeder is beteekent goedkoope vleeschaanwinst gezonde en krachtige zwijnen zekere winst, daar mislukkingen uitgesloten zijn. Wij zijn steeds bereid onder ons toezicht proeven aan te leggen bij alle goede kweekers. Te Brussel deed de politie een goede vangst. Drie dieven welke sinds lang gezocht werden door het gerecht, zijn er aangehouden in de woning van een hunner. Hier werden nog talrijke voor werpen gevonden afkomstig van hun laatste bedrijvigheid. De Internationale Jaarbeurs welke op het oogenblik gehouden wordt te Brussel wordt zeer druk bezocht.Maan dag legde Koning Leopold een officieel bezoek af. J Men heeft vastgesteld dat gedurende de 7 eerste dagen na de opening 30°/o meer ingangsbe wijzen werden afgeleverd dan verleden jaar. IEr werden bezoekers geteld uit Zuid-Afrika, Mexiko, Marokko, Fin- land, enz. enz. Na de aanhechting van Tsjeco- Slowakije aan Duitschland, hebben al i de bewoners de Duitsche nationaliteit verworven. De 15 OOOTsjekken welke in de Belgische mijnen werken, zijn even eens in dit geval. Nu er zooveel handen te kort zijn voor den landbouw in Groot-Duitschland, vragen we ons af of het Rijk deze arbeiders zal opeischen. Het ware te hopen dat enkele duizen den vreemdelingen naar hun land terug geroepen werden. Onze werklieden zouden er wel bij varen Toen President en Mevrouw Le brun in Londen aankwamen, waar ze een officieel bezoek afleggen, werden ze er met groote geestdrift ontvangen. De toeschouwers in de straten zongen het Fransche Nationale lied. De genoodig- den zijn te gast op het Buckingham Paleis. In Spanje hoopt men sinds verschil lende weken op den vrede. Deze schijnt echter zeer moeilijk te bereiken. Nu de opstand der rooden gedempt is, denkt men nochtans dat de nieuwe leiders van het republikeinsch Spacje hierover zullen onderhandelen. De bevolking van beide deelen van het land verlangt niets an ders dan zoo vlug mogelijk de wapens te mogen neerleggen. Duitschland's eischen zijn dus ook in Litauen ingewilligd. Hierdoor wordt het Memelgebied aan het Reich ge hecht. Duitsche troepen zijn op weg om bezit te nemen van het nieuw gebied. Men denkt dat de Fuhrer hen zal ver gezellen. Berlijn is opnieuw bevlagd en feesten zijn georganiseerd om deze nieu we overwinning te vieren. sneeuw verschillende centimeters hoog. Daarom echter den moed niet verlo ren. Misschien bereid men ons hierbo ven een prachtigen zomer voor De ondervinding is de beste school en heeft bewezen dat men best en goed koopst bemest met de VOLLEDIGE VETTEN RUZ. Daarom vermeerdert de vraag alle jaren en hebben de meest ontwikkelde boeren geen zorgen om uit te denken, wat en hoe ze de verschillende mest stoffen zouden gebruiken. Hun keus is gevallen op de samen stellingen R.U Z. De maand Maart welke verleden jaar zoo mild was heeft ons dezen keer enkel hagel en sneeuw gebracht. Men zou gaan denken dat de weermaker ook een boerenvijand geworden is 1 Het is hoogst noodig dat we warmte en zon krijgen opdat er weldra gras en klavers komen om den grooten nood aan voedingsmiddelen voor het vee wat te verhelpen. Droge pulp is kostelijk, maar toch een gezond voeder zonder verlies. Beeten aan de huidige prijzen kosten bijna het dubbele. In de klas De meester stelt Jantje een vraag "Ge hebt 3 appelen. Hoe zoudt ge die onder 5 jongens verdeelen zoodat iedereen evenveel krijgt Na eens goed nagedacht te hebben, zegt Jantje Ik zou er appelmoes van maken, meester De kiekenkweek werd verlaten door vele landbouwers. Nochtans is er geld mee te verdienen, op voorwaarde dat het bedrijf op flinke en moderne wijze wordt uitgebaat. We stellen ons kosteloos ter beschik king van onze leden voor alle inlichtin gen. Deze die willen op ons bureel komen zullen cijfers kennen van de be drijven die we controleeren. In Egypte werd een ongeschonden koningsgraf ontdekt. Het dagteekent van 930 vóór Christus. De mummie was onaangeroerd en lag in een kist van zuiver goud welke meer dan 1000 kg. weegt. In het graf bevonden zich even eens edelsteenen en allerhande kunst voorwerpen van groote waarde. Twee kinderen werden te leper in het aangezicht gewond door het ont ploffen van een granaat afkomstig uit de oorlogsjaren '14-'18. De beide kna pen hadden dit tuig gevonden, en niet wetende wat het was, waren ze zoo onvoorzichtig er mee te spelen met het gekende gevolg. Beide jonge slachtof fertjes werden naar een kliniek overge bracht, waar hun toestand als niet on rustwekkend werd beschouwd. In Polen waren 45 schoolkinderen met een leeraar gaan schaatsenrijden op het dunne ijs. Op een gegeven oogen blik brak dit en vielen allen in het water. 42 kinderen van 7 tot 9 jaar verdron ken jammerlijk. De professor kon op ge vaar van z(jn eigen leven 3 jonge leven tjes redden. Te Kouter bergen kwam een boer- ken met zijn ezelgespan den berg opge- klouterd. De schoolmeester van 't dorp die juist denzelfden weg opging had me delijden met den armen ezel, die alle moeite deed om toch vooruit te komen, en kon zich niet wachten aan de karre te stooten en het gespan boven te helpen. Het boerken was tevreden en zegde Wel bedankt meester, gelukkig dat U geholpen hebt, want met éénen ezel zou ik moeilijk bovengeraakt zijn. Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. Dinsdag 21 Maart begon de Lente. Tot aller teleurstelling werd dit mooie jaargetijde met hagel, sneeuw en regen buien ingezet. In de Ardennen ligt de Openbare Verkooping van te Aalst, Welvaartstraat, 1. De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal namens wien het behoort openbaar verkoopen Stad Aalst. Koop 1. Een schoonen eigendom, dienende voor allen handel, begrijpende tweewoonst met inrijpoort en hof, te Aalst, Welvaartstraat, nr 1groot bij meting 3 a. 33 ca., palende de straat met een gevelbreedte van 10 m. Den eigendom bevat Gelijkvloers voorplaats, keuken, trap, doorgang, groote inrijpoort,veran da, waschplaats, keukenkamer,magazijn, koestal, mestput, W.C. en hof. Verdiep 4 kamers, 3 zolders. Voorzien van electrische verlichting, pomp en regenwaterputten. Ingesteld 35.000 fr. Bewoond door de familie Neetens. Koop 2. Een perceel bouwgrond te Aalst, Welvaartstraat, groot bij me ting 1 a. 44 ca. 73 dcm., palende de straat met een breedte van 8,20 m. Ongebruikt. Ingesteld 4.000 fr. Laatste Zitdag Woensdag 29 Maart 1939 om 2 uur namiddag ter herberg "Klein Gent» bij Mr Antonie De Lattre.Vlaan- derenstraat, 6, te Aalst. Bij uitscheiding van bedrijf. Openbare Verkooping van te Aalst, NazarethstrBat, 69. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, ter tusschenkomst van zijn ambtgenoot Meester Dochy, Notaris te Pecq, zal namens wie het behoort openbaarlijk verkoopen Stad Aalst. Een eigendom, begrijpende winkel huis, woonhuis en werkhuis en andere aanhoorigheden, te Aalst, Nazareth- straat nr 69, groot 3 aren. Ingesteld 45.000 fr. Dezen eigendom bevat Gelijkvloers grooten winkel, daar achter groot werkhuis, keuken, trapzaal, waschhuis. Verdiep Salon en 2 groote kamers. Daarboven 3 mansarden en zolder. Onderaardsch kelder. Den eigendom is voorzien van regen en pompwaterputten, elektriesche ver lichting en gaz. Bewoond door Mr Michel Atys- Bcmbeeck. Ingebruiktreding 2 maand na den verkoop. Den eigendom is zichtbaar alle dagen van 10 tot 12 uur. Door zijne ligging in het midden der stad is dit goed allerbest geschikt voor allen handel of kleine nijverheid. Laatste Zitdag Maandag 3 April 1939 om 3 uur namiddag, ter herberg "Stads- bond„ bij Mr Odilon De Backer, Hout markt, 16, te Aalst. Openbare Verkooping van te Meldert. De Notaris BRECKPOT. te Aalst, zal namens wien het behoort openbaar verkoopen Gemeente Meldert. Een perceel zaailand gelegen te Mel dert, ter plaatse genaamd "Zueren- driesch., groot 30 a. 70 ca. In gebruik bij MM. Frans Van Marck en Ch. Van den Broeck. Enkele Zitdag Dinsdag 28 Maart 1939 om 3 uur namiddag ter herberg van Mr Frans De Mey, Kokerij, Meldert. Openbare Verkooping van te Herdersem. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal namens wien het behoort openbaar verkoopen Gemeente Herdersem. Koop 1Een perceel zaailand, ge legen te Herdersem, Dorp.Groote Baan, groot 23 a. 15 ca. In gebruik bij Mr Evarist Christlaens. Koop 2. Een perceel land gelegen te Herdersem, Breedeweg, groot 24 a. 50 ca. In gebruik bij Mr Jan Saeys. Koop 3. Een perceel meersch ge legen te Herdersem, Hofveld, groot 46 a. 50 ca. In gebruik bij Mr Evarist Christiaens. Koop 4. Een perceel meersch, dienstig als bouwgrond, te Herdersem, aan de Kerkstraat, ter plaatse Wissel- veld, groot 17 a. Verdeeld in 3 deelen Deel 1 5 a. 66 ca. gelegen ten noor den langs koop 5. Deel 2 5 a. 66 ca. gelegen te midden. Deel 3 5 a. 68 ca. gelegen ten zuiden langsheen den eigendom van Mr Le degen. Koop 5. Een hofstede met aanhoo righeden en boomgaard, te Herdersem, aan de Kerkstraat, groot 9 a. 50 ca. De koopen 4 en 5 laatst bewoond en gebruikt geweest bij wijlen Mr Adolf Van de Maele. Onmiddellijke ingebruiktreding der koopen 4 en 5. Enkele Zitdag Woensdag 5 April 1939 om 2 uur namiddag ter herberg "In den Tiger„, bij Mr Gustaaf Ledegen,Groote Baan, Herdersem. Stadie van Notaris MEERT,te Erpe. Openbare Verkooping van een bijzonder welgelegen te Oordegen, (Dries), Speurtstraat. De Notaris MEERT, te Erpe, zal na mens wie het behoort openbaarlijk ver koopen Gemeente Oordegem. Een woonhuis met werkhuis, hof en inrijpoort, aan de Speurtstraat, sectie E, nr 116L, groot 3 aren 40 ca. Het huis bevatgroote kelder, twee plaatsen, gang en inrijpoort van 2,85 m. breedte, werkhuis, achtergebouwen en beplanten hof. Eerste verdiep, 2 slaapkamers en bo ven de poort kan men 2 slaapkamers maken, zolder. Het huis is voorzien van electriciteit. Bewoond door den eigenaar Mr Al- fons De Sutter. Ingebruiktreding korte- 1 lings na de verkooping. (Zie vervolg 7de bladzijde). 1

De Koornbloem | 1939 | | pagina 5