Dc Nieuwe Pastoor Samengestelde Vetten Koopt in vertrouwen bij Redt U Zeiven. Duivennieuws Valsch geld Het aankoopen van kwestie van vertrouwen» h" KIPPENHOUDERS Men moet weten Gustaaf Vidts GELD De Staatstoelagen voor Stalverbetering, Beir- en Mestputten. Het Ministerie van Landbouw heeft besloten gedurende het jaar 1939,insge- lijks toelagen te verleenen voor de ver betering van stallen, den bouw van beir- en mestputten. Deze toelagen zullen toegestaan wor den in de volgende voorwaarden 1. Verbetering van stallen. Door stallen 'wordt verstaan koe stallen, kalverstallen, en aanhoorigheden zooals voederij, plaatsen voor mclkbe- waring en - bewerking. De toelagen worden voorbehouden aan de landbouwers, wier bedrijf een globaal kadastraal inkomen heeft dat 15 000 fr. niet overschrijdt. Over dit kadastraal inkomen ken men de laatste biljetten voor de grondbelasting raad plegen. Na de voltooiing der verbeterings- werken, zal elk dier van méér dan een jaar moeten beschikken over minstens 13 kubieke meter lucht. Zulks heeft voor gevolg dat in de meeste gevallen de hoogte van den stal minstens 2,70 tot 2.80 meter zal moeten bedragen. Noch tans, wanneer de breedte van den stal gering is, zullen deze hoogten niet vol staan en moeten overschreden worden. Wat de verlichting betreft, zal de oppervlakte van alle vensters minstens gelijk moeten zijn aan het twintigste der bodemoppervlakte van den stal. Voor een stal van 8 m. op 6 m., of 48 vierkante meter, zullen de vensters minstens een totale oppervlakte moeten hebben van 2,40 m. (48/20). De toelagen worden slechts verleend voor nieuwe stallen welke afgebroken of buiten gebruik gestelde stallen vervan gen. Voor deze verbeteringen"bedraagt de totale toelage (stal met aanhoorig heden) meximum 3CC0 fr. per landbouw- uitbating. 2. Bouw van beir- en mestputten. Deze toelagen worden ook voorbe houden aan de landbouwers wier bedrijf, waar de werken worden uitgevoerd, een totaal kadastraal inkomen heeft dat geen 15.000 fr. overschrijdt. De toelagen bedragen 500 fr. voor de beir- of aalputten en 250 fr. voor de mestputten op voorwaarde dat zij wor den gebouwd volgens de aanwijzingen van den Staatslandbouwkundige of Staatsagronoom. 3. De bouw van silo's voor groenvoederbewaring. Tijdens het jaar 1939 worden voor den bouw van groenvoedersilo's geen staatstoelagen verleend. 4. Bijzondere aanmerkingen. 1) De toelagen voor stalverbetering, den bouw van beir- en mestputten mo gen samen genoten worden bij uitvoering van de drie weiken in een zelfde land bouwbedrijf en op voorwaarde dat zij werden goedgekeurd door den Staats landbouwkundige. In dit geval bedraagt de totale maxima staatstoelage 3750 fr. 2) De landbouwers, alsook de archi- tekten en de aannemers, kunnen steeds kosteloos type plans bekomen der ver schillende veranderings- en verbeterings- werken, door ze aan te vragen aan den Dieost der Sraatslandbouwkundigen bij het Ministerie van Landbouw te Brussel. 3) De toelagen worden verleend zoo wel aan den landbouwer-pachter als aan den landbouwer-eigenaar. 5. Te vervullen pleegvormen. Voor al deze werken (verbetering der stallen, bouw van beir- en mestputten) dient vóór den aanvang van het werk een schriftelijke vraag tot toelage ge zonden aan den Staatslandbouwkundige der omschrijving waar de werken dienen uitgevoerd. Ziehier de adressen der Staatsland- bouwkundigen welke onze leden kunnen aanbelangen Provincie Oost- Vlaanderen. Hoofdstaatslandbouwkundige Mr Van der Noortgate te Oudenaarde. Sraatslandbouwkundigen hh Coulier te Gent, en Derwa, te St Gillis (Dend Provincie Brabant. Staatslandbouwkundigenhh. Vossen J. te Koekelberg, en De Greef te Leuven. Provincie Antwerpen. HoofdstaatslandbouwkundigeMr J. Sebrechts te Brecht. Sraatslandbouwkundigen hh. Voor- deckers te Herentals. Casteleyn te Lier. Provincie West- Vlaanderen. Hoofdstaatslandbouwkundige Mr Pauwels te Kortrijk. Staatslandbouwkundigen heeren Si- moens te IJper, Ryffanck te Brugge. Ziehier om onze lezers van dienst te zijn in welken vorm deze aanvraag kan worden opgesteld Den Heer Staatslandbouwkundige, (Adres) Ondergeteekende(familienaam, voornamen, beroep en juist adres), heeft de eer U om de staatstoelage te verzoe ken voor(hier beknopt het werk aanduiden waarvoor de toelage wordt gewenscht), op zijn landbouwbedrijf ge legen te(gemeente, straat en num mer der ligging van de hofstede ver melden). Daar hij voornemens is op(da tum aanduiden) de werken te doen aan vangen. zou hij U zeer dankbaar zijn wildet U hem tijdig de noodige onder richtingen verstrekken nopens de wijze waarop de werken dienen uitgevoerd om te voldoen aan de gestelde vereisch- ten en nopens de verdere te vervullen pleegvormen voor het bekomen der toelage. Een gunstig gevolg aan deze aan vraag verwachtende, biedt hij U, ge achte heer Staatslandbouwkundige, met zijnen oprechten dank bij voorbaat, de uitdrukking aan zijner oprechte hoog achting. (Handteeken). Hoe vaak leest men niet in de kran ten dat er valsch geld in omloop is. U let dan speciaal op bij ieder geld stuk dat U ontvangt. En niets is er ook logischer, want U wenscht niet bedrogen te zijn. Maar wanneer de gezondheid er mee gemoeid is han delt men vaak zonder nadenken. Dat is echter een groote fout want de gezondheid is 's menschen groot ste bezit. Wanneer U dan ook hebt kou gevat of hoofdpijn li kwelt, moet U de echte Aspirine tablette verlangen en weet U waaraan men ze zoo gemak kelijk herkent Aan het Bayer kruis op iedere tablet en verpakking. Novelle, door Ben. PUTTEMAN, 49 - De Ward maakte zich bijna nooit dik over praatjes die in een gemeente tóch zoo dartel de ronde doen. Maar alles kan te ver gaan 1 En als de forsche vent toch ééns in vuur schoot, was er ook geen blusschen aan dan zat de gloeiende gramschap vol verontwaardi ging schrijlings op zijn gewone kalmte van traagredeneerend mensch, en luis terde ze. noch naar de dreunende stem van zijn Rozalie, noch naar de ont stichte uitroepen van zijn dochters. Dan was hij een stuk brieschend geweld, een stormram I Dan hoorden zijn ooren niet meer. Dan raasde hij meer zinnen aan een in één kwartier dan hij er anders in een heele maand uitbracht. Liep daarna bokkig, zonder spreken En was in het geheel geen gemakkelijke 1 Het is niet anders mogelijk, of de groote rechtzinnige vent moet in zijn booze bui geweest zijn, als hij zijn mani fest schreef. Zóó geweldig is het. En er is op geen woord gezien. Ik schrijf het over lijk het gedrukt staat mits hier en daar een bescheiden vereenvoudiging en zonder overname van de bultigste taaikemels, die echter aan de duidelijk heid van het dokument wel niet scha den, maar toch evengoed kunnen te rechtgewezen worden. Hier gaat het Kiezers van mijn gemeente, navenant mijn verstand, gaat het over zijn hout I Ik ben ne goeie mensch maar geenen engel. Ze hebben zoolang op mijn tee- nen getorten alsdat ik het niet meer kan uitstaan I Ze hebben mij nu al dikwijls genoeg uitgescholden I Maar nu begint het mijn voeten uit te hangen I Navenant mijn verstand, wordt ge maar aange- smeerd door een vuilen pot. Het is nu zes jaar dat ik schepen ben, en de paro chie heb bestuurd met den burgemees ter, den anderen schepen, den secretaris en den champetter. En vraagt het aan hen, of ze met mij van hun leven één keer last hebben gehad. Dat bestaat j niet 1 Ik ben veel te treffelijk om ambras te maken en ruzie te stoken, want nave nant mijn verstand moet ge niet veel zijn ook, om altijd in de vuiligheid te roe ren lijk er sommigen doen. Ze durven mij verwijten dat ik in de zes jaar van mijn schepenschap, toch geen enkele van mijn dochters heb kun nen verkoopen 1 En ze vragen wanneer dat de trouwfeest gehouden wordt van ons Julia met den schoolmeester die door mijn voorspraak gekozen is. Wel, ze mogen weten dat ik aan mijn meisjes niet bedrogen ben 1 Maar dat er van den anderen kant andere zijn die opschieten voor zaad en waar 't meer presseert, dat weet ik I Navenant mijn verstand, heb ik, gelijk de schoone baron grpasseerden Zomer, nog geen feesten gegeven waar al de jonge mannen van de streek uitgenoo- digd werden. En nog blijft hij met zijn verdroogden boonstaak van een dochter op zijn kot zitten. Maar daar spreken ze niet van in hun vuil briefje, omdat de baron zijn pachters Enkele bijzonderheden over het natuurlijk spel. Herhaalde malen hebben we dit zoo belangrijke onderwerp reeds in be schouwing genomen en heden willen we onze lezers een kijkje geven op de mee ning van een onzer ondervindingrijkste konfraters, namelijkde heer Gerard van La France Colombophile In vrije vertaling geven we het bij zonderste uit zijn studie weer. Schiijver begint met de aandacht van zijn lezers er op te vestigen dat de factor nest stand een grooten rol speelt in den vluggen^terugkeer van onze duiven van een wedvlucht. Die neststand alléén genomen en op zich zelf beschouwd kan den "uitslag niet regelen om "ons maar aldus uit te drukken. Er dient in de eerste plaats rekening gehouden 1van de heerschende weergesteltenis, 2. duur van het verblijf van de duiven in de manden, 3. lichamelijke geschiktheid van de duiven. Overloopen we dan even de verschil lende neststanden waartoe de kweek aanleiding geeft. Het Nestjagen. Het nestjagen is van belang voor kalme sujekten, die tevens goed bedeeld zijn voorwat betreft de orienteering. Voor oude duivers, die heel wat on dervinding van reizen hebben opgedaan kan deze toestand beste uitslagen op leveren bijzonder voor vluchten van een of twee dagen mand. Het nestjagen is echter niet aan te bevelen voor jonge of te driftige duivers, want wanneer het weder niet meewilt begaan ze fouten en komen te laat. Men moet trouwens een duiver nooit zijn duivin laten jagen op het hok of op het dak. Daardoor vermoeit hij zich te veel en komt tot een staat van uitputting. Wanneer men bestatigt dat de duiver jagen wil, sluite men de duivin in het nesthok op en voorziet men haar van eten, drinken en grit. Bij de morgenreiniging van het hok, laat men duiver en duivin in vrijheid. Na enkele toeren dalen ze en willen het hok in. Men laat hen maar begaan doch sluite onmiddellijk de duivin op. De duiver zal als een trouwe "schild wacht zich voor het nest opstellen en er heen en weer loopen wanneer daar toe gelegenheid is Daarom moeten de nesthokken voorzien zijn. niet van een wipplankje maar wel van een plank over hun gansche lengte, derwijze dat de duiver naar hartelust op en neer wan delen kan. Wanneer er een jong is, dan kan de duiver dit voeden doorheen de latjes of tralies van het nesthok. Is het jong echter te'klein om zijn kop buiten het nesthok te brengen, dan late men den duiver 's morgends en 's avonds in het nesthok om het te voeden. Daar de duiver steeds zijn duivin'ziet, blijft hij kalm en jaagt zich niet op, zoo als het anders wel het geval zou zijn. Diensvolgens blijft hij in volle kracht en vuur. Het nestjagen is niet te best geschikt voor de duivinnen. Er zijn uitzonderin gen, doch deze uitzonderingen zijn zoo raar, dat men ze mag verwaarloozen en er geen rekening van dient"gehouden. Persoonlijk heb ik nooit duivinnen gespeeld die gejaagd werden, op het punt waren van te leggen of pas gelegd hadden. is een dwingt, voor zijn lijst te stemmen. Daar bij mag de parochie het weten, dat ik niet permeteer wat het galant kopstuk van de tegenpartie wél permeteert Navenant mijn verstand moet. zijn dochter die zoo een kwezel is in de oogen van de menschen, nog zoo. heilig niet zijn, want dan zou ze niet van de marktdagen prcflteeren om in de stad bij de paters te biechten te gaan, inplaats van bij onzen eigen pastoor. De Ward van Snitters heeft gelijk, zei Magere Juul die dit las. Hij is waard van schepen te zijn I A<s ge zulke doch ters hebt 1 Magere Juul had den naam van gek- kenden vogel. Of hij hem ^verdiende, weet ik niet. Maar daar was het manifest nog niet ten minste. Zie maar verder Menschen van de parochie I stond er gedrukt. Ze lachen er mee, dat ik er al naar tracht, weer eens, na zes jaar mij in mijn stijven kol te zetten, mijn bol hoed uit de kast te halen en den pitaleir van met mijn trouwfeest aan te trekken. Dit om in den stoet te gaan als ik als schepen, den burgemeester zal moeten aanstellen. Wel, navenant mijn verstand, zijn 't verdomd jaloersche apen die zoo iets schrijven Ze zouden zelf gaarne sche pen zijn en daarmee Amen, En wat mijn beste frak, mijn kol en mijn hoed aan gaat, ze zijn treffelijk betaald 1 En als ik stijf loop dan zal't zijn omdat ik er kloek j opsta, kloek naar mijn verstand van goed eten dat ook niet gestolen is I Ik zou ne keer willen weten of die auto's Koopt niet van alleman, want de tijd heeft ons geleerd dat alle hout geen timmerhout is I Alle waarborgen van inhoud en volledige samenstelling 1 Tusschen twee eieren. Het stelsel tusschen twee eieren in, is uitstekend voor den duiver wiens duivin opgesloten bleef tijdens het nestjagen. Tegen het leggen of het leggen. De duivin die komt te leggen of gereed is om te leggen is niet in een toestand om gespeeld te worden. Maar er zijn uitzonderingen. Schrijver heeft een duivin gekend, die onklopbaar was op kleine afstanden wanneer ze leggen moest. Het is zelfs voorgekomen dat zij haar ei liet vallen op de ingangs plank wanneer de vlucht uitgesteld werd en zij dus feitelijk later thuiskwam dan oorspronkelijk vermoed werd. Sommige liefhebbers deinzen er niet voor terug hun duiven op fondvluchten mee te geven wanneer deze het eerste ei hebben gelegd. Het tweede leggen ze dan in de mand. Dit stelsel naar het schijnt zou de beste resultaten hebben opgeleverd. Het beproeven zou ons kunnen zeggen in hoeverre wij mogen aankleven en benutten. Enkele dagen broeden. Enkele dagen broeden blijft zeer ge schikt voor de duivers en voornamelijk voor hen die geen gelegenheid kregen hun duivin te jagen op het hok of op het dak en waarvan hooger reeds spraak. Jonge duivers vooral zijn zeer verzot op versche eieren. Voor oudere duiven kan men beproeven een of ander trukje om ze te doen bijten. Veronderstellen we dat de duivers ingekorfd worden den Zaterdag en dit juist tusschen twee eieren in (tusschen het leggen van het eerste en tweede ei door de duivin). Voor de eerste vlucht hebben ze.'dus een nacht mand, 't is te zeggen een nacht in de reismand te verblijven. De Zondag komen ze thuis. Is hij thuis dan sluit men de duivin in het nesthok op. Natuurlijk dient men ze te voorzien van eten en drinken. De duiver mag niet eens broeden en dit de gansche week niet. Hij houdt natuurlijk de wacht voor het nesthok. De Vrijdag kan hij opnieuw op reis en ditmaal zal hij twee nachten mand hebben. Bij de inkorving gaat men alsvolgt te werk Men laat het nesthok open. De duiver zal onmiddellijk zijn plaats op het nest innemen. Men laat hem een tiental minuten broeden en zet hem in de mand om hem ter inkorving naar het lokaal te dragen. Dit stelsel past uitmuntend ook voor duivers die een jong te voeden hebben. De duivin zal het nest niet verlaten! Zou dat, dan kan men nog steeds alsvolgt te werk gaan's Middags late men de duivin even uitvliegen. Terwijl ze uit vliegt verwijdere men den duiver van het hok en sluite hem elders op. Tien tot veertien dagen broeden. Deze toestand is uitmuntend geschikt voor jonge duivers. Hij past ook voor zekere oude, bij hard weder en/of verre afstanden, vooral wanneer de nieuw geroven pen begint te ontluiken. Ook in dezen toestand missen de werkelijk goede duivinnen bijna nooit, Ziehier hoe schrijver tot een buiten gewonen uitslag kwam le Zondag Bretigny ingekorfd op negen dagen broeden. Deze vlucht als opleervlucht. 2e Zondag Libourne ingekorfd op 14 dagen broeden. Op deze vlucht: le prijs. Bij de thuiskomst van deze vlucht on middellijk een eitje gegeven dat den dag nadien moest uitpikken. Tien dagen later vloog deze duivin op Bordeaux 2e prijs, dus wanneer ze een jong van acht dagen voedde. Dit voorbeeld weze hier aangestipt om aan te toonen hoe men alles te regelen heeft wil men twee achtereenvolgende vluchten benutten. ('t Vervolgt). Nooit geen Ziekten meer onder uwe kiekens, door het gebruik van Colombine-Pulol en u Colombine- Neerhofpoeder in het drinken onder het eten vermengd. Voorkomen alle sterftegevallen onder kleine kuikens, witten en rooden buik loop. rachitisme, cholera, dlphterie, snot, gaapziekte, uitteren, kropziekte,buikloop. MEER EIEREN 1 MEER WINST I Colombine-Pulol, ideale gezondheids- drank, kost slechts 12 fr. de halve liter en 20 fr. de liter. Colombine-Neerhofpoeder kost slechts 6 fr. de doos en 12 fr. de driedubbele doos. BereiderApotheek Sint- Elooi te Gentbrugge. Te koop in alle apotheken. Eischt het merk Colombine Heeft Uw apotheker de "Colombine- produkten niet, bestel dan aan Apotheek SINT-ELOOI te Gentbrugge-bij-Gent, die zal opsturen tegen terugbetaling, verhooge met 5 fr. voor portkosten. dat om goed te koopen, men niet mag verloren loopen. Koopt dan uit de eerste hand. Dat is tegen hooge prijzen gekant. Een naaimachiec inlegbare kop, ron de spoel, kost slechts 1250 fr. Kleerma kers- en snelmachines aan 1850 fr. Allen met tien jaar waarborg. Ook goede occasiemachienen vanaf 250 fr.. in het HUIS VESTA 22, Kattestraat. 22. Aalst. die in de parochie bollen, niet stijf loo pen van krediet dat er op gegeven is Daar mogen dan nog vaturen bijgere- kend worden van sjieke menheeren die heel zeker jhet vuil briefje hielpen opstel len. En ik zou ook ne keer willen weten of er somtijds geen aangeholpen hebben, die niet heel goed weten voor hoeveel ze op den balk staan bij leveranciers van vellen paltoos, foruren, vrouwen schoenen met hooge hielen, pateekens, lekkere beetjes uit beenhouwerijen en veel vijven en zessen die ne gewone mensch niet aan zijn lijf hangt of niet op zijn tafel brengt, als hij ze niet kan be talen. Wie van al die fijne kust-mijn- voeten zijn neus wil gebruiken, kan navenant mijn verstand nu maar rieken. En de menschen met begrip en met nog wat deftigheid in hun lijf, weten daarbij voor wie ze moeten stemmen. Dat kan niet liegen. Als .ge zóó iets voor uw neus krijgt, kunt ge niet meer twijfelen, zei lange Juul weer. En hij las verder met smak kende lippen. Kiezers van mijn gemeente 1 stond er, ze willen de woorden tellen die ik in de zes jaar van mijn schepen-zijn gesproken heb op vergaderingen van schepencol lege en gemeenteraad. Maar ik vraag U, waarmee men verst komt, met veel te spreken en niets te doen, of met veel te denken en dan te zeggen wat er vandoen is Ha 1 het is geweren dat de andere kant niets anders kan dan zeeveren en ons beklappen. Maar het is daarmee niet om halenl Er moet gedaan worden 1 gedaan I want ik zeg U dat het geen lachspel is, een gemeente te besturen 1 voor iedereen. Kleine interest. Inlichtingen gra tis. Schattingen. ErfenisaangiftenAdh. Van den Eeckhaut, Vijfhuizen, 29, Gentsche steenw.. Erpe.Tel. Aalst 1321. Dat weet ge maar als ge er aan bezig zijt I Vraagt het aan den burgemeester, hoe wij daaraan gewerkt hebben 1 En aan mijn vrouw, hoe dat ik mijn boer derij verningelezeerd heb. en geld ver teerd met elke zitting. Maar dat kan mij allemaal niet schelen. Dat is geeren ge daan als het voor de verprospereering van de parochie is. En nu dat z* schrij ven op hun vuil papierken dat er ander mannen moeten komen, nu schrijf ik op het mijne, dat ze ne keer mógen komen, want dat navenant mijn verstand de menschen niet zot zijn, en dat ze als één man zullen stemmen achter den naam van uw liefhebbenden dienaar. 1En al de manifesten waren eigen handig geteekend met een verontwaar digde pen en steigerende letters Edward Verschaffel. Mijnheer Pastoor stond in zijn ruime keuken, vóór het venster. De stervende dag had nog juist genoeg schemerlicht naar binnen gegoten, om hem toe te laten het manifest van Ward van Snit ters door te lezen. Hij had het luid-op gedaan. Moederke Goeman zat nog te luisteren. Ze rustte weggedoezeld in haar leunstoel, aan de andere zijde van het breede venster. Want ze was moe, lijk eiken Zaterdag. Ze kon nog niet stil zitten als de schuur en de kuisch te doen waren, hoewel er altijd hulp kwam van jonge sterke handen, die even vlijtig in de weer waren als die van moederke Goeman zelf, in haar jongen tijd. Nu schudde ze zacht het hoofd, maar ze zei niets- ft Vervolgt). it

De Koornbloem | 1939 | | pagina 6