Het Kweeken en Verzorgen der Huisdieren. AMMONIAKSULFAAT Van ons Jeugdfront HOE BEMESTEN? Volledige Samengestelde Meststoffen R. U. Z. Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs Lentebemestingen Volledige Vetten R* IJL Z* Volledige Samengestelde Meststoffen R. U. Z. Hofzaden ZITDAGEN Landbouwers Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Zopdag 9 April 1939. Oft K.OORNBLÜBW (3e Vervolg.) Het opfokken Kalveren van Vetkalveren. Kalveren, die men vetten wil, behoe ven een geheel andere voeding en huis vesting dan fokkalveren. Men plaatse alle vetkalveren afzon derlijk in een donkere, zindelijke, matig warme en rustige plaats. Ze moeten zich slechts weinig kunnen bewegen. De beste voeding is uitsluitend volle melk, doch dit is meestal te duur. De eerste tijd bekomt men van ongeveer 8 liter melk 1 kg. groei, later wordt dit zelfs 12 liter of meer, zoodat het gemid delde van een mestperiode is te stellen op circa 10 liter volle melk per 1 kg. groei. Men kan hieruit berekenen of het rendabel is om te vetten. Zware kalve ren (dlkbillen) vetten als regel voordee- liger dan lichte kalveren. |t Men kan evenwel ook vetkalveren vetmaken met ondermelk en/of karne melk en ons speciaal vetkalverenmeel en een zeer goeden groei en goede kwali teit bekomen. Als de melk prijzig is of het vet kalfs- vleesch niet duur genoeg is zal dit de eenige manier zijn om met voordeel te vetten, ook al is dan het vleesch iets minder blank. De voeding kan dan alsvolgt ge schieden le en 2e week als aangegeven voor fokkalveren. 3e week geleidelijk de hoeveelheid verhoogen tot het kwantum dat goed en zonder stoornis wordt opgenomen. ||Vanaf de 4e week geleidelijk de volle melk vervangen door Ondermelk of Karnemelk en VETKALVEREN MEEL R U Z. Per liter ondermelk of karnemelk steeds 30 gram Vetkalverenmeel R U.Z. Voor iedere liter volle melk, die men minder geeft, wordt dus 1 liter onder melk en 30 gram Vetkalverenmeel R.U.Z. gegeven. Men late echter steeds 2 liter volle melk per dag in het rantsoen. VETKALVERENMEEL R U Z. bevat teer licht verteerbare voedings stoffen en geeft buitengewoon gunstige resultaten. Het is het allerbeste als ver- vangvoeder van volle melk voor vet kalveren. Men zette het Vetkalverenmeel R.U.Z. eenige uren voor het gebruik met warm water te weken. Geeft het drinken niet te koud. Geeft de ondermelk versch of aange- zuurd met een weinig karnemelk. Bij spijsverteringsstoornissen handele men als aangegeven bij kweekkalveren. De voeding van het jongvee. Zooals reeds is aangegeven worden de kalveren gevoed met Kweekkalveren- meel R.U Z tot circa 7 maanden of voor in het voorjaar geboren kalveren totdat ze in het najaar op stal komen. Dan krijgen de dieren in hoofdzaak dezelfde voedermiddelen als het vol wassen vee. De verhouding en het aan vullend krachtvoeder moet echter anders zija- Daar het nog sterk groeiende dieren zijn, moet het krachtvoeder rijk zijn aan eiwitten van hooge biologische waarde en mineralen. Zeer omvangrijk en waterrijk voeder mag niet in groote hoeveelheden worden gegeven. Men moet zorgen dat de dieren flink kunnen groeien, doch vooral niet te vet worden. Bij voorkeur geve men de jonge dieren volop goed hooi, 8 10 kg. bie ten en 1 kg. R U Z. JONGVEEMEEL of -BROKJES per dag. De hoeveelheid krachtvoeder wordt geleidelijk verhoogd tot 11/2 kg. per dag. Beschikt men niet over voldoende hooi, dan geve men gedeeltelijk haver- stroo, indien niet anders mogelijk dan ook ander stroo. Eveneens met circa 10 kg. bieten, doch dan met 1 1/2 kg. R U.Z Jongveemeel of brokjes en dit geleidelijk verhoogen tot 2 kg. Aardappelen voedere men niet of heel weinig, daar dit de dieren spoedig te vet maakt. In het voorjaar komen de dieren weer in de weide. Is die van goede kwaliteit, dan is bij voederen overbodig. Is de weide echter van minder goede kwaliteit of het voedsel té gering, dan 1/2 A 1 kg. naar behoefte bijvoederen. Hiervoor kan hetzelfde krachtvoeder worden gebruikt als bij de wintervoe- ding. Na stalling, als de dieren dus ruim 1 1/2 jaar oud zijn en meestal drachtig, dan bekomen zij hetzelfde voeder als de volwassen dieren. I Aangezien ze zelf nog groeien en een kalf dragen, behoeven ze nog 2 kg. R.U.Z. Jongveemeel of brokjes als aanvullend krachtvoeder noodig. Indien het jongvee volgens deze methode en de juiste hoeveelheid krachtvoeder is opge kweekt, dan kan men rekenen op krach tig ontwikkelde dieren. Deze dieren zullen alle goede erfelijke eigenschappen hebben behouden en in staat zijn de gemaakte kosten en moeiten te beloonen. Men zal dan ervaren, dat een oordeel kundig gekweekt dier veel grooter voor deden geeft dan een dier dat in zijn jeugd verwaarloosd is en niet de goede voeding ontving om zija ledematen te ontwikkelen en zijn goede eigenschap pen te behouden. Over eenige weken zal onze mede werker eenige artikelen geven over het kweeken en mesten van varkens en de voeding en verpleging van het volwas sen melkvee. Neem intusschen de goede raadge vingen ter harte, profiteer ervan en maak gebruik van de proefondervinde lijk samengestelde voeders R U.Z. Het zal U in staat stellen veel meer profijt te trekken uit uw bedrijf. De resultaten worden er beter door, omdat de mislukkingen en teleurstellingen min der zullen zijn. Landbouwleergang. 4. BEMESTING. Stilaan wordt het tijd om aan de te denken. Het ontbreekt bij de landbouwers noch aan raadgevingen, noch aan propagandisten om dit of dat produkt aan te prijzen. De ondervinding der laatste jaren heeft echter geleerd dat de een buitengewonen uitslag gaven en niet te vergelijken zijn met andere produkten. Door vooraanstaande landbouwers, vetleggers en kweekers werden proeven genomen in alle opzichten en steeds kwamen de aan den kop. Vele landbouwers beproefden zelfs met volledig te bemesten en kwamen er nooit toe met dezelfde uitgaven even goede oogsten te bekomen. Alhoewel dit een'pszins vreemd klinkt voor sommigen zijn we steeds bereid door PROEVEN de waarheid van onze beweringen te bewijzen. Duizende landbouwers hebben dit reeds ondervonden en klein is het getal der leden van Redt U Zeiven die geen Samengestelde Vetten R.U.Z. gebruikte. Tot deze die de waarde onzer volledige vetten nog niet kennen, zeggen weNiemand is verplicht onze woorden voor Evangelie aan te nemen, maar iedereen heeft er alle belang bij ernstige proeven te doen. Alle vooraanstaande landbouwers gebruiken enkel en alléén voorwei- en klaverlanden, tuinen en boomgaarden, granen, haver, aardappelen, beeten, witloof, hop, rapen enz. enz. Onze volledige vetten bevatten voor iedere plant de passende hoeveelheden Stikstof, Phosphoorzuur, Potasch en Kalk. Ze zijn GEWAARBORGD onder lood en etiket van de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven. De Fosfoorzuurmesten. Fosfoorzuur komt steeds voor, ge bonden aan kalk. Men onderscheidt ééokalkige (éénbasische), tweekalkige, driekalkige en vierkalkige fosfoorzuur mesten. De ééokalkige zijn oplosbaar in water. De twee-en vierkalkige zijn oplosbaar in zwakke zuren. De driekalkige ten slotte zijn maar oplosbaar in sterke zu ren. Dit is van het grootste belang, want we zagen in de plantkunde dat om 't even welke stof moet opgelost worden eer ze door de plant als voedsel kan worden gebruikt. Van een stof die moeilijk op te lossen is, zullen de fijnste deeltjes vlugger op gelost zijn dan de grovere. Daarom moet voor de twee-, drie- en vierkalkige fosfaten de fijnheid bepaald worden. Dit gebeurt door middel van de zeef van Kahl Nr 100, die een mazenwijdte heeft van 0,17 mm. Als ik nu, bijvoorbeeld, een fosfaatmeststof heb met 75 fijn heid, dan wil dit zeggen dat van deze meststof 75 o door genoemde zeef zal vallen. Het gehalte der fosfoorzuurmes ten is zeer onvast, zoodat het aan te bevelen is nooit te koopen als bij firma's die ge ten volle vertrouwt. A. Natuurlijke, ruwe fosfaten i Men vindt ze als driekalkige fosfaten. 1) In België zijn er twee bekkens, na melijk bij Bergen en Luik, doch ze zijn maar van lokaal belag. 2) In Europa Voornaamste bekkens in Frankrijk. Deze fosfaten zijn, evenals de Belgische, niet van eerste hoedanig heid, daar ze veel krijt bevatten. Ver ders vindt men er nog in Engeland, Duitschland en Spanje, alle al even on belangrijk. In Rusland (Besarabië) be vinden zich groote voorraden, doch ze werden tot hiertoe weinig uitgebaat. 3) De drie voornaamste centra zijn a) Noord-Afrika, namelijk in Marok ko. Tunisië en Egypte. Deze bekkens leveren fosfaten, meest van dierlijken oorsprong, niet steenig en gemakkelijk te verwerken tot superphosphaat. Ze bevatten bijna geen ijzer. Ze zijn 75 °/o zuiver. b) Florida (Amerika). Deze zijn 75 tot 95 °/o zuiver, dus zeer rijk, maar zeer on regelmatig. Ze zijn vermengd met meta len en vragen daardoor veel arbeid bij verwerking. c) Eilanden rond Oceanië. Deze bek kens leveren fosfaten die 83 °/o zuiver zijn en weinig ijzer bevatten. Hoofdzake lijk steen fosfaat. EigenschappenDe ruwe fosfaten zijn niet oplosbaar in water. Ze kunnen op gelost worden in sterke zuren en zijn slechts langzaam oplosbaar in zwakke zuren. Zwakke zuren zijn of komen soms voorhanden in den grond, al noemen we nog maar koolzuur, humuszuren, enz. Opneembaarheid Deze hangt af van verschillende faktoren, zooalsa) de oorsprong; b) de fijnheid (minimum 90 °/o)c) de grondsoort waarin men ze gebruikt (haast niets op kleigrond)d) de plantsoort (granen kunnen er haast niets van opnemen). Men heeft door proeven gevonden dat deze ruwe fosfaten slechts een be trekkelijke waarde hebben. Daarom ook zijn er die de ruwe fosfaten niet be schouwen als landbouwmeststofien. Iedereen weze dus op zijn hoede, moest men ooit deze meststoffen komen aanbieden. B. Nijverheidsafval. Metaalslakken, Thomasslakken of Metaalschuim. Dit is een bijproduct der staalberei- ding. Ijzer of staal, dat fosfoor bevat, is zeer breekbaar. Daarom voegt men in de zoogenaamde Bessemer-ovens, bij zeer hooge temperatuur, kalk aan de gesmol ten massa toe. De fosfoor bindt zich met de kalk en dit drijft dan als schuim boven op het metaal (van daar het woord metaalschuim). Dit wordt na afkoeling gemalen. Metaalslakken bevatten 10 tot 20 °/o fosfoorzuur en 40 tot 50 °/o kalk. Eigenschappen 1) Onoplosbaar in water, maar oplosbaar in zwakke zuren tot 90 °lo. 2) Fijnheid minstens 75 °/o. 3) Kalkgehalte40-55 °/o; daarvan 10 °/o vrije kalk. Gebruik 1) Daar de metaalslakken slechts oplosbaar zijn in zwakke zuren, hebben ze een langzame en langdurige werking. 2) De metaalslakken werken best in vochtige jaren en in regenachtige streken. 3) Werken best in lichte, zure, humus- rijke gronden, minder op zwaren grond. 4) Reageeren basisch. 5) Alle doorlevende en verzurende gewassen vragen metaalslakkendus voorboomgaarden, weiden, houtge wassen, enz. 6) Steeds ineggen of inploegen als men ze op blooten grond moest ge bruiken. 7) Daar ze lastig uitstrooien zal men ze best mengen met sylviniet (nooit met ammoniaksulfaat, kalk of superfosfaat). ('t Vervolgt). Een naamlooze stelde volgende vraag Wat beteekentSodanitraat reageert basisch Hier moeten we even in herhaling treden. Moest steller dezer vraag de artikels betrekkelijk de grondkennis goed gevolgd hebben, dan ware het hem ongetwijfeld zeer klaar geweest. Daarom willen we nu wel niet laten verstaan dat het tegen onze goesting is te antwoor den, hoor 1 Verre van, we zijn steeds bereid te helpen waar het mogelijk is. We kennen allen zure stoffen, zooals azijnzuur in azijn, melkzuur in zure melk, zoutzuur of spiritus, zwavelzuur of vi triool. Deze stoffen maken zuur. We zeggen dat ze zuur reageeren. Nu zijn er andere stoffen die het zuur tegenwerken. De voornaamste dezer is kalk. We zeggen dat deze stoffen basisch of alcalisch reageeren. Sodanitraat reageert alcalisch, maar niet genoeg om een zuren grond van reactie te doen omslaan, t.t.z. om hem alkalisch of basisch te doen reageeren. We weten immers dat de grond regel matig verzuurt door afscheiding der wortelen, ontbinding der humus enz. Dit zou anders den grond meer en meer verzuren. Het gebruik van sodanitraat zal hierin verhelpen. Evenals verleden jaar houden we de meest gevraagde groentenzaden ter beschikking onzer leden. Verzamelingen (16 soorten) worden te koop gesteld tegen 10 fr. Iedere soort is afzonderlijk verkrijg baar tegen 1 fr. het pakje. De komedie is gespeeld. Verleden Zondag zijn de Belgische kiezers dus hun stem gaan uitbrengen en hebben de personen verkozen die hen de vier volgende jaren zullen vertegen woordigen in het Belgisch Parlement. We zijn de laatste week letterlijk overstroomd geworden met kiesmanifes- ten, schoone woorden en beloften met de vleet. Men zou waarlijk geloofd hebben dat ons thans een nieuw aardsch Paradijs te wachten staat, waar de kie kens ons gebraden in den mond zullen vliegen. Vroeger reeds toonden we ons uitérst sceptisch tegenover al het kiesgebazel, en gaven we onze leden den raad zich niet te laten verleiden door al die zoet gevooisde zangers, maar bij het uit brengen van hun stem meer rekening te houden met de reeds gestelde daden der kandidaat-volksvertegenwoordigers dan met al datgene wat nu beloofd werd. We zijn er van overtuigd dat onze leden het ordewoord zullen opgevolgd hebben. De komedie is thans gespeeld, de vroede vertegenwoordigers zijn gekozen en veilig voor een viertal jaren, het tijd perk der beloften is afgesloten en de daden staan thans voor de deur. We kunnen thans nog niet zeggen hoe of op welke manier de Regeerings- meerderheid zal gevormd worden. Mis schien zal er een katholiek-liberale Re geering komen, of meer waarschijnlijk nog een nieuwe drieledige. Hoe dan ook, één feit is klaar er is een enorm gat in de Staatskas en de economische toestand van het land is alles behalve rooskleurig. Het is dus te voorzien dat er drastische maatregelen zullen getroffen worden als daar zijn verhooging der belastingen, het aftrekken der loonen met al zijn nare gevolgen. We hebben zoo een bang voorgevoel dat ons zegt dat wij, landbouwers, weer eens het kind der rekening zullen wor den. Want het staat vast een verminde ring der loonen in de nijverheid, moet onvermijdelijk een verlaging der levens duurte met zich brengen. En een verlaging der levensduurte beteekent in België i daling der prijzen van aardappelen, boter, kaas, groenten, vleesch. in één woord van al de land bouwproducten. Als we dan bedenken dat de toestand van onze landbouwers thans reeds uiterst benard is, en dan nog een nieuwen aan slag op ons levensrecht in het vooruit zicht is. mogen we wel zeggen dat de toekomst geen rozengeur of zonneschijn zal zijn. i We waarschuwen echter de Regeer ders van morgen dat het niet immer dezelfde koe kan zijn die de melk moet geven. We zijn het hartsgrondig beu. We zullen het desnoods met daden be wijzen, dat de kelk der uitbuiting boor devol gevuld is en dreigt over te loopen I Wat dan gebeuren zou, kunnen of willen we nog niet zeggen. Dat de Regeerders er maar eens op hun gemak over mediteeren en er de juiste gevolgtrekking uit halen Tijl II. De Rechtskundige Dienst wordt ten gevolge der verkie zingen en van Paschen twee Zondagen verschoven. Hij zal dus gehouden wor den op 16 April van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. De heer Derwa. Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3' Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; j te Aalst in Het Paviljoen iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. tot I 10 u. 30; i te Aalst in De Koornbloem iedere i 3' Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. Ten dage betwist niemand den belangrijken rol meer der minera- len in de voeding der planten en dieren. Het «THOMASSLAKKENMEEL. bevat verscheidene dezer mine- ralen en het levert ze kosteloos aan de koopers zooals het ge schiedt nfèt kalk en magnesia. (Ingezonden.) werlt nieuwe abonnenten aan voor Uw blad I A y.'.v.v

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3