BERICHTEN Gemengde Berichten Haver TELEFONEEREN LANDBOUW- Mislukte Klavers van hier en elders* 4 BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 27 Maart tot 2 April 1939: Antwerpen 3 haardenBrabant 2 haarden West-Vlaanderen 11 haar den Henegouwen 11 haardenOost- Vlaanderen 7 haardenLimburg 0 haarden; Luik 14 haarden; Namen 25 haarden Luxemburg 13 haarden. Totaal86 haarden. Vorige week 84 haarden. Week van 13 Maart tot 19 Maart 82 Week van 6 Maart tot 12 Maart 122 Week van 27 Feb. tot 5 Feb. 122. Week van 20 Feb. tot 26 Feb. 136. Week van 13 Feb. tot 19 Feb. 161. Week van 6 Feb tot 12 Feb. 154. De Raad van beheer van den Nationalen Dienst voor afzet van land- en tuinbouwproduc- ten. Het Staatsblad van 29 Maart heeft het koninklijk besluit afgekondigd van 15 Februari houdende benoeming van de leden van den raad van beheer van den Nationalen Dienst en van de afgevaar digden van het Ministerie van Land bouw bij zelfden dienst. r^iehier de namen van de leden van den beheerraad Dekens R., lid van den Hoogen Tuin- bouwraad. De Rammelaere Ph., licenciaat in handels- en consulaire wetenschappen. De Smedt R., lid van den Hoogen Landbouwraad. Dutilleul Frankin, secretaris-generaal van de Fédération des Unions profes- sionnelles agricoles. Kempinaire, secretaris van de Fédéra tion Nationale des Unions profession- nelles des négociants beiges en fruits, lé- gumes, pommes de terre et primeurs. Mannes F., voorzitter der Syndikale Kamer der erkende exporthandelaars in eieren. Meeuwissen P., landbouwkundig ingenieur. Panneels Ch., ondervoorzitter van het Verbond der Witloofuitvoerders. Plette, directeur der Alliance Agricole Beige. Van den Dael Pr., voorzitter van het Verbond der Bloemisten te Gent. De heeren De Smedt en Plette wer den onderscheidelijk benoemd tot voor zitter en ondervoorzitter. Deze lijst toont aan dat de Belgische Boerenbond bij de vertegenwoordiging der landbouwvereenigingen weer het leeuwenaandeel heeft weggekaapt. Voor zitter en ondervoorzitter behooren im mers tot den Boerenbond of haarWaal- sche zustervereeniging. Verder staan de heeren De Rammelaere enjVan denDael in nauw verband met den Belgischen Boerenbond. Slechts het Boeren front en de Waalscbe U.P.A. bekomen één ver tegenwoordiger, de andere landbouw- vereenigingen worden niet geteld. Als ambtenaren van het Departement van Landbouw bij den Nationalen Dienst, zulks met raadgevende stem, worden afgevaardigdde heer Van Orshoven H algemeen bestuurder bij het ministerie van Landbouw, de heer Forget A., hoofd van den studiedienst bij het Ministerie van Landbouw. Ook deze laatste komt uit den Belgischen Boerenbond. Als bestuurder van den Nationalen Dienst werd benoemd: de heer F. Smey- ers, Rijkslandbouwkundig ingenieur bij het ministerie van Landbouw. Belangrijk Bericht voor de kroostrijke gezinnen. Het Beheer der Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen be richt Kaarten voor prijsvermindering voor groote gezinnen. De belanghebbenden die, als lid van een groot gezin, een vermindering ge nieten, wordt in herinnering gebracht dat de nog niet terug gegeven kaarten waarvan de geldigheidsduur op 15 Ja nuari 1.1. is vervallen, zoo spoedig mo gelijk moeten gezonden worden naar het station dat ze heeft afgeleverd. De zulvelpolitiek der regee- rlng. De zuiveldienst van het Ministerie van Landbouw heeft in de pers een uit voerige nota gepubliceerd, waarin het regeeringsbeleid in zake zuivelpolitiek en het kaasvraagstuk verdedigd wordt. Wat betreft dei algemeene zuivel politiek betoogt de nota dat de belangen Zoowel van den voortbrenger als van den verbruiker vergen dat de prijsschom- melingen in de prijzen der melkproduc ten voortspruitende uit' seizoenfactoren getemperd worden en dat de gewettigde winstmarge van den landbouwer gezocht worde niet in een opdrijving van de prij zen gedurende eenige maanden in het jaar, maar in één, op een redelijk peil gehouden gemiddelde. Het aanwenden van een gedeelte der overproductie van de zomermaanden tot vervaardiging van harde kaas, die lang bewaart, is een middel dat dit dubbel doel kan bevorderen. Wat betreft het kaasvraagstuk, be toogt de nota dat een politiek van steun- verleening aan de Belgische producen ten in den beginne onmisbaar is om hun toe te laten te weerstaan aan de buiten- landsche mededinging die sterk gesteund wordt door de regeeringen der uitvoe rende landen. Deze steun zal verstrekt worden onder vorm van premies, daar het heffen van invoertaksen of van vergunningsrechten op vreemde kaas het nadeel zou opleve ren de verbruikers een last te doen dragen, die bij den aanvang overdreven zou blijken ten aanzien van het belang der nieuwe bedrijvigheid (kaasfabrikatie) welke dient aangemoedigd. Bij dit alles passen de volgende be merkingen. De inrich ing van een nij verheid voor fabricatie van harden kaas kan slechts gelden als maatregel op langen termijn voor hulp aan onze in- landsche zuivelproductie. Doch intus- schen blijft de toestand zeer benard en dienen valorisatiemaatregelen met snelle uitwerking getroffen. Deze zijn 1) De verdediging van het afzetgebied der boter tegen de margarine op de wijze uiteengezet in ons vorig nummer. 2) De verbetering der prijzen van de inlandsche rundvleeschproductie. 3) Het verhinderen van ongepasten boterinvoer uit het Groot Hertogdom Luxemburg. Economische onderhandelin gen met Nederland. In de pers vinden wij volgende offi cieuze mededeeling over de Belgisch- Nederlandsche handelsbesprekingen Onderhandelingen zijn aan den gang tusschen een Belgisch-Luxemburgsche en een Nederlandsche afvaardiging tot afsluiting van een handelsovereenkomst die op 1 Mei e.k. het akkoord van 13 Augustus 1936 zal vervangen. De Bel gische afvaardiging telt afgevaardigden der departementen van Binnenlandsche Zaken, Landbouw, Verkeerswezen, als mede een Luxemburgschen vertegen woordiger. De Belgische afvaardiging vroeg een aanpassing van de schikkingen van het huidig akkoord, betreffende den invoer van groenten en vischproducten. Deze aanpassing zou gedurende zekere tijd perken van het jaar onze markten beter beschermen. De Belgische onderhandelaars heb ben gewezen op het nieuwe element ont staan uit de verhooging van het Neder- landsch toltarief, waardoor talrijke Bel gische uitvoerproducten getroffen wor den en waarvoor de regeering te Brus sel nog geen verzachting kon bekomen. Uitgebreide voorstellen waren aan de Nederlandsche afvaardiging overhan digd, die ze met de vertegenwoordigers van de betrokken organismen zou on derzoeken. De onderhandelingen zullen waar schijnlijk na Paschen in Den Haag voortgezet worden. Onze boeren en tui niers eischen dat bij de hernieuwing van het akkoord met Nederland ditmaal hun ne levensbelangen in acht worden geno men en inzonderlijk 1) Dat België zich niet opnieuw late binden door de verplichting op voor hand bepaalde hoeveelheden groenten en landbouwproducten op vastgestelde tijdstippen in te voeren. 2) Dat de anticipaties of overdrachten op de toegestane contingenten worden achterwege gelaten. 3) Dat België het beheer der contin genten zelf waarneme. 4) Dat minimaprijzen voor de uit Ne derland ingevoerde producten regelma tig worden vastgesteld om dumpings praktijken te verhinderen. Nu bijzonder dat de onlangs afgeslo ten Duitsch Nederlandsche handels overeenkomst voor den Nederlandschen tuinbouw als ongunstig wordt be schouwd, past het dat onze onderhan delaars met omzichtigheid en vastbera denheid te werk gaan. In geen geval mogen onze land- en tuinbouw meer dienen als ruilmunt voor concessies ten voordeele onzer nijver heid. Beide dienen als volkomen gelijk berechtigd behandeld. Intusschen kijken wij scherp toe en komen ten gepasten tijde op dit zeer be langrijk vraagstuk terug. 1 le gewestelijke omschrijving. Dins dag 11 April, te Oudenaarde, Markt. 10e idem, Woensdag 12 April, te Mere, Dorp. 12 idem, Vrijdag 14 April, te St Maria- Lierde, Dorp 8e idem, Zaterdag 15 April, te Deinze, Kerkplein. 3e idem. Maandag 17 April, te Sint Gillis-Waas, Kerkplein. le idem, Dinsdag 18 April, te Eekloo, Markt. 7e idem, Vrijdag 21 April, te Hamme, Zogge. 9e idem, Zaterdag 22 April, te Vel- zeke. Dorp. 2e idem. Maandag 24 April, te Eks- aa'de-Doorslaar. Kerk. 5e idem. Dinsdag 25 April, te Dron gen, Baarle. 6e idem. Vrijdag 28 April, te Watte ren. Felix Beernaertsplaats. 4e idem. Zaterdag 29 April, te Lan- degem, Dorp. 2) Gewone prijskampen voor melk koeien en vaarzen, te 9 uur 22e gewone omschrijving. Dinsdag 11 April, te Oudenaarde, Markt. 19e idem, Woensdag 12 April, te Mere, Dorp. 23e idem, Vrijdag 14 April, St Maria- Lierde, Dorp. 16e idem, Zaterdag 15 April, te Deinze, Kerkplein. 5e idem, Maandag 17 April, te Sint Gillis-Waas, Kerkplein. le idem, Dinsdag 18 April, te Eekloo, Markt. 13e idem, Vrijdag 21 April, Hamme, Zogge. 18e idem, Zaterdag 22 April, te Vel- zeke, Dorp. i 4e idem, Maandag 24 April, te Eks- aarde-Doorslaar, Kerk. 9e idem, Dinsdag 25 April, te Dron- gen, Baarle. I 12e idem, Vrijdag 28 April, te Wet- teren, Felix Beernaertsplaats. 8e idem. Zaterdag 29 April, te Lan- degem. Dorp. J 17e idem. Maandag 1 Mei, te Dikkel- venne, Dorp. 21e idem, Dinsdag 2 Mei, te Nukerke, Dorp. 2e idem. Vrijdag 5 Mei, teBassevelde, Dorp. 7e idem. Zaterdag 6 Mei, te Aalter, Statieplein. 15e idem. Maandag 8 Mei, te Kruis- houtem. Markt. 14e idem, Woensdag 10 Mei, te Leb- beke, Kerk. 24e idem. Vrijdag 12 Mei, te Zand bergen, Dorp. 20e idem. Zaterdag 13 Mei, Ninove, Markt. 10e idem, Maandag 15 Mei, te Zwijn aarde, Dorp. 1 le idem. Dinsdag 16 Mei, te Ooster- zele, Klooster. 6e idem, Vrijdag 19 Mei, Beveren- Waas, Markt. 3e idem. Zaterdag 20 Mei, Kluizen- Terdonk. Plein bij de Brug. Internationale Klelnveeten- toonstelllng te Watermael -- Brussel. Bij gelegenheid van den XXXsten verjaardag van haar stichting, zal de maatschappij Les Amis de la Basse- Cour voorgezeten door haar stichter, heer O. Dresse, onder de bescherming van 't Nationaal Verbond van Neerhof - dierenteeltmaatschappijen. een interna tionale pluimvee- en konijnententoon stelling inrichten op 8-9 en 10 April e.k. te Watermael, in de Salie des Arts Eug. Keymplaats, 8 H. M. de Koningin Elisabeth, de Mi nister van Landbouw, de gemeenteraad van Watermael-Boschvoorde en tal vooraanstaande personen uit de kleinvee- wereld, zoowel vreemden als Belgen, hebben hun bescherming en hun gelde- lijken steun verleend aan deze jubel- tentoonstelling waarvan het succes vol komen verzekerd is. Drie speciale clubs (Orpington Club, Club avicole du Barbu nain, Ringslagers Club) zullen hun resprctievelijken wed strijd houden in den schoot van deze internationale kleinveebetooging waarbij 3.000 fr. geldprijzen, 15 bekers, enz aan de laureaten zullen toegekend worden. Provinciaal Gouvernement van Oost- Vlaanderen. Rundveeverbetering. In uitvoering van de ProvincialeVer- ordening ter verbetering van het rund vee, zullen volgende prijskampen ge houden worden in Oost-Vlaanderen 1) Gewestelijke prijskampen voor stieren met toekenning van bewarings- premiën, te 9 uur De groote Jaarmarkt en Land- bouwwedstrijd van Vilvoorde. Op Maandag 1 Mei toekomende zal de alomgekende en beroemde Jaarmarkt van Vilvoorde plaats grijpen. Te 10 u. 's morgens begint den groo- ten nationalen wedstrijd voor voort- telende paarden van het zwaar trekras. I vee, neerhofdieren en landbouwma chines. Men weet dat deze prijskamp voor de eerste maal in 1853 werd ingericht en gekend is als een der nuttigste en be langrijkste van het land. Telkerjare komen duizenden kwee kers en liefhebbers, niet alleen uit het land, maar ook uit den vreemde dezen grooten en belangrijken wedstrijd be wonderen. Het zeer uitgebreide programma be vat niet minder dan 13 wedstrijden voor het paardenras, 14 voor het hoornvee en 21 voor het klein vee en neerhof dieren. Kampioenschappen voor hengste- paarden, merriën, 3tieren, melkkoeien en vaarzen. Er zullen voor 60.000 frank geldprijzen aan de mededingers uitge loofd worden, alsook 500 prachtige eeremetalen, kunstvoorwerpen en bekers. De Heer Minister van Landbouw en de Heer Gouverneur der Provincie Brabant zullen deze betooging met hun aanwezigheid vereeren. De belanghebbenden die wenschen programma's of inlichtingen te bekomen kunnen zich wenden tot den Heer Ver linden.Secretaris der Jaarmarkt, Stadhuis te Vilvoorde. Laatste dag der inschrijvingen Zon dag 16 April 1939. (bureel open van 10 tot 12 u. 's morgens). De kostprijs In de nijverheid. De zoogenaamde ekonomisten die den bloei onzer nijverheid en haar afzet mogelijkheden op de buitenlandsche markten uitsluitend afhankelijk maken van de duurte der levensmiddelen en van het loonvraagstuk zullen goed doen de zeer interessante voordracht te over wegen g?ge- en door den knappen eco nomist, hoogleeraar Eyskens, in het paleis voor Schooce Kunsten te Brussel. Deze betoogt dat de steenkoolpolitiek gevolgd door ons land indruischt tegen een gezond kostprijzenstelsel De politiek van taksen op en contingenteering van vreemde steenkolen om de duur wer kende mijnen van Wallonië in stand te houden beantwoordt niet aan een juiste kostprijzenpolitiek wanneer men bedenkt dat de steenkool voor 30 °/o tusschen- komt in den kostprijs der staalproductie, voor 40 °/o in deze van zink, voor 50 #/o in deze der glasnijverheid enz. Deze po litiek drukt loodzwaar op geheel onze nijverheid, dit alles om 1 1 /2 milliard ton steenkool die nog in de Waalsche bek kens berust te beschermen, terwijl er 14 milliard ten veel goedkoopere kolen in het Limburgsche bekken schuilen De eenige logische oplossing is de volledige exploitatie der Limburgsche kolen- schatten en deze van de nog niet gecon- cedeerde reserven desnoods door den Staat. Verder moet onze nijverheid beslist den weg op der kwaliteitsfabricatie zoo als in Nederland, Zwitserland, Skandi- navië en Engeland. In de 19' eeuw speelden te onzent ma chineconstructie en mechanische outil lage een overwegende rol België was de bakermat van de electrische en van de gasmotoren. Dit behoort echter reeds lang tot het verleden, wij voeren er thans meer in dan wij er uitvoeren. Onze nijverheidsinvoer kost 15 frank per kg onze uitvoer slechts 8 frank. Dit spreekt boekdeelen. Waar men in de nijverheidsmiddens onzen land- en tuinbouw als het eenig heilmiddel aanwijst verbetering der hoe danigheid bij de productie, zouden onze boeren met meer recht aan de nijveraars kunnen antwoorden Keert eerst voor eigen deur Mededeeling van het Ministe rie van Landbouw. Het Departement van Landbouw ver leent in 1939 nog toelagen voor rund- veestallenverbetericg, alsook voor het bouwen van gierputten en mestkuilen. De aanvragen om toelage dienen, vóór het aanvangen der werken, ge zonden aan den Rijkslandbouwkundige van de streek, die aan de belangheb benden alle noodige inlichtingen zal verstrekken. Gezien het bedrag van het beschik baar krediet beperkt is, hebben de land bouwers er alle belang bij, hun aan vraag zoo vroeg mogelijk en ten laatste den 30n September in te dienen. Bisdom Gent. O.-Vlaanderens Bedevaart naar O. L. Vr. van Lourdes van 4 tot 1 2 Mei a. s. lste reisweg Rechtstreeks Lourdes en terug. 2de reisweg Langs Parijs Lisieux, Mont St Michel, rechtstreeksch. InlichtingenMevr.VandeKerckhove Cercelet, Aalst. (uitstap) terugreis Aalst. Het College van Burgemeester en Schepenen brengt hierbij ter kennis van het publiek, dat in overleg met Mevrouw G. Bouckaert, een stedelijk Comité tot stand gebracht werd, met het oog op den verkoop van Het Madeliefje van den Oud-Strijder Werk van den Akker. Aalst. Reis naar Amsterdam Het Provinciaal Bestuur van het Werk van den Akker, richt op Zondag 25 Juni een reis in naar de Bloemenvel den van Amsterdam. Een eenige gele genheid voor de bloemenliefhebbers. De Bond van de Amsterdamsche Volkstuiners zal de medereizigers offi cieel ontvangen. Prijs voor de autocar, noenmaal in begrepen 75 fr. Vertrek te Aalst6 uur 's morgens. De inschrijvingen (dames en heeren, geen kinderen), zullen tot 30 April aan vaard worden bij den heer Gustaaf Van der Veurst, Regionalen Toezichter van het Werk, Vrijheidstraat, 37, of bij den Secretaris heer Frans Van den Hauwe, Koolstraat, 33, Aalst. Verdere inlichtingen zullen later me degedeeld worden. Het Bestuur. De IJzertoren opent met Paschen. Zooals telken jare zal de IJzertoren van af Paschen e.k. dagelijks open zijn voor de bezoekers. De crypt van den IJzertoren met hare indrukwekkende grafkamers onzer Vlaamsche IJzersymbolen laat inderdaad een geweldigen indruk na op den be zoeker. De gansch bijzondere belichting dezer graven, die als het ware "de geest» onzer gesneuvelden oproept, onder de hoede van het symbolische heldenhulde- zerkje, geeft een beklemmend gevoel van ontroering. Aan de ingangspoort leest men de woorden van dichter Ver- schaeveM Hier liggen hun lijken als zaden in 't zand, hoop op den oogst, o Vlaanderland 1 terwijl de doorscho ten en tragische front-Kristus van Nieuwpoort, herinnert aan de vreeselijke oorlog die niets of niemand ontziet. Rondom den toren zijn parken en hovingen een lust voor het oog. Hon derden toeristen zijn voor Paschen aan gekondigd. Komt met duizenden naar het doodenschrijn van Vlaanderen als vrome pelgrims het sanctuarium van onze dierbare IJzerdooden piëteitsvol bezoeken. NEDERLAND. Tijdelijke vermeerdering van den uitvoer van varkensspek naar England. Nederland zal tijdens de eerstkomen de weken aanmerkelijk zijn uitvoer van bacon (spek) naar England kunnen ver meerderen. In verband hiermede zal de Neder landsche Veehouderijcentrale binnen kort den aankoop van zware varkens op de Nederlandsche markt staken. Het fruitverbruik. Volgens gegevens verstrekt door een Nederlandsch rapport over fruitproduc- tie en -afzet bedroeg het fruitverbruik per inwoner in de volgende 10 landen tijdens het jaar 1934 Versch fruit. 73,7 kg. 52 kg. 44 kg. 43.4 kg. 43,2 kg. 39 kg. 29 kg. f 28 kg. 22.5 kg. 20,4 kg. Hooge opbrengsten Straf stroo Zwaar graan bekomt men door gebruik van de Volledige Havervette R. Z. Deze samenstelling bevat de gepaste hoeveelheden stikstof, phosphoorzuur en potasch. Geeft enkel deze volledige bemesting zonder bijvoeging van ander kunstmest. Om groenvoeder te bekomen kunnen we aanraden 1) Het zaaien van haver, met klavers daarin, om af te voederen. We beschik ken over gewone inlandsche haver. 2) Het planten van maïs. We kochten nieuwe plantmaïs, die te verkrijgen is in onze magazijnen. 3) Waar nog wat klavers staan, in zaaien van Westerwolsch Raygras. 1. Vereenigde-Staten 2. Zwitserland 3. Australië 4. Engeland 5. Duitschland 6. Nederland 7. Frankrijk 8. Noorwegen 9 België 10. Italië VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hoofdmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST,

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4