Een ernstig woord tot onze Leden Kiekenkweek De Vlucht naar de Steden Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ALLE LANDBOUWERS Gebruikt geen oud Plantgoed Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 30 APRIL 1939. Prijs 35 cetiem 21ste JAARGANG Nr 1060 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen xonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers tijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Hun eenigste troost is te klagen en te jammeren en achterdochtig en nijdig deze te beklappen die hen willen op 't goede spoor brengen. Ze gelijken aan de afgoden die oogen hebben en niet zien en die liever zouden kreveeren als af te wijken van hun koppige vooroor- deelen en tradities. Het zijn de blinden die zonder bril door 't leven gaan, maar die er de gevolgen fcullen van dragen 1 Wat zou men zeggen, beste Redt U Zei vers, van een bijzien de die geen twee meters voor zich uitziet, en die het waagt zon der meer den weg op te gaan Die man is onvoorzichtig, hij is roekeloos, want hij brengt zijn leven in gevaar, terwijl hij de mid delen kan gebruiken om het an ders te doen. Men wil hem namelijk een bril ter hand stellen waarmee hij kilo meters ver kan zien, wat hem zou toelaten zonder gevaar en op vasten voet overal te komen. Maar die bril wordt door onzen koppigaard zonder meer gewei gerd Waarom Niemand kan het te weet ko men,maar hij zegt voor zijn reden: Ik heb zoo altijd mijn plan getrokken en ik zal ook zoo ver der voortdoen.,, Intusschentijd doet hij echter niets dan jammeren en klagen over de moeilijkheden van zijn geval. Hij klaagt steen en been omdat hij zoo ongelukkig is en niets ziet, gebruik gemaakt om met veel Zoo wordt veel geklaagd dat er met varkenskweek niets te ver dienen is, dat het bedrijf daaren boven veel gesleur en werk mee brengt. Wij kunnen bewijzen dat er wel mee te verdienen is en dat al het werk en gesleur op één derde kan worden gebracht. Waarom onzen raad niet ge vraagd, waarom van de onder vindingen en de wetenschap geen niet vooruit kan komen, terwijl andere menschen zonder moeite door 't leven gaan. Maar van dien bril wil hij abso luut niet weten, zonder eigenlijk te kunnen zeggen waarom. Ik vraag me af wat de lezers van zóó een man zullen zeggen, ik meen dat het algemeen oordeel voor hem niet vleiend zal wezen. Beste lezeressen en lezers, ik weet dat er ook onder U veel van die koppige blinden zijn, die zich zonder bril door 't leven wagen, die geen twee meters voor zich uitzien, maar die toch geen ge bruik willen maken van de hen aangeboden middelen om met vasten tred door hun zaken te komen. Ze zeggen ook Ik heb altijd mijn plan getrokken en ik zal het nog doen. Ze willen zelf de moeiten niet doen den aangebo den bril te bezien, verre van hem te willen gebruiken. Ze gaan voort met boeren naar meer zekerheid en minder uitga ven en last varkens te kweeken Inzake kalvers en veekweek, geldt dezelfde regel. Waarom geen proeven doen met onze kalver- en pinkenmelen, met ons veemestmeel en paardenmeel Honderden kweekers voederen met beste uitslagen het gekende en vermaarde Melkmeel R.U.Z., omdat ze met dezelfde uitgaven veel meer melk en gezonder dieren bekomen. Waarom geen ernstige proef wagen Inzake kiekenkweek kunnen we U bewijzen dat er geld te verdie nen is. Waarom laat ge ons de gelegenheid niet om U op den goeden weg te zetten. We zullen U tal van personen aanduiden waar ge om inlichtingen kunt gaan. Voor de bemesting uwer vel den en weiden geven we U alle middelen om met zekerheid en met de minste uitgaven de hoogste opbrengsten te bekomen. Hebt ge U reeds de moeite getroost of ze al dan niet kinderen hebben, moeten aansluiten bij de ONDERLINGE KAS VOOR GEZINSVERGOEDINGEN. Leest verder in dit blad de vol ledige uitleg. (Vervolg van ons artikel van 16 April Alvorens daaruit vaste besluiten te trekken, gaat de heer De Rycke, in "Cultura„ verder, zullen eerst nog vele dergelijke proeven en proefnemingen moeten gedaan worden en veel bereke ningen en vergelijkingen moeten ge maakt worden. De algemeenheden zullen toch wel steeds bewaarheid worden en men zal wellicht mogen besluiten dat men de gemiddelde productie van een groep jonge leghennen zal vermeerderen door er de heel vroege legrijpe en de zeer latelegrijpe uit te verwijderen. Neem bv. het laatste tiende gedeelte weg, n l. de 94 die het laatst aan den leg kwamen dan worden de slechtste leg- sters uit den groep genomen en zou de Winterleg en de heele productie van de overige gestegen zijn, want ziehier de cijfers dan Gemiddelde Gemiddelde winterleg volledige leg De 938 hennen 67,3 194.5 De 94 laatste 38,8 159,3 De 844 andere 70,6 198,6 Het verwijderen der laatst aan den leg komenden wordt vergemakkelijkt door de valnestenkontrool. Wie daar over niet beschikt kan een schutsel aan brengen in zijn hoenderstal en de hennen naarmate zij aan den leg komen in het tweede deel plaatsen aldus gebeurt een selectie zonder stoornis of jagen. Het sterftecijfer verdeelde zich over al de groepen, zoodat er proportionneel niet meer waren bij de late legrijpe dan bij de andere. Het eigewicht was na 1 Januari van allen ongeveer hetzelfde enkel bij het aan gang komen was er verschil -op te merken, wat ten andere iedereen uit de praktijk weet. Immers laat - aan - den - leg - komende hennen geven gewoonlijk van af het be gin zwaardere eieren dan hennen die vroeg aan den leg zijn. Ten andere hier volgen nog de cijfers van 't gemiddeld gewicht der tien eerste eieren, behalve voor de twee eerste groepen Een Internationaal overzicht. den ouden stempel en loopen naar eene vergelijkende proef te doen den ondergang. Ze klagen ook been en steen dat het niet vooruit wil, maar ze zullen zich wel wach ten de middelen te gebruiken die de moderne wetenschap hen ter hand stelt. Ze stellen geen vertrouwen noch in de vindingen van geleer den, noch in hun Vereeniging. Ze gelooven zelfs hun eigen oogen niet als zij bij anderen de uitslagen zien van betere werkwijzen. Hallo, blinden Schudt uw kop pigheid af, gaat mee met ons en met de nieuwe tijden en hebt ver trouwen Vraagt om allen uitleg en we zullen U overtuigen. We zullen U op den goeden weg brengen en ge zult niet langer blinden zijn, maar klaarziende en gelukkige lieden Het Bestuur van Redt U Zeiven Gemid gewicht der 1' tien eieren 43,6 grammen 44.- 46,- 48,- 51.8 52.- 52.- 53.9 55.1 We stellen aan de leden twee middelen ter hand om voor alle stukken NIEUW PLANTGOED in de beste voorwaarden te bekomen 1. Men koopt bij ons plantgoed aan groote prijsverminde ring de volgende soorten zijn nog beschikbaar Krugers, Industrie, Alpha, Roode Star, Furore en Oldenwalder. 2. Men neemt plantgoed op kontrakt, zonder eenige betaling. .Zie verder in dit blad op bladzijde 5 het Aanbod aan de Aardap- pelkweekers I. - Landen waar de landbouw over teveel handen beschikt. Rijpingsduur 140 tot 149 dagen 150 tot 159 dagen 160 tot 169 dagen 170 tot 179 dagen 180 tot 189 dagen 1^0 tot 199 dagen 200 tot 209 dagen 210 tot 219 dagen 220 en meer dagen Daaruit volgt dat hennen die vroeg tijdig leggen met kleine eieren beginnen, terwijl het gewicht geleidelijk opgaat bij later aan den leg komenden. Men zal dus goed doen om de be- drijfswaarde van een groep jonge hen nen te verhoogen met alle hennen te verwijderen die ziekelijk zijn of een zwak voorkomen hebben, alle hennen die niet goed uitgroeien, die afwijkingen der oogen vertoonen en ook de hennen die heel vroegrijp zijn alsook degene die te laat aan den leg komen. Zeggen we thans nog een en ander over den opkweek van de jonge kuiken tjes. Er valt natuurlijk onderscheid te maken tusschen deze kunstmatig uitge broed en deze uitgebroed door de broe dende hen. Kuikentjes uitgebroed dooreen kunst moeder zullen bij het uitkomen moeten Vervolg op de 2de bladz.) Verleden Zondag waren we voor ambtsbezigheden te Parijs. We hebben j er, in den morgen, een paar uren afge nepen om naar het Wintervelodroom te j gaan, waar 25.000 "Jacisten„ Katho- lieke Landbouwers jeu jd de H. Mis bijwoonden. We hebben er kennis ge maakt met een simpelen "paster van den lande„ zooals men in West-Vlaanderen zegt. Een pastoor die voor zijn rekening alleen zeven dorpen heeft te verzorgen. Hij kloeg steenen uit den grond. We wezen hem naar die 25.000 boerenzonen die, onder hun talrijke veelkleurige vlaggen, in de enge ruimte bijeengeloo- pen waren. De hoop der toekomst, zegden wij begeesterd. De redders van Frankrijk. De oude man schudde het grijze hoofd. In plaats van 25.000 hadden er 500.000 moeten zijn. Meer nog. Kom mee naar onze dorpen. Ge kunt er u geen gedacht van vormen. Ze zijn zonder jeugd. Ze zijn ledig. Ze sterven uit. De menschen vluchten naar de steden. Dit gesprek bracht ons op het gedacht een korte studie te maken over de land vlucht. Landvlucht is een vorm van de bin- nenlandsche verhuizing. Hoe grooter het land is en hoe sterker de economische ontwikkeling, hoe meer een deel der be- volkiog van de eene streek naar de andere verhuist. In een paar artikels zullen we een systematisch overzicht geven van de landvlucht in de bijzonder ste landen van de wereld. Deze land vlucht hangt af van het economisch karakter van ieder land en ook van zijn regeeringsvorm. In zekere landen is de landvlucht gewenscht, zooals bij voorbeeld in Polen en Japan. Andere landen, waar de nijverheid omzeggens niet bestaat, kennen de landvlucht niet, die dan weer in andere streken, bijvoor beeld Frankrijk, als een werkelijke plaag moet aanzien zijn. We willen dit overzicht, dat we zoo volledig mogelijk willen, beginnen met de landen die te veel landbouwarbeiders tellen. I. Polen. Kenschetsend voor de Poolsche land bouweconomie is het groote aantal kleine boerderijen en de overbevolking der dorpen. De vlucht naar de steden is er zeer gering. Industrie noch handel, noch handwerk noch uitwijking trekken het na'uurlijke overschot der bevolking aan. Polen heeft derhalve een groot- scheepsche agrarische hervorming moe ten doordrijven. Om de overbevolkte dorpen te ontlasten werden duizenden arme boeren naar andere minder bevolk te en toch vruchtbare streken overge plaatst groote eigendommen werden verdeeld, enz. Merkwaardig is zeker de "verhuizing,, van de bevolking uit de overbevolkte omgeving van Krakau naar den Korridor. II. Japan. De crisis waaronder de Japansche landbouweconomie gebukt gaat, is een gevolg van het tekort aan bodem. Spijts alle mogelijke middelen is de bebouw bare oppervlakte in de laatste 50 jaren slechts met 25 °/o gestegen, terwijl het bevolkingscijfer in dezelfde tijdspanne verdubbelde. Door de industrialisatie kon de druk op het land niet verminderd worden, laat staan overwonnen. 69 van de families die van den landbouw leven, bebouwen minder dan 2,5 acres per familie. En dan nog worden deze families door de belastingen uitgezogen. Op een inkomen van bijvoorbeeld 300 yen per jaar betaalt de pachter 35 °/o aan belastingen, terwijl de nij veraar slechts 1,5 en de koopman 12,5 °/o moet afdragen. De landbouw moet de hooge kosten van de industrialisatie be talen. Het pachtsysteem zal langzamer hand, zoo meent men te Tokio, door landaankoop afgeschaft worden. Velen twijfelen er aan of dat wel mogelijk zal zijn. Onlangs lazen we in het boek van Johann NewelJapanische Siedlung- plëae in der Mandschurei. Sedert jaren en jaren stelt de Japansche regeering alles in het werk om een deel van het bevolkingsoverschot naar Mandchukuo te doen uitwijken. In zijn boek vertelt Newel van de eerste mislukkingen en de nieuwe pogingen, van de groote offers aan geld en menschen en de nieuwe mis lukkingen, totdat eindelijk de eerste en vaste resultaten werden bereikt. Alleen het klimaat van het koude Mandchukuo met zijn harde lange Winters, scheen aan het Japansche voornemen onover komelijke hindernissen in den weg te leggen. Niet minder was de tegenwer king die de Japansche uitgewekenen vanwege de roovers hadden te over winnen. Gansche nederzettingen wer den vernietigd en uitgemoord. Mis oogsten en overstroomingen deden het overige. Hier ook was de aantrekkings kracht der steden zeer groot. Daar kon den de boeren, tenonder gegaan door de tegenslagen, licht een broodwinning vinden. Nochtans, niettegenstaande al deze tegenslagen, gaven de Japansche overheden hun pogingen niet op. Tot in 1937 gelukten zij er in 2367 families op een aantal van 2685 op het land te hou den. De anderen zijn naar de steden ge vlucht of gevallen in den strijd met bandieten. Aangemoedigd door deze eerste tast bare resultaten hebben de Japanners in 1937 een maatschappij gesticht, die zich tot taak heeft gesteld, in den loop van de volgende 20 jaren, een millioen Japan sche families naar Mandchukuo te doen uitwijken. De uitwerking van een derge lijk reusachtig plan wordt door vele waarnemers als onuitvoerbaar bestem peld. Newel, die de taaiheid der Japan ners kent, schrijft echter dat het woord onuitvoerbaar in Japan niet bestaat. III. Egypte. De ellendige toestand waarin de Egyptische pachters leven, vormt het belangrijkste econonomlsche probleem waarvoor de regeering van koning Fa- roek zich geplaatst ziet. 80 °/o van de broodverdieners leven op het land. De boeren zijn er geheel afhankelijk van de kanalisatie van het Nijlwater en de be- of ontwatering hunner velden. Om dit te bereiken moet de boer zich hooge kos ten getroosten waardoor hij langzaam in groote schulden geraakt. Op den vruchtbaren bodem leven 16 millioen menschen of 533 per km2. Bijna geen land in de wereld is zoo dicht bevolkt. Daarbij komt dan nog dat de bevolking van 1897 tot 1927 met 47 °/o is toege nomen, de bebouwbare vlakte slechts met 8 °/o en de opbrengst met 28 Eerst na de herziening der toltarieven in 1930 speelde de industrie een rol. Een uitbreiding van de nijverheid naast een uitbreiding van de bebouwbare vlakte is derhalve gewenscht. De groote stuw dammen van Assuan, die onlangs door den koning werden ingehuldigd, werden met dit doel gebouwd. Een electrische centrale levert kracht aan katoenspinne rijen en -weverijen, aan rijstmolens, leder-, cement-, sigaren- en chemische fabrieken. IV. Nederlandsch-lndië. De bevolking verhoogt jaarlijks met een half millioen zielen Men heeft er aan gedacht een deel der bevolking, voor namelijk de koelies, naar Nieuw Guinea en andere Nederlandsche koloniale be zittingen over te brengen, waardoor een muur tegen de inwijking uit andere lan den, voornamelijk Japan, zou worden opgeworpen. Denijveraars konden zich met dit plan niet accoord verklaren. Derhalve werd de industrialisatie op grootere schaal doorgedreven, ook de productie der handwerkers, die omwille van haar kleine prijs, met de Japansche kan mededingen, werd uitgebreid. De regeering voert een grootscheepsch plan uit om de industrialisatie te bevor deren. Dit zijn de vier bijzonderste landen waar de landbouw over te veel handen beschiktin de volgende artikels zullen we nagaan in welke landen de industria lisatie te snelle vorderingen heeft ge maakt. TELEFOON i 267. w

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1