Nog de Landbouwbegrooting in den Senaat Een week in Duitschland Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG Naar een oplossing van het nijpend Landbouwvraagstuk Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Vraagbaak BONDAG 18 IUNi:i939. Pil)# 35 cetlem 21 «te JAARGANG Ni 1067 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons -# Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeeberg kaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In ons vorig nummer deelden wij onze indrukken mede over de bespreking der landbouwbegrooting in den Senaat. We kwamen tot het besluit dat deze weinig aarde aan den dijk brengt als werkelijke hulp aan den landbouw, omdat de meeste sprekers zich beperken tot academische redevoeringen over de groote lijnen der landbouwpolitiek en met opzet vermij den aan de begrooting de passende amendementen voor te stellen tot ver wezenlijking van konkrete punten eener doelmatige landbouwpolitiek. Wij gaven ook een samenvatting der merkwaardige redevoering van den heer Fincé, Vlaamsch-Nationalistisch sena tor, omdat deze op snedige wijze de begrooting ontleedde om er de gebre ken en leemten van aan te toonen en er nadien de passende amendementen aan in te dienen. Bij een paar andere tusschenkomsten van senaatsleden willen wij nog even stilstaan, omdat zij gezonde gedachten ontwikkelden betreffende een rationneele landbouwpolitiek. De heer Sobiy, die sprak namens de Vlaamsche rechterzijde, schetste voor eerst de ontwikkeling onzer landbouw economie sedert het jaar 1932 tot heden. Hij komt tot het besluit dat over het algemeen de verkoopprijzen ontoerei kend zijn in de graanteelt, de zuivelpro- ductie, de rundvleeschvoortbrengst en voor verscheidene tuinbouwproducten, en inzonderlijk de aardappelen. Er werd, zoo betoogt hij, niet vol doende rekening gehouden met het feit dat in het landbouwbedrijf de kostprij zen zijn verhoogd. De uitbreiding der sociale wetgeving, der fiscale lasten en de bescherming aan de nijverheid brach ten een merkbare verhooging. Vooral de jonge boeren hadden het lastig. Zij beschikken niet over reserves en liepen bovendien nog zware risico's op, zelfs van katastrofalen aard, zooals het mond- en klauwzeer. Handelende over de maatregelen tot leniging der landbouwcrisis, betoogt de spreker, dat kostprijzenverlaging geen toereikend middel is, omdat onze land bouwers sedert jaren reeds flink werk hebben verricht bij de verbetering van hun bedrijf en verdere kostprijzenverla ging een werk is van langen duur. Wie de theorie der kostprijzenver laging aanziet als een toereikend middel om, samen met de reeds bestaande be schermingsmaatregelen, den landbouw gansch evenwichtig te maken, loopt ge vaar het landbouwbedrijf te benadeelen, ten koste van 's lands algemeene wel vaart. Niet rendeerende verkoopprijzen lei den inderdaad tot weerloosheid in het bedrijf. Om verbeteringen te bekomen in het landbouwbedrijf is staatstusschen- komst geen voldoende impuls. Onze boeren zullen nog altijd zelf belangrijke sommen moeten voorschieten. Welnu, zoolang de verkoopprijzen niet toelaten reserves op te doen, zullen zij ook niet beschikken over het noodige krediet. De grootste stuwkracht om de kost prijzenverlaging te handhaven en haar in de toekomst nog te doen toenemen, kan alleen liggen in een verkoopprijzen- politiek, die de prjjzen hooger opvoert. De gunstige naoorlogsche landbouwja ren hebben ook de verbetering van de landbouwtechniek het meest in de hand gewerkt. De verkoopprijzenpolitiek, zoo gaat spreker verder, moet worden verwezen lijkt door rechtstreeksche en onrecht- streeksche valorisatiemiddelen, door ver scherpte grensmaatregelen, die moeten geregeld worden door behoorlijke han delsakkoorden. Spreker neemt dan de groote bedrijfs takken van onzen landbouw in over zicht, voor wat betreft de toepassing dezer prijzenpolitiek. De graanvalorisatie is onmisbaar als basis van evenwicht in de iandbouw- voortbrengst, ingevolge de minderwaar dige prijzen op de wereldmarkt. Doch een doelmatig valorisatit stelsel dient ingevoerd. Ten opzichte van de zuivel- productie moet een middelmatige even- wichtsprijs behouden worden die eener- zijds te hooge prijzen voorkomt in de winterperiode en anderzijds verlieslaten de prijzen verhindert in perioden van groote melkvoortbrengst. De rundvleeschproductie is sedert ja ren verlieslatend omdat een invoer van rundvleesch werd toegelaten boven 's lands werkelijke behoeften. Deze in voer geschiedt uit Denemarken wat be treft versch vleesch en uit Argentina, Brazilië en Uruguay wat betreft bevro ren vleesch. Indien, zoo betoogt de heer Sobry, de beperking der invoereontingenten uit Denemarken niet kan worden verwe zenlijkt zonder schade te berokkenen aan andere bedrijfstakken, dan moet een ruime beperking worden toegepast bij den invoer van bevroren rundvleesch uit Argentina, Brazilië en Uruguay, Verder protesteerde de spreker tegen het feit dat het beheer der vleeschcon- tingenfen uit Denemarken naar ons land ingevoerd, berust in de handen van de Deensche uitvoerders en eischte dit be heer op voor de Belgische overheden. De heer Sobry handelde verder over de tuberculosebestrijding bij het rundvee en over de zware schade veroorzaakt door het mond- en klauwzee. Hij ver klaarde zich niet akkoord met de staats- toelage verleend aan de geteisterde vee houders, omdat ze volstrekt niet in evenredigheid was met de schade en de wijze van vergoeding niet beantwoordde aan de eischen der verdeelende recht vaardigheid. Onder twee veehouders met hetzelfde bedrijf werd de eene aan zijn lot over gelaten, terwijl de andere ruimschoots is vergoed geweest. Bijaldien de formule van de volledige schadeloosstelling niet kan worden toegepast, omdat ze wel licht de staatskas te diep zou schokken, kunnen toch twee redelijke methodes worden aangewend, ofwel moet een al gemeene gedeeltelijke vergoeding wor den toegepast, ofwel moet het peil der verkoopprijzen der landbouwproducten toelaten voldoende reserves aan te leg gen, opdat de boeren deze verliezen zouden kunnen dragen De redevoering van Senator Sobry behelst ongetwijfeld de princiepen eener doeltreffende politiek tot heropbeuring van onzen landbouw. Zij was trouwens een echo van het landbouwcongres van het Katholiek Blok in October 1.1. Doch wat we toen schreven blijft hier ook van toepassing 44 Wat baten princiepen als zij niet in daden worden omgezet Daar nu juist ligt het paard gebonden. Alhoewel zij bij de vorming der huidige regeering over een verreikende politieke macht beschikten, vermits een tiental katholieke landbouwvertegenwoordi- gers volstonden om een regeeringsmeer- derheid mogelijk of onmogelijk te ma ken, hebben noch de heer Sobry noch andere leden van den Katholieken land- bouwgroep de noodige krachtdadigheid betoond om de regeering te dwingen in haar programma enkele valorisatiemaat regelen met onmiddellijke uitvoering op te nemen. Om te sluiten dienen nog aangestipt de tusschenkomst van Senator De Boodt die de stopzetting van den invoer van vroege aardappelen vroeg gezien de abnormale prijsdaling van de vroege aardappelen, en de noodzakelijkheid aantoonde van de valorisatie der rogge van Senator Mullie die vroeg dat de Regeering de landbouwers op de hoogte zou stellen van de bepalingen van het Belgisch- Nederlandsch handelsakkoord en een herziening vroeg der invoerrech ten op de hop daar de tolovereen- komsten met sommige landen thars niet meer bestaan. Senator Van den Bulcke eischte met klem de verhooging van de inkomrech- ten op vreemde hop. Deze worden her haaldelijk door onze hopkweekers ge vraagd. Alle vreemde hop, betoogt de spreker, wordt hier tegen de betaling van een taks van 60 fr per 100 kg. toe gelaten. In het buitenland bedraagt het invoerrecht 400 tot 1100 fr. Hier zou het van 60 op 500 fr. moeten gebracht worden. Het verdwijnen van de hopteelt ver hoogt de werkloosheid in groote mate. Mits bescherming kunnen wij rekenen opeen beplanting van 1500 tot 2C00 hectaren, hetgeen als werkloon voor plukken alreeds 15 millioen frank betee- kent. Gedurende het gansche jaar zou den aldus 1500 arbeidskrachten te werk gesteld worden. Dit beteekent ander maal 10 millioen aan loonen. De prijzen van het bier zouden ingevolge een be scherming van 500 fr. slechts met 2,50 fr. per hectoliter stijgen. De hopboeren vragen bescherming. Nu geen tolverbiDtenissen meer bestaan jegens Ttjeco Slowakije, kunnen de invoerrechten op de hop verhoogd worden. De prachtige hopvelden in het land van Aalst, de streek van Assche en de omgeving van Poperinge mogen niet verdwijnen, maar moeten hulp en red ding krijgen 1 SPANJE Spanje zoekt nieuwe wegen. In navolging van Hitler en Mussolini heeft generaal Franco aan zijn volk het nieuwe wachtwoord meegedeeldpro- duceeren, produceerenl In andere woor den wil dit zeggenautarkie. Spanje zal alles in het werk stellen om in eigen be hoeften te voorzien. De reis van staats raad Wohltat, den rechterarm van maarschalk Goering en den werkelijken uitvoerder van het Duitsche vierjaren plan, is in dit opzicht veelbeteekenend. Hij zal het zijn die voor Spanje een vier- of vijfjarenplan zal ontwerpen. Duitschland zal daarin natuurlijk zijn voordeel vinden. Duitschland zal technici en machines leveren in ruil van grond stoffen. Wij die jaren geen betrekkingen met nationaal-Spanje hebben willen on derhouden en thans nog wantrouwig staan tegen het nieuwe regiem zullen na tuurlijk achter het net visschen. In Spanje verliezen we andermaal een afzetgebied door de kortzichtigheid der politiekers. Ook op landbouwgebied zal Spanje nieuwe wegen volgen. We moeten er hier niet op wijzen in vroegere artikels hebben we dit herhaaldelijk gedaan dat ieder regiem in Spanje staat of valt met de oplossing van het landbouw vraagstuk. Onder den oorlog heeft men weinig kunnen verwezenlijken. Alleen generaal Queipo de Llano heeft in Zuid- Spanje enkele maatregelen getroffen ten gunste van de landbouwers en landar beiders. Het volk begreep dat in deze uitzonderlijke omstandigheden, toen de nationalisten slechts een gedeelte van het schiereiland in handen hadden, geen volledige oplossing voor het zoo nijpende landbouwvraagstuk kon gevonden wor den. Naar de eigen woorden van generaal Franco is de tijd van wederopbouw thans aangebroken, en het loont zeker de moeite na te gaan hoe men in Spanje dezen wederopbouw tracht te verwezen lijken. De sterkte van de Spaansche econo mie lag steeds in den landbouw en voor de fi iancieelen en economischen weder opbouw zal deze tak van de Spaansche bedrijvigheid dan ook van doorslagge vende beteekenis zijn. Men kan het be lang van den landbouw het best doen uitschijnen met te zeggen dat 60 °/o van de arbeiders in den landbouw te werk zijn gesteld. Verder moeten we er op wijzen dat van het 42 °/o van de bebouw de totaal oppervlakte van Spanje 30 °/o met graan, in hoofdzaak tarwe, zijn be zaaid. Om de landbouwers in zulk groot ge tal mogelijk ter hulp te komen, heeft de regeering van Franco dan ook eerst het tarwevraagstuk willen oplossen en met dit doel een Nationale Tarwedienst op gericht. Vervolg op de 2de bladz.) Het zal de lezers van ons blad wel genoegen doen onze indrukken en vast stellingen te vernemen over de reis naar Dresden, waar we deelnamen aan het 18* Internationaal Landbouwcongres. Gezien de groote geheimzinnigheid waarin het ware beeld van Duitschland en diens bevolking schijnt gehuld, en den toon van onze gewone dagbladpers, welke ons sinds jaren vertelt van de groote ellende, honger en ontberingen van het Duitsche volk onder het juk van diens diktator, zal het zeker nuttig zijn de toestanden te belichten zooals wij ze persoonlijk en met een oog en oor van opspoorder hebben gevonden. Beginnen we eerst met te zeggen dat we alles objectief, dus zonder de minste vooringenomenheid zullen weergeven, enkel verhalende wat we aldaar hebben gezien, gehoord en bestatigd. We zullen het Duitsche regiem noch goed- noch afkeuren, deels omdat ons nog vele inlichtingen ontbreken, deels omdat het mogelijk is dat tal van toe- j standen aan onze opsporingen zijn ont snapt. De Heenreis. Op Maandag 5 Juni, te 7.54 ure, ver trok de expres-trein Brussel-Keulen welke ons rond 10 ure te Aken bracht. Hier wachtte ons de zoo gevreesde kontrool van waren, papieren en geld. Alles ging er zeer vriendelijk en een voudig. De gelden werden neergeschre ven en zonder meer, zelfs zonder kon trool aangenomen door de Duitsche tolbeambten. Na nazicht van het pas poort was alles in orde bevonden, de valiezen werden zelfs niet bekeken en zonder eenig andere formaliteit werd de reis voortgezet. De vriendelijkheid en hoffelijkheid van de tolbeambten was opvallend. Hier begint ons reisverhaal op Duit schen bodem. We zullen alles neerpen nen wat noemenswaardig is, en naar gelang het ons voorkwam Eens op Duitschen bodem kijken we langs beide kanten om de bekende versterkingen en de massa's soldaten te ontwaren. Er is zelfs geen spoor van te zien. De landbouwvruchten staan hier over het algemeen zeer goed. De rogge-, ook de gerst- en tarwevelden, zijn op vele plaatsen zelfs prachtig, en schijnen niet bevroren te zijn geweest als bij ons. Verder zien we beeten-, aardappelen-, haver- en klavervelden, alles in best onderhouden toestand. De hooitijd is overal in vollen gang. Het valt ons vooral op dat er bijna geen mannen in de velden worden ge zien enkel vrouwen en kinderen, zoo wel in de beeten als in de hooiweiden. En nochtans is alles voorbeeldig be werkt en worden zelfs de kleinste hoekjes zorgvuldig beplant en verzorgd. Dit verschijnsel zal ons niet langer verrassen wanneer we vernemen dat Duitschland op 't oogenblik een zeer groot gebrek heeft aan arbeiders en men minstens 600.000 man te kort heeft in de nijverheden en de steden. De bui tenbevolking en de boerenzonen wor den door de hooge loonen aangetrokken en verlaten de boerderij, zoodat het werk aldaar enkel door ouderlingen, vrouwen en kinderen moet worden ver richt. In het artikel van verleden week over de groote landbouwtentoonstelling van Leipzig, wijdt een onzer mede werkers uit over de oorzaken van de landvlucht en de gevolgen voor den Duitschen landbouw. De waarheid hebben we hier met eigen oogen gezien. Op den trein gaat een koffl thuisbe- diende gestadig rond met koffie en broodjes, bier enz. Men kan er alles be komen. We komen door Keulen, met zijn prachtige domkerk, over Wipperthal, Elberfeld, Hagen, Arusberg, Kassei. Te Kassei werd daags te voren de groote oudstrijdersdag gehouden waar Hitier tot zijn makkers had gesproken. Er is nog veel beweging en vele groe pen met opgerolde vlaggen vertrekken in verscheidene richtingen van het Reich. De stad gelijkt één vlaggeveld, ook de statie, de wegen, alles in feesttooi. Een kalme feeststemming schijnt nog over de stad te heerschen. Verder op zien we af en toe dat groote werken aan autobanen worden uitgevoerd. Vele nieuwe en fraaie werkmanswo ningen met hovingen zijn den laatsten tijd opgetrokken of in aanbouw. In een groote vlakte ontwaren we 6 nieuwe boerderijen, waarschijnlijk staan we hier bij een verdeeling van een grooten eigendom onder kleinere boeren, wat reeds meer gebeurde onder het bewind van Hitier. We eten in den trein een varkens kotelet met aardappelen, brood, boter en sla, een goede maaltijd, en betalen hiervoor 1.60 Mark (19,20 fr.) Eten en drinken kost duur in Duitschland. In de velden die we doorkruisen wordt er flink gewerkt in de beeten, aardappelen en hooi, overal ontwa ren we enkel vrouwen, kinderen en grijsaards We krijgen den indruk dat het Duitsche volk in kalmte en vrede arbeidt. Kiekens hebben we om zoo te zeggen nog niet gezien. We bevinden ons nu in de bergstreek, waar vooral vele bos- schen worden opaemerkt. We zijn in Erfurth, de streek van groensels en bloemen. Op den weg krij gen we enkele hofsteden in kleem te zien, en ...een windmolen 1 Schoolkinderen in lichte kleedij doen aan sport en zwemoefeningen. De landerijen zijn even zeer verdeeld als in Vlaanderen. We krijgen enkele druivenvelden in 't zicht bij 't naderen van de groote Duitsche handelsstad Leipzig. Leipzig, de stad waar Napoleon en zijn machtig leger werden verslagen door de vereenigde legers van Pruisen, Oostenrijk en Rusland. Het is rond 9 ure 's avonds als we uit den trein stappen. We zullen hier vernachten om 's morgens de groote landbouwtentoonstelling te gaan bezich tigen. Het krioelt er van landbouwers uit alle gewesten en in verscheidene natio nale kleederdrachten. We vernemen dat gedurende de land- bouwweek 300 speciale treinen uit alle hoeken van het Reich de landbouwers naar deze groote landbouwgebeurtenis zullen heenbrengen. Over de tentoonstelling zelf zullen we niets vertellen, gezien een onzer mede werkers er verleden week breedvoerig over uitwijdde. Na in het ruime spijshuis der statie een stukje te hebben geëten, worden we opgewacht bij het logementambt, waar we tot onze verrassing vernemen dat er in de hotels geen plaats meer is, alhoe wel we op voorhand de kamers bestel den. Er schijnt echter nog wat te vinden te zijn bij burgers, op ligstoel of bed. Dit wordt zonder morren aangenomen en zoo komen we terecht bij een braven handelaar, die ons een vriendelijk wel kom heet en ons een goed bed afstaat. ('t Vervolgt). VRAAG. Ik heb op 't oogenblik veel moeite om boter te krijgen. Inden Winter moest ik 50 minuten en nu moet ik 1 7/2 uur boteren. Wat is de oorzaak ANTWOORD. De oorzaak ligt in de slechte afkoeling van de melk. Deze moet na iedere melking onmid dellijk worden afgekoeld. Wil dit eens beproeven en de zaak zal wel in orde komen. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 2 Juli van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. TELEFOON i 267. Een Nationale Dienst voor Tarwe ingesteld. -- Hoe hij werkt.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1