Een Praatje over onze Fruittuinen AMMONIAKSULFAAT BERICHTEN LANDBOUW- Schapenkweek Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs van hier en elders* Zondagl 1 Jwi 1^*39 o.fi AOORNai-otsm Bij 't sluiten van 't jaar 1938 hebben we een zeer snerpende koude gehad die gepaard met een bijtenden noorder- wind, gedurende een tiental dagen woedde en ongelooflijk veel schade heeft berokkend aan onze land- en tuinbou wers. Thans bemerken we nog maar eerst wat al kwaad de vorst gedaan heeftvele stam- en treurrozelaars, een 30 °/o van de lage rozen, een groot aan tal sierheesters, bloeifien, groenten, gras en klaver, tarwe, rapen, bijna al wat buiten stond, werd er door vernietigd of erg beschadigd. Zijn de zonderlinge verschijnselen in onze boomgaarden soms hieraan ook niet toe te schrijven Van alle kanten komen klachten dat de noten afvallen sommige verscheidenheden van peren Seigneur Espereu Clapp's favorite, Bon chrétien William, Ooyenné de Cornice, Durondeau en andere, alhoewel reeds tamelijk dik, nog kerngezond, vallen ook af Zou de vorst het voornamelijk op onze beste variëteiten hebben gemunt gehad of is soms de aanhoudende droog te oorzaak van dit verschijnsel We weten wel dat we jaarlijks met een slag Junival hebben af te rekenen, maar dan was dit eerder een uitdunning die, om zoo te zeggen, noodzakelijk was en die men min of meer kon te keer gaan door het toedienen, na den bloeitijd.van stikstofrijke meststoffen. Waarom heeft de koude zoo 'n ge ringen invloed gehad op het vernietigen van allerlei insecten Werd er niet be weerd dat de larven van den colorado kever verpopt in den grond, gingen ge dood zijn Dat de rupsen van den bas- taardsatijnvlinder stuk gevroren werden alsook de ringjes van den ringrupsvlin- der en de eitjes van den plakker Dat er geen muggen, geen bladluizen, geen wollige bloedluizen ons nog last gingen aandoen En nochtans, nog nooit zijn er meer coloradokevers ontdekt, nog nooit heeft de rupsenplaag met meer hevigheid in sommige boomgaarden gewoed, nog nooit is de peregalmug zoo overvloedig opgetreden in sommige fruittuinen is het een echte ramp. Laat ons zeggen, tuinbouwers en tuinliefhebbers, landbouwers en fruit- kweekers. dat wij er grootendeels schuld aan hebben. Waarom zooveel vertrou wen stellen in een strengen winter Heeft moeder natuur ooit gefaald om te voorzien in het levensbehoud van de geringste onder de schepselen weten deze laatste zich niet zoo goed er in te duffelen dat zelfs de' strengste koude niet bij machte is ze te vernietigen Dat blind vertrouwen in den vorst heeft aan velen dit jaar een zeer onaan gename verrassing bezorgd en van den anderen kant mogen we er wel aan toe voegen dat een groote verwaarloozing van onze boomgaarden ook oorzaak is van mislukten oogst en minderwaardig fruit. De boomgaard wordt nog te veel aanzien als een bijzaak die soms wel eens wat opbrengen kan maar waar men toch, in de meeste gevallen weinig van verwacht. Men getroost zich met te zeggen "Brengt hij weinig op, ik heb er ook weinig last van en geef er weinig aan uit. Intusschentijd gaat de fruitteelt van langs om meer den dieperik in. Enkel de verstandige kweekers, die met hun tijd meegaan, kunnen het nog uithouden en doen zelfs goede zaken. Maar eerlijk ge sproken is 't toch niet jammer dat iemand die zijn boomgaard goed ver zorgt en onderhoudt, die er geen geld voor spaart om gezond en zuiver fruit te winnen, moet bemerken dat hij bena deeld wordt door een gebuur die, in de nabijheid van zijn fruittuin, een kweek tuin heeft van allerlei schadelijke insec ten De volwassen insecten uit dien kweektuin fladderen rond en komen ook bij den zorgdragenden kweeker. Dit zou niet mogen zijn, maar daarom moet er paal en perk gesteld worden aan een zeer slecht begrepen vrijheid. We hou den van geen vrijheid waardoor men 't recht heeft zijn evenmensch te bescha digen. Waarom worden de wetten in voege niet strenger toegepast Als de nesten van den bastaardsatijnvlinder vóór 15 Februari van ieder jaar uit de boomen moeten verwijderd zijn, waarom wordt er dan niet strenger opgetreden. We weten wel dat men slechts na een eerste verwittiging tot boeten mag overgaan, maar dan niemand meer ontzien en ook eens een kijkje genomen in de binnen tuinen van onze stadslieden daar zijn ook veel insektenkweekers. We spreken van ondervinding 1 Zelfs in de hovin gen van onze kasteelbewoners, langs onze openbare lanen, langs de beplante hellingen onzer spoorwegen, in de staats en provincie-eigendommen dient een oogje in 't zeil gehouden. We twijfelen niet ons ministerie van Landbouw dringt er genoegzaam op aan, de voordrachtgevers laten voorze ker ook niet onverlet, maar die veel lezen en de voordrachten of lessen bij wonen hebben ook geen wet noodig, die begrijpen hun eigenbelang beter, 't zijn gewoonlijk die alweters. die geen tuin- bouwb'ad of-tijdschrift noodig hebben, die nooit geen voordracht bijwonen die er kweektuinen van ongedierte op na houden en 'k vraag me eens ef waarom men zulke land- en tuinbouwers sparen moet. 't Is om er den moed bij in te schieten als men bedenkt dat er in 1939, in ons land. nog fruitboomen kaal gevre ten worden van de rupsen. We doen dan ook een dringenden oproep tot al onze land- en tuinbouwers om ons te willen medehelpen bij de bestrijding van ziekten en insecten, om de vlugschriften die hierover uitgezon den worden met aandacht te lezen, om de voordrachten bij te wonen. De tijd moet eens en voorgoed door zijn waarop men denkt dat er geen ken nis noodig is om boer of tuinier te zijn wij zeggen dat er geen enkel vak is dat zoo 'a veelzijdige kennis vereischt als deze van boeren en tuinieren. 't Is jammer genoeg dat niet iedereen voor dit vak een examen af te leggen beeft, we zouden dan in ons land voor zeker wat verder staan als we nu geko men zijn. Wij gelooven niet ons artikel van he den nut'iger te kunnen besteden dan aan een algemeen overzicht op den schapen teelt in Europa en dit naar aanleiding van het Eerste Europeesch Kongres dat op 15 en 16 Juni gehouden werd te Brussel. De schapenkweek is beoefend in al de landen van Europa. Laat deze kweek in die landen niet de plaats innemen zooals het geval is in Argentinië, Austra lië en nog elders, toch komt hij op een aanzienlijke plaats onder oogpunt vleeschproductie en wolvoortbrengst. Het valt ook niet te ontkennen dat deze teelt op het einde van vorige eeuw, zelfs in het begin van deze eeuw geleden heeft door de ontstane concurrentie no pens wolverhandeling, invoer van hui den, vleesch, enz. Echter van over enkele jaren terug is de aanwinst aanzienlijk en openbare besturen zoowel als private organismen hebben het op hen genomen deze teelt te steunen om de groote voordeelen er terecht aan verbonden. Het schapenvleesch wordt meer en meer gewild en blijft ondanks alles het goedkoopst. De wol is onmisbaar. Daarom zijn de vooruitzichten in de huidige tijden die we doormaken, ook meer optimistisch. Dit is wel wat de inrichters van hoo- gergenoemd kongres voor oogen hadden en we zijn het eens dat het oogenblik gunstig is. Het is in 1938 dat het Komiteit voor Schapenhouders te Parijs ge sticht werd in nauwe samenwerking met de Internationale Wolfederatie Het bleek duidelijk dat de Europee- sche schapenhouders, in hun eigen be lang, zich te verdedigen hadden tegen de konkurrentie van de eerste schapen- landen van de wereld als Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika. Voortbrengers en verbruikers van wol hebben dit begrepen. Er dient geijverd 1. Om de origineele en onvervang bare hoedanigheden van den schapen wol beter te doen kennen door het publiek. 2. Om de benaming "wol» te doen eerbiedigen en niet te laten verdringen door kunstmatigen namaak of gewonen afval. 3 Om de internationale verhande lingen van wol te bevoordeeligen. Verder kan men geen genoeg aan dacht besteden aan de andere voort brengselen huid, ingewanden, vleesch, melk. Hunne bijzondere eigenschappen mo gen het voorwerp uitmaken van labora- toriastudies. Verder is het niet zonder belang de middelen van vervoer, bewaring, uitrei king enz. in deze na te gaan. En dat is het doel van het "Euro peesch Komiteit van Schapenhouders». Aan dit doel dient natuurlijk toege voegd de oplossing van de vraagstuk ken tot verruiming van den kweek. Dit komiteit kan dus niet onverschil lig blijven en moet met zijn tijd mee, voorwat betere kweekwijzen, betere voedingswijzen, aangepasten strijd tegen ziekten en kwalen, verdediging tegen rampen die den stapel kunnen teisteren, enz. betreft. In princiep reeds zijn 14 naties tot dit Europeesch Komiteit van Schapen houders toegetreden. Negen landen hebben officieel hun aansluiting be- teekend. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand-Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.» de zaken behandelt. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 29 Mei tot 4 Juni 1939 Antwerpen 1 haardBrabant 2 haarden; West-Vlaanderen 14 haar den; Henegouwen 8 haarden; Oost- Vlaanderen 10 haarden; Limburg 3 haarden; Luik 6 haarden; Namen 4 haarden Luxemburg 18 haarden. Totaal66 haarden. Vorige week 58 haarden. Week van 22 Mei tot 28 Mei 84. Week van 15 Mei tot 21 Mei 53. Week van 8 Mei tot 14 Mei 88. Week van 1 Mei tot 7 Mei 81. Week van 24 April tot 30 April 66. Week van 17 April tot 23 April 68. Art. 1. Alle eigenaars, pachters, huurders, vruchtgebruikers of andere gebruikers zijn gehouden van heden af en tot 1 October 1939, teneinde den bloei ervan te verhinderen, de distels uit te roeien of te doen uitsteken, voorko mende op gronden waarvan zij eigenaars of bebouwers zijn of die zij in gebruik hebben. Art. 2. Indien de belanghebbenden in gebreke blij ven die maatregelen ten uitvoer te brengen, zal, bij bevel van den Burgemeester, er toe van ambts wege overgegaan worden op de kosten der overtreders, en dit ongeminderd de straffen waarmede door artikel 4 van 't tegenwoordig besluit bedreigd wordt. De kosten der werkzaamheden zullen gebeurlijk geïnd worden door het plaat selijk bestuur, zooals inzake van be lasting. Art. 3. De burgemeester waakt op de stipte nakoming der maatregelen voorzien door het tegenwoordig besluit. Art. 4. De overtredingen der schikkingen van artikel 1 worden ge straft met een boete van 5 tot 15 fr. Bij verzachtende omstandigheden kan de boete verminderd worden zonder echter ooit beneden een frank te kunnen dalen. Onze paardenstapel. Naar aanleiding van de schitterende 50ste Nationale Wedstrijd voor fok- paarden welke verleden week plaats had in het Eeuw feestpaleis te Brussel, is het niet van belang ontbloot enkele gege vens te verstrekken nopens het belang van de paardenfokkerij voor onzen land bouw. Vo'gens de telling van 1 Januari 1939 bedraagt het aantal paarden gebruikt voor den landbouw 264 650 stuks tegen 264 464 in 1938, hetgeen, gelet op den vooruitgang van het automobilisme, de leefbaarheid van onzen paardenkweek bewijst. De 50ste nationale wedstrijd Onder meer hadden in de loges der di- plomaten plaats genomen de ministers van Italië, Duitschland, Polen, Neder land en Uruguay en de zaakgelastigde van Argentinië. Werden tot kampioenen uitgeroepen Bij het Ardeensche ras de hengst Nervin de Septannes, afstammeling van Bile II d'Ecau en Elegante de Srptannes, toebehoorende aan de HH Mathieu ge broeders en zusters van Bastenaken De merrie "Chocotte de Reuvel» afstam melinge van Neron de Reuvel Voor het zware trekras werd de kam- pioentitel toegekend aan den hengst "Vergeur de Vraimont» toebehoorende aan den heer Snyers Karei uit Gooik (Limburg) De kampioen is afstammeling van "Benjamin de Rognon» en van "Marquise du Try». Tot kampioene der merries werd uit geroepen "Gipsy de Velm» toehoorende aan M Peten Clemens, te Velm (Lim burg). Zij stamt af van "Cocktail de Velm» en "Aodalouse de Velm». Deze wedstrijd heeft eens te meer de onovertrefbare kwaliteiten aangetoond van ons zwaar trekras. Wij verhopen dat deze prijskamp er in slage onzen afzet van trekpaarden naar het buiten land nog te verruimen, wat ook van niet te onderschatten belang is voor onze handelsbalans. pectievelijk 21,03. 24,70 en 25.44 fr. De eerste maanden van 1939 waren niet zoo erg gunstig de prijzen zijn tot 19,04 fr. gedaald. Al de door mij opgesomde maatrege len zullen zuivere toestanden in het be drijf tot stand brengen en het verbruik doen stijgen. Benevens de verhooging van het ver bruik aan inlandsche melk door de cho coladenijverheid. staan wij dus nog voor de loutere toekomstmuziek. Wat "de verhooging der boterprijzen betreft in 1938, ten opzichte der vorige jaren mag de minister, wil hij den werkelijken toe stand niet verdoezelen, niet vergeten dat sedert 1936 de kostprijs ook geleidelijk is gestegen en dat inzonderlijk in 1938, wegens het heerschende mond- en klauw zeer de voortbrengstkosten abnormaal hoog waren. Over het nut der gewestelijke zuivel- commissies, zullen wij enkel kunnen oor- deelen wanneer wij hen aan 't werk heb ben gezien. Wat de mdkuitdeeliag ia scholen be treft, deze zal, naar den minister ver klaarde, eerst in de lente van 1940 kun nen tot stand komen. Voordrachten over Tuinbouw. Uit een mededeeling van het Minis terie van Landbouw blijkt dat dit De partement ook dit jaar, op zijne kosten, voordrachten inricht over fruit-, groente en bloementeelt, alsook over de schade aan deze teelten veroorzaakt door ziek ten of insekten. De aanvragen voor het jaar 1940 moeten bij het Ministerie van Land bouw, Wetstraat, 30, Brussel, toeko men vóór 15 Augustus a s. De betrokken gemeentebesturen en vereenigingen dienen hiervoor een ge schikte zaal alsook een behoorlijk aange- legden tuin, ter beschikking te stellen van den voordrachtgever. Er wordt aan herinnerd 1. Dat, alhoewel de belanghebbende besturen en maatschappijen kandidaten mogen voordragen, de keus der titula rissen nochtans voorbehouden is aan den Minister van Landbouw. 2 Dat de voordrachten, door den Staat ingericht, kosteloos en voor ieder een toegankelijk zijn. De strijd tegen den Colorado- De valorisatie der graange- kever. wassen. Uit de verklaringen afgelegd door graaf d'Asp'émont- Lynden, Minister van Landbouw, ter gelegenheid der be spreking der begrooting van zijn De partement in den Senaat, zouden de teeltpremies voor inlandsche graange wassen bedragen per hectaar 200 fr. voor de tarwe, 450 fr. voor de rogge, 450 fr. voor de spelt, 550 fr. voor de winter- en zomergerst en voor de maste- luin of het mengkoren. De Minister voegde er bij dat deze voorstellen betreffende de premies reke ning houden met het gemiddeld verschil tusschen den kostprijs en den verkoop prijs van elk der graangewassen, de ontvangsten der vergunningstaksen en de verklaringen der vorige regeeringen. De uitgaven voor de betaling dezer premies en de daartoe hoorende kosten zouden 150 millioen bedragen. Van de ont vangst ontstaan uit de inning der ver gunningstaks zou dus een hooger be drag moeten afgenomen worden dan dat welke voorzien was toen deze taks van 10 tot 20 fr. werd gebracht. In de tarwecommlssle. Op hare laacste vergadering heeft de commissie het verplicht inmengingspro cent voor inlandsche tarwe in het brood graan behouden op 10 °/o voor den ter mijn 19 Juni tot 2 Juli a. st. Uit de verstrekte inlichtingen blijkt dat de groote maalderijen binnen de week 29 Mei-3 Juni 12 296 zakken in landsche tarwe hebben gebruikt, tegen den gemiddelden prijs van 131,46 frank afgeleverd aan den molen. De totale hoeveelheid inlandsche tar we aangekocht op 3 Juni 1.1. bereikte 1.C92 015 zakken, tegen den gemiddel den prijs van 128,70 fr. afgeleverd aan de maalderij. voor fokpaarden in het Eeuw- De valorisatie der zulvelpro- feestpaleis. Verleden week, van Donderdag tot Zondag, had te Brussel Heysel in het Eeuwfeestpaleis de jaarlijksche nationale wedstrijd plaats voor fokpaarden. Deze wedstrijd kende een overweldigend suk- ses. wat betreft het aantal mededingers, de flinke hoedanigheden der paarden en de belangstelling van het publiek. 700 mededingers boden zich dit jaar aan. De voorgestelde paarden hadden een gezamenlijke waarde van ruim 25 mil lioen frank. Zondag 11 Juni had volgens gewoon te de uitreiking der prijzen plaats in aanwezigheid van den Koning en den Prins van Luik. Reeds te voren waren alle plaatsen bezit. Er waren verschillen de vreemde afgevaardigden aanwezig. ducten. Ter gelegenheid der bespreking van zijn begrooting in de Senaatszitting van 31 Mei, legde de Minister van Land bouw desbetreffende de volgende ver klaringen af i Het vraagstuk der prij zen wordt niet uit het oog verloren. Maatregelen zijn genomen met het oog op het ver bruik door de chocoladenijverheid van 800.000 kilo melkpoeder geleverd door de Belgische melkerijen. Verleden jaar bedroeg die hoeveelheid slechts 500 000 kilos. Eerlang zullen de gewestelijke zuivelcommissies in werking treden. Vooral voor de boterprijzen is de verbetering opvallend. De gemiddelde zomerprijzen bedroegen 16.85 fr. in 1936, 20,90 fr. in 1937. 21 fr. in 1938. De ge middelde winterprijzen bedroegen res- Het Ministerie van Landbouw ver strekt volgende mededeeling Volgens ministerieel besluit van 26 Juli 1938. is eenieder die de aanwezig heid van den Coloradokever waarneemt in zijn aardappelteelten verplicht deze aanwezigheid te berichten aan den bur gemeester der gemeente, en tevens on middellijk voor de verdelging ervan te zorgen. Gerechterlijke vervolgingen zul len ingespannen worden, bij overtreding van deze schikkingen. De verdelging van den coloradokever kan geschieden door het verzamelen der larven en volwassen insekten, die zullen gedood worden door ze in een bak met petroleum, alcohol of benzine te werpen, terwijl de eihoopjes aan de onderzijde der bladeren kunnen verplet worden. Dit verzamelen ontslaat echter niet van de toepassing van voorbehoed- en verdelgingsmaatregelen, met behulp van een maaggift. Practisch moet zulks ge schieden door middel van besproeiin gen met diloodarsenaat, bij dosis van 500 gram per 100 liter water (arsenaat dat minstens 30 o arseenzuuronhydrine (AS205) bevat). Producten die een uitwerking hebben op den coloradokever, bij aanraking (contactgiften) zooals bvb. rotenome, hebben enkel een curatieve eigenschap, en hun gebruik mag slechts aangeduid ter aanvulling van voorbehoedende maatregelen, of in elke omstandigheid waar het gebruik van een arsenikhou- dend product, noch mogelijk, noch wen- schelijk is, bvb in tuinen waar aardap pelen naast groenten geteeld worden. Mededeeling van het Ministe rie van Landbouw. Het Ministerie van Landbouw deelt aan alle veehouders en landbouwers me de dat de Intendanten Bestuurders van de Provianddiensten van Luik 1226, rue du Moulin, te Bressoux) en van Bever- loo (Hrchtelsche-steenweg, perceel XXXVIII. te Leopoldsburg) op 20 Juni I 1939, te 10 uur, in hunne garnizoenen tot een openbare aanbesteding zullen overgaan voor levering van vee (runde ren en varkens) noodig aan de militaire slachterijen dezer garnizoenen. Nadere inlichtingen kunnen bij den zetel der hooger vermelde Proviand diensten bekomen worden. De hoedanigheid van het fosfoor- zuur in het "THOMASSLAKKENMEEL, alsmede de inhoud van kalk en mineralen verleenen aan dit pro- dukt een eerste rang plaats onder de phosphaatinhoudende meststof fen. (Ingezonden.) Provincie Oost- Vlaanderen. Uitroeiïng van distels.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3