Gemengde Berichten De Nieuwe Pastoor Toelagen voor Aan koop van Besproeiers Dc Wanmolen van Sus Roskam Peru en Chili Guano Belgische PERU GUANO MaatschappijN m Bijzonder aangewezen voor hop» K-fe.ftM./'. Plechtige Communie Men moet weten Gustaaf Vidts Maaimachines, Hooikeerders Dollé ,'belgi scm% Ruwe en opgeloste iiiSr-- 4 Boerenbetooqing te Brussel. Naar we vernemen richt de vereeni- ging Het Boerenfront op Zondag 24 Juni eene betooging in te Brussel. Men zal er betoogen voor een beter bestaan voor onze landbouwers en te vens om aan de regeeriog te verkondi gen dat de boeren den kep opsteken en recht ci3cher. Alhoewel de landbouwersvereecigieg Redt U Zeiven niet werd uitgenoodigd, wenschen we deze boerenbetooging alle welgelukken en we hopen dat ze moge bijdrages tot herkenning van de rechten van onze landbouwers op een menschwaardig bestaan. Ministerie van Landbouw Veekweekdienst 1939. Data van de prijskampen voor merr'ën van het zwaar trrkras. STREEK II. Maandaj 19 Juni, Gent, Slachthuisstr. Dinsdag 20 Juli. Eekloo, Groote Matkt. Donderdag 22 Juni, Aalst, Esplanade plein. Vrijdag 23 Juni, St Niklaas, Groote Markt. Zaterdag 24 Juni, Namen, St Niklaas- plaats. Ministerie van Landbouw. Provincie Oost-Vlaanderen. Merrieprijskampen 1939. In uitvoering van het algemeen Rijks reglement tot verbetering van het Bel gisch trekpaard zullen de jaarlijksche merrieprijskampen plaats grijpen op volgende plaatsen, dagen en uren Gent, Maandag 19 Juni, 10 uur. Eekloo. Dinsdag 20 Juni, 10.30 uur. Aalst. Donderdag 22 Juni, 10 uur. St Niklaas, Vrijdag 23 Juni, 10 uur. Geeraardsbergen, Woensdag 28 Juni, 10 uur. Oudenaarde, Zaterdag 1 Juli, 10 uur. De achtste Nationale Prijs kamp voor de Belgische run- derrassen. Deze prijskamp wordt gehouden te Brussel op den Heysel den 17-18 Juni a s. Alle Belgische runderrassen nemen er aan deel en zullen door hun beste dieren vertegenwoordigd zijn. In tegen stelling met vroeger, worden dit jaar alleen dieren met geregistreerde af stamming tot den prijskamp toegelaten. df gezondheid rchade'ijke klru'sti ff<rn. 2 Voor boter en b-Urr-urrogatei.dat zij vrij zijn van boorzuur, andere boor- verbiadiagen eu andere voor de ge zondheid schade'ijke bewaringsmiddelen. VENEZUELA Voeder voor melkkoeien kan tijdelijk vrij van rechten ingevoerd wordeo. Voor dec invoer van vreemde mest stoften. met hoeveelheden van minstens 500 kgr kan de minister van Landbouw een totale teruggave van de vracht ver- leenen. Bisdom Gent. Groote Vakantiebedevaart naar Lourdes van 2 en 3 tot 11 en 1 2 Oogst. Vijf speciale treinen. 1° Recbtstreeksche reis 2° Langs L'sieux, Mont-St-Michel, Rocamadour. Nevers 3° Langs Lisieux, St-Laurent s/Sèvre, Parijs. Uit Aalst: 385,—frank. Inlichtingen bij Mevr. Van de Kerck- hove-Cercelet, 15, Burgemeesterplein, Aalst. LETLAND Bij decreet afgekondigd door het staatsblad van 18 April, wordt de invoer van talrijke nijverheidproducten alsook volgende landbouwproducten slechts toegelaten met bijzondere machtiging van het Departement van Buitenland- schen Handel Afval van ruwe huiden, varkenshaar, kor- en paardenhaar, darmen, klaver, hooi en strooi, zemelen, veekoeken, melasse, haver, linzen, erwten en boo- nen, lupinen. EGYPTE In het staatsblad van 11 Mei 1.1. ver scheen een decreet, waarbij bepaald wordt, dat de invoer van opgelegde groenten, boter en botersurrogaten af hankelijk is van de overlegging van een speciaal getuigschrift afgeleverd door de bevoegde overheden van het land van oorsprong waarin verklaard wordt 1. Voor de groenten, dat zij vrij zijn van koperverbindingen of andere voor Novelle, door Ben. PUTTEMAN. 57 - 'n Grootere gemeente... met veel nijverheid, twee onderpastoors, veel volk'n Vruchtbaar veld voor een taktvol Godswerkmaa lijk Pastoor Goeman er een was... Zoo stond er ge schreven. Heel vriendelijk... Maar het beklemde den nieuwen pastoor zóó zeer. Het kon er zoo maar niet in, dat het hier op het dorp nu uit was... uit 1 Nu al Hij begon alles pas lief te krijgen 1 De meDschen begonnen hem te begrijpen, gingen naar hem luisteren, geloovend... Het bonsde tegen zijn hart, en hoe hij er tegen vecht, en vechtend opwierp dat het niet waar kon zijn, de gedachte dat hij hier weg moest om 'n andere reden dan die promotie, waarop hij zichzelf geen recht toekende, kwam toch telkens weer, koppiger en nijdiger tegen hem aanvallen. Er bruiste verzet in hem. Zijn hoofd bonsde. Maar hij zei geen woord. Moederke Goeman lei 'r hand op zijn schouder, dwong hem in 'r trouwe moederoogen te kijken en zei"Jongen, een priester moet veel lijden eer hij in zijn staat het schoone voorbeeld bena dert dat de eerste priester stelde. De pastoor glimlachte droef. Knikte. Dat is waar, moeder. Wij hebben een zware staat, omdat zoo 'n groot voorbeeld ons voorging... Ministerie van Landbouw. Teneinde de landbouwers te helpen in den strijd, dien zij voortaan zelf tegen den Coloradokever te voeren hebben, is het Departement van Landbouw voor nemens hen een toelage te verleenen voor sproeiers, aangekocht in den loop van dit jaar en ten laatste den 31 Juli Het bedrag der voorgesielde toelage zou. in geen geval, grooter zijn dan 25 °/o van den netto-koopprijs (d.i. ver voerkosten, verpakkingskosten, taksen enz. niet inbegreprn) noch dan een totaal van 20C0 ft. prr belanghebbende, of deze ééa of meerdere sproeiers aan gekocht beeft. De sproeiers voor welken aankoop de toelagen in vooruitzicht gesteld worden, mogen ofwel rugsproeiers zijn, ofwel bespannen sproeiers, die men op een wagentje monteert, waarop een gewone ton staat, die als vergaarbak dient; maar zij moeten in ieder geval geschikt zijn voor het behandelen der aardappel teelten (zonder echter andere gebruiks wijzen uit te sluiten). Zij moeten boven dien kunnen dienen voor de gemengde behandelingen d.i. zoowel geschikt zijn voor de besproeiingen met koper- houdende als met loodhoudende pappen. Om gebeurlijk van de voorgestelde toelage te kunnen genieten, moeten de belanghebbenden (particulieren, ge meentebesturen, land- en tuinbouwgroe- peeringen, door een verantwoordelijk persoon vertegenwoordigd, ingeval zij geen juridisch bestaansrecht genieten) zorgen dat zij hun facturen kunnen indie nen, in regel uit flskaal oogpunt. Die facturen moeten uitgaan van een firma die gewoonlijk sproeiers verkoopt en niet van partikulieren. De te vervullen formaliteiten tot het bekomen van de hierboven bedoelde toelage, zullen bekend gemaakt worden Op dat oogenblik kwamen bij Wiske de vroolijke gezellen buiten. Zij maak ten drukte, maar vóór de kerk lichtten ze even hun mutsen en waren stil. De pastoor zag het Ook zijn moe derke. Dan schoot er een traan in zijn oog. Zie je, moeder, die kerels moeten verlaten, dèt zal 't moeilijkste zijn. Er brak wat in zijn stem Dat zijn ons mannen, moeder. Die hebben we van ver weergehaald en ik houd er zóó aan. Wat zal er mee ge beuren als we hier zullen weg zijn Moederke Goeman zei niets. Ze keek die forsche ruwe kerels aan. Haar jon gen had de harde schors rond hun hart murw gekregen Ze keken naar het leven met andere oogen dan eenige maanden geleden. Ze waren de verloren schapen, teruggekeerd en met zooveel vreugde ontvangen. Moederke Gorman dacht aan de zwa re woorden van 'r jongen Wat zal er mee gebeuren als we hier zullen weg zijn De feestende mannen hadden nu van ver Mijnheer Pastoor vóór 't venster van de pastorie opgemerkt. Ze groetten. Dat was de kommunist die eens met geilen mond den nieuwen pastoor had tegengrgrinnikt I En de Slets en Tjeef, die destijds zoo valsch waren als 'n kat als ze den pastoor zagen, en d'anderen die in de Lich e Rokskens een pint van hem hadden gekregen, en dan naar mekaar gepinkoogd hadden, en dan de rest die tegen dezen pastoor over de po litiek niet konden vitten, omdat hij er zelf nooit over sprak. zoodra de voorstellen van bet D*parte ment zullen goedgekeurd zijn. Gansch het ziekenhuis van St Dizier (Frankrijk) was onlangs ia feest. Een oud vrouwtje welke er sinds ette lijken tijd verpleegd werd. zag haar eenigen zoon weer. welke vóór 25 jaar van haar gescheiden werd door den oorlog. De zoon welke in 1914 aan het front streed kwam na den oorlog naar zijn dorp terug, maar voed er zijn mof der niet meer weer. Alle gpzo*kingen bleken vruchteloos. Thans ontmoette hij bij toeval eeu vriend welke vertelde dat er zich in eeu ziekenhuis te Parijs een oud vrouwtje bevond, afkomstig uit zija dorp en dra gende denzelfden naam. Onmiddellijk stelde men een onderzoek in, waaruit bleek, dat na 25 jaar deze zoon zijn moedertje weergevonden had. Te Parijs werd eens te meer een ju welier bestolen, terwijl bij zijn "klanten,, prachtige ringen liet zien. Toen de man om hu'p riep werd hij dooreen der ban dieten met een revolver neergeschoten, terwijl de andere met zijn rijken buit in een wachtenden auto sprong en er mee verdween. Op 390 m. diepte deed zich in de koolmijnen van Luik een grauwvuur- ontplefiiag vopr en stortten verschillen de ga'erijen in. 6 V'aamsche arbtiders vonden er den dood. Niettegenstaande het snr 11e optreden der redders werden de 6 bedolven arbeiders door het kool zuur verstikt. Bedrog iazake verkoop van voeders en meststoffen wordt nog steeds op groote schaal gepleegd. Het is altijd goed waren te koopen bij vertrouwbare huizen waar men eerlijk wordt gediend en waar men waren krijgt voor zijn geld. In Spanje werd onlangs een voet balwedstrijd betwist tusschen eeu eif.al krankzinnigen en een elftal flinke gezon de menschen. Dezen eigecaardiaen wed strijd had tot doel na te gaan,of van hun zinnen beroc fde menschen in staat zija iets te verrichten. De einduitslag was weinig vereerend voor de normale spelers, want de krank zinnigen wonnen dezen match met 4 tegen 2 1 Voor de eerste maal sinds het be staan van den Eiffeltoren (dit is 50 jaar) werd er op de eerste verdieping hiervan een H. Mis opgedragen. Monseigneur Chaptal, hulpbisschop van Parijs, was bij het H. Misoffer aanwezig. Prinses Juliana vanHolland woon de samen met haar gemaal Prins Bern- hard de paardenwedrennen bij te Bus- sem. Deze werden gehouden ter gele genheid van het 20jarig bestaan van de Gooische Landbouwsportvereeniging. Men zal zich nog wel herinneren dat voor enkele jaren een man met naam Matoeschka veroordeeld werd tot le venslangen dwangarbeid, omdat hij een aanslag pleegde op spoorwegen. Hij was aldus oorzaak dat 33 menschen ver ongelukten. Thans heeft diezelfde Matoeschka een middel uitgevonden om spoorwegram pen te voorkomen. Hij heeft een aan vraag gedaan om zijne uitvinding te laten patenteeren. De volledige en organische meststof die op alle teelten past en hooge opbrengsten met kwaliteitsvruchten verzekert. Het deponeerd merk der eenige invoerders .V 25» Frankrijklei» Antwerpen. Mijnheer Pastoor zag de ruwe venten verder trekken. En 't was of een stuk van zijn binnenste meegetrokken werd met hen. 'k Ga ne keer het dorp in, moeder. 1 En Mijnheer Pastoor ging..., naar al de cafétjes waar er voor niets gedron ken werd... Hij dronk een pint van zijn eigen geld, of trakteerde den baas. En overal vroeg hij aan de kerels, dat ze zich vandaag zouden defdg houden, en vooral geen ruwe zegemanifestaties zou den houden vóór de huizen van de tegenpartij, vooral niet vóór 't kasteel van den baron... De kloppers vonden het wel jammer dat ze hun vreugde niet mochten los- schreeuwen in de ooren van dezen die hun beenderen lam hadden geketst en hun tongen moe hadden gepleten om toch den laatsten troef uit de handen van de gele wortels te halen den burge meesterszetel. En toch beloofden ze dat aan den nieuwen pastoor. Ze hebben hun woord gehouden. 's Anderendaags was 't Zondag. De menschen hebben het groote nieuws allemaal tegelijk vernomenin de vroegmisdan in 't misken en in de hoogmis Mijnheer pastoor heeft het heel eenvoudig gezegd Met kalme woorden zonder uitleg. Menschen die den pastoor heel goed kenden, beweerden dat bij ook niet meer had kunnen zeggen 1 't Nieuws is gevallen als ijs ineen rillige stilte... Er waren er op honderd geen vijf die niet geslagen waren. Maar na de missen is er over gespro ken 1 Gesproken 1 Gehuild Gevloekt Uit het vermaarde Fransche mu seum "Het Louvre„ werd op onver klaarbare wijze een bekend schilderij gestolen, en wel "L'Indifférent,, van Watteau. Het doek dat slechts 26 centimeter hoog is op 20 cm breed, is het kleinste dat door Watteau werd geborsteld. Niettegenstaande dit is het zijn beste werk. en wordt het op meer dan 7 mil- lioen frank geschat. Het zal voor den dief echter onmoge lijk zijn, zijn schat te verkoopen. Alle kunstkenners werden verwittigd, en het toezicht aan de grenzen is versterkt. Alle dagen krijgen we gelukwen- wenschen over de prachtige uitslagen der Melen R U.Z. voor Kuikens, Poel- jen en Leghennen. Dit doet ons oprecht genoegen en i spoort ons aan de Melen steeds beter en beter te maken, naar gelang de uit slagen van onze talrijke proeven. Eerste vriendin Hoe krijgt gij tcch zooveel geld van uw man los Tweede vriendin "Zoo eenvoudig mogelijk I Ik hoef maar te zeggen dat ik naar mijn moeder terug wil en dan geeft hij me dadelijk het reisgeld 1 Paus Pius XII heeft de Eerste Heilige Communie uitgereikt aan drie kleine meisjes Het zijn onderscheidelijk het dochtertje van den overleden senator Marconi, het dochtertje van markies Saecbetti en het kindje van vorst Ruffo della Scaletta, gezant van de Orde van Malta bij den H Stoel. Op de foor te Londen bevond zich een miniatuur dierentuin. Hieruit zou een 4 meter lange Pythonslang ontsnapt zijn Deze slangen zijn zeer gevaarlijk. Een paniek brak uit in de streek. Met man en macht wordt gezocht naar het ontsnapte serpent, dat zich tot hiertoe niet liet weerzien. Prins Rudolf Windischgraetz is te Weenen bij een moto-ongeval op slag gedood. De Prins, welke pas 27 jaar oud was. stond bekend als een befaamd motorenner. Hij was de jongste zoon van vorstin Elisabeth van Windisch- araetz en achterkleinzoon van Keizer Franz- Jozef van Oostenrijk. De aardbeiëntoonstelling. welke in de slachthuizen van Anderlecht moest plaats hebben op 17 Juni, is afgelascht. Dit besluit werd genomen, omdat de aardbeiënoogst dit jaar zeer gering is. De late nachtvorst van April heeft op dit gebied groote schade toegebracht. Deze week werd de nieuwe Kongo- boot "Baudouinville,, te water gelaten. Deze plechtigheid greep pjaats te Ho en gevochten I Na den noen is Schele Toon, de kommunist, vóór 't kasteel van den baron gaan staan. En zijn ma ten, de slechten van vroeger, de dag dieven, de vloekers, de vechters, de patattenstekers, de kiekenvossen, de armen en enkele andere naast hem. Ze waren blijven rondlaveeren van na de mis. D'eene herberg uit en de andere in. Waren nog niet naar huis geweest. Ge zult begrijpen hoe 't kwam, dat ze allen 'n stuk in bun kraag hadden. Als ne mensch wat boven zijn bier is, komt er gewoonlijk uit wat er in zit. Ik bedoel, dat de gedachten onder woor den gebracht worden. Een zatte mond is een nuchtere grond, zegt men in het dorp Nu, de kerels zijn vóór het kasteel van moosieur le baron gaan staan, en Schele Toon heeft aan de staven van het ijzeren hek gerukt dat ze krombogen. Daarbij huilend Kom, baronske. kom ne keer hier, zoo zullen we ne keer aan üw sporten werken als ge u durft laten zien. Kom 1 Ge hebt tegen de groene wieters gezworen dat de pastoor van 't dorp moest. Kom 1 We zullen wij U ne keer toonen hoe we met u vootop rijden 1 Ahoe I Ahoe 1 hebben de anderen in koor beaamd. Ze hebben met hun messen kas3eisteenen uitgehaald voor 't kasteel. Ze hebben ze tegen den straatweg geworpen dat 't vuur er uit- spetterde, niet wetend hoe hun woede uit te werken. ('t Vervolgt). boken, waar het door de Cockerill- werven gebouwd was. De koning en prins Boudewijn waren aanwezig. Het kroonprinsje doopte den fleren zeereus, waarna de vorst samen met zija zoontje zich op den nieuwen "Baudouin- ville,, begaven en het reisje ondernamen van Hoboken naar Antwerpen. Overal werd koning Leopold luidruchtig toege juicht. Een vreeselijk auto-ongeluk had plaats op de baan Amsterdam Amers foort, waarbij 4 menschen op slag wer den gedood. Een voertuig waarin 5 personen zaten, botste in volle vaart op een boom en schoot in brand. Drie per sonen werden op slag gedood, de chauffeur verkoolde, terwijl het vijfde slachtoffer bij hoogdringendheid naar het gasthuis werd overgebracgt. Een dokter in Thimister bij Verviers werd Zondag bij een 12 jarig kindje geroepen en stelde vast, dat dit aan plotse kinderverlamming leed. Onmid dellijk maakte hij gebruik van de Radio, liet langs den uitzendpost van het N.I R. naar serum vragen, om zoodoende zijn kleine patiënte te reddeD. Een Brusselsch automobilist had dit gehoord, schafte zich onmiddellijk het gewenschte aan en reed in razende vaart naar Thimister. Door deze prachtige daad heeft de Brusselaar het mogelijk gemaakt dit kindje van een gewissen dood te vrijwaren 1 Proficiat 1 1 De Volledige Voeding van de huis dieren is een groote noodzakelijkheid en wordt meer en meer in de praktijk ge steld door de landbouwers. Redt U Zeiven spant zich in om voot ieder huisdier een volledig voeder te maken, samengesteld volgens de gedane proeven in N-derland en België Onze Varkensmeien. Melkmeel en andere zijn er de getuigen van. Bezoeker tegen jongetje Was uw moeder niet dienstmeid in 'n hotel?,, Kleine jonge Oh ja, in het Victo ria-hotel, het staat op al onze handdoe ken Camiel VAN DEN BOSSCHE, Horlo- giemaker. Houtmarkt 14, AALST. dat om goed te koopen, men niet mag verloren loopen. Koopt dan uit de eerste hand. Dat is tegen hooge prijzen gekant. Een naaimachier inlegbare kop, ron de spoel, kost slechts 1250 fr. Kleerma kers- en snelmachines aan 1850 fr. Allen met tien jaar waarborg. Ook goede occasiemachienen vanaf 250 fr., in het HUIS VESTA 22» Kat testraat. 22. Aalst- met oliebad of gewoon model, laatste verbeteringen, op proef bij HUGO BAEYENS, alle landbouwmachines, Terjoden, Erembodegem. Teltfoon: Denderleeuw 93. PER OCCASIE TE KOOP Een maaimachien 1 P. K., gansch nagezien, aan zeer voordeeligen prijs en met waar borg verkocht. V Oadertusscbea kan het geen verbirte- nls aangaan voor het al dan niet verlee nen van om het even welke toelage ViAAT-SGlAPPij; De grootste keus in arm band uurwerken meer dan 300 modellen juweelen in goud 18 k.r. en zilver. Laatste modellen van verlo vingsringen in goud 18 kr en met diamanten. Prijzen in ieders bereik. Graveeren kosteloos. Inkoop van goud, verolsse llngen. Herstellingen. Waarborg. Zekerheid.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4