Gemengde Berichten De Wanmolen van Sus Roskam Aandacht I. ZITDAGEN GELD Huidonzuiverheden, vlekjes, puistjes en uitslag Over Konijnen i i Als correctief of verbetering aan deze eenkomst gesloten tusschen Duitschland regeling voorziet het nieuw akkoord en Nederland, waardoor laatstgenoemd 1) minimumprijzen beneden dewelke land de toelating bekomt, boven het ge- groenten bestemd voor uitvoer naar woon contingent, voor 3 raillioen mark België op de Nederlandsche veilingen (35,5 mil'ioen Belg. frank) tuinbouwpro- niet kunnen bekomen worden. 2) Mini- ducten naar Duitschland uit te voeren, mumprijzen ook voor aardappelen en Dit akkoord werd gesloten wegens den schapenvleesch. 3) Het vermogen voor zeer moeilijken toestand waarin de tuin de Belgische regeering een vergunnings- bouw verkeert. De betalingen zullen ge- taks te heffen van hoogstens 10 °/o op de waarde der gecontingenteerde groenten. Wat zijn deze verbeteringen waardin de praktijk De minimumprijzen hebben maar be- teekenis in zooverre er maatregelen be staan om ze te doen naleven. Wij ken nen hiertoe maar een afdoenden maat regel de heffing door de Belgische re geering van de passende vergunnings taks. Dit wordt trouwens in princiep erkend door het nieuwe akkoord zelf. Doch men bepaalt zich bij een doekje voor 't bloeden door de vergunningstaks te beperken tot 10 °/0. De gebeurtenis sen hebben onze zienswijze reeds duide lijk bevestigd. Te Antwerpen werden de laatste we ken de wortelen in bussel verkocht tegen prijzen die minder bedroegen dan het vierde van den gestelden minimumprijs 1,24 fr. per bos. Hollandsche sla werd te Antwerpen verkocht tegen 1 frank voor 20 kroppen. De Hollandsche tomaten worden stelselmatig verkocht op onze markten tegen prijzen merkelijk onder deze der Belgische tomaten. Waarop wacht de Belgische Regee ring dan om de door het nieuw akkoord voorziene vergunningstaks van 10°/o der waarde te heffen Deze heffing, al is ze onvoldoende, zoude Nederlandsche concurrentie ten minste temperen en aan onze overheden een toezicht of kontrool verstrekken op den invoer. 2) Ten opzichte van de niet-gecontin genteerde producten. Een punt van be lang dat wij in het ministerieel antwoord aanstippen is dat België het recht herfc de niet-geconticgenteerde producten aan vergunning te onderwerpen en er den invoer van te contingenteeren. Wanneer wij den overvloedigen Neder- landschen invoer van deze produkten op de Belgische markten, inzonderlijk te Antwerpen vaststellen, en de zeer lage prijzen waartegen ze worden verhan deld, dringt de vraag zich op waarop wacht onze Regeering om van dit ver mogen gebruik te maken Deze wilde aanvoer drukt onrecht- streeksch ook de prijzen der gecontin genteerde producten. Wij stellen vast dat de Regeering den mond vol heeft van winstmarge voor land- en tuinbouw, doch in praktijk weinig doet om deze winstmarge te verwezenlijken. De premiën voor graange- wassen. schieden niet langs den gewonen weg van den clearing, maar door bijzondere nog vast te stellen maatregelen. De wet op uitvoer van landbouwproducten. De wet van 9 Februari 1933 op den uitvoer der landbouwproducten ver vangt deze 1929. Deze laatste regelde den uitvoer van boter, kaas en varkens- spek en machtigde de regeering den uit voer van andere producten te reglemen teeren door bestuurlijke verordeningen onderworpen aan een wettelijke be krachtiging. De wet van 1938 regelt den uitvoer van 53 land- en tuinbouwproducten en bepaalt dat de voorschriften betreffende de hoedanigheid niet alleen kunnen be trekking hebben op de produkten zelf, doch ook op hunne verpakking. Private instellingen, welke rechtsper soonlijkheid bezitten, kunnen gelast worden met de controol op den invoer. DUITSCHLAND Kredieten voor schapenkweek Volgens een bericht verschenen in de pers zullen voor den oogst 1938 vol gende premiën binnen kort uitbetaald worden aan de graanverbouwers voor tarwe 250 fr. per ha., voor rogge, spelt en masteluin 450 fr. per ha., voor zomer en wintergerst 550 fr per ha- Dit bericht bevestigt de verklaring van den Minister van Landbouw bij de bespreking der landbouwbegrooting in den Senaat, waarvan wij melding maak ten in een vorig nummer. De vereischte sommen tot uitkeering der premiën zullen geput worden uit het Valorisatiefonds dat gevoed wordt door de vergunningstaks op de ingevoerde tarwe. 118 Herenthals 7 10 Kortrijk(vl.b)1000 240 Leuven 48 76 Mechelen 48 1C5 Neerpelt 14 130 Oostende 88 127 Ronse 275 350 Roeselare 254 208 St Niklaas 440 en 52 St Truiden 160 87 Tcmsche 115 26 Turnhout 200 Beschikbare landarbeiders. Volgens de maandelijksche lijst van landbouwarbeidskrachten en seizoen arbeiders uitgaande van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid, zijn volgende arbeids krachten beschikbaar bij de gewestelijke diensten voor arbeidsbemiddeling Aalst Antwerpen Brugge Brussel Deinze Dendermonde Diest Eekloo Gent Geeraardsberg Tielt Tongeren De landbouwers kunnen bij eender welk bureel van den dienst kosteloos de arbeidskrachten aanwerven die ze noo- dig hebben. Landbouwweek te Luik. Ter gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling van het Water te Luik, wordt van 27n Augustus tot en met lOn September a.s. een Internationale Land- bouwweek ingericht, tijdens dewelke congressen, voordrachten, prijskampen, studiedagen, elkander zullen opvolgen. NEDERLAND. Nederlandsche groentenuit- voer naar Duitschland. Vo.'gens een bericht uit Den Haag aaa De Standaard werd een over- I Het Reich verleent kredieten en toe- I lagen voor schapenkweek in de volgende t voorwaarden j 1) Bij den aankoop van dieren, tot samenstelling van nieuwe kudden, kan de kweeker die 10 °/o comptant betaalt een aanvullende leening bekomen terug betaalbaar in 10 jaar tegen 2,7 °/0 inte rest. De sommen jaarlijks verschuldigd door den kweeker zullen afgehouden worden op den verkoop van de wol voortgebracht door zijn kudde welke verplichtend moet geschieden in open bare veiling. 2) Toelagen van 10 tot 50 van den aankoopprijs van rammen worden ver leend aan de kweekers ten beloope van 120 Rm. per stuk. 3) Toelagen worden verleend ten be loope van 1.500 Rm. voor den bouw van nieuwe schaapstallen of van 1.000 Rm. voor herbouwing van oude gebou wen en stallen. 4) Toelagen bedragende tot 120 Rm. per ha., worden verleend voor het ver beteren, n.l. de bemesting en de afsluiting van weiden en grazingen bestemd voor schapen. i Ziehier trouwens de toestand van den schapenstapel in Duitschland Sedert December 1933, is het aantal schapen gestegen met 1,5 millioen stuks. In Juni 1938 bedroeg het aantal schapen in Duitschland 5,7 millioen stuks. De wolproductie is sedert 1933 ook gestegen met 50 °lo. Dank zij wetenschagpelijke kruisin gen en verbeterde teeltmethoden, is de hoedanigheid der wol merkelijk verbe terd en eenvormiger geworden. Men verhoopt door de nieuwe financieele hulp van den Staat een toename van den schapenstapel welke einde 1940 zal opgevoerd worden tot 6 millioen stuks. Reglementeering van den ver- Icoop van koffie. De Duitsche Regeering heeft sedert enkelen tijd den aankoop, den verkoop en het verbruik van koffie gereglemen teerd. Sedert 1 Februari 1.1. wordt de verkoop gereglementeerd volgens de modaliteiten toegepast op boter, n.l. volgens rantsoeneeringskaarten en voor een maxima-hoeveelheid van 100 gr. per hoofd. VEREENIGDE-STATEN De katoenuitvoer Volgens statistieken van het Depar tement van Handel bedroeg de uitvoer van katoen gedurende de 10 maanden van Augustus 1938 tot Mei 1939 3.107.000 balen ter waarde van dollar 159 019.000, tegen 5.227.000 balen ter waarde van 287.313.000 dollar in de zelfde periode van het vorig oogstjaar. De vermindering bedraagt dus 40,6 t.h. in hoeveelheid en 44,7 t.h. in waarde. De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3* Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u, 30: te Aalst in De Koornbloem iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. Bisdom Gent. - Groote Vakantiebedevaart naar Lourdes van 2 en 3 lot 11 en 1 2 Oogst. Vjjf speciale treinen, 1° Rechtstreeksche reis 2° Langs Lisieux, Mont-St-Michel, Rocamadour. Nevers 3° Langs Lisieux, St-Laurent-s/Sèvre, Parijs. Uit Aalst385,frank. Inlichtingen bij Mevr. Van de Kerck- hove-Cercelet, 15, Burgemeesterplein, Aalst. De Hertog en de Hertogin van Windsor woonden de plechtigheden bij welke plaats hadden ter gelegenheid der viering van het 50 jarig bestaan van den Eiffeltoren. Tijdens deze feesten deed zich een dramatisch geval voor. Een voormalig Tsjechisch officier en attaché bij de legatie te Londen, Fr. Benesj, welke zich eveneens op den toren bevond, sprong plotseling van een hoogte van 60 meter naar beneden. Hij bleef op slag dood. Fr. Benesj was geen familielid van den voormaligen president der Tsjtcho- Slowaaksche Republiek. Verleden Zondag had te Brussel de betooging plaats van het "Boerenfront„. Ongeveer 20.000 boeren stapten door de straten der hoofdstad, en droegen verschillende spandoeken. Een 15-jarig Hollandsch meisje ontsnapte op 't nippertje aan den dood op het strand te Scheveningen. Een troepje jonge lieden baadden in de zee en speelden met een ring. Op zeker oogenblik geraakte de ring wat ver in het water, en toen een der meisjes het ding trachtte te bereiken, werd ze door de sterke golven meege sleurd. Ze kon niet zwemmen en dreigde te verdrinken. Reeds was ze tot voorbij den golfbreker meegetrokken, toen een tegenstroom haar pakte en weer naar het strand bracht. Het meisje was reeds buiten kennis, maar kon gelukkig terug tot het bewustzijn worden gebracht. Drie distrikten van Roemenië wor den door sprinkhanen bedreigd. Groote zwermen zijn er neergestreken en bren gen den oogst in gevaar. Onmiddellijk werd met de bestrijding dezer insecten begonnen. Proefnemingen hebben uitgewezen dat een koe 10 tot 20 °/o meer melk geeft wanneer ze in staat wordt gesteld mu ziek te hooren. In Amerika heeft men gauw een proef genomen. In een stal werd een radio aangebracht en nu ge ven de koeien die er zich in bevinden werkelijk meer melk. In de Vatikaansche basiliek te Rome zal eerlang een monument wor den opgericht ter nagedachtenis van Paus Pius X. Uitzonderingen vindt men overal. Zoo zijn er ook nog enkele boeren die geen geloof hechten aan de moderne manier van voeden en vetten, en steeds voortgaan geld weg te smijten. Een enkele proef met de samenge stelde voeders en vetten R.U.Z. zal hen nochtans overtuigen dat ze heden een verkeerden weg bewandelen. Een vreeselijke ramp heeft zich voorgedaan nabij Hasselt. De dijken van het Albertkanaal hebben zich begeven op 150 m. afstand van de brug van God scheid. Door een bres van 70 m. lengte stroomt het water met razende vaart over de omliggende velden. Verscheidene huizen zijn ingestort. Een jong ingenieur, welke aan den dijk werkte, verdronk jammerlijk. Duizenden kiekens drijven dood op het water. Het vee dat zich op de wei den bevond, kon niet meer gered wor den. De schade wordt op verschillende miljoenen geschat. ZijWordt wakker Jan, ik hoor iemand de trap opsluipen 1 Jan (nog half slapend); Hoe laat ishet? ZijTwee uur Jan Gelukkig, dezen keer ben ik het ten minste niet». Op 19 Juli a.s. zal Mr Lebrun, Pre sident der Fransche Republiek, zich naar Luik begeven, waar hij de Internationale Tentoonstelling van het Water zal be zoeken. Reeds denzelfden avond zal hij naar Frankrijk terugkeeren. In Brisbane woont een oude timmer man, Richard Odsen, die de gelukkige bezitter is van een uurwerk dat sinds 205 jaar werkt. Sinds 1813 kwam het in het bezit der familie Odsen, en nog nooit morst het hersteld worden. Slechts een maal werd dit uurwerk geolied. Lord Nuffield heeft een gift gedaan van zoowat 1.918 000.000 fr., welke som brstemd is tot het verschaffrn van ontspanning en vermakelijkheden aan het Engelsch leger, zoowel voor de territoriale als voor gelijk welke weer macht. i Deze rijke Engelschman geeft steeds met helder doorzicht en voorbedacht heid. Teen hij dce laatste som schonk zegde hij"Dit is ter gelegenheid van het be- wonderenswaardig antwoord op den Nationalen Oproep voor Vrijwillige Aanwerving». Gebrek aan voeder voor het melk vee, wordt het voordeeligst vervangen door bijvoederen van 't Melkmeel RUZ. Duizenden kweekers zullen het voor ons getuigrn. Graaf Lucas Costanzo Ciano is overleden. Hij was de vader van graaf Ciano, Minister van Buitenlandsche Za ken van Italië. In 1876 werd hij te Livorno geboren. Reeds op 22 jarigen leeftijd was hij offi cier. Na zijn schitterende militaire loop baan werd hij vervolgens Minister van Posterijen en Verkeerswezen. Van 1934 tot aan zijn dood was hij Voorzitter van de Italiaansche Kamer. De staatsuniversiteit van Baton- Rouge (Louisiona) heeft hare poorten gesloten, daar Dr James, presinent dezer universiteit, spoorloos verdwenen is, na 2ija ontslag te hebben ingediend. Alle stations, vlieghavens en belang rijke kruispunten worden bewaakt, daar Dr James er van beschuldigd wordt meerdere honderd duizende dollars, welke aan de universiteit toebehoorden, te hebben verduisterd. Een vreeselijk auto-ongeluk deed zich voor te Pepinster (Wallonië). Een autovoerder volgde er op de baan Luik-Cornesse zijn vriend. Op zeker oogenblik is de laatste wagen geslipt en was de voerder zijn stuur niet langer meester met het droeve gevolg dat het voertuig tegen de leuning van een kleine brug botste. Door den schok drong een ijzeren staaf door de voorruit, om daarna het lichaam van den armen automobilist te doorboren, hem aldus aan zijn zetel vastspijkerend. Zoo vond men den on gelukkige weinigen tijd nadien. Hij had reeds opgehouden te leven. Twee soldaten en een 17-jarig meisje gelukten er te Arendonk in 3 menschen te redden. Een vrouw reed er met haar fiets in de vaart en sleurde zoo haar twee kindertjes mee. Een meisje had het ongeluk zien gebeuren, sprong de dren kelingen na, en gelukte erin het 7-jarig jongetje op het droge te brengen. Twee soldaten waren inmiddels ter hulp ge sneld en redden de beide andere per sonen. Voorwaar een vermeldenswaardige daad I Rapen kunnen een goed voeder zijn als ze volledig bemest worden. De voederrijkheid der raap hangt grootendeels van de bemesting af. Wie enkel de Volledige Rapenvette R U.Z. gebruikt is zeker van een groote opbrengst en van voedzame rapen. Geruchten doen de ronde dat Schuschnigg, ex-kanselier van Oosten rijk, zou overleden zijn. Deze geruchten schijnen echter valsch te wezen. Men weet dat hij nog immer gevan gen wordt gehouden door de Nationaal Socialisten. Men gelooft echter dat hij ernstig ziek is. Een aanvang werd gemaakt met het groot werk, dat drinkbaar water zal bezorgen aan de beide Vlaanderen. Hierdoor zullen vanuit Henegouwen i verscheidene Vlaamsche gemeenten voorzien worden van loopend water. Dit zal een goede verbetering zijn. Te Parijs werd een vrij eigenaardig proces gepleit. Toen de heer Elle Gay- rand zijn papieren in orde wilde bren gen om te gaan trouwen, vernam hij met verwondering dat hij sinds 1933 ge huwd was met zekere mej. Vassivières I "Maar dat was mijn jongere broer Marcel die toen dit meisje huwde,,, zei Elie. De jongere broer werd onder- hoord en zoo kwam aan het licht dat Marcel in 1933 de papieren van zijn broer vroeg en op diens naam trouwde, omdat hij zelf op dat oogenblik minder jarig was en wees. Nu werd Marcel veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk. Vier groote branden braken uit in de City van Londen in een tijdspanne van 3 dagen. Eerst dacht men dat Iersche terroristen de hand in 't spel hadden. Deskundigen hebben echter het tegenovergestelde bewezen. Lees met belangstelling het artikel in dit blad, handelend over den Kieken- i kweek. Kom ons bezoeken voor allerlei in- lichtingen en schrijf ons om U een be zoek te brengen. In China duren de moeilijkheden voort. Onderhandelingen zijn aan gang om aan de blokkade van Tien-Tsin een einde te doen komen. Man tot bedelaarMaar waar om werkt ge niet als ge honger hebt Bedelaar Dat heb ik ook al gepro beerd, maar dan krijg ik nog meer honger We geven hier enkele beschouwin gen over den in- en uitvoer van konijnen en onderproducten voor het verloopen dienstjaar 1938. Aan levende konijnen moest er een gewicht van 312.200 kg. voor een waarde van 1.617 000 fr. Deze cijfers wijzen er op hoe de invoer aanzienlijk moest verhoogd worden. Dit brengt ons tot het besluit dat er voor de konijnen- kweekers steeds mogelijkheid bestaat om hunne producten af te zetten en aan loonende prijzen te verkoopen. Wat onze uitvoer aan levende konij nen betreft, deze is om zoo te zeggen nul. Inderdaad, in 1937 werd een ge wicht van 2500 kg. uitgevoerd voor een waarde van 18 000 fr. In 1938 slonk de uitvoer op 900 kg. voor een waarde van 9000 fr. Hij is dus onbeduidend. Geslachte konijnen a) Ingevoerde bevroren konijnen 62C0 kg. voor een waarde van 57.000 fr. b) Ingevoerde versche "verkoelde» konijnengeene. Onbeduidenden invoer. De uitvoer geeft kenschetsende en be- teekenisvolle cijfers a) Uitgevoerde bevroren konijnen 200 kg. voor een waarde van 2000 fr. b) Versche verkoelde konijnen 693 000 kg. voor een waarde van frank 7.825.000. Deze uitvoer kan nog belangrijk worden opgedreven. Deze cijfers toonen klaar aan welk belang onder oogpunt vleeschproductie de konijnenteelt in ons land inneemt. De onderproducten van den konij nenteelt geven zoowel voor in- als uit voer interessante cijferr aan. We laten ze hier volgen Hazen- en konijnenvellen Invoer in 1938 11.254 100 kg. voor een waarde van 17.296.900 fr. tegen 10.436 700 kg. voor een waarde van 24.504.800 fr. in 1937. Uitvoer in 1938 2.175.700 kg. voor een waarde van 7.240 600 fr. tegen 2.750.600 kg. voor een waarde van 15 524 700 fr. in 1937. Hazen- en konijnenhaar t Invoer in 1938 77.300 kg. voor een waarde van 4.802 000 fr. tegen 106.400 kg. voor een waarde van 6.282.000 fr. in 1937. Uitvoer in 1938 1.694.000 kg. waar de 186.457.000 fr. tegen 1.704.900 kg. voor een waarde van 214.891.000 fr. in 1937. Spijtig voorwaar dat de opbrengst van de konijnenvellen weinig loonend meer is. Ziehier de gemiddelde prijzen van de vellen sinds 1925 1925-1927 - 19.80 fr. 1927-1929 - 11,35 fr. 1929 1930 - 5.66 fr. 1930-1931 - 3,95 fr. 1931-1932 - 1,92 fr. 1932-1933 - 2,01 fr. 1933 1934 - 1.81 fr. 1934-1935 - 1,27 fr. 1935-1936 - 3,81 fr. 1936-1937 - 4,38 fr. 1937-1938 - 2.33 fr. Deze cijfers zijn duidelijk sprekend en we hoeven er geen kommentaar aan toe te voegen. Men merkt hier best, evenals in alle andere aangelegenheden, waar en wanneer de krisisjaren begonnen zijn. Camicl VAN DEN BOSSCHE. Horlo- giemaker. Houtmarkt 14, AALST. voor iedereen. Kleine interest. Inlichtingen gra tis. Schattingen. ErfenisaangiftenAdh. Van den Eeckhaut, Vijfhuizen, 29, Gentsche steenw.. Erpe.Tel. Aalst 1321* verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Tube 12 frank. Doos 7,50 en 4 frank. In alle Apotheken. den De grootste keus io arm band-uurwerken meer dan 300 modellen. Juweelen ln goud 18k.r. en zilver. Laatste modellen van verlo vingsringen in goud 18 kr en met diamanten. Prijzen in ieders bereik. Graveeren kosteloos. Inkoop van goud, verwlsse lingen. Herstellingen. Waarborg. Zekerheid.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4