De behoorlijke Winstmoge lijkheid voor den Landbouw ■I 1 Rond de Melk- en Zuivelstaking Van ons Jeugdfront Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers De Fruitboom- en Vruchtenverzorging in Amerika. ZITDAG ZITDAGEN Groot Kermisbal Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven i Z0NDAG:J97JUL1 1939. Prija 33 cetlcni 21ste JAARGANG Nr 10 70 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wanneer eindelijk de Landbouwpolitiek welke haar kan verwezenlijken (3e Bijdrage.) In ons nummer van 4 Juni toonden we aan dat, gezien den benarden toestand waarin zij verkeeren, enkel een doel treffende verkoopprijzenpolitiek bij machte is onzen land- en tuinbouw op te tillen uit de scherpe crisis waarin zij se dert jaren zijn verzonken. Deze politiek, zegden wij, moet steunen op de drie volgende princiepen 1. Onze land- en tuinbouw moeten den voorkeur hebben bij de bevoorra ding der inlandsche markt. 2. Een bestendig evenwicht in onze lan dbouwprodu ctie. 3. Bevordering van den uitvoer onzer land- en tuinbouwproducten met alle mogelijke middelen. Hoe het eerste princiep dient uitge werkt hebben wij uiteengezet in ons nummer van 25 Juni 1.1. Thans wenschen wij onze zienswijze toe te lichten over de toepassing van het tweede princiep voormeld Bestendig evenwicht in de landbouwproductie. Behoudens sommige speciale produc ten die geen volledigen afzet kunnen vinden binnen onze grenzen, zooals paarden, druiven en sommige tuinbouw producten, mogen wij zeggen, dat onze landbouw over 't algemeen voor den verkoop zijner producten is aangewezen op de inlandsche markt. Vandaar de gebiedende noodzake lijkheid der logische toepassing van het eerste princiepvoorrang aan onzen land- en tuinbouw bij de bevoorrading der inlandsche markt. Hieruit spruit ook voortdat wij onze land- en tuinbouwproductie moeten re gelen naar de behoeften der inlandsche markt. Met andere woorden w(j moe ten een bestendig evenwicht nastreven in onze land en tuinbouwproductie. Dit is de taak van het Ministerie van Landbouw in innige verstandhouding met de beroepsvereenigingen van de landbouwers. Het Departement van Landbouw moet tijdig de voortbrengers inlichten nopens de mogelijkheden van verkoop voor de bijzonderste land- en tuinbouw producten op de inlandsche markt, no pens de behoeften der Belgische bevol king aan bepaalde producten. Waar ge regelde en degelijk ingerichte landbouw- statistieken of -tellingen het gevaar aantoonen van overproductie in een be paalden tak der productie, moet het de voortbrengers aanzetten uitbreiding te geven aan andere teelten of productie- takken waarvan de opbrengst een nor malen afzet toelaat op de binnenlandsche en ook op de buitenlandsche markt. Deze orienteering der voortbrengst moet natuurlijk geschieden op logische wijze, hierbij in aanmerking nemende de ge schiktheid van den grond en van de landbouwbedrijven voor de aanbevolen teelten of productie. Doch er kan naar onze meening geen bezwaar bestaan tegen een zekere rege ling der voortbrengst door de openbare besturen over de verschillende land bouwstreken van het land,op voorwaarde dat de bevoegdheid hiertoe wojdt toe vertrouwd aan onderlegde ambtenaren goed op de hoogte tezelvertijd van de landbouweconomie en de landbouwtech niek en die werken in voortdurende overleg en verstandhouding met de ver tegenwoordigers der land- en tuinbou wers. Niet geregelde voortbrengst leidt in de huidige tijden tot overproductie en zwaar verlies voor onze land- en tuinbouwers. Een ander gewichtige factor welke reeds sedert enkelen tijd wordt aange wend voor het behoud of het herstel van het evenwicht in de landbouwpro ductie is de valorisatie der inlandsche granen. Gezien de groote hoeveelheden granen en inzonderlijk tarwe welke Bel gië telkenjare uit het buitenland betrekt, is de graanteelt inderdaad nog voor aanzienlijke uitbreiding vatbaar, zonder dat er overproductie te vreezen valt. Deze uitbreiding zal dan tevens leiden tot een beperking van productie in an dere bedrijfstakken onder meer in het zuivelbedrijf en in den tuinbouw waar op sommige tijdstippen te veel wordt voortgebracht voor een winstgevenden afzet, met het gevolg dat de prijzen tot een zwaar verliespeil dalen. Doch opdat deze graanvalorisatie voormelde uitslagen bereike, moet zij op doeltreffende wijze worden doorge voerd. Wij hebben hier in menige bij drage gestreden opdat zij algemeen zou zijn en dus ten goede zou komen niet alleen aan de tarweverbouwers, doch ook ook aan de voortbrengers van rogge, gerst en andere inlandsche granen. Het voor een paar dagen afgekon digde koninklijk besluit betreffende de uitkeering der teeltpremiën heeft ons op dit gebied voldoening geschonken. Doch het thans in voege zijnde valorisatie stelsel schiet te kort op volgend gebied de graanverbouwers weten niet tijdig op welke maatregelen zij vast kunnen re kenen vanwege de openbare besturen om den oogst winstgevend te maken. In Holland weten de boeren vóór den uit zaai of welke minima- of richtingsprij- zen zij kunnen rekenen voor hunnen oogst. In België kennen de boeren maar het bedrag der teeltpremiën, wanneer hun oogst bijna is opgebruikt door de maalderijen 1 De Minister van Landbouw deelde in het Parlement mede dat hij de teelt premiën nitt op voorhand kon bepalen, omdat enkel, na verschillende maanden, kan worden vastgesteld welke de kost prijs is der inlandsche granen en men tot bepaling der premie ook moest reke ning houden met de prijzen der granen op de wereldmarkt. Wij zijn integendeel van meening dat, vóór den uitzaai, men de boeren een voldoende zekerheid kan geven nopens de winstmogelijkheid die zij voor hunnen oogst mogen verwachten, in dezen zin dat men hen een prijs kan waarborgen die met een bepaald aantal franks den kostprijs overtreft vast te stellen door den hoogen landbouwraad of een ander bevoegd organisme. Het is toch enkel alleen mogelijk de uitbreiding van de graanteelt te bevorderen mits men vóór den uitzaai, de landbouwers konkrete waarborgen verstrekt nopens behoor lijke prijzen voor hun graan. Tenslotte waar in bepaalde produc tietakken een te hooge voortbrengst wordt vastgesteld, moet de Regeering dadelijk de passende maatregelen treffen om het evenwicht te herstellen. In de melk- en zuivelproductie is zij hiertoe overgegaan n.l. door het bewaren in koelinrichtingen van boter aan te moe' digen, door overeenkomsten met de>#ho coladenij verheid en de fabrieken van verdikte melk strekkende tot een ver hoogd verbruik van inlandsche melk. Doch, het werd in de Kamers reeds aan getoond, de regeering heeft deze maat regelen niet ver genoeg doorgedreven i Waar een der belangrijkste takken van onzen landbouw zooals het zuivelbedrijf zijn levensbelangen in 't gedrang ziet, moet de regeering de fabrieken durven verplichten vooreerst de inlandsche melk als grondstof te gebruiken en des noods den aanvoer van vreemde melk of zuivelproducten stop zetten, totdat de inlandsche markt ontlast is van de over tollige productie. Over het derde princiep, dat als grondslag moet dienen eener politiek om aan onzen landbouw een behoorlijke winstmogelijkheid te verschaffen, n.l. bevordering van den uitvoer onzer land en tuinbouwproducten met alle moge' lijke middelen, zullen wij handelen in onze volgende bijdrage. (Wordt voortgezet). (Vervolg en Slot). Waar een wil is, is ook een weg en we verklaren en beweren dat de Vla mingen evengoed als de Amerikanen gezond en zuiver fruit kunnen winnen. Aan iever. naarstigheid en werkzaam heid heeft het aan den Vlaming nooit ontbroken, maar eens gaaf en onbesmet fruit gewonnen moet het werk tot het uiterste einde doorgedreven worden en wel namelijk door een degelijke en he- dendaagsch opgevatte fruitverzorging. Deze verzorging is geen groven arbeid meer, maar iets fijn dat met heeren- of dameshandjes moet aangevat worden, maar ook het meest doorslaggevende voor de te koop aanbieding. Wat al voorzorgen de Amerikanen nemen om 't fruit bij 't plukken niet te schenden is oprecht bewonderenswaar dig. Het plaatsen der ladders geschiedt oh 1 zoo voorzichtig en tevens zoo be hendig 't zijn speciale ladders bestaande uit drie deelen soms een voortrein, de ladder zelf en de steunstok of -raam deze ladders hebben het groote voordeel dat ze vaster staan en meer zekerheid en bedaardheid geven aan den plukker. De korven, emmers of fruitzakken waar in geplukt wordt zijn allen, langs den binnenkant, voorzien van een soort voedering of watte om toch het fruit niet te blutsen dat op den bodem valt of liever zachtjes neergelegd wordt. De Amerikanen weten dat alle ge plette cellen tot verrotting overgaan en ze zien er dan ook niet tegen op hand schoenen aan te doen, bijzonder als het prachtfruit geldt of fruitsoorten met een tengere huid als pruimen, perziken, abrikozen die soms met de nagels zou den kunnen geschonden worden ze trekken het fruit niet af, maar wringen het af en leggen het zoodanig voorzich tig in de plukmand alsof het eieren wa ren. Dit alles kunnen wij toch ook als we 't maar willen. De Amerikanen hebben ook speciale, daartoe uitsluitend vervaardigde fruit zakken. Deze bestaan uit twee zeer net afgeteekende deelen het bovendeel uit uit wijmen of riet, het onderdeel uit goed. Ze worden opgehouden door bre tellen die over de schouders liggen. Ze zijn voorzien van twee gaten, maar denkt nu toch niet aan het vat der Danaïden dat langs onder verloor wat het langs boven ontving, neen, het onderdeel van den fruitzak wordt omgevouwen zoo danig dat het goed de bodem uitmaakt van 't bovendeeldit alles geschiedt met f knoppen of haken die 't omgeplooide onderdeel aan 't bovendeel stevig vast maken. Eens de wijmen korf vol, wordt de inhoud geledigd in een kist en dit ge beurt door 't losmaken van 't onderdeel dat, op den bodem van de kist rustende, openvalt zoodanig dat het fruit zeer zachtjes uit deze opening op den bodem der kist rijst, zonder eenig gevaar voor kwetsen of blutsen. Eens het fruit, op zoo 'n voorzichtige manier, verzameld, begint de assortee ring. Daarvoor bezigen de Amerikanen treuzelaars die zeer zacht werken, zeer snel en nauwkeurig het fruit verdeelen in extra, standaard en consumptie vol gens de grootte. U zult misschien aanmerken dat ge zoudt willen weten wat ze doen met misvormde, soms toch nog gevlekt* of geblutste vruchten. Bij 't treuzelen is een opletter die al de kwaadwillige of mis vormde of eenigszins besmette of ge kneusde vruchten streng hun plaats aanduidt of verwijdert al naar gelang de treuzeling vordert. II begrijpt dat de Amerikanen die over zoo'n groote massa's fruit beschik ken. zoo'n treuzelaar noodig hebben. Wij kunnen het dan ook nog beter en voorzichtiger doen. Het verpakken van de eene kist in de andere gebeurt met de hand en zoodanig snel wordt een zijde papiertje er rondge draaid, dat men zich waarlijk afvraagt hoe 't mogelijk is, het neerleggen der vruchten in de voor den uitvoer be stemde kist, gebeurt weer zeer zachtjes het nagelen der kist gaat ook zeer snel (Zie vervolg onderaan hierneven). Nog steeds werd er geen overeen komst bereikt tusschen de melkerijen en de boeren over de melkprijzen. De sta king duurt dan ook onverminderd voort en neemt zelfs uitbreiding in sommige streken van West-Vlaanderen en Lim burg. De regeering verroert maar weinig om een oplossing tot stand te brengen. Zij kent daartoe klaarblijkelijk geen an dere middelen dan het zenden van tal rijke gendarmen naar de streken waar de staking woedt. Onze houding ten opzichte van de stakende melkvoortbrengers is gekend. Alhoewel wij. om redenen onafhankelijk aan onzen wil, geen actief deel nemen in de stakingsbeweging, staan wij achter onze stakende bedrijfsgenoten uit de an dere gewesten van het land. Ook de pers staat over 't algemeen sympathiek ten opzichte van den strijd gevoerd door de stakende landbouwers en erkent de gegrondheid hunner eischen. Alleen de Belgische Boerenbond en zijn orgaan De Boer staan zooals in 1937 nu ook tegen de stakende landbou wers. Volgens De Boer van 1 Juli is de staking zooals zij op verantwoorde lijke wijze door het Boerenfront werd uitgelokt, totaal onaanvaardbaar vol gens de beginselen der kristelijke moraal en uit zuiver economisch standpunt be keken. Vindt De Boer het soms in orde volgens de kristelijke moraal dat de boe- ren een bespottelijk lagen prijs voor hun ne melk ontvangen, terwijl de tusschen- handel met 100 °/o en nog meer winst dezelfde melk verkoopt aan den verbrui ker Wij vinden dergelijk systeem uit buiting zonder meer van de voortbren gers en de verbruikers. Zooals altijd beweert De Boer dat alleen de Boerenbond opbouwend werk heeft verricht voor een behoorlijke oplossing van het zuivel vraagstuk en maakt dan zijn standpunt bekend nopens de oplossing te geven aan het zuivel- vraagstuk. Dat standpunt behelst vier maatregelen 1) Een doeltreffende afbakening van de leveringsgebieden om de aanvoer- kosten van de hoeve tot de zuivelfa briek te minimaliseeren. 2) Controle vanwege de boeren op het vetgehalte der melk. 3) Een gezonde regeling van den melkverkoop in de groote steden. 4) Verhooging der kwaliteitsvereisch- ten der consumptiemelk. De Boerenbond blijft aangetast door de monopoliumziekte inzake de verdedi ging der landbouwbelangen. Wij laten dit voor zijn rekening. Wat de aanvallen tegen het Boeren front betreft, daar hebben wij niet op te antwoorden. Een vaststelling wenschen wij echter te doenDe Boerenbond heeft dikwijls, we geven het graag toe, interessante studies gepubliceerd nopens de bijzonderste landbouwvraagstukken en ook degelijke maatregelen aanbevo len tot leniging der landbouwcrisis. Doch het heeft hem en zijn politieke vertegenwoordigers steeds aan moed ontbroken om bedoelde maatregelen door de openbare besturen te doen toe passen. Met zijn 102 000 aangesloten huisgezinnen had hij daartoe de macht, maar hij gebruikte ze niet. Waar thans een jonge, min machtige doch veel durfkrachtiger boerenbewe- ging kampvaardig den strijd aanbindt om de maatregelen door den Boeren bond voorgestaan door de Regeering te doen toepassen, behoort het niet aan den Boerenbond als spelbreker op te treden, doch had hij als plicht deze voorwacht te steunen. Doch de Boerenbond voelt zijn prestige bedreigd en dit legt zijn af brekende houding uit. Wat nu zijn standpunt betreft inzake de oplossing van het zuivelvraagstuk, zonder te ontkennen dat het zijn nut heeft, blijft het bij gedeeltelijke maat regelen. Wij blijven bij de oplossing welke de grondslag vormt van een volledige en afdoende regeling van het zuivelvraag stuk, n.l. minimaprijzen voor de melk aan den voortbrenger en maximaprijzen aan den verbruiker, volgens het stelsel uiteengezet in ons vorig nummer. P. S. Bij het ter pers leggen verne men we door middel van de radio dat de melkstaking is geëindigd. We ken nen de uitslagen niet, maar we hopen dat de kweekers voldoening zullen heb ben bekomen. alsook het beplakken van die kist met het merk der voortbrengingsflrma. Alles is nu gereed. Alhoewel bovengemelde film zeer leerrijk was, mogen we toch met genoe gen vaststellen dat er ook hier merkelijke verbeteringen en ernstige pogingen worden gedaan, om het evengoed en misschien nog beter dan de Amerika nen te doen. We hebben een fruittentoonstelling in 't vooruitzicht welke, naar alle waarschijnlijkheid zal aanvang nemen op Zaterdag 23" September aanstaande en eindigen zal op Dinsdag 26" met den algemeenen uitverkoop aan 't publiek der tentoongestelde fruiten. We zou den het vertoon dus ook fruitsalon kun nen heeten. Alles wat de leden van de tuinbouw- maatschappij "Vooruit door Studie en Samenwerking» in den fruittuin nog hoeven te doen moet er naar streven de tentoonstelling of meeting te doen luk ken. 't Zelfde geldt voor andere land- en tuinbouwers die wenschen mede te doen. Ons huidig Stadsbestuur heeft er voor gezorgd dat ook de gevraagde te gemoetkoming werd toegestaan. We twijfelen er niet aan dat alle land- en tuinbouwers van Aalst en omliggende zullen dit prachtig gebaar naar waarde weten te schatten en hun dankbaarheid er voor betoonen. En nu vooruit. Na een degelijke fruitboomverzorging een aangepaste en moderne fruitverzorging. Onze leuze moet zijn "Exelcior, hooger op 1 op Zondag 9 Juli in ons lokaal "De Koornbloem,,, Groote Markt, Aalst. Prachtig orkest 1 Nieuwste dansen 1 Deftig vermaak Aan volk zal het er niet ontbreken I Begin te 5 1 /2 uur. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 6 Oogst van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. abonnenten aan voor Uw werlt nieuwe blad I De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3* Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3' Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u.30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3'Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1