Een week in Duitschland AMMONIAKSULFAAT Het Tafelkieken BERICHTEN Opfokvoeders LANDBOUW- Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs voor kiekens. van hier en elders» SPRUTOL (4* bijdrage). Hier volgen de door ons aangetee- kende verkoopprijzen in de beste maga zijnen van Dresden voor prima waren. De mark wordt door ons berekend aan 12 fr., zooals die voor het binnenland geldt Melk, de liter 3,~ fr. Boter, per kg. 38,— fr Varkensvet, per kg. 28,— fr. spek, 28,— fr. Salami, per 500 gr. 20-23,— fr. Worst 18 20,— fr. Hollandsche kaas, per kg. 22,— fr. Kiekens 26,— fr. Eieren, het stuk 0,90- 1,10 fr. Rijst, per kg. 2,•- 3,—fr. Suiker. 4.50- 5.- fr. Koffie, 24,- fr. Koffie Hag, 200 gr. 17,50 fr. Brood, wit, grijs of zwart, per 2 kg. Roastbief, per kg. Klak Manshoed, Brummel Gewone manshoed Mansschoenen Manskostuum Zomerkostuum Regenmantel Vrouwenkousen van natuur zijde, le hoedanigheid 20-30, 6,70 fr. 38.- fr. 30-40,- fr. 180.- fr. 60 80,- fr, 120-200,- fr. 500-1500,- fr. 300-1000.- fr. 400 500,- fr. fr. Vrouwenschoenen 100-140.— fr. Manshemd, fantasie 50-100.—fr. sport 40- 60,— fr. IJskreem 1,20 fr. Pralienen 100 gram 4-12,fr. Appelclenen 1 kg. 8-10,— fr. Cigaren kleine 't stuk 1 tot 2,fr. groote 3 tot 5,— fr. Cigaretten de 4 1.20 fr. Doosje stekjes 0.36 fr. Bier de groote pot 3 tot 5,00 fr. Beste graangenever de liter 50 tot 65 fr. Essence per liter 4,80 fr. Ruwolie (mazout) per liter 2,76 fr. Smeerolie 14 tot 18,00 fr. 1 Zooals men ziet is alles hier zeer duur. maar de loonen zijn ook veel hoo- ger als bij ons. Ziehier enkele loonen die we met zekerheid hebben kunnen opteekenen te Dresden Een chauffeur voor de nijverheid ver dient permaand minstens 150 Mark of 1800 fr. Een chauffeur voor taxi of particu lieren 200 tot 250 Mark of 2400 tot 3000 fr. Een schilder van 0,70 tot 1 Mark per uur. Hij werkt 10 tot 12 uren per dag. 1 Mark =12 fr. Een gewone dactylo verdient per maand 160 Mark. Een privé dactylo Z00 tot 250 M. Een rekenplichtige 300 M. per maand. Een verkoopster in de groote maga zijnen 120 tot 150 M. Een dienstmeid 40 tot 50 M. per maand, slapen en eten en een dertiende maand inbegrepen. Een gewone werkman 30 tot 35 M. per week. (360 tot 425 fr.) Een schrijnwerker 40 tot 45 M. per week. (480 tot 540 fr De huishuren kosten hier zeer duur. Voor een prachtig appartement in volle stad, met 4 slaapkamers en met inbe grip van garage: 100 tot 140 M. per maand. Kleinere appartementen 50 tot 60 M. Volkswoningen in de volkswijken kosten goedkoop. Voor belastingen wordt 18 °/o afge houden. Met de verplichte bijdragen voor volkssyndikaat, ziekenbond, werk- loozenkas, partijsteun enz. gaat van het loon circa 25 A 30 verloren. De belastingen zijn ook zeer hoog, het juiste cijfer hebben we niet kunnen opteekenen. Koffi-huizen vindt men bij de vleet. Deze worden druk bezocht. Het goede Duitsche bier wordt er in groote potten geschonken aan 30 tot 40 Pf. 3,60 tot 4,80 fr. De spijshuizen zijn gewoonlijk overbe volkt. Men eet er goed en veel voor 2 3 Mark. We bezoeken om 8 ure 's avonds een gekend burgersspijshuis Baren Scbati- ke„. Bij ons zou het heeten "In den Beer„ of "Berenspijshuis De Baren Schanke biedt plaats voor drie duizend (3000) personen en toch vinden we zeer moeilijk plaats. Wat wordt hier gegeten en gedronken! De spijskaart geeft ons allerlei inlich tingen, onder meer de prijzen van 55 verschillende gerechten, die kosten van 1,20 frank voor een telloor soep tot de Beereschotel een schotel van ver schillende soorten vleesch aan 18 frank. Men moet een felle klepper zijn om die meester te worden. Op de zeer groote en versierde spijs kaart zien we nog de volgende meldens waardige gegevens "Spijshuis van oud-duitschen aard, ver fraaid door volkskunst. Een gasthof gekend om zijn behaag lijkheid en goede burgerskeuken. Bezit een eigen hofstede met regel matig 600 zwijnen en 1000 leghennen, zoodat we steeds versche spijzen kunnen bereiden. Voeg daarbij het beste bier van de Bi ren Scbaake. Op een jaar (1938) werden opge diend 4758 ganzen, 6243 hazen, 367 reebokken, 7535 patrijzen, 13.442 pond visch, 56.849 pond rundvleesch en 80 zelfgeslachte hoorndieren. Verders 1047 kalveren, 546 zwijnen en 228 lammeren, 93.494 kg. kalfs- en zwijnenvleesch. 8.343 zakken aardappelen. 49.800 doozen konserven. 206 486 worsten. 23 776 pond boter. 51.108 pond brood. 489.344 broodjes. 47 685 pond kooien. 10 380 pond peulvruchten. 15.500 pond zout. 23.550 pond tarwemeel Enz., enz. Men geeft ons drie soorten brood, wit, grijs en zwart, en we proeven den Berenschotel,, die ons best smaakt en ons ten volle verzadigt. De bediening gebeurt door vrouwen, die eer doen aan het spijshuis en geen rekening houden met de "slanke lijn». Wat ten andere in Duitschland alge meen wordt vastgesteld. De vrouwen zijn hier doorgaans weg blozend en flink, niet bleek en uitge mergeld als bij ons de modepoppen. Zoolang die plaag, de plaag der slanke lijn of de mode van mager en bleek te zijn, zonder kracht noch levens lust. de Duitsche vrouwen niet aantast, zal Duitschland kunnen bogen op een gezond en sterk ras. De godsdienstkwestie is een der aan gelegenheden waarvan we het fijne willen weten. Een onzer vrienden vertelt ons We vroegen daareven den weg aan een paar bejaarde dames. Op ons zeg gen dat we Brlgen waren vertelden ze ons dat ze meer in ons land komen en deze week terugkeerden van een bede vaart naar Banneux bij-Luik. We vroegen vlug eenigen uitleg over de godsdienstvervolging in Duitsch land, waarop beide dames uitschoten dat het allemaal praat was van de communistische-joodsche pers, dat zij als katholieken vrij waren als vroeger, dat de kerkdiensten en alles normaal was enz. enz. Een paar andere vrienden waren op H. Sacramentsdag naar de Mis geweest in de Hoofdkerk van Dresden. Daar in Duitschland deze dag als een hoogdag geldt, wordt een dienst gecelebreerd door den Bisschop van Dresden. Er was veel volk in de kerk, waar onder veel Hitlerianen, zoowel officie ren als soldaten, ook leden van alle mogelijke Hitler-organisaties. Na den dienst werd de Bisschop met veel ceremonie buitengebracht. Alle geloovigen, ook de genoemde officieren en Hitlergroepen, vormden een eere- wacht en brachten den Bisschop hunne godsdienstige vereering. Ook hier was geen spoor van eenigen binder aan de uitoefening der gods dienstplechtigheden te ontwaren. De inlichtingen omtrent het katholie ke vraagstuk zijn niet zoo gemakkelijk te bekomen. We meenen echter dat de huidige reglementen betrekking hebben op alles wat niet rechtstreeks met de Kerk verband houdt, als politiek, enz In de scholen schijnt weinig rekening te worden gehouden met den godsdienst, alhoewel deze ook aldaar volledig vrij is. We kunnen nog aanhalen wat we op onze terugreis zien aangaande de gods dienstaangelegenheden Als we over Keulen terugkeeren en moeten overnachten gaan we 's ande rendaags naar de Zondagmis in de Hoofdkerk, de gekende Dom We moe ten vaststellen dat er veel volk is en ge meende godsvrucht. Nadien komen we de processie tegen, welke hier uitgaat als bij ons met den feestdag van het H, Sacrament. We meenen in ons land te zijn en zien dezelfde uitstalling van kaarsen en bloemen. De straten zijn bestrooid met groen en zand. Op twee pleinen vinden we een altaar opgesteld, in alle pracht en luister. De processie bestaat uit den rond gang van het H. Sacrament, maar geen heiligenbeelden. Alleen vlaggen en wimpels. Kinderen in 't wit, met kran sen en bloemen, gaan zingend mee. Ook de menigte heft gestadig godsdienstige liederen aan in volle straat. ('t Vervolgt). In het laatste jaarverslag van het "Natianaal Verbond der Hoenderbon den,, wordt melding gemaakt van de opzoekingen naar het bekomen van een goed tafelkieken. Een station werd in 1935 ingesteld tengevolge van den invoer van de "Noord Hollandsche Blauwe» kiekens. In zijn verslag, na 3 jaren opzoekin gen, zegt de heer Dujardin, Bestuurder van het Opzoekingsstation, dat niets den invoer in massa verrechtvaardigt zooals dat het geval was in de laatste jaren voor wat betreft eieren en kuiken tjes van gezegd vreemd ras. Het zou dan ook vaststaan dat een kruising met onze Mechelsche en een ander nationaal ras, zelfs met bastaard- kippen van de hoeve een even goed vetkieken geeft en een gelijke kruising, gelijkwaardig in alle opzichten. Hier dan in vrije vertaling een en ander uit gezegd verslag Doel Bekomen door kruising van een kie ken, van blauwe of koekoekkleur, met witte pooten, grijze of licht blauwe, met of zonder pluimen aan de pooten, een weinig kleiner dan de Mechelsche. Bekomen dus wat de Hollanders heb ben verwezenlijkt om te bekomen wat ze noemen de Noord-Hollandsche-Blauwe, kruising in dewelke tusschenkomt de Mechelsche koekoekhaan met enkelen kam. Aangewende middelen De proeven namen een aanvang in Juli 1935 door de oprichtingen van 4 inrichtingen samengesteld uit Mechel sche koekoekshanen en zwarte Arden- neesche kiekens met zilverkraag. Koekoekshanengewone Vlaander- sche en gewone blauwe. In 1936 werd er gekweekt. Haantjes en poeljen werden aan den stapel toegevoegd, voortkomende van den kweek van 1936. In 1937 ouden en jongen (van de eerste kruising) dus samen. In 1938 men gebruikte niets anders meer dan sujekten van gezegde kruising en men beproefde onder andere, de kruising van haantjes met kippen beko men door een kruising van Rhode Island Red's met witte Wyandotten. Bekomen uitslagen Bij de geboorte had het kuikentje het normaal gewicht van 39 tot 43 gr. Al de kuikentjes zijn koekoeken of blauwen. Deze voortkomende van gekruiste R I.R.-Witte Wayndotten zijn soms rosachtig met driedubbelen kam. Het eerste en tweede jaar bijna al kiekens met bepluimde pooten en met wit-zwart marberachtige pooten. Het derde en vierde jaar minder pluimen aan de pooten en de pooten worden meer en meer witter. Gemiddeld gewicht der hetzij 240 dagen. De eieren wogen gemiddeld in Octo ber 47 grammen en in November 51 gr. en tenslotte in December 57 gr. Practische beschouwingen De proef is doorslaand geweest en be- teekenisvol in alle opzichten. Zeker geldt het nog maar laboratorium-opzoe kingen. Niettemin, gezien de aangewende en opgekweekte sujekten, de verscheiden heid der stammen en den duur van het werk, mag men hopen van dezelfde uit slagen te bekomen in het praktisch of industrieel domein. Op de hoeve volstaat het de gewone hanen te vervangen door Mechelsche koekoeken met enkelen kam en van ge middelde gestalte. Besluit Wij besluiten dat het onnuttig is over te gaan tot den invoer op groote schaal van eieren en kuikens van de zoogezegde Noord- Hollandsche-Blauwe. Zonder te overdrijven moet er gezegd worden, aldus de heer Dujardin, dat de loten kuikentjes en haantjes van de Noord - Hollandsche - Blauwe noch schooner, noch gelijkvormiger, noch vroegtijdiger zijn dan deze uit de krui singen (Mechelsche koekoeken, blauwe en gewone koekoeken, en zwarte Ardenneesche) die wij tot stand hebben gebracht. In gezegd verslag ligt een ernstige vingerwijzing voor ons allen, vooral ook voor de landbouwers die op hunne hoe ven enkele zwermen kiekens hebben. Zij zullen de hanen vervangen door middelmatige koekoekshanen en aldus automatisch komen tot 1. Een kieken dat gezocht wordt om het fijne vleesch. 2. Een kieken dat bevrediging geeft onder opzicht van leggen. Ook de industrieele uitbatingen kun nen er voordeel bij doen. En tenslotte, wie weet welke verras singen behouden ons de verdere krui singen en fix >eringen van het ras niet voor. Iedereen voor zich kan er de proef op wagen. 2 maand 0 735 kg 3 maand 1.700 poeljen k Iedere [klekenkweeker die verzuimt een proef te nemen met de Opfokvoeders R.U.Z. benadeelt zich zelf. Laag voedergebruik IJ 1 Sterke en snel groeiende kiekens^! Groote weerstand tegen ziekten! 0 780 kg. 0.710 kg. 1.760 1.630 4 maand 1.925 5 maand 2 410 6 maand 2.665 Vleesch Zeer fijn, zeer wit en zeer smakelijk. Opmerkingen 1. Wat het gewicht betreft der sujec- ten, dit is zeer bevredigend en men mag zeggen dat deze kwestie, dit doel bereikt werd vanaf het eerste jaar. 2. Ten titel van aanduiding, ziehier enkele inlichtingen, niet van belang ont bloot Verlies door slachting (bloed, plui men, ingewanden)29,44 °/o van het levend gewicht. Gewicht van het geraamte 12,43 °/o van het levend gewicht. Totaal verlies: 41,87 °/o van het levend gewicht. 3. Het leggen van de kiekens (poeljen) is goed, gezien de niet geselectionneerde stammen die tot basis dienden. De leg van de poeljen uit de kruisin gen R.I.R.-Witte Wyandotten werd nog niet gekontroleerd, vermits ze ge boren zijn in de Lente 1938. Voor de andere werd als legpercent vastgesteld in 75 winterdagen 48 °/o en een gemiddelde van 122,1 eieren (150 tot 104) van October tot einde Mei, BINNENLAND Ministerie van Landbouw. Provincie Oost-Vlaanderen. Merrieprijskampen 1939. In uitvoering van het algemeen Rijks reglement tot verbetering van het Bel gisch trekpaard zullen de jaarlijksche merrieprijskampen plaats grijpen op volgende plaatsen en dagen Dinsdag 11 Juli, Gistel, Groote Markt. Woensdag 12 Juli, Tielt, Rameplaats. Donderdag 13 Juli, Kortrijk, Houtmarkt. Vrijdag 14 Juli, Brugge, Vrijdagmarkt. Woensdag 19 Juli, leper, Groote Markt. Landbouwweek te Luik. Ter gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling van het Water te Luik, wordt van 27n Augustus tot en met lOn September a.s. een Internationale Land- bouwweek ingericht, tijdens dewelke congressen, voordrachten, prijskampen, studiedagen, elkander zullen opvolgen. Voormelde voorraden dienen binnen de vijftien dagen aangelegd. Elke overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met een gevangenisstraf van acht dagen tot een maand en met een geldboete van 26 tot 1000 fr. of enkel met een dezer straffen. Een koninklijk besluit van zelfden datum bepaalt dat het vierde van den aldus aangelegden voorraad vrijgesteld wordt van het bijzonder recht van 22 fr. per 100 kg. op den invoer van vreemde tarwe ingesteld door het koninklijk be sluit van 26 December 1938. Het margarinecontingent. Naar de bladen melden heeft de re geering voor de maanden Mei en Juni de toegelaten voortbrengst van marga rine verminderd van 8.825.000 kgr. op 6 750 000 kgrzulks beteekent eene vermindering van 23 °/o. Sedert vorige week werden dan ook de meeste fabrieken stil gelegd. Deze maatregel blijkt meer dan nood zakelijk, daar de gemiddelde boterprijzen voor de maand Mei dit jaar 2,65 fr. per kgr. lager waren dan vorig jaar, niette genstaande de stijging van den kostprijs ingevolge het mond- en klauwzeer en de voortdurende droogte. Ministerie van Landbouw. De hoeveelheden In frigo be- waarde boter. Het Ministerie van Landbouw deelt de volgende inlichtingen mede, omtrent de hoeveelheden in frigo bewaarde boter Gekoelde Bevroren boter boter 16 Mei 19.959 950.754 1 Juni 32.692 1.685.231 16 Juni 41.486 2.349.205 Duitsche deviezen voor den uitvoer van Belgisch fruit. Wij lezen in de pers dat de Duitsche overheden volgende deviezen beschik baar hebben gesteld voor uitvoer van Belgische kersen en peren naar Duitsch land In Juli20 000 Rm. voor kersen. In Oogstid. Ia Septemb.20.000 Rm. voor peren. Nog de strijd tegen den Colo radokever. Het Ministerie van Landbouw her innert er aan dat de eigenaars, pachters, op wier gronden de Coloradokever wordt waargenomen er toe verplicht zijn te zorgen voor het verdelgen van het insekt. Te dien einde zullen zij de kevers en hun larven verzamelen en dooden, door ze te werpen in een pot met benzine of petroleum, terwijl de eitjes op de bla deren kunnen verplet worden. Verder moeten de aangetaste percee- len besproeid worden met daarvoor ge schikt loodirsenaat, bij dosis van mini mum 500 gr. per 100 liter water. Men heeft per hectare ongeveer 1000 liter van die sproeistof noodig. Bij elke ontdekking van den Colorado kever dient zulks aangegeven aan den burgemeester der gemeente. De uitbetaling der premies voor de graangewassen. Het staatsblad van 3-4 Juli heeft ein delijk het Koninklijk besluit afgekon digd van 21 Juai betreffende de premies toegekend door de regeering tot valori satie van de inlandsche granen voor den oogst 1938. Art. 1Er wordt aan de voort brengers van tarwe een premie toege kend vnn 250 fr.aan de voortbrengers van rogge, spelt en masteluin een pre mie van 450 frank en aan de voortbren gers van gerst en wintergerst een pre mie van 550 frank per ha met die graan gewassen bebouwd en regelmatig aan gegeven bij de telling. Dit besluit is van kracht geworden op 4 Juli 1.1. Het Indexcijfer voor Juni. Het indexcijfer der maand Juni be droeg 103,1 tegen 102,9 voorde maand Mei. Volgens de vroegere berekenings wijze zou mzu 750 puaten tegen 748 be komen. 's Lands bevoorrading. Het Staatsblad van 28 Juni publiceert een koninklijk besluit van 22 Juai waar bij de maalders-invoerders van tarwe verplicht zijn ten allen tijde een voor raad vreemde tarwe te bezitten en te bewaren, bedragende minstens 7 1/2 °/o van de hoeveelheden gemalen tusschen 14 Februari 1938 en 18 Februari 1939. Deze voorschriften zijn nochtans niet toepasselijk op de maalders die in be doeld tijdperk geen 1000 ton hebben ge malen. vomersproeten De MINERALEN welke aan wezig zijn in de uitstekende phosphaatinhoudende meststof het «THOMASSLAKKENMEEL. zijn onontbeerlijk voor het normale leven der planten. (Ingezonden.) Tijdsduur Dooreen genomen Haantjes Poeljen 'erdwijnen spoedig door 'n pot in alle Apotheken.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3