De zware nieuwe Belastingen De Veenmol De taak van de Landbou wersvrouw is te zwaar. Raapzaad Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers De oasis wordt een barre woestijn. K-Wf» HZ% Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt 11 Zeiven Kooeeloe^ ZONDAG 23 JULI 1939. Prijs 35 cetiei 21ste JAARGANG Nr 1072 Abonnementsprijs 15 fr's jaara. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen, zonder aanduiding der bron !s streng verboden. Bestuurder en verantwoordeltyke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4, Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Waar is de tijd toen Minister Van Zeeland beweerde dat zijne politiek ons land herschapen had tot een oasis midden de barre woestijn der economische crisis? Waar is de tijd toen de socialist De Man zijn plan ontvouwde dat België onfeilbaar moest opvoeren tot welstand en bloei Nog geen drie maand zijn voorbij dat de regeeringspartijen de goedge- loovige kiezers voorhielden, dat de uiterste grens inzake belastingsvermo gen bereikt was en dat het evenwicht in de staatsbegrooting diende hersteld uit sluitend door inkrimping der staatsuit gaven. Tijdens deze verkiezingscampagne, uitgelokt met als voorwendsel de be noeming van dokter Martens tot lid der Vlaamsche Akademie van Wetenschap pen, zwegen de regeeringspartijen als vermoord over de miljarden der deva luatie die ze samen hadden vergooid,over den diefstal der gedwongen rentenkon- j versie, over het reusachtig tekort dat zij door hun roekelooze financieele politiek i hadden geschapen, over de onafwend bare verzwaring der lasten welke zij de belastingsplichtigen zouden moeten op leggen om de rampspoedige gevolgen van hun financieel en economisch wan beleid te dekken. Zij belasterden liever hunne tegenstre vers met alle mogelijke modderargumen- ten. trokken er de gebeurtenissen in het buitenland bij om hen te begraven onder de meest hatelijke verdachtmakingen om aldus de aandacht dee kiezers af te lei den van hun ergerlijk wanbeleid. Doch de triestige werkelijkheid is ge bleven. De economische crisis is scher per dan ooit. wij zitten met circa 200.000 gecontroleerde werkloozen waarvan 72 °/o in het Vlaamsche land, onze land bouwersstand wordt meer en meer naar den ondergang gedreven, onze handels- en middenstand ziet meer en meer zijn reeds fel ingekrompen zakencijfer afne men. In dergelijke ongunstige omstan digheden biedt de regeering aan de be lastingsplichtigen de bittere rekening aan van zwaar verhoogde fiskale lasten. Het zijn niet de onbeduidende vermin deringen van sommige belastingen, zoo als van het registratierecht op de over dracht van handelszaken, van het regis tratie- en overschrijvingsrecht tot be gunstiging der oprichting van nieuwe gebouwen in zekere overigens beperkte voorwaarden welke de nieuwe fiskale lasten voor onze economie dragelijk maken. Zij zijn hoogstens een zeer dunne laag suikergoed welke de bitterheid der te slikken pil moet verzachten. Of ze zelf dit effekt zullen bereiken valt te betwijfelen. Dit jaar kenden wij immers de ver hooging der crisistaks m?t 600 millioen, de verlenging van de bijdrage opgelegd aan de werkgevers tot bestrijding der werkloosheid, de verhooging van tol- en accijnsrechten met 300 millioen, thans hebben wij een merkelijke verhooging van verschillende rechtstreeksche en onrechtstreeksche belastingen. De nieuwe fiskale maatregelen behel zen eene verhooging der meeste regis tratie-, hypotheek, successie- en zegel rechten, der jaarlijksche taks op de *ver- eenigingen zonder winstgevend doel en der met het zegel gelijkgestelde taksen. Hieronder geven wij een beknopte samenvatting der wijzigingen aan de taksen en belastingen die onze lezers kunnen aanbelangen. Registratierechten. Huurovereenkomsten. Het regis tratierecht op huur- of pachtcontracten wordt van 0,15 °/o verhoogd tot 0,20°/o. Het recht wordt berekend op den huur- of pachtprijs vermeerderd met de lasten opgelegd aan den huurder, over den ganschen duur van het contract. Voorbeeld Een huur of pacht van 9 jaar tegen 3000 fr. per jaar geeft aan leiding tot de heffing van volgend regi stratierecht 9X3000=27.000X0,20 54 fr. Een huurkontrakt van onbeperkten duur is geljjk aan 25 maal den jaarlijk- schen huurprijs en de lasten. Een huur kontrakt aangegaan voor het leven geldt voor 15 jaar. Verdeelingen en vereveningen.—Het recht van 0,70 °/o wordt verhoogd tot 0,90 Verkoop van roerende voorwerpen. Het recht op de akten behelzende verkoop van roerende voorwerpen wordt verhoogd van 4,80 tot 5 °/o. Ruiling van ongebouwde landelijke goederen. Het recht wordt van 1,80 tot 2 °/o gebracht. Schenkingen onder levenden met inbegrip der verdeelingen door ouders van roerende en onroerende goederen tusschen hunne afstammelingen. De giften tusschen levenden van roe rende en onroerende goederen gaven voorheen aanleiding tot de heffiing van een vast registratierecht bedragende 5 01o wanneer de gifte geschiedde in rechtstreeksche linie, of tusschen echt- genooten met gemeene kinderen of af stammelingen, ook nog wanneer het een verdeeling betrof gedaan door de ouders, van roerende en onroerende goederen tusschen hunne kinderen of afstamme lingen. Het recht bedroeg 15 °/o op de akten van giften tusschen echtgenooten zon der gemeenschappelijke kinderen of af stammelingen, 20 op schenkingen tus schen broeders en zusters, 24 op schenkingen tusschen oom of tante en neven of nichten, 26 °/0 op giften tus schen groot-oom of groot-tante en ach- terneven of -nichten. Deze vaste rechten worden vervan gen door evenredige en progressieve rechten berekend op het bruto-aandeel der begiftigden. Deze rechten klimmen naar gelang het bedrag van het aandeel en de graad van verwantschap tusschen den gever en den begiftigde, juist zooals het erfenisrecht. Deze wijziging is logisch, zij komt overigens voordeeliger uit voor de kleine en middelmatige giften dan het vorig vast recht. In rechte linie, tusschen echt genooten met gemeene kinderen of af stammelingen, tusschen den aannemen de en den aangenomene of de afstam melingen van deze laatste, bedraagt het nieuwe registratierecht i 1,25 °/o wanneer de gifte bedraagt van 1 tot 10.000 fr. j 1,50 wanneer de gifte bedraagt ▼an 10.001 tot 25 000 fr. 2 °/o van 25.001 tot 50.000 fr. 2,50 °/o van 50,001 tot 100 000 fr. 3 °/o wanneer de gifte bedraagt van 100.001 tot 500.000 fr. Het recht stijgt verder om het maxi mum 10 °/o te bereiken op giften van meer dan 10 millioen. Op schenkingen tusschen echtgenoo ten zonder gemeene kinderen of afstam melingen bedraagt het recht 6 °/o op de schenkingen tot 100 000 fr. Op deze van meer dan 100.000 tot en met 500.000 fr. bedraagt het recht 7 °/o, om geleidelijk te stijgen tot 28 °/0 op schenkingen boven 10 millioen frank. Op schenkingen tusschen broeders en zusters gaat het recht, naar gelang het bedrag der schenking van 10 tot 53 p.h. op deze tusschen oomen of tanten en neven of nichten van 12 tot 55 p. h op deze tusschen groot-oomen of groot- tanten en klein-neven of -nichten van 14 tot 57 p. h., op schenkingen tusschen alle andere personen van 16 tot 60 p. h. Het bedrag van het recht ten laste van den begiftigde wordt, evenals bij toepassing der erfenisrechten, vermin derd met 2 p. h. per wettig kind te zijnen laste op het tijdstip dat het recht ver schuldigd is. De vermindering wordt gebracht op 4 p. h. ten gunste van den begiftigde echtgenoot voor elk wettig kind dat hij uit zijn huwelijk met den schenker heeft behouden. Overdracht van Handelszaken Het vorige registratierecht van 5 °/0, met verplichte registratie, op de over dracht of de overgave van handelszaken wordt vervangen door volgend regiem 1) De registratie op de overdracht of overgave van handelszaken is niet meer verplichtend, tenzij zij geschiedt bij no- tarieele akte, of wanneer de partijen zich vrijwillig aan de formaliteit der registra tie onderwerpen. 2) Elk der afgestane goederen wordt aan zijn eigen registratierecht onder worpen, zoo b.v. overdracht van een huurceel aan 0,20 van goederen en andere roerende voorwerpen aan 2,75 °/o overdrachttaks. Zegelrechten. Het formaatzegel wordt gewijzigd als volgt Formaat Afmetingen Half vel klein papier 0,2500X0,1768 3 fr. 5 fr. Half-vel mid delsoort papier 0.2973X0.2102 4 6,50 Vel klein 0,2500X0,3536 6 10 Vel middel- soortig papier 0,2973X0,4204 8 13 Vel groot 0,3536X0,5C0010,20 17 Vel groot register 0,4204X0.5946 15 25 Recht op kwijtschriften. Het kwijtingzegel wordt gewijzigd als volgt van 30 ft. en minder niets niets van 30,01 tot 100 fr. 0.20 0,20 van 100.01 tot 500 fr. 0,30 0,30 van 500,01 tot 1000 fr. 0,50 0,60 en vervolgens per 500 fr. of breuk van 500 fr. 0,24 0,30 ('t Vervolgt). 't Is een insect uit den groep der rechtvleugeligen, naam waaronder men een aantal vrij onderling verschillende groepen van insekten samenvat. Sprink hanen, krekels, oorwormen, kakkerlak ken en andere. Hij is een van onze grootste insekten en onderscheidt zich door een eivor- migen kop, halfweg in het halsschild ge doken, borstelvormige, veelledige sprie ten, voorpooten die geschikt zijn tot graven, breede, korte dijen aan de onderzijde voorzien van een tand, korte schenen met vijf tandjes gewapend, kleine tarsen en over elkander geslagen dekschilden, die korter zijn dan de achtervleugels. De kleur is donkerbruin en eenigszins fluweelachtig. Gansch ten onrechte wordt dit insekt in den volksmond schorpioen geheeten ze dragen hoegenaamd geen giftstekel en de vrees voor 't aanraken is dan ook in geenendeele gewettigd. Wanneer wij enkel zijn keurslijf be schouwen waarvan hij omhuld is, gelijkt hij beter op een kreeft. Van den mol houdt hij zijn gravende handen en zijn ineengedrongen, dik en mollig lijf, van de krekel zijn wandelingen door de akkers. Het mannetje is altijd merkelijk smal ler dan het wijfje. Bij volwassen insek ten zijn de bewegingsvleugels goed ont wikkeld. Hieruit moogt ge nu hoege naamd niet afleiden dat het diertje gemakkelijk vliegt, daar is niets van, het wijfje met een eltjesgevuld achterlijf is te zwaar om te vliegen, het mannetje alleen heeft een zware vlucht. Op het einde der maand Juni, begin Juli, legt het wijfje eitjes in een gegra ven hol van 20 tot 25 centimeter diep boven aan de oppervlakte kan een klein opgewroet heuveltje, soms met ver droogde planten vermengd, u de plaats der eitjes aanduiden. 't Is een molhoop in 't klein. Een gaanderij komende tot aan de grond- oppervlakte staat in verbinding met het nest. Het wijfje dat zich aan de opening van de gaanderij bevindt, roept des avonds het mannetje met een scherpen keelklank. Zeer vruchtbaar legt ze van 200 tot 300 eitjes, wat rosachtig en kle verig, dik als rapenzaad. Ze legt die in een eivormige schaal, als een hennenei zoo groot, dat men bij 't spitten niet zelden naar boven brengt. Het aantal eitjes slinkt tot 25-30, zonder dat men de reden hiervan kent, en na 12 tot 15 dagen geven ze het levenslicht aan evenveel jonge larven (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Wat moet er gedaan worden om ze te verlichten Over de benarde kwestie van de landvlucht hebben nog vele spre kers het woord gevoerd. We mee- nen echter, dat we dit vraagstuk volledig hebben behandeld. Radi cale middelen om er een einde aan te stellen, heeft, trouwens geen der sprekers naar voren gebracht. Er is slechts één middel t de land bouw moet op denzelfden voet ge steld worden als de nijverheid. Een tweede zeer belangrijk vraag stuk dat op het XVIII' Interna tionaal Congres te Dresden werd behandeld, is de rol van de vrouw in den landbouw. We durven mee- nen dat deze kwestie werkelijk niet genoeg de aandacht heeft ge trokken. We zullen beginnen met een mees terlijke uiteenzetting van Mw dr A. von Strantz. Zij heeft het na tuurlijk over wat in Duitschland gebeurt, doch zij raakt enkele al- gemeene princiepen aan, die we ook, wanneer we de toestanden in België zullen schilderen, zullen kunnen aanwenden. Mevrouw A von Strantz van Pomo- ritz, in Saksen, is verbonden aan het Staatsinstituut voor het onderzoek in zake de bedrijvigheid van de vrouw in den landbouw. Zij is dus uiterst goed geplaatst om te spreken over de midde len en de maatregelen die moeten geno men worden om het werk van de land bouwers vrouwen te verlichten. Zij deed het dan ook op meesterlijke wijze. In de jaren toen de werkloosheid Duitschland nog teisterde, had de land bouwersvrouw het hard te verduren. In den loop der laatste jaren is in dezen toe- i stand geen verbetering getreden. Inte- i gendeel. Naar gelang het gebrek aan arbeidskrachten toenam, werd de taak van de landbouwersvrouw zwaarder. De maatregelen genomen met het doel de lasten die op haar schouders we gen te verlichten, moeten er naar stre ven de arbeidsvoorwaarden te verbete ren. Het tekort aan arbeidskrachten moet goedgemaakt worden door technische hulpmiddelen en betere organisatie. Het gebruik van machines alleen is niet vol doende om de nagestreefde verlichting te bereiken. De zorgen van de vrouw besteed aan de leden van de familie, aan de dieren en de planten en die, op de hoeven, geheel ten laste vallen van de vrouw, kunnen nooit volledig door ma chines verricht worden. Machines kun nen helpen, maar lossen het vraagstuk niet op. Als eerste maatregel komt het er op aan helpsters aan te werven. De moei lijkheid schuilt in het feit dat alleen be proefde helpsters de noodige hulp kun nen verleenen. Jonge meisjes moeten minstens een jaar leeren eer zij werkelijk van groot nut kunnen zijn. Gedurende een jaar moet de landbouwersvrouw dus de beginnelinge helpen en leeren. Op de tweede plaats komt de tech niek. De mekanisatie van het boerenbe drijf is voor de jeugd van heden een aanmoediging om zich aan den land bouw te wijden. In mijn lange ondervinding hebben al de opzoekingen betreffende den arbeid op het veld uitgewezen dat de vrouw dezen arbeid aanziet als de zwaarste en de pijnlijkste, niet alleen omdat hjj het uiterste eischt van de menschelijke kracht, maar vooral omdat hij de vrouw van haar huis verwijdert, waar hare aanwezigheid noodiger is dan op het veld. Het komt er dus op aan, in de eerste plaats, de vrouw te verlossen van den veldarbeid, althans in de mate van het mogelijke En de arbeid moet ver anderd worden in dien zin dat de vrouw niet meer aan vaste uren gebonden is om haar deel van den gezamenlijken arbeid te leveren, doch dat zij dit deel kan ver richten na haar werk in huis of stal te hebben gekweten. Hier dringt het ge bruik van machines zich op. Tegen woordig zijn er machines voor bijna alles wat er op het veld te doen is. De ar beidskrachten kunnen weliswaar niet geheel uitgeschakeld worden, doch in ruime mate verminderd. En Mevrouw Dr von Strantz haalt hier talrijke voorbeelden aan, die we niet zullen aanhalen daar zij goed gekend zijn. Door het gebruik van machines, ver volgt zij, kan men dus de vrouw verlos sen van den- harden veldarbeid. Vele kleine landbouwers, zal mij opgeworpen worden, kunnen zich dergelijke groote uitgaven als de aankoop van machines daarstelt, niet getroosten. In het Zuiden van Duitschland dringt de aankoop door de coöperatieven en tusschen geburen onderling zich op. Voor de heel kleine boerderijen bestaan er vele kleine ma chines waarvan de aankoopprijs niet zeer hoog is en toch een groote vermin dering van den arbeid daarstellen. In de hoeve zelf heeft de vrouw meer als werk genoeg. En wat zij daar te doen heeft kan niet worden uitgesteld. Hier kan de techniek slechts weinig hulp bieden. Organisatie komt hier beter te pas. Alles wat vervoer betreft moet ge- mecaniseerd worden en daar waar zware vrachten moeten verplaatst worden, moet de techniek ter hulp komen. Door den aanleg van vervoermiddelen, van hefmachines kan de oogst schier geheel binnengebracht worden zonder dat de vrouw een hand uitsteekt. Daarvoor moet men vooral beroep doen in grootere mate dan het totnogtoe ge beurde op de electrische kracht, vooral met het oog op de verlichting van het werk van de vrouw. Hebben de mannen reeds uitgerekend wat het ver voer van water van de vrouw aan in spanning kost En hoe gemakkelijk is daaraan niet te verhelpen En dit geldt niet alleen voor de stal lingen waar iederen dag honderden en honderden liter water noodig zijn dit geldt ook voor de keuken. Overal waar men water van doen heeft, moet men het zonder veel inspanning kunnen bekomen. Moeilijk is dit niet. Het water laat zich gemakkelijk leiden. Ook de kwestie van de warmte moet in bijna alle hoeven de aandacht trekken. De middelen om warmte te doen ont staan zijn meestal primitief. Hebben de mannen hier ook reeds uitgerekend wat het de vrouw aan arbeid kost hout en kolen aan te sleuren Dit zijn slechts enkele punten die ook voor de Vlaamsche boerinnen hun belang hebben. Met een goede dosis goeden wil kan de arbeidsduur van de landbouwers vrouw verminderd worden. Hare ge zondheid zal er veel bij winnen. We geven toe dat het niet van van daag op morgen kan gebeuren. Deze veranderingen vragen in de eerste plaats een groote geldbelegging. Nochtans, wat gedaan kan worden, moet gedaan worden. Het lijdt geen twijfel dat de taak van de landbouwersvrouw veel te zwaar is. Deze taak moet verminderd worden. Alle mogelijke middelen om tot dit resultaat te komen, moeten aange wend worden. Dit is een stem van de vele die te Dresden dit onderwerp behandelde de volgende week zullen we nog een andere klok laten hooren. Van heden af zijn in magaziin be schikbaar 1. Lange Raap-zaad. 2. Ronde Raap-zaad. Beide soorten van gekende*Kweekers mogen aan de leden aanbevolen worden. Wij moeten bij de belanghebbenden aandringen om ten spoedigste hun hoe veelheden te koopen, daar de voor raden niet groot zijn. Opgepast dus j IIUWJUUUUU TELEFOON i 267. 1 Vorig Huidig recht recht Het XVIII' Internationaal Landbouwcongres te Dresden.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1