De Valorisatie der Gr aang e wassen Dc zware nieuwe Belastingen Afschaffing van hel Groot grondbezit op Sicilië. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo d oor de Landbouwers ZITDAG Gelijke steun voor alle Granen. De oasis wordt een barre woestijn. Wat gedaan met ons fruit I Landbouwers, Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U i Zeiven ZONDAG 6 OOGST 1939. Prijs 35 cetlem 21ste JAARGANG Ni 1074 Abonnementsprijs 15 Ir. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai» 4* Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Deze hangende kwestie wordt met den dag belangrijker, naarmate de internationale markt der granen zich ontwikkeld en het oogstseizoen vordert. Er wordt in ons land veel gesproken van de tarwe Alleman schijnt akkoord dat de tarwe dient gesteund, dat de verbouwers onder den vorm van loonende prijzen of van premiën dienen geholpen. Van de rogge wordt weinig of niet gesproken, alhoewel de roggever- bouwers der zandstreken evenzeer dienen gesteund dan de tarwekweekers. De bewering als zouden de roggeverbouwers op loonende manier hun granen aan vee en varkens kunnen voederen is een ketterij die we reeds tien tallen keeren hebben weerlegd. We beweren dat de tarweboer in het afgeloopen jaar bij machte voor iedere zak verkochte tarwe 250 kg. rogge te koopen, indien het nuttig scheen dit graan voor vee- of varkensvoeding te gebruiken. De roggeboer was dus ten zeerste benadeeld, en het moet uit zijn die onrechtvaardigheid. We drukken erop dat de regeering dient rekening te houden met toestand onzer rogge- en gerstekweekers en dat deze in dezelfde mate als de tarweboeren moeten worden gesteund, onder gelijk welken vorm. Naar onze meening dienen de prijzen van tarwe en rogge slechts 10 15 fr. de 100 kg. te verschillen. Indien de handel in tarwe vrij was, zooals nu het geval is voor rogge, zou onze inlandsche tarwe hoogstens 60 65 fr. verkocht worden, gezien de vreemde tarwesoorten in den vrijen handel 50 tot 60 frank kwoteeren tegen 50 tot 55 fr. voor de rogge. De vooruitzichten voor de wereldmarkt van granen zijn eerder slecht. Men voorziet algemeen een zakking der steeds zóó lage prijzen en onze regee ring zal de noodige maatregelen moeten treffen, ten einde de graanverbouwers in ons land te beschermen; We vragen echter gelijkheid voor alle graangewassen en hopen dat de verschillende landbouwersgroepen, de volksvertegenwoordigers en boe renleiders onze vraag zullen steunen. was hem met den bedragen. Deze schikking geldt vanaf ITALIË 1938. 2) Andere belastingen op het inkomen. Verschillende andere wijzigingen wer den ook gebracht aan de mobiliënbelas- ting, de bedrijfsbelasting en de aanvul lende personeele belasting. Daar zij en kel gansch uitzonderlijk onze landbou wers aanbelangen, zullen we deze wijzi gingen hier niet uiteenzetten. Een bepaling wenschen we nog aan te stippen n.l. deze betreffende den ter mijn binnen denwelke de belastingsplich- tige de terugbetaling kan vorderen van de overbelastingen, voortvloeiende uit een stoffelijke vergissing begaan door een beambte van het bestuur of uit dub bele inrekeningbrenging. Deze termijn bedroeg tot heden drie jaar, aanvang nemende vanaf den datum van het aan slagbiljet. Deze termijn van 3 jaar wordt door het koninklijk besluit afgeschaft. De be zwaarschriften tegen de belasting die nen voortaan ingediend binnen de zes maand na ontvangst van het aanslag biljet of vóór 31 Maart volgende op het dienstjaar waarop de belasting betrek king heeft. Grootsche ontginningsplannen. (3' Bijdrage.) In onze nummers van 23 en 30 Juli 11. hebben wij een beknopte uiteenzetting gegeven der bijzonderste wijzigingen gebracht door het koninklijk besluit van 3 Juli aan de registratie- en zegelrech ten, aan de met het zegel gelijkgestelde taksen en aan de rechtstreeksche belas tingen. In deze bijdrage handelen wij over de bijzonderste wijzigingen ge bracht aan de belasting op het inkomen. 1) Grondbelasting. Luidens artikel 12 der samengeorden- de belastingswetten op het inkomen, was het belastingsbeheer gehouden op verzoek van den belastingsplichtige de grondbelasting onder zijne pachters en huurders te verdeelen tegen betaling van 2 frank voor elk waarschuwingsuittrek sel aan lederen pachter of huurder ge zonden. Het nieuw koninklijk besluit schaft met ingang op 6 Juli 1.1. deze bepaling af. De ontvanger zal dus voortaan rechtstreeks de grondbelasting invorde ren bij den eigenaar, doch deze behoudt het recht er de terugbetaling van te vor deren van zijnen huiïtder of pachter, in dien de pacht of huurovereenkomst de grondbelasting ten laste legt van den huurder. Wat van deze wijziging te denken Deze vereenvoudigt alleen het werk van den fiscus. Voor onze pachters is zij absoluut geen verbetering, doch veel eer een nadeel. Sedert 1928 heeft Redt U Zeiven met klem gevraagd dat de grondbelasting door de wet uitsluitend ten laste zou gelegd worden van den eigenaar. Ons standpunt is afdoende gemotiveerd door volgende redenen 1) Volgens de wet is de grondbelas ting een belasting slaande op het inko men van onroerende goederen. Daar de eigenaar dit inkomen geniet, is het onder fiskaal oogpunt logisch en billijk dat hij alleen die belasting betaalt. 2) Het vermogen voor den eigenaar de belasting af te wentelen op zijn pach ter heeft voor gevolp dat de eigenaar zich weinig bekommert over de juiste vaststelling van het kadastraal inkomen en de nauwkeurige bepaling der grond belasting. Hij betaalt immers toch zelf de belasting niet. 3) De terugvordering door den eige naar van en de verdeeling van de grond belasting onder zijne huurders geeft dik wijls aanleiding tot vergissingen, ja soms zelfs tot gewilde misbruiken, zoodat de pachter aan den eigenaar meer betaalt dan de belasting slaande op den eigen dom welke hij gebruikt. De verdeeling der grondbelasting door den fiscus zelf was tegen dit euvel nog een waarborg. Nu deze niet meer door de belastings ambtenaren zelf mag geschieden, wordt de deur wijd open gesteld voor on nauwkeurigheden, ja zelfs overdreven berekening door den eigenaar van de grondbelasting te betalen door zijne pachters. 4) Men werpe niet op dat de eigenaar, onder vorm van verhooging van den pachtprijs, tegen zijn pachter de belas ting zou verhalen welke hij niet meer te zijnen laste kan leggen. Wij geven het graag toe. Doch de oplossing welke wij voorstaan schept minstens een klaren toestand. Daar hij alleen vóór zijne pacht staat, zal de huurder duidelijk weten wat het gebruik van het land of hofstede hem kost en of hij er den gevraagden pachtprijs kan aanbesteden. Wij blijven dan ook meer dan ooit bij ons standpuntde grondbelasting dient door de wet uitsluitend ten laste gelegd van den eigenaar met formeel verbod voor deze laatste haar ten laste te leggen van den huurder of pachter. De vorige belastingswetten bepaal den dat wanneer het verschil tusschen het kadastraal inkomen van onroerende goederen en hunne werkelijke huurop brengst ten minste 10°/o bedraagt van het kadastraal inkomen, de belastings plichtige vermindering van belasting kan bekomen, evenals de fiscus eene verhoo ging der grondbelasting kan toepassen. Ingevolge het nieuw koninklijk besluit moet dit verschil thans minstens 15 °/o Ondanks alle onheilspellende voor zeggingen over een totale of gedeeltelijke mislukking van het fruit, mogen we ons toch, nu de Junival voorbij is en de oogst in aantocht, verheugen in een groote opbrengst. Die opbrengst zal zich ongelukkiglijk meer uitdrukken in kilo dan eigenlijk in geld zoodanig dat we mogen zeggen, dat er voor een gewonen fruitkweeker, die 't zoo maar half en half en doet, geen goede jaren meer te verwachten zijn. Voor een beroepskweeker, die zijn fruit- boomen goed verzorgt en hierdoor prachtig fruit wint, dat hij behoorlijk geassorteerd, even prachtig weet in te pakken en aan te bieden is er nog wel wat te verdienen. Voorzeker de massa opbrengst zal ook de prijzen van 't uitgelezen fruit naar omlaag drukken, maar 't publiek, dat op den dag van heden reeds beter is onder legd en gezond, zuiver en fraai gekleurd fruit naar waarde weet te schatten, zal toch gaarne hoogere prijzen betalen om iets te kunnen verorberen dat waarlijk aangenaam van smaak, fijn van aroma en mooi van uiterlijk is. We weten wel dat er aan uitvoer van fruit niet veel meer te denken valt en alles of toch het overgrootste deel op onze inlandsche markten moet aan den man gebracht worden, doch prima waar, die enkel en alleen nog toelating zou krijgen om de grenzen of den oceaan over te steken, kan nog bij machte zijn om onzen uitvoer te doen toenemen, zonder vrees voor den kweeker van met verlies te moeten werken. Vergunningen mogen zoo maar niet aan den eersten den besten toegestaan worden, enkel uit voerders die met hun uitgelezen waar en oordeelkundige fruitkeuze bekwaam zijn aan ons Belgisch fruit faam te geven en deze hoog te houden mogen hiervoor nog in aanmerking komen. 't Is met de fruitteelt als met de hop teelt, enkel de befaamde kweekers die hun waar opperbest verzorgen en zich weten aan te passen aan de tijdsomstan digheden, zullen alleen nog bij machte zijn het vol te houdende anderen zullen het, de eene wat vroeger dan de andere, opgeven. Dit wil nu juist niet zeggen dat we ons fruit aan spotprijzen moeten afgeven noch het moeten laten rotten op of onder de boomen, noch het op den mesthoop moeten smijten of aan de dieren ver voederen, neen, er staan nog andere wegen open, ge kunt fruitconfituren of geleien maken, ge kunt fruitdranken maken, ge kunt het steriliseeren of in koelkamers of kassen laten bewaren of zelf wat achteruit houden. U begrijpt dat het niet in onze be doeling kan liggen over dit alles nadere bijzonderheden te verschaffen of er lang over uit te weiden, enkel wilden we wel wat uitleg verschaffen over het vervaar- (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Sicilië zal over tien jaar bevrijd zijn van het latifundium. Mussolini. Voor den voltalligen ministerraad en de hooge leiders van de facistische partij heeft Mussolini onlangs een uiteenzet ting gegeven van zijn plannen, die, naar zijn eigen woorden, het oude eiland, dat den overgang vormt van Italië naar Afrika, zijn verloren welvaart zal terug geven. Na al hetgeen de Duce gedaan heeft voor den landbouw, kan ons dit niet verwonderen. Hij grijpt met sterke hand in. Zijn plan drulscht regelrecht in tegen de belangen van vele grootgrond bezitters. Indien Franco in Spanje de zelfde politiek kan doorvoeren, dan zal zijn regiem duren. Sicilië is een groot eiland in de Mid- delandsche Zee, ten Zuiden van Italië, waarvan het gescheiden is door de Straat van Messina, die op sommige plaatsen slechts 3 km. breed is. Lang voor Christus geboorte kende Sicilië een groote beschaving en een groote welvaart. De geschiedenis van Sicilië is boeiend als een roman. Syra cuse, thans nog de hoofdplaats van het eiland, werd gesticht door een Griek meer dan 700 jaar vóór Christus. Tijdens de eerste Punische oorlogen (264-241 en 218-210) veroverden de Ro meinen het welvarend eiland. Ieder jaar moest het eiland graan aan Rome leve ren. Van toen af is de geschiedenis van Sicilië deze van Rome. Sicilië werd leeg geplunderd en de welvaart ging te loor. Wie zou twijfelen aan de rampzalige gevolgen van de Romeinsche overheer- sching, herleze Cicero, daar waar de groote schrijver zijn beschuldigingen tegen Verrus uit. Syracuse, die eens met Alexandrië de grootste handelsstad de Helleensche wereld was, was, twee eeuwen Romeinsche uitbuiting, tot een arm gehucht vervallen. Rome, dat in Sicilië een graanschuur zag, heeft daar het grootgrondbezit inge voerd. Onmetelijke gebieden werden het eigendom van één meester. Na het verval van Rome werd Sicilië, in het jaar 440 van onze tijdrekening, door de Vandalen overrompeld, in 493 door de Gothen, later door de Turken en de Arabieren. Toen brak er een betere tijd aan. In 1050 werden de Arabieren van het eiland verjaagd door de Noor mannen. In den loop der volgende eeuwen verwisselde het eiland nog me nigmaal van meester, tot, in 1860 Gari baldi, aan het hoofd van internationale avonturiers en Italiaan sche revolution- nairs, zich meester maakte van Sicilië en Napels en het ten geschenke gaf aan koning Victor-Emmanuel. Sicilië werd een provincie van het ééne Italië. van na Grootsch is de opzet van Mussolini, grootscher dan de ontginning der Pon- tijnsche moerassen en van de Romeinsche Campagna. Op Sicilië leeft schier het tiende deel van de bevolking van Italië in een toestand die een schande is voor een groot land. Daaraan heeft het groot grondbezit schuld. De menschen op Sicilië zijn daglooners. Een eigen stuk land kunnen ze niet meester worden, omdat de grootgrondbezitters er niets van verkoopen. Mussolini kent het euvel van het grootgrondbezit en hij zal er ook een einde aan maken. Grootsch is zijn plan. Binnen tien jaar zullen 20.000 eenvou- dige boerenwoningen met stallen en verdere toebehoorsels worden gebouwd i en aan de bewoners dier huizen zal in totaal 500.000 hectaren grond in be werking worden gegeven. In sommige gevallen zullen zij in een tijdsbestek van 10, 20 of 25 jaar eigenaars van hun stuk grond kunnen wordenin andere gC' vallen blijven zij pachters van de tegen woordige grootgrondbezitters. De lati- fundia of grootgrondbezit worden niet altijd onteigend alleen wanneer de bezitter zich onwillig toont om zijn medewerking te verleenen tot het wel slagen van de ontginning. Want zoover is het gekomen, dat het welvarende en vruchtbare Sicilië van twintig eeuwen geleden, terug voor een groot deel moet ontgind worden. Staat de bezitter deze actie in den weg, dan wordt zijn bezit geschat en verliest hij, na ontvangst van het hem toekomend bedrag, alle rechten. Werkt hij echter mee, dan is er voor hem van verlies geen spraak. Indien hij niet over de middelen beschikt om de ont ginningswerken door te drijven, dan kan hij van ontginningsmaatschappijen kre dieten verkrijgen, of wel voert deze maatschappij de werken uit, waarna hij zooveel van zijn waarde sterk vermeer derd bezit kan terugkrijgen als zijn mid delen hem toestaan. Daar de latifundisten meestal over weinig kapitaal beschikken, zal wel het laatste systeem worden ge volgd, zoodat hun bezit meestal kleiner van omvang zal worden. Men raamt dat een som van 1 milliard noodig zal zijn voor de ontginning, terwijl de staat nog 600 millioen zal moeten besteden aan den aanleg van landwegen, bruggen,enz. Naarmate het werk vordert, zullen dorpen worden gesticht met scholen en kerken en raadshuizen en partijlokalen. Thans bezitten 787 eigenaars een derde van den grond van het geheele eiland. 173 van deze grootgrondbezitters zijn eigenaars van in totaal 285.000 hec taren, dat is een zesde van het eiland. Latifundia van meer dan 4000 hectaren zijn geen uitzondering. Deze grootgrond bezitters wonen te Palermo, te Syracuse, te Rome of zelfs buiten Italië en laten hun bezit beheeren door een rentmeester gabelotto genaamd. Daar zij niet over de middelen beschikken om hun enorme eigendommen rationeel te be bouwen, wordt het land verwaarloosd. Langs de kust bijv. heerscht een weelderige plantengroei. Sinaasappel- gaarden strekken zich eindeloos uit en de toeristen, die niet in het binnenland doordringen, dragen het beeld mee van een rijk land. In het binnenland kent en echter slechts twee producten tarwe en boonen. De oogsten zijn ma ger. Hoe zou het ook anders kunnen. Niemand heeft liefde voor den grond. De arme daglooners wonen in armzalige dorpen, tien tot twintig km. ver van het land dat zij bewerken. Aan deze daglooners zal een eigen huls en een eigen stuk land gegeven worden. En wat een Siciliaansche boer uit een eigen stuk land weet te halen, kan men zien aan de oasissen die tus schen de steppen der latifundia liggen en het bezit zijn der kleine eigenaars, kan men zien aan hetgeen de Siciliaansche uitwijkelingen in Tunis hebben tot stand gebracht. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 6 Oogst van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand-Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.„ de zaken behandelt. leest en verspreidt UW BLAD I TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1