AMMONIAKSULFAAT BERICHTEN MELKHANDEL LANDBOUW- Het fiskaal regiem van de suiker. Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs Provinciale Veeprijskamp van hier en elders» Zomersproeten Zondng óOogst 1939 De officieele tekst van de eerste besluiten tot regeling van den eindelijk verschenen. Het Staatsblad van 29 Juli 11. bracht eindelijk den cfficleelen tekst der besluiten tot reglementeering van den melkhandel, welke een paar Franschtalige bladen reeds over enkele dagen publiceerden, nog vóór ze met het handteeken van den Koning werden bekleed. Hieronder volgt een beknopte samen vatting dezer besluiten. Over het nut dezer bepalingen zullen wij onze ziens wijze uiteenzetten in een volgende bij drage Eerste besluit betreffende de distributie van verbruiksmelk. Dit koninklijk besluit in dato 27 Juli gevolgd door het ministerieel besluit van 28 Juli behelst volgende voorschriften Vanaf 1 September a. st. moet ieder melkverkooper in bezit zijn, hetzij van een vergunning, hetzij van een distribu tiekaart afgeleverd namens den Minister van Landbouw door den Nationalen Zuiveldienst, Kruidtuinlaan Nr 57 A, Brussel, en aan den melkverkooper ter hand gesteld door het gemeentebestuur van den zetel van zijn bedrijf. A) Moeten voorzien zijn van een ver gunning alle personen, (melkerijen, melkhandelaars, winkeliers enz) die. voor eigen rekening melk verkoopen hetzij rechtstreeks aan den verbruiker, hetzij aan een tusschenpersoon. B) Moeten voorzien zijn van een di stributiekaart 1) De melkveehouders die de uitslui tend in eigen stallen gewonnen melk verkoopen buiten hun bedrijf. 2) De aangestelden (te werk gestelde personeel) die de melk verkoopen of uit venten voor rekening van hun werkge ver houder der vergunning b.v.b. voor rekening van een melkerij, van een melk handelaar of zelfs van een melkveehou der. De familieleden van den titularis der vergunning ontsnappen niet aan deze verplichting. Zij worden gelijk gesteld met aangestelden en moeten persoonlijk drager zijn van een distributiekaart. Uit wat voorgaat blijkt dat vrijgesteld zijn van de vergunning en de distributie kaart 1) De personen (voortbrengers, fabri kanten. handelaars) die uitsluitend con- servemclk verkoopen, met uitsluiting van eigenlijke melk (volle melk, afge roomde melk). 2) De melkveehouders die uitsluitend op hun bedrijf zelf de in hun eigen stal gewonnen melk verkoopen. 3) De melkveehouders die de uitslui tend in hun eigen stal gewonnen melk verkoopen, leveren of vervoeren aan of naar personen of inrichtingen die zelf deze melk niet verbruiken. Bvb. de landbouwer die de melk van zijn eigen koeien aan de melkerij ver koopt, of in een winkel afzet. 4) De aangestelden die de melk uit- verkoopen voor rekening van hun werk gever in de inrichting zelf van dezen laatste. De vergunnings- en distributiekaar ten worden door het gemeentebestuur afgeleverd mits betaling eener vergoe ding onderscheidelijk van 100 en van 20 frank. Deze kaarten zijn geldig voor één jaar, gaande van 1 September tot 31 Augustus. De opbrengst dezer ver goedingen wordt overgedragen aan den Nationalen Zuiveldienst, onder afhou ding ten voordeele van het gemeente bestuur van 5 frank per kaart. De vergunningskaarten zijn in drie strooken verdeeld, waarvan de eerste bewaard wordt door het gemeentebe stuur, de tweede afgeleverd wordt aan den melkverkooper en de derde aan den Nationalen Zuiveldienst. Bij afstand van handelsbedrijf wordt de vergunning door den overlater aan den overnemer afgegeven en worden op de vergunning de noodige aanteekenin- gen gemaakt nopens naam, voornamen, woonplaats van den overnemer. Wegens beschadiging kan de vergun ning- of distributiekaart door het ge meentebestuur hernieuwd worden tegen betaling onderscheidelijk van 20 en van 10 frank. Indien de oude titel niet kan terug bezorgd warden is de volle ver goeding van 100 of 20 frank verschul digd. Elke vergunning of distributiekaart afgeleverd na 1 September is slechts gel dig tot 31 Augustus daarop volgend. In dien zij afgeleverd wordt vóór 1 Maart is de geheele vergoeding verschuldigd indien zij afgeleverd wordt na 1 Maart is slechts de helft verschuldigd. Elke titelhouder van vergunning of distributiekaart, overnemer, aangestelde of plaatsvervanger moet Belg zijn of ten minste drie jaar in België gevestigd zijn. De aanvragen tot vergunning of dis tributiekaarten dienen gericht aan het gemeentebestuur. Het koninklijk besluit verleent aan den Minister van Landbouw de macht de hygiënische en technische voorwaar den vast te stellen waaraan de houders der vergunning en der distributiekaar ten moeten voldoen. Benevens de tijdelijke of definitieve intrekking der vergunning of der distri butiekaarten voorziet het koninklijk be- s'uit vrij zware geldboeten en gevange nisstraffen voor inbreuken op zijne be palingen. Tweede besluit betreffende het minimumgehalte botervet voor de verbruiksmelk. Het ministerieel besluit van'28 Juli 1.1. bf paalt dat de te koop gestelde, te koop geboden of ten toon gestelde, voor den verkoop gehouden, verkochte, geleverde of voor den verkoop vervoerde volle verbruiksmelk, een minimum-gehalte botervet moet hebben van 30 gram per liter. Zijn aan deze verplichting niet onderworpen 1de melkveehouders die de uitsluitend in hun eigen stal gewonnen melk ver koopen, leveren of vervoeren aan per sonen cf inrichtingen, die zelf de melk niet verbruiken (b.v. melk geleverd door de landbouwers aan de melkerijen). 2) De melkveehouders, die de uitslui tend in hun eigen stal gewonnen melk op hun bedrijf zelf verkoopen. 3) Voorloopig en tot tegenstrijdige bepaling zijn insgelijks vrijgesteld van voormelde verplichtingde melkvee houders die de uitsluitend in hun eigen stal gewonnen melk rechtstreeks aan den verbruiker, buiten huu bedrijf verkoopen of leveren. I Teneinde de suikerbeetplanters eene 1 vergelding te geven voor de ongunstige opbrengst van den laatsten oogst, heeft het koninklijk besluit van 22 Juli ver schenen in het staatsblad van 26 Juli 11. volgende regeling ingevoerd Ten beloope eener maximahoeveelheid van 25 millioen kg. suiker ingevoerd en I ten verbruike aangegeven tot en met j 15 October a.s., wordt het tolrecht ver- minderd op 100 frank per 100 kg. De aldus toegestane vermindering van 60 frank per 100 kg. of totaal 15 millioen frank moet door de suiker- fabrikanten en raffinadeurs uitgekeerd worden aan de planters van inlandsche suikerbeeten van het werkseizoen 1939- 1940. Uit het verslag aan den Koning be helzende de motiveering van bedoelden maatregel lichten wij volgende beschou wingen t Gedurende het werkseizoen 1938-39 is de voortbrengst van inlandsche suiker zeer ontoereikend geweest. Zij heeft in ronde cijfers en uitgedrukt in kristalsui ker slechts 174.000 ton bereikt, tegen 217.000 en 214.000 ton onderscheidelijk gedurende de seizoenen 1936 37 en 1937-38. Die toestand is te wijten aan oorzaken waarbij de planters niet be trokken zijn. Deze laatsten hadden een minstens even groot aantal ha. bezaaid als de vorige werkseizoenen, maar de opbrengst van de beeten in gewicht en suiker heeft onder de weergesteldheid en onder sommige beetenziekten te lijden gehad. Aangezien het Belgisch suikerver- bruik 220.000 ton beloopt, zal door in voer van suiker uit het buitenland in het tekort moeten worden voorzien. Ten beloope van dezen invoer, zullen de Belgische planters niet in aanmerking komen voor de te hunnen bate bij de wet van 24 November 1937 uitgevaar digde beschermingsmaatregelen welke, door vermindering van accijns gepaard met invoering van een bijkomend in voerrecht op suiker, op een ondersteu ning van 60 fr. per 100 kg. binnenlands verbruikte suiker uit inlandsche beeten neerkomen. Het nadeel dat de landbouwers des wege ondergaan, wordt nog verergerd door de bijna algeheele vernietiging van wintergraan ingevolge den hevigen vorst van den afgeloopen winter. Deze vernietiging heeft de landbou wers genoopt in de plaats van gezegd graan iets anders te telen, onder meer beetwortelen, waardoor men volgend seizoen voor een suikervoortbrengst zal staan welke de behoeften van het land te boven gaat. Welnu, de planters zullen voor het overschot, doordien hetzelve zal dienen uitgevoerd, evenmin van de bescher mingsmaatregelen genieten, zoodat zij van die zijde een nieuw nadeel zullen ondergaan. Anderzijds zal de Staat op de in te voeren vreemde suiker een tolrecht van 160 frank per 100 kgr. heffen, terwijl hij slechts op het accijnsrecht (60 frank) had mogen rekenen, ingeval suiker uit in landsche beeten ware verbruikt geweest. Hij zal dus 100 fr. per 100 kgr. suiker aanwinnen door de ongunstige omstan digheden welke de inlandsche suiker voortbrengst hebben doen slinken. Ook schijnt het maar billijk dat, ten bate van de planters, afgezien wordt van het deel van gezegde aanwinst dat overeenstemt met de beschermingsmaat regelen waarvan dè planters bij een nor malen beetenoogst zouden genoten heb ben. Wij keuren dezen maatregel volko men goed, daar wij hem zelf in dit blad hebben aanbevolen. De suikerbeetteelt is echter in hoofdzaak een cultuur der groote landbouwbedrijven en der rijke gronden. Mogen wij van onze regeering een even groote bezorgdheid verwach ten ten opzichte van de bedrijfstakken die vooral belang opleveren voor onze kleine boeren. Wij bedoelen hier vooral de veeteelt, de groententeelt, de aardap pel- en fruitteelten, de boomkweekerijen en meer andere takken van de kleinere bedrijven. En hier denken onze Vlaam- sche boeren met verbitterd gemoed te rug aan de schamele aalmoes van 12 millioen frank die hun werd toegewezen toen het mond- en klauwzeer hun vee, bijzonderste bron van hun inkomen, zwaar heeft geteisterd. - REGLEMENT - Art. 1. De Provinciale Landbouw- kamer voor Oost-Vlaanderen, in samen werking met het Verbond der Vee- kweeksyndikaten en met het Provinciaal Verbond der Veebonden, richt een Provincialen Rundveeprijskamp in te Gent, op Vrijdag 8 September 1939, te 9 uur stipt (in het Feestpaleis. Park). Art 2. Om aan de prijskampen te mogen deelnemen moeten de dieren aan de volgende voorwaarden voldoen a) Ingeschreven zijn in het Stamboek of in het geboorteboek. b) Geprimeerd of geklasseerd zijn in een prijskamp ingericht in uitvoering van het Provinciaal Reglement op de vee verbetering. c) Eigendom zijn van een kweek- maatschappij of van een kweeker bij een Verbond aangesloten. d) Benevens de voorwaarden, moe ten de stieren, om toegang te hebben tot de prijskampplaats, geringd zijn en met sterke middelen geleid worden. Art. 3. De tentoonstellers moeten de schetskaarten en de officieele bewij zen der melkkontrool voorleggen. Alleen de koeien waarvan de melkopbrengst is vastgesteld gedurende 300 dagen door het Verbond der Veekweeksyndikaten, en tenminste een theoretische boterop- brengst van 150 kg. bedraagt, mogen aan de prijskampen voor melkkoeien deelnemen. Art. 4. Als basis voor de beoor deelingen wordt de standaard van het ras genomen. Daarbij maakt de Jury, voor bet beoordeelen der melkkoeien, gebruik van een puntenschaal, in de welke de raskenmerken, de standen en de gang voor 40 t.h., de slachteigen- schappen voor 30 t.h. en de melk- en vetopbrengst voor 30 t.h. zullen tus- schenkomen. Voor de beoordeeling der melkeigen- schappen, worden alléén aangenomen de certificaten van opbrengst, afgeleverd door het Verbond der Veekweeksyndi katen. Art. 5. Inschrijvingsbulletijns zijn ter beschikking op het Secretariaat van het Verbond en bij de gewestelijke se cretarissen. Deze bulletijns. nauwkeurig ingevuld, moeten vermelden a) Naam, voornaam en woonplaats van den tentoonstellen b) Stamboeknummer, naam en ouder dom van het dier en de categorie waarin het mededingt. j Deze bulletijns moeten, behoorlijk in gevuld, ten laatste vóór 25 Augustus, aan het Secretariaat, 21, Akkergem- straat, te Gent, gestuurd worden. Het inschrijvingsrecht is bepaald op 10 fr. per dier en moet bij de inschrij ving gestort worden op de postcheck- rekening nr 961.78 van het Provinciaal Verbond der Veekweeksyndikaten. Art. 6. Alvorens tot de prijskam- i pen toegelaten te worden, moeten de dieren een sanitair onderzoek ondergaan. De dieren zullen op Vrijdag 8 Sep tember. te 8 uur, op het tentoonstellings terrein moeten aanwezig zijn. Art. 7. Het vervoer, het voeden, verzorgen en bewaken der dieren, zijn ten laste van de deelnemers. Art. 8. Voor elk dier wordt een volgnummer afgeleverd. Deze nummers blijven gansch den duur van den prijs kamp aan den kop gehecht. Een dubbel van dit nummer zal op het kruis van het dier aangebracht worden. Art. 9. Het Inrichtend Comiteit is niet verantwoordelijk voor ongevallen die zouden overkomen aan de dieren zelf, of die door dezen aan derden zou den veroorzaakt worden ter gelegen heid van den prijskamp. Art. 10. De premiën voorzien door het programma worden slechts toege kend, indien de waarde van de dieren zulks verrechtvaardigt. Art. 11. Onder de voorwaarden voorzien in voorgaand artikel en op i voorstel van de Jury, mag het Inrich- j tend Comité de niet toegekende pre- miën van een prijskamp overbrengen naar een anderen waarvan het aantal premiën onvoldoende blijkt. Art. 12. De beslissingen van de Jury zijn zonder beroep. Art. 13. Alle niet voorziene geval len worden zonder beroep door het Inrichtend Comité beslecht, hierbij re- kening houdend met de richtlijnen en de besluiten van het Departement van Landbouw. Namens het Bureel d. Landbouwkamer: H. Van de Velde, Ondervoorzitter, Voorzitter van het Inrichtend Comité. J. Menschaert, Secretaris. - PROGRAMMA - 1* prijskamp Stieren hebbende meer dan zes tanden. 7 prijzen fr. 500, 400, 300, 310, 200, 200, 200. 2e prijskamp stieren met 3 tot 6 tan den. 13 prijzen fr. 400, 300, 250, 250, 200,200.200,150,150,150, 100, 100, 100. 3' prijskamp stieren met ten hoogste 2 tanden. 13 prijzen fr. 300, 200, 150. 150, 100, 100, 100. 75. 75. 75, 50,50,50. 4e prijskamp Gecontroleerde melkkoei en van allen ouderdom, gekalfd hebben de na 15 Maart 1939. 12 prijzen: fr. 400, 350, 300, 300, 200, 200, 200, 100, 100, 100. 100, 100. 5e prijskamp Gecontroleerde melk koeien van allen ouderdom, gekalfd heb bende vóór 15 Maart 1939. 12 prijzen fr. 400, 350. 300. 300, 200, 200, 200, 100, 100, 100, 100, 100. 6' prijskamp Koeien en vaarzen met 3 tot 6 tanden. 18 prijzenfr. 300, 250, 200. 200. 100, 100. 100, 75, 75. 75. 75, 75, 50, 50, 50, 50. 50, 50. 7' prijskamp Vaarzen met ten hoog ste 2 tanden. 11 prijzen fr. 200,150,100 100, 1C0, 75, 75. 75. 50, 50, 50. 8e prijskampFamilieprijskamp. Lot gevormd door 6 dieren die onder ling tot den 4n graad, met elkaar ver want zijn. De mededinger mag het lot naar goed dunken samenstellen. Bij de beoordee ling worden de uitslagen der melkcon- trole van het lot in aanmerking geno men. 1200 fr. premiën. N. B. De medalies zullen uitge reikt worden door het Inrichtend Co mité onmiddellijk na de prijskampen. De prijzen zullen per postcheck uitbe taald worden. Mond- BINNENLAND en klauwzeer. Toestand van 24 Juli tot 30 Juli 1939:. Antwerpen 1 haardenBrabant 1 haard; West-Vlaanderen 13 haar den; Henegouwen 13 haarden; Oost- Vlaanderen 12 haarden; Limburg 6 haardenLuik 2 haarden; Namen 1 haardLuxemburg 1 haard. Totaal50 haarden. Vorige week 48 haarden. Week van 10 Juli tot 16 Juli 61. Week van 3 Juli tot 9 Juli 44. Week van 26 Juni tot 2 Juli 58. Week van 19 Juni tot 25 Juni 53. Week van 12 Juni tot 18 Juni 52. Week van 5 Juni tot 11 Juni 66. Ministerie van Landbouw. Nationale premiën in 1939. De juty belast met het toekennen der Nationale premiën in 1939, zal vergade ren ter gelegenheid van dé veulenprijs kampen door de provinciale paarden- kwtekmaatschappijen ingericht 1) In de le omschrijving (Zandstreek), te Herenthals, op Vrijdag 1 September. 2) In de 2' omschrijving (provincie Brabant) te Brussel, slachthuis van An- derlecht op Zondag 24 September. 3) In de 3e omschrijving (provincie West-Vlaanderen), te Oostende, Polo plein, op Zondag 17 September. 4) In de 4e omschrijving (provincie Oost-Vlaanderen en gedeelte der pro vincie Antwerpen in de leemstreek ge rangschikt), te St Amandsberg, op Zon dag 10 September. 5) In de 6e omschrijving (gedeelte der provincie Luik in de leemstreek gerang schikt), te Luik, op Maandag 18 Sept. 6) In de 7e omschrijving (gedeelte der provincie Namen in de leemstreek ge rangschikt) te Namen, markt van Ve- dritv op Zaterdag 16 September. 7) In de 8' omschrijving (gedeelte der provincie Limburg in de leemstreek ge rangschikt) te Tongeren, op Dinsdag 12 September. 8) In de 9' omschrijving (Leistreek), te Libramont. op Zondag 27 Augustus. De inschrijvingen dienen op speciale formulieren uiterlijk 10 dagen vóór den vastgestelden datum per aangeteekenden brief aan het Ministerie van Landbouw, Veekweekdienst, nr 3, Middaglijnstraat, te Brussel, gestuurd te worden. Een ont vangstbewijs wordt aan de deelnemers verzonden. De formulieren voor de in schrijving zijn ter beschikking der kwee kers bij den hoogervermelden Dienst en bij de Rijks veeteeltconsulenten. Voor den Minister De Directeur-Generaal, E. Warnants. Rijkstuinbouwschool Vilvoor de. 1' studiejaar. Hebben de over- gangsproeven van het 1' naar het 2' studiejaar afgelegd Met de grootste onderscheiding Mr George André, van Elsene. Met groote onderscheiding M. Hin- dricq Marcel, van Ghislenghien. Met onderscheiding: MM. Bazier Jean, van BeuzetDelvaux Robert, van Morlanwelz Scheerlinck Maurits, van DenderhoutemCoulier Louis, van WestendeVercruysse Amaat, van PuursTaylor Cyrille, van Taplow (Eng.); Loumaye Jules, vanSaulzoir (Fr). Hebben voldaan MM. Luypaert Georges, van Schaarbeek Kahn Wal ter, van Wiesbaden (D.)Heylen Pier re, van Itegem 2* Studiejaar. Hebben de over- gangsproeven van het 2enaar het 3' stu diejaar afgelegd Met groote onderscheiding M. De Batty Michil, van Brussel. Met onderscheiding MM. Bodson Louis, van La Préalle-HerstelHansen Arsène, van Toernich Huybrechts Willem, van Antwerpen. Hebben voldaan MM. Deboe Guy, van VorstBourlez Paul, van Ronse. 3' Studiejaar. Uitgangsexamen. Bekwamen het diploma van Tuinbouw kundige Met groote onderscheiding MM. Leemans Jan, van Hombeek Vander- waeren René, van Bierbeek Meerber gen Marcel, van Leuven Mollemans Hendrik, van Strombeek Jans Alfons, van Messelbroeck. Met onderscheiding MM. Lambers Frans, van Beveren-Waas Catry Ge orges, van Mouveau (Fr.)Lhoest Emile, van Roubaix (Fr.) Peeters Jean, van HoeilaartGahide Leopold, van Hollain Vermeulen Frans, van St Ste vens-Woluwe; Olbrecht Albert, van Croydon (Eng,)Pellegrin Roger, van Vilvoorde. Hebben voldaan MM. Van Dyck Eugéne, van AnderlechtPattijn Fred dy, van Willebroeck Kesler Gustaaf, van BrusselBorgne André, van Leval- Trahegnies Claes Frans, van Bertem Barvoets Pierre, van LakenDe Goeyse Frans, van Kapelle o/d Bosch Van den Heuvel Frans, van Willebroek Balis Henri, van BrusselRoelant Alfons, van Schaarbeek Dupont Marcel, van Hoeilaart Dockx Louis, van O. L. Vr. Waver. SPRUTOL- De MINERALEN wezig zijn in de welke aan- uitstekende phosphaatinhoudende meststof het «THOMASSLAKKENMEEL* zijn onontbeerlijk voor het normale leven der planten. (Ingezonden.) verdwijnen spoedig door 'n pot In alle Apotheken.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3