De Wanmolen van Sus Roskam Bank voor het Denderland Gemengde Berichten ■■H Weet U A. Gheys Zoon Men moet weten Gustaaf Vidts Maag - Nier - Baarmoeder Water-Ader- Navelbreuk Fabricatie en levering Firma Emile Schelfhout A. DUM0NCEAU 27, St jorisstraat, Aalst Tel» 1013 Kleine Aankondigingen Plaatsing van Silo's» Invoervergunningen voor tuin- bouwprodukten. Bij koninklijk besluit van 29 1.1. wor den volgende tuinbouwproducten vanaf 1 Augustus onderworpen aan invoer vergunning Artisjokken, eierplanten, kampernoe- liën en Japaanscbe andoorn. Komkommers en augurken, aardappe len, versche groenten, gedroogde groen ten, versche abrikozen, bananen, versche krieken en morellen, citroenen, oranje appelen en dergelijke, aardbeziën, me loenen. versche perzikken en bloedper- zikken, versche peren en -appelen, ver sche pruimen van allen aard, druiven, niet afzonderlijk getarifeerde vruchten; bloembollen, knobbels, wortelknollen en wortelstokken van bloemplanten plan ten en struiken voor broeikassen en voor open grondbloemen, knoppen, loof werk, bladeren, kruiden en twijgen voor bloemtuilen of voor versieringen. Indien dit koninklijk besluit bedoeld is als maatregel tegen de overtolligen in voer van groenten uit Nederland komt hij als vijgen na Paschen omdat hij te laat het licht ziet. Slechts op den afztt van boonen en kabuiskoolen kan hij nog een guastigen invloed uitoefenen. Op voorwaarde dat hij, tijdig en met de noodige soepelheid wordt toegepast, kan hij nog iets uithalen ten bate van onze fruitteelt. Ten opzichte van den overdreven in voer van tuinbouwproducten uit Neder land werden door onze tuinbouwers nog andere eischen gesteld nl. 1) maatrege len tot eerbiediging door de Nederland- sche invoerders der minimumprijzen 2) toepassing der vergunningstaks van 10 °/o ad valorem; 3) grondige wijzigin gen aan het Belgisch Nederlandsch con- tingenteeringsakkoord. Op de cfficieele afkondiging of invoe ring dezer maatregelen zijn wij nog steeds wachtende. Naar "De Boer» van 29 Juli 1.1. meedeelt, onderhandelen zijn politieke afgevaardigden sedert einde Juni 1.1. met de bevoegde regeerings- instanties voor het bekomen dezer maat regelen, blijkbaar zonder ander resultaat als beloften. Waarop wacht de Boerenbond om door daden de regeering te verplichten tot het treffen van maatregelen die de levenseischen van onzen tuinbouw vrij waren VEREEN IGDE-ST ATEN Zware schade veroorzaakt door de droogte. De droogte die in de staten New- York, New-Jersey, Pensylvania en de zes staten van Nieuw-England sedert 27 dagen heerscht, heeft enorme schade aangericht aan de landbouwteelten. De experten schatten deze schade op meerdere tientallen millioenen. De helft van den aardappeloogst is verloren gegaan in de staten New-York en New Jersey. Een millioen ton haver werd verwoest inden staat New-York. De stad New-York lijdt onder ge brek aan groenten en de prijzen stijgen geweldig. Honderde kleine landbouwers uit de oostelijke staten zijn geruineerd. Men meldt ook een vijftigtal bosch- branden. KANADA. De wolvooribrengst. Voor 1938 wordt de wolproductie in Kanada geschat op 80.263 kwintalen tegen 79.065 kwintalen in 1936. De gemiddelde wolproductie bedroeg 4,9 kg. per schaap. heeft nagelaten. Wij kunnen nog mededeelen dat ter j gelegenheid van het H Bloed Spel de Basiliek vsn het H. Bloed voor het pu bliek toegankelijk zal zijn en de kostbare relikwie ter vereeriog uitgesteld, iederen dag der opvoering van 10 tot 12 en van 15 tot 17 uur. Voor al UW0 Bankbewerkingen» Geldplaatsingen» ii i "mi Uitwisselen van Koepons, enz. enz. Zult U den voorkeur geven aan de ZEKERHEID. GEHEIMHOUDING en AANGENAME BEDIENING Aangenomen door de Bankcommissie. BULGARIJE. De uitvoer van landbouwpro- dukten. Dank aan het bijzonder gunstig we der belooft de oogst van alle producten uitstekend te zijn. In den loop der vorige maand werd bijzonder opgemerkt dat Engeland bij zonder veel belang stelde in de Bulgaar- sche productie van aardbeziepulp,waar van het Duitsche Rijk tot nu toe de voornaamste kooper was. Dit jaar heeft Engeland 7000 ton van die waar gekocht. Duitschland slechts 5000 ton. Deze maand werd tusschen Bulgarije en Duitschland een overeen komst gesloten voor de levering van 50.000 ton tarwe namelijk 20.000 ton oude en 30.000 ton nieuwe. De betaling gebeurde langs de clea ring. De onderhandelingen met Italië gevoerd voor de levering van tarwe zijn afgesprongen, Italië weigerde aan Bul garije den zelfden prijs te betalen als aan Hongarije, welke prijs die van de wereld markt met 40 °/o overtreft. ROEMENIE De uitvoer van granen. De totale uitvoer van granen, zaden en onderproducten bedroeg voor de eerste vijf maanden van 't loopend jaar 848.075 ton, onderverdeeld als volgt Engeland 266.738 ton. Duitschland 109.726 Italië 98.302 Griekenland 90.205 België 74.403 Nederland 68 046 Denemarken 31.222 Frankrijk 17.488 Anderelanden 91.945 Deze cijfers toonen aan dat Engeland veruit de bijzonderste afnemer blijft, al hoewel de uitvoer naar Duitschland en Italië in stijgende lijn gaat. De maïsoogst. De laatste regen heeft de maïsteelt zeer bevorderd. Indien het weder gun stig blijft, wordt een rekordoogst ver wacht welke 500.000 wagons zou over treffen. Voor de XXs Ijzerbedevaart. VOORLOOPIG PROGRAMMA Zaterdag 19 Augustus 1939: Aan den voet van den IJzertoren 20 uur Uitzending van Vlaamsche liederen en internationale muziek. 21 uur Aankomst van den Estafet- tenloop van den Vlaamschen Blauw- voetbond. 21.30 uur; Vredesoptocht van de jeugd Volledige belichting van den IJzerto ren. De Toren zal tot 23 uur bestijgbaar zijn. Zondag 20 Augustus 1939 XXe Bedevaart. Hulde aan allen die voor Vlaanderen hebben geleden. Voormiddag 11 uur stipt, Nele luidt, plechtige H. Mis in open lucht medege zongen door de massa in de IJzervlakte (Missa brevis) ter nagedachtenis aan onze gesneuvelden en voor den wereld vrede. Begin der IJzerplechtigheid. Ba zuingeschal. 1. Gezamenlijke uitvoering van O Kruise den Vlaming...» 2. Inleiding, door Voorzegger-Pro grammaleider J. Platteau. (De teksten voor het Volksspreekkoor zijn van dich ter F. Vercnocke). De bedevaarders herhalen telkens de laatste woorden van den voorzegger (zie programmaboekje). 3. Gezamenlijke uitvoering van Het lied der Vlamingen (Emmanuel Hiel Peter Benoit). 4. Gezamenlijke uitvoering van het Wilhelmus van Nassauwe 5. Toespraak namens het Verbond V.O S. door Karei De Feyter. 6. Gezamenlijke uitvoering van Mijn Vlaandren heb ik hartelijk lief (Th. Coopman G. T. Antheunis). 7. Bekendmaking van de namen der nieuwe toetredende gemeenten. 8. Hulde aan allen die voor Vlaan deren hebben geleden; "Onze boeien zijn onze eer Toespraak door P. Steeg mans, oud gevangene van Fresnes. Eed van "Trouw aan Vlaanderen». Nationale en internationale bloemen hulde. Gezamenlijke uitvoering van het Be devaartlied: "IJzerpsalm» (F. Vercnocke, A. Meulemans). 9. Toespraak door Dr. Fr. Daels, namens het Bedevaartcomité. 10. Laatste tocht der oud-V. O. S. sen-vaandels. Gezamenlijke uitvoering van "Vaar wel mijn Broeder» (Hubertus Waelrant). Optocht van de Vlaamsche Oud- Strijders-vlaggen. Gezamenlijke uitvoering van de Van Rijswijcks-marsch (Julius De Geyter- Peter Benoit). De Vlaamsche Leeuw. Alle liederen worden uitgevoerd onder leiding van toondichter A. Meulemans. Namiddag: Van 15 uur af: Muziek- uitzending in de IJzervlakte. Op de Markt: (tusschen 15 en 16uur) Zang- en muziekuitvoering; (van 16 tot 17 uur) Beiaardconcert, door A. Moe- naert. 's Avonds: 20 uur: Doorloopende mu- ziekuitzending in de IJzervlakte. Volledige belichting IJzertoren (be stijgbaar tot 22 uur). Het Comité van de t Bedevaart naar de Graven van den Ijzer. ge. Het Heilig Bloed-spel te Brug- Dit jaar is Brugge het Mekka der vreemdelingen. Van alle landen van Europa en ook van over de oceanen ko men talrijke bezoekers, aangetrokken door de groote kunstmanifestaties die er plaats grijpen. Niet één verlaat de Memling-Tentoonstelling zonder zijn groote bewondering uit te drukken voor de aldaar tentoongestelde meesterwer ken van de wereldvermaarde Vlaamsche schilderschool. Aan den anderen kant lieten reeds duizenden en duizenden vreemdelingen, vooral uit Nederland, Frankrijk en En geland hunne plaatsen voorbehouden voor de openluchtvertooningen van het H. Bloed-Spel, dat verleden jaar in het buitenland een zeer geweldigen indruk Verleden Zondag avond werd ons land door een echt hondenweer geteis terd. De schade aan den oogst toege bracht is bijzonder groot. Ook waren hier en daar menschenlevens te be treuren. In Engeland heeft men thans de handen meer dan vol met de terroristen van het Iersch Republikeinsch Leger. Geregeld hebben er bomaanslagen plaats. 't Moet voor de Britten zeker geen prettig gevoel geven. Althans een van te dansen op een vuurberg... die in wer- j king is. Een Amerikaansche bommenwer per sloeg te pletter op den grond De drie inzittenden vonden den dood. Door een handig maneuver wist de piloot nog tijdens, alvorens den grond te kussen, een dertigtal huisjes te ontwijken. De ramp ware anders niet te overzien geweest. De Canadeesche vijfling heeft een maandelijksch inkomen van 20.CC0 dol lar. In ieder geval meer dan wij met hard werk kunnen verdienen 1... De bladen melden dat de toestand tusschen Polen en de Vrijstad Danzig weer verscherpt is. De herrie rond deze stad is een ware nachtmerrie voor Europa en den vrede geworden- Desondanks gelooven we dat geen land daarvoor in oorlog zou willen treden. Tusschen Hongaarsche en Roe- meensche grenswachten werden geweer schoten gewisseld, 't Ware voor de rust van Midden-Europa beter als die venten ginder wat minder hooge vurigheid hadden. In Amerika wordt de strijd tegen de gangsters onverbiddelijk doorgevoerd. Het hoofd van staatsvijand nr 1, zekere Lepke. werd op prijs gesteld voor ander half millioen frank, zoodat een ware jacht op hem ontketend is. Die kerel beleeft zeker geen rooskleu rige dagen, en moet zich zoowat voelen als een haas die door duizenden jacht honden achterna gezet wordt. Ook in Frankrijk is een ware men- schenjacht ontstaan, niet op gangsters, maar op spionnen. Zoo werd een dezer dagen een secretaris stenograaf aange houden die de verslagen der Fransche legercommissie aan Duitschland ver kocht had. Fransche werkloozen hebben een vliegtuig gebouwd dat een uursnelhrid van 520 km. kan ontwikkelen. We heb ben ons laten wijs maken dat het vlieg tuig dienst moet doen om met meer ge mak te kunnen gaan doppen. We mel den dit met het grootste voorbehoud, want intusschen is gebleken dat het vliegtuig aan het leger geschonken werd. In de afgeloopen maand Juli von den in Palestina 48 menschen een ge- welddadigen dood door allerlei aansla gen en aanvallen. Anderzijds hebben de 80 joodsche hongerstakers het opgegeven, 't Eten was waarschijnlijk te goed om het zoo maar te laten bederven. De minister-president van Frank rijk gaat er met den groven borstel door. De diensttijd van bet huidige parlement werd verlengd met 2 jaar. Verder schijnt hij een straf te willen doen invoeren van 2 jaar "kot» voor dezen die "lichte,, lie deren zouden zingen. Uitzonderingen vindt men overal. Zoo zijn er ook nog enkele boeren die geen geloof hechten aan de moderne manier van voeden en vetten, en steeds voortgaan geld weg te smijten. Een enkele proef met de samenge stelde voeders en vetten R.U.Z. zal hen nochtans overtuigen dat ze heden een verkeerden weg bewandelen. We gelooven dat tegen dit laatste besluit nogal wat stof zal opwaaien, want voor zoover we weten zijn onze zuiderburen in den algemeenen regel geen partijgangers van zware liede ren... Deze week werd te Beselare een namenlijst op het monument voor Duit sche gesneuvelden onthuld. Mocht in de toekomst, en dit in alge meenen regel en geldende voor alle lan den, het noodeloos blijken nog monu menten te moeten onthullen voor men schen die vallen moeten voor het Va derland Op 4 Oogst l.l. was bet 25 jaar ge leden dat de grootste broedermoord die de wereld ooit gekend heefr, losbrak. 25 jaar na die bloedige les.... En moe ten vaststellen dat thans het oorlogs- spook nog niet verdreven is 1... De schoolmeester gaf een vraag stuk op De afstand tusschen aarde en zon is zooveel km.de diameter der aarde zooveelen daaruit opmaken hoe oud de meester was. Jefke had het rap gevonden Meester gij zijt 44 jaar. Hoe weet ge dat zoo rap Wel meester, ik heb thuis een broer van 22 jaar en die is halfzot 1 Daarmee kon de meester het stellen. Te Nancy kwam een landlcoper zich gevangen geven die bekende in Juni 1937 een man gedood te hebben. Hij had sindsdien geen rustig oogenblik meer beleefd. Ja, het geweten is een zonderling beetje 1 In Amerika grepen erge stakers- onlusten plaats. 3000 stakers kwamen er in botsing met de politie. 34 personen werden ernstig gekwetst. Over stakingen gesproken, hier zetten de agenten van Moscou overal tot staking aan. Maar in het Roode Paradijs zelf worden die stakingen met de doodstraf gestraft Theorie en praktijk 1 Het Spaansche blad "Arriba,, pu bliceerde dees week een artikel dat han delde over den diefstal door Engeland van het Spaansche Gibraltar. Krijgen we misschien na Danzig een Gibraltar-probleem Te Eekloo verdronk op jammerlijke wijze een jonge man onder de oogen zijner vrouw en kinderen. De reddings pogingen van een Eerweerde Heer mochten niet baten. We zijn thans in de maand Augustus, het tijdstip waarop de trekvogels als korenvinken, rietlijsters, muurzwaluwen, haar- en watersnippen ons gaan verlaten om de warmere streken op te zoeken. Door een Antwerpsch blad werd een aanval gedaan tegen de onzinnige jazz-uitzendingen van den Belgischen radioposthet doet opmerken dat de luisteraars die zooveel moeten betalen voor hun toestel, zich verplicht zien Nederlandsche zendposten te nemen waar men heel wat beschaafder klanken te hooren krijgt Attrappe, souris, c'est du lard 1... In de Limburgsche mijnstreek wer den verscheidene personen, allen van vreemde herkomst, aangehouden in ver band met ernstige zedenfeiten. Wanneer zal ons kristene Limburg eens volledig en grondig gezuiverd wor den van al die vreemde smetten Te Antwerpen viel een schilder van zija stelling en overleed bij zijn aankomst in het gasthuis. Een geval uit de vele die men dage lijks ergens in een verloren hoekje van een krant kan vinden. Te O. L. Vr. Tielt werd een houtza gerij in asch gelegd. De schade beloopt ruim 100.000 fr. Het is te hopen voor de betrokkenen dat er verzekering aan wezig is. Hetzelfde Jefke waar we het daar straks over hadden, heeft zijn meester nogmaals een kwade poets gespeeld. De meester vroeg een spreekwoord aan Jefke. Honderd schoolmeesters, negen en negentig zotten 1 zei Jefke. Een ander 1 blafte de meester die 't steekje gevoeld had. En 't antwoord liet zich niet wachten Wie 't schoentje past, trekke 't zich aan 1 dat ge U in volle vertrouwen en aan matige prijzen een allerbeste NAAIMACHIEN met vijf jaren ernstige waar borg kunt aanschaffen? Wendt U tot het oud gekend Hul» AALST, Kattestraat, Onze beste merken PHOENIX - PFAFF zullen U volle voldoening geven, Herstellingen aan alle systemen van machienen. Spoedige bediening. Altijd goede occasiemachienen in magazijn. Telefoon 954 Let op het nummer. dat om goed te koopen, men niet mag verloren loopen. Koopt dan uit de eerste hand. Dat is tegen hooge prijzen gekant. Een naaimachiez inlegbare kop, ron de spoel, kost slechts 1250 fr. Kleerma kers- en snelmachines aan 1850 fr. Allen met tien jaar waarborg. Ook goede occasiemachienen vanaf 250 fr.. in het HUIS VESTA 22» Kattestraat. 22. Aalst. KOOPERS, vergeet niet dat hetgeen ge zoekt zeker wel te vinden is in onze rubriek Kleine Aankondigingen VERKOOPERS, weet wel dat U soms honderden franks kunt winnen in den verkoop uwer waren door aankon diging in De Koornbloem Vergeet niet er 5 fr. bjj te voegen. J en Groote Prijs Tentoonstelling Parijs-Vincennes 1931. Tentoonstelling Brussel 1935 Groote Prijs. NIEUWE BREVETTEN België van 30 Juni 1933 Frankrijk van 3 Ja nuari 1934; Luxemburg van 4 Jan. 1934. Onze toestellen en corseletten van gansch bijzonderen aard tegen alles tot hedendaags uitgevonden worden toege past met allen waarborg en matigen prijs. Specialist A. Duatouceau ontvangt van 9 tot 2 uur te DENDERMGNDEden 3d* Maan dag der maand. Hotel Regent (statie). SOTTEGEM de 2" Dinsdag der maand Hotel Pelit Bruxelles Statie. GENTalle Vrijdagen, Gasthof VlaanderenElisabethilaan, 28, (Sint Pietersstatie). AALSTDe l'en 3" Zaterdag "Höte Comte de Flandre Statie. BRUSSEL: alle Woensdagen en Donderdagen en 3da Zondag van 9 tot 3 uur, 65-67, rue de la Meuse, 65-67, bjj de Jubellaan (Kerk St. Remy.) Uitlegboekfe kosteloos op aanvraag van holle Welfsels voor stallingen. Levering van alle soorten Stalbe- noodigdheden en Bouwmaterialen. Klinkaert.Alle soorten van Buizen. Dakpannen. Vloeren. Cera miek. Fagadesteen. - Faiënce tegels. Effen en gegolfde platen.-^ Ciment, Kalk enz. Boude wijnkaai, 8, AALST» Nieuwe wetenschappelijke ontdekking voor bewerking zonder operatie van alle gevallen van Breuk of verplaatsing door toepassing dag en nacht, zonder gevaar of ongemak, der wonder bare veerlooze toestellen van den Specialist Breukheeler Belgische firma opgericht in 1885. Diploma's, Gouden Medalies i Brussel 1910 Gent 1913 en 1923; Lyon 1914; Antwerpen en Luik 1930. Bekroond voor Eerdiensten met Gouden Medalic der Kroonorde, Jurylid t Buiten wedstrijd GENEZEN PERSONEN Heer Henri MESTDAGH, 327, Wellingstraat te Beeraem. op 7 maand genezen van breuk, doet nu alle werk, zonder baad. M. J. B, VANDENHOUTE, landbouwer te Asbeek-Assche, op den ouderdom van 50 jaren nog genezen aan zakbreuk. Constant GROOTJANS, 28, Ketelmakerstraat, Tienen, zak breuk, volledig genezen. Mr Frans VERNAILLEN, Stokerijstraat, 50, Wijneghem, volledig genezen van twee lies breuken en volledige maagzak king. Vrouw BREYDELS, Wette- ren, zakking der ingewanden gansch op plaats gebracht, doet nu alle werk zonder ongemak. Mr G. FASTRE, Eeuwfeeststraat, 9, Thienen, genezen van maag: akking. Mr VAN NOOTEN ALPH., Beekstraat, 22, te Konlngshoyckt bi] Lier, genezen van water breuk, doet alle werk zonder ongemak. Wilt gij gelijk duizenden die onze methode hebben aangenomen HULPVERLOSSING be komen, eerljjk en rechtzinnig behandeld worden, zonder kwakzalverijen of valsche beloften, en mits matige prijs en alle WAARBORG Breng ons een bezoek dat KOSTELOOS i* en U tot niets verplicht.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4