De Ganzenkweek op de Hoeve BERICHTEN AMMONIAKSULFAAT LANDBOUW- i Ik woud' een liedje zingen Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs A van hier en elders* m Zondag 20Oogst 959 öfi K€>ORN0L0fifR Ik woud' een liedje zingen, een liedje van verlangen. 'k Hoor 't in mijn ooren klingen maar 't wil niet in mijn zangen. Ik woud' een liedje kweelen van liefd' en scheidensmart, maar in mijn schorre kele blijft 't hangen steeds, verward. En toch woud' ik mijn ziele doen trillen op mijn tong. Och, dat z'u dan beviele zoo z'u haar liefde zong. Norre Van Noortmael. We hebben zelf reeds meer dan een bijdrage gewijd aan het belang van de ganzen* en kalkoenenteelt op de hoeve. Spijtig is het dat de ganzenteelt in de laatste jaren zoo in achteruitgang is ge- komen. Ten onrechte beschouwt men deze vogels als een soort element alleen maar thuis hoorende op zekere voorname pachthoeven of heerenhoeven. Nochtans kan de kleinste landbouwer enkele ganzen opkweeken en voor schoone prijzen van de hand doen. Wij zijn zelfs geneigd aan te nemen dat ganzenkweek onder oogpunt vleesch- productie veel voordeeliger uitkomt dan kippenkweek. In "Cultura„ verschijnt van de hand van den heer L. De Groote een bijdrage over den ganzenkweek op de hoeve, die we hier zullen laten volgen. Ze kan als bevestiging doorgaan van wat we zelf reeds schreven over dit onderwerp. De gans, aldus de heer De Groote, is een sterke zwemvogel die zich aan past aan elk klimaat en aan elk regiem uitgezonderd aan dit der opsluiting. Haar ideaal is de volle vrijheid, uitge strekte weiden met beek of vijver. De gans is een bron van inkomsten wanneer het opkweeken oordeelkundig geschiedt. Elk deel kan benuttigd worden het dons, de pluimen, het vleesch, het vet, de lever, het bloed en zelfs de inge wanden deze laatste goed gezuiverd, worden gemengd 'met het bloed, ge stoofd en vormen een lekker gerecht dat in Frankrijk zeer gezocht wordt en "Plnganade„ wordt genoemd. Er bestaan verscheidene ganzenras- sen en men kan zeggen dat elke streek een eigen ras bezit. We zu'hn hier slechts spreken over de nutrassen, waar van de eene bestemd zijn als gebraad, de andere om vetgemest te worden. De kweekmethoden kunnen in de volgende regels samengevat worden Kweek der jonge ganzen tot den ouderdom van 20 25 dagen. Verblijf op de weide of op het veld tot het einde van den groeitijd. Voorbereidend regiem voor het vet mesten en eindelijk het vetmesten. Het is best, om te gelukken, niet aan verwante dieren te nemen, uit de groe pen die in hun tweede legjaar zijn. Ge woonlijk bestaat de verhouding in ééa haan voor 3 4 hennen. De leg begint midden Januari om einde April te eindigen. Het aantal eieren door elke hen gelegd is verschillend en schijnt in omgekeerde verhouding te staan met de grootte der ganzen. Voor de gewone rassen is het gemiddeld aantal veertig. Omtrent in 't midden van den legtijd begeert de legster op haar nest te blij ven, maar het is voordeeligst deze niet te laten broeden opdat de tweede leg- periode niet later zou komen en alzoo minder voordeelig zou worden. Voor het broeden dat 28 dagen duurt, worden de eieren aan hennen of kalkoenen toevertrouwd 6 7 eieren voor de eerste, 12 tot 14 voor de tweede, volgens de grootte van de broedster. Sommige kweekers leggen deze eieren in broedkasten en dit met goed succes. De broedsters, in een rustig lokaal geplaatst, worden tweemaal daags van hun nest genomen een bak met fijne asch en houtskool is ter hunner beschik king om zich hierin van ongedierte te ontdoen. Men moet waken opdat zij zonder te lang wachten terug op de eieren weêrkeeren indien noadig, zet men er een bak of mand boven. De ganzenkuikens zijn bij hun ge boorte bedekt met een schoon dons, en vragen door hun or geduldig gepiep hun eerste voedsel maar zij moeten de eerste 24 uur vasten. Het is noodig hen te leeren eten, door hen op de hoogte van den bek het volgend voer te geven broodkruimels, verschillend groenvoer, fijn gekapte brandnetels, dit alles gemengd met maïsbloem en licht vochtig gemaakt, zonder te vergeten er een weinig kalk- fosfaat bij te mengen. De eetmalen der ganzenkuikens moe ten talrijk zijn, een tiental daags, want zij verteren vlug. Zeer zuiver water wordt ter hunner beschikking gezet in een hoog en smal vat om het nat worden te beletten, wat zoo noodlottig is voor deze jonge kuikens. ('t Vervolgt.) BINNENLAND Mond- en klauwzeer. pms™ Toestand van 7 Oogst tot 13 Oogst 1939: Antwerpen 1 haardenBrabant 1 haard; West-Vlaanderen 11 haar den; Henegouwen 17 haarden; Oost- Vlaanderen 13 haarden; Limburg 7 haarden; Luik 6 haarden; Namen 1 haardLuxemburg 0 haard. Totaal57 haarden. Vorige week 78 haarden. Week van 24 Juli tot 30 Juli 50. Week van 17 Juli tot 23 Juli 48. Week van 10 Juli tot 16 Juli 61. Week van 3 Juli tot 9 Juli 44. Week van 26 Juni tot 2 Juli 58. Week van 19 Juni tot 25 Juni 53. Internationaal Congres voor Huishoudkunde en Opvoed- kunde. Dit congres zal doorgaan te Luik van 27 Aug. tot 10 Sept. Voor 1 en 2 Sept. worden speciaal opvoedkundige dagen ingericht door het Verbond van Huishoudelijke Opvoe ding. Alle inlichtingen te bekomen40, Blijde Inkomstraat, Leuven. land. Duitschland alleen kocht 107.965.000 stuks. Uit die cijfers besluiten dat de voort- brengst verminderd is zou gevaarlijk wezen. Van binnenlandsch verbruik kan geen juiste verrekening aangegeven worden. Provincie Oost-Vlaanderen Bijgevoegde Stierenkeurlnqen in 1939. Bij toepassing van art. 2 van de Pro vinciale Verordening ter verbetering van het rundvee, zullen bijgevoegde stierenkeuringen gehouden worden te Hamme, Dorp, op Zaterdag 9 Sep tember, te 9 uur. Lokeren, Veemarkt, op Zaterdag 9 September, te 10.30 uur. Wetteren, Felix Beernaertplein, op Zaterdag 9 September, te 9 uur. Lebbeke, Kerk, op Zaterdag 9 Sep tember, te 10,30 uur. Eekloo, Markt, op Maandag 11 Sep tember, te 9 uur. Aalter, Statieplein, op Maandag 11 September, te 10.30 uur. Ninove, Markt, op Maandag 11 Sep tember, te 9 uur. Zandbergen, Dorp, op Maandag 11 September, te 10.30 uur. Drongen, Dorp, op Dinsdag 12 Sept. te 9 uur. Landegem, Dorp, op Dinsdag 12 Sep1, te 10.30 uur. P Oosterzele, Klooster, op Dinsdag 12 Sept. te 9 uur. Mere, Dorp, op Dinsdag 12 Septemb. te 10.30 uur. Bassevelde, Dorp, op Woensdag 13 September, te 9 uur. Kluizen, plein bij de brug, op Woens dag 13 Sept., te 10 30 uur. Oudenaarde, Tacambaroplaats, op Woensdag 13 September, te 9 uur. Nukerke. Dorp, op Woensdag 13 September, te 10.30 uur. Deinze, Markt, op Vrijdag 15 Sept., te 9 uur. Zwijnaarde, Dorp, op Vrijdag 15 Sept., te 10.30 uur. i Dikkelvenne, Dorp, op Vrijdag 115 Sept., te 9 uur. Kruishoutem, Markt, op Vrijdag 15 September, te 11 uur. St Gillis-Waas. Kerkplein, op Zater dag 16 September, te 9 uur. Beveren-Waas, Markt op Zaterdag 16 September, te 10.30 uur. Scrijpen, Gemeentehuis, op Zaterdaa 16 Sept., te 9 uur. St Maria-Lierde, Dorp, op Zaterdag 16 September, te 10. 30 uur. N. B. 1) De stieren die tijdens deze najaarskeuringen goedgekeurd worden, moeten in het voorjaar 1940 opnieuw aan de keuring onderworpen worden. 2) Tijdens deze bijgevoegde keurin gen zullen de inschrijvingen van stieren voor het stamboek gedaan worden. De Belgische eferhandel. 13e Provinciale Veulenwed- strijd te St Amandsberg. De provinciale vereeniging "De Paardenkweekers van Oost-Vlaande ren,,. secretariaatVan Hulthemstraat, 55. Gent, richt te S: Amandsberg de 13e Provinciale Veulen wedstrijd in, op Zondag 10 September 1939, te 9,30 u., met steun van Staat, Provincie en Ge meentebestuur. Mededeeling van de Syndikale Kamer. De belangen der fokkerij van het Belgisch Trekpaard. Graaf d'Aspremont-Lynden, Minister van Landbouw, heeft een onderhoud verleend aan de heeren De Donder en Xavier Gilon, Voorzitter en Secretaris van de Syndikale Kamer ter behartiging van de belangen der fokkerij van het Belgisch Trekpaard, die hem den be narden toestand der fokkerij yan het zwaar Belgisch Trekpaard hebben uit eengezet. Die toestand is te wij en aan de moei lijkheden, welke de fokkers ondervinden bij het uitvoeren van hun paarden, we gens tolrechten en contingenteering. De afgevaardigden der Syndikale Kamer hebben de aandacht van den heer Minister vooral gevestigd op den aan zienlijken invoer van slachtpaarden 11.682.100 kg. in 1938. Deze overdre ven invoer berokkent, ingevolge den slechten verkoop der Belgische paarden op de vreemde markten, ernstige schade aan de paarden- en runderfokkerij. De heeren De Donder en Gilon heb ben den heer Minister eveneens doen opmerken, dat die groote invoer van paarden vleesch met geen enkel over eenstemmend voordeel wordt gecom penseerd. Zij hebben er op aangedron gen, dat voortaan de volstrekte com pensatie als regel zou gelden. In den loop van het onderhoud, werd de kwestie eener degelijk ingerichte pro paganda in den vreemde, zorgvuldig onderzocht. Het nut ervan werd be vestigd. De heer Minister heeft medegedeeld, dat het uitvoeren naar Denemarken voortaan mogelijk is, ingevolge het toe kennen van een belangrijk contingent. De uitvoer naar Italië en Hongarije is verbeterd. Die naar Frankrijk heeft lichtjes toegenomen. Wat de invoer van paardenvleesch betreft. Hij is thans ge stegen tot een nog nimmer bereikt peil. Ook dient hij tot een normale verhou ding teruggebracht. Maatregelen daartoe worden onmiddellijk in overweging ge spanningen op dit gebied en zijn er toe gekomen jaarlijks honderden duizendrn kilo Angorawol voort te brengen. In België werd die bron van inkom sten voor de werkende klasse langen tijd over het hoofd gezien. Tot op het einde van 1937 was het Angorakonijn om zeg gens onbekend in ons land. Op dit tijd stip staken eenige kleine kweekers de hoofden bijeen en voerden eenige prach tige kweekdieren in Zij stichtten een kleinveekweekersmaatschappij onder den naam van Angora C'ub van Bel gië Niettegenstaande de meer dan be scheiden middelen der baanbrekers, kon de beweging een spoedige uitbreiding nemen. Heden telt de Angora Club van België meer dan 1600 leden, voor de groote meerderheid werklieden uit de voorsteden en van den buiten. Meer dan 6000 jonge Angorakonijnen zijn reeds ingeschreven in een stamboek en verdeeld tusschen de kleine kweekers. Tijdens de zeven eerste maanden van dit jiar bedroeg de wolvoortbrengst een waarde van 75.000 frank en werd ver kocht aan Belgische spinnerijen. 75.000 frank werden reeds verdeeld tusschen eenige honderden kleine men- schen in ruil van een weinig bijwerk en van voeder dat ze voor de 9/10 vinden in afval van keuken en tuin. 75.000 fr. heeft onze nijverheid minder uit het land moeten zenden voor aankoop van grond stoffen. En we staan hier aan een begin. Weldra zullen de Belgische kleine kwee kers aan de vraag onzer Nationale Nij verheid kunnen voldoen en een plaatsje innemen op de Internationale Markt die voor die grondstof zeer bedrijvig is. Het ekonomisch en sociaal doel van dezen kweek kon niet aan onze openbare besturen ontsnappen. De gemeente An- derlecht, waar de Angora Club van België het leven zag. is de eerste der Belgische gemeenten om dezen kweek aan te moedigen. Onder haar toezicht en met haar geldelijken steun richt de Angora Club van België zijn eerste interprovinciale wedstrijd voor Angora konijnen in, ter gelegenheid van de jaar markt van Anderlecht, een der oudste en meest bezochte van het land. De wedstrijd zal plaats hebben op 17, 18 en 19 September aanstaande, in de feestzaal der gemeenteschool van de Doverstraat te Anderlecht. Zonder twijfel zal die wijdstrijd een groote volkstoeloop kennen. Allen die in kleinveekweek een verhooging van hun schamele inkomsten zoeken, zullen de 207 mooie Angorakonijnen, die uit alle hoeken van het land te dezer gele genheid naar Anderlecht zullen gezon den worden, komen bewonderen. Zijne Majesteit de Koning heeft zich gewaardigd de inrichters aan te moedi gen met aan den winner van den wed strijd een prachtige kunstmedalie te schenken. artikel 6 der wet van 28 Februari 1882 voorziene straffen. Het verbod is niet toepasselijk op gras en voeders van allen aard, op bie ten, aardappelen, rapen of andere plan ten die niet geteeld worden met het oog op de graan- of zaadopbrengst op de oogsten van gebonden, rechtgezette of opgehoopte graan of graangewassen, noch op de her fstgewassen. Art 5, voorlaatste alinea Bij toe passing van art. 7 der wet van 4 April 1900, zullen ambtshalve maatregelen ge troffen worden tot verdelging der ko nijnen, indien de titularissen van het jachtrecht niet onmiddellijk overgaan tot een ernstige en doeltreffende ver delging van de konijnen met al de mid delen welke de wet te hunner beschik king stelt. Onderhavige verwittiging geldt als een algemeene aanmaning vóór de toepassing van de maatregelen van ambtswege. Bij afwijking van voorgaand artikel 4d, mogen de titularissen van het jacht recht, die bewijzen een jachtwapenver gunning te bezitten, blijven de konijnen schieten in open veld. tot 20 Augustus 1940, op de perceelen die bosschen en wouden vereenigen, welke niet goed afgesloten zijn en konijnen bevatten. De besluiten van het Congres voor fruitteelt. nomen. Verplichtende bestrijding van den coloradokever. De buitenlandsche handel is in af name. De cijfers van 1937 en 1938 be wijzen het kenschetsend. De uitvoer van eieren in 1938 was het kleinst sinds 1930. In 1938 bedroeg de invoer 3 819.000 eieren tegen 5.259.000 stuks in 1937, De daling bedraagt dus 27,4 °/0. De uitvoer voor diezelfde jaren 136 556 000 stuks tegen 210.188.000 stuks in 1937. De voornaamste afnemer was Duitsch- Naar meer welvaart door kleinveekweek. Vele huishoudsters hebben het lastig om de twee eindjes aaneen te knoopen. Meer dan ooit is de kweek van eenige kleine dieren een hulp voor hen die over een hofje of een stukje grond beschik ken. Tusschen de kleine dieren waarvan de kweek tezelvertijd een aangenaam tijdverdrijf buiten de werkuren en een loonend zaakje is, spant ten huldigen dage het konijn de kroon. Het konijn wordt gekweekt voor zijn lekker vleesch, zijn warme vacht en zijn... wol. Het konijn een wolvoortbrenger Voorzeker en zelfs voortbrenger van een wol met bijzondere eigenschappen, die er een artikel van groote waarde van maken, bestemd voor het vervaardigen van kleedingstukken en ondergoed, die hun gelijke niet hebben onder oogpunt van zacht- en lichtheid, van warmtever- schafflag. Het gaat hier om de Angora wol, voortgebracht door het konijn van denzelfden naam. Sinds lange jaren wordt het Angora konijn gekweekt in Frankrijk, Zwitser land en Engeland. Duitschland en Japan deden de laatste jaren groote krachtin- Het ministerieel besluit van 11 Oogst verschenen in het Staatsblad van 13 Oogst behelst volgende voorschriften tot bestrijding van den coloradokever. Alle aardappelteelten gelegen binnen een straal van 10 kilometer der bedrij ven, waarin tuinbouwgewassen geteeld worden voor den uitvoer naar den vreemde, moeten minstens twee maal 's jaars degelijk worden behandeld met lood- of kalkarseniaat of minstens drie maal met contactgiften zooals rotenon- houdende stoffen. De provinciegoeverneurs zijn belast met de uitvoering van dit besluit. Opening en sluiting der jacht. Het ministerieel besluit van 4 Aug. verschenen in het Staatsblad van 10 Aug. bepaalt de data van opening en sluiting der jacht op de verschillende soorten van wild. Wij lichten uit dit be sluit de bepalingen die meer bijzonder onze landbouwers kunnen aanbelangen. Art. 3. Het jagen in de velden, waarop zich graangewassen of andere korrel- of zaaddragende planten bevin den, rijp of rijpend te velde staande, of afgemaaid maar liggend op den grond, is verboden. De overtreders zullen in zonderheid gestraft worden met de bij Op 6 Augustus 1.1. had te Leuven een Congres voor fruitteelt plaats, ingericht door den Belg. Boerenbond, dat druk werd bijgewoond door vooraanstaande personen die belang stellen in de fruit teelt. Na de verschillende voordrachten werden uitvoerige besluiten aangenomen betrekkelijk: 1de bevordering van het binnenlandsch afzetgebied2) de uitbrei ding der afzetmogelijkheden. Wat het eerste punt betreft werden volgende wenschen uitgebracht: Er moet gestreefd worden naar de voort- brengst van de hoogst mogelijke hoe veelheid kwaliteitsfcuit met de laagst mogelijke productiekosten, door het ge bruik van de technische hulpmiddelen, waaronder onder meer worden opge somd a) het vaststellen van aangepaste gewestelijke sortimenten, b) het ver spreiden van variëteitsechte, gezonde, vruchtbare griffds aan fruit- en boom- k weekersc) het doorvoeren van de conttö'e der boomkweekerijken inzake echtheid van onderstam en variëteit d) het aanplanten van betere handels variëteiten, bijzonder van zeer vroeg en laat fruitc) het inrichten van sproei" diensten in den schoot der Vereeniging. 2) De verkoop van ons fruit kan aan zienlijk bevorderd worden door verbe tering der handelsvoorwaarden, onder meer a. Door verruiming van handelskennis en -geest bij de kweekers. b. Door tijdig plukken, behoorlijke sorteering en verpakking. c. De oprichting van goed georga niseerde markten en veilingen. d. Verbetering van het verdeelings- stelsel* e. Gunstige vervoertarieven voor in- landsch fruit door de N.M. der Belgische Spoorwegen. 3) Zoolang aan onze voortbrengers geen voldoende prijs is verzekerd, moet de binnenlandsche markt eerst en vooral hen voorbehouden blijven en op be stendige wijze verdedigd worden tegen abnormale vreemde concurrentie. Wat de uitbreiding der afzetmogelijk heden betreft, worden o.m. volgende maatregelen aanbevolen doelmatige reclame voor meer verbruik van in- landsch fruit, bevordering der nijverhe den voor het verwerken van Minder waardig fruit door a) Verhooging der tolrechten op ge- droogd cn geconserveerd fruit. b) Bevordering der industrieele ver werking van fruit. c) Verlaging der accijnsrechten op het schuimend maken van fruitwijnen, waar aan suiker is toegevoegd voor het gisten. d) AfschafB ag van accijnsrechten bij bereiding van fruit wijnen voor eigen gebruik. Inzake den afzet van fruit in het bui tenland worden volgende maatregelen door het Congres aanbevolen 1) Bij afsluiting of hernieuwing der handelsverdragen gelijke behandeling van de fruitteelt met de nijverheidsbe langen. 2) De onderhandelaars moeten ver gezeld zijn van deskundigen, vertegen woordigers van de voortbrengers. 3) Toekenning van voldoende invoer contingenten en tijdige bekendmaking dezer laatste. 4) Behoorlijke controle op de benut tiging der deviezen toegekend voor den uitvoer van onze land- en tuinbouwpro- dukten. 5) Dringend in voege brengen van controle op kwaliteit, sorteering en ver- De MINERALEN welke aan wezig zijn in de uitstekende phosphaatinhoudende meststof het "THOMASSLAKKENMEEL. zijn onontbeerlijk voor het normale leven der planten. (Ingezonden.) r m i 444

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3