Aanvragen van Plantgoed AMMONIAKSULFAAT O Kruis, in het bloed onzer Vaderen geplant... BERICHTEN LANDBOUW- Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs Aandacht Vraagbaak van hier en elders* De MlNERAUttTTdk^T wezig zijn in de uitstekende phosphaatinhoudende meststof het ZondnQ 27Qoqst 1939 We moeten de aandacht onzer leden vestigen op de volgende punten inzake aanvragen van plantgoed 1° De prijzen zullen bepaald worden in twee of meer tijdstip pen. Het eerste tijdstip gaat van heden tot ten laatste 14 Sept. e.k. Dat wil zeggen dat de prijzen die dees week aan de zaakvoerders overhandigd worden zullen geldig zijn tot 14 September. Nadien zullen de prijzen herzien worden en aangepast aan de omstandigheden 2° De opbrengst der aardappelen in Friesland is zeer groot, maar de meeste soorten zijn te grof gegroeid, zoodat ze minder kleine knollen als vorige jaren zullen geven. Vandaar zijn de prijzen der kleine planters zeer gestegen terwijl we voor grootere maten zeer lage prijzen voorzien. Daar het prijsverschil voor de verschillende sorteeringen zeer groot zal zijn, willen we de aanvragers ter overweging geven of het niet gewenscht zal zijn grooter plantgoed te bestellen. We stellen de volgende maten vooruit waaruit men zal kunnen kiezen Roode Eerstelingen maat 30/40 Eerstelingen 0A ORNBLOBM Wctteren. Felfx Berrnacrfp'ein. op Zaterdag 9 September, te 9 uur Lebbeke. Kerk, op Zaterdag 9 Sep tember, te 10,30 uur. «(T/oSTIK Bintje (Muizen) Krugers Roode Star Industrie Alpha (Van onzen bij zonde ren afgevaardigde). We willen hier voor onze lezers niet zoozeer een technisch verslag geven van het verloop dezer onvergetelijke 2Ce Ijzerbedevaart. Iedereen zal in de bla den het relaas ervan reeds gelezen heb ben. Het is dan ook meer onze bedoe ling onze persoonlijke indrukken neer te pennen. Te Diksmuide, den Zaterdagavond. Daar we reeds meermaals de reis naar Diksmuide vanaf den Zaterdag deden, zijn we dan ook bevoegd om, vergelijkend met vorige jaren, een oor deel te vellen over de opkomst voor de plechtigheden van den vooravond. Rekening houdend met het buiten gewoon goed weder, waren we er om zeggens van overtuigd dat we ons in Diksmuide aan een aangroei van bede vaarders mochten verwachten. We zijn niet bedrogen uitgekomen, onze verwachtingen werden zelfs verre overtroffen. De straten waren zeer ge vuld en de neringdoeners maakten goede zaken. Vooral de jeugd was sterk vertegen woordigd. Dat belooft voor de toe komst van het eeuwige Vlaanderen. Bij onze wandeling door de straten der uit haar puinen herrezen stad, en bij de nadering der IJzerbrug, waren we getuige van de aankomst van een groep estafettenloopers die de boodschap brengen kwam vanuit het verre Lim burg. We willen hier tevens aanstippen, dat reeds den Zaterdagavond verschil lende autobussen toegekomen waren uit Noord-Nederlands* Zoo bemerkten we op de brug een car uit Rotterdam. Het deed ons waarlijk deugd aan 't hart bij die groote belangstelling voor Vlaande- rens grootste dag vanwege onze Noord- Nederlandsche stambroeders. We merkten ook verschillende En- gelsch- enFranschsprekende toeristen op. De jeugd van Vlaanderen betoogt tegen den Oorlog. Daar we wisten dat de Vredesoptocht 5e Nationale Prijskamp voor kweekzwijnen. Deze wordt gehouden op 1 October 1939, om 9 uur voormiddag, te Brussel, Heysel, Eeuwfeestpaleis, voor de kweek- varkens behoorende tot het Groot I Yorkshire en verbeterd inlandsch zwij- nenras. 1 Kongres der Landbouwpers i te Luik. Dit kongres wordt gehouden op Maandag 28 Augustus als de "Inter nationale dag voor de Landbouwpers,,. SecretariaatH.G. Lemaire, Rue du Cornet, 189, Brussel. 28 35 30/40 40/45 28/35 30/40 40/45 40/50 3040 35/45 45 50 30/40 35/45 30/45 4055 30/45 40/55 Industrie van Polen gewone maat Ackersegen Oldenwalder 1° We raden iedereen aan weinig of geen Poolsche te koopen aj omwille van de zorgelooze keuring b) omwille van de onzeker heid in de verzendingen. 2° We raden iedereen aan zoo rap mogelijk hun bestellingen in te zenden dewelke door ons in de beste voorwaarden zullen uitae- voerd worden. 3° Wij verzoeken de aanvragers enkel de letter B te bestellen De B is prima, terwijl de A een luxecijfer is welke slechts waarde heeft voor dezen die hun opbrengsten als plantgoed willen verkoo- pen. De letter C is wat gewaagd voor wat de zekerheid van opbrengst aangaat. I hulde aan dat prachtig werk van volks gezondheid. IOp de vlakte. We hadden ons, in afwachting van j het begin der plechtigheid, neergevleid in de gewezen bloedmeerschen. j De zon straalde fel en onbarmartig J op die duizendkoppige menigte. De I vlakte vulde zich, steeds meer en meer, i en nog immer spuwden de straten de bedevaarders rondom den Toren. Onze oogen volgden droomerig de slanke lijn van Vlaanderens doodenhuis, I en onze gedachten verwijlden bij de bloem van Vlaanderens jeugd, die hier op dezelfde plaats drie jaar lang had gestreden, idealen van recht gekoesterd, vervolgd was geworden en den gruwe- lijken dood gestorven was... zonder recht. I Onze oogen bleven rusten op de leuze der Ijzer jongens "A.V.V. - V.V.K.„ en een wee gevoel kwam ons hart be- sluipen. plechtigheid neemt aanvang. Nele, Vlaanderens/klok, luidde het begin der plechtigheid in. De H. Mis werd vroom door de massa meegezon gen, waarna het eigenlijke programma aanving. We willen niet in[bijzonderheden tre den over de gehouden spreekbeurten, het zou ons waarlijk te ver leiden en de plaatsruimte laat zulks niet toe. Merken we slechts op dat de rede, uitgesproken door den heer Steegmans, oud-gevangene van Fresnes, op ons een indruk gemaakt heeft die, we voelen het, ons altijd zal bijblijven. Hoe Vlaanderens schoonste jongens door vreemde beulen doodgemarteld werden en hoe velen den hongerdood stierven. Gansch Vlaanderens gruwzamen lij densweg trok aan onzen geest voorbij en somwijlen, we bekennen het eerlijk, gingen er rillingen van afschuw, heilige verontwaardiging en tevens van verbe ten fanatisme door onze ziel. Het was dan ook met vuur dat het volk antwoordde op den roep "Hier ons Bloed 1 "Wanneer ons Recht Afscheid. BINNENLAND Provinciale Prijskamp voor Graanveredeling voor Oost- Viaanderen. We vernemen dat de heer Octaaf Redant te Welle, volgende eervolle uit slagen heeft geboekt Rogge klas A. Tarwe klas A. Op deze hoogste onderscheidingen mag de heer Redant ten zeerste fier zijn. Noteeren we dat de zaaigranen van den heer Redant door onze diensten worden verkocht. Het Kongres voor het Ver bond der Belgische Landbouw- kooperatieven wordt gehouden te Luik op 2 September. Verscheidene punten van algemeen landbouwbelang worden er besproken. Provinciale Landbouwkamer voor Oost- Vlaanderen. Veeteeltwee leend te Gent. op de Groote Markt gevormd werd, zoo zakten we naar ginds af om er ge tuige van te zijn. Achter ons richtte de fel belichte IJzertoren zijn ranken bouw hemelwaarts. Op de Groote Markt werd in stilte en stiptheid de stoet gevormd. Twee hagen fakkeldragers flankeerden den eindloos langen sliert van Jonge mannen en meisjes die uiting geven wilden aan hun vredeswil. De trommen roffelden dof en de stoet trok zwijgend naar het IJzerkruis. Geen woord, geen kreet werd gehoord. Maar juist die beklemmende stilzwijgendheid sprak luider en duidelijker taal dan ooit menschenmonden hadden kunnen doen. Onze gedachten toefden, wijl die strakke gezichten in het spookachtig fakkellicht als wassen beelden voorbij trokken, bij den gespannen internationa len toestand, bij het misdadig geknoei der staatslieden, en door onze ziel. door degansche atmosfeer, trilde den niet uitgesproken, maar toch zoo duidelijk voelbaren kreet"Nooit meer oorlog I De bedevaarders komen aan. Zondag morgen. De lucht was hard- 1 blauw en alles beloofde een snikheeten dag. Vanachter ons venster konden we de steeds dichterwordende menschen- I menigte op ons gemak zien drflleeren. Allen in één richting i de Ijzer vlakte. Autobussen reden voorbij. We no teerden namen uit alle deelen van het landLier, Boom, Hasselt, enz. enz. Zelfs verschillende wagens uit de Waalsche provincies. We brachten even nog een bezoek aan de Boterhalle, waar het Vlaamsche Kruis zijn hoofdkwartier had opgesla- gen. We waren in de gelegenheid een kort gesprek af te hooren tusschen de hoofdleiders en vernamen hun inzicht dat ze vandaag zouden vallen als ha- gelbollen Het verloop heeft uitgewe ken dat er inderdaad, door de warmte, veel bedevaarders onpasselijk werden en moesten verzorgd worden. We brengen hier dan ook terloops Na de plechtigheid zakte het volk af. Het zou weer een jaar aanloopen al vorens Diksmuide zijn grooten dag zou kennen. Wij konden zoo gemakkelijk niet scheiden. Toen het eindelijk, bij de avondschemering, ook voor ons tijd werd te vertrekken, bleven we toch nog evenstaan op de IJzerlaan en wierpen nog een laatsten en innigen blik op het Kruis, dat geplant staat in het bloed onzer vaderen... VRAAG. Wanneer en hoe moet ik mijn notelaar snoeien D.B., Assche. De beste en om zoo te zeggen de eenig mogelijke vorm van den notelaar is de hoogstam. Men snoeit hem weinig of nooit. Enkel het droog hout en de te dicht staande takken worden wegge nomen. Die dunning geschiedt in de maand September want in de lente ver liest de boom te veel sap, dat niet altijd goed opdroogt en daar dan niet zelden een invretenden kanker veroorzaakt. Men strijkt de wonden in met roode menie of met griffelwas na ze goed effen gesneden te hebben. L.V Opwijk. De ruiming der grachten of niet-bevaarbare waterloo- pen valt ten laste der aanpalende eige naars. De gemeentelijke verordeningen welke deze ruiming regelen zijn dan ook toepasselijk op boordeigenaars die bui ten de gemeente der ligging van de gracht of niet-bevaarbaren waterloop wonen. Hetzelfde princiep geldt voor de zoo genaamde wegenistaksen welke geheven worden op al de gebruikers der wegenis. Of ook personen wonende buiten de gemeente aan deze taks, in uw geval, onderworpen zijn, hangt af van de basis en de modaliteiten volgens dewelke de wegenistaks wordt gevestigd. Gelieve desaangaande het gemeentelijk belas tingsreglement te raadplegen. Drie groote provinciale prijskampen voor vee, varkens en paarden, zullen de bekroning vormen van al de wedstrij den die in den loop van het jaar in de Provincie Oost-Vlaanderen hebben plaats gehad. Voor deze prijskampen, ingericht door de Provinciale Land bouwkamer en door de Paardenkwee- kers van Oost-Vlaanderen met den geldelijken steun van Staat, Provincie en Gemeente, zullen circa 60.000 frank premiën toegekend worden. De Veeprijskamp zal plaats hebben op Vrijdag 8 September, te 9 uur. in het Feestpaleis, Park, te Gent. Hij zal de elite van den Oost-Vlaamschen vee stapel samenbrengen, want alleen de dieren die geprimeerd werden op een gewonen of gewestelijken prijskamp, mogen er aan deelnemen. De Varkensprijskamp zal insgelijks op zelfden datum, uur en plaats gehou den worden en zal zeer belangrijk zijn, een groote vooruitgang werd immers in den varkenskweek vastgesteld. Verder zal deze prijskamp nog verrijkt worden met eenige in het buitenland aangekoch te dieren. De Paardenprijskamp zal op Zondag 10September, te 9.30 uur. plaatsheb ben teStAmandsberg en grooten bijval genieten. Boven de individueele veulenprijs kampen, worden ook de prijskampen voor de nationale premiën gehouden. Wij zijn er van overtuigd dat, niet tegenstaande de rampen waardoor de veeteelt geteisterd werd, veel dieren zul len ingeschreven worden voor deze prijskampen de Oost-Vlaamsche kwee kers, fier op hun veestapel, werken im mers ieverig mede wanneer het er om gaat een oproep van hunne kweekver- eenigingen te beantwoorden. Wij hopen derhalve dat al de plaat selijke boerenvereenigingen het noodige zullen doen, hetzij door ruchtbaarheid te geven aan voormelde prijskampen, hetzij door het inrichten van autobusuitstap- pen en gezamenlijke treinreizen enz. om hun leden in de gelegenheid te stellen deze nuttige prijskampen op 8 en 10 September bij te wonen. Namens het Inrichtend Comité De Voorzitter, H. Van de Velde. De Rijksveeteeltconsulent, C. Warnants. Redt U Zeiven zet alle kweekers aan bovengenoemde prijskampen te gaan bezoeken. Men vindt er een eenige gelegenheid om veel te leeren en zich te bekwamen in het vak. HET BESTUUR. Bijkomende belasting op rij— wielen, auto's en motorrij wielen. Zooals wij in ons blad meegedeeld hebben, heeft het Koninklijk Besluit van 3 Juli een bijkomende belasting gevestigd op de auto s en motorrijwielen en een rijksbelasting op de rijwielen. De nieuwe belasting bedraagt Voor auto's10 0/o der oorspronkelij ke belasting. Voor motorrijwielen: 10 fr. of 20 fr. per schijf van 150 cm3 cylinderinhoud naargelang de voertuigen dienen tot personen- of goederenvervoer. Voor rijwielen: 10 fr.; voor tandems en tripletten: 15 fr. De betaling van deze taksen moet ge- schieden vóór 20 September a. st. aan de ontvangers die het fiskaal kenteeken of de provinciale veloplaat hebben afgele verd. De betaling mag ook per postcheck geschieden onder nauwkeurige vermel ding van het nummer van het fiskaal kenteeken of van de plaat. Wie betaald heeft, krijgt voor auto's en motorrijwie len een vïgnet dat op het fiskaal kentee ken dient aangebracht, voor rijwielen een briefje dat dient geplakt op het oor spronkelijk kwijtschrift. Het Indexcijfer voor Juli. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen -T,e?d °P de nicuwe basis bedroeg op 15 Juli 1.1.103,5 voor gansch het land tegen 103,1 voor de maand Juni. Volgens de oude wijze van berekening komt dit overeen met 753 tegenover 750 punten. Volgens de officieele mededeeling, werd de stijging voor de maand Juli hoofdza kelijk veroorzaakt door een prijsstijging van de aardappelen, de eieren en de margarine. De jongste beslissing der tar- wecommissie. Rekening houdend met de opmerkin gen verleden jaar uitgebracht door de tarweverbouwers wier pachtprijs bere kend wordt in zakken tarwe, heeft de tarwecommissie voorgesteld den basis prijs te betalen aan den voortbrenger voor nieuwe inlandsche tarwe van den oogst 1939 te bepalen op 105 fr. de 100 kgr. Op de vergadering van 23 dezer wordt een bespreking gehouden over het inmengingsprocent aan nieuwe tarwe en de datum waarop de inmenging een aanvang zal nemen. Verder zal worden onderzocht met hoeveel de basisprijs maandelijks zal worden verhoogd voor het bewaren tot latere levering, en vanaf welke maand die verhooging zal aanvang nemen. Provincie Oost-Vlaanderen. Bijgevoegde Stierenkeuringen in 1939. Bij toepassing van art. 2 van de Pro vinciale Verordening ter verbetering van het rundvee, zullen bijgevoegde stierenkeuringen gehouden worden te Hamme, Dorp, op Zaterdag 9 Sep tember. te 9 uur. Lokeren, Veemarkt, op Zaterdag 9 September, te 10.30 uur. De spotprijzen voor tomaten. De prijzen voor tomaten zijn deze laatste dagen op een uitzonderlijk laag peil gevallen. Voor tomaten uit vollen grond schommelden de prijzen tusschen 40 en 50 centiem per kg. Het hoeft geen betoog dat dergelijke prijzen de voort- brengstkosten niet dekken. Het is dus hoogst tijd dat de Regeering den invoer van vreemde tomaten en van tomaten- puree die aanzienlijk is. ten zeerste be perkt. Zij heeft thans gelegenheid te bewijzen wat de laatste koninklijke be sluiten betreffende de contingenteering der tuinbouwproducten en betreffende de verhooging van het tolrecht op tuin bouwproducten practisch waard zijn. "THOMASSLAKKENMEEL. zijn onontbeerlijk voor het normale leven der planten. (Ingezonden.)

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3