De Wanmolen van Sus Roskam Landbouwmachienen A. Gheys Zoon fcA Aandacht Th. D'HOKER ZONEN, Meire. Wee^I De Stikstofbemestiog van Tarwe en Wintergerst CHILINITRAAT Fabricatie en levering Firma Emile Schelfhout Maag - Nier - Baarmoeder Water-Ader- Navelbreuk Men moet weten Gustaaf Vidts GELD EEN VERSTANDIGE HUISVROUW Plaatsing van Silo's* A. DUMONCEAU DUITSCHLAND Internationaal Zuivelkongres te Weenen. In de maand Mel 1940 zal te Weenen bet Internationaal Zuivelkongres wer den gehouden. Als bijzonderste punten aan de dag orde komen alle vraagstukken, zoowel technische en economische, betrek heb bende op melk en boter. Alle inschrijvingen dienen gezonden aan het Secretariaat 4, Hafenplatz, Berlin S.W. 11. ZWITSERLAND Het 3e Internationaal Kongres voor de Landbouwpers zal in Zurich worden gehouden van 15 tot 17 September. Buiten de zeer belangrijke besprekin gen over de actueele vraagstukken der landbouwpers zal ter gelegenheid van dit kongres verschijnen het "Répertoire Internationale de la Presse Agricole». De deelneming is kosteloos. Men wende zich tot het Verbond der Land bouwpers. 86, Via Regina Elena, Rome. HONGARIJE Inrichting en werking der landbouwkamers. Na den terugkeer aan Hongarije van sommige gebieden welke vroeger toe behoorden aan Tsjeco-Slowakije, heeft de Minister van Landbouw een herver deeling gedaan van de gewesten die in de bevoegdheid vallen van de verschil lende landbouwkamers. De Centrale Landbouwkamer heeft aan den Minister van Landbouw een voorstel gedaan behelzende de aanne ming van een landbouwprogramma ge leid door den staat. Zij gaat hierbij uit van het princiep, dat vermits de staat alreeds geheel den verkoop van land bouwprodukten in het buitenland ter hand heeft genomen, het ook logisch dat hij ook een rechtstreekschen invloec uitoefent op de richting der voort- brengst. De Centrale Landbouwkamer is van oordeel dat zulks des te meer noodzakelijk is- daar de agrarische her vorming zou kunnen leiden tot een ge voelige vermindering der voortbrengst. thans verschillende ontwerpen tot be vordering van den uitvoer naar de landen met vrij muntverkeer, teneinde inzonderlijk het groot verschil te tempe ren tusschen de Joego-SIavische prijzen en deze der wereldmarkt. Vijf verschillende categoriën van maatregelen werden met dit doel ge troffen a) De cfficieele dienst voor ontwikke ling' van den buitenlandschen handel levert thans uitvoervergunningen af voor een zekere hoeveelheid producten naar de landen die hoogere prijzen geven, op voorwaarde dat een andere bepaalde hoeveelheid van zelfde producten uitge voerd worde naar landen met vrij munt verkeer. b) Beperking van den uitvoer van een zeker aantal producten naar clearing- landen, binnen de perken der overeen komsten gesloten met die landen, door te eischen dat deze producten enkel worden verkocht tegen deviezen. c) Vaststelling van een gunstnotee- ring voor de vrije deviezen voortkomen de van den uitvoer naar landen met vrij wisselverkeer. d) Toekenning vanbijzondere premiën voor den uitvoer van vee naar sommige landen met vrij wisselverkeer zooals Egypte en Palestina, door taksen te hef fen op den uitvoer van vee naar de clearinglanden of naar de landen die den invoer van Joego-SIavische producten contingenteeren. e) Verkoop van een zeker aantal Joe go-SIavische producten tegen een prijs blij vende onder deze toegepast op de binnenlandsche markt door de bevoor rechte uitvoermaatschappij. ITALIË. De beteekenis van het han- delsakkoord met Duitschland. De Duitsch Italiaansche handelsover eenkomst, onderteekend op 15 Feb. 1.1., geldt voor het jaar 1939. Zij heeft voor doel de handelsbetrekkingen tusschen beide landen uit te breiden. Tot heden bedroeg de Duitsche uit voer naar Italië ongeveer 3 milliard lire, terwijl Italië naar Duitschland uitvoerde voor een waarde van 2 milliard lire per jaar. Italië betrok in Duitschland kolen voor een waarde van 1 milliard lire en machines voor 600 millioen. De Itali aansche uitvoer naar Duitschland om vat hoofdzakelijk vroege groenten en fruit, hennep en zijde. ROEMENIE De graanpolitiek - uitbreiding van de maïsteelt. Het Ministerie van Landbouw heeft een campagne ingezet tot uitbreiding van de maïsteelt. Met dit doel heeft de Cen trale Vereeniging van Landbouwcoöpe ratie ven speciale leergangen ingericht tot vermeerdering der maïsvoortbrengst. Roemenië is na Argantinië het bijzon derste land voor uitvoer van maïs, en de Roemeensche Regeering is van oordeel ^fat het gemakkelijker zal zijn zich te verstaan met Argantinië nopens de in richting der wereldmarkt voor de maïs dan met de landen voortbrengers van tarwe nopens den uitvoer van deze graansoort. De Staat was verplicht tot heden enorme sommen uitte geven (in 1938-'39: 3,3 milliard leï) om den uitvoer van tar we te steunen, terwijl de Roemeensche maïs gemakkelijk afzet vindt in het bui tenland zonder dat het noodig weze uit voer premiën toe te staan. De beteelde oppervlakte met maïs be draagt ongeveer 5 millioen ha. welke circa 5 millioen ton voortbrengen. De voor den uitvoer beschikbare hoeveel heid bedroeg gemiddeld over de jaren 1923-1935 900.00C ton per jaar. Men verwacht van de verbetering der voortbrengstmethodes een verhoo ging van productie van 1 kwintaal per hectaar, wat de disponibiliteiten voor den uitvoer met 500.000 ton zou ver- hoogen. Het zou bovendien gemakkelijk zijn de beplante oppervlakten aanzienlijk uit te breiden. JOEGOSLAVIË Bevordering van den uitvoer naar landen met vrij muntver- keer. I De bevoegde diensten bestudeeren Zoodat dus verleden Zondag de 20° Ijzerbedevaart plaats had. Meer dan 200.000Vlamingen hebben er deVlaam- sche helden en de martelaars van Auvrours en Fresnes herdacht. Dat is het klinkend antwoord op de hatelijke perscampagne door zekere bla den gevoerd tegen de Bedevaarten en hun leiders. Goed zoo, Vlamingen I We zaten verleden Zondag avond in een drankhuis te Diksmuide, en heb ben er even hartelijk gelachen met de vonds van een dorstige kluchtigaard, die een variatie gevonden had op het Hier ons bloed 1 Wanneer ons Recht?, namelijk door te roepen Hier ons geld 1 Wanneer ons bier Zoodat aan alle ernstige zaken een humoristischen kant is. De diplomaten zijn nu eenmaal zon derlinge charels. Wijl de Britsche en Fransche militaire deskundigen met Rus land besprekingen voerden voor een pact tegen Duitschland, sloot hetzelfde Rusland een handelsverdrag af met dat zelfde Duitschland. Verdrag dat zoowel economische als politieke gevolgen ten gunste kan hebben. Wie zou nu nog twijfelen of de we reld niet stapel zot is Pas een dag later werd de mensch- heid in beroering gebracht door de afkondiging van het Duitsch- Russisch niet-aanvalspakt. De twee uitersten raken zich. Het Hakenkruis verzoende zich met den Hamer en de Sikkel. Het water met het vuur. Wie zou zich thans nog over iets durven verwonderen We durven verhopen dat al onze lezers niets liever hebben dan vrede en zich niet gaarne onnoodig ongerust maken. We geven hen dan ook een gulden raad zij die een radiotoestel bezitten zetten het onmiddellijk af wanneer het "gesproken dagblad,, begint. Want de leugens en de schrikaan- jagerijen die men er in te hooren krijgt zijn waarlijk al te bar... We waarschuwen ook tegen de personen die er een ziekelijk genoegen schijnen in te vinden door alarmeerende berichten de lichtgeloovige lieden in een paniekstemming te brengen. Houdt de hoofden koel en aarzelt niet die onverantwoordelijke sinjeurs hun neus in hun handen te geven. Om nog eens terug te keeren op den raren boel die de wereld is tijdens de laatste 3521 jaar van 's werelds be staan waren er zoo maar eventjes 3253 jaren oorlog en slechts 268 jaren vrede. In andere woordengedurende een eeuw 92 jaar oorlog en 8 jaar vrede. We geven deze statistiek met het noodige voorbehoud een feit blijft echter dat men toch redenen te over heeft om te twijfelen aan de "redelijk heid,, der menschen I Gust heeft blinkende en goed gevleesch- de koeien, terwijl Jef magere sprinkha nen op zijn wei heeft, en nochtans geven ze evenveel uit aan veevoeder. Het is een raadsel dat rap opgelost is als men weet dat Gust aan zijn melkvee het gekende Melkmeel R.U.Z. voedert. Verleden Woensdag sprak onze Vorst zeer wijze woorden. Uit naam der staatshoofden van de verschillende Oslo-landen deed bij een krachtig plei dooi voor den vrede. Hadden we maar meer zulke redevoe ringen, ook in andere landen, de menschheid zou er zeer bij gebaat zijn 1 Een dame die erg dik was en nu een vermageringskuur volgde, klaagde over de dure behandeling. Niks aan te doen madame zei die duitenkliever van een dokter. Ge hebt gij veel uitgegeven alvorens vet te rijn, ge zult gij thans ook veel moeten uitge ven eer ge weer mager zult zijn 1 Het aantal werkloozen in ons land bedraagt voor de afgeloopen dagen 175.385. Er waren eens lieden die België een vruchtbare oasis midden een dorre woestenij noemden. O, die farceurs 1 nieuwe telg van het koninklijk Neder- landsch Vorstenhuis, zal doorgaan op 14 September e.k. Weer een heuglijke dag voor onze Noorderburen in 't verschiet. Een kleine berekening is van groot belang op de boerderij. En nochtans zijn er weinig boeren die even willen nadenken, verre van de rekening te maken. Bij den kweek van zwijnen komt het er op aan met de minste uitgaven de meeste kilos te krijgen, en dit is men verzekerd met de Varkensmeien R.U Z. Waarom niet beproeven Te Moscou bouwt men thans de hoogste wolkenkrabber der wereld. Hij zal namelijk 456 meter hoog zijn. Voorzeker onnoodig bij te voegen dat, moest men er per malheur aftuime len, men meer zou kunnen breken dan één rib. Een Engelschman vertrok een dezer dagen met zijn familie in een klein motorbootje voor een reis om de wereld. Waarschijnlijk was het varen op de huwelijkszee hem niet stormachtig ge noeg. Wij kennen anders mannen die hem met alle plezier hun schoenmoeder zouden afstaan... om die zee wat woe liger te maken. Een Engelsche firma leende aan den Staat 10.000 pond-sterling zonder inte rest voor een termijn van 2 jaar. De naam der firma werd niet ge noemd. Volgens mij zijn er drie moge lijkheden 1° Het is een "voart„ zooals men te Aalst zegt. om andere firma's te kunnen overhalen. 2° De firma was een kanonnenfabriek. 3° De beheerders zijn rijp voor Geel of Zelzate. Kent gij nog andere mogelijkheden Te Bergen (Henegouwen) werd door de politie een bende jonge booswichten van 15 tot 20 jaar aangehouden, die er zich op toelegden rijwielen van eigenaar te doen verwisselen. Ze verklaarden gedaan te hebben zooals ze het in de kinema zagen. Zoodus. ouders, trekt zelf de gevolg trekking maar. Een Belgische Franschtalige krant haalt het voorbeeld aan van het Zwit- sersch dorpje Bivio, waar slechts 150 menschen wonen, bestaande uit Duit- schers, Franschen en Italianen, maar die er leven in eendracht en eerst en vooral Zwitsers zijn. A la bonne beure Maar dan is ginds waarschijnlijk geen "Raad der Daad» noodig I Hier bij ons aan de Walen het voor beeld te geven. In Duitschland helpen voor het oogenblik 100.000 studenten mede aan het binnenhalen van den oogst. Men mag er van zeggen wat men wil, men mag al of niet akkoord gaan met het regiem van over den Rijn, een feit is en blijft dat de Duitsche Regeering geen moeite spaart om de landbouwers ter kuip te komen. Mochten we zulks ook maar zeggen van de Belgische heeren uit de Wet straat te Brussel. Onvruchtbaarheid bij melkvee komt veelal voor tengevolge van de uit putting van het dier. Vele lieden geven meel om veel melk te bekomen, maar vergeten dat de koe ook moet sterk en gezond zijn. Door het voederen van Melkmeel R.U.Z. is men verzekerd van met min der uitgaven veel melk en gezonde en vette dieren te bekomen. Wannes den Bult had zijn varken geslacht. De familie kreeg echter geen "zende,,. En toen een op zwijnenvleesch verlustigd familielid er op een leepe manier naar gevraagd had, antwoordde onze Wannes even leep Ja man, Ons Heer die stierf aan het Kruis voor alle menschen, maar mijn varken stierf voor mij alleen Maai- en Oogstmachienen DEERING De Deeringfabrieken hebben het Nieuw Model. Maaimachienen uitgevon den. Er zijn vele namaaksels, doch deze zijn niet zooals DEERING Ziehier eenige bijzondere punten De wielen zitten vast op de as, zoodus geen smering, geen sleet. De klitsen zijn uit de wielen weggenomen en in het oliebad geplaatst. DE NIEUWE SNIJBALK. De rechtstreeksche drukking op de mesjes is weggenomen. Achter het mes is er een groote opening, dus geen verstopping meer. "DEERING- heeft en geeft de beste waarborg aan boer en paard 1 VERDER ALLE LANDBOUWMACHIENEN. TELEFOON 135 BURST. dat ge U in volle vertrouwen en aan matige prijzen een allerbeste NAAIMACHIEN met vijf jaren ernstige waar borg kunt aanschaffen Wendt U tot het oud gekend Halt AALST, Kafctestraat, "X Onze beste merken PHOENIX - PFAFF zullen U volle voldoening geven. Herstellingen aan alle systemen pan machienen. Spoedige bediening Altijd goede occasiemachienen in magazijn. wordt het best verzekerd door het toegepast voor het zaaien. Dosissen 300 kg. per Ha na graange wassen. 200 kg. per Ha na klaver weiden. Deze doenwijze vermijdt het legeren en verwezenlijkt een mee'opbrengstvan 1.000 kg. tot 1.200 kg. graan en van I 1.500 kg. tot 2.000.kg. stroo. Maar gebruikt alleen het CHILINITRAAT I VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand- Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.» de zaken behandelt. Het woord CHILI op de zakken en de fakturen is een teeken van waar borg. (Ingezonden). Camiel VAN DEN BOSSCHE, Horlo- giemaker. Houtmarkt 14, AALST. van holle Welfsels voor stallingen. Levering van alle soorten Stalbe- noodigdheden en Bouwmaterialen. Klinkaert.—Alle soorten van Buizen. Dakpannen. Vloeren. Cera miek. Fagadesteen. Faiënce tegels. Effen en gegolfde platen.— Ciment, Kalk enz. Boude wijnkaai, 8, AALST* en Groote Prijs Tentoonstelling Parijs-Vincennes 1931. Tentoonstelling Brussel 1935 Groote Prijs. NIEUWE BREVETTENBelgië van 30 Juni 1933 Frankrijk van 3 Ja nuari 1934; Luxemburg van 4 Jan. 1934. Onze toestellen en corseletten van gansch bijzonderen aard tegen alles tot hedendaags uitgevonden worden toege past met allen waarborg en matigen prjjs. Specialist A. Dumonceau ontvangt vaa 9 tot 2 uui te DENDERMONDE den 3d° Maan dag dei maand, Hötel Regent (statie). SOTTEGEM de 2" Dinsdag dei maand Hotel Pelit Biuxelles '.Statie. GENTalle Vijjdagen, Gasthof VlaanderenElisabethlaan, 28, (Sint Pieteisstatie). AALSTZateidag 2 Septembei "Hö tel Comte de Flandie Statie. BRUSSEL: alle Woensdagen en Dondeidagen en 3d° Zondag van 9 tot 3 uui, 65-67, me de Ia Meuse. 65-67, b(j de Jubellaan (Keik St. Remy.) Uitlegboekje kosteloos op aanvraag LEDEN I Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U ei raad vinden voor vele gevallen. dat om goed te koopen, men niet mag veiloien loopen. Koopt dan uit de eerste hand. Dat is tegen hooge prijzen gekant. Een naaimachiet iulegbare kop, ron de spoel, kost slechts 1250 fr. Kleerma kers- en snelmachines aan 1850 fr. Allen met tien jaar waarborg. Ook goede occasiemachienen vanaf 250 fr., in het HUIS VESTA 22» Kattestraat, 22. Aalst* voor ledereen. Kleine interest. Inlichtingen gra tis. Schattingen. ErfenisaangiftenAdh. Van den Eeckhaut, Vijfhuizen, 29, Gentsche steenw.. Erpe.Tel. Aalst 1321* Drukker(j De ^.Koornbloem Zee; bergkaai Aalst. Het verschil van de differentie. De doopplechtigheden van de ja, dat heb ik inderdaad zoo ver telde Pietersen ons. Ze denkt werkelijk aan alles zei hij. Niets ontbreekt er dan ook in 't huishou den. Zoo kreeg ik laatst een aanval van rheumatiek en aanstonds gaf mijn vrouw mij twee Aspirine tablet ten in een half glas water spoedig voelde ik mij veel beter. Toen eerst wist ik mijn vrouw naar waarde te schatten, want door haar verstandig handelen heeft ze mij heel wat pijn bespaard. Telefoon 954. -~ Let oo het ntimmet. De grootste keus ia arm band-uurwerken meer dan 300 modellen. Juweelen in goud 18 k.r. en zilver. Laatste modellen van verlo vingsringen in goud 18 kr en met diamanten. Prijzen in ieders bereik. Graveeren kosteloos. Inkoop van goud, verwisse lingen. Herstellingen. Waarborg. Zekerheid. Nieuwe wetenschappelijke ontdekking voor bewerking zonder operatie van alle gevallen van Breuk of verplaatsing door toepassing dag en nacht, zonder gevaar of ongemak, der wonder bare veerlooze toestellen vaa den Specialist Brenkheeler Belgische firma opgericht in 1885. Diploma's, Gouden Medaliea Brussel 1910 Gent 1913 en 1923: Lyon 1914: Antwerpen en Luik 1930. Bekroond voor verdiensten met Gonden Medalie der Kroonordci Jurylid t Buiten wedstrijd GENEZEN PERSONEN Heer Henri MESTDAGH, 327, Wellingstraat te Beernem, op 7 maaad genezen van brenk, doet na alle werk, zonder baad. M. J. B. VANDENHOUTE, landbouwer te Asbeek-Assche, op den ouderdom van 50 jaren nog genezen aan zakbreuk. Constant GROOTJANS, 28 Ketelmakerstraat, Tienen, zak breuk, volledig genezen. Mr Frans VERNAILLEN, Stokerijstraat. 50, Wyneghem, volledig genezen van twee lies breuken en volledige maagzak king. Vrouw BREYDELS, Wette- rea, zakking der ingewanden gansch op plaats gebracht, doet an alle werk xoader ongemak. Mr G. FASTRE, Eeuwfeeststraat, 9, Thleaea, geaezea van maagzakking. Mr VAN NOOTEN ALPH., Beekstraat, 22, te Koaingshoyckt by Lier, genezen van water breuk, doet alle werk zonder ongemak. Wilt gij gelflk duizenden die onze methode hebben aangenomen HULPVERLOSSING be komen, eerlQk en rechtzinnig behandeld worden, zonder kwakzalverijen of valsche beloften, en mits matige prfls en alle WAARBORG I Breng ons een bezoek dat KOSTELOOS is en U tot niets verplicht.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4