Hoe de Regeering de Veekweek steunt I Kweek van de Spinazie Grootsche Landbouwten toonstelling te Moscow Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAGEN PROEVEN Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 3 SEPT. 1939. Pifl» 33 eetiem 21ste JAARGANG Nr 1078 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen ronder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het zal eens nuttig zijn de cijfers te bezien over den invoer van allerlei vlessch, om te weten hoe het komt dat onze inlandsche slachtbeesten steeds aan spotprijzen worden verkocht. Niet alleen het bevroren rundvleesch, maar vooral het paarden- en scha- penvleesch doen een doodende korkurrentie aan onze inlandsche voortbrengst. Verleden week hebben we hier bewezen hoe de Roggekweekers door de Regeering verongelijkt worden. Het slagwoord van de verlichte meesters van Brussel was steeds De vee- en de varkenskweek worden gesteund om de rogge te valoriseeren. We hebben het verkeerde van deze theorie aangeklaagd. Thans willen we aantoonen dat de veekweek niet wordt gesteund en stilaan naar den dieperik moet, omdat de invoer van alle soort slachtdieren en vleeschsoorten de inlandsche markten overlasten. Hier volgen de cijfers voor 1937 en 1938, evenals voor de 4 eerste maan den van 1939, over de invoer van enkele vleeschsoorten en dieren 1937 918.700 kg. 9.406.800 1.086.000 1938 443.800 kg. 11.682.100 1.257.000 Paarden voor de slachterij Paardenvleesch Schapenvleesch TOTALEN 11.411.500 13J82.900 Daarenboven werden ingevoerd aan bevroren rundvleesch In 1937 kg. 8.912.500 In 1938 kg. 10.579.500. Zooals men ziet vermeerdert de invoer jaarlijks, terwijl het inlandsch aan spotprijzen moet worden verkocht. vee De 4 eerste maanden van 1939 gaven weer eene aanzienlijke vermeerdering 4 eurste maanden Paarden voor de slachterij Paardenvleesch Schapenvleesch Bevroren rundvleesch kg. 1938 90.700 3.784.700 488.300 3.066.600 1939 283.300 4 653.400 489.600 3.761.800 TOTALEN 7.430.300 9.188.100 Die cijfers zeggen ons genoeg dat de valorisatie der rogge door steun aan de kweekers niet bestaatRoggeboeren en veekweekers moeten beiden ten onder worden gebracht door de misdadige landbouwpolitiek der Regeering. De manier waarop de roggeboeren en veekweekers in ons land worden behandeld is wraakroepend 1 Men ziet klaar dat de Regeering alléén wordt beïnvloed door de groote Walenboeren, wier twee produkten TARWE EN SUIKER op een flinke manier worden gesteund. Waar zitten de vertegenwoordigers van den Belgischen Boerenbond, die in alle regeeringskringen genoegzaam thuis hooren en in alle mogelijke kommis sies, die over het lot van de landbouwers in België beslissen, zetelen Wordt ook door hen de stem van den kleinen landman, van den veekwee- ker en van den roggeboer gesmacht, om slechts gehoor te geven aan de dikke tarweboeren Waar blijven de landbouwgroepen van Kamer en Senaat, om gelijk recht te eischen voor alle landbouwers in ons land Wanneer men spreekt over de teelt van winterspinazie, gebruikt men hier voor gronden die reeds een zomervrucht gedragen hebben, bv. na de kuituur van de tomaten. Vooraleer te beginnen aan den eigen lijken kweek van de spinazie, wil ik eerst en vooral een woordje zeggen over de zaadkeuze. Hiervan zal grootendeels onze kans op gelukken afhangen. Men verdeelt de zaden in twee groote groepen 1° Deze met stekelige zaden. 2° Deze met ronde zaden. Deze met stekelige zaden worden ge kenmerkt door hun grooten weerstand aan de hitte en schieten veel trager in zaad op. Deze rassen hebben we dus niet noodig daar er binst den winter geen groote warmten te vreezen zijn. We zullen dus rassen nemen met ronde zaden. Als goede rassen zou ik opgeven Spinazie van Vlaanderen t ras waar van de bladeren ronder en grooter zijn, is zeer winterhard en wordt zeer veel gekweekt. Monsterachtige spinazie van Viro- flay i monsterachtige bladeren welke 25 en 20 cm. lang worden. Een der meest gekweekte rassen doch vraagt een ZEER vruchtbaren bodem. De volgende rassen zijn nieuwighe den die kunnen beproefd worden Ideal, Plein le Panier, Victoria, Groene spinazie van Massy. Het zaaien. Om een oogst te hebben gedurende den Herfst en de Lente zaait men een eerste maal rond 10 Oogst en een tweede maal rond half September, maar liefst er voor. In vochtige gronden is het aan te raden deze eerst op winterbedden te zetten na eerst volledig bemest te heb ben. Als bemesting geeft men voor het zaaien een goede dosis stalmest en Groentenvette R.U Z. Tijdens den groei dient men herhaal delijk vloeimesten toe of, bij gebreke, stikstofmeststoflen. Men zaait het best in rijen op 20 cm. afstand en 2 tot 3 cm. diepte, Wanneer men er een uitgestrekte teelt wil van maken dan zaait men met de zaai- machine. Men gebruikt dan 300 gr. per are. Als het zaad kiemt hakt men den grond lichtjes op en wanneer de eerste blaadjes zich ontwikkeld hebben dunt men uit op een 4 a 5 cm. Later oogst men een"plant op twee, om ze uit te dunnen. De spinazie voortkomende van de eerste zaaiïng kan tweemaal af gesneden worden voor den winter. indien het weder iets of wat voordeelig is voor den groei. Deze van de tweede zaaiïag leveren gewoonlijk een snede, indien men op tijd gezaaid heeft. Van een zaaiïag dis zou gedaan zijn na half September oogst men gewoonlijk slechts in de Lente. Als de planten goed den winter door- j staan hebben, wakkert men den groei aan door het toedienen van stikstofmes- ten in Februari-Maart gevolgd door eene ophakking. In dit geval kan men nog tweemaal oogsten voor de planten in zaad opschieten. Middelen om binst den winter spinazie te oogsten. Begin October kan men de planten gezaaid in Oogst-September, t.t.z. een gedeelte der planten, beschutten bij mid del van glasramen, matten, ofzelf een voudigweg met erwtrijzen beschutten. Rond half September kan men ook zaaien in leegstaande bakken of koude kassen. In Januari kan men in koude of ge matigde kassen zaaien. Deze kuituur wordt veel gedaan in de druivenserres van Hoeilaart. De spinazie wordt ta melijk dik uit de volle hand gezaaid. Na het kiemen wiedt men het onkruid uit. Om te oogsten snijdt men de plan ten met een mes af, gelijk met den grond, wanneer de bladeren voldoende ontwikkeld zijn. Oogsten. Voor het oogsten bij het dunnen, steekt men de hoofdwortel af met een mes, later nijpt men de bladeren af juist boven den grond doch men bewaart het hart der planten. In de lente, wanneer de planten gaan opschieten, snijdt men ze juist onder den grond af en verwijdert de beschadigde bladeren. De opbrengst verschilt zeer veel vol gens den groei der planten en volgens de bemesting die men toegediend heeft. Gemiddeld oogst men 300 kg. per are dit van herfstzaaiïng. Van de lente- zaaiïngen is de opbrengst veel geringer. Vijanden van de spinazie. De groene bladluis tast vooral de spinazie aan onder glas gekweekt. Men ontmoet er ook op de planten in volle lucht gekweekt. Men bestrijdt deze bladluizen door besproeiingen van 3/4 gram nicotine per liter water. Rechtskundige Zitdag Tengevolge van het onder de wapens roeden van onzen Rechtskundige is de zitdag van 3 September tot onbepaalden tijd verschoven. De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop» iedere 3' Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3* Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u. 30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3* Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. Maandelijksche zitdagen van den Heer Van den Noortgate, Hoofdrijks- landbouwkundige te Oudenaarde, Dijk- straat, 15 te Oudenaardealle Donderdagen van 9 1 /2 tot 11 1/2 uur in Hotel de la Pomme d'Or Groote Markt; te Ninove den eersten Dinsdag van 9 1/2 tot 11 uur, in café De Keizer Burchtstraat; te Geeraardsbergenden 3n Maandag van 9 1/2 tot 11 uur, in café De Kat bij den Heer Imbo te Zottegemden 4° Dinsdag van 9 1/2 tot 10 1/2 uur, in café "Katholieke Kring» Markt; teRonse: den ln en 3" Woensdag van 9 1/2 tot 11 uur, in café "Aux Armes de la Belgique Markt te Deinzeden 2n Woensdag van 9 1/2 tot 11 uur, in café St. Cecilia Markt. Sowjet - Rusland. Het machlneperk het belangrijkste deel. Tractors... tractors... en nog tractors. Niet omdat Sowjet'Rusland door het afsluiten van een niet-aanvals- pact met Duitschland thans de algemeene belangstelling op zich heeft gevestigd, geven we dit arti kel. De Duitsche Fuhtet moet weten hoe hij zijn buitenlandsche politiek wil voeren voor ons blijft Rusland, om een ultra-moderne uitdrukking te gebruiken, Vijand nr 1. Dit mag ons echter niet be letten, af en toe, wanneer een ge legenheid zich aanbiedt, ook bij zonderheden te verstrekken over het leven in de Sowjet-Unie. Op dit oogenblik gaat er in de Russi sche hoofdstad een groote landbouw tentoonstelling door, die kan wedijveren met wat men dit jaar in Duitschland op dit gebied heeft tot stand gebracht. Dit was voor Rusland, dat een land- bouwland bij uitstek is, niet moeilijk. In de onmiddellijde omgeving van de hoofd stad, die gegroeid is als geen andere stad ter wereld, zijn de geschikte terreinen maar voor 't grijpen. En iedere staat heeft er zijn paviljoen en in dit paviljoen worden niet alleen de landbouwproduc ten, eigen aan dien staat, uitgestald, doch kan men ook duizend dingen bewonderen die het kenmerk zijn van het leven der boeren in de verschillende deelen van de Unie. Dat dergelijke tentoonstelling druk bezocht wordt, zal wel niet verwonderen. In het algemeen weet de Rus zoo weinig af van de andere volken die met hem de Unie van de Sowjet-republieken vormen, waarvan de uitgestrektheid schier een halve wereld beslaat. De overheden hebben er, echter, een middel op gevon den om te vermijden dat de tentoonstel ling gewoonweg ongenietbaar zou zijn. Om iedere overtollige drukte te vermij den worden er dagelijks slechts 30.000 ingangskaarten verkocht. Daarbij moet men nog 6.000 menschen voegen, die uit alle staten van de Unie, een bezoek aan Moscow brengen en de landbouwten toonstelling. Deze menschen hebben zich op landbouwgebied onderscheiden en doen de reis gratis. Verder komen uit een verren omtrek dagelijks boeren en boerinnen die van hun kolchose vrij kaarten hebben kunnen verkrijgen. Op deze manier hebben de Russische overheden de overrompeling van de paviljoenen, wat in Duitschland wel het geval was, kunnen vermijden. Zooals de Duitsche landbouwtentoon stellingen, staat ook deze Russische tentoonstelling in het teeken van de machine. Men vindt er weliswaar niet de groote verscheidenheid van modellen, alleen enkele noodzakelijke en zeer een voudige types. De tractor overheerscht alles. Men vraagt zich werkelijk af waarom Sowjet-Rusland nog geen trac tor in zijn vaandel heeft gebracht. Op een band zonder einde wordt voorgesteld, hoe een moderne Russische tractor uit een zeer beperkt aantal stuk ken wordt vervaardigd. Al de bezoe kers staan er naar te kijken alsof er een wonder gebeurt en met verstomming lezen zij de groote plakkaten waarop vermeld staat, dat ieder jaar tienduizen den en tienduizenden van deze monsters worden vervaardigd. Een meldenswaardige bijzonderheid de tractors in Rusland zijn voorzien van groote lampen, om, in den tjjd van de landbouwwerkzaamheden, toe te laten dag en nacht te werken. Of dit niet in strijd was met de bepalingen van den 7-uren-werkdag, die wettelijk is voorgeschreven werd gevraagd. En het antwoord luidde Men werkt wanneer de omstan digheden het toelaten en de natuur heeft daar het laatste woord. Hoezeer de mecanisatie reeds is op gevoerd, kan men op de tentoonstelling vernemen Een Sofchos van 23.000 hectaren had in 1931 nog 20 dagen noodig om zijn land in te zaaien thans nog slechts 8 dagen. Dat is een van de groote plakkaten die men met duizen den aantreft en die moeten aantoonen hoe het regiem het werk verlicht en de levensvoorwaarden verbetert. Hier volgen nog enkele cijfers Van 1933 tot 1938 nam het aantal tractors toe van 210.900 tot 483.500; het aantal maaidorschers, dat zijn de ge weldige machines die het graan pikken en dorschen, steeg in datzelfde tijdperk van 5 jaren, van 25,000 tot 153,500. In 1939, dus in den loop van dezen oogst, waren er 165.000 in gebruik. Het aan tal dorschmachines steeg van 120.000 tot 130.000 het aantal vrachtwagens van 26.000 tot 195,800, enz. Opvallend klein is daarentegen het aantal personenauto's gebleven voor heel Rusland slechts 10.000. Het onderhoud van de tractors en de landbouwmachines wordt nog niet aan de boeren toevertrouwd. Overal heeft men afzonderlijke tractorstations opge richt, bediend door deskundig personeel. In verband met dit vraagstuk heeft men in Rusland besloten geen benzine voor de landbouwtractors meer te ge bruiken. Van 1942 af zullen twee derden van al de landbouwtractormotoren op houtgas loopen. Dit systeem is voor de russen, die over onbeperkte hoeveelhe den hout beschikken, veel goedkooper. Op de Moscowsche tentoonstelling vor men deze houtgastractors met hun eigen- aardigen cylinder niet het onbelangrijk ste deel van het groote machinepark. Men rekent er in Rusland op dat bin nenkort de Kolchosen zelf zullen kun nen overgaan tot het aanschaffen van de groote machines, die thans nog altijd eigendom zijn van den staat. De Kol chosen willen zich onafhankelijk maken van de werktuigstations, die bijvoor beeld dit jaar, niet iedereen tegelijk heb ben kunnen helpen, waardoor veel van den oogst verloren is gegaan. Oneindig-veel blijft er in Sowjet- Rusland nog te doen. Inzake granen kan het thans volledig in eigen behoefte voorzien en ook de veehouderij heeft een zoodanige vlucht genomen dat de vleesch- en vetvoorziening van het Rus sische volk thans verzekerd is. Voor wat de kleeding betreft, is er nog veel te kort. Rusland beschikt niet over voldoende vlas en katoen, ook niet al bedraagt de productie van beide 165 en 365 °/o van deze van 1913. Aan deze beide voor Rusland zoo belangrijke ge wassen, waren twee prachtige paviljoe nen gewijd op de Moscowsche tentoon stelling. Men kan de toestand van Rusland thans schetsen door deze enkele woor den alles wordt er vernieuwd. Eer alles voltood zal zijn, zal het nog jaren en jaren aanloopen. bij een twintigtal varkenskweekers heb ben eens te meer bewezen dat de laagste kostprijs voor vleeschvorming verkregen I wordt door het toedienen van de VOL LEDIGE VARKENSMELEN R.U.Z. Zij overtroffen alle andere voedings methoden, met eigen voeders of met deze van andere firma's. KWEEKERS I In uw eigen voordeel, doet eens ernstige vergelijkende proeven met onze Varkensmeien, dan alleen zult ge kun nen oordeelen 1 -.-*- DE K00RNBL0EM TELEFOON 2*7. Sfï ■-'v.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1