De Triomf der Neutraliteilsgedachte. Beschouwingen over Prijzen Plukken en bewaren van Kernfruit. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers 1 Dc verkeerde Wereld Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Briefwisseling. ZONDAG 15 OCT. 1939. Prjjs 35 centiei 21ste JAARGANG Nr 1084 «- it- or in ide ne. Ut. rk- :ht. ck, Elk. tste te :ht, ers, C. Ifle. bij len- ter- sch, Pons >de- >cde aar- :nde :r te wis- 3. Dud, jhe- uin- ken, i, bij raat, eene :?se- in 2, Her- aard goed De n 15 met I lede, j chlkt aand iger- Abonnementsprijs 15 fr. 'a jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen son der aanduiding der bron is streng verboden. Bestaarder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON Bareel en Redactie i Zeebergkaai* 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Rond den Europeeschen Heksenketel. -ouis 'sem. >ord- i Al- r 43, roek, •hile- :huur dag- li tin- iie de ïlter- wers, wei- oede dag i aUe raert. leine igra- Adh. 29. 1321. e, 65, Zee Een woordje Historiek. Europa beleeft bange tijden. De menschheid schijnt allen zin voor rede lijkheid te hebben verloren en heeft zich waanzinnig, alle beschaving en redelijk heid ten spijt, gestort in een nieuwen krijg, die onvermijdelijk leiden moet tot een nieuwe reeks van onafzienbare el lenden. Een jarenlange wedloop naar bewa pening heeft thans zijn ontknooping ge kregen het oorlogsgeweld viert hoog tij. De groot-mogendheden van Europa: Duitschland, Engeland, Frankrijk, Po len en Rusland staan tegen mekaar met de wapens in d'hand. Enkele kleine landen, beter gekend als de Oslo-staten, België, Nederland, Denemarken, Zweden en Noorwegen, hebben zich tot nu toe buiten het oor logsrumoer kunnen houden. Het lijkt ons daarom nuttig, te vens den wensch vervullend van talrijke onzer lezers, de neutraliteit van ons land te belichten en de noodzakelijke en logi sche gevolgen ervan aan te stippen. Om alles goed te begrijpen, zullen we in ons relaas terug gaan tot de na-oor- logsche gebeurtenissen. Na den oorlog van 1914-'18 leefde België in een ware overwinningsroes. Door de overwinning op Duitschland, samen met de andere Verbondenen, meenden onze Regeerders de politiek te moeten volgen eener groot-mo gendheid. Samen met Frankrijk en Engeland wilde het aanzitten aan alle conferenties, akkoorden sluiten enz. In één woord de voordeelen genieten van de groote naties, maar tevens ook de risico's ervan aanvaarden. Het jaar 1920 was het hoogtepunt van de Belgische grootheidswaanzin. Onze Regeering sloot met Frankrijk een militair akkoord van onderlingen bij stand. Van bij den aanvang af ontstond in Vlaanderen een geweldige reactie. Een kleine groep van klaarziende lieden, met de Vlaamsche oud-strijders aan het hoofd, wezen op de groote gevaren voor België en voor Vlaanderen welke konden voortspruitèn uit de militaire aanleuning bij Frankrijk en wel deze 1° Een militair akkoord met dit of dat land moest fataal uitloopen op een mee sleuren van België in een nieuwen oor log. Wanneer Frankrijk opnieuw in oor log zou komen met eenig ander land, zou ons land, door zijn verbond met Frankrijk, automatisch de vijand zijn van dat land en in het strijdperk treden. 2° Het gevaar dat door dit Verbond de verfransching van België nog zou vorderen, zoodat het ten slotte nog slechts een verlengstuk van Frank rijk worden zou. De volgende jaren brachten de waar heid steeds duidelijker aan het licht. In Frankrijk bouwde men aan de Fraasch- Duitsche grens de beruchte Maginot- lijn. En dadelijk volgde België het voor beeld en trok de lijn door aan onze Ooster- tot aan de Nederlandsche grens, terwijl zoowel de Fransche noor der- als de Belgische zuidergrens onbe schermd bleven. Het was de tijd dat vreemde stafoffi cieren de legermaneuvers in België kwa men leiden en de versterking kwamen inspecteeren, dat er geen parade door ging zonder vreemde militairen of poli tiekers. Maar onderwijl groeide de onrust on der de klaarziende personen, vooral in Vlaanderen werd de reactie steeds grooter. Het aantal dergenen die het gevaar begonnen in te zien werd steeds grooter. En de Vlaamsche pers volgde. We mo gen het hier dan ook met gerechtigde fierheid zeggen dat ons blad "De Koorn bloem» van bij den aanvang af den har den strijd meestreed en dat ook wij in niet geringe mate medehielpen aan de overwinning der onzijdigheidsgedachte. Jaren aan een stuk duurde den strijd, fel was de tegenstand in de Brusselsche en Waalsche kringen, maar steeds hevi ger werd de tegenstand der Vlamingen. Toen kwam het jaar 1936. Overal werd fel bewapend en het oorlogsge vaar in West-Europa begon vaste vor men aan te nemen. De actie der Vla mingen had baar hoogtepunt bereikt en de openbare opinie en ook de regee- ringskringen waren warm gemaakt voor het verbreken van het Fransch- Belgisch militair akkoord. Eindelijk dan, in de maand Mei, sprak de toenmalige Belgische Eerste Minister, Graaf de Brocqueville, een rede uit, waarin verklaard werd dat België zijn buitenlandsche politiek van militaire verdragen opgaf om terug te keeren tot de politiek van zelfstandigheid. In Vlaanderen ging gejuich op, alhoe wel er een zeker wantrouwen bleef voortbestaan tegenover de Regeering. Er bleef daar immers het beruchte arti kel 16 van het Volkenbondspact, waar door aan andere landen het doortocht- recht verleend werd ingeval van aanval van een land op een der onderteekenaars van het Volkenbondspact. In October 1936 volgde de Rede van den Koning, waarin nogmaals den na druk werd gelegd op de neutraliteit van België. Kort nadien werd door Minister Spaak, namens de Belgische Regeering, het voorbeeld volgend van Nederland en Zwitserland, te Genève bet artikel 16 opgezegd. De Septembermobilisatie van 1938 leerde ons ook veel. Het bleek bij de opstelling van ons leger, dat zoowel re kening werd gehouden met een inval zoowel uit Duitschland als uit Frankrijk en Engeland. Thans is de oorlog losgebroken. En we mogen wel zeggen, zonder uns aan overdrijving schuldig te maken, dat het dank aan de verbreking van het akkoord is dat tot nogtoe aan ons land de weeën van den oorlog gespaard zijn gebleven. Hadden de welmeenende Vla mingen, had de Vlaamsche pers den harden en verbeten kamp niet gevoerd én tegen het Fransch-Bel- gisch militair akkoord, én tegen de verderflijke verplichtingen van arti kel 16 van het Volkenbondspact, dan zouden op dit oogenblik wel licht velen onzer Jongens gevallen zijn in een oorlog voor vreemde belangen I De strijd voor neutraliteit, door de Vlamingen gevoerd, heeft België gered. We weten het. niemand kan tlfans pro feet zijn in een tijd als deze, maar we durven toch wel zeggen dat de vredes- kansen voor België 90 per 100 bedragen. De strijd voor neutraliteit is de eerste groote Vlaamsche overwinning geweest, temeer daar men ziet dat de hoogste ge zagdrager in ons land deze politiek tot de zijne gemaakt heeft. We gelooven thans ook dat de Bel gische Regeering oprecht is in hare po litiek, maar de tegenstanders hebben zich niet verloren gegeven. Daarover, en over de mogelijkheden tot het behoud van den Vrede voor Bel gië, handelen we in een volgende bij drage. Goedzak, wekelijks in uw blad aan het woord te lat^n, voortdurend den oorlog te vervloeken en te bekampen, de recht vaardigheid en de vrede voor te staan. Mochten wij in uw blad toch weke lijks een bijdrage vinden nopens de aan- gangzijnde menschenslachting of een an der noodzakelijk te behandelen onder werp. Want ook in uw blad, hoe uitste kend schoon 's lands neutraliteit wordt geëerbiedigd en voorgestaan 1 Wij verhopen wel dat gij aan ons verlangen zult voldoen, aldus uw blad voor de bevolking ten zeerste aantrekke lijk makende. Van het begin af dat wij op uw blad geabonneerd waren, heeft "Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel in mijn huisgezin en bij mijn vrienden steeds altijd veel bijval genoten. Met de meeste hoogachting. E. D. Een onzer lezers schrijft ons letterlijk: H., den 1 Oct. 1939. Mijnheer de Bestuurder, Hoe is 't Gods mogelijk U zooveel in te spannen voor onze boerkens. Nu is 't eens over de pacht, dan over de rogge, dan over de melk, nu weer over de regeeringsmaatregelen. 't En staat jandorie niet stil en ik geloof waar lijk dat ge niet goed kunt slapen, als ge met al die zaken in den kop moet loo- pen. En 't ware goed dat alle boeren daar rekening mee hielden, maar och arme, moest ge weten hoe ons boerkens zich weinig storen aan allerlei raadgevingen en onverschillig zijn aan wat ge voor hen doet, ge zoudt er zooveel moeite en tijd niet aan verspelen. Sléchts de helft van de boeren van mijn gemeente hebben De Koornbloem. Van dit getal zijn er de helft die de gazet goed lezen en goed verstaan. Van deze die het verstaan de helft die het ge looven en van die geloovigen de helft die hun geloof in daden omzetten. Wat schiet er dan nog over van al dat geschrijf en goeden raad in 't voor deel van de boeren Weet ge dat dees week nog een boer- ken uit mijn gebuurte 1000 kilo rogge verkocht aan 80 fr., terwijl ze inRedt U Zeiven naar ik vernam 120 fr. betaal den En 't is dan nog een lezer van De Koornbloem als 't U belieft Wat moet het dan zijn met deze die ons gazet niet hebben en van toeten noch blazen weten. Vele boeren zien er op om voor ons blad 15 fr. per jaar te betalen en verspe len honderde en duizende franks uit onwetendheid. Weet ge dat er nog altijd boeren zijn die roggemeel voederen aan hun melk koeien aan zulke duren prijzen En dan moeten ze alle vijf voet lijnzaad koken of hun beesten vallen dood. Zoo over twee jaar, als de aard appelen 80 tot 100 fr. stonden, waren er nog uilen van boeren welke die dure knollen aan de varkens gaven. Die man nen willen niet leeren, of liever ze leeren achteruit gelijk in veel scholen, waar de kinderen meer vakantie als les hebben, en waar de grootste domooren als schoolmeesters benoemd worden, omdat ze veel centen kunnen voorschieten of omwille van de politiek. Maar nu ga ik uitscheiden, want ik kan nog een heel week praten over de domheden van de menschen. Ik zal maar sluiten. In alle geval ben ik toch altijd trouw geweest aan Redt U Zeiven en aan De Koornbloem en ze mogen naar mijn vruchten en stallen eens komen zien. Ik zal hen ook eens toonen wat het op brengt, ze zullen nog aardig opzien, ge loof ik. Ik vraag U mijn naam niet te ver melden, maar als een lezer hem vraagt, zendt hem maar gerust op mijn adres af. Beste groeten van uw trouw lid L. V. Volgend schrijven werd ons gezon den door een lezer. We kunnen aan den lust niet weerstaan hetzelve in ons blad mee te deelen K., 3 Oktober 1939. Aan den Heer Bestuurder van De Koornbloem Aalst. Geachte Heer Bestuurder, Als geabonneerde op uw geëerd blad, kan ik, gansch mijn huisgezin en tal mij ner vrienden niet nalaten U mede te deelen, hoe dolgraag wij allen de onzij dige artikels tegen den oorlog uit het Hoekske van Tijl Uilenspiegel lezen en er ten volle mede akkoord stemmen. Dientengevolge kunnen we niets an ders dan onzen Tijl hartelijk geluk wen- schen, want oneindig is het goed dat hij met zulke anti-oorlogsartikels in ons land verricht. Als wij wekelijks uw blad ontvan gen, is dit het eerste waarnaar mijne kin deren zien of Tijl in "De Koornbloem,, geen artikel had neergepend. Wij vra gen dus ook, Waarde Heer Bestuurder, zooveel het mogelijk is, Tijl of Lamme (Vervolg onderaan 2° kolom). De opslag der laatste weken schijnt ons buitengewoon en zelfs onaan neembaar. We zijn zoodanig gewoon geraakt aan de ongewoon lage prijzen der laatste maanden, dat het nuttig is eens te bezien wat de kwoteeringen waren in de verloopen laatste jaren. We geven hierna de prijzen van De Koornbloem op enkele datums van 1937, 1938 en 1939. Ze zijn leerrijk 15 Mei 1937 15 Mei 1938 19 Aug. 1939 8 Oct. 1939 96 139 76 144 104 164 90 122 114 70 150 109 57 130 165 147 128 155 139 126 90 113 224 177 140 158 83 98 60 90 115 127 115 155 121 130 112 144 131 127 95 147 138 148 127 169 119 140 98 148 rogge, tarwe en haver op heden veel lager staan als in Maïs Plata Cinquantino Gerst Rogge Tarwe inlandsche Haver inl. Bloem 00 Zemelen Lijnmeel Melkmeel Varkensmeel 3 Legmeel Korrel 1 Mei 1937, terwijl maïs veel hooger is geloopen. Zemelen staan lager als in 1938 en volgen den middenprijs der vorige jaren. Lijnmeel staat zeer hoog en gemiddeld 36 fr. hooger als de voorgaande jaren. Melkmeel staat gemiddeld tegen voorgaande jaren 23 fr. hooger. Varkensmeel 3 circa 30 fr. en maïs met 40 fr. meer op den middenprijs. Bloem staat heden veel lager als de gemiddelde kwoteeringen der vorige jaren. In het algemeen krijgen we op 8 Oct. 1939 een gezamenlijke prijsverhoo- ging van 5 °/o op de prijzen van 15 Mei 1937. 6 °/o n 1938. 41 19 Aug. 1939. Het grootste prijsverschil der verschillende waren slaat dus enkel op de cijfers van Augustus 1939, toen alles zoo buitengewoon laag was gevallen, dat deze kwoteeringen als anormaal beschouwd kunnen worden. Op het oogenblik dat we deze regels neerpennen, is het weder bijzonder gun stig om het late fruit nog op de boomen te laten hangen. We mogen toch ook niet te veel ons vertrouwen stellen in den weermaker de fruitduivel is nog niet uit zijn schelp getreden en indien we maar eenigszins konden voorzien dat hij nog lang uitblijven zou. we lieten ze nog langer op de boomen hangen. Eens half October nochtans mag zelfs het winter- fruit, behalve eenige rare uitzonderin gen, toch geplukt worden. Het spreekt van zelf dat een fruit- kweeker, dien naam waardig, nagenoeg weet op welk tijdstip de variëteit rijp is. Voor wat kernfruit aangaat is het soms toch moeilijk, om op een week na. te be palen wanneer men plukken moet. Dit is voornamelijk het geval met zomer- en herfstvruchten. Voor wintervruchten integendeel let men er niet zoo nauw op en laat men ze maar gerust tot half October bulten. Eens dit tijdstip voorbij heeft de vrucht er weinig of niets meer bij te winnen, noch in ontwikkeling, noch in kleur terwijl van een anderen kant stormwin den en stortregens, soms vroegtijdige, maar al te hevige vorst, groote schade kunnen veroorzaken. Hoofdzaak is een dag uit te kiezen waarop het goed en droog weder is. Wijze van plukken. Dit moet met veel zorg en voorzichtig geschiedener zijn verscheidenheden die bij de minste aanraking reeds vallen. Opgepast voor deze bij 't plaatsen van ladders, het wegduwen van takken enz. Een gevallen peer of appel is niet voor lange bewaring vatbaar, want alle ge kwetste cellen gaan tot verrotting over en deelen deze aan de naast bijgelegen cellen mede. Vruchten die moeilijker loskomen zal men lichtjes opheffen, zoo dat de steel horizontaai komt te liggen, en dan breken ze gewoonlijk op de ge paste plaats los, bijzonder de peren; appels wringt men los. We moeten al tijd oppassen geen vruchtklieren, sparen noch bloembotten mee te rukken, want dit zijn de dragers van den toekomstigen oogst. Bewaring. Over de wijze van plukken hebben we reeds verscheidene malen geschreven in "De Koornbloem,, en indien we er thans op terugkomen dan is dit enkel om er het kapitaal belang van aan te toonen voor de verdere bewaring. Alle gekwetst, gestoken, geblutst of op om 't even welke wijze beschadigd of ziekelijk fruit, mag niet in de bewaar plaats komen. Alvorens nu dat gezond, zuiver en ongeschonden fruit in de fruitkamer te brengen zal men het, na het plukken, een tijdlang in een open luchtige plaats leg gen om het eens goed te laten uitzweeten. Eens uitgezweet legt men, de eene vrucht neven de andere, in de fruitkamer op latten en wel zoodanig dat ze elkander niet raken. De Fruitkamer. Dit woord is misschien niet al te ge lukkig gekozen vermits men hierdoor moet verstaan om het even welke plaats, 't zij kelder, kamer, koelkamer, zolder enz. welke men in orde gebracht en in gericht heeft om fruit te bewaren. Fruitkweekers of -kooplieden die over groote hoeveelheden fruit beschikken en het graag wat achteruit houden om hoogere prijzen af te wachten, die ver voeren heel voorzichtig hun fruit naar de koelhuizen. Een gewoon kweeker of liefhebber kan zich die onkosten niet ge troosten en moet zich dan ook tevreden stellen met een welingerichte fruitkamer of drogen -kelder. Een allerbest geschik te kamer, is er eene gelegen langs de noordzijde van het huis. Men zal er vol gende schikkingen treffen. Langs de mu ren plaatst men in vorm van schuiven, beweegbare schabben, nagenoeg 60 tot 80 centimeter breed, gemaakt van fijn- geschaafde en afgeronde latten en 30 tot 40 centimeter de eene boven de andere gelegen. Langs den buitenkant zijn deze schabben voorzien van een hoogere lat om het afrollen van de vruchten te be letten. Men legt er grof en opslorpend papier op om het doorsijpelen van het vocht,voortkomende van rotte vruchten, te verhinderen dat het op de onderste En fr. lOit TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1