De Melk- en Boterprijzen. Het planten van Fruitboomen. ESTLANDen LETLAND Melkmeel R.U.Z. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Orgaan der Landhouwersvereeniging Redt U Zeiven Duitschers keeren naar het moederland terug* En roode troepen rukken op langs Duitsche burchten ZONDAG 5 NOV. 1939. Frfls 53' etntiem 21 ate JAARGANG Nr 1087 Abonnementsprijs 15 fr.a jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier s O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai» 4* Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bfldragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het dringende vraagstuk voor de veekweekers. Een oplossing hangt enkel af van den goeden wil der Regeering. Wij stellen haar het redmiddel ter hand. Het aóó dringende en nijpende vraag stuk der melk- en boterprijzen is bij alle kweekersen landbouwers de grootste aktualiteit. Niettegenstaande alle artikelen van allereerste verbruik voor 't huishouden 10 tot 35 "Io in prijs zijn verhoogd met toestemming van het gekende Ministe rie van Bevoorrading, blijven de melk en boterprijzen onder vriespunt en veel lager als verleden jaar op hetzelfde tijd stip, alhoewel de krachtvoeders met 50 °/o stegen. Voor dergelijke ongekende toestan den moeten oorzaken bestaan en deze willen we eerst opzoeken, alvorens de middelen tot oplossing te geven. Eene eerste oorzaak ligt in den alge- meenen krisistoestand, door denwelke de koopkracht van de meeste klassen der samenleving en inzonderheid der hand- en geestesarbeiders, der midden standers en landbouwers zeer is vermin derd. De loonen voor eerstgenoemde zijn niet in evenredigheid dec levenduurte gestegen en wat erger is een groot aantal lieden zijn geheel of gedeeltelijk werkloos. Landbouwers en middenstanders maken slechte tijden door, zoodat men mag zeggen dat een groot deel van de bevolking wel centen heeft voor mar garine te koopen maar niet voor boter. De tweede en grootste oorzaak is de ongebreidelde konkurrentie van de kunstboter of margarine. Deze boter wordt voortgebracht door machtige trusten, welke de middelen bezitten om cdoor ongewone reklaam hun waren in elk huisgezin te doen doordringen Niet alleen de lieden met weinig inkomen ge bruiken kunstboter, maar vele schatrijke 'families koopen margarine voor groot verbruik en enkel boter voor speciale doeleinden Spijshuizen, kostscholen, ka- sernen, hospitalen en klinieken koopen massa's margarine omdat het een goed koop produkt is. Door de kleine vraag naar natuurbo ter zijn de prijzen meer en meer geslon ken, zoodat ze heden een peil hebben bereikt welk tot nu toe onbekend was en welk een aanzienlijk verlies laat aan de veehouders. De melkprijs in de melkerijen en pri vate botermakerijen en deze verwer ken 80 van de voortbrengst is to taal berekend op de verkoopprijs van de boter. Is deze laatste duur, dan is de prijs welke de melkerij kan uitbetalen of welke de boer die zelf botert in het totaal ontvangt hoog en omgekeerd. Door de hedendaagsche lage boter- prijs kunnen de melkerijen, die de melk tot boter verwerken er nooit toe komen een hooge prijs te betalen. We spreken hier niet van de inrichtingrn die hun melk naar de steden leveren om er te worden rondgevent, alhoewel voor deze laatste ook grootendeels dezelfde stel regel kan gelden. Ons steunende op deze princiepen be staat dus het eenige middel om een be hoorlijken melkprijs te krijgen in het opdrijven der boterprijzen. Hoe dit kan geschieden is rap uitge maakt, en de Regeering heeft niets anders te doen dan het princiep te vol gen van den tarwesteun. Toen verleden jaar de inlandsche tarwe 60 fr. waard was, heeft onze Regeering door de vaststelling van den minimum- prijs en door de verplichting opgelegd aan de maalders dit graan te gebruiken, genoemden tarweprijs opge dreven tot 120 130 frank 1 Het is waar dat de veehouders in het algemeen geen rijke boeren zijn die zit ting hebben in Kamer en Senaat, en die zeer hard kunnen schreeuwen. Het is ook waar dat de pacht van hun huurland niet op tarweprjjs wordt be rekend, want ze betalen bij hooge en lage melkprijzen minstens het dubbele aan pacht als de groote tarweverbou- wers. Zoodat ze voor vele parlementsleden, wettenm akers en economische raadge vers van minder belang zijn. Het zijn de kleinere boeren, voor wie men nochtans in ons demokratisch land, met zijn door en door demokratische Regeering, meer zou moeten doen als voor de dikke tarweboeren en rijke grondeigenaars. Destijds ging veel geschreeuw op in demokratische en arbeidersmiddens tegen de eventueele belastingen op het brood, omdat dit nu toch het eerste, het nederigste en het noodzakelijkste eten der arbeiders uitmaakt. En toch heeft men de tarwe zwaar belast om groote boeren en grondeige naars te helpen, en dit met behulp van de vertegenwoordigers der arbeiders I Waarom zouden dezelfde vertegen woordigers niet toelaten dat de boter, het eten van de rijke en bemiddelde menschen en voortgebracht door hun armste broeders, belast wordt door vast stelling van een minimum-prijs van b v. 30 frank Bestaat er eene reden om het brood zwaar te belasten en niet de boter We meenen van niet en kunnen het niet aannemen dat één enkel vertegenwoor diger van arbeiders of middenstanders, noch minder van de boeren, daartegen zou durven opkomen. Er is maar één macht die onze Regeerders zou kunnen lam leggen deze der trusten, dit zijn organismen welke over veel geld en macht beschik ken. Maar kom, hoe zou dit kunnen be staan in ons democratisch België, dat tienduizende families zouden geslachtof ferd worden om enkele groot-kapitalisten toe te laten enorme fortuinen te verga deren op den rug der gemeenschap Dat zal ons Ministerie van Bevoor rading zeker niet toelaten, en daarom komen we stout vooruit met ons red middel voor de veehouders. 5. Invoer van vreemde boter is enkel toegelaten voor zoover er hier te lande te weinig is, en de minimum-prijs met 10 °/o wordt overschreden. Deze simpele reglementeering is op een paar weken te verwezenlijken. In dien de regeering het zou verlangen, stellen we ons ter beschikking om hoo- gervermeld plan practisch te helpen uit werken. De levensduurte voor de arbeiders en middenstanders zal er niet bij verhoogen, want de margarine zal blijven bestaan voor deze die de middelen missen om boter te koopen. Maar zelfs moest dit anders zijn dan bestaat er nog geen enkel reden om den onmisbaren boterham van ons volk te belasten en niet de boter die best kan gemist worden en op een be hoorlijke en voordeelige manier ver vangen. We toonden aan hoe de regeering door een enkelen pennetrek redding kan brengen aan tienduizenden families van kleine boeren en veekweekers wier be staan grootendeels afhangt van een redelijken prijs hunner melk- en boter- produkten. We hopen dat er geen schijnredenen zullen gezocht worden om die hulp te weigeren. We hopen insgelijks dat onze Regee ring niet zal bukken voor de zweep of de geldmacht van het groot-kapitaal, maar dat er eindelijk een vaste en ge zonde regeling zal worden getroffen welke het leven aan onze veehouders draaglijk en mogelijk maakt. Over een ander middel om veel ver betering te brengen voor de veehouders spreken we volgende week. O. C. Zooals hooger gezegd wordt de melk prijs door den boterprijs geregeld en die nen we een gezonde kwoteering voor dit artikel te bekomen. De regeering kan dit door verschil lende middelen bewerken, en we zijn zoo vrij haar dezelve voor te stellen 1. De regeering stelt een minimum prijs vast voor het verhandelen van na tuurboter. Deze die niet in bedoelde voorwaarden koopers vindt, wordt op hare kosten gestockeerd in de frigo's, om bij betere markt te worden verkocht of desnoods voor andere doeleinden te worden gebruikt. 2. De margarine wordt geheel of ge deeltelijk verboden in kasernen, hospi talen en klinieken. In kostscholen en spijshuizen mag ze worden gebruikt op voorwaarde dat dit openbaar wordt aangeplakt. 3. De margarine mag enkel in haren natuurlijken staat worden verkocht, dat is wit, opdat niemand zou kunnen be drogen worden inzake aankoop of ge bruik van boter. 4. Indien tegen elke verwachting in de boter de vastgestelde minimum-prijs niet zou bereiken, neme men de maatre gel als voor de tarwe De verkoop en fabrikatie van margarine wordt geregeld volgens het boterverbrulk, waarop het per honderd toegelaten kwantum kan vastgesteld worden, zoodat de marga rine enkel zal kunnen aan de markt komen voor zooveel de inlandsche na tuurboter aan behoorlijken prijs ver kocht wordt. Een werk van het allergrootste be lang voor het verdere leven en de vruchtbaarheid van den boom. Het spreekt als van zelf, dat men hiervoor een dag moet uitkiezen waarop de grond niet doorweekt is, noch kleverig ge maakt door de aanhoudende regens. Dit jaar zal dit wel meer het geval z(jn, gelukkig dat Sint Martenszomer nog te verwachten is en men wel een geschikten en drogen dag zal vinden. Beginnelingen zullen best dit werk aan een bevoegden tuinman overlaten. Het gebeurt niet zelden dat men in een tuin, beplant met pyramieden en andere dwergboomen, één of meerdere boomen aantreft, die weelderig opschie ten. Innijpen en snoeien schijnen op hen geen vat te hebben. Hier moet een te diepe planting wel oorzaak van zijn en de kwee, waarop de boom werd afge- ent, moet samen met een gedeelte van den stam onder den grond zitten, zoo danig dat de boom vrij komt, wortels vormt boven de ent plaats en er van doortrekt juist alsof hij op zaailing ware gegriffeld. De kwee kan hier zijn ver- zwakkenden invloed meer doen gelden en daarom reppen we een woordje over de Diepte. Uit wat voorgaat kan men wellicht besluiten dat men een boom te diep kan planten en juist om dit gevaar van vrij komen te verhinderen, moet men wel zorg dragen dat de plaats waar de ent met den onderstam vergroeid is, boven de grondoppervlakte blijft als de boom aangedrukt is. Deze plaats is gemakke lijk te herkennen aan de knobbelachtige verdikking op den stam. Indien de stam van den perelaar bo ven den grond uitpiept, moet deze zich natuurlijker wijze tevreden stellen met het weinige voedsel dat de kwee hem schenkt, zal niet zoo forschig doorgroei en en vruchtbaarder zijn. Wanneer men den grond, alvorens tot de planting over te gaan, gediepspit heeft, dan volstaat het een put te maken van 50 cm. doormeter en 30 cm. diepte Vervolg op de 2de bladz.) Landen in de Branding. II. In het "Baltikum„ heeft een geweldige historische ommekeer plaats gegrepen. Zooals Litauen hebben ook Estland en Letland zich moeten buigen voor den Russischen kolos en op talrijke plaatsen langsheen de Baltische Zee hebben de Russen thans garnizoenen liggen. Wie wel eens Riga, hoofdstad van Letland, of Tallinn, hoofdstad van Est land, bezocht, weet dat deze steden voor posten van de Westersche cultuur zijn gebleven. De uivormige koepels van de Russische kathedralen maken in deze omgeving een uitheemschen indruk.Niet het Byzantijnsche Christendom van het Oosten, doch de H. Roomsche Kerk met hare Latijnsche beschaving heeft haar opvoedende werking op de kleine volken aan den oostelijken oever van de Oostzee uitgeoefend. Steeds ging de Duitsche geschiedenis prat op den be- slissenden invloed, welke de dunne "bo venlaag» der Duitsche orderidders, groote kooplieden en grootgrondbezit ters in deze streken heeft doen gelden. Met één pennetrek heeft Hitier een einde gemaakt aan zevenhonderd jaar Duitsche Oostzee kolonisatie. Hij heeft de Duitsche volksgenooten die in de Baltische landen wonen, terug naar Duitschland geroepen. Duizenden zijn reeds te Danzig en te Gotenhafen aan gekomen. En deze terugtocht vrij of onder dwang, niemand weet het her innert aan den uittocht van voor vele eeuwen, toen duizenden Duitsche kolo nisten zich vestigden in het kustgebied tusschen Weichsel en Newa. Het waren de Kruistochten die de Orde van de Duitsche Zwaardridders in het leven riepen. Na moedig gekampt te hebben tegen de Saracenen, richtten de ridderorden hun bedrijvigheid naar een anderen kant. En zoo wisten de kerkelijke en wereldlijke overheden den grootmeester van de Duitsche Orde, Hermann von Salza, er in 1226 toe te bewegen om van "Duitschland» uit de bekeering op zich te nemen van de hei- densche Pruisen, die aan den beneden loop van de Weichsel woonden, alsmede van de volken, die aan de Oostzeekust verbleven. Een nieuwe kruistocht begon, een be keering met het zwaard in de eene en het kruis in de andere hand. Een kruis tocht vol bloedige gevechten en wisse lende kansen met massale bekeeringen en een soms even massale afvalligheid, maar met toch een geleidelijk opdringen naar het Oosten toe. Steeds meer burch ten bouwden de ridders in het pas ver overde land en schiepen daarmee niet alleen militaire steunpunten, doch tevens krachtige kultureele kernen. Daarrond groepeerden zich de Duitsche kolonisten die onder de hoede van de Zwaard ridders naar het Oosten trokken. En niet alleen Duitsche kolonisten, ook uit Vlaanderen trokken tientallen gezinnen naar het "8altikum„, waar in vele steden "Vlaamsch recht» werd ge sproken. Esten, Letten, Koerden, Lijflanders werden door de Duitsche orderidders bekeerd en, nadat zij van de Denen hun Estlandsche bezittingen hadden afge kocht. konden zij al het land gelegen tus schen de Finsche Golf en de Weichsel het hunne noemen. De Duitsche orde was toen machtig en talrijke Europee- sche ridders, die daartoe in de gelegen heid waren, streden in haar gelederen. Na deze grootsche glorie begon het verval. De ridders waren steeds in strijd met de kerkelijke overheden en onder linge twisten verzwakten hun orde. Niet langer was de ridder met den witten mantel en het zwarte kruis een welkome gast. De steden sloten hun poorten bij hun komst. Polen groeide en Litauen eveneens In 1410 versloegen de Polen, Litauers, Tartaren, Koerden. Lijflanders de Orde vernietigend te Tannenberg. Nog hield de Orde stand te Marien- burg, haar hoofdkwartier aan de Weich sel en nog eens stelden de ridders een daad van historische beteekenisin 1501 sloegen zij de Russen uit Lijfland terug. Nieuwe oneenigheden ontstonden en, ten slotte, toen Maarten Luther zijnHer- vorming bracht, ging de Orde over in die van het eerste protestantsche staatje van de wereld Pruisen I In de Baltische landen behield echter het Duitsche element door de eeuwen heen zijn kracht en karakter en de Duit sche baronnen, die goed gezien waren aan het hof van Rusland, waren gedu rende eeuwen de werkelijke meesters van het Baltikum. Het einde van den wereldoorlog, toen Letland en Estland hun onafhankelijkheid konden verove ren. bracht daarin verandering. De so ciale bevoorrechting der Duitsche ba ronnen leidde tot den revolutionnairen tegenstoot, waarbij hun grondbezit zon der schadeloosstelling werd verdeeld. Vele leden van bekende adellijke fami lies uit het Oostzee-gebied vertrokken toen naar Duitschland, maar de taaisten bleven in de nieuwe republieken Est land, Letland en Litauen en verwierven zich in de steden, waar de particuliere eigendommen onaangetast bleven, spoe dig nieuwe aanzienlijke posities op eco nomisch en sociaal gebied. Een deel der nijverheid van de Baltische landen, de voornaamste bank van Estland, belang rijke deelen van den groothandel, in vloedrijke dagbladen en uitgeverijen waren, tot de jongste gebeurtenissen, in Duitsche handen en in de bijzonderste steden zooals Riga, Tallinn, Libau, Mi- tau, Dorpat, Kaunas bestond er een bloeiende Duitsche middenstand, die kon bogen op kultureele autonomie en te Riga zelfs een eigen hoogeschool be zat. Aan zevenhonderd jaar Duitsche ko lonisatie is thans een einde gemaakt.Een arbeid die in weerwil van al zijn hard heid niet verstoken was van grootsch- heid, vindt een tragisch einde. De Duit schers vertrekken, en hun eeuwige te genstanders in deze gebieden, de Russen, volgen hen op. Een historische ommekeer begint 1 Weliswaar hebben de Russen slechts "strategische,, punten bezet. Letland, Estland en Litauen behouden hun onaf hankelijkheid althans op het papier. Wanneer het roode leger meer infante rie. meer artillerie, meer vliegtuigen in deze landen bezit dan de eigen legers, de bijzonderste havens controleert, wie is dan de feitelijke heerscher in deze randstaten Wie zal dan het beslissend woord te spreken hebben Van 1918 tot 1920 streden de Oost zee-Duitschers met de jonge legers der Letten en Esten tegen de bolsjewisten. En na de onafhankelijkheid, hoe gespan nen de toestanden soms ook waren, wa ren de Duitschers steeds bereid opnieuw tegen de bolsjewisten in 't gelid te gaan. Thans moeten zij de plaats ruimen voor hun tegenstanders. Terwijl de schepen met de Oost- Duitsche gezinnen naar de Golf van Danzig koers zetten, marcheeren regi menten van het Roode Leger langs oude Duitsche orde-burchten 1 Een arbeid van zeven eeuwen werd vernietigd. De oude Germaansche voor post in het Oosten werd opgeheven. De schaduw van hamer en sikkel hangt thans over het Baltikum, ^dreigend J|en onheilspellend. Is en blijft het eenige volledige krachtvoeder voor melkvee. Met de komende loonende prijzen voor melk en boter zal het gebruik meer en meer toenemen en zullen de hoogere prijzen van dit prima voeder dubbel vergoed worden. A TELEFOON i 267. (Vervolg en slot). Het eigenlijke planten.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1