mm De Dictatuur van de Geldmacht Hoe staal het met den Landbouw? m Arbeid adelt» Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt L Voor en d oor de Landbouwers Berekening van Rantsoenen I De Melk- en Boterprijzen Het Hoekje van onzen Deskundige 1 Zelven I;.® mn am ZONDAG 12 NOV. 1939. Frfls 35 e&ntle» 21ste JAARGANG Nr 1088 Abonnementsprijs 15 Br. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestmnrder en verantwoordelijke Opateller O. CAUDRON Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Terwijl onze arme veekweekers onmogelijk de twee eindjes van 't jaar kunnen aaneenknoopen en met verlies moeten werken. Terwijl hun verkoopprijzen beloerd worden door regeering en bevolking. Terwijl er een algemeenen drang bestaat om het leven goed koop te houden (ten koste der kleine boeren). Gaan de kolenbazen hun gang .Ze verdienen veel geld, maar schijnen nog niet tevreden te zijn. We lezen in "De Dag„ van 7 Nov. De Kolenprijzen. Zooals te verwachten was, hebben de kolenmijnbazen besloten de prijzen van alle kolensoorten met 1 2 ten honderd te verhoogen- Deze beslissing zou veroorzaakt zijn door de jongste loonsverhooging en door de ptijsvermeerdering van het materiaal dat in de mijnen gebruikt wordt Ziedaar hoe, met toestemming van onze regeering, de kool mijnen, die in handen zijn van de groote bankiers en geldmagnaten, de kolen met minstens 3 fr. de 100 kg. in prijs verhoogen Die maatschappijen hebben het broodnoodig om hun prijzen zóo geweldig te verhoogen, want ze winnen geen millioenen genoeg. Ziehier wat we vinden in hetzelde nummer van "De Dag» Kolenmijnen Llmbourg-Meuse De totale inkomsten hebben tijdens het afgeloopen dienstjaar 51 mil- lloen 659.962 fr. bedragen tegen 45.632.018 fr. in het voorafgaande dienstjaar. Rekening houdend van kosten en lasten en van afschrijvingen ten bedrage van 23.076.090 fr. blijft er een netto-winst over van 26.425.477 fr. tegen 18.496 563 fr. Deze mijn geeft 8 millioen meer winst aan dan vorig jaar, maar schijnt niet verzadigd, ze moet meer verdienen op de kosten van de gemeenschap. Zoodat we eens te meer moeten besluiten dat onze democratische Règeering het leven goedkoop wil houden, enkel op den rug der kleine boeren. Hoelang nog? Rusland en Polen. Hervormingen en uitslagen van het Sovjet-systeem Het tweede geval was gelukkig niet zoo nadeelig voor den kweeker in kwes tie, omdat tijdig werd ingegrepen.Maar de verkeerde berekening van de rant soenen is toch iets dat zoo veelvuldig voorkomt, dat de schade die de geza menlijke leden van R.U.Z. als gevolg van deze handelwijze zichzelf berokke nen zeker vele honderdduizenden fran ken beloopt. Een van de leden, een groote en trou we verbruiker van de voeders R.U.Z., die altijd zeer deskundig voedert, be stelde dezer dagen voeders, die een af wijking gaven en waardoor hij zeker verkeerde rantsoenen zou samenstellen. Dit werd mij medegedeeld en daarom ging ik er persoonlijk heen om eens te onderzoeken wat daarvan de oorzaak was. Daarbij bleek mij weer eens, dat men altijd geneigd is in vroegere gewoonten te vervallen, ook al heeft men daarvan het nadeel met eigen oogen en door eigen proeven gezien, en dat men nog niet algemeen de gewoonte heeft aange nomen om bij noodzakelijke of vermeend noodzakelijke veranderingen ons oor deel in te winnen en onze voorlichtin gen te vragen over de best te volgen doenwijze. Want hiervoor is een grondige reden. Men is al zoo vaak gepakt door raad gevingen, die alleen in het belang van den raadgever zijn, dat men de gewoonte heeft aangenomen het maar op eigen gedacht te doen met alle risico's die er aan verbonden zijn. Maar ook dit is beslist verkeerd I Men moet nu eenmaal goed uit de oogen zien, doch daarbij vertrouwen hebben in die het verdienen. En Redt U Zelven, de eigen boeren- organisatie. heeft recht op dat vertrou wen, dus vraagt men haar altijd rustig om raad en past men daarop dus die ge woonte nimmer toe. Wat was nu hier de kwestie De betrokken landbouwer had onge veer 50.C00 kg. aardappelen, die hij meende voordeeliger te vervoederen dan te verkoopen. Hij was daarbij van de meening uitge gaan, dat 3 kg. aardappelen gelijk zijn in voederwaarde aan 1 kg. meel. dus dat bij de tegenwoordige prijzen van het voeder aardappelen ongeveer 50 fr. per 100 kg. zouden moeten opbrengen. Men bood hem echter ongeveer 40 fr. per 100 kg., zoodat hij besloot niet te ver koopen maar te vervoederen. Dit vervoederen moest ook geschie den aan zijn koeien. Hij bestelde daarom, teneinde het tekort aan eiwit aan te vullen, eenige voeders met een hoog doch onvolledig eiwit en meende zoo het allerbest zijn belangen te hebben gediend. Zulks was echter geheel onjuist. Omdat ten eerste de voederwaarde van 3 kg. aardappelen niet is gelijk te stellen met 1 kilo meel, DOCH SLECHTS MET HOOGSTENS EEN HALVE KILO MEEL. Hijsteldedus de waarde van de aardappelen veel te hoog en maakte zoo een verkeerde rekening. De tweede fout die hij maakte, was het bestellen van eenige enkelvoudige eiwitrijke voeders om de tekorten aan te vullen. Hij wist niet, toen hij meende met voordeel aardappelen te kunnen voede ren, welke voeders hij daarnevens moest gebruiken. Ik heb genoemd lid, die een knap vakman is. die wel degelijk verstaat wat volledig voeder is, overtuigd dat hij een verkeerde weg opging. Hij besloot da delijk al zijne goede eetaardappelen te verkoopen. Verder gaf ik hem de ge paste aanduidingen om zijne kleine aard appelen op de voordeeligste manier als voeder te gebruiken, met de aanvullende (Zie vervolg onderaan 3de kol.). Nu millioenen Polen, meestal katho lieke boeren, onder het regiem van Rus land zijn komen te leven, stelt zich menigeen de vraag "V^at zal het lot zijn dezer boerenbevolking Daarom zal een artikel over het Russisch land bouwsysteem onze lezers zeker welkom zijn. Socialisten en communisten hebben zeer goed begrepen dat de socialisatie der ondernemingen (d.w.z. het brengen der productiemiddelen aan den Staat) niet verwezenlijkt kan worden als ze ook niet toegepast wordt in het land bouwbedrijf. Doch de boeren hebben zich steeds tegen deze socialistische ge dachte verzet. De boer houdt aan zijn grond. De concentratie, door Karl Marx aangekondigd, is in den landbouw bijna nergens werkelijkheid geworden. Integendeel, na den oorlog is in Europa een sterke drang waargenomen naar eigen-bedrijf. De gedachte der collec tieve exploitatie, waarbij elke boer zijn grond, vee en materiaal afstaat aan de gemeenschap, heeft bij de landbouwers geen bijval gevonden. Ook de gematig de socialisten, die voorloopig den grond nog in het bezit der particulieren willen laten, hebben niet het gedroomde succes gehad. En dat is maar goed ook, want het bezit van grond bevordert bij den landbouwer de gehechtheid aan den grond en de liefde voor zijn beroep. Het voorbeeld van Rusland heeft hier velen gewaarschuwd. Dit is het eenige land waar de socialisatie der bedrijven in het groot is toegepast. Ofschoon de communisten daar in 1917 een ontevre den boerenstand aantroffen is hun opzet toch nog niet volledig kunnen slagen. Het proefkonijn, dat de communisten in het Russische volk meenden te vinden, heeft de proef niet willen doorstaan. Om de geschiedenis van Rusland in deze te begrijpen moet men eerst den toestand kennen waarin het land zich in 1917 bevond toen de revolutie uitbrak. Vóór den grooten oorlog was de grond in Rusland bijna geheel in handen van den adel. Eigen boeren waren er weinig. De lijfeigenschap was in 1861 door Tsar Alexander II afgeschaft. Doch in plaats van den grond aan den boer zelf te doen toekomen vertrouwde men hem toe aan de gemeenten die alle I krachtvoeders die er mee pasten. Ieder die "De Koornbloem,, aandach- drie of vier jaren tot een nieuwe verdee ling overgingen, hetgeen tot gevolg had dat de boer weinig geprikkeld werd om het land goed te bebouwen. Stolypine, Minister van Landbouw, stelde in 1906 voor den grond in het bezit der boeren te brengen. Deze verdienstelijke staats man werd echter in 1911 vermoord en van zijn veelbelovende hervorming kwam niets terecht. Ondanks het feit dat de Russische boer in 1917 zeer onte vreden was en zijn werk slecht werd be loond, heeft hij zich toch steeds tegen het communisme verzet. We kunnen de geschiedenis van het Sovjet-regiem ten aanzien van den land bouw in drie tijdvakken vcrdeelen. Eerste tijdvak 1917-1921 Heel de grond wordt tot staatseigendom ver klaard. De boer, die nu als knecht voor den Staat moest werken, voelde er wei nig voor zich moe te maken met het ge volg de verschrikkelijke hongersnood van 1921 die aan tien millioen Russen het leven heeft gekost. De Staat bleef uitvoeren, ondanks den geringen en on voldoenden oogst, om vreemde valuta te krijgen. Tweede tijdvak 1921-1928 Lenin zag in dat hij te ver was gegaan en liet weer den particulieren handel, de ver pachting der gronden en het gebruik van personeel toe. Hierdoor ontstonden de Koulaks, een nieuwe klasse van gegoede boeren die een sterke oppositie gingen voeren tegen het communistisch regiem. Derde tijdvak na 1928 De Sovjet besluit tot het vijfjarenplan dat onuit voerbaar was zonder een bloeienden landbouw want, wilde men vreemde valuta (de Russische roebel was niets meer waard) binnen krijgen dan moest vooral veel graan worden uitgevoerd. Nu werden groote staatsboerderijen op gericht met technische leiders en de meest moderne machines. Deze staatsboerderijen dragen den naam van Sovkhozes. In de dorpen echter werden landbouwcoöperaties ge vormd (Kolkhozes) aan dewelke alle gronden, vee, paarden en materiaal moesten worden afgestaan als gemeen schappelijk eigendom. Om dit plan door te voeren verklaarde Stalin den oorlog aan de Koulaks (gegoede boeren) en dwong alle boeren tot de nieuwe coö peraties toe te treden pp straf van zware belasting, verbeurdverklaring hunner goederen of ballingschap naar Siberië of duivelseiland. tig leest weet dat reeds voor eenige weken voeders werden samengesteld waarmede aardappelen aan de varkens kunnen gevoederd worden en goede uitslagen bereikt. Hierbij wil ik er echter op wijzen, speciaal voor hen, die een ander gedacht hadden, dat er voorloo pig alleen mede werd bedoeld het ver- voederen van voor menschelijke voeding ongeschikte aardappelen. Het vervoe deren van goede aardappelen is momen teel veel te onvoordeelig en daarbij voorloopig van algemeen standpunt be slist af te keuren. Teneinde ieder in de gelegenheid te stellen zelf goed de waarde van aard appelen te bepalen, zal ik spoedig een artikeltje schrijven waarbij de voedings waarde van aardappelen tegenover die van eenige andere voeders wordt verge leken. Voorloopig ver voedert men dus alleen kleine en voor menschenvoeding onge schikte en gekookte aardappelen naast het Varkensmeel N° 6, voor varkens van 30 tot 80 kg., en N° 7, voor varkens boven de 80 kilo. Als men goede aard appelen gaat vervoederen of er het ver keerde meel naast geeft, dan gooit men onnoodig voedsel weg en benadeelt zichzelf en ook in de tegenwoordige omstandigheden de geheele gemeen schap. d. V Hoe ziet zulk een Russische staats boerderij (Sovkhoze) er uit Als een groote graanfabriek met een geweldige oppervlakte. Sommige zijn van 100.000 Ha. De grootste is zelfs 220.000 Ha. Ze zijn alle verbonden met een centrale staatsorganisatie die den naam draagt van Graantrust. Deze beheert meer dan 12 millioen Ha. De regeering heeft bui- tenlandsche techniekers, meestal Ame rikanen, ontboden om de Sovkhozes te organiseeren. In het centrum van het reusachtige bedrijf, liggen magazijnen, ateliers en kantoren. Men gebruikt de nieuwste machines als vervoermiddel en als landbouwwerktuig. De grootste staatsboerderij is de Gigant. Ze is be gonnen met 220.000 Ha. doch telt nu nog 150.000 Ha. De veestapel is er van geen beteekenis. Men vindt op dit reuze- bedrijf slechts 12 stieren, 112 koeien en 177 paarden. Daartegenover beschikt de exploitatie over een heel regiment trac tors. 136 van het type Caterpillar 48/ 60, 16 van het Caterpillar type 20/25, 60 van het type Stalingrad. Een Cater pillar 48/60 bewerkt een hectare per uur, een Stalingrad een halve Ha. per uur De maai-dorschmachine van t type Combine bewerkt 2 1/2 Ha. per uur. Alles wordt voortbewogen door tractors. Het personeel bestaat uit 5 directe uren, 30 landbouwbrigadiers, 172 tractoristen, 300 mecaniciens, 3 inspecteurs, 42 sta- tistiekers, 1580 arbeiders en arbeidsters, 400 jongens van 14 tot 18 jaar, 1618 seizoenarbeiders. Op de Gigant wonen 10.000 zielen als men de kinderen der betrokkenen meetelt. Technisch gezien hebben deze onder nemingen veel van de grootbedrijven in Canada. In 'n uitgestrekte vlakte kunnen tractors natuurlijk voordeelen bieden. Men voelt echter dat men terug moet tot een meer intensieve bebouwing. Als in heel de wereld op deze wijze ver bouwd werd, zegt Noilhan, dan zou de totale productie van den landbouw, ver minderen met twee derden. Overigens zit de onderneming voortdurend vast wegens gebrek aan kapitaal en gebrek aan kennis bij het personeel. Hoe ziet een collectief dorp of Kolk- hoze er uit De Kolkhoze is een landbouwcoöpe ratie waartoe alle boeren moeten toe treden als ze geen kennis willen maken met de strengheid van het Sovjet-regiem. Elke boer kan zijn woning behouden benevens zijn konijnen, kippen en een kleine groentetuin. Al de rest zooals landerijen, werktuigen, veestapel enz. moeten worden ingebracht in de coöpe ratie. De Kolkhoze moet de helft der productie leveren aan den Staat en ont vangt in ruil daarvoor tractors, gereed schappen en soms geselecteerd zaaigoed. Hoe wordt 't werk verdeeld op zulk een Kolkhoze In theorie kan ieder kiezen, de mannen tractor- of spanvoerder, de vrouwen stal of keuken van 't restaurant. Maar in werkelijkheid gaat het precies als in een kazerne. Ieder krijgt zijn cor- vée. Eiken morgen krijgt ieder zijn werkboekje. Alles gaat per ploeg of per brigade. Elke ploeg heeft een ploegbaas, elke brigade een brigadier. Elke brigade krijgt een genummerd perceel toegewe zen, ook het vee is genummerd. Beta ling geschiedt in stukloon d.w.z. zooveel per Ha. of zooveel per koe, per produc tie-eenheid enz. Volgens officieele ge gevens zouden 60 °/o van de Russische boeren zoo coöperatief werken. Al heeft men hierdoor eenige tech nische vooruitgang bereikt, de boer is dit regiem van bureaucratie en milita risme doodmoe en hij mist den heilza- men prikkel van het eigen bezit. Daarom zijn, als verzet tegen de hooge eischen van den Staat, de Kolkhozes hun op brengst zelf gaan houden en het vee gaan slachten zoodat de Regeering in 1932 opnieuw concessies heeft moeten doen. Ze heeft het gedeelte van de op brengst, dat ze opvorderde, verminderd en de boeren toegestaan gedeeltelijk ook buiten de Kolkhoze te werken tegen storting van een gedeelte van hun ver diensten in de gemeenschappelijke kas. Zoo heeft de Staat voortdurend moeten capituleeren voor het verzet der boeren die absoluut gekant zijn tegen collectieve productie en die nu eenmaal geen socia listische of communistische ziel hebben. In Frankrijk heeft het pogen van het socialisme en communisme gefaald wijl twee derden van den grond heuvelland is waar men met tractors weinig kan be ginnen. De menschelijke hoogmoed zal hier nog meer als in Rusland onder vinden dat hij wel veel kan uitdenken, doch dat hij halt moet houden voor de wet der natuur. In 't arme Polen zal Sta lin echter gemakkelijk werk hebben om dat een volk onder het dreigend geweld van een bezettingsleger tot alles kan worden gedwongen. Reeds is hij begon nen met de grondeigenaars te vermoor den en het land onder de boeren te ver deden, om straks zijn plan des te beter te kunnen uitvoeren. Met de onteige ning van alle gronden zal ook daar niet lang worden gewacht. Dat Duitschland zooiets mogelijk maakte na een zesjarige zgn. campagne tegen 't communisme is zijn ongelijk en zijn schande. Ons artikel over is wegens onvoorziene omstandigheden verschoven tot toekomende week ViW ul M' •v y.y IV ry.vyy W^ÊÊÊttk mmm TELEFOON i 267. Jk •v ,*,vXv >>v.v.v.\y v.vXv.\v!v v.-.-'-.-'

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1