BERICHTEN Gemengde Berichten Het kweeken en ver vroegen van Tulpen De Wanmolen van Sus Roskam LANDBOUW- Een goede Raad De Bemesting van de Weiden in de tegenwoor dige omstandigheden* 't ROOS KRUIS Veemarkt van Gent. Te koop van hier en elders* VERPACHTING per «Soumissie» BIN"ND Mond- en klauwzeer. varkens zou enkele millioenen minder bedragen, zoodat een ruime voorraad aan varkensvleesch steeds voorhanden schijnt. ITALIË. Landbouwhervormingen in Toestand van 30 Oct. tot 5 Nov. 1939: Antwerpen 4 haarden Brabant 28 haarden West-Vlaanderen 6 haar den; Henegouwen 70haarden; Oost- Vlaanderen 15 haarden; Limburg 8 haarden; Luik 169 haarden; Namen 46 haard Luxemburg 2 haard. Totaal348 haarden. Vorige week 333 haarden. Provincie Oost-Vlaanderen. Keuringen en prijskampen voor hengsten van het Bel- glsch Trekras. DEKDIENST 1939-1940. Deze keuringen en prijskampen zullen plaats hebben als volgt Maandag 13 November, te Eekloo, Groote Markt, om 10 u. Woensdag 15 November, te S'Niklaas Groote Markt, om 10 u. Donderdag 16 November, te Aalst, Esplanadeplein, om 9 1/2 u. Maandag 20 November, te Gent, Slachthuisstraat, om 9 1/2 u. Woensdag 22 November, Geeraards- bergen, Statieplaats, om 9 1/2 u. De prijskamp voor de gewestelijke premiën en de bewaringspremiën van 10.000 /r. heeft dit jaar plaats te Deinze op de Groote Markt, Zaterdag 2 De cember a.s. om 10 u. Hoenderteelt. - Tentoonstel- Sicilië. Mussolini heeft op 4 Oktober voor de vergadering van den Ministerraad de wet afgekondigd op de verdeeling van het grondbezit in Sicilië. Van de 2.433.000 hectaren akkerland en woud zijn meer dan 6CC.0C0 hectaren in handen van groot-grondbezitters. Deze laatsten mogen hun goed be houden op voorwaarde dat ze moderne hoeven bouwen en uitrusten voor inten sieve landbouwuitbatingen en dewelke verhuurd zullen worden aan de land bouwers. Indien dit niet gebeurt, zal de staat de goederen in beslag nemen en zelf de bedrijven optrekken. Mussolini wil gedaan maken met het oude stelsel, waarbij de boeren slaven waren. Hij wil dat duizende vrije boe rengezinnen zouden gesticht worden in de nieuwe pachthoven die er zullen oprijzen. llng en Kongres. Deze tentoonstelling zal plaats hebben in samenwerking met de Kon. Ver. het Neerhof van Gent, in een der zalen van het Royal Casino, Feestpaleis, Gent. (Tramhalte Heuvelpoort). De tentoonstelling zal geopend zijn den Zaterdag 11 November van 10 uur tot 17 uur en den Zondag 12 November van 10 uur tot 18 uur. Toegangsprijs per persoon 1 frank. Op Zondag 12 November zal de Ver- eeniging haar jaarlijksch kongres hou den in de vergaderzaal der Pluimvee kliniek der Rijksuniversiteit te Gent, Coupure, 156. Na bezichtiging der pluimveekliniek zal de voorzitter, de heer K. de Rijcke uit Gavere het Kon gres openen met een beschouwing over de pluimveeteelt in de tegenwoordige omstandigheden. NEDERLAND. Steun aan den landbouw. De Regeering heeft een steungeld onder den vorm van minimumprijs toe gezegd voor de gekeurde eetaardappe- len, welke 4 tot 4,50 flor. bedraagt per 100 kg. (64 tot 72 fr.) Dit hoog steungeld is oorzaak van de hooge prijzen waaraan de Hollandsche planters worden verhandeld. FRANKRIJK. Bevoorrading. Uit de statistieken blijkt dat de Fran- sche^koloniën de middelen bezitten om het moederland te voorzien in tal van grondstoffen. In 1938 werd uit de koloniën 2.200.000 ton graan ingevoerd en 750.000 ton ko loniale waren. De volledige behoeften kunnen ingevoerd worden in maïs, sui ker, rubber, aardnoten enz. Verkoopprijzen derlandbouw- produkten. De boeren klagen over de lage prijzen hunner produkten. Boter wordt 16-18 fr. aan den boer betaald. Melkvee is on verkoopbaar, eieren en zwijnen zijn goedkoop. Alleen tarwe wordt duur be taald. Van den anderen kant zijn de loonen der arbeiders zeer verhoogd, tengevolge van gebrek aan werkkrachten, wat te wijten is aan de mobilisatie van hon derdduizenden landarbeiders. DUITSCHLAND. Graanleveringen. Naar we door de pers vernemen, is tusschen Duitschland en Rusland een verdrag afgesloten, waarbij dit laatste land zich verplicht 1 millioen ton voe- dergranen aan Duitschland te leveren binnen de 2 maanden. Door deze levering zal Duitschland grootendeels gedekt zijn in voedergra- nen. De varkensstapel. Volgens ingekomen inlichtingen bezit Duitschland een varkensstapel van 26 millioen stuks. Het jaarlijksch verbruik aan slacht- Uit Kopenhagen wordt gemeld dat ruim 300 drijvende mijnen de zee onvei lig maken in de Sund, tusschen Dene marken en Zweden. Weinige booten varen uit. Vooral des nachts zijn de drijvende mijnen een zeer groot gevaar. Reeds zijn meer dan 30 mijnen aange spoeld op de oostelijke kust van Dene marken. Maleischen Staat Kedah, heeft een som van 1 millioen dollar aan Engeland ge schonken tot het voortzetten van den oorlog. Deze som zou beter dienen tot het bewerken van den vrede 1 Weer zijn verscheidene honderden Spaansche kindertjes naar hun Vader land teruggekeerd. Het afscheid van de pleegouders is dikwijls hard, als deze kinderen welke ze zoo lang verzorgd hebben weer, misschien voor altijd, ver trekken I Mllltlanen 1940. In het Retraitenhuis van Gent, zal een retraite gegeven worden met speciale oefeningen, 25-27 November, van Za terdagavond tot Maandag namiddag. Verblijfkosten 15 fr. daags. Adres P. Van Acker, Bestormstraat 38, Gent. In een stadje van Engeland werd in een familie een zoontje geboren. Een uur nadien bestelde de vader voor het wichtje een gasmasker. Zoo komt het dat. toen het kindje 85 minuten oud was, het reeds uitgerust was tegen de gevaren van een luchtaanval. Zeden der twintigste eeuw 1 In Holland zou een spionnagezaak op groote schaal aan het licht zijn ge komen. In talrijke steden van het land worden opsporingen gedaan, en men j hoopt in zeer korten tijd een groot aantal personen aan te houden, welke in deze zaak zouden betrokken zijn. Maandag overleed op 70-jarigen leeftijd den heer Adolf Max, burgemees ter der stad Brussel. Sinds 30 jaar nam hij dit ambt waar. 6 bandieten welke allen tot levens langen dwangarbeid waren veroordeeld wisten te ontsnappen uit de gevangenis van Jackson in Amerika. Onmiddellijk werden ze achterna gezet door de be wakers. De bandieten waren gewapend met revolvers en een machiengeweer. j Tot hiertoe werden ze niet aangehouden, j Met jaarlijksche omhalingen voor Winterhulp werd in Duitschland ook nu een aanvang gemaakt. De eerste om haling heeft het verbluffende getal van 15.117.584 Rijksmark opgebracht. Dit beteekent een vermeerdering van 4,5 millioen R.m. in vergelijking met het vorig jaar. Maandagavond vertrok Koning Leopold onverwachts naar Holland. Hij besprak met Koningin Wilhelmina den internationalen toestand. De Vorsten hebben besloten andermaal hunne dien sten voor het herstel van den vrede in Europa aan te bieden. In Duitschland hebben alle personen hunne gouden ringen door stalen ver vangen. uit angst dat ze zouden aange slagen worden, zooals eens gebeurde met het goud der Joden. Daar dit edel metaal in Duitschland schaars is mogen de goudsmeden geen juweelen meer verkoopen, tenzij deze met zuiver goud worden betaald. Een Amerikaansch miljonnair heeft de som van 250.000 dollar geschonken als steun voor de vereenigingen die jacht maken op spionnen. Elk persoon welke inlichtingen kan geven, die tot een aan houding leiden, ontvangt 500 dollar. Berichten uit Duitschland melden dat waarschijnlijk binnenkort een ge regelde luchtverbinding zal worden in gericht tusschen Berlijn en Moskou. De steenkool wordt duurder in En geland. Vooral in Wales zijn de prijzen gestegen, gezien men daar met hooge exploitatiekosten der mijnen te doen heeft. Landbouwers, het oogenblik is gekomen om U te bevoorraden in THOM ASSLAKKENMEEL, Voorziet U zonder dralen en ge zult er geen spijt van hebben. (Ingezonden.) De tulp is een winterharde plant met vleezige bollen die van het midden van Maart tot het einde van Mei bloeit. Na tuurlijk verschilt dit volgens de rassen, de eene veertien dagen vroeger dan de andere. Verscheidene natuurlijke soor ten hebben de verschillende variëteiten voortgebracht. Ziehier eene rangschikking volgens het tijdstip van den bloei Enkele vroege tulpen Due van Thol. De vroegste, bloeiend in Maart-April. Gemiddelde hoogte 20 cm. Gemiddelde diameter 15 cm. Enkele vroege. Bloeiend in Maart- April. Gemiddelde hoogte 25 cm. Gem. diameter 15 cm. Dubbele vroege. - Bloeiende in April. Gem. hoogte 25 cm. Gem. dia meter 15 cm. Enkele late. Bloeiend in Mei. Ge middelde hoogte 25 cm. Gemiddelde diam. 15 cm. Dubbele late. Bloeiend in Mei. id. Rembrandt Tulpen. Bloeiend in Mei. Hebben een grootere hoogte dan de andere tulpen 30 cm. en een diam. van 20 cm. Parkieten. Groote bloemen met franje-vormige bladeren ook wel eens Papegaai-tulpen genaamd. Ze bloeien in Mei, zijn 40 cm. hoog en hebben een diam. van 30 cm. Darwin-tulpen. Geweldig hooge 40 cm. en bloeien in Mei. Er zijn ook tulpen met gevariëerd ge bladerte en andere soorten dan boven genoemde, maar het zijn planten voor verzamelingen, die weinig in de cultuur voorkomen. De tulpen worden vermenigvuldigd door nevenbollen bij het uitnemen of het planten ervan. Het zaaien wordt alleen door specialisten gedaan om nieuwigheden te bekomen. Men plant in October op 10 cm. diep te en op een afstand van 20 tot 25 cm. De tulpen houden van lichte tamelijk drooge gronden. De planten gaan over tot rust met de maand Juli. Om de vor ming der bollen te bevoordeeligen snijdt men de tulpen uit zoodra ze gedaan heb ben met bloeien, de planten echter laat men ter plaats tot Juli. Het kan echter ook gebeuren dat men verplicht is ze vroeger uit te doen om de zomerversie- ringen te planten. Men lette er wel op dat de planten op deze manier uitgedaan weer op een andere plaats moeten in geregeld wor den, daar de groei van de planten nog niet geëindigd is, en het sap van de bla deren nog naar de bollen moet weer- dalen. Men kan echter anders te werk gaan en de tulpen in potten planten en ze zoo gansch in den grond plaatsend. Op deze manier doet men de tulpen uit wanneer men wilt en den groei wordt er hoege naamd niet door belemmerd. Hel lorceeren van tulpen of het vervroegen. Vooraleer de vervroegde teelt aan te vatten, wil ik er eerst en vooral de aan dacht er op vestigen, dat deze cultuur op groote schaal uitgebaat wordt in de om streken van Brussel. Wanneer wij, liefhebbers, tulpen for- ceeren dan gebeurt dit gewoonlijk in potten, terwijl in de handelsteelt de bol len die later snijbloemen zullen leveren in bakjes van een tiental centimeter diepte worden geplant. Bakken en potten worden onder den grond geplaatst, ofwel met een laag asch of aarde bedekt, buiten of in koude bak ken, waar men ze dan uitneemt als men ze noodig heeft tot het forceeren. De bollen mogen niet geforceerd worden vooraleer ze goed ingeworteld zijn. Men brengt ze dan in een koude kas. Voor het jate forceeren is de koude kas vol doende voor het vroege forceeren moe ten ze enkele dagen later in gematigde en desnoods in warme kas gebracht worden. Wanneer men de tulpen uit den grond neemt, laat men er voorzichtig weg den grond van tusschen glijden, die men er voor den winter overgelegd "heeft. Men brengt de bakken in een koele plaats en dekt ze gedurende eenige dagen om ze te gewennen aan de klaarte, anders loopt men risico dat de opschietende botten verschroeid worden door de plot se zonnestralen. Bij liefhebbers plaatst men de potten of bakken eerst een paar dagen in den kelder of op een donkere plaats, daarna brengt men ze in een verandha of een welverlichte kamer, waar men over voldoende warmte be schikt, t.t.z. 18° gr. c. Men giete re gelmatig en zorge er voor dat de plan ten niet filleeren of opschieten. Denk nu niet dat het gelijk is welke tulpen men neemt om te vervroegen. Men neemt bij voorkeur de enkele en dubbele vroege tulpende andere zooals b.v. de parkieten of de darwin-tulpen geven hoegenaamd geen resultaten^en bloeien zelf niet. Met enkele rukkende windvlagen en hevige stortbuien heeft de Herfst zijn intrede gedaan. De slanke populieren houden met moeite nog enkele bruin zwarte bladeren vast en de weide ligt nu in een herfstzonnetje te drogen. Somtijds is er een windstilte. Van zulk een oogenblik moeten wij trachten gebruik te maken om onze meststoffen uit te strooien. Nu, meer nog dan vroeger moet onze bemesting geschieden om met zoo wei nig mogelijk uitgaven de hoogste op brengst te verzekeren. Een gedeelte van onze stalmest en gier gaat, gezien de tegenwoordige om standigheden, naar ons weiland. Deze natuurlijke en onmisbare mest stoffen zijn rijk aan stikstof maar zeer arm aan fosfoorzuur en kalk. Bijgevolg moeten de landbouwers de natuurlijke bemesting volledigen door het strooien van een fosfaatmeststof rijk niet alleen aan fosfoorzuur maar tevens aan werk zame opneembare kalk. Inderdaad, fosfoorzuur en kalk zijn onmisbaar voor het jonge vee en de melkkoeien omdat fosfoorzuur en kalk de kalkfosfaten geven die het geraamte opbouwen en de mineralen geven die dagelijks door de koeien worden afge scheiden in de melk. Onder de fosfaat- mesten bevat het neergeslagen bical- ciumfosfaat Fertiphos het hoogste ge halte aan onmiddellijk opneembaar fos foorzuur 38/39 "Io en werkzame kalk (35 °/o CAO verbonden kalk). Strooit dus per hectare 300 kg. Ferti phos Inderdaad, door het hooge l ge halte van Fertiphos aan plantenvoeden- de stoffen vereischt dit werk weinig ar beid. In de huidige omstandigheden is dit van groot belang gezien er nu te weinig sterke armen op de boerderij aanwezig zijn. De Volledige Weidevetten R.U Z. zijn samengesteld op basis van FERTI PHOS. Zij bevatten daarenboven de noodige stikstof en potasch om een.vol ledig voedsel aan het gras te geven. Zij die de VOLLEDIGE WEIDE- VETTE R U.Z. in genoegzame dosis gebruiken, 'ijn_zeker van rijkeen over vloedig gras. (Ingezonden). 8 Nov. 1939. Werden te koop gesteld t Groote Hoornbeesten totaal 1391 Ossen (zware) 302 Ossen (jonge) Koeien 281 Vaarzen 315 Stieren 179 Kalvers 529 Magere koeien 314 Er waren in 't geheel 1195 zwflnen. De prflzen Ossen van 6 i 700 Idlo 4,50 tot 6,50 de kilo. Goede vette kweeken van 4 A 500 kil. (ossen en vaarzen) werden verkocht 1' kwaliteit 6,00 tot 6.50 de kilo. 2* 5,00 tot 5,50 3* 4.00 tot 4,50 Stieren 1' kwal. 5,50 tot 6,00 de kilo. 2* en 3* 3,00 tot 4,50 Koeien 1* 5.C0 tot 5,75 2* en 3* 3,00 tot 4,00 Pr(j zen der Kalvers 1' kwaliteit 11,00 tot 13,00 da kilo. 2* 7,00 tot 9.00 3« 0.00 tot 0.00 Zwflnen van 6.00 tot 6.75 fr. dakila van LANDEN MEERSCHEN van den Openbaren Onderstand te Kerksken. Al deze goederen zijn gelegen te Kerksken, Haaltert, Heldergem en Den- derhoutem (zie op de plakbrieven. De geboden per aanbevolen brief moeten toegekomen zijn voor 27 November 1939 bij Mr Louis Welleman. landbou wer te Kerksken, Bouckent. De opening der brieven zal in 't openbaar plaats hebben op 28 November 1939, te be ginnen van 9 uur voormiddag, ter her berg van Mr August Reynaert, Kerks ken, Dorp. Inzage van het lastencohier te bekomen bij Mr Louis Welleman voornoemd of Notaris BAUWENS te Haaltert. Nest schoone vig- gens, bij Cyriel Danckaert. Kouter, Burst. SCHOONE jonge beer doet dienst bij Edmond Scheerlinck, Slijstraat, Woubrechtegem, ook te koop een beste vaars, 8 maand dracht. Inschrijvingsbulletijn voor Plantgoed. De ondergeteekende (juist adres) verlangt van de Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven het volgend plantgoed te ontvangen in cijfer en maat hieronder aangeduid EERSTELINGEN FRIESLAND ROODE EERSTELINGEN GELDERSCHE MUIZEN KRUGERS ROODE STAR ALPHA INDUSTRIE FURORE INDUSTRIE VAN ZEELAND Regent Tunka Badlishah van den W.aroa lijden IÉ HOOFDPIJN MIGRAINE TANDP1IN GRIEP RHeUMATlEK Zenuwkoortsen PIIN DEB MAANDSTONDEN al> de Wonderbare 8RUINB POEDERS iet Apotheek DE POOPTBRfi Si NOW N1KI ft A S-»-W AAS Q Oogenblfkkelfyk, zonder tchadrHJkf grOQÏQto van detc. pijnen wOeo bcvxfii Qe 3oq> 3 poeder» ft 4,00 De driedubbele doos 25 poede^i ft 10.00 Tg verkrijgen te «De Apotheken of GOstmamdoat Gebmffc n tl tuft öodft geen ander* meet gefmrfke» lrw*ll»»f* KILOS Cijfer MAAT Volgende maten kunnen aangevraagd worden 28/35 30/40 35/45

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3