Pullorumbcstrijding bij de Hoenders Een nieuw Voeder voor Zwijnen AMMONIAKSULFAAT FILTER MARCO Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs VARKENSMELEN BELANGRIJK N° 6 N° 7 Kan men wetenschappe lijk de kleuren bepalen ns«l**mwill ZITDAGEN Een goede Raad De Vlinders k Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel BB KO9RNBL0BM Een lezer vraagt ons enkele Inlichtin gen over den dienst van Pullorumbe- strijding ingericht door het Nationaal Verbond der Maatschappijen voorNeer- hofdierenteelt (F.N.S.A Ingaande op zijn verzoek kunnen we niet beter doen dan hieronder het regle ment te laten volgen zooals het vastge steld en goedgekeurd werd door gezegd Verbond Het Nationaal Verbond der Maat schappijen voor Neerhofdierenteelt be richt de hoenderkweekers, dat het, on der zijn toezicht, een bijzonderen dienst komt in te stellen met het doel, zooveel mogelijk, produkten (broedeieren, kui kens, voorttelers) te verspreiden voort komende van sujekten welke voor pul- lorumbesmetting onderzocht zijn. Oe strijd tegen deze ziekte bestaat hoofdza kelijk in het opzoeken en verwijderen van besmette dieren. Dit opsporen ge schiedt door het bloedonderzoek. De kweekers die verlangen hunne fokkerij aan dit toezicht te onderwerpen, worden verzocht zich te wenden tot den secretaris van het Nationaal Verbond die is de heer Alfred Keymeulen, Douglaslaan, 13, te Cappellenbosch- Cappellen. Zij zullen een formulier ont vangen dat binnen de acht dagen be hoorlijk ingevuld moet teruggezonden worden. Deze kweekers verbinden zich aan het Laboratorium voor Diagnose en Veeartsenijkundige Navorschingen van den Staat, een staal van het bloed van al hunne voorttelers te doen geworden. De bloedafname wordt door een vee arts uitgevoerd op het door het Natio naal Verbond aangeduid tijdstip- De onkosten van de bloedaftapping vallen ten laste van de kweekers. Met dit doel zullen deze laatsten het vereischte aan tal gesteriliseerde buisjes ontvangen, als mede twee lijsten om er de te onderzoe ken voorttelers op te vermelden. De buisjes die een staal van het bloed be vatten zullen van een aanhechtbriefje voorzien zijn waarop het volgnummer der inschrij vingslijst (12, 3,vermeld staat. Deze buisjes evenals de twee voornoemde lijsten, die de handteeke- ning, naam en adres van den veearts moeten dragen, moeten, in de oorspron kelijke verpakking, aan het laboratorium worden gezonden, vrachtvrij en per spoedbestelling. Deze verzending ge schiedt onder toezicht van den veearts. Het Loboratorium stuurt aan den se cretaris van het Nationaal Verbond het resultaat van het bloedonderzoek op de twee hem toegezonden lijsten. Een dezer twee lijsten wordt aan den kweeker gestuurd. Wordt een bijgevoegd bloedonder zoek noodig geacht, zoo duidt het Na tionaal Verbond er het tijdstip van aan. Het identificeren der hoenders ge schiedt door middel van den offlcieelen federalen ring. De lijst op deze ringen betrek heb bende kan op eenvoudige vraag beko men worden. De eigenaar van een onder toezicht staande kweekerij. verbindt zich de die ren, welke positief reageeren, aan het door het Nationaal Verbond aangeduid adres te zenden. Deze sujekten zullen voor rekening van den fokker, voor het verbruik wor den verkocht. De niet inachtneming van deze ver plichting zal als gevolg hebben dat de kweeker geen aanspraak meer zal kun nen maken op eenige officieele tusschen- komst. Omwille van de moeilijkheden hieruit voortspruitende werd dit laatste artikel vervangen door het volgende De eigenaar van een onder toezicht staande kweekerij verbindt zich de die ren, welke positief reageeren. voor het verbruik te verkoopen en ze, op deze wijze, uit zijn uitbating te verwijderen binnen de 14 dagen volgende op de ont vangst van het formulier dat de ontle ding vermeldt. De niet in achtneming van deze verplichting zal als gevolg heb ben dat de kweeker geen aanspraak meer zal kunnen maken op eenige ofB cieele tusschenkomst. 4 (Op aanvraag kan het Nationaal Ver bond aan de eigenaars een bewijs afle veren dat ze volkomen in orde zijn, mits het terugsturen der ringen van de ge slachte dieren. Indien het bloedonderzoek niet ééne positieve reactie heeft aangewezen, kan het Nationaal Verbond besluiten dat maar een zeker procent der voorttelers het volgend jaar moet onderzocht wor den. In geen geval wordt het de kweekers toegelaten op hunne prospectussen, brie ven, fakturen, enz. de melding Vrij van...M te plaatsen. De kweekers mogen geen enkel ge bruik maken van de hen door het Na tionaal Verbond afgeleverde bewijzen. De personen wier kweekerij onder toezicht staat, verbinden zich a) Alle mogelijke hulp te verleenen bij de bloedafname. b) Aan hun hoenders de beste zorgen te verstrekken (voeding, huisvesting). c) De door het Nationaal Verbond opgegeven gezondheidsvoorschriften te volgen. d) Het toezicht van het Nationaal Verbond te aanvaarden voor alles wat de voorwaarden betreft in dit reglement voorzien. e) De nieuwe aangekochte sujekten en die niet voortkomen van een onder toezicht staande kweekerij in "quaran taine» te plaatsen tot na het bloedon derzoek. f) Aan het Nationaal Verbond alle inlichtingen te verschaffen die het zou noodig achten. Indien ge melk van kwaliteit wilt voortbrengen en verkoopen, schaft U dan een Biter MARCO aan. De ge vaarlijkste en de minst zichtbare vuilnis sen worden door den filter Marco uit de melk verwijderd. Filters en watten, in alle grootten, zijn verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst. Bestellingen kunnen gedaan worden bij onze magazijniers en zaakvoerders. Reklaamplaten worden gratis afgele verd aan de bezitters van een filter MARCO PEÜÜ%STIK Speciaal bereid om met Aardappelen te worden vermengd. Gezien de huidige toestanden de hooge prijzen van meelvoeders en de lage prijzen van de aardappelen, zijn we tot het besluit gekomen een speciaal voeder samen te stellen welke, gemengd met gekookte aardappelen, een volle dig en krachtig voeder zal uitmaken. Teneinde alle verwarring te vermijden, zullen we in onzen prijslijst deze voeders vermelden met N° 6 en N° 7. De kweekers gelieven wel te letten op de volledige aanduidingen bij de aanvraag en op de manier om deze melen te gebruiken. Hier volgen de genoemde voeders voor zwijnen van 30 tot 80 kg., met bijvoeding van gekookte aard appelen. 1 kg. meel N° 6 op 5 kg. aardappelen. (3 maal per dag toe te dienen). voor zwijnen boven de 80 kg., met bijvoeding van gekookte aard appelen. 1 kg. meel N° 7 op 5 kg. aardappelen. (3 maal per dag toe te dienen). Genoemde melen mogen niet vermengd worden met andere meelsoorten, doch enkel met gekookte aardappelen zooals hierboven vermeld. ROGGE mag niet worden bijgegeven. We meenen ten andere dat de bezitters van rogge nu meer dan ooit belang hebben dezelve te verkoopen aan goede prijzen. Bij gebeurlijk gebruik van de nieuwe voeders gelieve men strikt de voor schriften te volgen van onze berekening 1 KG. MEELVOEDER N° 6 OF 7 VOOR 5 KG. AARDAPPELEN (GEKOOKT). Aan het gebruik der bestaande Varkensmeien N" 1, 2, 3, 4 en 5 is niets veranderd. Deze moeten evenals vroeger worden gebruikt, zonder een enkele bijvoeging. Wanneer we van een jongeling zeg gen kunnen "hij is net een vlinder», dan wil dit zeggen, hij is veranderlijk, ongestadig en de jonge meisjes hebben alle reden om hem te wantrouwen. Niet dat de vlinders zooveel kwaad doenze fladderen van het eene bloempje naar het andere om er den honig uit te halen, van het eene blad naar 't andere om zich te verzadigen aan de uitvloei ende plantensappen. Soms nemen ze, in volwassen toestand, hoegenaamd geen voedsel op. Het kwaad wordt gedaan door de larven of rupsen die, op zeer weinig uitzonderingen na, allen planten- eters zijn. Dat die schade aanzienlijk kan zijn hebben we dezen laatsten zomer kunnen vaststellen in bosschen en hovingen waar de boomen soms gansch kaal gevreten waren. Lichaamsbouw. De vlinders behooren tot een der groote orden van insecten, waarvan de vertegenwoordigers, ondanks de groote verschillen in grootte en kleur, toch een zeer uitgesproken onderlinge overeen komst vertoonen in lichaamsbouw, uiter lijke gedaante en houding. Hun meest in 't oogspringende kenmerk is wel de bekleeding van de vleugels met schubjes, die elkander dekken als dakpannen.Deze schubben zijn veelal gekleurd, fijn ge- gestreept en geribd, zoodanig kunstig gebeiteld dat ze aanleiding geven tot het optreden van interferentiekleuren, die de vleugels metaalachtig doen glanzen. De lichaamsbouw is bij de meeste groepen zeer stabiel, slechts de uilen (motten) en pijlstaarten vertoonen een uiterlijke gedaante die heel wat plomper is, zonder nochtans er verre van af te wijken. Een enkelen oogslag op den vorm van de sprieten brengt ons tot de overtui ging dat deze zeer uiteenloopend is, meestal draadvormig, ook wel eens ge zaagd of kamvormig, doch meestal uit- loopende op een knopje en dit vooral bij dagvlinders. De samengestelde oogen zijn meestal groot. De monddeelen zijn bij de over- groote meerderheid der vlinders tot een opgerold zuigtoestel ontwikkeld dat we niet beter kunnen bestempelen dan met den naam van roltong die in hoofdzaak door de achterkaken wordt gevormd. Sommige vlinders kunnen niet alleen fladderen, doch ook loopen. Daarvoor bedienen ze zich van hun tengere poo- ten bij vele dagvlinders nochtans zijn deze niet tot volledige ontwikkeling ge komen en dienen ze enkel om monddee len en kop te reinigen. Gedaanteverwisseling. Deze is bij de vlinders volkomen ei, larve of rups, pop en volmaakt insect of vlinder. Wat het meest opvalt is voor zeker wel het groot verschil tusschen rups en volmaakt insect en de overgang gebeurt in poptoestand, rustig, roerloos, onder invloed van opgehoopt voeder, lucht en zonnewarmte. De rupsen vertoonen aan het achterlijf een aantal buikpooten, korte, ongelede vasthechtingsorganen, die aan het uit einde een krans dragen van kleine haakjes het laatste paar heet men na- schuivers. Ten hoogste kunnen er negen paar pooten aanwezig zijn, meestal ech ter zijn er enkel 5 paar en bij de spanners slechts twee. De pop is vaak door een spinsel om geven door de rups afgescheiden langs de spinklier. De manier van eitjes leggen is ook wel eens bewonderenswaardig, zoo legt de ringrupsvlinder zijn eitjes in vastgeslo- ten ringjes rond de dunne twijgjes, het koolwitje is op min of meer regelmatige oppervlakte dicht bij elkander aan het blad gehecht, de eikenbladspinner in spiraalvormige hoopjes met leemten zeer onregelmatig verdeeld. Verspreiding. Men vindt ze over de geheele aarde verspreid, doch in de tropen zijn ze verreweg het talrijkst. Vele van deze soorten zijn bekend om hun prachtige kleuren en we herinneren ons nog dat een leeraar in natuurkunde op school- wandeling altijd zoo 'n slagnetje mee droeg om vlinders te vangen, in een fleschje te stoppen om, eens terug in de klasse, er zijn liefhebbersverzameling mede te verrijken. Ge kunt U moeilijk een denkbeeld geven van de pracht door sommige vlinders in kleurenschakeering tentoon gespreid. Eenige vlinders uit onze streek. We zouden ons voorzeker onder de bevoorrechten mogen rekenen indien we ook ons leger vlinders niet kenden. Als echte typen van vlinders mogen we aanstippende Oranjetip met een oranje kleurige vlek in den bovenhoek van het paar bovenste vleugels terwijl al het overige wit is de Weerschijnvlinder met blauwe vlekken op de rechtervleu gels de Nummervlinder met roode boorden op achtervleugels, roode dwars- strepen en witte vlekken op bovenvleu- gels met een donkerbruinen ondergrond de rouwmantel, zwarte vleugels met gele boorden en blauwe stippeltjes langs heen die boorden het Blauwtje waar van het mannetje in blauw en 't wijfje in donkerbruin gewaad met prachtige franje's omzethet Vuurvlindertje met vuurroode vleugels bij 't mannetje, min rood bij 't wijfje en ook meer gestippeld met zwarte vlekjes. Als pijlstaartvlinders noemen we de XVolfsmelkpijlstaart met prachtige veel kleurige vleugels en een op een pin uit loopend achterlijf. Als motten of uilen de Doodshoofdvlinder met een slag doods kop op het borststuk naar boven, de larve ervan heeft gele, groene en zwarte strepen en aan den kop van een slag hoorn voorzien de W ilgenhoutrups- vlinder gansch vuilgrijs. De Vlaamsche benamingen zjjn veelzeggend, de Latijn- sche meer wetenschappelijk, doch onver staanbaar. De vlinders die ons meest schade be rokkenen, zullen in een volgend artikel besproken worden. De kleur van een bloem is geen voort durende blijvende of karakteristieke hoedanigheid, maar ze hangt af van het licht, de plaats en andere factoren. Wat meer is, ze geeft een verschillenden in druk op eiken persoon. Om de kleuren te kunnen meten, was het noodig een richtlijn te bepalen. Het was professor Krüger, uit Dresden, wel ke dit vraagstuk uitlegde. Elke kleur is samengesteld uit ver schillende veranderlijke elementen, waarbij zich nog voor de bloemen de voorwaarden van de oppervlakte en de helheid van de kleuren komen voegen. De moeilijkheden welke zich voor deden bij het bepalen der kleuren, leidde er toe in 1927 tot het aannemen van een overeenkomst betreffende de reglemen teering der kleuren. Helmholtz bepaalde de drie verander lijke kleuren, de tint, de zuiverheid en den graad van het licht. Hij ontwikkelde, zich steunende op de werken van Young, de theorie der drie kleuren. Zoogenaamd volgens Young-Helm- holtz, vervaardigde Maxwell een instru ment welke toeliet de hoeveelheid te meten van alle kleurende bestanddeelen welke in hun mengsel een bepaalde kwaliteitskleur bezitten. Wilhelm Ostwald ging zelfs zóó ver Hij verdeelde de kleurenstraal in 24 fondamentale kleuren welke elk onder verdeeld zijn in tien graden. Het is hierdoor dat de 240 verschillende tinten van Ostwald ongeveer het uiterste be reiken van de uit te maken kleuren. Er werd een barometer gemaakt welke internationaal geldig was. en waarop de hoofdkleuren genummerd waren van 1 tot 24. De tusschenkleuren waren door tienden aangeduid. Maar niettegen staande alles bevatte dit systeem nog fouten, en de tuinbouw is geroepen om mede te werken tot verdere verbetering van dit stelsel. □BH BBBBBB SBBBBB aSHBBB LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen Als menschen tot beesten worden. De mensch is een zonderling iets l Schepsel Gods zijnde en redelijk, voegt men er bij onderscheidt het zich van de andere levende schepsels (de dieren) door de rede en het verstand. En inderdaad, men staat in stomme bewondering wanneer men al de zaken eens bekijkt die in den loop der eeuwen door het menschelijk vernuft tot stand zijn gebracht. Groote stoomers die de werelddeelen aiover de Oceanen met mekaar verbin den treinen die in razende snelheid de afstanden verslindenvliegers die de lucht veroverden telefoon, draadlooze, radio de prestaties van kunst en we tenschappen enz. enz. De mensch is waarlijk een bewonde renswaardig en vernuftig schepsel. Helaas, ook deze medalie heeft haar keerzijde. En was de voorzijde verruk kelijk, de achterkant is afschuwelijk I Want naast al die mooie voornoemde dingen, ontsproten uit hun brein ook de kruisers en de onderzeeërs, de kanonnen en mitraljeuzen, de bombardementsvlieg tuigen en tanks, de bajonetten, de ge weren en de giftgassen. Het alles met het doel mekaar op de meest geraffi neerde en wreedste maniet uit te moor den. Wanneer dan het sein gegeven wordt tot de menschenslachting die men oor log noemt, laat de menschheid haar masker van redelijkheid en beschaving vallen en wordt ze een monster, een af schuwelijk wangedrocht. De orde verdwijntalle menschelijk- heid wordt uit den booze verklaard en dé eenige wet die nog geldig is, is die van den sterkste, van het geweld. Laat een schepsel zich, in tijd van vrede, verlokken tot het dooden van een ander mensch. die hem misschien veel leed en kwaad berokkende, dan wacht hem ongetwijfeld een strenge straf. Wanneer het oorlog is. dan zal men iemand dekoreeren omdat hij eén "vij and op oordeelkundige wijze de bajo net tusschen de ribben gestoken heeft. Kan men grooter en dwazer tegen stelling vinden Millioenen menschen. die mekaar niet kennen, mekaar noch nooit gezien heb ben en dus zeker mekaar geen kwaad gedaan hebben, trekkén tegen elkander in 't veld, tot dooden, tot moorden ge reed. En nochtans, ieder van die menschen afzonderlijk, heeft thuis een moeder of vader, heeft vrouw en kinderen, die in angst zijn terugkeer verbeiden. VIJANDEN I Waarom vijanden I Zijn alle menschen geen broeders, geen kinderen van één en denzelfden Vader Hoe men het ook draaien moge of keeren, er is voor den oorlog geen anderen naam te vinden dan t KOL- LEKTIEVE WAANZIN En we herhalen het bewonderens waardig is de mensch en zijn vernuft in tijden van vrede afschuwelijk is hij en zijn daden in tijden van oorlog. Een vat van tegenstrijdigheden I Lamme Goedzak. Maandelijksche zitdagen van den Heer Van den Noortgate, Hoofdrijks- landbouwkundige te Oudenaarde, Dijk- straat, 15 te Oudenaardealle Donderdagen van 9 1/2 tot 11 1/2 uur in Hotel de la Pomme d'Or Groote Markt te Ninove den eersten Dinsdag van 9 1/2 tot 11 uur. in café De Keizer Burchtstraat; te Geeraardsbergenden 3° Maandag van 9 1/2 tot 11 uur, in café De Kat bij den Heer Imbo; te Zottegemden 4° Dinsdag van 9 1/2 tot 10 1/2 uur, in café "Katholieke Kring» Markt; te Ronseden ln en 3" Woensdag van 9 1/2 tot 11 uur, in café Aux Armes de la Belgique Markt te Deinzeden 2° Woensdag van 9 112 tot 11 uur, in café St. Cecilia Markt. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand-Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.» de zaken behandelt. I Landbouwers, het oogenblik is gekomen om U te bevoorraden in "THOMASSLAKKENMEEL, Voorziet U zonder dralen en ge zult er geen spijt van hebben. (Ingezonden.) - ■soa

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3