BERICHTEN Gemengde Berichten DE VEEDIEVEN LANDBOUW- Een beklagenswaar dige familie Duivennieuws van hier en elders* Melkontledingen A Kleine Aankondigingen 1 BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 6 Nov. tot 12 Nov. 1939: Antwerpen 9 haarden Brabant 67 haarden West-Vlaanderen 3 haar den Henegouwen 90 haardenOost- Vlaanderen 14 haardenLimburg 17 haarden: Luik 215 haarden; Namen 56 haard Luxemburg 0 haard. Totaal: 471 haarden. Vorige week 348 haarden. Provincie Oost-Vlaanderen. Keuringen en prijskampen voor hengsten van het Bel- glsch Trekras. DEKDIENST 1939-1940. Maandag 20 November, te Gent, Slachthuisstraat, om 9 1 /2 u. Woensdag 22 November. Geeraards- bergen, Statieplaats, om 9 1/2 u. De prijskamp voor de gewestelijke premtèn en de bewaringspremiën van 10.000 fr. heeft dit jaar plaats te Deinze op de Groote Markt, Zaterdag 2 De cember a.s. om 10 u. Landbouw. - Provinciaal land- bouwbureel voor Brabant. Raadgevingen voor tuinbouw en kleinvee Vooral hetgeen tuinbouw en kleinvee aangaat kunnen de belanghebbenden zich richten tot het provinciaal bureel voor Brabant, 50, Jacqmainlaan, Brussel. Een specialist voor tuinbouw ontvangt er alle Dinsdagen en Vrijdagen van 16 1/2 tot 18 u. Een consulent voor kleinvee is ter hunner beschikking 's Woensdag van 14 1/2 tot 17 u. Voorts kunnen alle inlichtingen aan gaande algemeenen landbouw en vee teelt op Dinsdagen, Woensdagen en Vrijdagen, tusschen 15 en 17 1/2 u..ver kregen worden. Prijsschommelingen. Onderstaande tabel geeft een over zicht van de prijzen van de meeste grondstoffen op 4 tijdstippen. We zien hier dat reeds een sterke da ling is waar te nemen tegen einde Sep tember voor alle waren behalve voor lijnmeel, bloem en inlandsche tarwe. Maïs Plata Cinquantino Gerst Rogge Tarwe inl. Haver Bloem 00 Zemelen Lijnmeel Melkmeel Varkensm. 3 Legmeel A Korrel 1 96 139 142 123 104 164 160 147 122 114 160 127 150 109 134 122 165 147 155 155 139 126 118 107 224 177 155 157 83 98 94 82 115 127 152 154 121 130 146 137 131 127 149 139 138 148 172 159 119 140 148 137 Hoeveelheden in frigo be- waarde boter. Volgens het Ministerie van Land bouw, kunnen de hoeveelheden in frigo bewaarde boter alsvolgt worden vastge steld 1 Oct. 1939 124.266 4 870.103 16 Oct. 1939 123 874 4.925.691 1 Nov.1939 126.937 4.888 642 kennen over de streken,gelegen tusschen de Yokonstroom en de IJszee, ten noor den van Alaska, met hun onbeklimbare ijsbergen, en ondoordringbare wouden, hun eeuwige sneeuw en hun grootsche stroomen en watervallen, en de voorna me film Uit het Liefdeleven van Mo zart n met origineele muziek van Mo zart, door het groot symphonisch orkest van Londen, onder leiding van Sir Tho mas Beeckman. Toegangsprijs 3 fr. benedenplaats*n; 4 fr. balcon opleg van 1 fr. voor niet- leden. Militlanen 1940. In het Retraitenhuis van Gent, zal een retraite gegeven worden met speciale oefeningen, 25-27 November, van Za terdagavond tot Maandag namiddag. Verblijfkosten 15 fr. daags. Adres P. Van Acker. Bestormstraat 38, Gent. is die waar de griep haar intrede heeft gedaan. Want deze ziekte, welke jaarlijks zoo veelvuldig in alle landen voorkomt, is zoo aanstekelijk dat een enkele door griep aangetaste persoon een geheele familie kan besmetten. U dient zich dus steeds direct te verzorgen door 1 - 2 Aspi rine tabletten te nemen, dit uitste kende geneesmiddel, afkomstig uit de BAYER fabrieken. I Vermindering der hoevedie- Veranderingen en Werk aan het Duivenhok. Het is voornamelijk van de Winter periode dat de liefhebber moet gebruik maken om de noodig geachte verande ringen aan zijn hok toe te brengen. Zooals ieder jaar zullen het bij velen nogmaals de "laatste,, ja de "allerlaatste,, veranderingen zijn, die nu uitgevoerd worden. Maar geen enkelen Winter gaat er ren. ifltuncu en v°o' ae oevoorrr Volgende cijfers geven een beeld van bevolking maatregelen nemen, de vermindering van onze hoevedieren. vermindering 1910 314.000 1.890.000 Paarden Hoornvee Varkens 1.480.000 1930 264.000 1.689 000 960.000 Verschuivingen In de kuituren voor onzen landbouw. Hier volgen de opgaven der bezaai ingen en beplantingen over drie tijdstip pen 1910 1929 1938 Tarwe Heet. Heet. Heet. 161.000 154.000 174.000 Rogge 268.000 185.000 154.000 Haver 259.060 231.000 213.000 Voeder en Weiden 699.000 828.000 909.000 Aardappel 171.000 152.000 147.000 2. MENGELWERK. NEDERLAND Tuinbouw gesteund. Men verneemt uit goede bron dat de toelagen aan tuinbouwers circa 70 mil- lioen frank zullen bedragen. Zoodat de Hollandsche tuinbouwer wat meer ontzien wordt door zijn Re geerders als bij ons het geval is. Het opleggen van rundvleesch De Nederlandsche Regeering heeft het gedacht opgevat enkele duizende koebeesten te doen slachten om in doo- zen op te leggen. Het doel schijnt dubbel te zijn n,;^rSt^nS^VOOriZiet mjD da,t, de Vee" voorb'j of een ditje of een datje dient ge- prijzen hierdoor loonender zullen wor- wijzigd of hersteld. De volmaaktheid is den, en verders zal het een reserve zijn immers niet van deze wereld voor eventueel gebrek aan rundvleesch j Welnu, dat eenieder van ons zich nu nt ij j met dat werkfe koude, want tijdens De Kegeering zal dus de veekweekers het spel heeft men er de gelegenheid steunen en voor de bevoorrading der niet toe. Tijdens de vluchten kan de minste verandering aan het hok het vlug bin nengaan in gevaar brengen. Een beschrijving geven van hoe een duivenhok moet ingericht zijn is stellig een moeilijk iets Inderdaad te veel en te zeer dient er rekening gehouden van de plaatsruimte en andere omstandigheden, die van en voor liefhebber tot liefhebber verschillen. Men heeft niet altijd de keuze. Ik zou haast zeggen negen tienden van de liefhebbers hebben niet te willen maar zich te schikken naar de omstandigheden. Men zorge echter dat het hok aan de gezondheidseischen voldoet. Wat de binneninrichting betreft dient men in de eerste plaats nota te houden van de beoefende speelmethode. Niet tegenstaande verkiezen we zoowel voor het natuurlijk spel als voor het weduw schap dubbele nesthokken. Daar iedere liefhebber zijn kijk heeft Aalst. - Bond der Oud-Leer lingen. Op 22 November te 20 u. houdt de Bond der Oud-Leerlingen en Vrienden van het Officieel Middelbaar Onderwijs in de zaal van het Feestpaleis, Viaande- renstraat, Aalst, zijn eersten kinema- avond, ten voordeeie van het Boeken fonds. van het Koninklijk Atheneum en der Rijksmiddelbare Meisjesschool. Het programma zeer aangenaam en afwisselend omvat: het TUNDRA- journal, de groote geschied- en aard rijkskundige film, dat ons het leven leert op de binneninrichting van zijn hok kun nen we ook geen algemeen plan opma ken. Liefst nochtans make men de binnen inrichting zoo, dat ze ten allen tijde ge makkelijk kan uitgenomen of afgebroken worden om een zorgvuldige ontsmet ting of reiniging toe te laten. En zeggen we thans een woordje over het witten van het duivenhok. Hierover zijn de meeningen ten zeerste uiteen loopend. Sommige liefhebbers willen van geen witten of kalken hooren, omdat volgens hen, het kalken te veel stof bijbrengt, de pluimen schraal en broos maakt enz. Andere liefhebbers meenen dat het kal ken, dus het bestrijken met gewone kalkmelk of kalkwater zooals men het noemen wil. het ideaal blijft. Zij hebben nooit de door de tegenpartij aangehaalde nadeelen ontmoet en zouden voor geen geld ter wereld van hun doenwijze wil len afzien. Weer andere liefhebbers houden en kel en alleen aan verfschildering, omdat deze geen stof bijbrengt en het hok zui verder houdt. Ook een verfschildering laat een reiniging toe, wat bij het kalken niet mogelijk is. OnzeFransche konfrater Renaudet haalt in zijn boek "Les Pigeons„ twee manieren van hokschildering aan, die we belangrijk genoeg achten om ze hier even te vertalen. We zullen, zoo zegt hij. de eerste van die doenwijzen de "aardappelschilde ring,, heeten. Ziehier hoe men ze dient te bereiden Men neemt 2 kg. goed bloemachtige aardappelen. Men schilt ze en kookt ze zonder zout en wel zoolang ze in pap vallen. Daarna giet men ze door een fijne teems of zift en men duwt ze dan door zoodanig dat er geen korreltjes over blijven. Om dit werk te vergemakkelij ken zal men water aan de aardappelen toevoegen terwijl men ze verbrijzelt. In ieder geval moet het mengsel het uitzicht hebben van een klare pap. Daarna zal men 4 kilos gewoon krijt wit in 8 liter water oplossen en ook door een zift doen. Daarna zal men de krijt- witmelk aan de aardappelpap toevoe gen, zorg dragende steeds goed te roe ren. Wanneer het mengsel bereid is, zal men steeds roerende er 50 gr. gepulve riseerde aluin aan toevoegen. Deze van de toevoeging heeft voor doel de insekten, schreven waarvan aluin een vijand is, te verwij deren. Aldus bekomt men een schoone melkwitte pap, waarmede men de wan den van het hok zal bestrijken. Men doet echter goed eerst de wanden en nest- hokken af te wasschen en af te drogen. Daarna gaat men er met groven kalk- borstel en met de gemaakte pap over. De muren zullen helderwit en zeer mooi zijn. Deze schildering droogt zeer snel op en bijna onmiddellijk na de eerste be strijking kan men tot een tweede over gaan. Alzoo blijft ze vanzelfsprekend langer goed. Deze pap kleeft uitstekend goed aan alle houtwerk, steenen, plaaster, enz. Ook heeft ze geen slechten duffen geur zooals dat steeds het geval is met verf- schilderingen of gewoon witten met kalkmelk. De kosten van de bereiding zijn heel gering. Krijtwit vindt men bij alle handelaars in verfwaren en bij drogisten. Ook hier kan men den aluin wel bekomen even als bij alle apothekers. Nochtans blijft de tweede methode de beste. Ze kost wel enkele centen meer, vraagt ook een weinig meer voorzorgen bij de bereiding, doch heeft beslist het voordeel dat ze jaren en jaren goed blijft en dat men ze met een spons kan af- i wasschen. Ziehier deze tweede bereiding Men bluscht 2 kg. kalk in zoo weinig water mogelijk. Na het blusschen laat men den kalk drogen. Wie echter bij een drogist woont of dichtbij een hande laar in verfwaren zal natuurlijk veel vlugger twee kilos gebluschte en gezifte kalk hebben gekocht dan zelf hebben gemaakt. Dus we hebben vooreerst twee kilos gebluschte en gezifte kalk noodig. Na dien zal men in een halve liter versche melk het wit van zes eieren oplossen. Eiwit ontbindt zich heel gemakkelijk. Men roert het een minuut, laat het twee minuten rusten en herbegint. Wanneer het totaal ontbonden is doet men het :n net hok zui- door een heel fijne zift om geen slijmen verfschildering of vliezen bij de bereiding te hebben. Doet men thans acht liter botermelk in een emmer en voegt er al roerende eerst het eiwit en nadien het kalkpoeder aan toe tot zoolang dat het mengsel dik ge noeg is om met den gewonen kalkborstel te worden uitgestreken. Thans moet men te werk gaan, want deze bereiding droogt snel op. Wanneer ze te dik zou worden en het uitstrijken onmogelijk zou maken, voege men er een weinig melk aan toe, om ze de gewenschte vloeibaarheid te geven. Men moet er echter niet meer eiwit indoen, dan voorgeschreven. Den dag nadien doet men een tweede bestrijking en nog een dag later, wanneer alles goed droog is, dan wrijft men de schildering met een wollen vod. Ze zal blinken als een spiegel, juist alsof men met vernis zou gewerkt hebben. Voor het schoon maken, volstaat het er met een natte spons over te gaan. Deze schildering als hooger aangehaald blijft jaren en jaren goed en laat een schoon maak toe. Zij is het ideaal en we raden onze liefhebbers aan ze aan te wenden in volle vertrouwen. Een opmerking slechts die de ondervinding ons leverde Neem voor alle verzekering het dubbele van de gebluschte kalk als voorge ven. Nadruk verboden 1 i Voortaan zullen we elke week melk ontleden op een bepaalde dag en uur, dit om alle onderbreken van het bureel- werk te verhinderen. Wij ontleden Elke Dinsdag voor middag om 10 uur. Kostprijs: 5 fr. per ontleding. Er is hier geen rechter, noch van het Gouvernement, noch van eenige Federatie, die ook maar een baal hooi ergens in deze streek zou durven weg halen, dat kan ik je verzekeren, Mark, als wij het hier niet goedvinden 1 Waarom knap je dan zelf dit kar weitje niet op, in plaats van een vreed zaam man uit zijn rustige woning te halen Jij bent een soort van gentleman, Mark, en ik ben er ook één, en daar zijn verschillende karweitjes voor verschil lende menschen. Dit ligt niet op mijn weg. Waar je echter op letten moet, is, dat je je neutraal houdt op het gereser veerde gebied haal daar niets uit, hoe gemakkelijk het ook zou zijn. We kun nen je niet helpen, als je in handen valt van den Militairen Postdear moeten we voor zwichten. O, als het maar veedieven zijn Niemand maakt veel drukte over een veedief I Bij dat twintigtal zijn er, verklaarde Chadron gevoelvol, terwijl hij met zijn vinger op het stuk papier sloeg, die een paar jaar geleden met twee koeien begonnen en die er nu een vijftig of zestig hebben, mooie tweejarige 1 Hoever wil je gaan Wel, je hebt het altijd gedaan voor vijftig dollar per hoofd,zei Chadron. Die dingen zijn duurder, en ik ben ouder, en de gevaren zijn grooter, kloeg Mark. Hoever liggen ze hier vandaan Je zuit het in een paar weken wel 1 klaar spelen 1 Maar ge spreekt niet van den tijd dat ik buiten in de kou moet liggen met de risico op den koop toe rheumatiek op te loopen in mijn gewrichten. Ik kan het niet meer voor den ouden prijs doen alles is duurder geworden. Kijk eens hier. Mark. Chadron opende het stuk papier dat hij om zijn Ik zal u wel ontmoeten op onze oude plaats van samenkomst te Chey enne om het zaakje verder klaar te ma ken, als ge het er tenminste goed af brengt, zei Chadron. Een poos stond Chadron hem aan te staren, terwijl Mark met zijn pijp voor vinger gewonden had. - Deze eene i L 1 T u Z1)° Jpijp voor" i, er tiea, ja evenvee] als al de and"™ tbo9eVto°d b°"" waard. Stel zelf dea piij, vast, wan, 1" W d« waard. Stel zelf den prijs vast, want ik verlang dat het werk gedaan wordt en dat het geen knoeiwerk is. Mark nam het papier en legde zijn pijp neer toen hij het inkeek. Macdonald Alan Macdonald 1 knikte Chadron. Die knaap heeft een sloot gegraven, daar ginds op mijn land, en is met be sproeiing begonnen. Besproeien 1 zei Mark, terwijl hij met zijn vinger de namen verder nakeek. Hij schijnt er een beroep van te maken, om vee op te koopen, dit vet te mesten met het hooi en de alfalfer dat hij op mijn land opkweekthij is de koning van de veedieven van dit gebied. Morgen komt hij hier mee voor den Indiaanschen agent 't is n.l. vleesch- uitdeelingsdag ge kunt misschien dan de hand op hem leggen. Maar zorg dat ge met uw buikje op den grond blijft als een slang, wanneer ge tenminste iets tegen dien knaap wilt beginnen, en zorg er voor hem onmiddellijk af te maken, want hij is vlug met den revolver en mist nimmer. Vijf honderd stelde Mark voor, terwijl hij Chadron van ter zijde aanzag. Akkoord. En natuurlijk nog iets extra's voor de onkosten die ik te maken heb het leven is tegenwoordig duur. Chadron haalde zijn beurs voor den dag, stopte Mark geld in de hand. Deze stak het met de naamljjst bjj zich. borstzak van zijn jas, waar hij het geld had verborgen. Mark behandelde den machtigen veehouder, alsof hij een wild vreemde voor hem geworden was, zoo- als de andere menschen daar en Cha dron keerde zich om en ging heen. HOOFDSTUK 2. Vleesch- uitdeeling. Fort Shakie was in de dagen van zijn verval, en had bijna den bodem bereikt. Het werd beschouwd als een post voor menschen, die op de zwarte lijst stonden, ook zelfs de officieren. Het was gebouwd op een hoog plateau tegen de bergen op een plaats van woeste schoonheid en schilderachtige bekoorlijkheid. Maar natuurschoon en Indiaansche schilderachtigheid vervangen in een soldaten borst niet een schoon gezichtje van een of ander meisje, en geen stroo men van kcud bergwater zelfs kunnen de plaats innemen van de heerlijke muziek die het fluiten van een lokomotief maakt, Weliswaar was fort Shakie zoetjesaan I wat meer beschaafd geworden, doch het den post hing, verdwenen, en het zure deeg in de harten der ongehuwde offi cieren werd zoo zoet als manna, door de opgeruimdheid van de ongewone maat schappelijke ontspanning, die daarmede over het fort kwam. f Nola bracht vreugde en vroolijkheid in het groote huis, wanneer zij zich ge durende de zomerdagen daar vestigde. De zestien mijlen, die zich tusschen dit huis en den post uitstrekten, geleken een zilveren draad voor hen, die zich moch ten verheugen in haar gunst, doch wan- I neer ze in den herfst naar Cheyenne, champagne en zijden kleeren terugging. (zweefde weer dezelfde grauwe verveling over den militairen post. Ditmaal was Nola langer gebleven dan gewoonlijk en de dagen van vroo lijkheid waren verlengd, gelijk een be vaarbare rivier, waarboven de dreigende vorst hang, maar nog niet is ingetreden. Er waren er, die dachten en niet zon der reden, dat de magneet, die haar in het landhuis vast hield, wanneer de amusementen van het seizoen haar elders riepen, majoor Cuvier King was. Een noodlottige verliefdheid, zeiden de ge trouwde dames op den post, wetende zooals iedereen dat daar wist, dat majoor King verloofd was met Frances Land craft, de dochter van den kolonel. Zonder zich te bekommeren om de gevolgen, die er misschien uit konden voortvloeien, was Nola gebleven. De KOOPERS, vergeet niet dat hetgeen ge zoekt zeker wel te vinden is in onze rubriek Kleine Aankondigingen VERKOOPERS, weet wel dat U soms honderden franks kunt winnen in den verkoop uwer waren door aankon diging in De Koornbloem Vergeet niet er 5 fr. bfl te voegen. was al te langzaam gegaan voor de majoor had haar toegelachen, had hooggelaarsde cavaleristen en officieren met de breede patroongordels, die hun dagen en weken meestal in volkomen eenzaamheid moesten slijten. Nola Chadron kwam slechts op heer lijke zomerdagen even overwaaien als een vlugge blijde vogel. Maar als Nola I in het landhuis was bij de rivier, was de f neerslachtigheid, die er gewoonlijk over 'ij- toertjes met haar gemaakt, en malle bokkesprongen bij het dansen, alles zoo lang Frances en haar moeder notf niet van baar zomeruitstapje, dat ze over eenkomstig de familietradities naar Bar Harbor hadden gemaakt, waren terug gekeerd. Nu echter was Frances weer terug, en haar tegenwoordigheid goot lichtende stralen van schoonheid over den post, die haar en Nola te gelijk in zijn midden mocht hebben. Nola was de gast van de dochter van den kolonel, en in menige geüniformeerde borst klopte het hart sneller. De vleeschuitdeeling was een gebeur tenis, die voor de menschen nooit zijn aantrekkelijkheid verloor. Men kon op dien dag, gewoonlijk Woensdag, van elke week het Indiaansche leven en ka rakter in verschillende vormen bezien. Op dezen uitdeelingsdag, 's morgens nè het gesprek tusschen Chadron en zijn geheimzinnigen gast, stond er een groep menschen levendig te praten op de waranda ven kolonel Landcraft's villa, in den heerlijken zonneschijn. Ze wacht ten op de komst der paarden om een kort uitstapje te maken naar de Agen tuur want iemands fatsoen kwam in het gedrang en men twijfelde aan zijn gezond verstand, als hij in die streek zelfs ook maar een kwart mijl te voet ging de vroolijkste onder dezen was Nola Chadron, terwijl de zon heerlijk scheen op haar schoone golvende haar lokken. Zij reikte nauwelijks hooger dan tot het hart van een middelmatigen soldaat, maar wat zij aan grootheid van gestalte miste, werd aangevuld door volmaakt heid van lichaamsvormen en levendige gelaatsuitdrukking. Er was een vroolijke levenslust in haar zij dacht slechts aan de genoegens van den dag nooit was er eenige spijt over den dag van gisteren, noch eenige twijfel aan den dag van morgen. Frances Landcraft daarentegen was een half hoofd grooter dan zij ook krijgshaftiger overeenkomstig h«gr af komst. ('t Vervolgt), 15 Mei 15 Mei 23 Sept. I2Nor 1937 1938 1939 1939 Gekoelde Boter Bevroren Boter ooi ixuia yeuicven. 4® 1 H

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4