Onze Strijd tegen de Modderpoelen. De Economische Oorlog Eenige zeer schadelijke Vlinders Arbeid adelt* Landbouwweekblad i Voor eo door de Landbouwers Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Abonnementsprijs 15 Fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaal, 4# Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord» "LüNDAO 3 DEC. 1939. 33 etntiem ^2ste JAARGANG Nr lu9i Wat heeft De Koornbloem niet aan inkt verbruikt in de laatste 10 jaar om den ellendigen toestand onzer landbouwwegen aan te klagen, ten einde de aandacht te trekken der open' bare besturen om hierin verbetering te brengen. Nu we terug in het winterseizoen zijc ware het nuttig in onze dorpen en vel den een omreis te maken met den heer Minister en de Hoofden der Techni sche diensten van Staat en Provincie, ten einde er de wegen eens te bewon deren. Hoe we die omreis zouden doen om er levend van af te komen, valt nog te onderzoeken. Wellicht kan het gedaan worden op den rug van flinke rijpaarden, want met wagens en auto's valt er niet aan te denken. De toestand is zonder meer schanda lig en werpt een vlek op onze moderne beschaving. Terwijl de groote verkeers wegen en stadsbanen de laatste jaren ontzaglijk werden verbeterd, bleven de veldwegen in hun middeleeuwschen staat, zoodat de buitenlieden en in eer ste plaats de landbouwers in de modder moeten ploeteren. In vele gevallen is het zelfs onmoge lijk bij winterdag de velden te bereiken, verre van er aan te denken dezelve be hoorlijk te bewerken. Tot hiertoe kregen we in uitzonder lijke gevallen voldoening, maar alles is op dit gebied nog te doen. We wanho pen echter niet, want we meenen dat er nu eene bijzondere gelegenheid bestaat om de modderpoelen voor good te doen verdwijnen. De wending welke de toestanden de laatste maanden heeft genomen laten ons toe met ons oud droombeeld opnieuw voor de pinnen te komen. Meer dan ooit hebben we kans dat onze veldwegen verhard zouden wor den, op voorwaarde dat de gemeente besturen die taak ernstig willen aan pakken. Vooreerst bestaat heden de mogelijk heid de werkloozcn te laten werken, zooals bleek uit ministerieele verkla ringen. Zoodat de burgemeesters die zulks ver langen, werkkrachten kunnen gebruiken voor den onderhoud van beken en grachten en het maken en herstellen van openbare wegen en gebouwen. Een tweede punt dat ons hocpvol stemt is de miserabele toestand waarin onze steengroeven verkeeren. Deze nijverheid ligt bijna totaal stil, gezien de uitvoermogelijkheden niet meer bestaan en in het binnenland aan geen groote werken kan worden ge dacht. En nochtans wil mea ook die nijver heid «enigszins helpen, naar we uit eene uiteenzetting van den heer Van der Poorten, Minister van Openbare Wer ken en Werkverschaffing vernamen, zoodat er zal middel zijn voor de ge meenten om veel te verwezenlijken. Minister Van der Poor ten aan Het woord. Uit de rede van den heer Minister van Openbare Werken en Werkver schaffing nemen we de volgende gezeg- dens, welke ons in deze gelegenheid aanbelangen De Begrooting. Voor 1940 zullen uit de Ge wone Begrooting ongeveer 290 miljoen uitgetrokken worden, wat ongeveer overeenstemt met de Gewone Begrooting voor 1939. Het spreekt vanzelf dat deze Be grooting een massa uitgaven om vat aan administratie, personeel, enz. vermits het trouwens een "ge wone,, begrooting is. Zij omvat aan werken, grondaankoopen en subsidies voor werken, een be drag van nagenoeg 170 mil joen, waaronder 70 miJjoen voor de wegen, 70 miljoen voor de waterwegen en de rest bestemd voor het onderhoud der gebou wen en tegemoetkomingen bij we genbouw, enz. De Buitengewone Begrooting zal wat de Openbare Werken be treft, slechts over een krediet van circa 550 miljoen beschikken, ter wijl voor 1939 het totaal 726 mil joen werd bereiktnoteeren wij daarbij dat de kredieten voor 1939 reeds ver beneden die van 1937 en 1938 bleven. Voor 1940 vinden wij aldus 1 20 miljoen voor wegen, 217 miljoen voor waterbouwkundige werken, 89 miljoen voor tus- schenkomst in gemeentewer ken en werkverschaffing en ten slotte een zestigtal miljoen voor werken aan gebouwen. De steengroeven. Een vraagstuk dat aan mijn De partement werd voorgelegd is dat van de steengroeven en van de middelen om den ongelukkigen toestand te verhelpen, waarin deze nijverheid verkeert ten gevolge van het wegvallen van allen uil- handel met het buitenland en van de massale vermindering der wer ken in het land zelf. In tijden van uitvoering van groote werken kan het Rijk zelf slechts 15 tot 20 t. h. van de produktie onzer Belgische steengroeven (porfier, zandsteen, kwartsiet, "petit granit,, enz.) be nuttigen. Er kan dus geen spraak van zijn dat het Rijk deze indus trieën in volle bedrijf zou houden. .Ziehier de conclusies waartoe wij gekomen zijn, na een reeks van bezoeken ter plaats en daaropvol gende studies Eerst en vooral de bijna stelsel matige uitsluiting van buitenland- sche materialen. Het uitvoeren, in nieuwe stee- nen, van de wegen waarvan de oude straatsteenen ter beschikking van de gemeenten zouden kunnen gesteld worden, met de hoop dat deze gemeenten wegenwerken zouden uitvoeren, waardoor de werklooze arbeidskrachten zouden te werk gesteld wor den. de gelegenheid welke hen heden wordt geboden, ten einde de modderpoelen van hun gemeente in goede wegen te herschapen. We moeten ons ook richten tot de eigenaars van gronden, opdat deze be reidwillig en kosteloos, waar het noodig blijkt, enkele meters grond zouden af staan om sommige veldwegen die geen 5 meter breed zijn tot het wettige mini mum te brengen. De aanpalende eigen dommen verbeteren grootelijks in waar de, wat de grondafstacd zal vergoeden. Zoo zal niets in den weg staan om de werken rap te beginnen. Ook de huurders en gebruikers moe ten meehelpen, waar het noodig is en een handje toesteken inzake vervoer van materialen, indien de gemeenten zulks moesten vragen. Met de samenwerking van den Staet, de gemeenten, de werkloozen en de belanghebbenden krijgen we in korte dagen goede veldwegen. Heeren gemeenteraadsleden, de han den uit de mouwen en het ijzer gesmeed terwijl het heet is. I. - Het worgingsproces is begonnen. Uit hooger genoemde rede mogen we gerust besluiten dat de gemeente besturen die er rap zullen bij zijn de gelegenheid zullen hebben vele land bouw- en veldwegen te bestraten. Het is echter niet alleen met de oude straatsteenen dat men zal kunnen wer ken. In de steengroeven liggen duizenden tons afval, welke uiterst geschikt zijn om grintwegen te maken, en welke niets kosten als het vervoer per spoor, het welk dan ook aan speciaal lage tarie ven wordt berekend, Met dien afval kunnen goede we gen worden gemaakt welke uiterst welkom zouden zijn bij de landbouwers. Deze wegen kosten bijna niets aan ma terialen, maar meer aan arbeid. Door het mogelijk aan het werk stellen der werkloozen komen ook deze onkosten op een minimum. Aan de Gemeenteraadsleden We richten ons vooral tot de Heeren Burgemeesters, Schepenen en Gemeen teraadsleden uit onze streek, opdat ze onmiddellijk gebruik zouden maken van (Vervolg.) De Stamuil of Plakker. Zijn naam is veelzeggend stamuil omdat de vrouwelijke vlinder zijn eitjes legt op stammen, steunstokken en groote takkenplakker omdat die eitjes op hoopjes van 5 tot 6 honderd worden af gezet en daarna bedekt met de haartjes van zijn achterlijf om ze tegen winter koude te beschermen. Beschrijving. Er bestaat een merkelijk verschil in kleur tusschen mannelijke en vrouwelijke vlinder de eerste is grauwgrijs en de andere vuilwit. Zooals de meeste nacht vlinders bezit ook de stamuil een dicht- behaarden, ronden kop met groote oogen, wigvormige voorvleugels en een kort, spits achterlijf met een eigenaardige teekening op de voorvleugels, de zooge naamde uilenteekening. De rups is donkerbruin met bleeken schijn op de rugzijde, blauwe wratten op de 5 eerste ringen en roode op de laatste. Op gansch hun lengte zijn ze bezet met lange haartjes die ze onheb belijk maakt voor onze gewone insecten etende vogelsde koekoek nochtans schijnt er hoegenaamd niet vies van te zijn en speelt ze lustig binnen. De eitjes gelijken aan bleekbruine harige hoopjes. Levenswijze. De vlinders komen uit de poppen ge legd in een dun spinsel onder opeenlig- gende takjes en bladeren of in kuiltjes van den stam of spleten der takken van af de maanden Juli, Augustus en Sep tember. Op het einde van de maand Septem ber legt het wijfje eitjes die einde April, begin Mei uitbreken en 't leven schen ken aan de rups die vreet tot ze vol wassen is. Beschadiging. Niet alleen onze fruitboomen maar ook allerlei boschboomen en zelfs giftige planten als de dolle kervel werden door de rupsen beschadigd. De bladvreterijen gaan hun gang door zoo 'n groot aantal jeugdige, gulzige rupsen. Bestrijding. Men kan in den zomer lijmbanden aanleggen en de aangetaste boomen be spuiten met arseenhoudende pappen als loodarseniaat, nosprasit, nosperit. Bij 't snoeien de massa's eitjes wegnemen net als de ringjes van den ringrupsvlinder. De Wintervlinder. Deze werd zoo gedoopt omdat hij slechts leeft tijdens de wintermaanden vanaf de maand October kruipt het wijfje op en rond de boomstammen, terwijl het mannetje vliegt. Beschrijving en Levenswijze. De vrouwelijke vlinder is bruin ge kleurd en heeft slechts zeer rudimentaire vleugels of stompjes waarmede hij niet vliegen kan. maar des te beter kruipen (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Drie maanden duurt de oorlog reeds, en totnogtoe werd er bijna niet gevoch ten. Intusschen is de economische wor gingsoorlog echter begonnen en neemt scherpere vormen aan. Engeland heeft hem ingezet met het afkondigen van een contrabande lijst en het instellen van controolhavens, waarvan de "Downs„, waar onze schepen somtijds twee tot drie weken moeten wachten alvorens vrijgelaten te worden, wel de bijzonder ste basis is. Duitschland heeft geant woord met een contrabandelijst en doet in de Baltische Zee wat de Franschen en Engelschen in de Noordzee, de Mid- dellandsche Zee en den Atlantischen Oceaan doen. Door deze maatregel verloor Duitsch land gewis groote hoeveelheden belang rijke goederen, doch Engeland gaf er zich na enkele weken rekenschap van dat de blokkade alles behalve doeltref fend was.De huidige positie vanDuitsch- land is heel wat gunstiger als in 1915 en 1916. Duitschland heeft thans maar op één grens strijd te leveren. De blokkade zou eerst dan beslissend kunnen zijn, in dien Duitschland zich op het vasteland niet dat zou kunnen verschaffen wat het van overzee niet kan bekomen. Zooals we het in den verderen loop van deze studie zullen zien, streeft Duitschland naar de vorming van een Kontinentaal- blok. Deze Kontinentaal-Europeesche leveringen zijn nog niet wat zij zouden moeten zijn. Zij zijn echter ook niet zoo gebrekkig als de Fransch- Engelsche pro paganda het willen doen gelooven. Zij hangen af van een doeltreffende organi satie, waaraan thans met man en macht wordt gearbeid de onlangs uitgebro ken regeeringscrisis in Roemenië stond er rechtstreeks mee in verband en van een min of meer langere periode van aanpassing. Intusschen teert Duitschland'op de aan gelegde voorraden. Duitschland was op deze blokkade sedertlang voorbereid. Sedert jaren had het de noodige voorra den gevormd en had het zijn economi sche belangen kontinentaal georiën teerd. Het Duitsche economische tijdschrift "Die Bank» heeft in't begin van Novem ber een uitvoerig artikel gewijd aan den invloed der blokkade op de Duitsche economie. Het blad geeft toe, dat door het afbreken van den invoer uit de acht vjjandelijke landen en de Engelsch- Fraosche contrabandecontrool een ze kere schaarschte aan enkele levensmid delen en grondstoffen is ingetreden, doch dat Duitschland hierdoor niet doodelijk getroffen wordt. Uit Engeland betrok Duitschland in 1938 5,1 °/o van den ge- heelen invoer, uit Frankrijk 2,6 °/o, uit de Zuid-Afrikaansche Unie 1,3 °/o, uit Canada 1,2 °/0. In totaal gaan door het wegvallen van de vijandelijke markten slechts 12,4 °/0 van den invoer verloren. Voor den uitvoer bedraagt het cijfer 14 °/o. En dan gaat het blad voort Van grooter belang zou het zijn, in dien alle neutrale landen en overzeesche markten zouden wegvallen, waartoe men ook Noord-en Zuid-Amerika even als Afrika moet rekenen. Duitschland heeft uit deze landen 26 °/o van zijn in voer te betrekken en levert er 15 °/o van den totalen uitvoer aan. Men kan even wel aannemen, dat ondanks de Engel sche blokkade een algeheele onderbre king van het Duitsch-overzeesch contact niet te verwachten is. Door talrijke neu trale landen zal Duitschland ten minste een zekere verbinding met de overzee sche landen in stand kunnen houden». Dit juist willen Engeland en Frank rijk thans beletten. Dinsdag morgen werden de zoogenaamde represaille maatregelen» tegen den Duitschen uit voer te Parijs en te Londen uitgevaar digd. Men kent de geschiedenis. In ant woord op den onverbiddelijken mijnen- en duikbootenoorlog door Duitschland t gevoerd, matigt Engeland zich het recht aan weerwraakinaatregelen te treffen, die er in zullen bestaan alle goederen uit Duitschland afkomstig of van neutralen oorsprong, waarin meer dan 25 °/0 aan Duitsche grondstoffen is verwerkt, in beslag te nemen. Duitschland zal hier door geen betalingen meer krijgen voor zijn uitvoer en dus ook niet meer in staat zijn de dringend noodzakelijke grond stoffen in het buitenland te koopen. Men kan er zich aan verwachten, dat de handelsoorlog thans onmeedoogen- der zal worden uitgevochten. Wie het ten slotte zal halen de Duitsche mijnen of de Britsche mijnenvegers, is een open vraag. Het begin was ontegensprekelijk in 't voordeel van Duitschland. Gedu rende enkele dagen was de vaart op de Britsche kust practisch onmogelijk en tientallen schepen gingen verloren, be nevens vele menschenlevens. Het is er Duitschland om te doen het geheele Britsche scheepvaartverkeer lam te leggen. Men mag niet vergeten, dat ook voor Engeland invoer en uit voer onmisbare factoren zjjn, evengoed als voor Duitschland. Tegen de Engel sche vloot is de Duitsche zeemacht niet opgewassen en daarom maakt het door het leggen van mijnen de zee rond En geland onveilig. Is het te verwachten dat Duitschland zijn doel kan bereiken? Neen. De havens van de Engelsche Oostkust kunnen nog meermaals geblok keerd worden de havens van de West kust daarentegen (Liverpool en Bristol) kunnen niet geblokkeerd worden. En is het te verwachten dat Frankrijk en Engeland hun doel zullen bereiken, het is te zeggen, dat zij erin zullen sla gen den Duitschen uitvoer te vernieti gen Dit zal ten deele afhangen van de houding van de groote neutrale landen, in het bijzonder van Italië. Men weet, dat de Engelsche repressaillemaatregel in strijd is met het internationaal recht. België, Nederland, Denemarken, Zwe den, Italië en Japan hebben dan ook te recht geprotesteerd. Voor Antwerpen en Rotterdam vooral kan de slag doo delijk zijn. We kunnen echter niet meer doen dan protesteeren. Engeland en Frankrijk beheerschen de Noordzee.Zal Italië het bij een lakoniek protest laten Gewis niet. Tijdens den Italiaansch- Ethiopischen oorlog heeft Duitschland de door den Volkenbond uitgevaardigde blokkade gebroken; thacs is het de beurt aan Italië Duitschland te helpen. En in dien men mag voortgaan op de berich ten van de neutrale waarnemers te Rome zal Italië het ook doen. In vele kringen zelfs verwacht men, dat Italië zich in het voorjaar 1940 aan de zijde van Duitsch land zal scharen. En zelfs indien Italië en Japan zich goedschiks kwaadschiks bij de Fransch- Engelsche eischen neerlegden, zou dan het stopzetten van den Duitschen uit voer een doodelijke slag voor Duitsch land beteekenen We gelooven hpt niet. Er werd ge zegd, dat Duitschland het nog 18 maan den zal kunnen uithouden. Waar men dit cijfer haalt, is ons niet bekend. Fan tasie Wellicht, want daar zijn zooveel ongekende factoren. In volgende artikels zullen wij nagaan over welke hulpbron nen Duitschland in tegenstelling van 1914beschikt en hoe Sowjet-Rusland en de Balkanlanden in steeds toenemen de mate in de Duitsche behoefte voor zien. Voor beide partijen wordt de strijd heftiger de worgingsoorlog woedt on- meedoogend niet alleen voor de oorlog voerenden, ook voor de neutralen be- teekent hij de vernietiging van den han del. Iedere maatregel en tegenmaatregel van de zijde der oorlogvoerenden laadt nieuwen indruk op de neutralen in West en Noord-Europa vooral. Voor de neu trale regeeringen wordt het met den dag moeilijker om eigen handel, eigen scheep vaart en eigen zelfstandigheid te hand haven en toch buiten het conflict te blijven. (Wordt vervolgd). werft nieuwe abonnenten aan voor Uw blad I TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1