Voor ooze Soldaten AMMONIAKSULFAAT DE VEEDIEVEN Dringende Oproep aan onze Soldaten i i Verkeerde berekeningen Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs Brieven van onze Soldaten* Meters voor onze Redt U Zeivers-Soldaten? LANDKALK Magnesia-Kalk Landbouwvoordrachten Voordrachten Indien ZoncUfi 10 Dec. 1939. SB KOeilNfiL&BM 3 Alle Redt U Zeivers onder de wapens kunnen gratis ons blad De Koornbloem,, ontvangen. Het zal ons een waar genoegen zijn door middel van ons blad met hen in voeling te blijven. Ze hoeven hiervoor hun volle dig militair adres op te geven op onze bureelen. Indien de militairen zelf schrijven moeten ze hun brieven naar het volgende adres sturen Mr O. Caudron, Bestuurder Redt U Zeiven, te Aalst. We zijn ook ter beschikking van onze soldaten, om hen te hel pen of eenigszins ten dienste tc zijn. Alle leden van Redt U Zeiven en inzonderheid onze soldaten moeten meer dan ooit weten dat onze Vereeniging een groote fa miliekring is* waar behulpzaam heid, vriendschap en broederliefde in eere worden gehouden. Nog veel te weinig wordt ons om raad gevraagd. Alle wantrouwen en onver schilligheid moet eens voor goed plaats ruimen voor vertrouwen en wederzijdsch begrijpen. We herhalen dat het bestuur steeds ten dienste is van alle oprechte Redt U .Zeivers, en het als een eer en een plicht aanziet hen ten allen tijde met raad en daad te helpen. VERGEET NIET uw volledig militair adres op te geven en uw adres als burger. Voor jonkmans het volledig adres der ouders. Hier volgt een briefje die we kregen en met veel genoegen mee- deelen R., 30 Nov. 1939. Waarde Heer Bestuurder, Ik houd eraan U te bedanken voor de door U gestuurde nummers van "De Koornbloem,,. U kunt wellicht beseffen hoe duurbaar mij Uw blad is. Verplaatst in een vreemde streek, in een gansch vreemd midden (ik ben hier tusschen Walen) waar men nooit iets van taal of streek hoort, kunt U wel denken hoe hoogst welkom Uw blad mij is. Het is een stukje van mijn streek; bovendien is "De Koornbloem», met zijn Vlaamsche en anti-oorlogartikels, een leidsman, een gezel in dezen naren tijd. Daarbij is het de verdediger onzer belangen. Het is een ware opbeuring voor mij ons blad wekelijks te kunnen lezen. Laat mij toe, Heer Bestuurder, U nog maals mijn dank te betuigen, en U te vens mijn achtingsvolle groeten aan te bieden. Soldaat C. D. V. 1' Gidsen 3' Escadron Cycl. 17 D. F.R. post 34. Te Velde. Van verscheidene leden-solda ten krijgen we brieven. Dit doet ons het grootste genoegen. Maar we verwachten meer van hen Velen kunnen eenigszins de pen hanteeren en moeten ons lange brieven schiijvcn en artikelen voer ons blad, gedichten, lachkruid enz. Allo, mannen, ge hebt zooveel tijd I Gebruikt hem wel en zendt ons al uw gepeinzen en indruk ken. Verklaart ons uw lief en leed en we zullen het naamloos of ge- teekend in ons blad weergeven. Welke gelegenheid om eens uw hart te openen aan een trouwen vriend die "De Koornbloem» heet! Neemt de gelegenheid te baat en zendt ons veel nieuws OPGELET Zendt al uwe brieven aan adres: Mr O. Caudron, Bestuurder Redt U Zeiven, te Aalst. 5. MENGELWERK. Daarop antwoord ik u ten eerste, <dat ik niet verkies door Chadron uit deze streek weggejaagd te worden als een veediefen vervolgens, de onrecht vaardigheden hier stuiten mij tegen de borst. Ik weet, dat ik in mijn recht ben en dat zij eenvoudig de publieke domei nen gestolen hebben. Al moet het mijn leven kosten, het zal duidelijk worden, dat ik niet alleen voor mij zelve, maar ook voor anderen strijd ik heb deze karwei nu eenmaal op mij genomen. Er worden in deze streken, met systema tische wreedheid en sluw overleg, monsterachtige onrechtvaardigheden gepleegd tegenover die duizenden men- schen, die hier jaarlijks naartoe komen. Ze komen in goed vertrouwen, alles ge- loovend wat men hen in het groote, rijke Westen van deze streken heeft verteld, niets anders met zich mee brengend dan hun eigen werklust en werkkracht. Maar hoe deerlijk worden ze teleurgesteld, als ze door de veeboe ren hier met stok en knuppel uit het land worden gedreven, waarin ze toch evenveel recht hebben te wonen als zij. Op allerlei wijzen wordt deze kolonis ten het leven zuur gemaakt en als ze niet goedschiks vertrekken, worden de revolvers voor den dag gehaald. U zult het zelf ook wel eens gehoord hebben. Niet precies op die manier zooals U het vertelt, zei ze, in de grootste Een modern Vraagstuk. Men hoort van vele kanten dat de soldaten meters hebben, beter gekend onder den franschen naam Marraine Een soldaat Redt U Zeiver schrijft ons of dat voor onze boe renjongens ook bestaat of kan be staan Welke dochter of mevrouw geeft daar een antwoord op Bij deze vragen we aan alle opgeroepenen die kosteloos "De Koornbloem» ontvangen, ons per omgaande de volledige landbouw- adressen op te sturen, teneinde te kunnen nagaan of we werkelijk te doen hebben met ingeschreven leden onzer Vereeniging. We zijn natuurlijk in het bezit van de militaire adressen, maar dit is niet voldoende. We willen ook de vaste woonplaats en vol ledig burgerlijk adres der Redt U Zeivers onder de wapens be zitten. Dit is van belang, en we vragen van ieder soldaat enkele regels om ons dit te melden. f spanning luisterend. Natuurlijk, zei hij met spottende verontwaardiging, het waren altijd vee dieven, waarop geschoten werd zoo werd altijd verteld. Maar wij zullen de waarheid eens aan 't licht brengen. Ik heb den strijd opgenomen tegen deze afschuwelijke Veehouders-Organisatie, die alle kolonisatie tegenhoudt ik wil beproeven, ze den ruggegraat te breken. Maar, Mr Macdonald, deze vee houders zijn zeer rijk, men zegt dat hun kapitaal in de millioenen loopt. Dat is zoo en daarom schijnt het voor een handjevol arme kolonisten, een hopelooze poging, den strijd tegen zulk een overmacht aan te binden. Doch men dwingt er ons toe ze willen het publieke domein overvallen en het eerstdaags bij verrassing overmeesteren. Chadron zelf bekent onbeschaamd, dat elke duim grond, waarop hij beslag legt, zijn eigendom wordt.Met hetzelfde recht heb ik op het land vijftien mijlen ten Noorden van hier beslag gelegd. Reeds twee jaar geleden, heeft hij mij gezegd, dat ik er af moet. Nu, u kunt het opgeven en weer uw vorig werk opnemen dat de men- schen beter zullen waardeeren, zeide zij. Er staan hier niet te onderschatten belangen op het spelik zou deze niet kunnen dienen, wanneer ik als beschaafd burger weer naar Washington terug ga, om mijn voeten weer onder een lesse naar te steken en ergens op een of ander Consulaat mijn kostbaren tijd ie ver luieren. Neen, Miss Landcraft, ik wil hier de arme kolonisten beschermen dat is de schoone taak die voor mij be- Het zijn de ergste dooven die niet hooren willen zegt een oud spreekwoord. Dit mag worden gezegd van een flink en zorgzaam landbouwer die verleden week met een heele kar gemalen rogge en geplette haver van de maalderij thuis kwam. Hij had 3C0 kg. haver en 700 kg. roggemeel op zijn kar liggen en dat kost zoowat 1070 frank. Indien hij deze waar wil verkoo- pen, kan hij daarvoor die prijs be komen. De brave man bracht dus op zijn karre voor 1070 frank vee voeders thuis, welke aan de koei en zullen worden gegeven en hij voelde zich overgelukkig zooveel voeder te kunnen gebruiken dat hem NIETS KOST. Hij dacht bij zich zelf Wat zijn die boeren toch dom, die al dat geld uitgeven voor melen. Maar hoe heeft die man zich toch misrekend, wanneer hij denkt dat zijn eigen produkten hem niets kosten, om de simpele reden dat moeder de vrouw geen geld heeft moeten geven. Hij vergeet dat hij voor dat goedje 1070 fr. kan bekomen en hij dus geen uitgaven, maar een gemis aan inkomsten heeft. En nu zouden we graag een wedding willen aangaan dat on zen kweeker betere uitslagen zal bekomen met 600 frank MELK- MEEL R. U. Z. als met de 1070 frank rogge- en havermeel, wat hem toch eene winst van 470 frank in den zak zou brengen. We willen een proef doen waar van al de risico's en kosten voor ons rekening zijn, en de waarborg geven dat ons lid 470 frank moet kunnen uitsparen. stemd is. Hij zei dit zonder trots of snoeverij, maar met zooveel beslistheid en stand vastigheid, dat zij bewondering voor hem gevoelde en met hem instemde. Ze wist, dat Macdonald het recht aan zijn zijde had. Ik begrijp niet, zei ze na een oogen- blik, welke waarde een landhuis voor u hebben kan, als eenmaal de Militaire Post is opgedoekt. U weet toch, dat het Gouvernement van plan is de Post op te heffen En u dan begon hij ontsteld, maar hij bedwong zich en ging voort Neen, dat wist ik niet. Misschien al over een jaar. Binnen werd een oude dans gespeeld de schrille stem van een cowboy hoorde men er tusschen door. De beide eenzame wandelaars op het tuinpad keerden zich om en verdwenen uit het licht der groote ramen. Heeft te middernacht de ontmaske ring plaats vroeg hij. -Ja. Dan vrees ik, dat ik niet meer naar binnen zal kunnen gaan en dat nu mijn aangenaam uurtje zijn einde nadert. U hadt niet moeten komen, zoo beknorde ze hem vriendelijk, zijn roeke- looze dapperheid bewonderend ver onderstel eens, dat men... Mac, o Mac, riep plotseling een waarschuwende stem uit een hydrangea- boschje in de nabijheid. Wie is daar vroeg Macdonald, terwijl hij er naartoe ging. Men zoekt u, antwoordde de stem, men wil u overvallen. We kunnen niet genoeg druk ken op de onvolledige en eenzij dige voedingswaarde van rogge en haver, die een volledig gebrek hebben aan eiwitten, vetten, mi neralen en andere onmisbare grondstoffen voor de voeding en melkgifte van het vee. We gelooven echter dat ons voorstel tot proef verloren moeite zal zijn, want de kweekers die nu nog roggemeel en haver voederen aan de dure prijzen dezer granen, zijn lieden die NIET WILLEN ZIEN of NIET WILLEN LEE- REN. Een proef is evenwel rap ge daan en wie verlangt er niet om geld te winnen Indien zij zelf het niet noodig hebben, kunnen ze met de duizen den frank die ze per jaar kunnen uitsparen veel ongelukkigen hel pen, want in sommige huisgezin nen van opgeroepene soldaten of van andere getroffenen door den oorlog is gebrek. Er is dus veel menschlievend werk te verrichten door onze boe ren, indien ze bereid zijn ons te volgen en de duizenden frank die jaarlijks door onverstand en kop pigheid worden weggesmeten aan den arme willen uitdeelen, Zal onze stem gehoord worden of deden we de zooveelste preek in de woestijn We hopen toch van niet Benevens de gewone landkalk in pa pieren zakken, welke onder alle opzich ten voldoening geeft, hebben we ook in magazijn beschikbaar gemalen in zakjes van 50 kg. Deze kalk heeft boven de gewone eigenschappen, het voordeel geen oor zaak te zijn van het rappen der aardap pelen. Men geve 1000 kg. per hectare. Men hoorde een zacht geruisch in de blaren, toen de vriend zich verwijderde. Het was de stem van Banjo Gibson ge weest hij had alles zeer stil gedaan en zelfs zijn schaduw was nauwelijks zicht baar geweest. U moet weg en vlug, fluisterde zij ontsteld. Ik ben niet bang, het was een ge vaarlijke onderneming, maar ik heb het er op gewaagd en zou het morgen weer doen ze verschafte mij enkele minuten van gelukkig samenzijn met u, dat is be looning genoeg. Maar ga nu, waar is uw paard Ginds bij de rivier tusschen de wilgen. Goed, ik ga. Ze kunnen elk oogenblik hier zijn. Dat geloof ik nietze zijn nog aan 't dansen. Ik denk dat ze mij herkend hebben, ze hebben mij te dikwijls gezien, maar ik zal gevlogen zijn,voor ze er erg in hebben. Maar wees in 's hemelsnaam voor zichtig, ze zouden u in een hinderlaag kunnen lokken. Luister... Ze zijn bezig de paarden te zade len, fluisterde hij, toen er gedempte, zachte stappen weerklonken aan den kant van de schuur.Nog een oogenblik... Spreek niet meer, Mr Macdonald. 't Is hoog tijd, 't kan uw leven kosten. Ze zullen mij vermoorden, als ze de kans krijgen, ze hebben dat al meer be proefd, 't is geen nieuwtje voor me. Ik kwam hier in de hoop... stamelde hij, de handen uitstrekkende, als om haar te smeeken zijn bedoeling toch te willen verstaan. Zijn mantel viel op den grond. Ga, drong ze nogmaals fluisterend Met de medewerking der Provinciale Landbouwkamer van Oost-Vlaanderen, zullen volgende belangrijke voordrach ten gehouden worden te: BAARDEGEM. Op Maandag 11 December, te 7 uur 's avonds, ten lokale van den heer Louis Moens. nabij de statie. OnderwerpVeevoeding. VoordrachtgeverMr Louis Haems, Landbouwleeraar te Aalst. HERDERSEM. Op Zondag 17 December, te 6 uur 's avonds, in de zaal "De Kletser» bij Benoit De Saedeleer, houdt Mr Louis Haems, eene voordracht over Vee voeding». OKEGEM. Op Zondag 24 December, onmiddel- 1 lijk na de Hoogmis, ongeveer 10 uur, ten lokale van Mr A'fons Van Erchout, Dorp, houdt Mr Louis Haems, Land bouwleeraar te Aalst, eene voordracht over Veevoeding Volgende voordrachien worden ge houden, met de medewerking van het Ministerie van Landbouw, door den heer Rob. De Waele, Landbouwschei- kundig Ingenieur, te Schellebelle, over Inkuilen van Groenvoeders Oudegem, 10 December, te 9 uur. Jongensschool. Gijsegem, 10 December, te 15,30 uur, Gemeenteschool. Wetteren, 11 December, te 18,30 uur Stadhuis. Oordegem. 24 December, te 11,30 uur Gemeenteschool. Vlierzele, 24 December, te 15 uur Zondagschool. Wanzele, 31 December, te 9,30 uur, Zaal van 't Klooster. Alle landbouwers worden op deze voordrachten uitgenoodlgd I OKEGEM Op Zondag 10 December, na de Hoogmis, bij Mr Alfons Van Eeckhout, Dorp, voordracht door Mr A. Van Nuffel, landbouwleeraar, over "Inten sieve weideuitbating, Kweek en inkui len van groenvoeder». HOFSTADE Op Zondag 24 December, te 5 1/2 u. namiddag, bij Mr Felix Pannekoek, Statie, voordracht met lichtbeelden door Mr A. Van Nuffel, landbouwleeraar, over "Intensieve weideuitbating. Kweek en inkuilen van groenvoeder». ge iets wilt verkoopen moet ge dit eerst aan het publiek kenbaar maken, plaats daarom een aan kondiging in De Koornbloem ge blijft alzoo uwe klanten be houden. Voor een zelfde waarde vrucht baarheid wordt de eenheid phos- phoorzuur in het THOM ASSL AKKENMEEL. hedendaags 35 floedkooper verkocht dan deze van andere goede phosphoorzuurhoudende meststoffen. (Ingezonden.) aan, terwijl ze haar hand op zijn arm legde en naast hem stond in het gevaar, Ik heb het recht verkregen, u Hef te hebben, zei hij, terwijl de heftigheid van zijn hartstocht alle verwarring en vrees deed verdwijnen hij had de woorden gesproken In vurige passie, als kon deze uiting zijn smart eenigszins verzachten. Neen, neen, u heeft daar geen recht toe... Ik zal u binnen een minuut verla ten, zonder de verwachting u ooit weer te zien, doch ik heb hoop. Het is mijn recht u te beminnen, nu ik dezen nacht gekomen ben. Als u zich met een ander man verlooft, dan zal ik hem haten, hem uitdagen... man tegen man. Dan boog hij zich plotseling over haar heen, omarmde en kuste haar, en hield haar een oogenblik in zijn armen gesloten. Dan liet hij haar los. Zij had baar handen voor haar ge zicht gedrukt, als om haar schaamte en smart te verbergen of om een schrij nende zielepijn te stillen. Mannenstemmen en paardengetrappel werden hoorbaar bij de schuur hij stond nog altijd te wachten op haar beslissing. Ga nu toch, of u zult misschien niet meer kunnen ontsnappen, zei ze met treurige droeve stem. Geeft u mij een aandenken mede. dat mij aan u herinnert en mij zegt, dat ik mijn blijde goede hoop nog niet be hoef op te geven. Neen, ik kan u niets geven. U hebt te veel gekregen, u hebt... (Zie vervolg 4* bladzijde

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3