Een sterk verspreid orgaan als ons blad is de beste waarborg voor de toekomst, voor het welslagen van onzen strijd voor betere levensvoorwaarden. Begrijpt Uw plicht Alle handen aan den ploeg Werft abonnementen aan Onze Zwijnenmelen Iets over Hollaodsche Teelt van Bolgewassen* ZITDAGEN Niettegenstaande de vele voeders die op de markt komen, blijven de Varkensmeien R.U.Z. aan den kop. Vergeleken bij de verschillende voeders van de konkurrentie of van eigen gewin, zijn onze Zwijnenmelen verre weg de meest volledige en de voordeeligste. Wie op de goedkoopste manier de varkens wil kweeken, ge bruikt Nr 1 voor viggens tot 30 kilo. Nr 2 zwijnen van 30 tot 80 kilo. Nr 3 M boven de 80 kilo. Nr 4 jonge en drachtige zeugen. Nr 5 zeugen vanaf 14 dagen voor het werpen en tijdens het werpen. Wie voederaardappelen te verwerken heeft, geve Nr 6 voor zwijnen van 30 tot 80 kg. 1 kg. meel op 5 kg. aard appelen. Nr 7 voor zwijnen boven de 80 kg. 1 kg. meel op 5 kg. aard appelen. Als mee midden en einde April de omstreken van Haarlem doorreist, krijgt men een prachtig schouwspel te zien. Pleinen die, zoover men zien kan, zijn bedekt met bloemen van Hyacinten, Tulpen, Narcissen. Het zijn groote vlek ken van schitterende kleuren, wit, geel, rood en blauw, in allerlei variaties en tonen. Daarbij komt nog de hemelsche geur der hyacinten die ons reukorgaan als het ware bedwelmt. Sedert een dertigtal jaren hebben deze teelten een geweldige uitbreiding geno men, ze bedekken voor het oogenblik eene oppervlakte van meer dan 5.000 hectaren. Streken die vroeger braak la gen hebben hierdoor een groote waarde gekregen. Het is namelijk tusschenHaar- lem en Leiden dat de meeste bollenvel den gelegen zijn men vindt er echter ook in Noord-Holland, tot aan Limmen en Doorn, in het Westland en tusschen Leiden en Den Haag. De gronden die meest gebruikt wor den voor deze cultuur zijn de zandgron den of de gewezen duinen. Op zekere plaatsen zijn er nog zandheuvels die men ontgint en waar men bouwgronden van maakt. Het is vooral aan de natuur van den grond te danken dat deze teelt een spe cialiteit is van de streek en zal blijven. De basis is duinzand waarin men soms nog schelpjes vindt. Men voegt koemest of zwarte humusgrond b(j. De beste sa menstelling is 2/3 zand en 1/3 humus. De bollenteeltec worden echter niet uit- sluitelijk op zandgronden gedaan, maar ook op sommige plaatsen op veengrond en op oude weiden waar de grond vet is. Deze is echter minder goed en levert te veel onkruid op. Als de bollenkwee- kers met veengrond te doen hebben, die niet genoeg zand bevat voegen ze er zand bijna eenige jaren echter is het zand naar den ondergrond gezonken en moet er gediepspit worden, om het weer boven te halen. De bollenkweekers bewerken hunnen grond dikwijls en veel. Ze veranderen soms ook van grond, de bollen afwisse lend in zwarten of zandgrond plantend. Ze laten hem soms een jaar rusten er ondertusschen aardappelen op kwee- kend. De meeste der bollenvelden liggen zeer laag, het water staat op eenige de cimeters onder den bodem. Voor een goede teelt moet het water 70 cm. onder de oppervlakte staan. Dit water stijgt in den grond op door de haarbuiskrachten en houdt hem vochtig zonder dat men hem moet gieten. Rond de velden lig gen er gewoonlijk grachten en kleine ka nalen, die bet vervoer gemakkelijk ma ken, niet alleen voor planten of bollen, maar ook voor grond, zand en mest stoffen. De landen zijn in 't algemeen verdeeld in rechthoeken, hetzij door grachten, hetzij door hagen. Deze rechthoeken zijn verdeeld in beddenlevendige hagen en rietmatten beschermen de planten tegen den wind die er dikwijls zeer sterk is, daar de bollenstreek in 't algemeen dicht Wat vroeg hij, als vertrouwde hij zijn ooren niethet zong in zijn hart. Vooruit nu, maak dat u wegkomt, zei ze haastig, een harer witte hand schoenen uittrekkend en ze hem toe werpend. Hij greep ze en drukte ze aan zijn lippen dan nam hij zijn hoofddeksel af en verborg ze er zorgvuldig in, kroop door het struikgewas en was verdwe nen, zoo snel en stil, dat Frances er verwonderd over was. Zij liep nu haas tig naar het huis en de trappen op naar haar kamer. Zij schoof het raam op en zat hijgend en in spanning te luisteren, of ze eenig geluid kon vernemen van den kant van de rivier. Daarop hoorde ze de paarden wegdraven met snellen hoefslag en het dichtwerpen der schuur deur. Ze hoorde het geluid langzaam wegsterven, tot het geheel gedempt werd door het mulle zand van den weg toen was alles stil. Na een oogenblik... daar valt plotse ling een schot... nog een... 'n oogenblik stilte... nog een, nog een vierde. Frances zonk op haar knieën naast het open i venster, en een snik als een doodskreet steeg op uit haar geprangde borst. Ze bad, dat Alan Macdonald mocht ont snappen en dat zijn vijanden dien nacht niets tegen hem mochten ondernemen aan den eenzamen oever der rivier. Chadron zelf was was niet tegen Mac donald opgetrokken. Hij was nog lang vroolijk tusschen zijn gasten blijven zit ten, nadat de schoten langs de rivier hadden weerklonken. Toen Frances na een rustelooze nacht wakker ,werd, verkeerde zij in ilijke onzekerheid omtrent het lot van Alan Macdonald. Was hij er in ge lukt aan zijn achtervolgers te ontkomen Ze zou het wel spoedig weten, want het nieuws van zijn dood, belangrijk als het voor Chadron was, zou zich dra als een loopend vuurtje verspreiden. Majoor King was een uur geleden ge komen en had veel geraas moeten ma ken om haar wakker te krijgen, vertelde de dienstmeid. Hoor, is dat niet de stem van den Majoor Als hij het is, moet ik dan zeggen... Ja, ik weasch hem te spreken, ver zoek hem te willen wachten. De meid had goed gehoord, het was de Majoor zij liep vlug de trappen op om het haar te zeggen ze hijgde en stotterde O, Miss Landcraft, ik geloof dat hem iets overkomen is, hij kijkt zoo somber. Kom, kom, dat zal zoo erg niet zijn, zei Frances, maar ze werd toch een beetje ongerust/en zenuwachtig. Majoor King wachtte haar op in staande houding. Zijn donkere oogen glansden dof. Zijn gelaat was bleek, zijn houding stijf en streng. Het scheen wer kelijk dat hem iets overkomen was. Hij boog met een vormelijke, bijna ofBcieele waardigheid. De hand in den binnenzak van zijn jas stekend haalde hij,toen Fran ces nadertrad, er een wit voorwerp uit. Veroorloof mij, zei hij, terwijl hij het opgevouwen witte voorwerp in haar hand legde. Wat is dat Is dat niet sta melde zij, met meer dan verrassing in haar stemhaar ontstelde oogen en bij de kust gelegen is. Buiten de grondsoorten zijn er oorza ken die deze teelt gelokaliseerd hebben. Het klimaat, de zeelucht, de tegenwoor digheid van zout in den grond, de hoogte van het water, spelen er een hoofdrol. De meest geteelde bolgewassen zijn de Hyacinten en de Tulpen. De eerste worden 4 tot 5 jaar geteeld. Men ver menigvuldigt de Hyacinten tegenwoor dig het meest door den bol uit te hollen wanneer men hem uit den grond neemt. Nadat men hem weer geplant heeft komen er kleine bolletjes aan de basis, waar men het hol gemaakt heeft, broed- bolletjes genaamd. Er komen er zoo een 20-tal per bol. De julpcn worden ver menigvuldigd door het afnemen der ontwikkelde nevenbollen. Vele vaste planten, die niet tot de bolgewassen behooren, worden er ook gekweekt. Al deze planten bieden in de lente een prachtig schouwspel aan, als ze met bloemen overdekt'zijn. Zoodra de bloemen open zijn, snijdt men ze af en verstuurt ze in kisten naar de bloemen markten. De bolgewassen bloeien echter niet allen in de lente, in den herfst heeft men Gladiolen, Montbretia, Tigridia, Col- chica, Tritelia, Ctocus sativus, Cr. spe- ciosus, C. zonatus. Van midden Juni tot midden Augus tus neemt men de meeste bollen uit den grond, daar ze op dat tijdstip rijpgewor- den zijn. Men laat ze drogen doet de aarde die er aankleeft af, alsook de schubben, en men legt ze in schuren op schabben als in een fruitkamer, ze rang schikkende per grootte, variëteit en hoe- kleurlooze wangen toonden dat zij be greep. Zeker van U, uw naam staat erop. Ja, het moet wetzijn, beaamde zij. Haar gcesteskracht_begaf haar en haar borst hijgde. De handschoen was vuil geworden van het slijk ze was gekreukt en ge vouwen, als was ze door hevigen strijd en droevige tragedie, tot haar terugge keerd. Haar vingers waren kilze hoopte niet meer, hij was dood, hij was voor haar,verloren. Ze wist dat de Majoor op antwoord wachtte, doch geen woord kwam over hare.Iippen,tot de Majoor zelf begon Miss.Landcraft, ik wacht. Hij had gebiedend gesproken. Frances had hem met verlangende oogen aange keken, als wilde ze een vraag tot hem richten. Toen scheen hij zijn stijve waardigheid te willen afleggen 't leek of de man .van ijs plotseling ontdooide; want bevend en bleek als een lijk, ging hij voorti In's hemelsnaam, zeg iets, zeg iets; weet ge jwaar deze handschoen werd gevonden Neen,[en ik zal het u ook niet vragen. Maar hoe kwam hij in het bezit ervan, zeg^mij dat Hij stond vlak voor haar. Zijn handen beefden zijn oogen gloeiden van toorn. Met evenveel recht mag ik u vra gen hoe ze in uw bezit kwam, ant woordde ze op zijn toornige vraag met groote koelheid. Iemand bracht ze me, een goed uur geleden. danigheid met het oog op de verzen dingen. Deze schuren zijn groote gebouwen van verscheiden verdiepen, voorzien van veel glazen deuren, die licht en lucht overvloedig doorlaten. Men ziet er ook teemsen van verscheiden grootte, voor het sorteeren van Crocus en andere bolgewassen. De plantingen worden in den Herfst gedaan, voor de Hyacinten, Tulpen enz. Narcisseu en eenige andere bolgewas sen worden vanaf Augustus geplant. Vóór het planten bewerkt en bemest men den grond. Later bedekt men den grond met een strooisel van gehakt riet of gras dat men langs de grachten vindt. Andere bolgewassen worden na den winter geplant zooals Montbretia, Ane monen, Ranonkels, Gladiolus enz. Tusschen de bollenkweekers wordt er veel haudel gedreven, 's Maandags ont moeten zij elkander op de Beurs die te Haarlem gehouden wordt. Enkele groote firma's verzenden naar den vreemde. Ze hebben reizigers die de voortbrengsels gaan plaatsen terwijl de andere kweekers hunne waar aan deze firma's verkoopen. Voor dezen handel heeft de kweeker er alle voordcel bij dicht bij het centrum gevestigd te zijn (Haarlem). Over de cultuurzorgen en de verme nigvuldiging spreken wij een volgende maal. Voor gezonde en sterke Kweekkalveren is het noodig de voeding zoo te regelen dat de noodige elementen voor groeikracht en beendervor- ming aanwezig zijn. Het KWEEKKALVERMEEL R.U.Z. is voor dit doel bijzonder samengesteld. De stijgende vraag voor deze melen bewijst dat de bijzonderste kweekers overtuigd zijn van hun ne groote waarde. Voor het vetten is het VET- KALVERMEEL R.U.Z. niet te vergelijken met gelijk welke sa menstelling. Wie onze kal vermelen eenmaal BEPROEFT zal overtuigd zijn van de waarheid onzer beweringen. Voor u Ja zeker, voor mij. Zij behoefde niet meer te vragen, wie ze hem gebracht had en waar ze ge vonden was. In haar verbeelding zag ze in het grauwe morgenlicht de ruiters terugkeeren naar het landhuis bij de rivier. Alan was gevallen, 't Was Nola die dit overtuigend bewijs van wat er geschied was, naar den Majoor had ge bracht. Nola zou het slechts kunnen op vatten als een bewijs voor Frances' on trouw jegens haar verloofde. Na een wijle van spanning zei Frances: Majoor, we zijn klaar, daar be hoeft verder niet meer over gesproken te worden. We zijn nog volstrekt niet klaar zeg mij slechts dat hij u den handschoen ontroofd heeftzeg, dat ge hem verlo ren hebt, zeg iets en ik zal u gelooven... maar zeg iets in 's hemelsnaam. Ik heb hieromtrent niets meer te zeggen, zei ze tamelijk scherp, geraakt als ze was doordat Nola in het geval be trokken was. U hebt het recht niet mij te ondervragen, zei ze stoutmoedig. Ik heb wel het recht u dat te vra gen ik heb het recht u nog meer te vragen, ja een antwoord van u te eischen. Ge vergeet dat ge mijn verloofde zijt. Maar u zijt mijn rechter niet in deze dingen. Vergeet ge dan dat ge mijn ver loofde zijt Dat ben ik niet meer het is uit... U is... vrij. Frances I riep de Majoor ontsteld uit, als een drenkeling die geen redding ziet. Maandelijksche zitdagen van den Heer Van den Noortgate, Hoofdrijks- landbouwkundige te Oudenaarde. Dijk- straat, 15 te Oudenaardealle Donderdagen van 9 1 /2 tot 11 1/2 uur in Hotel de la Pomme d'Or Groote Markt; te Ninove den eersten Dinsdag van 9 1/2 tot 11 uur. in café De Keizer Burchtstraat; te Geeraardsbergenden 3n Maandag van 9 1/2 tot 11 uur, in café De Kat bij den Heer Imbo te Zottegemden 4n Dinsdag van 9 1/2 tot 101/2 uur, in café "Katholieke j Kring„ Markt; te Ronscden 1° en 3n 'Woensdag van 9 1/2 tot 11 uur, in café "Aux Armes de la Belgique Markt te Deinzeden 2n Woensdag van 9 1/2 tot 11 uur, in café St. Cecilia Markt. De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop» iedere 3' Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u. 30; te Aalst In De Koornbloem iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand-Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het: hoofdagentschap "R.U.Z.» de zaken behandelt. Klachten van allen aard Tusschen ons is alles uit. Majoor King, mijn plicht om u alles en nog wat te verklaren, bestaat niet meer uw ver antwoordelijkheid voor mijn daden heeft opgehouden. Ik weiger nw grillen in te willi gen... Ge zijt niet verantwoordelijk, ge zijt opgewonden ge weet niet wat ge zegt, wat ge doetge drijft de vermetel heid tot het uiterste, Frances. U hebt reeds te veel van mij ge- eischt, u kunt gaan, Majoor King. Maar, om 's hemelswil. Frances, het is begoocheling van het oogenblik. Ge kunt dien man niet liefhebben. Hij beefde van woede en hartstocht. Het is nutteloos onze discussie nog verder voort te zetten, Majoor. Hij boog het hoofd zij ging eenigs- zins ter zijde, als om hem te laten pas- seeren. Een oogenblik stond hij nog stil als in afwachting en met de hoop dat er nog verzoening zou volgen. U is de schuld dat ze hem ontdekt hebben, beschuldigde ze hem. U hebt hem aan zijn vijanden verraden. Kunt U, wilt U mij nog zeggen... is... Alan Macdonald... dood Majoor King stond daar, zijn ernstige blik gericht op den handschoen, dien ze weer ontvouwde en in haar bevende vingers hield. Als hij een "gentleman» is. zal hjf wel omgekomen zijn. Daarop ging hij heen, Ze keek hem niet na, maar staarde nog langen tijd naar den beslijkten handschoen, met droeve teederheid. ft Vervolgt)^ Maakt DE KOORNBLOEM groot dienen gedaan aan volgend adres Mr O. Caudron, Bestuurder R.U.Z. Aalst.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4