Onze Eiervoortbrengst bedreigd Winterbespuitingen bij Fruitboomen De Oorlog en ons Economisch Leven i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers m ac Het Bestuur van De Koornbloem ome Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 31 DEC. 1939. Frfl» 55~*entl«« 22ste JAARGANG Nr 1095 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen ronder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON Bureel en Redactie i Zeebergkaai* 4# Aalst. De medewerkers rijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. wenscht aan al hare Lezeressen en Lezers een zalig en gelukkig Nieuwjaar. Moge 1940 vrede, heil en voorspoed onder de volkeren brengen. En mochten de landbouwers eens voor goed in de maatschappij de plaats beklee- den welke hen toekomt, opdat ze zouden verzekerd zijn van een redelijke belooning voor hun werk, 30C Een volksvertegenwoordiger voor Luik ontdekte dezer dagen dat een zen ding van 120 ton eieren van Roeselare naar Aken was gegaan, en stond hier van zoo verbaasd, dat hij onmiddellijk het plan opvatte de Regeering over deze levering te interpelleeren. 120 ton dat zijn nog geen twee mil- lioen eieren, terwijl onze jaarlijksche voortbrengt er meer dan twee milliard bedraagt. Had de bedoelde volksverte genwoordiger ook maar een flauw be grip gehad van het vraagstuk iwaarover hij zich zoo druk maakte, hij zou beslist beschaamd hebben gezwegen. Sinds de twintig jaren dat in België aan intensieve eiervoortbrengst wordt gedaan waardoor wij ons van den groo- ten eierinvoer onafhankelijk maakten, is de toestand van den eiervoortbrenger nog nooit zoo tragisch geweest als thans. Nog nooit zijn de voederprijzen zoo hoog geweest tegenover zulke lage eierprijzen. In vergelijking met verleden jaar zijn de voeders 65 °/o duurder ter wijl de gemiddelde eierprijs dit jaar voor December slechts 63 centiem is tegen 69 centiem voor December 1938. Als gevolg van dezen rampzaligen toestand hebben de eiervoortbrengers geen geld meer om voeders te koopen en worden nu reeds sinds maanden hon derdduizenden poeljen en hennen voor enkele franken verkocht en afgeslacht, ofschoon ze elk een jaarlijksche produk- tieve waarde van 150 tot_200 eieren vertegenwoordigen. Indien nu de eierprijzen op dit lage peil worden behouden zullen niet alleen deze leghennen in het volgende broed- seizoen niet worden vervangen, maar zal ook een groot deel onzer teeltstam- men verloren gaan. Daar thans sinds enkele jaren de uit voer nog 5 °/o van onze jaarlijksche pro- duktie bedroeg, moeten wij daarentegen voor het volgende jaar een aanzienlijk eiertekort verwachten, zoodat wij in- plaats van 5 °/o overschot te kunnen uit voeren, wij voor de noodzakelijkheid zulleo staan eieren in te voeren. Wan neer ottze hoenderstapel loodrecht naar beneden gaat is er wel geen ander re sultaat te verwachten. De Algemeene Vlaamsche Piuimvee- houdersvereeniging, die de voornaamste bedrijven van het land groepeert, maakt de door onze verschillende Regeeringen gevolgde landbouwpolitiek aansprake lijk voor den achteruitgang van de hoenderteelt, waardoor werkelijk de eiervoorziening van het land zou be dreigd zijn. Zij beschuldigt er de Regee ring van den eieruitvoer kunstmatig tegen te houden om de prijzen te doen dalen en hierdoor het indt x cijfer gunstig te beïnvloeden op kosten der hoender kweekers dus de geschiedenis van de hen die om haar eieren gedood werd. Het eenige middel om de pluimvee houders opnieuw moed te geven en hen ervan te weerhouden hun hoenderstapel te laten te niet gaan, is de prijzen op een hooger, winstgevend peil te bren gen door den uitvoer op te voeren in- plaats van tegen te werken. De uitvoer die in '37 nog 210.188.C00 stuks bedroeg, daalde in 1938 tot 136 556 000 stuks en zal dit jaar op nieuw met meer dan 4C millioen stuks achteruit zijn gegaan, ofschoon onze hoenderkweekers in het begin van het jaar hun hoenderstapel nog vol ver trouwen hadden aangevuld. Sinds verschillende jaren ontvangt Duitschland het grootste deel van onzen uitvoer, maar ook deze verhouding zien wij gestadig achteruitgaan. Leverden wij in 1938 nog 7 °/o van den Duitschen eierinvoer, zoo werden wijlinj 1939 pop nieuw door andere landen verdrongen en kwamen wij gedurende het eerste semester 1939 slechts nog voor levering van 2,55 °/0 van den Duitschen invoer in aanmerking. In cijfers uitgedrukt stel len wij vast dat wij over de periode Januari-November 1938 naar Duitsch land 102 639 000 eieren uitvoerden tegen slechts nog 80.159 000 stuks over f het tijdvak Januari-November 1939.?|Naar het Vereenigd-Koninkrijk voerden we uit over hetzelfde tijdvak Januari-No vember 1938 12.243.000 stuks tegen slechts nog 10 051.0C0 stuks over het tijdvak Januari-November 1939. Den grootsten, achteruitgang leed onze eieruitvoer naar Duitschland gedu rende de oorlogsmaanden September- Oktober November in 1938 voerden wij over deze drie maanden nog 21.614 000 stuks naar Duitschland uit tegen slechts 11 541.000. over, deze drie maanden in 1939. Hieruit blijkt dat de vrees van som mige ongeruste politiekers, dat wij sinds den oorlog grootere hoeveelheden eieren naar Duitschland zouden gezonden heb ben, geheel ongegrond is. Dat wij daar entegen een veel te groot" overschot in het land hebben gehouden waardoor juist het huidige prijsdebacle is"ont- staan, dat de hoenderhouders dagelijks groote verliezen doet lijden. Zooals gezegd is ons aandeel 7 in Duitschlands eierinvoer slechts 2,55 */o wat dus wel van zeer geringen /invloed is, ten andere heeft Duitschland 88 °/o van zijn eierleveringen van voor den oorlog behouden. Onze uitvoer van eieren/naar Duitschland moet tenminste op het peil der vorige jaren behouden blijven aangezien alle andere landen van j?ar tot jaar hun aankoopen hebben verminderd. Door den huidigen oorlogstoestand worden reeds verschillende belangrijke takken van onzen landbouw in het bij zonder de edele teelten met ondergang bedreigd. Zal de Regeering nu onze eiernijver- heid, die jaarlijks twee milliard eieren aan het land bezorgt, ondermijnen Met diepe bezorgdheid om hun be staan vragen de eiervoortbrengers het zich af, nu het nieuwe broedseizoea voor de deur staat. Ingezonden door de "Algemeene Vlaamsche Pluimveehoudersver- eeniging„. Zoo het waar is dat de fruitboom teelt in ons land ten minste het dubbele kan opbrengen van wat ze nu opbrengt, dan zal dit nog meer bewaarheid wor den gedurende de oorlogsjaren. Sommige fruitkweekers hebben hier over misschien wel een gansch ander oordeel omdat ze, het pessimisme nabij, denken dat ze den oogst gebeurlijk in vreemde handen zullen hoeven te laten. We zijn die meening hoegenaamd niet toegedaan en, door optimisme bezield, hebben we de vaste overtuiging dat we neutraal zullen blijven en dat onze posi tie in zake fruitteelt hierdoor merkelijk zal verbeteren. En ziehier waarom. De Amerikaan- sche appels die in't voorjaar de onze komen verdringen op onze inlandsche markten, zullen gedurende de aanstaan de Lente niet zoo gemakkelijk binnen komen en zal de verbruiker wel ver plicht zijn onze inlandsche appels te proeven, die onder een meer rimpelig en verwrongen of licht gekneusd uiter lijk toch een zoo fljo, smakelijk en aro matisch innerlijk verbergen. 't Is oprecht jammer dat we niet meer pogingen aanwenden om het uitwendige met het inwendige te doen overeenstem men, want in dit geval zou ons in- landsch fruit alle mededinging volko men uit den weg ruimen.Zoo verre zou den we het oprecht gaarne in ons land brengen en daarom weze men doordron gen van de spreuk Voorkomen is beter dan genezen Laat ons toe, geachte Lezeressen en Lezers van De Koornbloem hier een kleine parenthesis te openen. Het ligt niet in onze bedoeling de vraag te be antwoorden Kan de oorlog voorko men worden We stellen vast dat hij er is en hoe moeilijk het gaat hem thans uit de wereld te helpen. Wat al vredes pogingen zijn er reeds niet gedaan van de meest gezaghebbende personen, van de meest hoogwaardigheidsbekleeders, wat al gebeden en missen zijn er niet opgedragen om den toestand tot rust te brengen, wat al vurige wenschen ont snappen er niet uit de borsten van al die jeugdige mannen die opgeroepen zijn om de wacht te houden, hoe wordt er in de huisgezinnen niet gevraagd en ge smeekt om toch vader of zoon of broer terug in de heimat te zien keeren. En dat alles tot nog toe verloren moeite. Doch we zijn optimist en denken dat de genen die de schuld van dezen oorlog op hun schouders dragen weldra zullen inzien dat ze verkeerd hebben gehandeld en ten spoedigste mogelijk, eer het te laat is, alles zullen doen, zelfs het onmo gelijke, om toch maar een oplossing te vinden en den vrede in eer te herstellen. 't Is voorzeker spijtig dat we zulke ijzingwekkende voorbeelden moeten aan halen om de waarheid van de spreuk Beter voorkomen dan genezen te be vestigen.In de fruitteelt zijn er vele ziek ten, vele bladvretingen, vele beschadi gingen van vruchten te voorkomen door de winterbespuiting met carbolineum. Alhoewel de tijden moeilijken onzeker zijn en we misschien aan overdreven prijsverhoogingjen zullen blootgesteld zijn, toch moeten we het noodige doen om de kuituren op peil te houden. Het mag niet gezegd worden dat we de vruchten van jarenlangen arbeid zou den willen zien teloor gaan door een jaar verwaarloozing. Neen integendeel, met het oog op betere opbrengst en hoo- (Zie vervolg op de 2de bladzijde I. - De toestand in de nijverheid de kwestie van de grondstoffenvoorziening. Sedert vier maanden woedt de oorlog. Spijts donkere vooruitzichten hebben we onze neutraliteit kunnen handhaven en alles wijst er op al is de zenuwen oorlog nog niet uitgevochten dat we ook niet in het verder verloop van dezen strijd tusschen de grootmachten, zullen betrokken worden. We willen thans de voornaamste ge volgen van den Europeeschen oorlog voor het economische leven nagaan, al thans voor zoover dit reeds mogelijk is. Hoe het komt weten wij niet, doch er is een betreurenswaardige vertraging in het publiceeren der noodzakelijken sta tistieken waar te nemen zoodat iedere studie onvolledig blijft. De werkloosheid. De cijfers van de werkloosheid geven een beeld van de onregelmatigheid waarin ons economisch leven zich nog beweegt. Ondanks de mobilisatie, die zoovele arbeiders en bedienden onder de wapens riep, Prof. Eyskens zette het getal 200.000 vooruit, is het cijfer van de werkloosheid gestegen. Het dagelijks gemiddelde voor de maand November bedraagt 203 143 eenheden, tegen 194.209 voor de maand October, hetzij een stijging van 8.934 eenheden. In December is er een lichte verbetering ingetreden, doch in vergelijking met het vorige jaar zijn er op dit oogenblik ruim 10.000 werkloozen meer, hetgeen alles behalve schitterend is wanneer men de mobilisatie in aanmerking neemt. De Antwerpsche haven, de diamant nijverheid en het bouwbedrijf werden in groote mate getroffen. En met Nieuw jaar zullen duizenden en duizenden be dienden het aantal werkloozen komen vergrooten. Antwerpen schijnt weer ernstig getroffen te worden. In de be drijven die van de Antwerpsche haven leven, wordeq duizenden bedienden en vaste arbeiders opgezegd. Tekort aan scheepsrulmte. Intusschen heeft de bestaande oor logstoestand reeds duidelijk doen uit komen, dat de scheepsruimte waarover we beschikken, onvoldoende is. Welis waar hebben de scheepsbevrachters in de onlangs opgerichte gemengde com missie verklaard, dat zij geen moeilijk heden ondervinden om de vereischte tonnage te verkrijgen, men zal in ieder geval toch overgaan tot den bouw van drie schepen, elk van 8000 ton, en van meerdere kleinere schepen. De regeering werd gemachtigd voorschotten tot 70°/o van het benoodigde bedrag te ver strekken. En zoo zijn we vanzelf aangeland bij de kwestie van de bevoorrading. De moeilijkheden die wij ondervinden, lig gen niet in de eerste plaats in het tekort aan eigen scheepsruimte, maar wel bjj de vertraging welke het zeevervoer onder gaat als een gevolg van het feit dat de Eugelsche controle op de contrabande te traagzaam werkt en ook bij de moei lijkheid om zich zekere grondstoffen aan te schêffen. Dit laatste geldt voor wol, huiden, vlas, ijzererts, zink, koper, hout- pulp, enz. In- en uitvoer. Voor het verkrijgen van de noodige grondstoffen zijn thans besprekingen aan gang te Londen, Parijs en Berlijn. Dat deze van groot belang zijn voor onze economische toekomst, zal niemand ontsnappen. Er is evenwel nog geen re sultaat bereikt, hetgeen een factor niet alleen van onzekerheid, maar van oniust vormt. Onze uitvoer boekt recordcijfers. Met Duitschland vlot het niet zooals het hoort omdat dit land liever handel drijft met landen die het ruilsysteem aankleven. Onze uitvoer naar Frankrijk, daarentegen, heeft zich volledig hersteld en voor Nederland, Zwitserland en een aantal andere landen blijft onze uitvoer op een hoog peil. Daar onze invoer, mede door de moeilijkheden waarop we iets hooger hebben gewezen, merkelijk is vermin derd, vertoont onze handelsbalans een uitzonderlijk overschot. Als een gun stige factor mag dit niet worden be schouwd. Integendeel, temeer daar ons land over geen zeer groote voorraden van grondstoffen beschikt. De zware nijverheid. Alleen in de zware nijverheid is de toestand gunstig, vooral voor de steen kolenmijnen. In September was de pro ductie gedaald tot 2,4 millioen ton, doch in October was de productie reeds bo ven de 2,5 millioen ton gestegen. Thans werken de Belgische mijnen op 95 °/o van hun normaal productievermogen. In de komende weken verwacht men er zich aan, dat dit percent nog zal stijgen. Men mag niet vergeten, dat steenkool ons ruilartikel bij uitnemendheid is. De uitvoer vlot uitstekend. De maandelijk- sche verkoopen overtreffen ruimschoots de productie, en wel in zulke mate dat de voorraden tusschen einde Augustus en einde October van 2,2 millioen ton tot 1,5 millioen ton zijn verminderd. De nieuwe bloei van onze steenkolen- nijverheid, heeft echter ook haar scha duwzijde. De prijzen van alle soorten steenkool zijn met 12 °/0 gestegen. Het behoeft geen betoog, dat deze verhoo ging niet alleen een nadeelige uitwer king zal hebben op tal van nijverheden, doch ook op het budget van alle bur gers. Het is maar goed dat de Regeering zich gekant heeft tegen een nieuwe verhooging van 3 fr. per ton, zooals de kolenbarons het reeds hadden laten aankondigen. Het mag niet zijn, dat in dien tak van onze nijverheid weer uit zonderlijke winsten worden geboekt die dan terecht komen in de zakken van enkele magnaten. Van de metaalnijverheid kan worden getuigd, dat zij over het algemeen meer bestellingen heeft dan zij in staat is uit te voeren. Het spreekt vanzelf dat de be stellingen voor oorlogsdoeleinden daar bij een voorname rol spelen. De groote moeilijkheid ligt hier in den aankoop van ijzererts. Frankrijk zal slechts voor 2/3 in de behoefte kunnen voorzien en alleen indien België er in slaagt daar voor de gevraagde hoeveelheden cokes in ruil te leveren. Over den toestand in de textielnijver heid valt bezwaarlijk een oordeel te vellen. Vele bedrijven, zooals jutefabrie- ken en fabrieken van dekens en andere wollen goederen, hebben talrijke bestel lingen af te werken zoo voor binnen- als voor buitenland. Ook de katoenfabrie- ken hebben volop werk, doch beide ondervinden groote moeilijkheden bij het aanschaffen van de noodige grond stoffen. Zooals men ziet, komt steeds de kwestie van de bevoorrading den toe stand verscherpen. De textielnijverheid beschikte bij het uitbreken van den oor log over groote voorraden, doch deze zijn thans sterk geslonken. Te Londen had men den dienst van bevoorrading de verzekering gegeven, dat het aanvullen der stocks geen moeilijkheden zou ople veren. Het tegendeel is waar gebleken. In een tweede artikel zullen wij een overzicht geven van de binnenlandsche markt, waar de toestand nog veel slech ter is, en daarbij de kwestie van de be voorrading met levensmiddelen onder zoeken, om dan deze reeks te sluiten met een overzicht van den toestand in hét landbouwbedrijf dat thans zooals altijd door onze regeering als van bij komend belang wordt beschouwd. Alle Redt U Zeivers (Zie 2* bladzij Je). Ss* TELEFOON i 267. komen op Drie Koningen een ge- zelligen avond doorbrengen in ons lokaal De Koornbloem Aalst.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1