Onze Strijd gaat voort! .4 Arbeid adelk Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers T Beknopt Economisch Weekoverzicht Wall Street werd in haar verwachtingen bedrogen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ran els» ZONDAG 21 JANUARI 1940. Prijs 35 centiem 22ste JAARGANG Ni 1098 ht en i De beite Ing 5, Ver zacht, Kam- Frans ir 22, ugust Henrl Frans ht 3' hand melk Petrus znder- efroy. e kin- laatste chout, taf De Feb., Mere. Wed. re. e ras, sVelle. beste legem, rening Steen, iter en eloop, in den are. rijf en trking, o, enz. embo- :rders beer- ewone Ie ge- ci op- sreken jebou- doen, ytten- ediend Mar- tarden ver- waar- 3 dij as, Leb- swers, e wei- goede a dag n alle waert Abonnementsprijs 15 ft. a jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opateller i O. CAUDRON Bareel en Redactie Zeebergkaai, 4, Aalat. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. zuiver •uwen i een ilEN v aar- Hot* «gen gen, rersf ma- 505. T. We zijn thans voorgoed het jaar 1940 ingetreden. We vinden het dan ook gewenscht hier, bij het nieuwe jaar, zekere beschou wingen en richtlijnen te geven. We willen het hebben over ons blad. Het is met een \onuitspreke- lijk genoegen dat we kunnen vast stellen dat ons lezerstal vergroot is. Ons ordewoord, dat we in de afgeloopen maand gaven, om vooral het abonnement op "De Koornbloem» te vernieuwen, is dus blijkbaar goed opgevolgd. We danken onze lezers dan ook van harte voor hun hernieuwd ver trouwen. Maar toch moet het ons van het hart, dat we meer hadden verwacht. Er zijn immers nog zoo veel landbouwersgezinnen waar ons blad tot hiertoe nog niet bin nengedrongen is. Voor een bewe ging als de onze, die strijdt voor betere bestaansvoorwaarden voor onze boeren, en die dien strijd met succes wil bekroond zien, mag er niet ter plaatse getrappeld wor den, maar moet er steeds meer en meer vooruitgang gemaakt wor den ünze kleine strijdende pers moet uitgroeien tot een machtig orgaan. "De Koornbloem,, moet binnen gebracht worden bij alle land bouwers. Daarom, omdat de aangroei Ons niet voldoende lijkt, zijn we niet tevreden 1 Er heerscht groote behoefte aan overtuigde strijders. Hoeft het betoog Er zal wel voorzeker niemand onder ons gevonden worden die een te hoog gedacht heeft van de aaneengeslotenheid van onzen stand. Inderdaad, van al de klassen onzer samenleving is de onze ze ker wel diegene waar het meest verdeeldheid heerscht en gemis aan strijdvaardigheid. Als opge sloten in ivoren torens, elk op zijn eigen, zwoegen en wroeten we alleen, zonder te kunnen of te durven komen tot de daad, die zou moeten bestaan in de aaneen sluiting van alle krachten oan, machtig door de eendracht, ons goede recht af te dwingen. Onze stand is er een, die steeds een gemakkelijke prooi is geweest voor vele gewiekste en fijnzange- rige politiekers, die in tijden van verkiezing onze menschen de ooren vol komen pompen met allerlei schoone beloften van recht en welstand, om, eenmaal genes teld in hun vetbetaalde zetels, met zwier hun hakken te vagen aan die goedgeloovige boerkes. Op tijd en stond zullen ze wel weer hun portie schoone woorden krij gen. En dan zijn ze opnieuw voor een poosje braaf Verder moeten we vaststellen dat de meeste boerenorganisaties in ons land deerlijk tekort schie ten aan de verwachtingen die men er zou mogen op bouwen. We weten en voelen het aan, het bewustzijn van onze boeren groeit geleidelijk, ook het aantal dergenen die met klem recht be ginnen te eischen. Maar er dient nog veel, nog zoo oneindig veel gedaan. Er zijn er nog teveel die sluimeren, en waarschijnlijk den ken dat de betere bestaansvoor waarden die ze allen graag zouden hebben, op een goeden dag over hen zullen neerdalen als het manna des hemels. Die dwaling moet uit den weg geruimd worden. We moeten al len beseffen dat onze redding van ons alleen komen kan. Op hulp van buitenaf hoeven we onze boonen niet te week te leggen. Zij die onze belangen zouden moeten verdedigen, blijven leelijk in gebreke. De politiekers be schouwen ons alleen als een kudde kiesvee en de groot-nijverheid heeft belang bij onze zwakheid en verdeeldheid, omdat ze, zoolang deze bestaan, de vruchten van ons zweet en zwoegen zullen kun nen blijven gebruiken als ruilmunt voor hun eigen produkten. Ook de Regeering ziet maar liever dat we blijven voortboeren zooals het steeds geweest is Im mers. het leven dient goedkoop gehouden Wat malen die heeren er verder om dat we ten gronde gaan Om al die voormelde redenen dient de strijd voortgezet Om meer standsbewustzijn te bekomen, meer samenhoorigheid aan te kweeken, een einde te stellen aan het kiesbedrog der volksvertegenwoordigers de boerenmisleiders te ontmaskeren, aan onze menschen een bestaan te verzekeren dat in voldoende mate belooning geeft aan hun zwoegen, dèarom moet "De Koornbloem,, grooter en grooter gemaakt worden. Het nieuwe jaar is ingegaan. Maar we mogen niet bij de pak ken blijven zitten I Er dient voort- gestreden, onverpoosd en onver saagd We geven thans een nieuw ordewoord, en doen een dringend beroep op het verantwoordelijk heidsgevoel onzer leden ons le zersaantal dient aanmerkelijk ver hoogd Beginnen we, elk In onze eigen omgeving, rond te zien en te speuren naar landbou wersgezinnen waar ons blad nog geen burgerrecht verkre gen heeft. Klampen we hen dan aan als een doghond zijn prooi, leeren we hen onzen strijd kennen en rusten we niet vooraleer ook zij leden onzer groote boerenfamilie gewor den zijn I Vergeten we het niet, de strijd voor "De Koornbloem,, is een bij drage tot het wellukken van onzen kamp, is een schrede dichter bij de overwinning. De strijd is geopend verklaard. Ons offensief losgebroken. Welk lid, welke afdeeling brengt het meeste aantal nieuwe lezers aan Teneinde onze kampers te be- loonen en de ieverigste onder de leden en magazijniers aan te moe digen, hebben we besloten tot het inrichten van, als ge wilt, een soort wedloop, een strijd om het meeste aantal nieuwe lezers. We organiseeren een Grooten PRIJSKAMP met belangrijke Prijzen. Al onze leden, maar in de eerste plaats onze plaatselijke bestuurs leden en magazijniers, kunnen en moeten er aan meedoen. Vooruit, Redt U Zeivers, de handen uit de mouwen 1 Vooruit ten kamp I IJvertPropageertWerft le den aan 1 We komen er volgende week op terug. Dienst van Nationale Voorlichting. Ia de nij verheidskringen heerscht nog een zekere onrust Daar aanleiding van de kolenkwestie. Vorige week vestigden wij er de aandacht op. dat de onvol doende kolenproductie zwaar op ons economisch leven drukt. De metaal nijverheid kent moeilijkheden inzake bevoorrading. De cokesfabrieken zijn gedwongen kleine ziftkolen te gebruiken en fijne cokes kolen in Engeland te koo- pen. De wensch wordt dan ook uitge drukt, dat de Regeering binnen kort de door allen gewenschte oplossing zal vinden en in toepassing brengen. Vorige week hebben wij de beslissing van de Fransche Regeering medege deeld. de arbeiders aan de ijzererstmijnen te onttrekken, om ze te werk te stellen in de kolenmijnen. Wij vernemen dat een tweede contingent zal overgeplaatst worden op 15 Januari Deze nieuwe be slissing moet de Belgen de oogen ope nen, want zij doet een nieuwe vermin dering voorzien van ons kolenexport naar Frankrijk en tevens een verminde ring van den invoer van ijzererts. Op te merken valt, dat er gebrek is aan kolen van alle categorieën, daar er tengevolge van de koude een groote na vraag was naar magere kolen. In deze omstandigheden wordt voorzien, dat de volgende tfflcieele opgaven een nieuwe vermindering van de stocks zullen aan- toonen. Men weet dat de internationale cokes overeenkomst ontbonden werd. maar dat de Belgische voortbrengers vereenigd blijven. De internationale gebeurtenissen hebben ook een einde gemaakt aan de internationale staalovereenkomst, maar de Belgische groepeering blijft bestaan en zet haar betrekkingen voort met de Luxsmburgsche groepeering. Stippen wij aan, dat het mijn-hout eerder schaarsch en duur zal zij a dezen Winter. Het binnenlandsch hout heeft koopers gevonden aan hooge prijzen, terwijl het hout uit het Noorden geens zins overvloedig is. Het aantal geladen wagons in de week van 2 tot 6 Januari, wijst op een verbetering van oen toestand tegenover verleden jaar. De vermeerdering der met kolen geladen wagons, bedroeg 5.5 en dit van andere waren 1.8 Voor de maand December 1939 was de ver meerdering 7,2 in vergelijking met December 1938. In deze economische kroniek achten wij het nuttig een groote plaats in te ruimen aan den landbouw, die een van 's lands meest belangrijke werkzaamhe den uitmaakt. Wij vermelden hier dan ook de desi derata der landbouwers die, vanaf de Lente, de vertraging wenschen in te halen aan den landbouwer veroorzaakt door de mobilisatie en het slecht weder. Het zou dus nuttig zijn dat het leger, rekening houdend met de eischen van de Landsverdediging op dit oogenblik, tot toekenning van alle onmisbare I verloven zou overgaan. Het zou ook wenschelijk zijn, dat het leger zoo spoedig mogelijk aan den landbouw (Zie vervolg op de 2de bladzijde) De oorlog welke thans woedt tus- schen enkele groote Europeesche mo gendheden, wordt totnogtoe meer op economisch gebied dan op het slagveld gestreden. Vooral de goederenmarkten, doch in den laatsten tijd ook de beu s- waarden, ondervinden den terugslag van de ontreddering waarin ons wereld deel is geraakt. In ieder geval, indien men van de ecooomische verrichtingen dag'lijksche communiqués zou uitgeven, dan zouden zij niet dikwijls in twee woorden kunnen samengevat worden zooa's dit voor de krijgsverrichtingen wel het geval is Geen nieuws. En het groote nieuws dat in een com muniqué van een der laatste dagen zou vermeld geworden zijn, zou geluid heb ben sterke reactie op de Amerikaan- sche fondsenbeurzen en goederen markten. Sterke daling der beurswaar den en der grondstoffen vooral voor wat de granen betreft. Het was in de laatste maanden niet gemakkelijk de beweging der prijzen te volgen, daar de grondslagen van den internationalen handel volledig zijn weg geslagen. Engeland heeft zich voorge nomen over de geheele wereld den Duit- schen handel kapot te krijgen, dit wil zeggen dat Londen, door de kracht van zijn flnancieele middelen, Duitschland uit al de markten, waar het zijn voor naamste goederen betrekt, wil ver dringen. Dit fantastisch p'an brengt mede, dat men hoogere prijzen moet be talen voor goederen die men op andere markten aan veel lagere prijzen zou kunnen koopen. Aan de hand van de Aaterikaansche noteeringen, echter, kan men zich min of meer nog een gedacht vieven van de schommelingen der prijzen in den loop van de laatste vier maanden. Ea dat deze schommelingen averech's zijn uit gevallen voor vele sprculateurs en would-be speculateurs is goed zicht baar. Bij het uitbreken van den oorlog wa ren de prijzen der bijzonderste grond stoffen tamelijk laag en gedrukt. In het midden van 1938. hoofdzakelijk door de grootere aankooprn door Duitschland, was er een langzame hausse beweging ingetreden, door korte dalingen af en toe onderbroken. In den Zomer van 1939 gingen de prijzen iets sneller omhoog om, bij het uitbreken van den oorlog, koortsachtig te stijgen. De speculatie, die uit den nieuwen oorlog nieuwe fa belachtige winsten wilde halen, kocht alle voorraden op. De prijsstijging was echter van korten duur. Voor granen, koper en katoen deed zich op 6 en 8 September reeds een gevoelige inzinking voor. Vóór het einde der maand volgden de prijzen van bijna al de andere grond stoffen en einde October kon men reeds gewagen van een volledige ineenstor ting van de eerste oorlogshausse, waar bij, weliswaar, de prijzen nog gevoelig hooger stonden dan bjj het uitbreken van den oorlog. In begin November was er voor vele goederen een nieuwe prijsverhooging waar te nemen, vooral voor m*talen, rubber, katoen, jute en granen. Thans is een nieuwe terugslag ingetreden. Uit dit kort overzicht valt duidelijk op te maken, dat de economische oor- logscoDju?Ctuur niet verloopen is naar den zin van vele sp'culateurs en dat de stijging der prijzen in 't begin van den oorlog als een collectieve missing moet worden beschouwd, missing die thaos door het normale spel der econom sche krachten wordt hersteld. Tegen alle verwachtingen in hebben de oorlogvoerende landen hun invoer niet verhoogd in een mate die de eerste prijsstijging zou kunnen wettigen. En dit komt omdat de oorlog van thans niet gevoerd wordt als de oorlog van 1914. In de eerste plaats werd deze oorlog ingezet na een lange en harde crisis, waaronder niet alleen Duitschland maar ook Engeland en Frankrijk geweldig hebben geleden. Niettegei staande de krijgsverrichtingen tot dusver zeer be perkt zijn gebleven, verslindt de oorlog thaDS reeds ongeveer de helft van het nationale inkomen van Engeland. Voor Frankrijk is de toestand niet beter. Wat zal het worden indien de totale oorlog losbreekt In 't begin van dezen oorlog bezaten de Verbondenen wellicht een paar hon derd millioen pond sterling meer goud dan in 1914, naar schatting rond de 5200 millioen pond. Doch anderzijds, was het bezit van gemakkelijk realiseer bare buitenlandsche effecten thans aan zienlijk lager dan vijf en twintig jaar ge leden Verder konden de Verbondenen tijdens den grooten oorlog credieten in de Ver. Staten opnemen, hetgeen thans niet meer mogelijk is. De Vereenigde-Staten, de groote le veranciers van oorlogsmateriaal, leve ren nog slrchts "cash and carry„ be taal en neem weg. Deze ongunstige conjunctuur legt aan de Verbondenen de verplichting op baar geld gereed te houden. Om bijvoorbeeld dea aankoop van de honderden Am-rikaansche vlieg tuigen te betalen zal Engeland de Ame- rikaansche waarden die in Engelsch be zit zija opcischen. De afkondiging van dezen maatregel heeft zonder twijfel er veel toe bijgedragen om een daling van de Amerikaansche fondsen op de beurs van New-York in 't leven te roepen. De voeding en het onderhoud van millioenen-legers eischt anderzijds ge weldige uitgaven. In 1914 was de En- g*'sche schatkist daartegen bestand. Thans niet en dat is wel het grootste verschil tusschen dezen oorlog en deze van 1914. Om hua legers te voeden zijn de Fransche ea Engelsche regeeringen verplicht het verbruik van de bevolking te verminderen. Al de Belgische bladen hebben in't lang en ia 't b*eed den laatsten oproep van sir John Simon aan het Engelsche volk weergegeven, doch ik geloof niet dat zij de groote beteeke- nis ervan voldoende hebben laten uit schijnen. Sir John Simon, de kanselier van de Britsche schatkist, verklaarde o.m. Het geheele land moet zijn verbruik verminderen en daarin ligt het doel van de rantsoeneeringsmaatregelen. In het tegenovergestelde geval zouden de prij zen stijgen en 't land zou 'n inflatie en 'n fl ïancieele crisis niet kunnea ontgaan. Ei heer W S Morrison, de minister van levensmiddelen, heeft er nog een "schepjbijgedaan, toen hij verklaarde: Eo nu mogen wij ééi ding niet ver geten. Levensmiddelen kunnen in oor logstijd zonder werkelijke schade ge rantsoeneerd worden tot 25 beneden het vredespeil. Maar oorlogsmateriaal kan en mag niet gerantsoeneerd worden. Iategendeel. Het moet veel en veel om vangrijker zijn dan in vredestijd. In andere woorden, de Engelsche mi nisters hebben de woorden, we'ke maar schalk Goering reeds jaren geleden uit sprak, overgenomen Liever kanonnen dan boter 1 Ea om nu terug te keeren tot pns onderwerp deze ontwikkeling van den oorlog hadden de Amerikaaosche spe culateurs niet voorzien. Op dit oogen blik hebben zij den "buik vol„ van de zen "armen oorlog» of beter van dezen "oorlog der armen». In de Vereenigde Staten wordt er met een soort medelij den gesproken over "the civil war» den oorlog der burgers. Zij hadden ge hoopt zaken te maken en de opgesta pelde tarwe, katoen, koper, vleesch, de groote voorraden petroleum enz. aan Europa te verkoopen. Taaos koopt Europa minder dan in vredestijd I De Amerikaansche zakenlieden, om hun schade iets of wat goed te maken, hebben dan hun offensief in andere richtingen geleid. Engeland zoekt Duitschland van alle markten te ver dringen, wat het ook moge kosten, en de Ver. Staten doen hetzelfde met Duitsch land hetgeen gemakkelijk is doch ook met Engeland en Frankrijk. Indien deze oorlog jaren duurt, dan zuilen de Vereenigde Staten de eerste wereldmogendheid zijn, op economisch en ook militair gebied. Zyriel TELEFOON 267. De Vereenigde Staten en de oorlog der burgers Waarom Engeland rantsoeneeringsmaatregelen treft.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1