De Uithongeringspolitiek der Regeering Verzorging van de stammen der vruchtboomen. De Chili-Salpeter wordt weer meer gewild. Melkmeel R.U.Z. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Varkens- en Veekweek. Orgaan der Laisdbouwersvereeniging Redt U Zelve» »SH88H!8Waa!^.p8S98gSfê8!»i8SS2öa9fi^^ ZONDACrr28 JANUARI 1910. Prijs 35 centiem mui JU. 1IIILI limisgq 22ste JAARGANG Ni iü99 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier i O. CAUDRON Bureel en Redactie t Zeebergkaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Hebben onze Ministers er belang bij dat de Kleinvee-, Varkens- en Veekweekers hun bedrijf laten varen De spotprijzen voor de eieren betaald, in evenredigheid van de kostprijzen van alle voeders, zijn werkelijk tergend. Alle kweekers zijn meer en m*-er overtuigd dat er geen beter schap komt, zoolang onze R^geering aanstuurt op aoedkoop leven enkel en alleen op den rug der KLEINE BOEREN. Onze kiekenkweekers verliezen allen moed en geven het op nog verder met verlies te werken, waar ze in de gelegenheid zijn goede zaken te doen door onze eieren uit te voeren aan loonende prijzen. Maar de Regeering wil niet Ze werkt stelselmatig allen op gang van onzen kleinveehandel tegen om bekrompen en onberede neerde beweegredenen. Vreest ze niet dat ze heel kortelings zal bestraft worden om deze vernietiging van den kiekenkweek, daar er weldra gebrek komt aan eieren Het staat niet beter met den Deze twee hoofdvakken voor onze kleine boeren blijven even eens verliesposten over heel de lijn Zoodat we tenslotte moeten gaan denken dat het onnoodig en onnuttig is nog langer varkens en vee te kweeken. Kunnen de boeren hun armzalig stielken niet laten varen en een KOOLMIJN ontginnen of een Ijzerindustrie beginnen. Deze grootnijveraars en superkapitalisten hebben bij onze democratische Regeering nog wat te vertellen en mogen tientallen millioenen pompen uit de zakken der bevolking en in eerste plaats van boeren en werklieden. De kolenprijzen zijn een echte schande voor ons land, maar onze VOLKS vertegenwoordigers en Ministers vinden er geen graten in, zoolang de arme stumpers van boeren maar werken voor het heil van de samenleving. Hoelang nog j CHILI Door het stopzetten van den Duitschen stikstofuitvoer. Ook de munitienijverheid heelt salpeter noodig. Uit i Land en Vee„. Is en blijft het eenige volledige krachtvoeder voor melkvee. TELEFOON 267. De stam. als levend orgaan van den boom. heeft, evenals elk ander orgaan, bepaalde functies te vervullen, waarvan het produceerend vermogen van den boom afhankelijk is. Wil hij die functies behoorlijk kunnen vervullen, dan moet hij niet gehinderd worden in zijn groei, en in de vernieu i wing der levende deelen hij moet zich op gezonde wijze ontwikkelen in aan passing aan de behoc'ten van den boom. De levensfuncties van den stam spe len zich af in de jongste lagen van het hout en van den bast en in het daartus schenliggeod cambium. Daar heeft de sapbeweging plaats door de jongste houtvaten stijgt het bo- demvocht omhoog om in de bladeren en groene deelen omgezet te worden in het dalend sap, dat langs de jongste zeefvaten van den bast vervoerd wordt naar alle deelen, die bouwstoffen behoe ven voor den groei. Daar neemt hij ook deel aan de adem haling, waardoor de zuurstof der lucht toegang krijgt door de huidmondjes en de schorsspleten van den bast. Behalve zijn aandeel in de levens functie, rust op den stam ook nog de taak de kroon van den boom te dragen en alle lichtbehoevende organen, zooals blader tn, bloesems, vruchten en jonge atenge deelen. aan luchten zonlicht bloot 'ie stellen. Daartoe bezit bij een krachtige steun- zutl in het overjarige kernhout, dat, hoe wel tot de afgestorven deelen van den boom behoorend, toch nog lange jaren vast en stevig kan blijven, wanneer het niet door de werkiog van schimmels tot ontbinding wordt gebracht. De verzorging van drn stam zal dus ten doel moeten hebben, alle beschadi gingen te voo'komen, die het uitoefenen van zij 3 levensfuncties geheel of ten deele kunnen verhinderen of bemoei lijken. Daartoe behoort in de eerste plaats het voorkomen van verwondingen en de uitbreiding daarvan. Verwondingen ge ven meest aanleiding tot het afsterven van bast. cambium en de jongste hout- lagen, waardoor de sapbrweging op die plaatsen belet wordt en tevens de groei gestoord. Tevens vormen die wonden een invalspoort voor schimmels, die aanleiding kunnen geven tot het afster ven van de omgevende gezonde deelen en soms van den geheelen bo >m. Wonden moet men eerder trachten te voorkomen dan! te genezen. Wonden kunnen alleen genezen, wanneer ze spoedig na het ontstaan door niruw wondweefsel worden overdekt. Dit kan gebeuren bij niet te groote snoeiwonden, waarbij de bast langs de wonde zoo min mogelijk beschadigd is. De meeste wonden, die niet terstond 4 na hun ontstaan behandeld worden, ge nezen nieter blijft altijd een plek droog hout als lidteeken over en van daaruit begint dan gewoonlijk het rotten van het kernhout en het ontstaan van holle stammen. De meeste verwondingen aan de stammen worden veroorzaakt door het vee. dat men in de boomgaarden laat grazen. Paarden doen dat met hun hoeven, als ze op warme dagen onder de boomen staan en stampen om vliegen en horzels te verdrijven. Koeien kunnen, vooral als ze pas in de weide komen, met de ho rens in de stammen boren en heele stukken barst losscheuren. Jong vee kan soms den smaak krijgen in het knabbe len aan den j vagen sappigeD bast. Ze kunnen dan de stammen der jongere boomec schillen van den grond tot aan de kroon. Men bescberme daarom de jonge boomen door flinke boombeschermers en late die om de boomen staan tot deze een harde, stevige schors gevormd heb ben. Merkt men dat een stuk vee zich be zondigt aan het beschadigen der stam men. dan verwij dere men het zoo spoe dig mogelijk uit den boomgaard. Snoeiwonden rf andere wonden, door ruwe behandeling of bij ongeluk ont staan. strijde m-n zoo zuiver als het kan met een scherp mrs uit tot op het ga 'e hout en den gaven bast en bedrkke de wonde meteen dun laatje entwas. menie of verf Cirboiineum of teer gaan de vergroeiing der wandranden tegen en moeten dus ontraden worden. Niet zelden ontstaan bij jonge, sterk groeiende boomen kleinere en grootere scheurtjes aan stam en takken. Drze ontstaan door het sterk dikken van stam en takken, waarbij de harde schors scheutt. Meestal vormt zich binnenin spoedig wondweefsel, zoodra ze weer dichtgroeien Het jaarlijksch bespuiten der stammen met carbolineum zal de kans op het indringen van schimmels door deze wonden tegengaan. Erger wonden kunnen ontstaan in den winter bij strenge vorst. Dan kan het gebeuren dat de bast van onder tot boven over den beelen stem met een knal losscheurt, soms ter breedte van 5 8 cm. Dit gebeurt echter alleen wan neer de temperatuur daalt beneden 14° C. Ook gebeurt dat zelden in het begin van den winter wanneer de dagen kort zijn en de zon nog weinig kracht heefc. Zoo heef- men vorig jaar bij een vorst van 19° C. in December niets van dergelijke vorstscheuren bemerkt. We kunnen echter ook nog strenge vorst krijgen in het laatst van Februari en dan is het gevaar voor vorstscheuren groot. Vooral waaneer het dan overdag zonnig is en de thermometer zelfs tot boven het vriespunt stijgt, terwijl het 's nachts bij helderen hemel tot 15-16° C vriest. Eigenaardig is dat die scheuren altijd naar de Z W zijde gekeerd zijn, dus waar de zon het laatst den stam met vrij groote kracht beschenen heeft. Tegen deze vorstscheuren kan men omstreeks dien tijd ciets doen, omdat er geen groei in den boom zit. en tégen het voorjaar is de wonde te veel uitgedroogd. Men kan dan hoogstens den lossen bast wegsnijden en de wonde bedekken, als boven aangegeven. Wel kan men het ontstaan van die vors'schruren en ook van andere vorst- brschadigingen van den stam voorko men door de stammen te witten met kalkmelk. Door de witte kleur nemen de stammen overdag minder warmte op en geven zij 's nachts minder warmte af, terwijl de afkoeling ook langzamer ge schiedt. Bij een proef, die men genomen heeft en waarbij renige boomen gewit waren en andere niet, constateerde men aan de niet-gewitte boomen ernstige vorstbe- schadiging bij 40 der boomen bij de gewitte slechts bij 10 °/0. Bij andere proeven was 't resultaat nog gunstiger. Men heeft hier wel de gewoonte de boomen te witten tegen April, als het vee in de welde komt. Dat dient eigen lijk tot niets. Men moet de stammen witten, zoo dra de carbolinc umbespuiting in Januari of Februari is afgeloopen. Opdat de kalk niet zoo gemakkelijk (Zie vervolg onderaan hiemeven). Van al de Zuid Atnerikaansche sta ten heeft Chili het in de laatste tien jaar het 't ergst te verduren gehad. Vooreerst door de groot* cri«is van 1930, want in dien tijd was Chili's wl vaart bijna uit sluitend gebuwd op den uitvoer van Salpeter. In den lnop der volgende jaren het ft de Chileensche regeering gerracht en niet zonder eenig succ s het aantal uitvoerprodukten te vermeerde ren, een eigen industrie op te bouwen en vooral den landbouw uit te breiden. Ia 1939 werd Chili echter door twee nieuwe rampen geteisterd d* aardbe ving die in Januari Midden- Chili ver woestte en den Europee schen oorlog. Het is wellicht niet voldoende geweten, welke gevolgen een aardbeving als deze op het economisch leven van een land kan hebben. Enkele cijfers zullen dit duidelijk aantoonen. Zoo daalde de ko perproductie m-t 10°/., de steenkolen- productie m-t 9,6 en de voortbrengst van de leveDsmiddeleniadus rie met 3,2 H-t aant-1 werklaozen steeg van 2104 tot 4379 personen en tezelvertijd verminderde de uitvoer met 10 en de invoer met 23 De economische torstand van Chili was in den loop van 1939 derhalve zeer ongunstig en toen de heropleving in de Ver Staten betere tijden voor Chili voorspelde, brak de Europeesche oorlog uit. Dit was de tweede ramp. want men mag niet vergeten, dat Chili's uitvoer vooral op Duitschland was gericht. Duitscbland was de tweede beste klient van de Zutd-Amerikaansche natie en kocht er een tal producten welke noch Engeland, noch de Vereenigde Staten er wilden noch konden afaemen schaepshuiden en -wol, viuchten, vlas, wijn, hout enz. Op dit oogenblik spannen de Ver. Staten al hun krachten in om de Zuid- Amerikaansche markten te veroveren, hetgeen niet zeer moeilijk is, daar de oorlogvoerende landen zich niet kunnen verdedigen. Dit was ook het geval voor Chili. Dcch voor een zeker aantal land bouwproducten, waarvan de Ver. Staten zelf groote stocks hebben opgestapeld, kan Chili geen uitweg vinden, zoodat de Ver. Staten sh chts gedeeltelijk Duitsch land als afnemer vervangen. De toestand van Cmli is er, in ieder geval, niet mee gered. Zal de salp-ter dan andermaal een der rijkste broDnen van Chili worden Zal door de salpeter Chili andermaal voldoende inkomsten hebben om deze tweede crisis, veroorzaakt door den oor- afregeot, moet men op een emmer kalk melk 1/2 liter wei voegen. Het kalken der stammen is meteen goed om de stammen züiver te houden van mossen en algen en ook van de ruwe schorsschubben, waaronder talrijke schadelijke insecten ovcrwiateren. Glad de stammen met open huidmondjes stel len de ademhaling geen beletsel in den weg en bevorderen een gezonden groei. Kankerwonden. vooral bij appels, en gomwonden, bij steenvruchten.zijn meest een gevolg van ongunstige groeivoor- waarden In verbetering van bodemven tilatie en bemesting ligt dikwijls het middel tot vermindering van het kwaad. Daarbij kan men aanwezige wonden tot op het gezonde hout uitsnijden, daarbij met een verdunde carbolineum oplos sing van 25 40 °/o uitwasschen en na op drogen bedekken met entwas of menie. Entwas gaf ons de bsste resultaten. Bij holle boomen kan men de openin gen, die lucht en vocht laten binnentre den. met cement vullen en met verf be dekken, maar het rottingsproces wordt niet gestuit Ook hier geldt hetVoor komen is beter dan genezen. log en de aardbeving, te boven te ko men Onmogelijk schijnt dat niet te zijn. Zoo vaak reeds werd de oude ChiÜ- salpeterindustrie ten doode opgeschre ven. M*n weet welke geweldige vlucht de stikstofsy these sedert den wereld oorlog 1914 18 heeft genomen, zoodat de uitvoer van Chilisalpeter met het jaar afnam Wat de groote oorlog verkor ven heeft, zal wellicht door dezen oor log, althans gedeeltelijk, worden goed gemaakt. Duitschland was een groote produ cent van stikstof geworden en voerde naar alle landen uit. Door den oorlog werd daaraan een einde gesteld en dit geldt natuu'lijk ook voor de P rolsche stikstoffabrieken, die thans onder het toezicht der Duitschers zijn gekomen. Ia vele landen ontbreekt Duitsche stik stof en enkele, o m Nederlandsch Indië, hebben hun invo*r van Chilisalpeter reeds verhoogd. D ch niet alleen voor den landbouw wordt Ciilisalpeter inge voerd Voor het vervaardigen van ont- plofflngss'oflen, het nitreeren van talrijke halfproducten door sa'peteriuur, b.v. voor tusschenproducten van teerkleur- stoflén. voorc-flulrstnitraat en ook voor zekere kunstharsen, zijn de behoef'en aan salpeter merkelijk toegenomen. Het meerdere verbruik voor landbouwpro ductie blijft echter toch de kroon span nen, want met dezen oorlog is de stel selmatige beperking van graan- of ka toen verbouw weer geheel opgeheven. Het gevolg daarvan is grootere vraag naar meststoffen. De oprichting van synthetische fa brieken zoowel in de oorlogvoerende als in de neutrale landen, te midden van dezen oorlogstijd, aaat met allerlei be zwaren gepaard. Eerst en vooral, zijn er groote kapitalen mee gemoeid, afgezien van het feit dat de noodige machines en instellingen moeilijker kunnen geleverd worden. De Chili salpeter heeft daarom weer een kans gekregen Of men ooit weer tot een maand-lijtrschen af :et van onge veer 200 000 ton stikstof, in den vorm van salp-ter, zooals voorde groote cri sis die deze nijverheid trof. zal ge aken, moet nog blijken. In 1937 '38 bedroeg dit cijfer 1.557.528 ton. hetzij een ver mindering van 21.080 ton in vergelijking met het vorige boekj sar. Naar het schijnt heeft de Corporacion de Saltre y Yodo de Cmli. welke naar men weet de ge heele Chileensche salpeterindustrie op een half nationalen arondslag be lichaamt, goede hoop. Totnogtoe echter werd*n geen statistieken gepublicerd, die deze hoop met cijfers zou steunen. De maatschappij zou verder zinnens zijn een groote propaganda campagne in te luiden, rekenende op de goede reputatie die de Chilisalpeter alom bij de boeren heeft behouden. In de Vereen! jde Staten hoopt men 40°/« van den Chileenschen salpeter te kunnen afzetten en men rekent verder op vele andere landen, waarvan de handelsbetrekkingen met Duitscbland uit oorzaak van den oorlog zijn afgesne den. Een groote moeilijkheid zal daarbij nog te overwinnen zijn Chili beschikt over weinig schepen en het zal derhalve noodzakelt|k zijn dat neutrale zeevaart maatschappijen voor de verzending zorgen. Met de komende loonende p ijzen voor melk en boter zal bet gebruik meer en meer toenemen en zullen de hoogere prijzen van dit prima voeder dubbel vergoed worden.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1