De Toestand onzer Landbouwers-Kweekers. DE COLORADOKEVER Een overvloedige Rapenoogst Volledige Raapvette R.U.Z. Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Uit de Pers De Ëuropeesche oogst Briefwisseling Voedende Rapen. Bestelt op tijd Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Kleine Aankondigingen 14 JULI 1910. JfeteJAAMAMMi 1115 Abonnementaprija 15 fr. 'a jaara. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Beatuarder en verantwoordelijke Opateller t O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai, 4» Aalat. Da aedewerhera sijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgena akkoord. Vergadering van het Bestuur van de Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Het Bestuur van de Landbouwers- vereeniging Redt U Zeiven kwam bij een op Maandag 1 Juli en hoorde een uiteenzetting van den Bestuurder O. Caudron over den toestand in den landbouw en vooral over het lot onzer kweekers in Vlaanderen. Na een langdurige bespreking werd besloten de bemiddeling in te roepen der hoogere landsleiding endoord: pers de klachten en de vragen onzer kwee kers bekend te maken. De vergadering besloot verder stap pen te doen ten einde alle boerenzonen die nog krijgsgevangen zijn naar hun werk te laten weerkeeren. Ziehier de dagorde door ons Bestuur aangenomen Het bestuur van de Landbouwers vereeniging Redt U Zeiven, te Aalst, in vergadering van 1 Juli, heeft de vraag stukken welke voor de landbouwers in Vlaanderen van het hoogste belang zijn overwogen. Gezien onze kleine boeren niet de noodige gronden hebben om met graan bouw hun brood te verdienen, moeten zij zich vooral toeleggen op den kweek van huisdieren. Tengevolge van de huidige omstan digheden is de toestand der vee-, kie ken- en varkenskweekers uiterst slecht, en dient de tusschenkomst gevraagd van de landsleiding om ons te helpen. Ziehier de toestanden zooals ze zich heden voordoen en wat we vragen voor onze kweekers. 1. VEEKWEEK. Tengevolge van de ongewettigde en onnoodige vlceschbeperking zijn de slachtdieren zeer gordkoop geworden, en worden verhandeld aan 4 tot 6 fr. het kilo, levend gewicht. De tusschenhandelaars alleen prcfl- teeren van die uiterste lage prijzen, want het vleesch wordt aan de verbruikers steeds aan dezelfde tarieven afgezet. We vragen dat een minimumprijs voor ons vet vee van minstens 8 tot 12 fr. het kilo volgens hoedanigheid zou worden bepaald, wat geen invloed zal hebben op den verkoopprijs van vleesch aan den verbruiker. We kunnen de verzekering geven dat de veestapel nog zeer groot is en er geen gevaar bestaat voor tekort aan vleesch te meer daar het verbruik tengevolge der omstandigheden zeer is verminderd. De rantsoeneericg heeft dus geen zin en dient enkel om den tusschenhande- laar te verrijken. 2. VARKENSKWEEK. Indien het nuttig is dat verder zwijnen worden gekweekt dient een behoorlijken prijs vastgesteld. We vragen voor onze zwijnen een minimumprijs van 10 frank het kilo, wat amper overeenstemt met de voort- brengstkosten dezer dieren. 3. KIEKENKWEEK. Voor zwakke en zieke menschen zul len eieren steeds noodzakelijk zijn. Daarom vragen we dat de noodige voorraden maïs ter beschikking der kweekers zouden worden gesteld, ten einde de eiervoortbrengst voor de toe komst eenigszins te verzekeren. Een verkoopsregeling voor eieren zou ook noodzakelijk zijn. 4. AARDAPPELEN worden in ons land in overvloed voort gebracht, zoodat de markt wel zou kun nen overlast worden. We vragen een minimumprijs van 50 frank aan den voortbrenger te bepalen. 5. MELKPRODUKTEN. In de huidige omstandigheden zijn de voortbrengstkosten van melk en boter zeer hoog. Daarom vragen we dat volgende mi nimumprijzen zouden worden betaald aan den voortbrenger Voor MELK aan 30 graden 1,20 fr. het kilo. Voor GOEDE BOTER 32 fr. het kilo. Al de door ons voorgestelde prijzen zijn zeer laag in verhouding der voort brengstkosten en geven aan den land bouwer een scherpberekend minimum loon. We hopen dat aan de werkers van het land het rrcht op leven zal worden gegund. Het Bestuur van Redt U Zeiven, (allen landbouwers) M. Meert, Aalst. Namens de Vereeniging De Bestuurder, O. Caudron. Nu we hier en daar weer over deze plaag onzer aardappelvelden hooren, stellen we ons de vraag Zal het den Coloradokever gelukken den Europeeschen aardappelbouw te vernietigen De ervaringen in Amerika opgedaan hebben het mogelijk gemaakt een onbe perkte vermeerdering van den kever te verhinderen. Zijn verbreiding echter stelt den Europeeschen landbouw voor «en zeer ernstig probleem, omdat de aardappel in Europa een tienmaal groo- tere oppervlakte beslaat dan in Ameri ka, terwijl hij bovendien als hakvrucht In vele streken niet te vervangen is.Ook kan de kever aan deze zijde van den Oceaan overal leven waar aardappelen geteeld worden, met uitzondering van het noorden van Ieciacd, Schotland en Skandinavië. In een gunstig klimaat moet jaarlijks met twee, anders met een generatie ge rekend worden. Drievierde deel van den Europeeschen aardappelverbouw wordt doos den kever bedreigd. Bladeren van tomaten en aubergienen worden ook ge geten. In voorjaar en zomer vliegen de wijf jes tot 10 km. verbij stormwind wor den ze nog veel verder meegenomen De verbreiding gaat dus ver en gemakke lijk. Worden haarden gevormd, dan kan het toch soms jaren duren voordat de eerste ernstige beschadigingen op treden. De thans bevolen afweermaatregelen kunnen een sterke vermeerdering ver hinderen. Neemt men deze niet, dan ver toont het insect zich plotseling in zijn volle schadelijkheid. Maar de landbouw heeft het gevaar begrepen en de afweer maatregelen worden geperfectioneerd. Het lijkt er wel eens op, dat de ver meerderingsintensiteit van den kever af neemt, maar dat is in werkelijkheid vol strekt niet het geval Zou men bijvoor beeld in Midden Frankrijk de chemi sche bestrijding staken, dan zou in 2 tot 4 jaar de verbouw van aardappelen op 80 percent van het Fransche grondge bied onmogelijk worden. De voortzet ting van de Europersche aardappelcul tuur is thans van de chemische bestrij ding van den kever afhankelijk. Sedert 1936 wordt ook de mogelijk heid van een biologische bestrijding na gegaan zoo worden verschillende na tuurlijke vijanden van den Coloradoke ver in Amerika tegenwoordig in Europa geacclimatiseerd. Met de voorbereiding van dergelijk parasitair wrrk is echter veel tijd gemoeid. Ook heeft de ervaring geleerd, dat de schade het minst groot is op een gezon den, krachtigen en vruchtbaren bodem, zoodat verbetering van de aardappel teelt tevens een afweermaatregel betee- kent. Tenslotte zijn er ook nog onder zoekingen gaande, en met vooruitzicht op succes, om Coloradokevervrije aard appelrassen te kweeken, waarbij dan tevens getracht wordt deze rassen meer weerstand te geven tegen koude en ook tegen Phytophtora. De vrees voor een vernietiging van de Ëuropeesche aardappelcultuur wordt dan ook kleiner, maar het nemen van voorzorgsmaatregelen en het perfectio- neeren van deze maatregelen is hoogst noodzakelijk. Het is ook bekend dat planten behoo- rende tot de Solaneeën of nachtschade- achtigen met een hoog solaninegehalte het minst van de aantasting door den kever hebben te lijden. Daaruit zou men het besluit kunnen trekken, dat het aan beveling zou verdienen bij het kweeken van nieuwe aardappelsoorten te letten op een hoog gehalte aan solanine. Het is echter gebleken, dat zich bij het eten van de knollen van dergelijke aardap pelsoorten vergiftigingsverschijnselen kunnen voordoen. Het werd daarom ge- wenscht geacht nader te onderzoeken den invloed van de solanine op de ge zondheid der menschen. Uit een artikel van Volk en Staat* van 7 Juli 1940, knippen we het vol gendei is verzekerd wanneer men aan de rapen de passende hoeveelheid voedende elementen geeft welke ze noodig hebben. Het is echter niet gelijk onder welken vorm en met welke kunstmesten men deze toedient. Sedert jaren gaf de de meest prachtige uitslagen. Wie onze raapvette gebruikt, is verzekerd van een overvloe- digen oogst van Het is niet genoeg veel loof te hebben, men moet ook de rapen kunnen winnen met een groote rijkheid aan voedende bestanddeelcn. De bekendheid van onze Raapvette is algemeen. want de aanvragen vermeerderen telkenjare en we kunnen niet iedereen tegelijk bedienen. De heeren zaakvoerders gelieven tijdig hunne noodige hoe veelheden op te geven, opdat alles vóór 15 Juli zou kunnen besteld worden. Het onverantwoordelijk wan- beleid der openbare besturen, ij Moet er toegegeven worden dat, in een bepaald opzicht, de boeren zelf een te verregaande tamheid, een te groote berusting tegenover de gevestigde schreeuwende onrechtvaardigheid heb ben betoond, dan blijft het niettemin een feit dat voor de verarming van den boe renstand de Belgische regeeringen en hun ganschen aanhang als de eerste en blzonderste schuldigen zijn te beschou wen. Inderdaad, spijts herhaald aandringen van de meest bevoegde zijden, kon geen enkel van de talrijke democratische ka binetten het middel vinden een vastom lijnde, een doelmatige en aan de hooge noodwendigheden aangepaste land bouwpolitiek in het leven te roepen, laat staan ten uitvoer te brengen. En nochtans, was er wel een terrein dat meer mogelijkheden bood om iets degelijks, iets positief nuttigs voor land en volk tot stand te brengen Kon de land- en tuinbouw - we drukken er op de bijzonderste tak van 's lands eco nomische bedrijvigheid, mits aangepast vooruitzicht en degelijke leiding, niet zeer voordeelig aangewend worden tot leniging van den voor onze gewesten zoo noodlottigen geesel der werkloosheid Werd er niet tot vervelens toe be toogd dat een welvarende boerenstand, welke op zijn beurt over een verhoogde koopkracht zou beschikken, een zegen beteekende voor de gansche gemeen schap Was en is het nog steeds geen eerste noodwendigheid deze economische be drijvigheid zich normaal te laten ont wikkelen, veeleer door een oordeelkun dige uitbating van de ontzaglijke, voor handen zijnde agrarische mogelijkheden, door te trachten, met behulp van allerlei kunstmatige middelen, bepaalde niet meer leefbare nijverheden in het leven te houden Aan deze realiteiten wilden de demo cratische regeerders niet eens denken. Ze bleven liever doof en moedwillig blind tegenover deze zeer dringende problemen. Aan objectieve studies die, in het hooger geschetst verband.kostbare en leerrijke aanwijzingen gaven, werd niet eens de elementairste aandacht ge schonken. Gecontroleerde gegevens die wiskundig de onhoudbaarheid van de met verlies werkende land en tuinbouw bedrijven bewezen, gingen reaelmatig, zonder verderen uitslag, de stoffige kar tons vervoegen. De dringendste verzoeken en voet stappen bleven afgezien van de ge bruikelijke mooie, maar nooit ingeloste beloften, altijd zondereenigpractischge volg. Er is nog meer. De grootste druk king, de georganiseerde melk- en boter- stakingen, waarheen de schuldige nala tigheid onze wanhopig geworden boe ren had gedreven, werden zoowel door bepaalde boerenmisleiders als door de regeerders zelf, zooveel mogelijk ge- boycotteerd en in de meeste gevallen met brutaal geweld beantwoord. Hebben we dit in ons blad gedurende 20 jaar niet gedurig gezegd en her- haald In verband met de afsluiting van den aanvoer van overzee, is de stand der gewassen op het vasteland van Europa thans voor ons van buitengewoon groot belang. De vooruitzichten na den winter waren over 't geheel weinig bemoedi gend, want behalve de vorstschade en die welke voortvloeiden uit de over stroomingen in dit voorjaar was de ont wikkeling in den plantengroei bijna overal belangrijk ten achter, zoodat er zeer gunstige voortzetting van het voor jaarseizoen noodig was om alsnog tot een goeden oogst te geraken. Half April was de stemming dan ook eerder pessi mistisch en voorzag men een oogst die belangrijk zou achterblijven bij dien van het vorige jaar. Daarom mag thans met te meer ge noegen aan het overzicht van het Mei nummer van de "Revue Internationale d'Agriculture» het orgaan van de I.L.I. te Rome, ontleend worden, dat het weer tusschen half April en half Mei den groei der gewassen in Europa niet alleen be gunstigd, maar zelfs zeer begunstigd heeft, de temperatuur is geleidelijk, zon der schokken gestegen, veel zon. afge wisseld door voldoenden regen, zonder stormen of zware onweders, dit alles heeft er toe geleid, dat de achterstand in de kuituren bijna overal is ingehaald. Bovendien is de vorstschade nog mee gevallen dank zij de vele sneeuw, terwijl ook de schade, aangericht door de over stroomingen, niet zoo groot is gebleken als men eerst aannam. En zoo is er een verbetering gekomen in de verwachtin gen en rekent men thans op een Euro peeschen oogst, die slechts weinig klei ner zal zijn dan die van verleden jaar. In hoeverre hierin door den oorlog schade zal zijn aangericht, kan niet worden beoordeeld. Ook in Rusland was de achterstand in Mei bijna geheel ingehaald. Kortrijk, den 29 Juni 1940. Waarde Heer Uitgever, Zooals ik door de dagbladen en hier ook door de Aalstersche vluchtelingen zelf vernomen heb, zou uwe stad door de bombardementen nogal wat geleden hebben. Ik verhoop evenwel dat U on gedeerd zijt gebleven en uwe bureelen niet al te groote schade hebben opge- loopen. Onze stad Kortrijk kent slechts geringe schade, tenzij op die plaatsen waar de bruggen door de wegvluchtende Engelschen opgeblazen werden. Stilaan begint Kortrijk opnieuw normaal te worden zoodat reeds deze week ver schillende weekbladen ook opnieuw zijn verschenen. Daar het nu bijna twee maanden ge leden is dat de oorlog ons land geteis terd heeft, en in ons land de toestand zich opnieuw begint te normaliseeren. verhoop ik eveneens en dat is ons aller vurigste wensch dat uw week blad "De Koornbloem» weldra verder zou mogen verschijnen met allerhande wetenswaardigheden en schoone bij dragen van Tijl Uilenspiegel. Want immers, uw blad missen is een groote leemte voor ons familiaal leven. Tracht dus zoo gauw mogelijk weer te verschij nen, mij wekelijks "De Koornbloem„ af te sturen en haar zoo schoon mogelijk te maken door belangrijke bijdragen, want ook gedurende gansch de mobili satie hebt U nuttig en schoon werk verricht. Doe dus eens Uw best opdat wij Uw geëerd blad weldra opnieuw te lezen krijgen. Hopende dat U alles wel gaat, bied ik U, Waarde Heer, mijn zeer genegen groeten. B.D., Kortrijk. KOOPERS, vergeet niet dat hetgeen ge zoekt zeker wel te vinden is in onze rubriek Kleine Aankondigingen VERKOOPERS, weet wel dat U soms honderden franks kunt winnen in den verkoop uwer waren door aankon diging in De Koornbloem Vergeet niet er 5 fr. bjj te voegen. v ■-■ TELirOON 367. B, Schockaert, Erondegem. C. Ruyssinck, Mere. A. Possemiers, Hofstade. Fr. Wynant, Outer. K. Van den Haute, Ninove. E. Baten, Heldergem. F. Vermoesen, Moorsel. G. Schollaert, Haaltert. J. Van Bockstael, Aaïgem. A. Grauwels, Sempst. A. Van Hauwermelren, Lede. Do vooruitzichten zeer verbeterd.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1