■u;Wie brengt ons de Redding De Balans van Autarkisch Europa. Plantaardappelen Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers De kuituur van Sla in kassen als nateelt Het Schaadaal der weggevoerde Jongens. ZITDAGEN Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt 11 Zeiven i2»t* j&AftöAHi* «z ecotie» 11 OOGST 1940. t het si KMEE c wot Krac! LLEDAbonnementsprijs 15 fr.jaar». Men schrijft in op ons Bureel en op «He postkantoren. gebm Het overnemen van artikelen ronder aanduiding der bron Is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opateller t O. CAUDRON. Bareel en RedactieZeebergkaai* 4, Aalat. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De oorlog, dien wij nu beleven, is de voortzetting van den krijg 1914-'18, want de twee-en-twin- tig jaar vrede waren niets anders dan een zoo lange wapenstilstand, waarin twee geduchte tegenstan- frankders, elk op zijn manier, zich ge reed maakten voor den eindkamp. ïn Door een lotsbeschikking zijn n- wij plots van medekampers toe- ïe schouwers geworden en wachten wij op het einde van dien tijd. Wij wachten Dit is de algemeene houding, welke de bevolking aanneemt. Intusschen probeert men alles te hernemen wat men meende zich ontvallen te zien en goedschiks, :hienekwaadschiks, tracht men het beste drolieieruit te rapen, met de hoop (en dit hoopt elk voor zich) dat het al- >lantersgaUw veel beter worde. I. Vet Men zou bijna zeggen, dat de machl£oude wagen weerom in gang is gekomen, krakend en krassend, langs zeer hobbelige en onzekere wegen. „irt Maar dat gansch ons systeem plots onder den voet is geloopen, i—a—is reeds geschiedenis. Deels heeft dit systeem zich-zelf vernietigd, deels werd het zonder genade on bruikbaar gemaakt, vertroi Omdat het nu toch is geschied, prijzen hebben wij ons niet alleen in het ,4 ACH onvermijdelijke te schikken, maar sffen 1 bovendien moeten wij uitzien naar tkend redding en deze met wil en macht bespoedigen, jh Na alles wat geschied is met 't ons en ons land, blijft ons niets a over dan medelijden te voelen met ons zelf. g gevet sternen Leugen, ongerechtigheid, haat e bcditi en nijd hebben ons op den boord chietm yan den afgrond gebracht. Ter- wijl wij voorheen zienderoogen naar de uitkomstlooze ellende wer- m den geleid door de misdadige par- tijpolitiekers, heeft de oorlog ons plots voor de werkelijkheid ge- onvri! ste^* Wij zijn verlorenen en ver- dfthuii strooiden, misleiden en veriatenen, :s' hart verarmden en beroofden wij zijn kwam tegen elkaar gesteld geworden terwijl de een draagt den andere zooniet lartisc! baat* dan toch verachting, misken- Ais ti nin9 onverschilligheid toe fd geki wantrouwen en ongenegenheid tot or houden de menschen verre van malkaar begeerte naar profijt, het behalen van eenig voordeel, gelijk hoe, drijft het nog. Wie ons daartoe heeft ge bracht, verdient niet alleen onzen ,n. f grootsten afkeer, maar bovendien zjjn moet hij verdwijnen. den. Alleen in onzen Koning hebben naar f wij het geloof behouden, omdat hij een heerlijk en eerlijk mensch was. Hij is bedrogen geworden en belogen door zijn omgeving, zijn Ministers, zijn Kamer en zijn Se naat. Omdat hij Koning was en het wilde zijn, bleef hij bij ons. God zegene Hem KI. sr aan ling (i laar gt tar de lep op i uw i dde :1c on. E ofBciei mijne zich ii mijn' draagt tot mi 'ervoltf wij totaal verloren in dezen to talen oorlog en blijft van ons volk niets anders over dan puin en verwoesting. Men zou zeggen dat Kamer en Senaat, Provincieraden en Ge meenteraden antikiteiten zijn ge worden. De ministerieele depar tementen. de bestendige deputa- tie's en de schepencollege's schij- den op hun laatste beenen te loo- pen. Daardoor zijn vervallen ver klaard de dorpspolitieke groepjes en kliekjes van alle kleur en allen anderen politieken rommel. Over gansch de lijn stort alles in elkaar vanaf het dopbureel en de werk lieden-syndikaten tot de machtige trusten van geldmagnaten en despoten. Het ineenstorten van dit alles, dat nog in leven bleef door tradi tie en slenter, is de voorwaarde van leven of dood. De wederopbouw van een nieu we samenleving wordt harde plicht. Het komt er niet op aan te we ten met hoeveel wij daartoe be reid zijn, het komt er op aan te weten WIE dat zijn. K. Dit geloof weze onze redding Neen, wachten is een misdaad wachten is zelfmoord. Wij moeten weten wat wij willen en willen wat wij weten. Wij moeten be ginnen met het begin. Als wij zelf geen hand aan 't werk slaan, zijn De teelt van sla, na tomaten, komt in het algemeen veel voor. Men kan bij een gunstigen nazomer nog tot begin Sep tember sla zaaien. Van veel belang voor het slagen van deze teelt is de grondbewerking. Wanneer men de tomaten geruimd heeft moet men alles zorgvuldig uit de kas verwijderen. Dat is te zeggen, afval van stengels, bladeren en tomaten. Is men hiermee klaar, dan gaat men de grond goed nat sproeien. Zoodra de grond goed vochtig is, moet men mesten met 2,5 A 3 kg. Tuin- vette R U Z. per are. Wanneer dit ge beurd is, maakt men den grond goed los met een handcultivateur (nooit omspit ten) omdat de sla liefst een gesloten grond heeft. Wanneer de grond overal zorgvuldig nat gemaakt is, kan men be ginnen met zaaien. Bij niet voldoende vochtige grond krijgt men slechte plek ken. De sla wordt met de machine gezaaid, met een rijenafstand van 25 A 30 cm. Men moet er zorg voor dragen dat het zaad niet te diep komt te liggen, anders zal het slecht opkomen dus boven op den grond zaaien. Als men klaar is met zaaien, denke men er aan.de grond goed vochtig te houden met 'n regenmaker of sproeier. Zoolang de sla er niet op staat moet men weinig luchten, anders zal de kiem verdrogen. Bij heete dagen moet men een scherm aanbrengen van krijt en toch 'n weinig luchten. Zoodra de sla is opgekomen houde men de grond zorgvuldigjos. Bij mooi weer, vergete men niet te luchten. In 't begin moet men de grond goed vochtig en bij niet te beste groei bij mesten met 1,5 A 2 kg. chili- of kalk- salpeter. Staat de sla in het vierde of vijfde blaadje, dan gaat men ze uitdunnen met een afstand in de rij van ongeveer 25cm. Deze sla moet zorgvuldig gelucht wor den, anders heeft men gauw last van smeul (Botrytis) of valsche meeldauw (Peronospora). Onder goed luchten ver staat men, dat bij mooie dagen wat min der gelucht moet worden. Deze sla is dan omstreeks October November leverbaar. De beste soort I voor deze late teelt is de Meikoningin. We waren verleden week in de gele genheid de aankomst bij te wonen, in een onzer Vlaamsche landelijke gemeen ten, van een groep jongens tusschen 16 en 35 jaar, die tijdens de eerste oorlogs dagen door de Regeering van huis weg gestuurd werden en die thans vanuit de kampen uit het zuiden van Frankrijk te rugkeerden. Het wederzien was waarlijk roerend en aanpakkend. Er werd geschreid en gelachen sameniedere moeder, iedere vrouw was tevreden de zoon of de man teruggevonden te hebben. We hebben ons nadien in betrekking gesteld met den inrichter der reis en mochten van hem ervaren de groote moeilijkheden waarep zoo'n expeditie stuit bij de overheden in onbezet Frank rijk. We vernamen dat er tal van Belgi sche officieren zijn die ginds hun volle loon trekken en aan de jongens den toestand in België als allerslecht afschil deren bijna de helft van België is ver woest en er zou een grooten hongers nood heerschen. Dergelijke en andere drogredenen worden ginds gebezigd om de jongens terug te houden naar hun haardsteden weer te keeren. We spraken verder met teruggekeer de jongens en vernamen dat de toestan den in sommige kampen van dien aard waren dat ze alle beschrijving tarten. Het gaat niet op hier een beeld daarvan op te hangen het zou ons trouwens te ver leiden, en iedereen kan het zelf ver nemen die met die jongens maar eens spreekt. We willen echter iets belangrijks nog mededeelen. Onlangs hadden we een persoonlijk onderhoud met een vooruit strevend Vlaamsch geneesheer die de Fransche kampen bezocht had teneinde onze jongens naar waarheid over den toestand hier te lande in te lichten en ook om met eigen oogen vast te kunnen stellen hoe het ginds ging. Zijn besluiten zijn ontstellend en wraakroepend in hun naaktheid. In één kamp trof gemelde geneesheer niet min dan 14, zegge veertien, gevallen aan van tuberculose, als gevolg van ondervoe ding Hij vroeg ons dan ook aan leder ouder den raad te geven hun jon gens bij hun terugkeer dadelijk een grondig geneeskundig onderzoek te doen ondergaan, en, wanneer er hen iets deert, er dadelijk melding van te maken I Dit alles gezegd zijnde, moeten we toch ten zeerste de personen laken die door hun onverantwoordelijke als on voorbereide handelwijze de groote schul digen zijn van al die miseries en ellen den. We vragen ons af of die menschen wel een greintje eergevoel bezaten toen ze het onzalig evacuatie-bevel gaven. Het wil er bij ons maar niet in dat iemand met gezond verstand de heele jeugd van een land op den dool stuurt, zonder de noodige voorzorgen tot in het uiterste gedaan te hebben. Dat zulks niet het geval is geweest, is een alge meen bekend feit. En dan de handelwijze dier officieren ginds in Frankrijk, die uit lage heb- en ikzucht de heerschende kampenmiserie willen bestendigen 1 Roept het niet om wraak? In afwachting dat eens het uur der vergelding slaan moge, is het den barden plicht der cfflcieele instanties alles in het werk te stellen om, ten koste van de grootste opofferingen, onze jongens te doen terug keeren. De jeugd van een land is zulks wel waard 1 I. Dit is een feit hoe de politieke gren zen er na dezen oorlog zullen uitzien we ten wij nog niet wij weten alleen dat na dezen oorlog in Europa schier geen economische grenzen meer zullen zijn. Zooals minister Funk het te Berlijn aan de buitenlandsche journalisten heeft ver klaard, zal de nieuwe economische orde in Europa opgetrokken worden op na tuurlijke feiten en niet beheerd worden door onveranderlijke dogma's. De me thodes door Duitschland aangewend en die op heel de lijn succes hebben be haald zullen voor heel Europa wor den toegepast. Dit wil zeggen dat de tijd van den vrijhandel, van het goud en zooveel andere dogma's meer voorgoed heeft afgedaan. Het ligt niet in de bedoeling van de Dultsche leiders Groot- Duitschland zoo in te richten dat het volledig op zichzelf kan bestaan. Neen, Duitschland zal ver der trachten zijn industrieele producten in heel de wereld te verkoopen. Maar er zal zorg voor gedragen worden, dat al de mogelijke produkten in voldoende hoeveelheid beschikbaar zijn in de eco nomische luimte die Duitschland be- heeischt en die uit bijna heel konti- nentaal Europa bestaat derwijze dat deze economische ruimte van andere ruimten onafhankelijk blijve. In die ruim te zal de economische vrijheid in groote mate verzekerd worden. Dat is geen autarkie in den zin van een regiem dat aan zichzelf genoeg heeft, maar wel een noodwendig economisch stelsel dat groote mogelijkheden aan den uitvoer biedt. Zoover zijn we nu nog niet. Op dit oogenblik schakelt Europa zich nog om. Duitschland heeft bewezen dat deze omschakeling mogelijk is. Maar het heeft er jaren tijd voor gehad, terwijl zij in vele andere landen van den eenen op den anderen dag moet gebeuren. Dat dit niet zonder moeilijkheden gaat, hoeft geen betoog. Zoo bij ons met het broodgraan, bij voorbeeld. Vele menschen kunnen het niet begrijpen dat het brood het meest van al de levensmiddelen gerantsoeneerd werd. Dit komt omdat men zoo spaar zaam mogelijk met de voorhanden zijn de voorraden moet omspringen om de overgangsmoeilijkheden in de mate van het mogelijke te milderen. Ook vele Belgische nijverheden zullen vele moei lijkheden moeten overwinnen, ten eerste voor wat de grondstoffen betreft en, ten tweede, voor wat het klienteel betreft. Ook andere landen hebben met vele zorgen te kampen. De Scandinaafsche landen, bijvoorbeeld, betrokken hun steenkolen meestal uit Engeland. Nu moeten zij deze brandstof uit Duitsch land betrekken. Denemarken voerde 60 °/o van zijn landbouwproducten de bijzonderste basis van de Deensche wel vaart naar Engeland uit. Hetzelfde gold voor Holland. Al deze landen moeten thans hun bui- tenlandschen handel omschakelen op kontinentale landen. En eerst opDuitsch- land, dat reeds een groote hoeveelheid van de Deensche en Hollandsche land bouwproducten afneemt, doch tevens aan Italië en de Scandinaafsche landen groote hoeveelheden steenkolen levert. Inzake industrieele grondstoffen heeft Duitschland zelf een tekort, derhalve heeft het vele landen aangeraden nieu we handelsdccoorden af te sluiten, voor al met Sow jet-Rusland, dat op dit oogenblik voor kontinentaal Europa de grootste leverancier van grondstoffen is. Het overschot aan groen en voeders van het Zuid-Oosten zal anderzijds ver deeld worden over deze landen van Europa die tekort aan graan hebben. Dat dit niet van vandaag op morgen kan gebeuren is te wijten aan het gebrek aan vervoermiddelen naar deze landen. Totnogtoe werd dit overschot immers langs den zeeweg betrokken, die thans is afgesloten. Door een intensiever han delsverkeer, door arbeid en vlijt en een zekere beschrenking van het verbruik dat slechts voorbijgaand zal zijn zal men zonder twijfel de thans heerschen de moeilijkheden overwinnen. Van be schrenking willen vele menschen niet hooren spreken. En toch zullen zij er zich goedschiks kwaadschiks moeten bij neerleggen. Zij moeten gedenken dat heel Europa in hetzelfde geval verkeert. Ook in Duitschland heeft men groote óffers moeten brengen en brengt men er lederen dag nog liefgeworden gewoon- tens heeft men moeten laten. Wij zullen hetzelfde moeten doen. En in tal van andere landen insgelijks. Daarbij moeten wij ons gedenken, dat we ons deel bij dragen voor de materieele welvaart van alle Europeesche volken. Economisch zijn al de volken van Europa thans soli dair en deze economische solidariteit moet beter de economische belangen van ons werelddeel tegen andere groe pen van de wereldeconomie hooghou den. Intusschen, althans zoolang de oor log nog duurt, is Europa gedwongen zichzelf te voeden en zichzelf van grond stoffen te voorzien. Gedeeltelijk is dit reeds gedaan. Zij vullen hun productie aan met invoeren uit andere Europee sche landen. In dit verband is het voor zeker interessant even na te gaan voor welke producten Europa zich al dan niet beperkingen zal moeten opleggen. Beginnen we met de tarwe. Ieder jaar voerde kontinentaal Euro pa ongeveer 5 millioen ton tarwe in. Engeland importeerde nog iets meer. Meer dan de helft van deze invoeren was afkomstig uit Argentinië, Canada en de Vereenigde Staten. Verder betrok Frankrijk nog granen uit zijn overzee- sche koloniën. Globaal kan men reke nen dat kontinentaal Europa voor ne gen tienden in eigen behoefte kan voor zien en thans over 2 tot 2,5 millioen ton tarwe minder beschikt dan vóór den oorlog. De vraag is nu, welk gedeelte Rusland van dit tekort kan aanvullen. De uitvoer van granen bedroeg de laat ste j aren ongeveer 1 millioen ton per jaar. Gezien de vele transportmoeilijk heden is niet te verwachten dat dit cijfer merkelijk zal opgevoerd worden. Het verbruik van granen zal derhalve zoo lang de oorlog duurt moeten beperkt worden. Dit in de veronderstelling dat hij dit jaar nog een einde neemt, want het volgende jaar kan het tekort groo- tendeels door intensievere productie worden aangevuld. Naast Roemenië zul len ook andere Balkanstaten, namelijk Zuid Slavië en Bulgarië, daaraan mee helpen. ('t Vervolgt). De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3* Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3' Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u.30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3* Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. Van alle kanten wordt ons de vraag gesteld Komt er dit jaar plantgoed van Holland We kunnen onze leden de verzekering geven dat tot hiertoe niets in 't vooruitzicht is, wat de uitvoer van planters uit Nederland zou belemmeren. We mogen dus aannemen dat onze Noorderburen evenals vroeger jaren de noodige planters zullen leveren. Naar we ook vaststellen komen de spoor- en waterwegen stil aan in orde, zoodat ook van dien kant geen beletsel te vreezen is. Van heden af zijn de inschrijvingen geopend voor alle soorten planters. TELEFOON i 267. I UW V!

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1