Bestaansrecht voor de Landbouwers België's en Nederland's plaats in de Wereldeconomie Opvolging der Teelten onder Glas Arbeidfadelt. Landbouwweekblad Voor en d oor de Landbouwers 2,t« n. naa z« Orgaan der Landbouwersvereemging Redt U Zeiven ZONDAQKSEPT. I910 - - ftoi 33 eeajleta dooi Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars, Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestaarder en verantwoordelijke Opstelier i O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai# 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hanne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De verwezenlijking van ons oud ideaal 23 jaar geleden begonnen en kele landbouwers uit het Dender- land den strijd voor het redelijke bestaansrecht van onze landbou wers Redt U Zeiven werd ge sticht. Het was toen geen rozige tijd. de oorlogsjaren 1914-18, toen de landbouwers aan de bestaande voedingskomiteiten alles moesten afgeven wat ze door het zweet van hun arbeid hadden gewonnen En dit alles aan waarachtige hon- gerprijzen Onze strijd die in 1917 begon, was totaal gesteld in het teeken der zedelijke en stoffelijke verhef fing van onzen stand. Westreden voor ons levensrecht, steeds alleen tegen machtige vijanden en met een boerenstand waarvan de groote meerderheid ons niet be greep en vastgeklonken lag aan oude vooroordeelen en tradities. Gedurende de vele jaren die volgden heeft de leiding van Redt Zeiven op duizenden volksver gaderingen en congressen, in ons blad "De Koornbloem,, en in vele andere bladen en tijdschriften en verder op de Ministeries te Brus sel, overal geklopt op denzelfden nagel We willen voor onze boe ren een plaats onder de zon we willen een redelijk bestaan voor de eerste burgers van het land De Nationale Landbouw- en Voedingskorporatie. Verder in ons blad zullen onze 'lezers kunnen kennis nemen met de besluitwet, waarbij een Natio nale Landbouw- en Voedingskor poratie wordt ingesteld. Bij de oprichting van deze in stelling meenea we gelukkig te kunnen zijn en hopen we dat onze harde en lange strijd niet nutteloos is geweest, en dat eindelijk vol doening zal worden geschonken aan onzen eisch van eiken dag en van elk jaareen redelijk be staansrecht aan onze boeren. Het feit alleen dat landbouw en voeding werd saamgevoegd, en men aanneemt dat een redelijken prijs voor de landbouwprodukten wordt gesteld, is een waarborg dat het princiep zelf wordt gehul digd en dat eindelijk een fout van eeuwen zal worden hersteld. En wanneer we de leiding over zien, wanneer we weten dat Land bouwingenieur Piet Meeuwissen aan het hoofd staat, de sekretaris van het Boerenfront, de verwekker en leider der melk- en aardappel stakingen, dan moeten we oprecht gelooven dat de tijd der honger- prijzen voor land- en tuinbouw- produkten voorbij is. Van dien leider moeten en mo gen we veel verwachten, evenals van zijn helper, Ing. Frans Schoo lens, een boerenzoon die niet rap de stem van zijn vadergrond zal kunnen vergeten. We kunnen gelukkig zijn dat eindelijk de macht van de groot- nijveraars en bankiers zal gebro ken zijn, van die menrchen die teerden op het zweet onzer boe ren en aan de voorbije Regeerin- gen de wet dikteerden om het leven goedkoop te houden op den rug der landbouwers. Hoeveel artikelen heeft ons blad niet gegeven om aan te toonen hoe we werden uitgezogen omdat het leven moest goedkoop wor den gehouden, teneinde de werk lieden met een klein loon te kun nen wegzenden en de winsten te kunnen aandikken van de vele trusten die het volk hebben uitge zogen en den boerenstand hebben verarmd. Laat ons juichen, landbouwers, want de tijd is eindelijk gekomen dat ook de boeren "menschen» zullen zijn en hunne plaats onder de zon zullen krijgen, dat de noeste werkers van het land zullen geëerbiedigd worden door de ge meenschap en dat hun taaie arbeid op redelijke wijze zal worden be loond. Laat ons dit alles verstaan en meewerken met de lieden der nieuwe orde, met de dekens onzer nieuwe "hoerengilden,, der twin tigste eeuw, opdat ze de gelegen heid krijgen hun werk met alle kans van lukken ten uitvoer te brengen. Vooral de Redt U Welvers van het eerste uur mogen fler en ge lukkig zijn. 2Tij waren het die de eerste steenen hebben gelegd van het groote gebeuren dat heden wordt voltrokken zij haalden de kastan- jen uit het vuur op het oogenblik dat het "gewaagd en opstandig was te spreken over boerenrech- ten en een redelijk bestaan. Aan die opstandelingen mag heden een eere-saluut worden ge bracht, vooral door deze honderd duizenden boeren die toen nog vijandig stonden tegen de nieuwe gedachten van ontvoogding en vrijheidsstrijd. Redt U Zeiven,, was onze leus, omdat niemand anders ons de hand wilde toesteken en we koppig en halsstarrig den weg opgingen, alleen met enkele sterke mannen uit de Denderstreek. Ze waagden het, tegen alle tradities in, zelf over hun stand te regeeren en door alle middelen te zorgen zich zelve te redden. De nieuw geschapen Land bouwcorporatie is een feit. We begroeten deze nieuwe instelling met geestdrift en genoegen, over tuigd zijnde dat ditmaal onze hoop niet zal worden beschaamd. Schaduwzijden. Deze week zagen we in het Staatsblad en in de kranten de hoogste prijzen van vele produk- ten. Enkele geven ons volle vol doening, andere schijnen nog te rieken naar het verleden toen alles wat van den boer kwam MOEST goedkoop zijn. Dat moet ons echter niet ont stemmen, want die prijzen zijn rap herzien en de nieuwe leiding moet eerst den tijd krijgen om alle produkten tot de echte waarde te bepalen. We ktegen insgelijks vele klachten over de plotse afschaffing van honderden melkerijen en over de schade en moeilijkheden welke uit deze maatregelen voor vele lieden voortspruiten. Hieromtrent zijn we seffens in voeling getreden met de leiding, en ook hier is het laatste woord niet gesproken. De prijzen der melk welke in de blijvende melkerijen zullen worden berekend,zijn niet in overeenstem ming met deze welke heden in vele kleine melkerijen worden betaald. De kwestie van vervoer en van de kleine melk, waarvan toch een goed deel moet terug komen naar de hoeve tot voeding van kalve ren, jonge zwijnen enz., moet in den goeden zin worden geregeld. Vele personen verloren hun bestaan als leiders, uitbaters of werknemers in de afgeschafte melkerijen, en hier dient een rede lijke vergoeding voorzien. Ook heeft het er op vele plaat sen den schijn van dat de toela ting voor verdere melkerijuitba ting niet werd gegeven aan de best ingerichte noch best gelegen melkerijen, zoodat op vele gemeenten harde kritiek is opge rezen tegen sommige afschaffingen en wellicht andere maatregelen zullen worden genomen. Persoon lijke belangen dienen hier ten strengste afgekeurd. Ernstige klachten kunnen wor den overgemaakt aan den Na- tionalen Zuiveldienst te Brussel, waar deze zeker zullen onderzocht worden. In al deze en vele andere geval len zullen we tusschenkomen op dat een regeling zou worden ge troffen die de rechten van perso nen met het belang der gemeen schap zal verzoenen. De vele schaduwzijden der her vormingen kunnen ons niet ont stemmen tegenover het geheel dat na verbeteringen en aan passingen veel goed moet bren gen aan de landbouwers en aan 4e gansche natie. Actueele beschouwingen. i. In deze nare tijdsomstandigheden wordt alles op haren en snaren gezet om onze bevolking van het noodige voedsel te voorzien. Indien wij land- en tuinbou wers ons weten aan te passen aan deze nieuwe, weliswaar tijdelijke toestanden, dan is er voor ons een betere toekomst in 't verschiet. We hebben het al jaren lastig gehad, hard gewroet om de twee eindjes van 't jaar aan elkander te kun nen knoopen en bij niemand in t krijt te moeten staan, 't Wordt hoog tijd dat er eets een tijdspanne komt waarop we er ons hoven op kunnen werken. We willen dan ook deze gunstige ge legenheid niet laten voorbij gaan zonder aan onze land- en tuinbouwers een handje toe te steken en hen te wijzen op de groote voordeelen, welke ze kunnen halen uit het verstandig en oordeelkun dig benuttigen van eenige, hoe gering het aantal ook weze, aangelegde koude broeibakken. Het aanleggen van kassen eischt een zeker kapitaal en dit zal slechts een ze kere winst opbrengen en aan den kwee- ker, wanneer de kuituren elkander zoo danig opvolgen dat de ramen jaar in jaar uit boven de gewassen liggen. Voor degenen die nog niet volledig op de hoogte zijn van deze zoo welge- rangschikte opvolging, zullen we in "De Koornbloem» tusschen in hierover (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Br bestaat nog veel onverstand inzake het economische beeld, dat Duitschland zich van de toekomst vormt. Het moet eens en vooral gezegd worden, dat de Dultsche economisten wars zijn van de j autarkie, welke ze enkele jaren tegen I heug en meug hebben doorgedreven, en voorstanders van het vrij handélsver- keerzij verlangen een politiek van open deur te voeren zij betoogen, dat slechts de flinkheid de beslissende factor in het economische leven mag zijn. Deze keuze lijkt merkwaardig, te meer daar ^ij tegengesteld is aan den weg, welken den laatsten tijd op dit gebied werd behandeld. Waarom dan deze keuze Om geen andere reden, dat zij daar van voor Duitschland het meeste heil verwachten, omdat zij een betere, bree- dere toekomst voor hun land zien als alle gebieden voor hen open staan en zij met anderen moeten wedijveren, dan zij ver wachten van een voor anderen gesloten gebied. Laten wij er tusschen haakjes aan toe voegen, dat deze oplossing, naar onze eerlijke meening ook voor de heele we reld de beste is. Ben verklaring voor deze merkwaar dige keuze ligt voor de hand. De drang naar bescherming is niet slechts een tee ken van economische zwakte, doch dik wijls ook een gevoel van geestelijke zwakte, van een gevoel niet opgewassen te zijn tegen anderen. De handelspolitiek wordt, in laatste instantie, bepaald door het gevoel van minder, of meerderwaar digheid ten opzichte van het buitenland. Voorbeelden liggen voor het grijpen. Duitschland streefde naar afzondering in de jaren, toen de staat nog niet ge vormd was en het zich bedrukt gevoel de. Bngeland drong naar vrijhandel in den tijd toen het zich verheven voelde boven alle andere landen. In die jaren stelde het zijn koloniën voor eenieder wijd open. Vanaf 1880 komt er een ken tering in den toestand. Politiek voelt Bngeland zich niet meer boven de andere staten verhevenzijn economisch groei tempo verslapt. En van het land, dat in de vrije mededinging zijn kracht zag, is het teruggevallen tot een land dat de vrije mededinging vreesde. De vrede van Versailles paste geheel in het kader van deze vrees. Was het zelfvertrouwen dat Bngeland er toe bracht een reeks kleine staten te schapen die als opdracht hadden te waken over de voormalige centrale mogendheden? Neen, niet waar. En de economische po litiek van de voormalige geallieerden was. na den oorlog, niet meer geken merkt door de ftere bewustheid van eigen kracht en sterkte. De jaren tusschen deze twee oorlogen in werd geteekend door den geest van behoud. Ook de Duitsche economische politiek trok zich als in zichzelf terug. Thans zal zij een andere richting inslaan en breken met dezen geest van behoud. Duitsch- and is zich zijn kracht bewust geworden; iet wil de politiek der sterksten voeren. De tijd voor een nieuw geslacht van vooruitstrevenden is aangebroken. Daarom willen wij nadruk leggen op de Duitsche wenschen, die het tegen overgestelde waren van wat wij in de laatste decennia gewoon waren. En nu wij. in een reeks artikels, België's en Nederland's toekomst willen behande len, was deze inleiding noodig omdat deze Duitsche wenschen voor de twee landen van overwegend belang zijn. Want onze kansen zijn, als eenmaal de vrede zal zijn gesloten, dan niet ongun stig Integendeel. België en Nederland, waar op een klein gebied een groote bevolking dicht opeen gepakt zit, kan het niet zonder uitvoer stellen. Wjj moeten onzen arbeid, gekristalliseerd in veredelde producten, buiten de deur verkoopen. En dat zal ook het geval blijven, wanneer wij worden opgenomen in de continentale economie, onder lei ding van Duitschland. Wij en dit geldt evengoed voor België als Nederland zullen daarbij moeten bouwen op twee grondvesten eenerzijds op onze agrarische leveringen aan Duitschland anderzijds op een uit voer van nijverheidsprodukten naar Buropeesche of overzeesche landen. Wat het eerste punt betreft, staat Ne derland er beter voor dan België. Op landbouwgebied is bij ons, door de schuld van de zich sedert tientallen jaren opvolgende regeeringen, nog alles te doen. De behoefte aan fijnere landbouw producten in het industrieele Duitsch land is groot en zal groot blijven. We hebben er veel plaats verloren. De kans om deze te herwinnen is groot, vooral daar Rusland thans de Baltische landen heeft opgeslorpt met het gevolg dat zij zich meer en meer op Rusland zullen orienteeren. Daardoor verdwijnt een ernstig mededinger van de Duitsche markt. Onze landbouwers moeten zich dat wel in het hoofd prenten thans zoolang de oorlog duurt moeten zij zich toeleg gen op de voortbrengst van grove land bouwproducten, omdat daarvan voor ons oneindig veel afhangt. Doch de tegenwoordige toestand mag niet als blijvend worden aanzien. Integendeel. Van nu af aan reeds moeten de land bouwers zich voorbereiden om, op het goede oogenblik, een gansch andere richting in te slaan, het is te zeggen de ontwikkeling van den fijneren land bouw, waarbij wij ons kunnen spiegelen aan het voorbeeld van Nederland,Dene marken en Zwitserland. De voort brengst van grove landbouwproducten, die hier toch niet loonend kunnen wor den voortgebracht, moet verminderd worden. Zij kunnen trouwens betrokken worden én uit Oost-Europa én van overzee. Op het gebied van den fijneren land bouw liggen voor onzen landbouwers stand, die resoluut zich naar het Oosten orienteeren wil, nog groote toekomst mogelijkheden. Het zal de taak zijn na den storm deze mogelijkheden tot werkelijkheden te herscheppen. Bn daarnaast niet meer daar voor, zoo als het jaren en jaren geweest is moet de nijverheid ook het hare bijbrengen tot de welvaart van de volksgemeen schap. Niettegenstaande we een indus trieland zijn, is ook op dit gtbied nog veel te doen. Onleefbare takken moeten verwijderd worden en niet. zooals het gewoonte was, rechtgehouden door be schermingsmaatregelen. Wij zullen dus een streep moeten zet ten over een handelspolitiek, welke een aantal industrieën beschermde, zonder zich de vraag te stellen of zij pasten in ons economisch stelsel. En zoo zullen België en Nederland zich in de toekomstige wereldhuishou ding een plaats inruimen, die benijdens waardig is, én voor landbouw én voor industrie, de twee peilers waarop de welvaart van ons land moet rusten. En ook voor de scheepvaart en de groote havens der beide landen lokt de toe komst. België en Nederland zijn en blij ven de vensters van Westelijk Buropa op de zee. Moeilijk mogen de huidige uren zijn. Wij weten allen dat zij spoedig voorbij zullen zijn. Het is onze taak het optimis me hoog te houden en bereid te blijven, op ieder oogenblik, met alle krachten mede te werken aan de grondslagen van een nieuwen bloei. ('t Vervolgt). VERZEKERINGEN. - Een op ziener bfl NOORDSTAR-BOERHAA- VE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake ver zekeringen Brand-Ongevallen-Leven, waar hjj voor rekening van het hoofd agentschap nR,U.Z.» de zaken be handelt. TELEFOON 2é7. *r*:*

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1