Herstel van Oorlogsschade De Productie van het Varkensvleesch. België's en Nederland's plaats in de Wereldeconomie Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Nuttige Wenken over de Voeding der Huisdieren» frill W tsniitm Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt 11 Zeiven ZO^PAO:i5 SBPT, 1910. 2ato JAAMAIiG Ut 1124 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaar». Men schrijft in op ons Bareel en op «He postkantoren. Het overnemen van artikelen ronder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestaarde? en verantwoordelijke Opatelleri O CAUDRON. Bareel en RedactieZeebergkaai» 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hanne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het Staatsblad van 5 September 1.1. behelst het besluit d. d. 30 Augustus ge nomen door den Commissaris- Generaal voor den heropbouw en den Sekretaris- Generaal bij het Ministerie van Fioan ciëo inzake het herstel van oorlogsschade aan onroerende goederen. Wij vatten er hier de bijzonderste bepalingen van samen ten gerieve onzer lezers I. Schade aan de eigendommen van den Staat, provinciën, gemeen ten en openbare instellingen. Het herstel dezer schade valt ten laste van den Staat. De wederopbouw en het herstel worden uitgevoerd volgens de onderrichtingen en onder het toezicht van den Commissaris-Generaal voor 's Lands wederopbouw. II. Kredieten voor het herstel van schade aan private eigendommen. Ia afwachting dat een definitieve re geling worde getroffen voor de vergoe dingen wagens oorlogsschade, worden door de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid en het Cen traal Bureau voor Hypotheekkrediet voorschotten tegen voordeeligen intrest verleend tot herstel der oorlogsschade aan onroerende goederen, in de volgen de voorwaarden De tuaschenkomst van de Nationale Maatschappij voornoemd wordt beperkt tot het herstel of dan wederopbouw van onroerende goederen behoorendc tot de nijveiheid en tot ondernemingen van handel- en kleinbedrijf, in zooverre de gezamenlijke onroerende goederen een kadastraal inkomen hebben boven 10.C00 fr. De tusschenkomst van het Centraal Bureau voor Hypothee kkrediet strekt zich uit tot al den andere gevallen, dus tot ondernemingen van nijverheid, handel- en kleinbedrijf waarvan de on roerende goederen een kadastraal inko men hebben onder de 10-000 fr. en tot de andere eigendommen zooals hofste den, gewone woonhuizen, enz. De Commissaris-Generaal kan even wel om gegronde redenen en op aan vraag van bedoelde kredietinstellingen afwijkingen op dezen regel toestaan. De toekenning van voorschotten wordt afhankelijk gesteld van de vooraf gaande machtiging van denCommissaris- 'Grneraal, wanneer het gaat om een nijverheid of om ondernemingen van handel- en kleinbedrijf, in zooverre de gezamenlijke onroerende goederen een kadastraal inkomen hebben boven 5.000 fr. In dit laatste geval wordt de Economische Raad voor herstel van handel en nijverheid verzocht vooraf gaandelijk advies uit te brengen. Voorwaarden van kredlet- verleenlng. De terugbetaling der leeningen of kredietopeningen toegestaan door het Centraal Bureau voor Hypotheekkrediet in hoofdsom, intrest en bijkomende kosten wordt gewaarborgd door een voorrecht of hypotheekinschrijving op de in België gelegen onroerende goede ren toebehoorende aan den geteisterde. Dit voorrecht heeft volgenden hypo theekrang A) Op de onroerende goederen die hersteld werden bij middel der ontleende gelden vóór alle vroegere gedagteekende voorrechten en hypotheken, dus den eersten rang. B) Op de overige onroerende goede ren van den geteisterde na alle {voor rechten en hypotheken die ingeschreven zijn vóór den datum waarop het voor recht openbaar wordt gemaakt. De terugbetaling der voorschotten in hoofdsom en bijhoorigheden toegestaan door de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid wordt ge waarborgd door een voorrecht op het geheel der roerende goederen toebe hoorende aan den geteisterde, en op den hem onroerende goederen, in België ge legen. Dit voorreeht heeft volgenden rang A) Op de onroerende goederen die hersteld werden met de ontleende gel den vóór alle vroeger gedagteekende voorrechten en hypothekendus den eersten rang. B) Op de overige goederen van den geteisterdena de voorrechten opge somd in artikels 19 en 20 der wet van 16 December 1851, en na alle hypothe ken ingeschreven vóór den datum van openbaarmaking van het voorrecht voorzien door huidig besluit. Als hersteld of wederopgebouwd goed voor de inschrijving van het voor recht wordt beschouwd i niet enkel het gebouw dat met de ontleende gelden hersteld werd, doch eveneens de onroe rende goederen met of zonder gebou wen die een aanhoorigheid vormen van het herstelde goed of er slechts ten be- bedrijf mede uitmaken. Om uitwerking te hebben moet het voorrecht op onroerende goederen open baar gemaakt worden door inschrijving ten hypotheekkantore. Deze inschrij ving geschiedt op voorlegging door de kredietinstelling van de oorspronkelijke akte of van een afschrift der akte van leening of van kredietopening, alsook van een borderel van inschrijving in dubbel exemplaar. De inschrijving dient aangevraagd binnen de maand vanaf den dag van het verlijden der akte. De intrest op de voorschotten toege staan door het Centraal Bureau voor Hypotheekkrediet mag 2 niet over schrijden. De Staat kan bovendien, door overeenkomsten met de Nationale Maat schappij voor Krediet aan de Nijverheid en met het Centraal Bureau voor Hypo theekkrediet, op tusschenkomst van den Sekretaris- Generaal van het Ministerie van Financiën,de terugbetaling in hoofd som, rente en bijkomende kosten waar borgen en door middel van toelagen den last verminderen van de kredieten toe gestaan bij toepassing van het hier be sproken besluit. Strafmaatregelen. In geval van bedrog of wanneer de gegeven richtlijnen niet worden gevolgd, mag de commissaris- generaal de geheele of gedeeltelijke, tijdelijke of dtflaitieve opzegging gelasten van de kredieten, onverminderd alle andere maatregelen voorzien bij de geldende wetten. Vrijstelling van flskale rechten. Alle akten, vonnissen en arresten be treffende de uitvoering der wetten op het herstel der oorlogsschade, alsmede betreffende de kredieten voor dit herstel zijn vrijgesteld van zegel-registratie- grifBe en inschrijvingsrechten. Het Centraal Bureau voor Hypot heekkrediet en de Nationale Maatschap pij voor Krediet aan de Nijverheid heb ben beide hunnen zetel te Brussel. Wij hcuden ons ter beschikking onzer leden voor alle nuttige inlichtingen en hulp inzake herstel van geleden oorlogs schade. Vóór ons ligt de brochure die in 1938 door het Ministerie van Landbouw uit gegeven werd over de productie van het varkensvleesch in België Gezien de uit zonderlijke tijden die we beleven, en de plaats die het varkensvleesch inneemt in de bevoorrading onzer gemeenschap, hebben we het nuttig geoordeeld hier een bondige samenvatting te geven van bedoeld verslag. De waarde der varkensproductie be draagt ongeveer 900 millioen frank, of 10 °/o van de totale waarde der land- bouwvoortbrengst, tuinbouw niet inbe grepen. De belangrijkheid van de pro ductie blijkt duidelijk wanneer men weet dat alleen de zuivelproductie, de pluim veeteelt en de rundveeteelt haar In waarde overtreffen. In hoofdzaak wordt de varkensteelt beoefend door de kleine en middelma tige bedrijven het is gebleken dat 7/10 van den varkenskweek op rekening komt van de bedrijven met minder dan 10 Ha. oppervlakte, en deze vertegen woordigen 53 van de totale bebouw de oppervlakte. Het varken benuttigt op uitstekende wijze sommige voortbrengselen, bij komstig voor den verkoopvoeder graangewassen, aardappelen ongeschikt voor het verbruik, onderproducten der melk en vormt aldus een onmisbaar ele ment in het landbouwbedrijf. Wat aangaat de rassen die ons land het meest gekweekt worden, kunnen ge noemd worden 1. Het zuiver Yorkshire. 2. Het verbeterd Duitsch. 3. Het inlandscb, verbeterd door kruising met die van zuiver ras. 1. Het niet verbeterd inlandsch. Wat nu de voortbrenging en het ver bruik van varkensvleesch in België be treft, kan vastgesteld worden dat het verbruik ietwat de voortbrengst over treft, behalve voor de jaren 1924, 1926 en 1927. Sedert 1933 kwam het ver schil tusschen voortbrengst en verbruik op het micimum. Na het verbruik van rundsvleesch komt dat van het varkensvleesch op de eerste plaats, la 1930 werd het runds- vleesch zelfs door het varkensvleesch overtroffen. Wat nu de prijsschommelingen aan gaat, kunnen we vaststellen dat er een vlugge prijsstijging heerscht in de maan den Juni, Juli en Augustus, blijft zoo staande tot October. Vanaf half October tot Juni dalen de prijzen. Het maximum der prijzen is in Augustus, het minimum in Juni. Hier dient onmiddellijk aan toegevoegd dat deze gegevens gemid delden zijn en er dus jaren kunnen voor komen dat ze met de werkelijkheid niet overeenst emmen. Er zijn trouwens nog te veel andere factoren om aangaande de varkensprij- zen een steeds keerende regelmaat te kunnen vaststellen, als geweest zijn t de landbouwcrisis van 1920; de inflatie van 1924-'26 de crisis van 1929-'35 de devaluatie van 1935. Volgens de statistieken werden in de jaren 1922, '25. '28, '32 '33 en '35 de maxima van koopkracht van het varken aangeteekend de minima in 1924, '27, '31-'32, '34 en '37. Onderzoeken we nu de maatregelen voorgrsteld iu bedoelde brochure 1. De maatregelen die den kost prijs beïnvloeden Het grootste deel van den kostprijs bij de voortbrenging der biggen en de vetmesting wordt ge vormd door de voeding 70 bij de biggen en 60 */o bij het vet varken tot 100 kg. a) Betere vleeschvormers. In dit 'op zicht zijn reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt en is er niet veel meer te ver wachten. b) Aanwending van meer natuurlijk voeder en vermindering van aangekochte meelmengsels. Kan ia zekere mate vol doening geven. c) Doelmatig aanwenden van geschik- te mengsels. De brochure zegt letterlijk j De achterblijvers die nog bij het oude stelsel blijven van gerst, rogge enz. zul- len van methode moeten veranderen of kunnen niet blijven mededingen. 2. De contingenteering der pro ductie i Dit schijnt geen maatregel van gezonde economie om de rentabiliteit der varkensteelt in België te verbeteren. Zelfs wanneer ze enkel bepaalde cate- goriëa van voortbrengers zou betreffen, zou ze bovendien haast onoverkomelijke moeilijkheden van practische toepassing daarstellen. 3. Aanpassing der forfaitaire slachtingstaksen Deze aanpassing zou toelaten den kweek van het vleesch- varken te bevorderen ten nadeele van der kweek der vette varkens. 4. De reuzelmarktEr werd voor gesteld maatregelen te nemen om een einde te maken aan de praktijken die het evenwicht der reuzelmarkt verstoren. Zulks waren op dat oogenblik a) de massale invoer van nijverheids vetstoffen die na rafflaeering verkocht werden onder vorm van voedingsvet b) deze invoer geschiedde zonder be perking van hoeveelheid en zonder on derworpen te zijn aan een vergunnings recht, terwijl de invoer van natuurlijk vet onderworpen was aan een vergun ningsrecht van 0,50 fr. per kg. We laten thans een staatje volgen van den invoer van bovengemelde nij- verheidsstoffen, over verscheidene jaren, en uitgedrukt in Qm. 1925 2505 1931 2312 1926 2478 1932 4430 1927 619 1933 1390 1928 374 1934 2095 1929 2336 1935 5908 1930 2934 1936 16045 (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Actueele beschouwingen. ii. Hoe Duitschland zich het economi sche beeld van de toekomst voorstelt, hebben we in het eerste artikel ge schetst. Geen autarkie meer.maar terug keer tot een vrij handelsverkeer, met dien verstande dat ditmaal zal gezorgd werden voor het algemeen en niet meer voor enkele groot kapitalisten. Zoolang de ooi log duurt, valt echter niet te ar beiden aan de grcotsche nieuwe taak, waaraan de heele wereld zal moeten deelnemen. Moeilijke uren worstelen we thans door. Hoevele agrarische vraagstukken zijn niet voor België en Nederland gesteld Zoowel de produc tie als de verkoop en het verbruik moe ten in het oog worden gehouden. Voor den oorlog uitbrak was de toe stand evenmin rooskleurig, dat weten we genoeg en daartegen hebben we ge noeg gevochten en ons te weer gesteld. In dit artikel zullen we den toestand schetsen zooals hij zish voor Nederland voordoet. Wij weten dat voor den oor log groote subsidies van rijkswege wer den uitgekeerd en dat niettemin een deel van de producten van den tuinbouw te gen wil en dank geen afzetter vond en moest vernietigd worden, door een ver innigd contact met Duitschland is daar in thans reeds verandering ingetreden. Ondanks de vervoermoeilijkheden der jonaste weken heeft Duitschland al op gekocht wat vroeger naar Engeland placht verzonden te worden. Op den mesthoop hoeft thans niets meer gewor pen te worden en de prijzen van de groenten en het fruit zijn thans winst gevend. We mogen in dit verband niet vergeten, dat het verbruikvermogen van het groote Duitschland, bij wijze van spreken, onbeperkt is. Een moeilijkheid die zich, gelijk onze lezers reeds weten, ook reeds voordeed, voordat Nederland in den oorlog be trokken werd, al doet zjj zich thans in meerdere mate gelden, is gelegen in de afhankelijkheid van de Nederlandsche veehouders, varkensfokkers en kippen houders van den invoer van buiten- landsch veevoeder. Deze moeilijkheid zal op eenigerlei wijze dienen te worden ondervangen, ook al weer binnen het kader van de economische lotsgemeen- schap met Duitschland. Inmiddels blijkt Nederland afhankelijk van hetgeen nog aan voorraad voorhanden is en van de eigen voortbrenging, dit niet mag on derschat worden. Stellig zal dit mee brengen, dat bepaalde personen of groe pen zich offers zullen moeten getroos ten. Onoverwinnelijke moeilijkheden zullen echter aan deze onvermijdelijke koerswijziging niet verbonden zijn. Wat de voeding van het Nederland sche volk betreft, deze is gewaarborgd tot den oogst van 1941, dus nog voor langen tijd en zonder twijfel voor heel den duur van dezen oorlog. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat vele vraagstukken van verdeeling te over winnen en andere maatregelen te treffen zijn. Daarvan is trouwens schier geen enkel Europeesch land verstoken van gebleven De Rijkscommissaris voor Nederland heeft er zorg voor gedragen dat. onder geen beding, graansoorten en veevoeder, die in Nederland betrekke lijk schaarsch zijn, over de grenzen wor den gebracht. Op dit oogenblik wordt er weliswaar in Nederland op vrij groo te schaal geslacht. Dit heeft echter geen prijsdaling voor gevolg. Integendeel. Voor Nederland stelt zich een drin gend en tevens ingewikkeld vraagstuk, om de agrarische veredelingsproductie, die niet in dezelfde mate kan blijven voortgaan, ten deele op doeltreffende wijze te vervangen. Dit vraagstuk vergt vanwege de overheden een nauwkeurig onderzoek. De oplossing kan zich trou wens slechts geleidelijk voltrekken. Een troostende gedachte hierbij, is de over tuiging, dat de Nederlandsche landbou wers tot de besten der wereld behooren. Wat voor ons moeilijker is, juist om dat we met dringender vraagstukken van voedselvoorziening hebben te kam pen. kan in Nederland reeds gebeuren de noodzaak van zekere herorienteering op agrarisch gebied wordt er fel in het licht gesteld. Resoluut blikt Nederland naar het Oosten en legt een groot opti misme aan den dag, dat gesteund is op de volgende gronden Nederland rekent er op zijn vroeger aandeel in den Duit- schen bultenlandschen handel terug te winnen en, ten tweede, dat Duitsch- land's behoefte bijzonder aan fijnere voedingsmiddelen, na den oorlog, sterk zal stijgen. Voor wat het eerste punt be treft, weet men dat sedert 1934 de uit voer naar Duitschland gestadig vermin derde. Om slechts een voorbeeld onder tientallen andere te geven; in ^,1934 voerde Nederland bijna de helft van de eierproductie naar Duitschland uit in 1938 was dit aandeel tot 25 °/0 gedaald. Van dezen achteruitgang profiteerden bijna uitsluitend de landen van Oost- Europa. Deze schade wil Nederland weer goed maken en is daarmede reeds begonnen. Voor den Nederlandschen landbouw zijn nog mooie tijden wegge legd. Dit veronderstelt echter een radikale wijziging van de totnogtoe gevoerde politiek, vooral op industriegebied. Met de industrialisatie, die zich vooral toe legde op eenvovdige artikels, moet het gedaan zijn. Deze producten kunnen aan mindere prijzen in de nijverheidslanden betrokken worden. Alleen nijverheden welke zonder steun van den staat leef baar zijn, mogen behouden blijven. Deze nijverheden bestonden en bloeiden reeds voor het protectionnisme toegepast werd. Na den oorlog zullen voor deze nijverheden breede arbeidsvelden open liggen en zonder twijfel zullen al de nij verheidsarbeiders er te werk kunnen worden gesteld. Nederland mag niet langer de fout maken welke wij zelf hebben gemaakt industrialisatie die gepaard ging met be perking van den landbouw. Men kan niet tezelvertijd de productie van indus- trieele artikelen ter hand nemen (en daarvan den invoer verminderen) en die van de agrarische artikelen (welke groo- tendeels uitgevoerd worden) in stand houden. Aan de verouderde economische politiek van den laatsten tijd, die de in dustrialisatie nastreefde, moet Nederland vaarwel zeggen En dat weten de hui dige leiders. Daarom ook kan Neder land de toekomst hoopvol inblikken. Het zal zich zijn p!aats in de wereldeconomie inruimen, een plaats welke benijdens waardig is landbouw, nijverheid, scheepvaart zullen daarvan de peilers zijn. ('t Vervolgt). Is verschenen de brochure Uitgegeven door de S.M. Redt U Zeiven Dit nuttig boekje is totaal herwerkt, verbeterd en aangevuld, i Het bevat tal van nuttige raadgevin gen over Kweek Huisvesting Voeding van alle huisdieren. Het is een handboekje voor alle kweekers van huisdieren en een waarde vol raadgever in vele gevallen. i Het boekje is KOSTELOOS te bekomen voor alle Redt U Zeivers en klanten, v,v.\ - j*jt AUUUUQO 91 TSLEFOON i 267.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1