Verordeningen en Reglementeer ing en. België's en Nederland's plaats in de Wereldeconomie i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo c oor de Landbouwers Nuttige Wenken over de Voeding der Huisdieren» Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven t'iiiwfteWr j8j$8KBSfflH8888WBB8w9Sfflffl^^ ZP^E>Ap;22 §EPT. 1940. Prfl» 35 ceij^ei 2||i|A4Jta4Mfe««1125 Abonnementsprijs 15 Er. 's jaers. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestaarder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai» 4, Aalst. D« medewerkers zijn verantwoordelijk voor hanne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onder deze rubriek zullen wij voor taan ten behoeve onzer lezers de bepa lingen samenvatten en toelichten der besluiten van de secretarissen-generaal der ministeries en andere die belang op leveren voor onze landbouwers- Wij beperken ons bij de uiteenzetting der bijzonderste bepalingen en beoogen dus geen volledigheid. Waar een be paald besluit in zijn geheel met nut ter kennis gebracht wordt onzer lezers, zul len wij den tekst ervan overdrukken in ons blad. Besluit van 5 September op den melkhandel. Staatsblad van 6 September. De verkoop van melk buiten den zetel van het landbouwbedrijf is voortaan slechts toegelaten mits vergunning afge leverd door den Nationalen Zuivel dienst bij het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening. De vergunning is vereischt zoowel voor den verkoop van afgeroomde als van volle melk. De aanvragen om vergunning wor den ingediend bij den Nationalen Zui veldienst. De vergunningrn zijn in be ginsel geldig voor één jaar, zulks te re kenen van 1 September tot 31 Avgustu3 van het volgend jaar. De vergunningen aitgerelkt aa 1 September, op welken datum ook, verstrijken op 31 Augustus daarna. Algemeen* voorschriften op den melkhandel. 1) De gepasteuriseerde en gesterili seerde volle melk moet een vetgehalte hebben van 3 t.h. De afgeroomde melk mag geen gehalte aan vetstof hebben boven 0,2 t.h.Hetis verboden afgeroom de met volle melk te mengen. 2) Het is verboden melk te verkoo- pen, voor levering te vervoeren of te leveren aan een niet aangenomen mel- kerij of aan een melkhandelaar die geen vergunning hetft. Onze landbouwers-melkveehouders mogen dus op hun hofstede hunne melk verkoopen aan de verbruikers in de voorwaarden bepaald door het besluit betreffende de rantsoeneering der volle melk van 7 September hierna uiteen gezet, en tegen afgifte van de voorge schreven rantsoenzegels. Doch verkoo pen zij hunne melk aan een melkerij dan moet deze aangenomen zijn door den Nationalen Zuiveldienstleveren zij de melk aan een melkhandelaar dan moet deze in bezit zijn van een vergunning afgeleverd door zelfden dienst. 3) Elke verkoop van volle melk moet geschieden tagen afgifte door den koo- per van het bewijsstuk van rantsoen (zegel of bevoorradingsmachtiging) De melkvoortbrenger zal, twee maal per maand, hetzij aan de melkerij, hetzij aan den aangenomen tusschen persoon die hem zal aangewezen worden, de rantsoenzegels en de bevoorradingsbons overmaken, welke zijn klanten hem af gegeven hebben. Deze rantsoentitels worden gezonden aan den Nationalen Zuiveldienst. Het besluit behelst verder bijzondere voorschriften voor den kleinhandel, den groothandel in melk, de melkerijen en voor den landbouwer-melkvoortbrenger die verkoopt buiten zijn bedrijf. Wij bepalen ons bij de uiteenzetting der voorschriften van toepassing voor deze laatsten. De landbouwer- melkvoortbrenger die verkoopt buiten zijn bedrijf moet 1) Houder zijn van een verkoops- maehtiging afgegeven voor het dienst jaar 1939-40. 2) Lid zijn eener erkende vereeniging tot bestrijding der besmettelijke vee- giekten en enkel melk verkoopen her komstig van bij eene dier vereenigingen aangesloten bedrijven. 3) Een gemiddelden dagelijkschen verkoop doen van tenminste 150 liter in gemeenten of agglomeraties van meer dan 100.000 inwoners 120 liter in gemeenten of agglomeraties van meer dan 20.000 tot 100.000 inwo ners; 100 liter in gemeenten of agglomeraties van meer dan 5.C00 tot 20.000 inwoners 80 liter in gemeenten of agglomeraties van minder dan 5.(00 inwoners- 4) Uitsluitend melk verkoopen, her komstig van bedrijven die beschikken over een koelinstallatie en over een rein en geschikt lokaal om de melk versch te houden. 5) Indien de melk voortkomt van ver schillende voortbrengers, die melk ver voeren in kruiken, waarop de naam en het adres dier voortbrengers vermeld staan. 6) Alle noodige maatregelen nemen, zoowel ten opzichte van zijn persoon, als ten opzichte van het gebruikte mate riaal, om de melk te vervoeren en te le veren in voldoende hygiënische voor waarden. 7) Den verkoop beperken tot het grondgebied begrepen in de wijk die hem is toegewezen. 8) Een bijdrage storten van 100 frank. Datum waarop het besluit In werking treedt. Het besluit treedt in werking op 9 September 1940, behoudens de ver plichtingen opgelegd aan den landbou" wer- melkvoortbrenger die verkoopt bui ten zijn bedrijf, vermeld onder 2 en 4 hierboven. Deze laatste bepalingen tre den in werking op 1 Maart 1941. Strafbepalingen. 1) Geldboete van 700 tot 700.000 ft., met inbegrip van de opdrciemen. 2) Gevangzetting van 15 dagen tot 3 jaar. Bij herhaling worden die strtffen verdubbeld. 3) Verbeurdverklaring der waar. 4) Sluiting der inrichting. Onze zienswijze over de nieuwe reglementeering. Wij geven gaarne toe dat met het oog op de saneering van den melkhandel een degelijke reglementeering zich opdrong. Dcch de bepalingen van het nieuw be sluit, alhoewel goed bedoeld, houden naar onze meening niet voldoende reke ning met de practische mogelijkheden van uitvoering, hierbij in acht genomen den toestand waarin het melkbedrijf tot heden in ons land verkeerde. Hierdoor zijn eerbiedwaardige private belangen zeer zwaar benadeeld o. m. van bepaalde kleine melkerijen die nochtans groote diensten bewezen aan onze melkveehou ders. Hetzelfde geldt voor melkhandel. W(j dringen dan ook aan op een meer geleidelijke toepassing van het besluit in dezen zin: dat enkel de meest elementaire voorschriften betreffende de hygiene en de eerlijkheid in den melkhandel dadelijk worden toegepast, doch dat voor de an dere voorschriften met minder dringend karakter, zooals de installatie der melke rijen aan deze laatsten een behoorlijken termijn worde verleend om zich in regel te stellen met de bepalingen van het nieuwe besluit. 70 jaar overschreden hebben, op grond van 1/4 liter per dag (8 zegels voor een tijdbestek van 30 dagen). f) Sommige verpleegde ziekten. g) de zich ten huize verzorgende te ringlijders, op grond van 3/4 liter per dag (24 zegels voor 30 dagen). De zegels worden afgeleverd a) aan de zwangere vrouwen op ver toon van een geneeskundig getuigschrift. b) aan de kinderen volgens de aanwij zingen van het trouwboekje en van de rantsoenkaarten. c) aan de oude lieden volgens de aan wijzingen van de rantsoenkaarten. d) aan de zieken verpleegd in zieken huizen, klinieken en sanatoria op voor legging van naamlijsten door de bestuur ders dezer inrichtingen. e) aan de zich ten huize verzorgende teringlijders, volgens het getuigschrift af geleverd door een dispensarium van het Belgisch Nationaal Werk voor Tering- bestrijding. Dit besluit is van kracht geworden op 9 September 1.1. Strenge straffen zijn voorzien tot beteugeling der overtre dingen van het besluit. Actueele beschouwingen. lil. Hoe kan men zaaigranen verkoopen Volgens de door het Departement van Landbouw eerst medegedeelde in lichtingen, lag het eenig middel om zaaigraren af te staan in het verwisselen ervan tegen andere granen. Er werd echter uitdrukkelijk bericht dat de voort brengers van zaaizaad, gelijk de gewone verbouwers van graangewassen, aan de verplichte levering van hun oogst ge houden blijven. Wanneer de levering buiten de ge meente van herkomst geschiedt, zouden, volgens nieuwe ingewonnen inlichtin gen, de voortbrengers van de levevering ontslagen kunnen worden, naar gelang van de verkochte hoeveelheid zaaigraan. Doch dit zou enkel gelden voor gekeurd zaaigraan. Voor den oogst van dit jaar is er nog geen cfflcieele keuring inge richt. Om in die leemte te verhelpen worden de Rijkslandbouwkundigen er mede belast partijen aan te duiden die voor zaaizaad geschikt zijn. De Keurings dienst van den Eigenaars- en Landbou- wersbond heeft anderzijds dit jaar zijn werkzaamheden normaal kunnen uit voeren. Later ingeschreven perceelen werden ook onderzocht, zoodanig dat rij over verschillende partjjen beschik ken, welke van de verplichte levering ontslagen zouden kunnen worden. Bij de verkoop van zaaigraan kan volgende verklaring in vierdubbel exem plaar opgemaakt worden VERKOOPVERKLARING. Ik ondergeteekende (naam en voor naam) landbouwer te (gemeente). verklaar bij deze afgestaan of verkocht te hebben aan (kooper) (hoeveelheid) variëteit) kg. (gewas en als gekeurd zaaizaad. Ta den Besluit van 7 September be treffende de rantsoeneering der volle melk. Staatsblad van 8 September. Onverminderd de bepalingen van het besluit op de rantsoeneering van 2 Sep tember waarbij de verbruikers hetzij bo ter, hetzij volle melk kunnen aankoopen tegen afgifte der zegels 3/3 en 3/4 wordt er een zegel nr 11 ingevoerd recht ge vende op den aankoop van één liter vol le melk aan de volgende personen a) de zwangere vrouwen die het aan vullend half broodrantsoen genieten, op grond van 3/4 liter per dag (24 zegels voor een tijdbestek van dertig dagen). b) de kinderen van 0 tot 3 jaar, op grond van 3/4 liter per dag (24 zegels voor een tijdbestek van 30 dagen). c) de kinderen van 3 tot 6 jaar, op grond van 1/2 liter per dag (16 zegels voor een tijdbestek van 30 dagen). d) de kinderen van 6 tot 14 jaar, op grond van 1 4 liter per dag (8 zegels voor een tijdbestek van 30 dagen). e) de oude lieden die den leeftijd van (Handteekening) Van die verklaring wordt er één exemplaar bestemd aan den voortbrenger het gemeentebestuur van den voort brenger; den vervoerder het gemeentebestuur van bestemming. De gemeente, waarvan het te verhan delen zaaizaad herkomstig is, trekt van de door haar te leveren hoeveelheid, het uit haar gebied afgeleverd kwantum zaaigoed af, terwijl de gemeente van be stemming er toe verplicht zou worden de uit de gemeente van herkomst ont vangen hoeveelheid aan het te leveren kwantum bjj te voegen. Het is te veronderstellen dat de kooper-verbruiker van het bedoelde zaaizaad verplicht zal worden een over eenkomende hoeveelheid meer te leveren. Wij leggen er den nadruk op dat er tot au toe geen cfflcieele regeling van den verkoop van zaaizaad bekend ge maakt is. Bovengeschetste schikkingen deelen wij ten titel van inlichting mede, (Zie vervolg op de 1de bladzijde) Zoo schoon als Nederland's toekomst welke wij in artikel II hebben ge schetst is ongetwijfeld ook deze van België doch voor het huidige oogen- blik hebben we het hoofd te bieden aan grootere en meerdere moeilijkheden dan onze Noorderburen. In tegenstelling met Nederland is in België we zullen niet zeggen gebrek maar dan toch tekort aan brood graan, want iedereen zal moeten toege ven dat het huidige rantsoen te klein is. En aan een verhooging valt niet te den ken zoolang de oorlog duurt. Onze tar- wewinning volstaat volstrekt niet om iedereen buik je- vol aan brood te laten eten. Onze eigen productie dekt slechts 59 van de totale behorfte. Dit tekort werd vroeger aangevuld door invoer uit het buitenland. Thans kunnen we slechts rekenen op kleine overschotten van de Noord- Franrche departementen en... op roggemeel. In ieder geval be staat er zekerheid dat het huidige rant soen, ook indien de oorlog buiten ver wachting nog lang zou duren, zal kun nen behouden bl(jven. Trouwens, het tekort aan brood kan goedgemaakt wor den door een grooter verbruik van aard appelen, waarvan we ruim voorzien zijn. Moeilijker dan het broodvraagstuk is dit van het veevoeder. Er bestaat een groot tekort en men voorziet dat de stocks welke in de Antwerpsche stapel huizen zijn ondergebracht, niet danig lang meer zullen reiken. De kwestie van voeder is van ontzaglijk belang, te meer daar we ook geen ruime stocks van vet ten bezitten. Het gevolg van dezen toe stand is een merkelijke besnoeiing van den veestapel om het verbruik van voe der te keer te gaan. Vleesch is er dus in overvloed, dcch daar een groot gedeel te wordt ingeblikt, is een prijsdaling uit geschakeld gebleven. De prijzen van het vleesch blijven rendeerend, zooals trou wens van al de landbouwproducten. De zorgeloosheid om geen ander woord te gebruiken waarmede de regeering Pierlot heeft omgesprongen inzake de bevoorrading van het land in een Europa waar de oorlog woedde, heeft tot gevolg gehad dat er kuiten broodgraan en vet ook n(jpend tekort is aan kcffle. grondstoffen voor de textiel nijverheid, rijst, leder «nz. enz. In plaats van hun kapitalen ia grondstoffen te be leggen hebben vele groot-nijveraars er alles op gezet zooveel mogelijk baar gald in handen te hebben of deviezen op Engelsche en Fransche banken om, in dien de oorlog toch mocht uitbreken, zelf uit den drup te zijn. Dit zal de noodzakelijke omschakeling van onze economische politiek, waaraan thans enkele jonge krachten uit alle macht ar beiden, fel bemoeilijken. En daar ligt juist het groote verschil in den toestand tusschen België en Nederland. Onze regeering heeft een misdadige politiek gevoerd. Indien vele mcnschen thans mistevre- den zijn uit hoofde van de vele moeilijk heden welke de plotse reorienteering met zich brengt, dan moeten zij zich ge denken dat dit het laatste "geschenk,, is, welke de regeering Pierlot ons heeft na gelaten. Eenige twijfel dat we ons door de moeilijkheden van den huldigen tijd niet zullen doorslaan, blijft ongewettigd. Moeilijk gaat ook, zegt de volksmond. En we zullen de moeilijkheden beter en gemakkelijker doorbijten indien we het oog gericht houden cp de toekomst, die schoon zal zijn. De merschen zijn thans bekommerd om den dag van morgen. De dag van morgen zal niet gemakkelijk zijn, maar hij zal obs geren wat we strikt noodig hebben. Deze gestadige bekommernis 1 belet, echter, de menschen de toekomst in te blikken, oog te hebben buiten de f regeling van de brood-, boter», melk- verdeeling voor wat reeds gepresteerd is aan den opbouw van de nieuwe econo mische orde, die moet aansluiten bij de nieuwe Europeesche economie. In den loop der voorbije weken werden de nauwste economische betrekktngen met Groot-Duitschland tot stand gebracht wat zooveel is als het leggen van de nieuwe grondslagen. België dat door zijn al te sterke in- dustrialiseering op uitvoer naar overzee was aangewezen, moet, zooals dit trou wens ook voor Nederland het geval is, zich naar het Oosten richten. De afzet mogelijkheden in Groot-Duitschland spelen voor onze toekomstige economie een eerste rol zoowel voor wat de landbouw als voor wat de nijverheid betreft. Thans in vollen oorlog hebben reeds talrijke nijverheden groote op drachten uit Duitschland bekomen. Dit zal, eens de oorlog gedaan, nog beteren. We moeten echter nog ruimer zien, we moeten Kontinentaal zien en het spreekt vanzelf dat de Belgische nijverheid, die zich thans aan het reorganiseeren is met het doel de onnoodige mededinging uit te schakelen, van den opbouw van het nieuwe Europa haar deel zal krijgen. Verder zullen nog vele overzeesche af zetgebieden open staan voor de Belgi sche producten. Ook de landbouwer mag hoopvol de toekomst inblikken. Hij zal zich moeten aanpassen aan nieuwe regelingen, die, hij weze er eens en voorgoed van over tuigd, genomen zijn in zijn belang. Voor 't eerste sedert tientallen jaren wordt nog eens aan de belangen van den landbou wer gedacht, wordt er voor geijverd, en hij zou er zich tegen te keer stellen 1 Dat mag in geen geval. Dc grondslagen van een nieuwe orde worden gelegd. Het zal ongetwijfeld voorkomen dat zuiver par ticuliere belangen daardoor in het ge drang komen het algemeen belang ech ter wordt er mede gebaat. En ook de duizenden die van het havenver keer leefden, mogen op hun beide ooren slapen. Antwerpen, Gent en andere havens zullen na den oorlog her bloeien als nooit tevoren. Dat Europa als afgezonderd van de rest van de wereld zou gaan leven, is uitgesloten. Dit is een verkeerd gedacht. Vrij han delsverkeer zal terug ingehuldigd wor den. Een ding staat echter vastde strijd tusschen Rotterdam en Antwerpen be hoort tot het verleden. Ook op dit gebied zal één lijn worden getrokken. Antwer pen zal de doorvoerpoort zijn van en naar een groot gedeelte van Duitschland, Elzas- Lotharingen inbegrepen, en het bloeiend Europa. Indien de nieuwe ordening van geen leien dakje loopt, indien we met moei lijkheden hebben te kampen, gedenken wij dan dat alle groote dingen in pijnen worden gebaard. Is verschenen de brochure Uitgegeven door de S.M. Redt U Zeiven Dit nuttig boekje is totaal herwerkt, verbeterd en aangevuld. Het bevat tal van nuttige raadgevin gen over Kweek Huisvesting Voeding van alle huisdieren. Het is een handboekje voor alle kweekers van huisdieren en een waarde vol raadgever in vele gevallen. Het boekje is KOSTELOOS te bekomen voor alle Redt U Zeiver» en klanten. -..,-- - ------ .;,v,;.'v.'i' f -V.V.V.V.V •F-ViV.-.viv/rA^vy.v.v •'•'/•ViV.*.»VJW.v.vT iV.W.vM*.:»;* «'«V. .'.'.öuAv.jV DE 0RNBL0EM TELEFOON 247. „.te

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1