Volksbevoorrading en Landbouw Polen's Landbouw op nieuwe banen. 1 De zakken zijn duur 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor eo door de Landbouwers Keuze van Onderstam men in onze Weideboomgaarden* De opbouw is begonnen. ZO NP AG 29 SEPT. 19-10. Prfli 35 2ü» iAARflAWis Al 1126 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen aonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers sijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onze Landbouwers hebben plichten doch ook rechten De oorlog en zijn droevige nasleep heeft het vraagstuk der volksvoeding in al zijn scherpte gesteld. Verordeningen en reglementeeringen betre ffende de af levering, de verdeeling, de verkoopprij zen van voedingswaren, volgen elkan- der in snel tempo op Zij omvatten nood- zakelijk de meeste landbouwproducten omdat deze onmisbaar zijn voor de volksvoeding. Wij beseffen tenvolle dat al deze maatregelen last en kommer veroorza ken aan onze landbouwers, omdat zij in menig opzicht indrulschen tegen be staande gewoonten, tijdroovende pleeg vormen opleggen en offers vergen van het private belang. Wij geven ook toe dat bepaalde maatregelen bij hunne uit voering verre van perfect 'zijn en aan leiding geven tot gegronde klachten. Doch, indien er ernstige pogingen die nen aangewend om deze gebreken uit te schakelen, zal ieder redelijk mensch toch moeten toegeven dar, in de huidige be narde omstandigheden, de vrije markt uitgesloten is en een ernstige reglemen teering zich opdringt voor al de produk- ten die onmisbaar zij a voor het bestaan onzer Volksgemeenschap. In de rangorde der waarde komt deze laatste vooraan, boven elk belang van individu of stand. Als wij hier spreken van onmisbare producten voor het volks bestaan bedoelen wij niet alleen de land bouwproducten, dcch ook al de andere voedingswaren en de nijverheidsproduc ten, zooals bv. kleederen. schoenen, ko len enz. die evenmin als de voedingswa ren kunnen gederfd worden door de samenleving. Wij zegden zooeven dat in de huidige benarde tijden de vrije markt onmogelijk is en wel omdat zij zou leiden tot schreeu wende sociale wantoestanden en wraak- roc pende onrechtvaardigheden. Immers, het stopzetten van het normaal goede renverkeer tusrehen de landen ingevolge de oorlogsblokkade, de verwoestingen aangericht door den oorlog aan de pro ductiemiddelen, hebben voor gevolg dat de onmisbare producten en goederen voor het levensonderhoud in sterk ver minderde verhoudingen ter markt wor den gebracht. Dit gebrek aan voldoende aanbod leidt fataal tot volgenden toe stand slechts enkele bevoorrechten kunnen zich de onontbeerlijke goederen en levensmiddelen aanschaffen, zelfzuch tige verbruikers slaan voorraden levens middelen op verre boven hun normaal verbruik, gewetenlooze producenten en handelaars prcflteeren van het gebroken evenwicht tusschen vraag en aanbod om de prijzen enorm te doen stijgen en zich te verrijken ten koste der gemeec schap. Het bijzonderste slachtoffer van dezen mistoestand is de massa der min begoe- den die aan armoede, honger en ellende wordt prijsgegeven. Een geordende samenleving kan der gelijke wantoestanden niet dulden en heeft als strenge plicht maatregelen te treffen, opdat de beschikbare hoeveel heden producten van eerste noodwen digheid op rechtvaardige wijze verdeeld worden tusschen al de leden der volks gemeenschap, zoowel min begoeden als welstellenden, en zulks tegen billijke prijzen. Op onzen land- en tuinbouw rust de zware taak, de strenge plicht voor het ruimste deel te voorzien in de levens middelenvoorziening van ons land. Hij zal zich inspannen om de voortbrengst tot zijn hoogste peil te brengen, hij zal zijn volle medewerking verleenen aan de openbare besturen bij de uitvoering der verordeningen en reglementeeringen tot bevoorrading der bevolking. Hij zal elke medewerking ontzeggen aan den sluik handel leidende tot buitensporige prij zen, zulks uit plicht van volksverbonden heid en van naastenliefde. Doch heeft onze landbouw plichten, dan heeft hij ook rechten welke dienen geëerbiedigd door de bevoegde bestu ren. Zulks was spijtig genoeg in het verleden niet het gevalen daaraan denken onze landbouwers wel met eenigszins bitter gevoelen terug. Vooreerst heeft onze land- en tuin bouw recht op loonende prijzen. Hier door verstaan wij niet alleen dekking der voortbrengstkosten, doch ook een normale winst voor aangewend bedrijfs kapitaal en geleverden arbeid. Dit stand punt heeft Redt II Zeiven s eeds met klem verdedigd. De economische politiek gevolgd door de vroegere Belgische re geeringen heeft echter het volstrekt juiste en rechtvaardige van dit standpunt niet erkend. De landbouw werd meestal be handeld als ondergeschikte der nijver heid, met als taak levensmiddelen voort te brengen aan de laagst mogelijke prij zen teneinde de productiekosten in de nijverheid zoo gering mogelijk te houden. Men denke even terug aan de verlies latende prijzen van de zuivelproducten, van het slachtvee, van de aardappelen, van de eieren. De toestand was op be paalde tijdstippen zoo slecht, dat de boeren, tegen hun aard in, hun toevlucht namen tot staking. Deze politiek was niet alleen noodlottig voor de landbou wers, doch ook voor de gansche volks gemeenschap, daar zij heeft geleid tot inkrimping der voortbrengstmiddelen in de verlieslatende takken van het land bouwbedrijf. En hier willen we een woord zeggen over de prijzen bepaald volgens deze in voege op 10 Mei De prijzen der landbouw- produkten op 10 Mei waren HONGERPRIJZEN, terwijl ve le nijverheden, b.v. de kool mijnen en de f rusten van allen aard grove winsten verwe zenlijkten. Zoodat deze onrechtvaardigheid blijft voortduren als men enkel tableert op 10 Mei I We vragen dat de kostprij zen van onze produkten en een redelijke winst, de basis zouden vormen van de prijs berekening. Het is verder ook vereischt dat er strikte rechtvaardigheid heersche bij de vaststelling der leveringen te doen door de landbouwers met het oog op de be voorrading der bevolking. Alle misbrui ken op dit gebied vastgesteld dienen streng beteugeld. Bijzonder waar de uit voering der verordeningen en reglemen teeringen wordt toevertrouwd aan de gemeentebesturen, dient er streng op ge waakt dat alle vriendjespolitiek om par tijpolitieke of andere redenen streng wordt geweerd. Er dient volstrekt ver meden dat hervallen wordt in de fouten welke in dit opzicht zoo flagrant werden vastgesteld tijdens den oorlog 1914 1918. ^^ij vragen dan ook dat onze land bouwers door afgevaardigden vertegen woordigd wezen in de gemeentelijke or ganismen gelast met de uitvoering der nieuwe verordeningen. Wij zegden het reeds hierboven: Het is van overwegend belang, met het oog op de bevoorrading, dat de land bouwproductie tot haar hoogst mogelijk peil wordt opgevoerd. Hiertoe is ver eischt dat men ter beschikking onzer landbouwers de grondstoffen stelle wel ke onmisbaar zijn voor hun bedrijf en zulks tegen behoorlijken prijzen. Wij be doelen hier de vereischte veevoeders en mestst: ffen. Ook op dit gebied zijn de achtereenvolgende Belgische regeerin- gen grootendeels in gebreke gebleven. De voorraden welke hier werden aan gelegd aan veevoeders in 't vooruitzicht der oorlogsjaren blijken onbeduidend te zijn geweest, bij vergelijking met wat op dit gebied in Nederland en Denemarken is geschied. Er blijft ons dan niets over dan te vragen dat de bevoegde besturen al hunne krachten zouden aanwenden om aan den landbouw veevoeders en meststoffen te bezorgen wat eenigszins mogelijk is, en hun verder met alle mid delen bij te staan tot de meest doelma tige uitbating van hun bedrijf in de hui dige omstandigheden. Wij verhopen dat er in de voorwaar den welke wij hier vrijmoedig hebben uiteengezet een vruchtbare samenwer king zal ontstaan tusschen onze landbou wers en de bevoegde besturen in 't be lang van 's lands bevoorrading en dat de huidige harde tijden welke wij doorma ken de bevoegde besturen evenals de openbare meening eindelijk zullen over tuigd hebben van de waarheid van de leuze "De landbouw is de ruggegraat van de natie» niet alleen in oorlogs- doch ook In vredestijd 1 Meer dan eens hebben we in De Koornbloem artikels gegeven over de schrijnende toestanden van den Pool- schen landbouw. De vroegere Poolsche regeeringen hebben bewijzen te over geleverd, dat zij onbekwaam waren hun land te besturen. Alleen de leidende klassen en de Joden hadden het er goed. De oorlog was er noodig om daarin verandering te brengen weliswaar een verandering van langen duur, want heel het economisch leven moet van den grond af terug opgetrokken worden, op ruimere en steviger basissen. In de moeilijke tijden welke wij thans doormaken, heeft deze inkrimping zeer zware gevolgen. Denken wij maar even aan de overdreven afslachting van hoornvee, varkens en hoenders tijdens de laatste maanden vóór den oorlog. Zij is grootendeels mede oorzaak van de schaarschte aan vleesch, zuivelproducten en eieren welke wij thans kennen. Noch tans het ft Redt U Zeiven herhaaldelijk en met klem gewaarschuwd voor de kwade gevolgen dezer politiek. Onze landbouwers vragen dat de pleegvormen en formaliteiten welke hun worden opgelegd bij de uitvoering der verordeningen en reglementeeringen eenvoudig wezen en tot een minimum worden herleid, dat die nieuwe bepalin gen tot ordening van hun bedrijf reke ning houden met de practische moge lijkheden van uitvoering. Hiertoe is ver eischt, dat er rekening gehouden wordt met de huidige structuur van ons land bouwbedrijf en dat hervormingen en wij zigingen trapsgewijze en geleidelijk wor den doorgevoerd. Onze landbouwers vragen ook dat de ambtenaars of aangestelden, gelast met de toepassing der nieuwe verordenin gen, op de hoogte wezen van de teelt en den handel der landbouwproducten waarover zij het toezicht uitoefenen. Naar wij vernemen is de taak van con- trool over de voedselvoorziening toe vertrouwd aan beroepsofficieren en -on- derc ffleieren van het gedemobiliseerd Belgisch leger. Waar het landbouwpro ducten betreft is deze keus alles behalve oordeelkundig, omdat deze personen to taal niets van landbouw kennen. Wil de reglementeering doelmatig zijn,dan moet zij ontworpen en toegepast worden in overleg en verstandhouding met de af gevaardigden der landbouwers of van hunne beroepsvereenigingen. De tuin moet een voortdurend proef veld wezen en wat men er bij aanmerkt moet den kweeker zich tot eigen studie en volmaking ten nutte maken. We herinneren ons nog en dit is pas enkele jaren geleden dat we in een boomgaard vijf perelaars aantroffen van de variëteit "Winterkeizerin„ in struikvorm, dat vier er van een normale ontwikkeling namen met een buitengewoon groote vrucht baarheid en dat de vijfde zoo weelderig groeide, de vier andere in groeikracht en ontwikkeling ver overtref, maar waar van integendeel de vruchtbaarheid veel te wenschen overliet, daargelaten dat hij veel langer wachtte om zich op vrucht te zetten, zoodanig lang zelfs dat de kweeker zijn geduld verloor en hem uit hakte. De grond was dezelfde, de bemesting insgelijks, de snoei en onderhoudszorgen gelijkelijk toebedeeld, daar kon dus de oorzaak niet liggen, de onderstam alleen deed hier zijn invloed gelden. De eene was gegriffeld op zaailing en de anderen op kwee. De rechtstreeksche of onrecht- streeksche invloed van de gebruikte on derstammen is een factoor welke voor zeker niet te onderschatten is. Om er zich nog beter van te overtuigen volstaat het na tien jaren de boomen van een zelfde appelvariëteit beurtelings gegrif feld op zaailing en op Metzer Paradijs in groeikracht, ontwikkeling, vrucht baarheid, weerstandsvermogen aan ziek ten en insecten, bewaringsvermogen der vruchten enz. met elkander te vergelij ken hetzelfde geldt voor den pereboom (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Niettegenstaande het hooge bevol kingscijfer is het vroegere deel van Po len, dat door de Duitsche troepen bezet is en thans bekend onder den naam van "generalgouvernement„, een bij uitstek landbouwgebied. Meer dan 70 °/o der bevolking leeft van de opbrengst van het veld. Dit beduidt, dat het land onder een agrarische overbevolking leidt. In het district van Krakeu, bijvoorbeeld, leven 180 tot 250 boeren met hun fami lies op een oppervlakte van 1C0 hectaar 1 En al komen dergelijke wantoestanden niet voor in de andere deelen van het land, toch is daar ook de bevolking te groot en het spreekt vanzelf dat een regeering. bewust van hare verantwoor delijkheid, sedertlang ingrijpende maat regelen zou getrcffen hebben om derge lijke onhoudbare toestanden te keer te gaan. De Poolsche regeeringen hebben echter steeds alleen toegekeken, zij heb ben geduld dat door een steeds verdere verdeeling van de landerijen de produc tie immer kleiner werd. De helft van al de landbouwbedrij ven beschikken over minder dan 10 hec taar 30 tusschen 10 en 20 hectaar, slechts 3 tusschen 20 en 100 hectaar en 17 o over meer dan 100 hectaar. In het district Krakau leven op een be bouwbare oppervlakte van" ongeveer 2 millioen hectaar 426.517 boeren met hun families 1 Het spreekt vanzelf dat deze kleine landbouwbedrijven slechts weinig opbrengen. Men heeft uitgere kend dat de landbouwbedrijven van minder dan 1C0 hectaar, die 83 van het totale getal uitmaken, slechts 40 van de op de markt verschijnende pro ductie voortbrengen. Het eerste werk van de Duitsche overheden, die het roer overnamen, be stond er in een einde te maken aan dezen warboel. Het is slecht aan weinigen be kend, dat de Duitsche troepen op den voet gevolgd werden door Duitsche I landbouwarbelders, die met man en macht gearbeid hebben om de land- bouwvooitbrengst te redden. Tezel- vertijd werden de nieuwe grondlagen gelegd voor de bevoorrading van de be volking en de herorienteerlng van den landbouw. Al de landbouwers die een oppervlakte van meer dan 100 hectaar bebouwden, werden in een corporatie vereenigd en het grondbezit van de vroegere Poolsche regeering, alsmede dit van de Joden en de gevluchte edelen, werd onder controle geplaatst. Voor de andere landbouwbedrijven werden vier landbouwkamers met Duitsche kommis- sarissen opgericht. En in de Lente van 1940 wees de Duitsche overheid aan de Poolsche land bouwers den nieuwen weg aan dek king uit eigen grond van de totale be hoefte- Ook voor de Polen geldt het thans, wat de Duitsche boeren sedert het nationaal-socialisme aan de macht kwam nastreven, uit eigen grond te voorzien in de levensbehoeften van het volk. Het spreekt vanzelf, dat deze opgave niet van den eencn In den anderen dag kan verwezenlijkt worden, want tekortko mingen als deze welke sedert tientallen jaren in Polen bestonden, zijn niet op een handomdraai weer goed te maken, en nog het minst in den landbouw. Dit belette echter niet dat de oogst van dit jaar een merkelijken vooruitgang op dien van verleden jaar aanwijst. De Poolsche regeering had het toege laten dat de Poolsche boer met minder waardig zaaigoed werd bedrogen. 90 °/o van de firma's welke in zaaigoed handel den, bevonden zich in Joodsche handen I Het was dan ook het eerste werk van de Duitsche overheden Duitsch zaaigoed ter beschikking te stellen van de Poolsche boeren. Een speciaal bureel werd in het leven geroepen om het zaaigoed te ver- deelen, de prijzen ervan te controleeren enz. Zonder een snelle oplossing van het zaaigoedprobleem kan niet gerekend worden op de noodzakelijke productie vermeerdering van den Poolschen land bouw. Een andere reden voor de slechte op brengst moet gezocht worden in de on voldoende aanwending van kunstmest stoffen. Ook daarin is reeds ten deele verandering gebracht. Niettegenstaande de Duitsche spoorwegen voor andere opdrachten in beslag werden genomen, kon men nog voor de voorbije Lente aanzienlijke hoeveelheden kunstmest stoffen naar Polen vervoeren. Vóór de zen Herfst en de komende Lente is een tweede vermeerdering voorzien. Verder werd door de Duitsche over heden een specialist aangesteld om het gebruik van landbouwmachines te ver- hoogen. Deze is begonnen met de enkele fabrieken van landbouwmachines, al thans voor zoover hun productie aan de meest moderne eischen beantwoordt, te rug in gang te brengen. De productie wordt geregeld volgens een door de Duitsche overheden opgesteld program ma. Zoo is het voortaan verboden ver schillende types van machines te ver vaardigen en de productie van machines welke niet dringend noodig zijn, is tijde lijk stopgezet. Verder leveren de Duitsche fabrieken reeds machines aan de Poolsche en Duitsche landbouwers. Reeds zijn 80 Duitsche tractors op de Poolsche vel den aan den arbeid en men verwacht Duitsche dorschmachines en duizenden goede Duitsche ploegen en ander gerief, dat de Poolsche landbouwers zoolang hebben moeten missen. Het lijdt geen twijfel dat deze maat regelen veel zullen bijdragen om de pro ductie spoedig te vermeerderen, zelfs te verdubbelen. Dat is echter niet alles. Van groot belang voor de toekomstige ontwikkeling van de bevoorrading van de Poolsche bevolking is de van grond af aan herinrichting van de Poolsche landbouwbedrijven. De oppervlakte met granen bezaaid mogen niet verminderd worden, doch er moeten meer peul vruchten worden gewonnen en de vee stapel moet merkelijk verbeteren. Met deze laatste is het bijzonder slecht ge steld, de paardenkweek alleen uitgezon derd. Stieren en zwijnen werden reeds bij duizenden uit Duitschland ingevoerd. Eerst na jaren zullen al deze maatre gelen hun vruchten afwerpen. Het lijdt echter geen twijfel dat, onder sterke lei ding. de fouten van het verleden spoe dig zullen vergeten zijn. Van nu af aan gaat Polen met rasse schreden een be tere toekomst tegemoet. Wij kocpen alle zakken in goe den staat, sterk en proper. Het is beter de zakken NIET TE WAS- SCHEN, maar goed uit te kloppen. LANDBOUWERS, Benuttigt enkele uren vrijen tijd om de vele zakken op te ruimen die hier en daar op uwe hofsteden aanwezig zijn. U kunt dezelve duur verkoopen. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1