Het nieuw besluit betreflende de Huishuren. De zakken zijn duur De Koning der Aarde De economische opbouw van Slowakië. 1 Onze Hopmarkten met Premiën Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo c oor de Landbouwers De opbouw is begonnen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 6 OCT. 1940. Prfl* 33 centiem 2ste J&AA3AMC* A. 1127 Abonnementsprijs 15 fir. 's jaars Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller t O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai* 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bedragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het Staatsblad van 25 September pu bliceert een besluit van den Secretaris generaal van het Ministerie van Justitie behelzende uitzonderingsbepalingen van tijdelijken aard inzake huurovereenkom sten. Dit besluit vervangt de tijdelijke huishuurwet van 22 Maart 1940. welke wij hebben uiteengezet in De Koorn- bloem van 6 April en volgende. Ten gerieve onzer lezers geven wij in deze bijdrage een beknopte toelichting der bijzonderste bepalingen van het nituwe besluit. I) Huurovereenkomsten vallende onder toepassing van het besluit. De huurovereenkomsten, zoowel mon delinge als schriftelijke, ontstaan vóór 10 Mei 1940, betreffende gebouwen, welke ook hun gebruik of bestemming weze, kunnen vanaf 25 September 11. het voorwerp uitmaken van aanvragen tot vermindering van den huurprijs, of tot verbreking van de huurovereen komst, in de voorwaarden en volgens de wijze welke wij verder uiteenzetten. Zulks is zelfs het geval, indien het be ding, bepaling of overeenkomst van vóór 10 Mei 1940 het vermogen uitsluit van dergelijke aanvraag te doen. Vallen dus niet onder het besluitde pachtcontracten. Welke overeenkomst nu als huur of pacht dient beschouwd is door een algemeene bepaling niet uit te maken. Zulks hangt af van den aard. het gebruik of bestemming van het onroe rend goed. Bij betwisting desaangaande moet de rechtbank in elk afzonderlijk geval uitspraak doen. Het nieuw besluit is zelfs van toepas sing op processen die aan gang zijn in zake huurovereenkomsten, op 25 Sep tember 1940, met uitzondering evenwel van de gedingen waarin de vrederechter reeds een eindvonnis geveld had vóór dezen datum en waartegen hooger be roep cf voorziening in verbreking werd ingesteld. In dit laatste geval blijft de uitzonderingswet van 22 Maart 1940 op deze huurovereenkomsten van toe passing. De verlenging van huur, toegestaan door de zelfde wet aan de onder de wa pens geroepen huurders tot na het ver strijken der derde maand volgende op hunne demobilisatie, moet volgens het nieuw besluit een einde nemen op 31 Oc tober 1940, voor zooverre zij op dezen datum nog van kracht is. Het nieuw besluit schaft dus alle on derscheid af tusschen gemobiliseerde en andere huurders De huurovereenkom sten gesloten na 10 Mei 1940 vallen niet onder tor passing van het besluit. II) Geldigheidsduur van het besluit. Het besluit is van kracht geworden op 25 September 1.1. en geldt tot 30 Juni 1941, behoudens verlenging met een duurtijd van zes maanden op 1 Juli 1941, en zoo verder cm de zes maanden, in dien het niet vóór den eersten dag van de zesde maand is opgeheven. III) Aanvragen tot vermindering van den huurprijs. A) Voorwaarden. Elke huurder, die zijn huurceel heeft aangegaan vóór 10 Mei 1940, kan ver mindering van huurprijs aanvragen op voorwaarde dat hij tengevolge van de economische omstandigheden of van omstandigheden ontstaan uit den oorlog, niet in staat is de algeheelheid van den overeengekomen huurprijs te betalen. Hij kan die vermindering aanvragen vanaf 1 September 1939 (uiterstem da tum) of vanaf een lateren datum. De rechter bij wien de aanvraag is ingediend bepaalt den datum waarop de vermindering intreedt en stelt den duur ervan vast. zonder dat deze duur even wel den toepassingstermijn van het be sluit mag overschrijden. Hij stelt de voorwaarden en de moda liteiten vast van de vermindering en kan uitstel verleenen voor de betaling der achterstallige huren. Hij kan den verhuurder, geheel of gedeeltelijk, ontslaan van deze zijner verplichtingen die buiten verhouding Z(jn met den verminderden huurprijs. De terugwerkende kracht welke de rechter aan zijne beslissing schenkt, kan evenwel geen inbreuk maken op de ver worven rechten die voor de partijen voortspruiten uit de betalingen die door den huurder, zonder voorbehoud zijner zijds werden gedaan. Behoudens het geval dat de partijen onder elkander uitdrukkelijk hebben ge regeld op welke vervaldagen der huis huur de betalingen gedaan door den huurder worden aangerekend, kan de rechter, rekening houdende met den da tum van bedoelde betalingen, de aanre kening ervan bepalen. B) Bedrag der vermindering. Het bedrag der vermindering wordt vastgesteld door den rechter, hetzij bij wijze van minnelijk akkoord, hetzij bij vonnis. Hierbij houdt de rechter reke ning zoowel met den toestand van den vei huurder (eigenaar) als met deze van den huurder en inzonderlijk met a) de inkomsten van allen aard en met de lasten van den huurder, alsmede met deze zijner niet gescheiden echtgenoote. b) met de behoeften en de lasten van den verhuurder. c) met den totstand van den verhuur der en van den huurder, zoowel op het oogenblik van den eisch, als cp het tijd stip van elk der vervaldagen, en met de mogelijkheid eener nabije verbetering van die toestanden. d) met de tegenwoordigheid onder de wapens van den verhuurder of van den huurder sedert 1 September 1939 en met den weerslag hiervan op hunne inkom sten. e) met hunne verwondingen door oor logsgebeurtenissen. Ten laste van den huurder laat hij een .billijk gedeelte van het verlies dat door de omstandigheden is veroorzaakt. De vermindering welke de vrederech ter kan toestaan is dus niet beperkt, doch bedraagt ze meer dan 50 t.h. of 60 t.h., dan kan de verhuurder de verbreking der huurovereenkomst vragen na den termjjn en in de voorwaarden welke wij hier verder uiteenzetten. C) Vermindering van belasting. Bij vermindering van huurprijs, of verbreking der huurovereenkomst, kan de eigenaar of verhuurder verminde ring of vrijstelling van grondbelasting en van de op zelfde basis geïnde belas tingen bekomen, indien de netto huur opbrengst ontvangen tijdens het belas tingsjaar ten minste 15 t.h. lager is dan het kadastraal inkomen waarop hij be last werd. Indien de vermindering van huur met terugwerkende kracht werd verleend, worden de te veel betaalde belastingen voor de dienstjaren waarop de vermindering van huurprijs slaat, terugbetaald. Het verzoek tot verminde ring, vrijstelling of tot terugbetaling van belastingen moet ingediend worden bij den Bestuurder der Belastingen binnen de zes maanden vanef den datum van het eindvonnis cf van het minnelijk ak koord, behoudens wanneer de belastings wetten zelf een langeren termijn voor zien. In ons volgend nummer handelen wij over de aanvragen tot verbreking der huurovereenkomsten en de overige be langrijke bepalingen van het besluit. Wij koe pen alle zakken in goe den staat, sterk en proper. Het is beter de zakken NIET TE WAS- SCHEN, maar goed uit te kloppen. LANDBOUWERS, Benuttigt enkele uren vrijen tijd om de vele zakken op te ruimen die hier en daar op uwe hofsteden aanwezig zijn. U kunt dezelve duur verkoopen. is de tiiel van het nieuw mengelwerk, dat in ons weekblad De Koornbloem verschijnt. Dit is een novelle of klein roman uit het landelijk leven in Vlaan deren, door Albert Baeyens. Velen onder onze lezers kennen zeker wel reeds den schrijver, doch we willen hier vooraf een korte opsomming geven van zijn letterkundig werk, dat de tien laatste jaren zijn naam op den voor grond heeft gebracht. Na een werl je over den Volkenbond, dat hem een beurs voor een veertien- daagsche studiereis naar Gei ève bezorg de, leverde hij minstens elk jaar één werk meestal in verzen. Hier dan enkele titels Witje- Witje, een kinderboek waar van de 6.00G txemplaren weldra uitver kocht warenPoppénwinkel, tooceel- spel in drie bedrijven en in verzen, be kroond door het Nationaal Tooneel- verbond voor Jeugdtoonerl Mieken Muis, toonee'spel in drie bedrijven en in verzen, met muziek van A. Lor que, winnaar van den Prijs Mathieu in 1939; De Dichter Inbreker, een blijspel ir. één bedrijf en in verzen De Meiwals, een Kempische operette in drie bedrijven De Ivoren Fluit, een operalibretto in vier bedrijven en in verzen De Blinde Schutter, een operalibretto in twee be drijven en in verzenPopjes Bruiloft, kindertooneeispel in twee bedrijven en in verzen, met bekoorlijke muziek van A. Lor que ook dit stuk werd bekroond in een letterkundigen prijskamp Een Mandeken Fruit, een Vlaamsch-legen- darisch tooneelspel in drie bedrijven en in verzen, dat te Antwerpen werd be kroond en eerste gerangschikt onder de meer dan dertig mededingers van naam dit stuk werd met veel succes opgevoerd door de groep Staf Bruggen tot de mo bilisatie van '39 de lange reeks vertoo ningen kwam stopzetten. Sedert een paar weken heeft hij weer een nieuw werk voltooid Pieter De Conine, spel van fantazie en werkelijkheid, in vier bedrijven en in verzen. Het lijdt dan ook geen twijfel, of dit landelijk verhaal van Albert Baeyens, DE KONING DER AARDE, zal door onze lezers zeer worden ge noten, het dateert van vóór meer dan 15 jaar en blijkt thans nog zeer actueel. i van 12, 19 en 26 September. In de begrooting van de stad Aalst werd er jaarlijks 2500 fr. ingeschreven, welke dienen moest om het behoud en de verbetering van de hoppeteelt te be werkstelligen in de streek. Een zeer prachtig initiatie f voorwaar, met een heerlijke bedoeling. Ondanks dit schoon gebaar van het Aalstersch stadsbestuur, ondanks den goeden wil van onze hopkweekers, za gen we toch, met leede oogen. de hop peteelt, die eens den roem uitmaakte van de streek om haar menigvuldige hoplochtingen, van langs om meer ver minderen. Nog enkele schaarsche, taaie, volhar dende kweekers hebben voor het be houd van deze kuituur gezorgd en blij ven thans de kern vormen waarmede we deze teelt misschien wel terug tot meer deren bloei zullen kunnen opdrijven. De hopmarkten met prem'ën van 12, 19 en 26 September hebben ons in deze hoop versterkt.We willen er dan ook de reden van zeggen. Er werden op deze drie marktdagen zoo ongeveer 300 balen hop tentoon gesteld waarvan er slechts een tiental werden afgekeurd of iets meer dan 3 °/o wat we mogen aanzien als zeer gering. De jury is nochtans zeer streng geweest wat dan ook een klaar bewijs mag hee- ten dat er verbetering gekomen is in de teelt. De hop werd gekeurd onder veel zijdig opzichtkleur, geur, pluk, rijkheid aan lupuline. droging, afwezigheid van zaad, algemeen uitzicht en niet min dan 97 van de balen werden goedgekeurd (Zie vervolg onderaan 4e kolom). De geschiedenis van het ontstaan van het onafhankelijke Slowakië ligt nog te versch in ieders geheugen opdat wij deze feiten in het kort zouden samenballen wat minder gekend is, is dat de feitelijke ombcuw van het jonge Slowakië eerst op 28 Juli 1940 begonnen is. Opdien i datum legde heer Durcansky zijn porte- feuille van Minister van Binnenlandsche Zaken neer en werd heer Sano Mach als zijn opvolger aangeduid. Daardoor werden de hinderpalen die een volledige overeenstemming tusschen de Duitsche en de Slowakische bestrevingen in den weg stonden, totaal weggeruimd. Van dan af ging Slowakië resoluut nieuwe wegen op. En het was eerste-minister Tuka die na de besprekingen te Salzburg in de Slowaaksche hoofdstad weergekeerd, het eerste sprak van het begin van het Slowaaksche volkssocialisme Dr Tiso, staatspresident, verklaarde zijnerzijds op 20 Augustus 1940 Het ideaal der Slo- waken is de oprichting van een sociaal rechtvaardigen staat. En hij voegde er aan toeThans vrees ik niet meer het woord socialisme te gebruiken. De tijden zijn veranderd. Het socialisme werd nationalistisch en spruit voort uit onze christelijke wereldbeschouwing, het ver zekert aan ieder volk zijn zelfstandigheid en bekampt niet langer de persoonlijk heid Met nieuwen moed werd dan door de nieuwe regeeringsploeg aan den arbeid getcgen. De op te lossen vraagstukken zijn talrijk. Eerst en vooral werd het probleem der werkloosheid aangevat. En niet zonder succes. In 't begin van dit jaar telde Slowakië niet minder dan 23 533 werkloozen in Juni nog slechts 14 724. Sindsdien werden nog nieuwe vorderingen in de bestrijding van de werkloosheid gemaakt. De totale over winning hangt echter af van de toekom stige productiemogelijkheden en den buitenlandschen handel. Het privaat initiatief is totnogtoe in gebreke geble ven en ook de staatsondersteuning heeft weinig vruchten afgeworpen. En dit is niet te verwonderen, indien men weet dat Slowakië, in het vroegere Tchecho- Slowak steeds stiefmoederlijk werd behandeld. Slowakië was in den echten zin van het woord slechts een aanvulsel van het bevoordeeligde Tchechië. Men vindt er enkele nijverheden die uitge bouwd werden om te voorzien in de be- waaronder er 60 werden geprimeerd. We mogen den uitslag zeer bevredigead noemen en onze hopkweekers er van harte geluk mede wenschen. Laat ons toch toe eenige kleine aan merkingen te maken in 't belang van onze kweekers en ook in dit van den goeden gang der markten. Met enkele kleine verbeteringen in den pluk, in het drogen zouden er voorzeker nog meer dere balen geprimeerd zijn geweestde juiy vraagt belleken een en korte stelen een hoppegraat die breekt en hop die na 't ballen terug openvalt. Verder schenkt ze ook haar aandacht aan de rijkheid van lupuline. Dit gehalte aan lupuline of hoppemeel daalt door de bevruchting der bellen deze worden hierdoor wel zwaarder doch de kwaliteit van de hop lijdt er door en onze brouwers hechten hier groot belang aan. De lupuline wordt door hen gebruikt om aan het bier een zwakbitteren smaak te geven, een aan- genamen geur en een grootere duur zaamheid. De hoofdbestanddeelen van dit hoppemeel zijn looizuur dat eiwitten in de bierstof neerslaat en dit dan ook beter bewaarbaar maaktverder een hars, dat bitter is en eveneens een goed uitwerksel heeft op het bewaarvermogen van 't bier ook nog en aetherische olie, die aan 't bier een aangenamen geur geeft. U begrijpt dus dat de brouwers dit grootelij ks op ptijs stellen en wij er als kweekers, alle belang bij hebben dat f (Zie vervolg op de 2de bladzijde) hoefte van het geheele land en thans veel te groot zijn, naast dwergindustries. Ontoereikend is ook in hooge mate het rollend materiaal van de Slowaaksche staatsspoorwegen. Zij beschikken slechts over 610 lokomotieven en 13 C00 wa gons, veel te weinig om te voorzien in de verkeersbehoefte. Slowakië heeft ge brek aan minstens 4000 wagons. Als voorbeelden van de nijverheden welke thans te groot zijn voor de be hoefte van Slowakië alleen kan men de glas- en de suikerindustries noemen. De glasnijverheid maakt harde tijden door de suikernijverheid daarentegen bloeit meer dan ooit, daar zij nieuwe afzetge bieden in Groot-Duitschland heeft ge vonden. En dat is een zegen voor de Slowaaksche landbouwers. Om over voldoende grondstoffen te beschikken werd in 1940 de met suikerbeeten be plante oppervlakte met 50 °'o vergroot. Meer dan de helft der suikerproductie wordt naar Duitschland en het protecto raat uitgevoerd. In den toekomstigen uitbouw van de Slowaaksche economie zal echter de uitbating der wouden een groote rol hebben te spelen. Slowakije telt niet minder dan 1.459 738 hectaar bosch, waarvan er ongeveer 750.000 toebe- hooren aan staat en gemeenten. Voor de rest behoort het grootste gedeelte aan grootgrondeigenaars. Slowakije beschikt jaarlijks over 5 millioen m3 hout, waarvan nagenoeg de helft wordt uitgevoerd. Duizenden kleine Slowaaksche boeren zijn in de houtnij verheid een gedeelte van het jaar werk zaam en de regeering is zich bewust van de beteekenis van de wouden voor den bloei van Slowakije onlangs werden niet minder dan zes afdeelingen, die zich met het vraagstuk van de houtbewer king en den -uitvoer onledig houden, in 't leven geroepen. De landbouw echter vormt van thans af aan de basis van het economische leven. En terecht, want de landbouw voedt niet minder dan 60 °/o van de bevolking. Zooals in Polen werken de Slowaaksche landbouwers nog volgens verouderde methodes. In Slowakije is de productie dan ook aanzienlijk kleiner dan, bijvoorbeeld, in Bohemen. De re geering van Mgr Tiso is reeds begonnen met het inhalen van dezen achterstand en dit jaar reeds werden de eerste uit slagen bereikt. Het lijdt geen twijfel, dat Slowakije binnen enkele jaren, wanneer een beter gebruik van den bodem zal worden ge maakt en de boeren vertrouwd zullen zijn met de nieuwste methodes, een be langrijk tarwe uitvoerland zal worden. Met den afzet zal men geen moeilijkhe den ondervinden naast Duitschland staan talrijke Europeesche nijverheids- landen klaar om het overschot op te koopen. Slowakije is dus niet alleen van poli- tieken koers veranderd ook op econo misch gebied werden de basissen ver legd en gezonder gemaakt. De tijd dat men van Slowakije een nijverheidsland wilde maken is voorbijde tijd dat men de boeren er liet doen, is eveneens voorbij. Aan den landbouw werd het zoolang door Praag achtergehouden recht om zich te ontwikkelen terug ge schonken. Slowakije, dat onleefbaar werd bestempeld, was wellicht ook on leefbaar onder het oude regiemhet nieuwe regiem heeft de bakens verzet. De Slowaaksche landbouwer ziet voor hem een schoone toekomst openbloeien en aan het heele land werd een goede uitvoer basis verschaft, die aan de be volking een verhoogden levensstandaard zal verzekeren. Daarmede is weer een nieuw land ge roepen om een rol te spelen in den eco- nomischen uitbouw van kontinentaal Europa. De heropbouw is begonnen. Europa bezit ontelbare levensmogelijk heden, welke wij onder het oude regiem niet eens hebben vermoed. TELEFOON 267. as

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1