Het nieuw besluit betreffende de Huishuren. De zakken zijn duur Wie lust geen Bloemkoolen? De Hongaarsche Landbouw wordt omgeschakeld. Landbouwweekblad Arbeid adelt» Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Voor en fl oor de Landbouwers De opbouw is begonnen. Zeiven ZONDAG 13 OCT. 1940. Prfls 35 centiem 2sit JAAR©Mi 1128 -,*Sï3r£', C Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrjjft in op ons Bnreel en op alle postkantoren. Bestaarde* en verantwoordelijke Opsteller i Het overnemen van artikelen q q^uDRON. sonder aanduiding der bron Bareel en Redactie Zeebergkaai» 4, Aalst, is streng verboden. telefoon 267. De medewerkers sijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (2* bijdrage.) IV. Aanvragen tot verbreking der huurovereenkomsten. A) Voorwaarden. De rechter kan de verbreking der huurovereenkomst toestaan in de vol' gende voorwaarden 1) Op verzoek van den huurder, in- dien deze bewijst, dat hij, ten gevolge van de economische omstandigheden, of van de uit den oorlog onstane om' standigheden, niet meer in staat is, zelfs na vermindering van den huurprijs, dezen laatste te blijven betalen. 2) Ingeval de huurder tengevolge der oorlogsgebeurtenissen overleden is, en zijne erfgenamen of zijn echtgenoot(e) die bij hen inwoonden, het bewijs leveren dat zij niet meer bij machte zijn den huur' prijs te betalen, of het door den huurder bedoelde gebruik van het gehuurde goed niet meer hebben. 3) Op verzoek van den huurder, in dien deze bewijst dat hij, wegens ver wondingen of ziekten opgeloopen inge volge de oorlogsgebeurtenissen een mer kelijke en bestendige vermindering zijner arbeidsbekwaamheid heeft ondergaan, zoodat hij verhinderd is het beroep of bedrijf uit te oefenen waarvoor hij de huurovereenkomst had gesloten. 4) Op verzoek van den verhuurder wanneer de huurprijs, voor een langeren termijn dan zes maanden, met meer dan 50 t h. is verminderd. De verbreking kan door den verhuurder slechts worden aangevraagd op den datum waarop de zes eerste maanden voor welke de ver mindering werd toegekend verstrijken, zij kan evenwel slechts uitwerking heb ben na het verstrijken der derde maand volgende op de beslissing van den rechter. Het bedrag der vermindering waar van hooger sprake moet meer dan 60p.h bedragen a) Voor onroerende goederen waar van de jaarlijksche huurprijs niet meer dan 1200 fr. bedraagt en voor de ge deelten van onroerende goederen waar van de jaarlijksche huurprijs niet meer dan 800 fr. bedraagt in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en te Brus sel en agglomeratie. b) Voor de onroerende goederen waarvan de jaarlijksche huurprijs niet meer dan 900 fr. bedraagt en voor de gedeelten van onroerende goederen waarvan de huurprijs niet meer dan 600 fr. bedraagt in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners. De rechter bepaalt, indien daartoe redenen zijn, de voorwaarden en de modaliteiten der huurverbreking. Hij stelt onder meer het bedrag vast der vergoeding welke door de eene of de andere partij dient betaald uit hoofde van uitgevoerde werken in het onroe rend goed. B) Uitwerking der huurverbreking tegenover de onderhuurders. Het vonnis de huurverbreking toe staande heeft enkel uitwerking tegen over de onderhuurders indien deze in de zaak werden opgeroepen. De rechter verleent hun, indien daartoe gronden zijn. ofwel uitstel ofwel een vergoeding, of zelfs uitstel en tevens eea vergoeding. Ingeval de verbreking der huurover eenkomst tusschen den eigenaar en den hoofdhuurder wordt uitgesproken, zon der dat de onderhuurders inde zaak werden opgeroepen, kunnen deze laat- sten, indien onderhuring was toegelaten of geduld, tegen dezelfde voorwaarden de woongelegenheid blijven betrekken als rechtstreeksche huurders van den eigenaar. De hoofdhuurder die door een onder huurder tot vermindering van den huur prijs of tot verbreking der huurovereen komst wordt gedagvaard, kan den ver huurder (eigenaar) in de zaak oproepen. Te dien einde wordt hem, zoo hij zulks aanvraagt, een termijn van vijftien dagen door den rechter verleend. Werd de verhuurder inzake geroepen, dan wordt bij een enkel vonnis uitspraak gedaan over de wijzigingen toegebracht aan de uitvoering zoowel van de hoofd huurovereenkomst als van de onderhuur. Wanneer de eischen aldus zijn gevoegd, bepaalt het bedrag van den hoogsten huurprijs den aanleg. Herziening der huurvermln- deringen. Indien in de toekomst de toestand van een der partijen merkelijke wijzigingen mocht ondergaan, kunnen het minnelijk akkoord of de beslissing van den rechter waarbij een vermindering van huurprijs wordt toegestaan, worden herzien op verzoek van een andere partij. Bevoegde rechtsmacht en rechtspleging. De vrederechter der ligging van het verhuurde goed is bevoegd om kennis te nemen van de vorderingen ontstaan uit de toepassing van het nieuw besluit. Hij doet uitspraak in laatsten aanleg, indien het jaarlijksch bedrag van den huurprijs 2500 fr. niet overschrijdt. Wanneer de jaarlijksche huurprijs dit bedrag over schrijdt dan kan tegen de beslissing van den vrederechter beroep ingesteld wor den voor de rechtbank van eersten aan leg rechtsprekend met drie rechters. De bijstand van een pleitbezorger is niet verplichtend. De rechter tracht vooreerst de par tijen te verzoenen, slaagt hij daarin niet, dan velt hij een vonnis naar billijkheid, rekening houdend zoowel met den toe stand van den verhuurder als met deze van den huurder, zooals hierboven uit voerig werd uiteengezet onder hoofding Bedrag der vermindering V. Overgangsbepalingen. A) Verlenging van huurovereen komsten zonder schrilt. De zonder geschrift gesloten huur overeenkomsten worden verlengd tot 31 December 1940, op voorwaarde dat de huurder zijne verplichtingen tegen over den verhuurder nakomt, zooals die verplichtingen uit hunne overeenkom sten blijken, of eventueel zooals zij bij vonnis werden gewijzigd. De verlenging kan den huurder enkel bij beslissing van den rechter en op grond van bijzonder gewichtige redenen worden ontnomen. B) Schorsing van vonnissen en bevelschriften. Op voorlegging der dagvaarding tot vermindering van den huurprijs, wordt de ten uitvoerlegging geschorst van alle vonnissen of bevelschriften, zelfs in staat van gewijsde gegaan, houdende veroor deeling tot betaling of ontruiming we gens wanbetaling, wanneer die vonnis sen werden verleend op eischen die wer den ingediend vóór het van kracht wor den van huidig besluit en die liepen over de tijdperken voor welke de ver mindering van huurprijs wordt aange vraagd. In geval het verzoek tot ver mindering van den huurprijs wordt in gewilligd, kan de tenuitvoerlegging der vroeger uitgesproken veroordeelingen niet worden hervat dan ten beloope der verminderde huurprijzen en slechts nadat de huurder in gebreke werd gesteld ze te betalen, eventueel binnen de door den rechter vastgestelde termijnen. De vroegere vonnissen blijven in elk geval uitvoerbaar voor de kosten. Wij kocpen alle zakken in goe den staat, sterk en proper. Het is beter de zakken NIET TE WAS- SCHEN maar goed uit te kloppen. LANDBOUWERS, Benuttigt enkele uren vrijen tijd om de vele zakken op te ruimen die hier en daar op uwe hofsteden aanwezig zijn. U kunt dezelve duur verkoopen. Ze zijn duur, peperduur 1 Vier frank en 50 centiem voor een kleine kop, te wei nig voor een gewoon gezin om er naar hartelust van te eten en toch, hoe dol gaarne verorberen we die malsche, sma kelijke bloemkoolen. Waar is de tijd he nen waarop men hier in de omstreken van Aalst die prachtige, groote, late bloemkoolen won, die voor geen enkel andere in smaak moesten onderdoen. Hoe graag zagen we die bloemkool- velden hier in den Herfst terugde stad Aalst en omstreken waren er zoo ver maard om. De streek van de hop, van de late bloemkoolen, en van den ajuin zeide men zoo graag en waarlijk een Aalstenaar was er door gevleid en ging er prat op. Waar is der vadren fierheid thans gevaren. Laat ons hopen dat alles terug herleven zal. We beloofden in een vorig artikel eens te handelen over de teelt van de vroege bloemkoolen. Van af half September toch moet men er aan denken om ze te zaaien ergens in den teeltgrond van een oude broeilaag. Dit zaad is betrekkelijk duur en daarom ook zal men er spaar zaam mede zijnwe weten dat we slechts 11/2 gram zaad per m2 noodig hebben en dat het zaad vier tot vijf jaren zijn kiemkracht bewaart. Wat we dit jaar niet noodig hebben kan ons soms het naaste jaar de beste diensten bewijzen. We raden ten zeerste aan het bloem koolzaad niet te vroeg uit te zaaien an ders loopen we gevaar de jonge plantjes te fel ontwikkeld te hebben tegen dat de tijd der planting aanbreekt en deze heb ben alsdan niet zelden een kopje ge vormd van weinig of geen waarde. Kweekers die zinnens zijn te zaaien on der glas wachten dus liever het einde van de maand af. De jonge plantjes dienen wat vertroe telt te worden en vergen een bijzondere opleiding met tamelijk veel zorgen. Wanneer dan de plantjes twee blaadjes ontwikkeld hebben boven de zaadlob ben, dan raden we aan ze te verspenen in den voedzamen grond van een broei laag men beschut ze met glasramen, welke men toch, zoolang het weder zulks eenigszins toelaat, op lucht houdt. Men- schen die de kuituur in 't groot doen die verspenen gewoonlijk niet, maar zaaien op een oude broeilaag waar ze dan de glasramen overleggen als het weder niet meer gunstig is wat rond einde October meestal het geval is. Indien het verpoten hier achterwege blijft dan is dit enkel om reden van tijdgebrek want, ook de handelskweekers zijn overtuigd dat ver- speende planten een uitgebreider wortel gestel bezitten waardoor het hun moge lijk is later kloeker door te groeien. De plantjes blijven in den bak tot de maand December aanbreektalsdan worden ze in potten geplant van 10 cen timeter doormeter gevuld met zeer voed zamen grond. Men voert deze planting zoo goed mogelijk uit en wel zoodanig dat de planten om zoo te zeggen geen of weinig onderbreking hebben in den groei. Om deze planten nu op gunstige wijze te overwinteren mag men den groei niet aanwakkeren binst het doode seizoen en daarom de planten slechts begieten als deze zouden te droog staan en enkel dekken met rietmatten of an- derzinds als de thermometer meer dan 6 graden onder nul zou aanwijzen. Jonge bloemkoolplanten zijn tamelijk taai en de ondervinding heeft ons geleerd dat ze weerstaan aan 6 en 7 graden vorst, zon der er door te lijden. In de maand Februari is de natuurlijke warmte van de zon die op de ramen valt reeds voldoende om die potplanten aan den groei te krijgenmen zal ze stillekens aan de buitenlucht gewend maken met de ramen open te zetten bij gunstig we der en zelfs bij nachte als er geen vorst te vreezen valt zoodoende bekomt men verharde planten die rond half Maart aan den vollen grond mogen toever trouwd worden. Sommige kweekers overwinteren de planten zonder in te pottenwe vreezen nochtans dat deze te veel door de plan ting zullen lijden. De afstanden der rijen schommelen tusschen 50 tot 60 centime ter en in de rij zet men ze op 40 tot 45 centimeter. De liefhebbers die een groo ve vervolg onderaan 4e kolom). in. Sedert den terugkeer van Oostenrijk (de huidige Oostmark) tot Dultschland behoort Hongarië tot de buren van Groot-Duitschland. Het lijdt dan ook geen wonder, dat het oude land der Magyaren zeer sterk den polsslag van het herlevende economische leven van Duitschland meevoelt. Niet alleen is de Duitsch-Hongaarsche handel merkelijk gestegen heel het economische leven van Hongarië is, om zoo te zeggen, aan 't rollen gegaan. De Duitsch-Hongaarsche economi sche samenwerking wordt het nauwst doorgedreven in den landbouwsector. In den loop der jaren was Duitschland de beste klient, voor enkele producten zelfs de eenige afnemer. En getrouw aan zijn politiek betaalde Duitschland dikwijls prijzen ver boven deze van de wereld markt, omdat het enorme afzetgebied dat het Zuid-Oosten biedt, alleen kan ontsloten worden met aan de boeren loonende prijzen te betalen. Het is van zelfsprekend dat Hongarië, zijnerzijds, zich in ruil moest aanpassen aan de wenschen van zijn besten klient. Dit is niet zonder moeilijkheden gegaan, in ieder geval met grootere moeilijkheden dan in de andere landen van het Zuid- Oosten. Waar het in Hongarië in de eerste plaats op aankomt, is de omschakeling van de productie, die totnogtoe overwe gend in granen bestond, naar een groo teren aanbouw van industriegewassen en voeders. In de vooroorlogsche jaren, trouwens, was het Hongarië steeds moeilijk zijn graanproductie aan den man te brengen. Duitschland en Italië zijn Hongarië daarin steeds tegemoet geko men. Duitschland vindt echter geen baat bij een grootere levering van granen, waaraan het geen tekort heeft. Duitsch land stelt meer belang in maïs, olieza den, vlas, vleesch enz. Hongarië is op deze wenschen ingegaan ook al liep de verwezenlijking van geen leien dakje. Vooral inzake den invoer van maïs heeft Hongarië in den loop der laatste jaren een steeds beduidendere rol gespeeld. De verbouwing van nijverheidsgewas sen, daarentegen, schiet spijts de ge voerde propaganda weinig op. Van 1 tot 2 °/o van de bebouwde oppervlakte zijn er slechts voor voorbehouden. Dit is zeer weinig, vooral indien men nagaat wat Roemenië in enkele jaren op dit ge bied heeft gepresteerd. De Duitsch- Hongaarsche samenwer king plant echter op langen termijn, zoo als het trouwens Inzake landbouwpro ductie niet anders mogelijk is. En aan het hoofd van het uit te werken pro gramma staan de oliezaden. Het lijdt verder geen twijfel, dat de Hongaarsche leiders thans de rechte koers zullen vol gen. Totnogtoe zagen zij nog te veel noar de wereldmarkt in andere woorden naar Londen. Door de Duitsch-Italiaansche bemid deling heeft Hongarië,in de laatste twee jaren, niet minder dan een oppervlakte teren afstand tusschen de rijen bewaren met het inzicht een tusschenkultuur van radijzen of lentekroplatouw te doen kun nen soms heel goede uitslagen bekomen. Wanneer de bloemkoolen in frisschen en voedzamen grond gekweekt worden zullen ze prachtige koppen geven, mits een goede aangepaste bemesting. Voor den winter dient men per are 6 tot 800 kilo stalmest toe. welke men op winter bedden langzaam teren en vervormen laat. In de lente geeft men dan, na 't omspitten van den grond een 10 kilo groentevette R U. Z. en binst den groei nog ale, beer ofwel sodanitraat. Om met deze teelt goed te slagen moeten de bloemkoolen flink kunnen doorgroeien en U zult ondervinden dat zoo behandeld ze U dankbaar zullen zijn in de opbrengst. van 68.000 vkm., meteen bevolking van 4 millioen zielen, bijgewonnen en dat op vredelievende wijze 1 In November 1938 legde Hongarië de hand op 13.700 vkm.in April 1939 op een oppervlakte van 10.000 vkm. en thans, door het scheidsgerecht van Weenen, kreeg Hon garië een merkelijk deel van Zevenbur gen terug 44 000 vkm. met een bevol king van 2,37 millioen zielen. Alles bij eengenomen is de oppervlakte van Hon garië met 40 °/o gestegen en deze der bevolking met 20 °/o- Noordelijk-Zevenburgen is dunner bevolkt dan het voormalige Hongaar sche gebied, doch zooals voor bet her wonnen Karpathengebied is de bevol king, voor nagenoeg 3/4, in den land bouw en de woudontginning gebezigd. Van de totale oppervlakte van het her wonnen Zevenburgen zijn 1,5 millioen hectaar met wouden begroeid, 1,5 mil lioen hectaar bebouwd en 1,25 millioen hectaar bestaan uit weiden. De fundamenteele structuur van den landbouw heeft door de aanhechting geen wijziging met zich gebracht. De bestaande vraagstukken blijven bestaan, althans in ruime mate. Alleen inzake de productie van haver en aardappelen is de voortbrengst van Zevenburgen, per hoofd gerekend, hooger dan in het vroegere Hongarië. Voor wat brood graan. maïs en suikerbeeten betreft, is de productie in Zevenburgen veel klei ner dan in Oud-Hongarië Het ligt der halve voor de hand dat Zevenburgen, voor wat deze producten betreft, door de andere landsgedeelten zal moeten be voorraad worden. Het groote vraagstuk van de om schakeling van den landbouw, waarvan we hooger spraken, is door de aanhech ting van Zevenburgen derhalve geens zins opgelost. Integendeel. Nochtans, zijn er in Zevenburgen reeds ettelijke landbouwers die hun productie hebben omgeschakeld en zich vooral op de pro ductie van soja-boonen hebben toege legd. In den loop der eerstkomende jaren zal deze richting verder worden inge slagen, zoodat Hongarië Duitschland in stijgende mate met de gewenschte pro ducten zal verzorgen. De Hongaarsche veestapel werd even min verrijkt door de aanhechting van Zevenburgen behalve voor wat de schapen betreft. Dit zal van groote be- teekenis zijn voor de Hongaarsche wol industrie, die, door het afsnijden van den invoer, in zeer moeilijke toestanden ver keerde. Hongarië is thans een land met een oppervlakte van ongeveer 161.000 vkm. en een bevolking van bijna 13 millioen zielen. Een groot en schoon land, rijk aan toekomstmogelijkheden. Het feit, dat het Duitschland en Italië gelukt is, zonder het verlies van kostbare men- schenlevens, Zevenburgen terug voor Hongarië te winnen, wordt door de Hongaarsche bevolking zeer op prijs ge steld. Millioenen Hongaren wonen thans weer binnen de grenzen van hun land, dat na den wereldoorlog verscheurd en verbrokkeld werd als geen ander land van Europa. Wat Hongarië aan grond stoffen, productiemiddelen gewonnen heeft, is slechts van bijkomend belang. Waar het op aankomt, is dat in het Zuid-Oosten van Europa een bijtend vraagstuk op vredelievende wijze werd opgelost en dat daardoor de Balkan rust heeft herwonnen. Aan de grootsche taak van den wederopbouw, in het kader van de Europeesche economie, kan thans Hongarië in vrede arbeiden tot heil van heel Europa 1 Het feit, dat Hongarië, na het scheids gerecht van Weenen, de demobilisatie heeft uitgevaardigd, spreekt boekdeelen. Nu heeft men én in Hongarië. én in Roemenië, én in Bulgarië de taak van den heropbouw aangevat. De Balkan is niet langer een kruitvat maar een gebied waar rust heerscht en gearbeid wordt. 1 Sé".;

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1