De Dag der Dooden. l De Bulgaarsche Landbouw volledig hervormd. Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor eo c oor de Landbouwers De Belgische Boerenbond op nieuwe wegen* Het Treurspel der Dierenvoeders en der Broodgranen. De opbouw is begonnen. Landbouwers, Orgaan der Landbcmwerevereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 27 OCT. 1940. Frfls S3 ceatiei 2»t« JAAR3AII& Mi 1130 Abonnementsprijs 15 fir. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonde* aanduiding der bron is streng verboden, Bestuurder en verantwoordelijk*; Opsteller s O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai» 4f Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Door de lichte herfstlucht zweven de klanken der klokken die de levenden oproepen ten vromen pelgrimstocht naar de akkers waar onze dierbare afgestor venen den eewigen slaap genieten. Op de vleugelen van den najaarswind dringen ze over steden en dorpen, en akkers en velden, in de harten der men- schen manen ons aan tot ingetogenheid en herdenking van dezen die ons voor gingen wijzen ons op de korte tijd spanne die wij hier op aarde te leven hebben én waarschuwen ons tegen de vergankelijkheid en de broosheid van het aardsche bestaan. Memento homo... Gedenk o mensch, gedenk dat gij van stof en asch gemaakt zijt en gij tot stof en asch zult weder- keeren. Gedenk dat uw kort bestaan op aarde maar een nietig stipje is in het ruim der groote oneindigheid. Gedenk dat ook uw beurt zal komen om het land der eeuwige stilte in te treden. Dat zingen ons de zware bromstem men der klokken op dezen Doodendag. Wij richten onze stappen naar de Doodenakkers. Kruisen hier, en kruisen daar de eenige zichtbare en overblij vende teekens die ons wijzen op dat wat eens menschen waren zooals wij. Hier rust... En dan den naam. Voor een houten kruisje staat een bedrukte vrouw. Haar oogen glijden van het kruis naar drie schamele dutskens van kinder tjes, die daar zoo onbeholpen en niet be grijpend bij staan. Ze weten dat hun vadertje dood is, dat zijn lichaam hier onder de groene zode rust, maar het groote verlies en kunnen ze nog niet aanvatten. Moeder weet het beter. Haar geliefden echtgenoot, den vriend harer onbekommerde kinderjaren, haar sterken steun in den moeilijken strijd voor het bestaan, de vader van haar kroost, ligt hier, onmeedoogend neergeveld door den somberen Maaier. Haar leven is hard, en moeilijk zijn de tijden. Bidt, kinderkens, bidt met moeder saam voor vader die te vroeg weggeno men werd... Twee kinderkens, gekleed in 't zwart, staan voor een graf en weenen in stilte. Moedertje en vadertje liggen hier begra ven. Waarom dan toch Waarom mochten zij niet zooals andere kinderen de stille en koesterende moederliefde ge nieten, het opwekkend woord van vader hooren En zouden ze nooit meer keeren Eerst ging vader, maar dat is reeds een poosje, ze herinneren het zich niet goed meer. Maar dien dag dat moedertje hen met brekende oogen en trillende hand een laatste kruisje op het voorhoofd ge geven had, dat weten ze nog goed. Moe der deed zoo vreemd toen. Ze had zich weer neergelegd en geen woordje meer gezegd. Hare wangen waren onnatuur lijk bleek geworden, haar oogen waren toe en die zachte handen, die hen steeds zoo lief gestreeld hadden, wilden geen beweging meer maken. Toen was haar lichaam koud geworden, zoo koud... Zwart gekleede mannen kwamen en droegen moeder uit het huis weg en nooit meer was zij er weergekeerd... Moeder was dood, zeiden de menschen. Ze was bij vader in den hemel. Maar waarom had moeder hen niet meegeno men daarginds Waarom moesten zij alleen op deze wereld achterblij ven, deze wereld die hen zoo leeg leek zonder hun ouders Arme weeskens, het lot heeft u wel zwaar getroffen. Ge zijt echter nog te jong in jaren en onderving om den vol len omvang te beseffen en om volledig te begrijpen wat voor beproevingen de wereld met zich medebrengen kan. Na met een leven van harden arbeid een hoogen ouderdom bereikt te hebben, rust deze ouderling hier onder het hou ten kruisje. Hij is teruggegaan naar zijn familieleden en vrienden die hem ver beid hadden in 't hiernamaalsche. Hij had zijn plicht op aarde gedaan. Zijn kinderen waren groot geworden en hadden op hun beurt een huiskring ge sticht. Hij had zijn taak volbracht. Hij had slechts gewacht, met dat kenmer kende gevoel van berusting eigen aan ouderlingen, op het oogenblik waarop ook voor hem de ure des doods aan breken zou. Zijn kinderen en kleinkinderen staan bij zijn graf en voor hun oog rijst zijn kalm en sereen gelaat. Zij denken aan hem terug met dankbaarheid en liefde. Moeder aarde was hem zacht... Zij bevonden zich in den bloei hunner jeugd. Met uitdagend vuur in de oogen, met stormend bloed in hun frisch-jonge en gezonde lijven keken zij onvervaard de wereld in het gelaat. Schoon leek het leven en de toekomst. Tot de oorlog als een lawine over ons land kwam gegaan en vele van die jonge levens als lentebloemen door een storm neergesmakt werden. Brutaal einde aan schoone en jonge droomen. Hun graven zijn nog versch, en de smart in de harten der nabestaanden verre van geluwd. Arme kameraden. Arme slachtoffers van het oorlogsgeweld. Bidden wij voor onze dooden. Het is de eenige hulp die wij als levenden hen nog brengen kunnen. Ze zullen er ons dankbaar om zijn. Bidden wij, en laten wij beseffen dat ook voor ons eens de tijd der scheiding zal aanbreken. Wanneer weten we niet. De dood komt als een dief in den nacht en ons leven is een draadje, bespottelijk dun en zwak, wapperend in den storm der eeuwen. Bidden wij voor onze dooden, en trachten we door een goed en rechtvaar dig leven het later verblijf te verdienen in het land waar 't altijd zomer is en zonneschijn. kweekers nog recht om haver bij te ont vangen, want wie enkele paarden en een serie hoornbeesten op stal heeft mag duizenden kilos vasthouden Maar hoe staat het hier met de voe derrantsoenen Het is verboden om economische re denen enkelvoudige voeders te verkoo- pen. Waarom geldt dit niet om enkelvou dige voeders aan de dieren te geven Al de boeren die enkel haver hebben en geen ander voeder kunnen bijkoopen zijn verplicht slechte en onvolledige rantsoenen toe te dienen, en dit door de schuld van de onbezonnen regelingen 3. Zij die hun plicht deden. Een apdere vraag van belang Wat moeten de kweekers doen die op last van de regeering en met het inzicht te zorgen voor de voeding der bevol king, veel broodgraan zaaiden Deze brave lieden kunnen hun tarwe en rogge afgeven aan de gemeenschap, maar ontvangen niets in de plaats om hun vee te voeden, nog zelfs de zeme len niet hunner eigen granen I Wat verschil met deze die aan de voorschriften de brui gaven en niet dachten aan de voeding der bevolking, maar veel haver en vlas zaaiden voor nijverheidsdoeleinden. 4. Het vraagstuk der brood granen. Verleden jaar heeft de Belgische Re geering alles gedaan om de tarweteelt uit te breiden. Tot hiertoe werd in dien zin niets uitgevaardigd. Het is een spijtige bestatiging dat vele boeren dezen herfst minder tarwe ge zaaid hebben en dat de gronden die broodgraan zouden moeten voortbren gen vlas, aardappelen en haver zullen dragen. Tot daar onze opmerkingen in deze belangrijke kwesties. We dringen aan bij de bevoegde leiders, om zoo mogelijk onmiddellijk in te grijpen. We bestatigen verder dat de kleine kweekers in Vlaanderen en elders er weer de ergste aan toe zijn. Ze waren reeds verplicht het grootste deel van hun veestapel van kant te zetten en zullen ten slotte alles moeten afslachten bij gebrek aan die voeders die in vele groo te hofsteden in massa aanwezig zijn. Ja, er is nog veel goed te maken en te veranderen, want het stelsel der twee maten en twee gewichten is nog niet uit de wereld. Het woord treurspel is niet te sterk, wanneer men de toestanden kent, niet zooals ze op papier verschijnen, maar zooals ze werkelijk zijn. Enkele opmerkingen wezen wel toe gelaten 1. Grondstoffen voor mengvoeders. De mengvoederfabrikanten moeten samengestelde voeders maken voor alle huisdieren en dit volgens de opgegeven verhoudingen van de verscheidene grondstoffen. Deze grondstoffen moeten ter be schikking worden gesteld aan de belang hebbenden door het geschapen orga nisme A. G. G. A. te Brussel. Genoemd organisme deelt wel de be wijzen uit, maar laat het opzoeken en den aankoop aan de zorgen over van de fabrikanten, wat niet altijd goed verloopt Zoo zijn een paar artikelen totaal van de markt verdwenen en zijn er twee voorname grondstoffen, namelijk haver en gerst, die niet te koopen zijn, tenge volge van de onverklaarbare houding der leidende personen. Het is immers een feit dat tot hiertoe geen enkel landbouwer aangemaand werd om haver of gerst te leveren en dat de opkoopers enkel bevel kregen om broodgraan en niet om voedergranen te koopen. Hoe wil men dan deze grondstoffen vinden voor de mengvoeders 2. Onvolledige, slechte rantsoenen. Er is nog een grovere fout begaan en wel deze lederen boer mag behouden voor eigen gebruik 1000 kg. haver per paard (groot en klein). 300 kg. haver per koe (groot en klein). Na berekening hebben de meeste Een leerzaam voorbeeld. 10, 15 jaren ge- om het onder dat thans zelfs We lezen in De Boer van 12 Oc tober 1940 De Belgische Boerenbond heeft zich met de politieke actie ingelaten slechts in zoover als noodig bleek voor de verdediging van de belangen van de boeren en tuiniers. De tijden zijn nu anders. De Bondsraad heeft dan ook het besluit genomen dat de Boerenbond voortaan de politiek uitdrukkelijk bui- ten zijn werkkring sluit de arrondis- sementsbonden zullen zich nog enkel bezighouden met de behartiging van de gewestelijke belangen elke poli- tieke werking is hun ontzegd zij ne- men de benaming aan van Verbond der boeren- en hoveniersgilden van het gewest...». Het Centraal Politiek Comité zal worden ontbonden. De „Boerenbond zal K. V. V. treden. (K. V. V. beteekent: "Katholieke Vlaam- sche Volkspartij En verder De Boerenbond bestaat nu vijftig jaren. In den loop van die halve eeuw is er zeer veel veranderd in het econo- mische leven en in het openbaar leven van ons land. Steeds heeft de Boeren- bond zich aan de nieuwe toestanden weten aan te passen. Ook dat heeft hij thans gemeend te moeten doen hij deed het uitsluitend uit eigen bewe- ging, en met de overtuiging dat het zoo best is, voor de organisatie zelf. voor haar leden, en voor de land- bouwbevolking in 't algemeen. (Zie vervolg 2de bladzijde)- V. De algemeene titel van deze reeks artikels "De Opbouw van Europa» is begonnen» is niet geheel toepasselijk op Bulgarije. In Bulgarije was men reeds vroeger dan in de andere landen met den opbouw begonnen. Bulgarije stelt dan ook voor ons een leerzaam voor beeld daar. Men moet Bulgarije leden bezocht hebben scheid vast te stellen, den vluchtigen reiziger onmiddellijk op valt. Bulgarije is als het ware in een ander kleed gestoken. Van den grond af is men daar met den wederopbouw be gonnen. Geen spoor meer van de slecht geploegde en slecht onderhouden velden en weiden, die vroeger krioelden van onkruid. Men heeft er boomgaarden van gemaakt. En zelfs de menschen zijn ver anderd. Een reporter van het Duitsche week blad "Das Reich» bracht onlangs een bezoek aan Bulgarije. Hij trof er een boer, Bay Stojan, dien hij bij een vroe ger bezoek aan Bulgarije) had leeren kennen. Hij woonde toen in een oude hut naast een vervallen molen en wist niet hoe bij zijn familie fatsoenlijk moest onderhouden van de opbrengst van zijn akkers. Ik herinnerde mij nog de laatste woorden van Bay Stojan, schrjjft de reporter. Indien ik niet met vrouw en kinderen op den hals zat, zou ik alles in den steek laten en uitwijken. Neen, zoo kon het werkelijk niet verder gaan. En dat tusschen mijn eerste en tweede bezoek een geweldige verandering had plaats gevonden, leerde ik nog het best door de eerste woorden welke Bay Stojan mij na zijn begroeting sprak. Hij kwam frisch en vroolijk voor, proper en goed gekleed. "Nu, daar staat ge van te kijken, is het niet zoo begon hij zijn uiteenzetting, bij ons gaat het thans anders toe. We hebben onzen i arbeid moeten veranderen. Wjj moesten fruitboomen planten, werd ons gezegd. De graanuitvoer slabbakte. Nu, de staat j heeft ons duchtig geholpen en ais tuia- ders gaat ons thans veel beter. Ik heb mijn akkers in boomgaarden veranderd en ben thans ook wijnboer. land en Bulgarije probeerden, door we- derzijdschen ruil dé moeilijkheden mees ter te worden, verklaarde professor Swrakoff van de Universiteit van Varna in een onlangs gehouden rede te Kiel. Beide leden tezelvertijd en in gelijke mate aan gebrek aan buitenlandsche betalingsmiddelen, dit is goud en devie zen, en waren gedwongen een deviezen- stelsel toe te passen. Zoo waren zij het spoedig eens over een systeem van clearingverdragen, dat geleidelijk tot vergrooting van den wederzijdschen goederenruil heeft geleid. De verschillende constellaties, welke zich voor Bulgarije jaren geleden heb ben voorgedaan, hebben thans ons land binnen hun bereik en het loont voor ons werkelijk de moeite de ervaringen van Bulgarije van nabij na te gaan. Bulgarije is, omdat slechts 49 °/o van zijn grond voor landbouw en veeteelt gebruikt kan worden (de rest is bosch of onbruikbaar) een land met een be trekkelijk dichte bevolking. Het aantal in den landbouw werkzame personen per 100 hectaar is daar grooter dan in een van de andere Balkanlanden en meer dan het dubbele van dat in Duitschland. Dientengevolge is in den landbouw een groot aantal menschen overbodig en het streven om deze menschen productief aan het werk te zetten heeft twee uit wegen gezocht. Ten eerste verhooging van de arbeidsintensteit in den landbouw door het overgaan op meer arbeidsin tensieve cultures, waarvan Bay Stojan een voorbeeld daarstelt ten tweede versterking van de industrialisatie. Voor een groote industrieele ontwikkeling ontbreken alle voorwaarden door de afwezigheid van mineralen en metalen, zoodat de industrie een verwerkend ka rakter moet hebben, vooral gericht op de verwerking van de landbouwpro ducten. Dit past ook aan bij de hervor ming van den landbouw zelf. De hervorming van den landbouw, zoo vreesde men, zou slechts langzaam voortgang vinden, deels omdat er gebrek aan kapitaal was en deels omdat de af zetmogelijkheden van de binnenlandsche markt zoo klein zijn. De hervorming van de productie is echter buitengewoon snel van stapel geloopen door de stij gende vraag van Duitschland naar agrarische producten. Het was heel natuurlijk, dat Duitsch- Het jaar 1934 was het laagtepunt van den Bulgaarschen uitvoer. Sinds dien nam hij snel toe, van 2535 millioen lewa tot 6065 millioen lewa in 1939. Tabak is het voornaamste uitvoerpro- duct (40 °/o)voorts fruit (18 °/o), graan (9 eieren (8 °/o). En ten slotte nog een reeks van producten, welke vroeger als uitvoerartikel geen beteekenis had den. Tegenover vroeger is het graan dus zeer in beteekenis achteruit gegaan, deels door de hervormingen, waarover wij in de inleiding spraken, deels ook door de grenswijzigingen. Vóór den wereldoorlog nam Turkije de eerste plaats in den Bulgaarschen uitvoer in, gevolgd door Oostenrijk- Hongarije, Engeland, Frankrijk en Bel gië Duitschland's aandeel was slechts ll,8°/o. De wereldoorlog, waarin Bul garije zich aan de zijde der Centrale Mogendheden schaarde, bracht hierin een groote verandering. Alle vroegere markten gingen verloren. Reeds in 1922 nam Duitschland de eerste plaats in, maar tot 1933 was Duitschland's aan deel minder dan 1/3. Na 1933 breekt de nieuwe tendenz door. Duitschland wint snel aan betee kenis. In 1937 was het aandeel van Duitschland in den uitvoer tot 43 gestegen, in 1938 tot 59 in 1939 tot 71 °/o Rekent men Polen bij Duitsch land, dan wordt het Duitsche aandeel zelfs 75 °/o. Deze stijging is hét gevolg van de clearingverdragen, welke uit de verande ringen in de economische politiek van de wereld waren voortgevloeid. Men weet te Sofia, echter, dat Bulgarije in eco nomisch opzicht niet Duitschland's complement kan zijn en men onderschat er evenmin de gevaren van een eenzij dige orienteering. Juist bij de artikelen met een veranderlijke, elastische vraag als fruit en tabak enz. is de uitvoer het meest gestegen. Indien een staat als ver bruiker het invoermonopolie heeft, dan bestaat de tendenz, dat zich de ruilver houding in het handelsverkeer ten na- deele van het uitvoerland wijzigt. Ook worden de prijzen dan vaak gedrukt. De Duitsch- Bulgaarsche goederen- ruil heeft echter tot dusverre geen slech ten invloed op prijzen en hoeveelheid gehad. Integendeel. Duitschland heeft zeer goede prijzen betaald en er baat bij gevonden. Bulgarije heeft daardoor zijn productie merkelijk kunnen uitbreiden en is van de Duitsche nijverheid een goede cliënt geworden. Bulgarije ver hoogt zijn leveringen van landbouwpro ducten en blijft een goed afzetgebied voor de Duitsche nijverheid. 'Hfl ('t Vervolgt leest en verspreidt UW BLAD ajfriviti'jv. i.L TELEFOON 267. N,

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1