De plaats in de van den Landbouw nieuwe Orde. Hoe Fruitboomen planten. De Bulgaarsche Landbouw volledig hervormd. i 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereenigmg Redt U Zeiven Voor eti door de Landbouwers De opbouw is begonnen. f r()a 35 «entlem ZONDAG 3 NOV. 1940. 2«t«)AAJMI&Rfe Hf 1131 Abonnementsprijs 15 fr.jaar». Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonde* aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opateller i O CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai» 4» Aalst. De medewerkers sljn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Oude en nieuwe Orde. (3de bijdrage) In ons nummer van 130ctober gaven wij een beeld der zware verongelijking onzer landbouwers in het liberaal-kapi talistisch regiem, op politiek, economisch en maatschappelijk gebied. In ons nummer van verleden week hebben wij in breede trekken uiteenge zet wat onze boeren verwachten van de nieuwe orde op economisch gebied. In deze bijdrage zullen wij hunne ver wachtingen ontvouwen op sociaal ge bied. De sociale belangen van den landbouw in de nieuwe orde. De landbouwersstand mag aanspraak maken op een eereplaats in de samenle ving. Hij toch brengt de onmisbare le vensmiddelen voort voor de gansche volksgemeenschep, hij toch produceert de grondstoffen welke de nijverheid be werkt of verwerkt. Hij is de levensbron der natie, daar zijn groote gezinnen de leemten aanvullen welke de kwaal der kinderbeperking bij de andere standen der bevolking slaat. Indien de groot-steden hunne bevol king niet konden vernieuwen door in wijking van het platte land zouden zij na twee of drie generaties zijn uitgestarven. Om al deze redenen moet aan onze landbouwbevolking in de nieuwe maat schappelijke orde volle recht worden ge schonken. Men moet er den boer waar- deeren naar de groote diensten welke hij door zijn arbeid bewijst aan de Volks- gemeenschap, naar zijn groote hoeda nigheden van trouw aan aard en zeden, eenvoud van levenswijze, eerbied voor het huisgezin, nuchteren kijk op men- schen en dingen, taaie werkzaamheid, vooruitzicht en spaarzaamheid. Al deze hoedanigheden vormen den grondslag eener gezonde samenleving. De leiders der zoo genaamde dicta- tuurlanden hebben dan ook blijk gege ven van een helderen kijk op de werke lijke belangen van hun volk, toen zij in de nieuwe sociale orde, welke zij op bouwden aan den landbouw een eere plaats toewezen. Zij beschouwen den landbouw als den ruggegraat en de hoeksteen van het rijk. Het moet nu voor goed gedaan zijn dat de boer als een minderwaardig we zen beschouwd wordt in de samenle. ving, dat men hem enkel met misprijzen bejegent. De sociale wetten moeten voortaan hun Dut Bfwerpen niet alleen ten voor- deele van den arbeidersstand, doch ook ten voordeele onzer kleine boeren. Zi moeten derwijze worden ontworpen en toegepast, dat zij aangepast zijn en be antwoorden aan de toestanden eigen aan het landbouwbedrijf. De toelagen voor het aanwerven en het opbouwen van goedkoope wonin gen moeten op even gunstige wijze wor den verleend aan de kleine boeren voor het aanschaffen of het oprichten van een kleine hofstede, als aan de nijverheids- arbeiders voor het verwerven van een woongelegenheid. De gezinsvergoedingen voor familie asten moeten op even voordeelige wij ze worden toegekend aan de landbou wersgezinnen als aan deze van loon- of weddetrekkenden. De landbouwer moet op gelijke wijze worden beschermd tegen de weder waardigheden des levens als de arbei ders, inzonderlijk tegen de gevolgen van ouderdom en vroegtijdig overlijden, van werkonbekwaamheid veroorzaakt door ongeval of ziekte. Bij de uitvoering van openbare wer ken van volksgezondheid, (aanleggen van drinkwaterleidingen, rioolen enz.) moeten onze landelijke 'gemeenten hun billijk aandeel bekomen in de toelagen der openbare besturen. Hetzelfde dient geëischt inzake de werken welke voor duel hebben het leven aangenamer en confortabeler te maken, bvb. het aan leggen van electriciteit, de organisatie van het verkeerswezen. In zake volksgezondheid dient een even groote bezorgdheid betoond door de openbare besturen jegens de land bouwbevolking als jegens de bevolking der groote steden, nl. in zake kinderen- verpleging, oprichting van moederhui zen, gasthuizen en klinieken. Het algemeen onderwijs en het be roepsonderwijs voor onze boerenjeugd, zoo jongens als meisjes, heeft aanspraak op even belangrijken steun vanwege de openbare besturen, als dit voor de jeugd onzer steden en nijverheidscentra. De meest begaafde kinderen onzer boeren gezinnen moeten in even gunstige voor waarden als deze der andere standen van de bevolking kunnen genieten van de toelagen der openbare besturen voor het voortzetten hunner middelbare en hoogere studies. Kortom, de Staat en de openbare be sturen hebben als plicht niets onverlet te laten om de ontwikkeling en de wel vaart onzer landbouwbevolking te be vorderen in de zelfde mate als zij het doen voor onze nijverheidsbevolking. In de nieuwe orde moet de landbou wer op volkomen gelijken voet behan deld worden met de andere standen, derwijze dat hij op maatschappelijk ge bied volkomen gelijke rechten kunne doen gelden. In een volgende bijdrage handelen wi over de politieke belangen onzer land bouwers in de nieuwe orde. ('t Vervolgt). Onlangs nog lazen we, op een catalo gus van een fruitboomkweeker, het vol gende Wie in zijn leven een fruit boom pje plantte, heeft het niet nutteloos doorgebracht. Als reklaam kan dit er nogal door maar de boomkweeker zou zich ook moeten bekommeren om de manier waarop men plantwant het komt er voornamelijk op aan het werk goed te doen. Hier treden dan ook aanstonds een heele reeks voorwaarden op den voor grond en wel namelijk de grondkeuze, het kiezen van een geschikte fruitsoort en variëteit veredeld op den gepasten onderstam, het tijdstip, de bemesting, het planten zelf. de zorgen na de plan ting, het snoeien en de onderhouds- zorgen. Fruiiboomen planten is immers een werk van kapitaal belang, eens goed uitgevoerd mag men gerust de beste uitslagen verbeiden, doch bet tegenover gestelde is ook waar. Laat ons dit alles wat nader verkla ren zoodanig dat eenieder, na de lezing van dit artikel in staat weze dit werk met de hoogst mogelijke kansen van wel slagen uit te voeren. Over de grondkeuze zullen we zeer lichtjes overstappen en ons vergenoegen met te zeggen dat we niet altijd te kiezen hebben en ons^moeten tevreden stellen met wat ons 'ter beschikking valt. De grond kan toch altijd verbeterd worden, zoo niet in zijn samenstelling dan toch in zijn gebreken door draineering, be- kalking, ophooging, enz. Niet alle fruitsoorten passen in om 't even welken grondhier kan een bezoek aan de boomgaarden uit den onmiddel- lijken omtrek uw beste raadgever zijn. Tieren de appelaars er welig en worden ze niet vroegtijdig aangetast door de kankerziekte, waarom zoudt ge dan de voorkeur aan deze fluitsoort niet geven? i Zijn het integendeel de perelaars die i prachtige kruinen vormen, geen oogen- j blik geaarzeld om uw kans met deze wagen. Moesten het pruimelaars of ker selaars zijn die uitblinken, twijfelt niet, U zult er best meê varen. Voorwat de keuze der variëteiten be treft in de fluitsoort, nogmaals is het hierboven aangeduide middelover t muurken van uw gebuurken lorken de redplank. Hier nochtans is er in de aatste jaren een kentering ten goede gekomen en daarom ook voegden we er met opzet bijHet kiezen van een ge schikte variëteit veredeld op den gepas ten onderstam. Vroeger was er sprake voor onderstammen van appelaars van zaailing, zoetappel, paradijs,doorn; voor peren van zaailing, kweevoor pruimen van zaailing, mirabel, enz.hedendaags leeft men hieronder een selectie gedaan en de zaak veel vereenvoudigd en ver beterd men veredelt de appelaars op typen I, II, IV, IX, XIII, XVI, al naar gelang men te doen heeft met blijvers of wij kers, met deze of gene variëteit. Reeds vroeger is er hierover een arti- cel verschenen in De Koornbloem en we hopen er kortelings mede voort te gaan. Onthoudt nu enkel ditde boom- cweeketijen op modernen leest geschoeid lebben zich reeds rekenschap gegeven dat hun beplantingen een beteren afzet gevonden hebben. We willen nochtans terloops een klein voorbeeld aanhalen De appelvariëteit "Cox's orange pippin» een beste appel onder alle opzichten, veredelt men als blijver op type IX en als wijker op type II of I. Hetzelfde geldt voor Transparente de croncel, Reinette de Landsberg, Golden noble. Reine des Reinettes, Reinette Descadre. Het geschikste tijdstip om boomen te planten is aangebroken het gaat ge woonlijk van half October tot einde November. We geven aan deze tijd spanne gansch onze voorkeur vooreerst omdat men dan in de boomkweekerijen een rijkeren voorraad nog voorhanden heeft. In 't voorjaar toch loopt men ge vaar dat reeds een flink gedeelte van het plantsoen en begrijpelijker wijze het beste gedeelte, zal verkocht zijn, Dit ware echter nog het kleinste nadeel er is meer Door 't ontplanten kwetst men wortels hoe voorzichtig ook ge dit werk mocht uitvoeren de wonden kunnen voor den winter nog heclen en er kunnen zich ook reeds nieuwe vezelhaartjes vormen die, in 't aanstaande voorjaar, vroegtijdig bij machte zullen zijn, vocht en voedsel op te slorpen en den groei in gang te zetten. Er bestaat ook min gevaar door 't be handelen en vervoeren van de oogen te kwetsen of te vernietigen dan dit wel het geval zou zijn in de Lente wanneer de oogen beginnen te zwellen en uit te loopen. We moeten hier nochtans een klein voorbehoud maken. In zware vochtige en killige gronden zouden de wonden voor den winter niet meer genezen en zouden er zich ook geen vezelhaartjes meer vormenin dergelijke gronden ware het dan ook beter in 't voorjaar te planten. Boomen met vleezige wortels als druiven- en notelaars plant men ook beter na den winter. Uitzondering gemaakt voor deze twee laatste gevallen zal men de fruitboomen in 't najaar planten om zoodoende een jaar te winnen in groei en opbrengst. Voor de planting geeft men een goede dosis stalmest en goedkoope traagwer- kende pctasch en fosfoormesfen, of beter nog de Volledige Boomgaardvette R.U.Z. In het voorjaar een flinke be gieting met beer. Latere jaren raden we vooral de boomgaardvette R.U Z. aan in 't voorjaar en een goede stikstof be mesting na den bloei. Een goed gevoede boom is sterk weerstandbiedend aan ziekten en levert prachtig, gezond en zuiver fruit. Over de manier van planten zullen we enkel zeggen dat men de aarde goed moet verkruimelen en wel toezien dat ze goed tusschen de wortels rijst. Een lichte druk met den voet en 't beleggen met lang mest aan den voet van den boom zal dit werk heilzaam beëindigen. Indien dit alles in de beste voorwaar den vóór den winter is voltrokken snoeit dan maar gerust in 't voorjaar op de ge paste, door u uitgekozen oogen en laat dan de verdere zorg aan moeder aarde over voor 't eerste jaarde overige jaren hoeft ge 't boompje bij de onderhouds- zorgen van uw andere fruitboomen in te schakelen. (Zie vervolg onderaan 4e kolom). Een leerzaam voorbeeld. V. (1* vervolg) Na het overzicht van den Bulgaar- schen uitvoerhandel, waarvan Duitsch- land het leeuwenaandeel opslorpt, willen wij ons, in dit tweede artikel, bijzonder bezig houden met de radikale omvor ming van den Bulgaarschen landbouw. Om te beginnen enkele cijfers In 1936 voerde Bulgarië ongeveer 100.000 kilos aardbeziën naar het bui tenland uitin 1939 was dit cijfer tot 2 millioen kilos gestegen. En dat is geen alleenstaand geval, geen gevolg van de oorlogsconjunctuur. Integendeel. Duitschland oefent sedert jaren een beslissenden invloed uit op den Bulgaarschen uitvoerhandel en het is juist aan dezen invloed dat, in hooge mate. de radikale omvorming van den Bulgaarschen landbouw te danken is. De oppervlakte van de met graan bebouwde velden vermindert jaarlijks ten gunste van andere kuituren, zooals olie- en nijverheidsplanten, fruit en groenten. De totale oppervlakte van de met deze voor Bulgarië haast nieuwe kuituren is, in enkele jaren, van 140.(00 hectaar tot ongeveer 500.000 hectaar uitgebreid en neemt nog gestadig toe, dank zij de gestadige vermeerdering van den uitvoer naar Duitschland. Ook de uitvoer van vleescb en leven de dieren neemt gestadig toe en ook voor deze producten is de Duitsche markt een uitstekend afzetgebied geble ken. Het overschot aan zwijnen, var- kensvleesch, kiekens en eieren vindt een uitweg naar het Duitsche Reich. Bij een zoo nauw toehalen van den Duitsch-Bulgaarschen handel was het vanzelfsprekend, dat Duitschland ook een woord had mee te spreken voor wat betreft de ontwikkeling en de regeling van den Bulgaarschen landbouw en dat het zelf actief deelnam aan den aanleg van nieuwe kuituren, die voor de Duit sche economie van groot belang zijn, bijvoorbeeld, van de olie- en nijverheids- planten, waaronder de sojaboon in de eerste plaats te noemen is. Jaren geleden hebben wij in De Koornbloem enkele artikels gegeven over de sojaboon, die bijzonder in China en Mandschoerije, verbouwd wordt en daar de kleine koningin wordt ge noemd. We willen dan ook niet terug- i komen op de talrijke eigenschappen van deze plant, die thans ook in Europa en in de Vereenigde Staten wordt ver bouwd. In Bulgarië is de sojaboon reeds se dert vele jaren bekend, doch eerst in 1934 kon met den aanbouw op groote schaal begonnen worden, daar Duitsch land zich toen bereid verklaarde heel de oogst aan loonende prijzen op te koopen. Duitsche economisten, die de waarde van de sojaboon kenden, namen het initiatief in handen en houden het thans nog. Na grondige proefnemingen bleek het, dat het klimaat in Bulgarië uitstekend gunstig was voor de winning van de sojaboon, zoodat onmiddellijk werd overgegaan tot de stichting van de "Bulgarische Soja AG .en de hand aan de ploeg werd geslagen. De Duitschers stonden voor geen gemakkelijke taak. De landbouwers moesten eerst over tuigd worden, dat de aanbouw van sojaboonen loonender was dan de Ban- bouw van graan en, ten tweede, moesten daarna ook onderwezen worden in de aenplanting en verzorging van de "kleine koningin Dat zij succes boekten, bewijzen de volgende cijfers In 1934 werden 2 297 hectaar met sojaboonen beplantin 1940 38.000 hectaar, hetzij 18 000 hectaar meer dan het jaar te voren. Van den uit voer naar Duitschland liggen, voor wat dit jaar betreft, nog geen cijfers voor. In 1939, echter, werden niet minder dan 12.916 ton naar Duitschland uitgevoerd, cijfers dat dit jaar, naar schatting, de 20.000 ton zal benaderen 1 En men mag deze getallen niet voor definitief aanzien. Integendeel. Thans is eerst voorgoed van wal gestoken met de verbouwing van sojaboon. De landbouwers zijn thans voorgoed overtuigd dat de prijzen loonend zijn en blijven, en dat het Duit sche afzetgebied om zoo te zeggen onbe perkt is. Sedert enkele jaren produceert men in Bulgarije ook pepermuntolie, meestal in dezelfde fabrieken waarin men, enkele weken vroeger, rozenolie fabrikeerden. Ofschoon de winning van pepermuntolie nog in haar beginstadium verkeert, in teresseert zich de Duitsche economie ten zeerste voor dit product en koopt dan ook bijna de totale productie op. Rozen olie, waarvan Bulgarije de grootste pro ducent is, wordt in Duitschland minder gegeerd. Frankrijk is daarvan de groote afnemer. Doet uw planting met deze voorko mende zorgen en dan alleen zult ge mogen zeggen dat ge in uw leven toch een zeer nuttig werk hebt uitgevoerd, waarvan gij en uw nakomelingen de beste vruchten hebt geplukt. Een der meestgewilde producten van den Bulgaarschen bodem is en blijft echter de tabak. En hier weer is Duitsch land de grootste afnemer. In 1939, de laatste cijfers welke ons voorliggen, be droeg de oogst 33.000 ton; Duitschland nam er 23 000 ton van af. De tabakpro ductie is echter begrensd, daar alleen de meest zuidelijk gelegen gebieden voor deze kuituur in aanmerking komen. De winning van aardbeien fruit, bij zonder druiven, en groenten is, in den loop der laatste jaren, onder den invloed van de Duitsche markt gestadig ver groot. Vooral de Bulgaarsche druiven worden gewild, daar zij veel beter zijn dan al de andere welke tot nog toe op de Duitsche markt werden gebracht. Indien de Bulgaarsche uitvoerders er in geluk ken een middel te vinden om hun druiven tot na Kerstmis frisch te bewaren, dan kunnen zij meteen geweldige uitbreiding van den afzet rekenen. Thans neemt Duitschland reeds 95 °/o van den totalen uitvoer van druiven af, en onlangs wer den door Duitschland nog 20 millioen liters goeden Bulgaarschen wijn afgeno men. Duitschland is verder nog kooper van bijna al het fruit dat Bulgarije uitvoert en verschillende fruitpulpen worden, in groote hoeveelheden, naar Duitschland uitgevoerd, waar zij in de marmeladen- fabrieken worden verbruikt. In 1939 kocht Duitschland 70 millioen kilos fruit, op een gezamenlijken uitvoer van 75 millioen kilos en vonden 20 millioen kilos fruitpulp hun weg naar Duitschland, on geveer 90 °/o van den totalen uitvoer vertegen wodrdigend. En de oorlog heeft geen stilstand, geen verslechtering zelfs meegebracht. Integendeel. Alleen in de vijf eerste oor logsmaanden voerde Bulgarije 900 mil lioen lewa meer uit naar Duitschland dan in dezelfde tijdspanne van het vorige jaar. Bij dit alles heeft de landbouwer reeds heel wat gewonnen. Vroeger werd het inkomen van de landbouwbevolking op 3.000 tot 4.000 lewa per hoofd geraamd thans is het gestegen tot 6 000 a 7.000. Het doel is 12.000 lewa per hoofd. Met dit doel heeft de Bulgaarsche regeering een vierjarenplan afgekon digd, dat er hoofdzakelijk in bestaat meer bebouwbare grond ter beschikking van de landbouwers te stellen. Velen denken, dat in de landen van Zuid-Oost Europa en den Balkan de landbouwers (Zie vervolg 2de bladzijde). TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1