De plaats van den Landbouw in de nieuwe Orde. Noorwegen staat voor een zware taak. m Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Vrijlating der Krijgsgevangenen om dringende redenen van algemeen belang* WINTERHULP i 1 De instelling van De opbouw is begonnen. Orgaan der Landbouwersvereemging Redt U Zelven ZONDAG 10 NOV. 1940. Prfl» 39 centiem 2ste jAAftMAMS Mi 1132 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaar*. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestaarde/ en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai» 4» Aalst» De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Oude en nieuwe Orde. (4de bijdrage en slot). Na in onze vorige bijdragen (nuni' mers van 13 en 20 Oktober en van 3 November 1.1.) achtereenvolgens de zware verongelijking te hebben aange toond, waarvan onze landbouwers het slachtoffer waren in het liberaal-kapita listisch regiem op politiek, economisch en maatschappelijk gebied, en te hebben uiteengezet welke plaats den landbouw toekomt in de nieuwe orde op econo misch en sociaal terrein, zullen wij in deze bijdrage hunne verwachtingen om schrijven op politiek gebied. Wanneer zal worden opgeruimd met de politiek in den slechten zin des woords, zooals ze werd beoefend in on ze parlementaire democratie, waar ze ten slotte neerkwam op den strijd om de macht ten prcfljte der partijen en hunne creaturen en van de groot- finan- cie welke de partijen steunde wanneer de politiek voor de gezagdragers nog enkel zal beteekenen leiding der volks gemeenschap tot bevordering harer wel vaart in den breedsten zin des woords, dan moet noodzakelijk aan den land bouw, gezien zijn overwegend belang in het leven der Volksgemeenschap, een ruime invloed toegekend worden op de inrichting der staatsorde en bij de vast stelling der richtingslijnen volgens de welke de Staat en de openbare besturen hunne zending uitvoeren. In de parlementaire democratie heerschte het onzinnige stelsel dat mijn- werkersafgevaardigdan, groot-eigenaars, advokaten, en wat weet ik al, beraad slaagden en br slisten over de levensbe langen van den landbouw, waarvan zij geen benul hadden, alleen omdat het al gemeen stemrecht hen volksvertegen woordiger of senator had gemaakt. Het Ministerie van Landbouw kwam zelden in handen van een bevoegd per soon op hoogte van landbouweconomie en -techniek. Bovendien veranderden de ministers onder druk der partijen- intrigues voortdurend van departement, zoodat zij niet bij machte waren een programma uit te werken, indien zij de moeite deden er een te ontwerpen. Het gevolg hiervan was dat de wet ten en besluiten over landbouwaangele- genheden meestal gebrekkig en ondoel matig waren.dat de begrooting voor den landbouw als stiefkind werd behandeld bij de verdeeling der staatsgelden, dat een goed geordend geheel van doeltref fende maatregelen tot bevordering en ontwikkeling van land- en tuinbouw nooit het licht zag dat de landbouw het steeds moest stellen met onvolledige ééndaagsche maatregelen welke weinig nut afwierpen. De nieuwe orde behelst de corpora tieve inrichting van bet bedrijfsleven. Zulks veronderstelt dat voortaan over de belangen van den landbouw zal wor den beslist door personen volledig op de hoogte van de landbouwaangelegenhe- den. Dat de landbouwcorporatie mede zeggenschap zal hebben bij het uitvaar digen der wetten en verordeningen die den landbouw aanbelangen, dat haar advies zal worden ingewonnen bij het vaststellen der economische en sociale politiek te volgen door den Staat. De landbouwcorporatie is alreeds of ficieel ingericht. Doch wij zijn maar aan het begin van den corporatieven op bouw der maatschappij. Ook voor de andere bedrijfstakken dient een corpo- ratieve inrichting tot stand gebracht. De Staat zal dan als behoeder van het alge meen belang er op te waken hebben dat de onderscheidene belangen der verschil lende corporaties niet in botsing komen met deze der Volksgemeenschap, dat er harmonie heersche tusschen beiden. Aan het hoofd der verschillende cor- 1 poraties zal te dien einde een economi sche raad of een algemeene corporatieve I kamer komen te staan, welke juist voor opdracht zal hebben het algemeen be lang te verzoenen met de onderscheide ne belangen der verschillende corpora ties en de verschillende verordeningen en maatregelen te ontwerpen, welke door het staatsgezag zallen worden af gekondigd. De oorlogsomstandigheden waarin de corporatieve omvorming der samen leving van wal moet steken, zullen on vermijdelijk voor gevolg hebben dat zeer ernstige moeilijkheden dienen overwon nen, dat deze grondige hervorming niet van een leien dakje zal loopen. dat meer bijzonder voor de landbouwcorporatie bijwijlen eerbiedwaardige private belan gen zullen worden gekrenkt. Doordat zij orde zal scheppen in het bedrijfsleven, het evenwicht zal herstel len tusschen de verschillende takken der productie ten bate der volkswelvaart, het groot-kapitaal ten dienste zal stellen van het algemeen belang, is naar onze meening de corporatie de aangewezen weg naar een betere toekomst voor on zen landbouw. Wij voegen er echter bijelk stelsel is maar waard wat de mannen waard zijn gelast met zijne toepassing. Op de mannen welke aangesteld zijn voor de invoering der nieuwe orde weegt dan ook een zeer zware verantwoordelijkheid tegenover hun volk.^ Van hen wordt vereischt strenge eerlijkheid, helder toezicht, taaie werk kracht en doorzettingsvermogen gepaard met knappen organisatiegeest. 1 3) Of hij militieplichtige is of beroeps militair. 4) Zijn krijgsgevangennummer en het kamp waarin hij verblijft. 5) De redenen welke zij inroepen om zijne vrijlating te bekomen. Paketten voor Krijgsgevangenen in November, December, Januari. Volgens instructies van de Duitsche Overheid, mogen onze krijgsgevangenen in Duitschland ontvangen wat volgt IN NOVEMBER a) De beroepsmilitairen van 1 tot 15 Nov.1 pak van 5 kg. van 16 tot 30 Nov.1 pak van 1 kg. b) De militairen die niet van beroep zijn 1 pak van 1 kg. IN DECEMBER af te geven vóór 10 December a) Voor de beroepsmilitairen 1 pak van 1 kg. b) De militairen die niet van beroep zijn IN JANUARI af te geven vóór 15 Januari a) Voor de beroepsmilitairen 1 pak van 5 kg. b) Voor de militairen die niet van be roep zijn 1 pak van 1 kg. N.B. De paketten mogen droge worst en salami bevatten. Het «Hollandsch» Paket. Het Roode Kruis deelt ons mede dat vanaf 24 Oktober het Hollandsch paket van 2 1/2 kg. eetwaren voor beroeps militairen die in STAL AG-Kampen ge ïnterneerd zijn, en wier naam met een der letters van D tot Z begint, zal kun nen worden bestemd. Wij herinneren er aan dat slechts één Hollandsch paket voor ieder ge vangene toegelaten is. Aanvragen voor vrijlating. Het Roode Kruis deelt mede dat alle aanvragen voor vrijlating door de fami lies der gevangenen rechtstreeks inge diend kunnen worden bij de Oberfeld- kommandantur te Brussel (voor de pro vinciën Brabant, Antwerpen en Lim burg) te Gent, voor de twee Vlaan deren. Opdat de verzoeken door de militaire overheid gunstig zouden worden opge nomen, moet er( met stukken bewezen worden dat de terugkeer van den krijgs gevangene 1) Van algemeen belang is voor het uit te oefenen bedrijf of beroep (land bouwers, ingenieurs, geneesheeren, tech nici). 2) Uiterst dringend is. Zulks dient door den burgemeester onder zijn ver antwoordelijkheid als ambtenaar plech tig verklaard. Het Roode Kruis trekt de aandacht der families op het feit dat de aanvra gen in de Vlaamsche of Fransche taal opgesteld mogen worden er werd bij zonder afgeraden zich tot agentschap pen of onbevoegde gemachtigden te wenden om de aanvragen op te stellen, te vertalen of bij de bezettende overheid in te dienen. De aanvragen mogen recht streeks gericht worden tot de Oberfeld- kommandaturen ofte dien einde aan het Roode Kruis, Vrijlatingsdienst, Louisa- laan, 162, te Brussel, toevertrouwd wor den. Ten behoeve onzer leden, willen wij ons gaarne gelasten met het opstellen der aanvragen tot vrijlating welke vol doen aan de gestelde vereischten. De belanghebbenden gelieven ons te dien einde nauwkeurige opgave te doen van 1) Familienaam en voornamen van den krijgsgevangene. 2) Zijn beroep en juist adres. Bij besluit der Secretarissen-Generaal der verschillende Ministers in dato 29 October afgekondigd door het Staats blad van 1 November werd Winterhulp ingericht. Het is een zelfstandige Vereeniging van sociaal hulpbetoon en nationale solidariteit welke voor doel heeft 1) Steun in te zamelen en uit te deelen door beroep te doen op het beginsel van het onderling hulpbetoon van alle landgenooten. 2) In 't bijzonder aan de armen en aan de misdeelden stcffelijken en zede lijken steun te verleenen tot verbetering van hun lot. 3) De werking van de openbare en private instellingen voor maatschappe lijk hulpbetoon te ordenen en uit te breiden. Over de middelen waarover Winter hulp zal beschikken worden door het inrichtingsbesluit vermeld t 1) De giften uit de hand alsmede bij akten onder levenden of bij testament. 2) Afdragen aan het Werk op de winsten der handelsmaatschappijen en burgerlijke vennootschappen. 3) Het recht voor het Werk of zijne afdeelingen geldinzamelingen te doen huis aan huis. op den openbaren weg en in de openbare plaatsen feesten en vermakelijkheden in te richten zonder daartoe toelating te moeten aanvragen, met dien verstande nochtans, dat de Voorzitter van Winterhulp de data vast stelle en de Voorwaarden bepale waaronder beroep wordt gedaan op de nationale solidariteit. Winterhulp is gebaseerd op de maatschappelijke plicht welke rust op de meer begoeden hunne noodlijdende volksgenoten te helpen. Dit princiep is volledig juist. Wij wenschen de nieuwe instelling dan ook een prachtigen op bloei en doen beroep op onze lezers om haar naar hun beste vermogen te steunen. In Duitschland heeft het werk van Winterhulp schitterende uitslagen opge leverd tot leniging van den nood der minbegoeden en tot schepping van een (Zie vervolg onderaan ie kolom). VI. Toen, op 9 April 1940, de Duitsche troepen de belangrijkste havens van de schier onmetelijke Noorsche kusten in bezit namen,moest Noorwegen,in enkele urea, beslissen of het al dan niet de Duitsche hand zou aanvaarden. De koning en de Regeering, men weet het, kozen partij voor Engeland. De strijd was van korten duur. 9 April zal voor Noorwegen een datum van historische beteekenis blijven. Voor het land, dat kultureel en econo misch nauw op Engeland was aange wezen, beteekent deze datum een radi- kalen ommekeer, het begin van een nieuwen tijd. Zooals nergens was dit begin roos kleurig. De struktuur en de aardrijks kundige ligging van het land brach ten het mede, dat de bevolking in de scheepvaart en de vischvangst een broodwinning moest zoeken. Noorwe gen is 32 millioen hectaren groot, doch daarvan komen slechts I millioen nog geen 3 °/0 voor den landbouw in aanmerking. 7,6 millioen andere hectaar zijn metbosschen bedekt, doch, in verge lijking met de uitgestrektheid, is ook dat cijfer niet bijzonder groot. Het grootste gedeelte van het land bestaat uit rotsen' en bergen. De bevolking, ongeveer 3 millioen groot, kon er niet in zijn behoud voorzien en zocht het in en op de zee. De visscherij is derhalve een der oudste en tevens een der belangrijkste takken van de Noorsche economie. De Noorsche visschersvloot telde niet min der dan 86 000 eenheden en ieder jaar beliep de vischvangst rond de 1 millioen ton. De Noor che handelsvloot was nog van grooter belang met haar 4,8 millioen ton. Zij was de tweede van Europa, alleen door Engeland voorbijgestreefd, en de vierde van de wereld. De Noren waren de "vrachtvoerders van de we reld,, en het gebeurde dat Noorsche schepen in jaren geen Noorsche haven aanliepen. Een derde van het nationaal inkomen bracht de handelsvloot op. Het valt niet te ontkennen, dat juist door het feit dat Noorwegen over zulke ruime tonnemaat beschikte, het econo misch uitzicht van het land er door ver wrongen werd. Noorwegen voerde hout en visch en ijzererts uit, doch voerde anderzijds meer in dan strikt genomen noodzakelijk was. Zoo voerde het twee millioen ton kolen en 700.000 ton cokes in, als wanneer de hydraulische krachten waarover het land kon beschikken, slechts ten deele werden uitgebaat. Ook de invoer van granen was hooger dan noodzakelijk indien de Regeering alles in het werk had gesteld om de eigen voortbrengst tot het meximum op te voeren. Van de bebouwbare oppervlakte werden slechts 185.000 hectaar met tarwe bezaaid en 145.000 met gersten haver. Dit bracht mede, dat Noorwe gen, ieder jaar, ongeveer 525.000 ton tarwe, rogge en maïs moest invoeren. Deze invoer werd gedeeltelijk goedge maakt door den uitvoer van boter, melk, kaas en eieren. Wanneer men echter de balans opmaakt van de levens middelenvoorziening, dan komt men tot de slotsom, dat Noorwegen, vóór den oorlog, slechts voor 43 °/0 in eigen be hoefte voorzag. Dit kort overzicht toont duidelijk aan voor welke zware taak Noorwegen zich thans gesteld ziet. De eerste mijlpalen stevige solidariteit tusschen al de stan den der bevolking. Moge het hier ook zoo wezen 1 Als voorzitter van Winterhulp werd benoemd de heer P. Heymans, gouver neur der Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid. Naar de pers meldt heeft Koning Leopold aan- het Werk een gift gedaan van 1 millioen frank en Koningin Elisabeth van 200.000 fr. werden reeds geplant. En deze weder opbouw is, in zijn groote trekken, dezelf de als in de andere Europeesche landen, welke grootendeels van den wereldhan del afhankelijk waren: uitbreiding van den landbouw om de bevoorrading van de bevolking in hoogere mate te verze keren en radikale ommekeer van den uitvoerhandel, die niet langer meer op Engeland en de Oceanen gericht is, maar naar Duitschland en het Oosten gekeerd wordt. Voor wat de landbouw betreft, heeft het Noorsche Landbouwdepartement uitgevaardigd, dat. in vergelijking met de cijfers voor 1939. de bezaaide opper vlakte met 250.000 hectaar moet uitge breid worden. Ongeveer 150.000 hec taar ervan zullen met graan en erwten beplant worden, 100.000 hectaar met aardappelen en de overige met groen ten. Met den aanleg en de verdeeling werd reeds begonnen. De noodige mest stoffen zijn gedeeltelijk in het land voor handen, terwijl Duitschland het onbre kende aan kali levert. Ook de uitbrei ding van de veeteelt werd met sterke hand aangevat. Volgens de laatste be richten hoopt men het aantal schapen van ongeveer 2 millioen op 5 millioen te brengen. Noorwegen zou aldus binnen kort over voldoende hoeveelheden wol beschikken. En ook de visschers zijn weer uitge varen, al brengt dit nog veel gevaren mee. De uitvoer ging vroeger grooten deels naar EngelandDuitschland heeft thans Engeland's plaats ingenomen en zich bereid verklaart, heel het overschot van den voortbrengst van de vischvangst op te koopen aan loonende prijzen. De scheepvaart in gang brengen, is natuur lijk moeilijker. Alleen het kustverkeer en het verkeer naar Duitschland en de lan den aan de Oostzee werd hernomen. Duitschland levert vooral kolen in ruil van hout, houtpulp en papier. Langen tijd had men in de Noorsche kringen ge hoopt de handelsbetrekkingen met de Vereenigde Staten te kunnen hervatten. Dit is maar gedeeltelijk gelukt, alleen voor de zeldzame huiden van geplati- neerde en zilveren vossen. De uitvoer ervan heeft plaats over Zweden, via Petsamo. Inzake ijzererts neemt Duitschland thans weerom groote hoeveelheden af. Vroeger voerde Noorwegen bijna heel den voortbrengst uit om dan gemanufac- tureerde goederen in te voeren. Zoo voerde het in 1938 uit Engeland onge veer 210 C00 ton ijzer en staal in. Het gebrek aan kolen had deze ontwikkeling in de hand gewerkt. Daarin zal thans ook verandering komen. Men is thans druk bezig met het oprichten van een ijzergieterij, met een capaciteit van 120 000 ton. Daarmede gepaard gaat de uitbreiding van de hydraulische krachten, gewonnen uit de stroomen en waterval len. Deze enkele lijnen toonen duidelijk aan voor welke groote vraagstukken Noorwegen zich gesteld ziet en de rich ting in dewelke men zal trachten ze op te lossen. Zooal3 we het in de vorige ar tikels hebben gezien is voor het oogenblik ook voor Noorwegen de redding in de uitbreiding van de Duitsch-Noorsche handelsbetrekkingen te zoeken. En deze betrekkingen brei den zich dan ook met den dag uit. Duitschland kocht degeheele houtvoort- brengst van Sorland, de voortbrengst van de kopermijnen van Roros, groote hoeveelheden visch, ijzererts, enz. enz. Dat enkele moeilijkheden slechts na den oorlog een oplossing zullen vinden, spreekt vanzelfs. Doch even vanzelf sprekend is het, dat de nieuwe koers van de Noorsche economie na den oorlog verder zal getrokken worden. Ook voor Noorwegen zal in het Europa van na dezen oorlog een groote plaats voorbe houden zijn niet alleen als "vrachtvoer der NI maar ook als leverancier van grondstoffen. L 'CM ■'■y.-' .Vtt'"-' TELEFOON 267. De politieke belangen van den Landbouw in de nieuwe orde. 1 pak van 5 kg. 1 pak van 1 kg. 1 pak van 1 kg.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1