MAISTEELT Ralender van de bijzonderste Bestrijdings middelen van Ziekten en Insecten Het Wartheland, de Graanzolder van het Reich. Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers De opbouw is begonnen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt li Zeiven in de maand November» ZONDAG 17 NOV. 1940. Frfls S3 centiem 2ste JAAftMAMei Mi 1133 Abonnementsprijs 15 fr. 'a jaar». Men schrijft in op cms Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opateller s O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zcebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De voorraden aan dat blinkend gele graan zijn sinds lang verdwenen en me nige kweeker kwam ons de vraag stel len op welke manier bij aan maïs zou geraken. Zoolang de oorlog duurt zijn we weinig of niets te verwachten. Er bestaat nog een kans en wel namelijk door zelf maïs te kweeken. Naar aanleiding van deze kwestie hebben we onzen Rijksagronoom voor de streek, de zeer vriendelijke heer Derwa, enkele vragen gesteld, dewelke hij naar volle voldoening heeft beantwoord en waaruit we volgend artikel kunnen la ten verschijnen. De liefhebbers zullen in deze belang rijke inlichtingen alles kunnen putten wat ze denken te moeten weten. De heer Derwa verklaarde daaren boven dat hij steeds ten dienste is van alle landbouwers, om hen met raad en daad bij te staan. We kunnen niet nalaten langs dezen weg onzen zoo verdienstelijken Staats- landbouwkundige te bedanken, om de gegevens ons verstrekt en de toelating dezelve te gebruiken tot een artikel voor ons blad. De Teelt van Korrelmaïs Inleiding. Deze laatste jaren heeft de teelt van korrelmaïs in verscheidene landen van Europa veel uitbreiding ge nomen. Zoo werden er in 1938 in Duitschland 65.000 ha. verbouwd, en zullen er minsfens zooveel ha. dit jaar geteeld worden. Nu, dat onze landbou wers zich dit zoo gewaardeerd graan niet meer in den handel kunnen aan schaffen, schijnt ons het oogenblik geko men om over deze teelt enkele inlichtin gen te verstrekken. Talrijke in België aangelegde proe ven laten ons toe te zeggen dat maïs per ha. gemiddeld 5000 kg. droog graan, 1200 kg. spillen ea 8000 kg. stroo op brengt. Een landbouwer van Hamme (M. Leo Malfliet) oogstte in 1939, van een perceel van 10a.: 539 kg. droog graan. De maïs, variëteit Mecklenbur- ger, werd gezaaid den 22 Mei 1939, na snijrogge, en geoogst den 29 Septem ber. Dit jaar zaaide hij van zijn eigen gewin terug (de beste golven werden hiervoor uitgekozen) en alweer is de oogst opperbest gelukt. Zoo wij deze opbrengst in vergelijking stellen met wat haver kan opbrengen per ha., dan beko men wij de volgende eijfers een af rijping wat laat plaats vinden. Zaaiwijze. In rijen, met stand van 60 cm. tusschen de rjjen en 20 cm. in de rijen. Men kan met de machine zaaien of met de hand. Sommigen leggen de zaden in bosjes van 3 5 zaden met een plantenverband van 60X50 cm. De zaaidiepte schommelt van 4 a 7 cm. naar gelang de bodem vochtig of droog is. In 't land van Aalst zal door gaans de zaaidiepte van 4 5 cm. vol staan. Per ha. gebruikt men circa 50 kg. zaad. Het is geraadzaam het zaad in kool- teer (1/3 1. verdund met petroleum per 100 1. zaad) te drenken, om de vogel- schade te verminderen. Onderhoudszorgen. Ongeveer z. a. voor haver. Een paar keeren hak ken, doch voorzichtig te werk gaan bij deze verrichting, want deze plant vormt veel worteltjes dicht bij de grondopper- vlakte. Ten einde het legeren te voorkomen en de worteltjes tegen de droogte te vrij waren is een lichte aanaarding der plan ten aan te raden, hoofdzakelijk in lichte gronden. De oogst geschiedt einde September begin October, wanneer men het graan niet of moeilijk met den duimnagel kan kerven. De oogst kan op tweeërlei wij zen geschieden a) de kolven met de schutbladeren plukkenDeze wijze vraagt minder werk te velde, doch het ontbla deren der kolven op de hoeve mag niet lang uitgesteld worden, daar de verhit ting alsdan snel intreedtb) de schut bladeren worden te velde met een maïs- mesje van boven naar beneden openge scheurd. Dit is de beste wijze zoo het weder het toelaat. Voornoemde kweeker had verleden jaar de eerste werkwijze aangenomen. Aan het afhakken der kolven werden 18 uur werk besteed en voor het ontbla deren 27 uur. Dit voor een perceel van 10 aar met reeds gemelde opbrengsten. Het drogen geschiedt in droogkool- en, vervaardigd uit enkele latten en maasdraad. De belangstellenden kunnen over het vervaardigen van deze kooien van mij alle inlichtingen bekomen. Ik meen dat de hopeesten hiervoor voor- deelig zouden kunnen gebezigd worden. Degenen die de proef ervan zouden wil len doen, worden vriendelijk verzocht er mij kennis van te geven. Het dorschen. Er bestaan maïs- pellers, doch in de praktijk worden de kolven op hun geheel aan de hoenders en de varkens toegediend. Enkel de beste kolven (met de meeste rangen) be stemd voor zaadgoed. worden in zakken (1/3 vol) gestoken en met den vlegel ge- dorschen. Kolven en graan kunnen ook gemalen worden voor veevoeding. Vijanden. Bij de kieming allerlei gevogelte. Bij de rijping fezanten. Vruchtafwisseling. Gedijt na alle gewassen. Het is zeer aan te beve len de korrelmaïsteelt door een voor vrucht, b.v. snijrogge (om in te kuilen of versch te voederen) te laten voorafgaan. Waar kan men zaaigoed vinden? Er bestaan in ons land reeds veel maïs- telers Liefhebbers schrijven om inlich tingen naar den Staatsagronoom of naar de bureelen Redt U Zeiven, te Aalst, kg- kg. kg. Graan 5000 330 4075 Spillen 1200 18 300 Stroo 8000 40 1600 Totaal 388 5975 HAVER Graan 3500 276 2100 Stroo 5000 50 850 Totaal 326 2950 Deze tabel toont aan dat de teelt van KORRELMAÏS, in de huidige omstan digheden niet te versmaden is, bijzonder door de pluimveehouders. Technische Inlichtingen. Variëteiten. Er bestaan verschei dene variëteiten. De variëteit Mecklem- burger gaf in ons land de beste uitsla gen. Andere variëteiten zullen dus op gansch kleine schaal beproeft worden. Grondsoort. Maïs groeit op alle gronden. De te zure en koude bodems zijn echter minder geschikt. Bemesting. Een flinke fosfoor- zuur en potaschbemesting (b.v. 1900 kg. m.etaalslakken of 300 kg. Fertiphos en 4Ó0 kg. chloorpotasch (40 °/o) en een lichte stikstofbemesting om de eerste ontwikkeling in de hand te werken. Te veel stikstof of te laat toegediende stik stof zou de rijping vertragen en het le geren kunnen veroorzaken. Stalmest, toegediend vóór den Winter, oefent ins gelijks een zeer gunstigen invloed uit. Redt U Zeiven kan voor deze teelt een passende samenstelling maken. Zaaitijdstip. Einde April tot 20 Mei, naar gelang de weersomstandighe den. Bij te vroege zaaiïng zou het zaad kunnen verrotten of de vroege planten wegvriezen. Bij te late zaaiïng zou de Van verscheidene zijden kwamen ons reeds aanvragen toe om, bij 't aanstaande seizoen, de ziekten en insecten in den boomgaard, den groenten- en bloemen tuin, te bestrijden. We zijn van langs om meer overtuigd dat de meeste uitba ters van groote en kleine landbouwbe drijven de noodzakelijkheid van deze bestrijding hebben ingezien. Des te beter, van onzen kant zullen we ons best doen om op tijd en stond de noodige produc ten ter beschikking te hebben en, in 't bijzonder, om de kweekers alle noodige inlichtingen, ten gepasten tijde, te ver schaffen. Op dit oogenblik zijn de meeste bla deren reeds van de boomen gevallen daar waar ze op de wegen van den tuin terecht kwamen, mogen ze hoegenaamd niet blijven liggen want dit geeft altijd een slordig uitzicht aan den tuin. Ze verzamelen en ze mengen bij het com- posthoopje is het voordeeligste wat we kunnen aanraden. Aangezien de fruit- boomen om zoo te zeggen van hun herfstkleedje zijn ontdaan, om moeder naakt den strengen winter te trotseeren, door 't nemen van een welverdiende rust, zien we ook eenige erge vijanden, die bekommerd om hun nakomelings schap, behendige voorzorgen namen, om te overwinteren, aan de takken hangen of kleven als zijn de bastaardsatijn- vlinder, de plakker en de ringrupsvlinder. Zouden we wachten tot den laat- sten oogenblik om die nesten en ringjes weg te nemen Is 't niet beter, nu 't weder nog betrekkelijk warm is, dit aanstonds te doen later kan de strenge koude, zooals het dit jaar 't ge val was, ons beletten dit werk voor den 15° Februari uit te voeren. Stelt niet uit tot morgen wat ge heden kunt verzor gen, zegt ons een wijs Vlaamsch spreek woord en onze boomen zullen er in uit zicht niets bij verliezen dus nesten van bastaardsatijnvlinder en plakker, ringjes van ricgelrupsvlinder weggenomen. Anders is het gesteld met de bestrij ding van schurft en monilia. Deze beide ziekten hebben dit jaar in onze boom gaarden erger gewoed dan op andere jaren. Hoogstwaarschijnlijk is bij de meeste kweekers, de verwaarloozing ge volg van de treurige tijdsomstandighe den, er wel de grootste en soms de eenige oorzaak van geweest. Aangezien deze beide ziekten zich door oneindig kleine plantaardige wezens verspreiden, en we ze niet hebben vernietigd, moet het hoegenaamd geen verwondering wekken dat de ziekte zich fel heeft uit gebreid en naar hartelust heeft ontwik keld. Van alle kanten kwamen er toch klachten over schurftziek fruit, dat nog wel in den handel komt en van monilia- rot dat de vruchten totaal waardeloos maakt. Hier weer hoeven we niet te wachten om met de bestrijding een aanvang te nemen. Een flinke bespuiting met 3 °/o solbar kan, nu de boomen kaal staan, wel een zeer afdoende middel zijn tegen de schurftziekte. Hebben we geen solbar te onzer beschikking dan kunnen we Bordeleesche pap bereiden met volgende formule 1,50 kg. blauwe aluin 0,75 kg. levende kalk 100 liter water. Bij deze laatste bereiding dient nog een uitvloeier toegevoegd 60 gram Agriponde solbar heeft dit groote voordeel dat de uitvloeier bij 't poeder begrepen is en we dus een volmaakte sproeistof hebben wanneer we er slechts 3 kg. van oplossen in 100 liter water. Aan onze frambozekweekers die de zen zomer veel last zouden gehad heb ben van den frambozekever, geven we als raad 8 liter carbolineum op te lossen in 100 liter water en hiermede de struiken te besproeien alsmede de steunstokken, 't is immers op de oude stengels en steunstokken dat ze zich schuilhouden. In de groenteteelt hoeven we ook eenige bestrijdingsmiddelen toe te pas sen op dit tijdstip. Indien ge dezen zomer fel te lijden hebt gehad van de kwabbel- ziekte bij uw kruisbloemige planten rapen, kooien enz. tracht dan. door een flinke bekalking, den terugkeer er van te verhinderen. Indien ge asperges staan hebt op het perceel der doorlevende planten kan 't wei gebeuren dat uw beplanting aange- (Zie vervolg onderaan 4e kolom). VII. In een vorig artikel van deze studie hebben we het een en het ander verteld over den stand van zaken in dat deel van het vroegere Polen, dat thans Gene ral- Gouvernement wordt genoemd. Zoo als onze lezers weten, werd een ander deel van het voormalige Polen, namelijk het Wartheland of Warthegouw, aan Groot-Duitschland gehecht. De bevol king van deze nieuwe Duitsche gouw telt, zoowel in de steden als op het land, een groot aantal Duitschers, daar deze streken sedert eeuwen onder Duitschen invloed stonden. Met hare 44.000 vier kante kilometer is zij dan ook een der grootste gouwen van het Reich en Po sen, een aloude Duitsche stad, werd tot gouwhoofdstad verheven. Het doel van de Duitsche landbouw politiek bestaat er in van de nieuwe gouw den graanzolder van het Reich te maken en dat daar mogelijkheden toe bestaan, zal het volgende duidelijk aan- toonen. Na een jaar tijds leverde de nieuwe gouw reeds aanzienlijke hoeveel heden levensmiddelen aan het Reich I Na het beëindigen van den veldtocht in Polen, werd onmiddellijk dehandjaan het werk geslagen. Bezield met een groo te dosis idealisme zijn Duitsche men- schen aan den arbeid getogen en zijn thans bezig het uitzicht van deze stre ken, die onder het nalatige Poolsche be heer veel te verduren hadden, te veran deren. Met hare 3.200.000 hectaar vruchtba ren bodem is deze streek een uitgespro ken landbouwgebied. Enkele weken ge leden noemde gouwleider Greiser, tij dens een betooging te Kalisch, reeds enkele cijfers betreffende de voortbrengst van het Wartheland in den loop van het eerste jaar na de aanhechting. Polen, zooals het waaide en draaide, heeft vroeger nooit meer dan 200.000 ton graan kunnen uitvoeren het Warthe land, daarentegen, voerde na den eer sten oogst 700.000 ton broodgraan uit en dit cijfer zal in den loop van de eerst komende jaren nog sterk stijgen. En naast het graan gingen eveneens merke lijke hoeveelheden aardappelen naar de overige deelen van het Reich, meestal echter toch naar Berlijn, dat door aard appelen uit het Wartheland wordt be voorraad. De bijzonderste nijverheids centra uit Silezië betrekken eveneens groote hoeveelheden levensmiddelen uit het Wartheland. En verder leverden de landbouwers van de nieuwe gouw nog 400.000 ganzen en 100 millioen eieren. Het Kutno-distrikt vooral is bijzonder productief en levert groenten, vooral ajuin. Men hoopt in weinige jaren vol doende hoeveelheden voort te brengen, om Duitschland geheel onafhankelijk te maken van den invoer van Egyptische tast is geweest door het aspergekevertje. Dit insect dat slechts 6 tof 7 millimeter lang is en 3 tot 4 breed met dekschilden die roodgezoomd zijn en 3 gele vlekken vertoonen, kan soms groote verwoestin gen aanrichten aan de aspergestesgels en bladeren. Aangezien de kevers over winteren in de holte der aspergiestengels om dan in April-Mei terug te voorschijn te komen om hun schadelijk werk te herbeginnen, vinden we geraadzaam de stengels weg te snijden en te verbranden. In de bloementeelt is het oogenblik gekomen om de azalea's in te snijden en daarna te doopen in Californische pap. 10 kilo solferbloem 6 kilo ongebluschte kalk 68 liter water. Voor de bereiding raadpleegt vroe gere nummers van ons blad. Om de grijze kasschimmel te bestrijden kan Bordeleesche pap de gepaste uitwerking opleveren. Zelfs in deze maand kunt ge reeds met groot voordeel zekere bespuitingen uitvoeren of doen uitvoeren. Wendt 11 hiervoor in volle vertrouwen tot de Landbouwersvereeniging R.U.Z. of tot Haems Louis, Oude Dendermondsche steenweg, 60, Aalst. ajuin. Thans reeds is de voortbrengst twintigmaal grooter dan voorheen. Dit zijn feiten. De nieuwe gouw is echter nog rijk aan mogelijkheden, voor al voor wat de teelt van rogge betreft. Talrijke landbouwers zijn er thans reeds in geslaagd de voortbrengst 'per hectaar merkelijk te verhoogen, doch men zet thans alles op het spel om de doorsnee- voortbrengst van het Reich te bereiken. Indien men weet dat niet minder dan 1.140 000 hectaar met rogge worden bezaaid, zal het niet verwonderen dat het hier gaat om een meervoortbrengst van ettelijke millioenen kilos 1 Ook voor wat de hakvruchten betreft wordt dezelfde voortbrengstvermeerde- ring nagestreefd. En dit opent de mo gelijkheid voor de teelt van meer dan één millioen zwijnen. Terwijl in het oude Reich 75 zwijnen per hectaar gehouden worden, bedraagt in het Wartheland dit cijfer slechts 3,5. In den Winter^van 1939/40 werden uit het Reich reeds na genoeg 70.000 zwijnen overgebracht en maatregelen zijn getroffen voor den aanvoer van 100.000 andere. Hetzelfde geldt voor het vee. Om den veestapel op peil te brengen werden duizenden kop pen uit het Reich zoowel als uit Holland, België en Denemarken naar het Warthe land overgebracht. Thans is men druk bezig de melkvoortbrengst te verhoogen, zoodat men hoopt Berlijn spoedig met boter uit de Warthegouw te kunnen voorzien. Met de eierenvoorziening is dit reeds gedeeltelijk het geval, niet tegenstaande de streek, nauwelijks een j aar geleden,zeer arm was aan pluimvee. Uit het Reich werden honderdduizen den hennen naar het Wartheland over gebracht. Aan de medalie is echter meer dan een keerzijde. Ten eerste, de Warthe gouw lijdt aan gebrek aan regen, voort spruitend uit het feit dat de streken bijna totaal ontboscht werden. Men heeft be sloten ettelijke honderdduizenden hec taar van den slechtsten grond met boo men te beplanten om dit euvel te keer te gaan. De daaruit volgende klimatische uitwerking is echter eerst binnen ettelijke decennia te verwachten. De tweede schaduwzijde ligt in het gebrek aan machines. Daaraan hoopt men echter spoedig een einde te stellen. Kort na het einde van den oorlog in Po len werden reeds 300 tractors ingezet en thans zou dit cijfer de 10.0C0 benaderen. Een derde schaduwzijde is gelegen in het feit, dat er gebrek is aan fatsoenlijke hoeven en stallen. Het levenspeil van den Poolschen boer is niet half zoo hoog van dit van den Duitschen landbouw- arbeider. Weliswaar waren er een 12.000 hoeven die, na een grondige zuivering te hebben ondergaan, gebruikt konden worden door ingewekenen uit de Baltische staten, doch dit aantal is op verre na niet voldoende. Meerdere tienduizenden hoeven worden opgetrok ken voor de Reichsduitschers uit Bes- sarabië en het General-Gouvernement, die in deze streken hun vaderland zullen weervinden. Ook voor frontsoldaten zullen duizenden hoeven ter beschikking worden gesteld. Als dit alles klaar zal zijn, zal het Wartheland een der vruchtbaarste en schoonste streken van Groot-Duitsch land zijn, het zal als het ware de graan zolder zijn van het Reich. En ook de steden als Posen en Litz- mannstadt (het vroegere Lodz) zullen stilaan van uitzicht veranderen, zooals heel het land verandert. Vooral Lodz, dat de leelijkste stad van de wereld werd genoemd, heeft een verandering groot noodig. Dat werk is aan gang. Het krioelde er vroeger van Joden die zijn terug naar het Ghetto. En de textielfa brieken in en rond Lodz want deze stad werd het Poolsche Manchester ge- heeten gaan stilaan weer aan gang. Het werk van den wederopbouw, dat door Duitschland werd aangevat, komt het beste tot uiting in het Wartheland, de weergevonden gouw, die thans reeds voor het Reich van groote beteekenis is. 4 TELEFOON i 267. Maïs Opbrengst Verteerbaar .Zetmeel- ruw eiwit waarde

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1