De economische beteeken is van Elzas-Lotharingen. Gebrek aan Zakken voor Meststoffen. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor es door de Landbouwers ZITDAG Rond een persgesprek van den Leider der Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie. Verdeeling der Mengvoeders en Meststoffen. De opbouw is begonnen. Landbouwers, Orgaan der Landhouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 24~NOV. 1940. PrQe 35 eenden 2au fV 1134 Abonnementsprijs 15 fir. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen xonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers sijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De heer Plet Meeuwissen, leider van voormelde organisatie, heeft onlangs aan de pers een uiteenzetting gegeven over het doel en de inrichting van de Nationale Landbouw- en Voedingscor poratie. Wij wenschen hier nader in te gaan op de bijzonderste 2ijner verklarin gen, er een woordje kommentaar bij voegende De heer Meeuwissen betoogt voor eerst dat de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie onmisbaar is om de volgende redenen Vóór 10 Mei leefde België in het regime der ongeordende economie en voedde zich met den overvloed der we reldmarkt. Het leek heel gemakkelijk dat bepaalde landen ons bun surplus aan voedingswaren tegen dumpingsprijzen leverden, terwijl wij onze nijverheids producten ongeveer in dezelfde voor waarden op de wereldmarkt gooiden. Men had echter kunnen voorzien dat dit speculatieve systeem geen stand kon houden in een Europa, waar gestreefd werd naar zelfbevoorrading en geleide ekonomie. Van het liberalistisch systeem moesten wij plotseling overschakelen naar het an dere, en dat eischte een snelle aanpas sing, waarop de strakke in vele vakjes onderverdeelde administratie van land bouw niet berekend was. Aldus is de Nationale Landbouw- en Voedingscor poratie uit een onmiddellijke noodzake lijkheid onstaan, wat geenszins beteekent dat 2ij slechts voor den dag van heden werkt. Haar arbeid is verstrekkend en, bij alle snelheid en lenigheid van actie, op een vast toekomstplan gebouwd. De korporatie staat niet boven de voedingsbedrijven, zij omvat ze. Wel heeft zij een administratief kader, dat de leiders uit het bedrijf zelf die hun be diening eere-ambtelijk waarnemen en sterk door hunne persoonlijke bezighe den in beslag worden genomen rug- ge steunt en de passende verantwoorde lijkheid draagt. Na erop gewezen te hebben dat ons land op gebied der ordening van de pro ductie en de bevoorrading sterk ten ach ter stond bij Nederland, Denemarken en Duitschland, handelt de heer Meeuwis sen over het doel der korporatie. De korporatie, zoo betoogt de heer Meuwissen, zal voor de productie en de verdeeling van de voedingswaren in staan. Hoe veelomvattend hare taak is, blijkt wel uit het feit, dat 45 °/o van de actieve bevolking een dezer beide bedrij vigheden beoefent. Eenerzijds wil de korporatie er voor zorgen dat iedere volksgenoot zijn rechtmatig deel van de voorraden krijgt aan den goedkoopst mogelijken prijs. Er moet natuurlijk ver hinderd worden, dat de meer begoeden al de voorraden voor den neus der min- begunstigden opkoopen. Ook moet alle sluikhandel en gesjacher worden tegen gegaan. Door een goede ordening van de verschillende bedrijfstakken zal dat mogelijk zijn. Anderzijds streeft zij een rechtvaardig loon na voor den producent. Maar ook niet meer dan het rechtvaardig loon, Uitgaande van de principes der liberale economie vraag en aanbod zou het normaal zijn, dat de boer nu volop pre flteerde van den toestand. Hij was immers de eenige, die vóór dezen oorlog □og onder de wet van vraag en aanbod te lijden had. De fabrikanten hadden de prijzen door trustvorming vastgelegd, de arbeiders door syndikale regelingen. Al leen de boer stond onbeschermd aan alle wisselvalligheden bloot, terwijl toch de landbouw een der pijlers van de natie is. Dat moet voortaan verhinderd wor den. Waarborgen scheppen naar den een en naar den anderen kant, door solida- risme, de brutale zelfzucht en het or ge oorloofde winstbejag uitschakelen, daar streeft de korporatie naar. De inrichting of het raderwerk der corporatie. Hier over zegt de heer P. Meuwissen o.m. wat volgtDe corporatie heeft een zeer ruime bevoegdheidZij bundelt en richt alle economische aktiviteiten, gaan de van den voortbrenger van levensmid delen tot den verbruiker. Zij groepeert alle ondernemingen en bedrijven die de voortbrengst, de be werking van landbouw en voedingswa ren en den handel daarin tot doel heeft. Het korporatisme eischt de samenwer king van alle leden van hetzelfde bedrijf. Aldus omvat de hoofdgroep graange wassen den landbouwer, den tusschen- persoon die het graan voor de molens koept, de molenaars, de bakkers, de fa brieken van zetmeelhoudende producten. De groepleiders dienen, om het profes sioneel karakter der korporatie te waar borgen, een aktieve rol te spelen in het beroep, dat zij vertegenwoordigen. Maar de goede werking wordt, zooals we zeg den, door een sterk administratief kader j verzekerd. j De korporatie is gebouwd op het ge- zagsprincipe. Ieder leider handelt sou- verein binnen de sfeer van zijn eigen be voegdheid, na advies van zijn raad te hebben ingewonnen, maar dan ook on der zijne volledige verantwoordelijkheid. Hij moet aan zijn onmiddellijken over ste rekenschap geven, maar dat hij ini tiatief zou ontplooien wordt niet alleen geduld, het wordt ook gevergd. De kor poratie moet leven. Anderzijds moet de voedingstand ordelijk leven. Buiten de organisatie van de leden die voor een buitenstaander toch steeds ingewikkeld blijft, is er de technische regeling van de productie en de markt. Er moet planmatig geproduceerd worden. Ook dienen de markten en de prijzen geregeld, in den bijraad van de Korporatie of in den raad van de hoofd- grorpeering. Daar worden dan de wet ten opgesteld. Misbruiken op alle gebied dienen te verdwijnen. Daar zal de corporatie voor instaan. Vooral de anarchie in de be middeling moet uitgeschakeld. Bij deze uiteenzetting willen wij vol gende beknopte beschouwingen voegen. Deze zijn niet ingegeven door negatieve of afbrekende kritiek, daar ons blad, wellicht het eerste, de corporatieve or dening voor den landbouw heeft voor gestaan. Wij willen ook in aanmerking nemen dat de werking der Nationale Landbouw- en Voedingscorpcratie van te recenten datum is om er nu reeds een oordeel over uit te spreken en dat zij is moeten ingezet worden in zeer moeilijke omstandigheden, zoodat ge leidelijke uitbouw, gezien onmiddellijke resultaten gevergd worden dikwerf niet moge'ijk is. Niettemin wenschen wij de aandacht der leiding van de corporatie te vestigen op de noodzakelijkheid de noodig ge achte hervormingen geleidelijk in te voeren en slechts na oordeelkundige voorbereiding. De storingen in de melk- bedeeling verwekt door de nieuwe re glementeering op den melkhandel heb ben voldoende aangetrond dat goede bedoelingen en theoretisch goede maat regelen daarom nog niet altijd practisch goede uitslagen opleveren. Een stelsel is waard, wat de personen waard zijn gelast met zijne toepassing. Daarom stelle de leiding der corporatie als uitvoeringsagenten en als agenten voor toezicht op de uitvoering harer verordeningen, enkel personen aan die gespecialiseerd zijn in de productie en den handel waarover zij kontrool moeten uitoefenen. De aanstelling van beroeps militairen als toezichters voor de be voorrading vinden wij dan ook totaal verkeerd en ondoelmatig, omdat zij niet opgewassen zijn voor de taak die hun is toevertrouwd. Benevens bekwaamheid moeten de uitvoerings- en toezichtsagenten bezit ten een onkrenkbare eerlijkheid bene vens den geest der nieuwe orde. De j leiders der corporatie zullen goed doen zich te hoeden voor saboteering hunner werking door lieden, die wel uit zelf behoud de corporatieve orde met de lippen belijden, doch in hun hart naar den bliksem wenschen. De passieve weerstand van dergelijke elementen bij de uitvoering van de corporatieve ver ordeningen kan deze laatsten bij de be volking hatelijk maken. Daarom eische zij van hare uitvoe rings- en toezichtsagenten strerge nale ving hunner ambtsplichten, een nauw gezet verantwoordelijkheidsgevoel en trede onverbiddelijk op tegen deze die aan hunne plichten bijzonder van eerlijk heid en integriteit te kort komen. De korporatie heeft als doel de anarchie in de bemiddeling uit te scha kelen. In verband hiermede wijzen wij er hier nogmaals op dat het groot verschil tusschen de prijzen betaald aan den voortbrenger en deze betaald door den verbruiker economisch niet te verant woorden is. Wij hebben zulks alreeds vastgesteld voor de aardappelen, voor de peulvruchten. Ofwel moeten de tusïchen- personen het stellen met een geringer en meer redelijker winst, of anders moet hun aantal verminderen en dienen voortbren ger en verbruiker dichter bij elkander gebracht. Doch verbruiker en voort brenger mogen niet langer het slacht offer blijven van overdreven winst toe gekend aan de tusschenpersonen. Wat betreft de bestrijding van den sluik- en woekerhandel heeft de corpo ratie nog een ruim arbeidsveld voor zich. Voorzeker dient de mentaliteit onzer be volking nog grondig gewijzigd in de soli daristische richting, en dient een werke lijke gemeenschapszin nog ingang te vinden bij de massa onzer volksgenoten, doch zulke wijziging vergt tijd. Om goed hervormingswerk te ver richten volstaat het niet zonder meer, besluiten uit te vaardigen, berichten in de perste publiceeren, of kennisgevingen aan de muren te hangen. De practische uitvoering moet met orde en regelmatig heid geschieden, zoodat elke belangheb bende goed weet waaraan hij zich te houden heeft en desnoods op afdoende wijze gedwongen wordt zich te onder werpen aan de verordeningen of voor schriften uitgevaardigd ten bate van het algemeen welzijn. De kleine hoeveelheden mengvoeders voor melkvee, zwijnen en kiekens ver plicht ons een redelijke en rechtvaardige verdeeling te doen. De verdeeling moet geregeld worden volgens de vroegere aankoopen van het lid. Wie vroeger veel voeders kocht en vooral mengvoeders, zal heden meer ontvangen als iemand die weinig be stelde. Nieuwe aanvragers Kunnen in geen geval in aanmerking komen. Dezelfde regel moet streng gevolgd worden door de magazijniers. Alles moet ten beste verdeeld worden on der al de vroegere koopers. Ten einde deze verdeeling te kunnen nagaan en ook om een gedacht te heb ben van de aanvragen der leden, zullen van heden geen voeders worden afge leverd aan de zaakvoerders als tegen Voorlegging van een lijst der klanten met de juiste hoeveel heden. Deze lijsten worden door ons over gemaakt aan de centrale diensten te Brussel, tot staving van de verdeeling der ons toegewezen voeders. Hetzelfde geldt voor de meststoffen. Elke bestelling van de zaakvoerders moet vergezeld zijn van eene lijst der aanvragen. Zooals vroeger gemeld garandee ren we de levering van al de Samengestelde Meststoffen welke ons vóór einde November be steld worden. van onzen Rechtskundige, wordt gehouden op Zondag 1 Dec. van 9 tot 11 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. VIII. Na de beteekenis van de Warthe- gouw in het raam van den Europeeschen heropbouw te hebben uitgestippeld, past het hetzelfde te doen met Elzas Lotha ringen, dat thans definitief tot het Duitsche Rijk is teruggekeerd. De nieu we grenzen zijn getrokken en de Franschsprekende bevolking zal spoedig naar Frankrijk worden overgebracht. Elzas-Lotharingen zal voortaan één zijn met het Reich. Het vroegere Rijksland Elzas-Lotha ringen, dat door de Franschen in drie departementen, Boven-Elzas. Neder- Elzas en Moezel werd verdeeld, omvat een gebied van ongeveer 14.500 vkm. In 1936 telde het 1,9 millioen zielen, waarvan 1,2 millioen in den Elzas en 700.000 in Lo haringen. De verdeeling der bevolking over stad en land Is betrekkelijk harmonisch slechts drie steden tellen meer dan 50.000 inwoners. In de steden spreken vele inwoners de Fransche taal, doch dit zijn dan meestal nog jonge menschen die na 1918 de school hebben verlaten. In het gekende economische tijdschrift Wirtschaftsdienst raamt dr Anton Zottman het aantal Duitschsprekenden op 1,5 millioen. Door zijn aardrijkskundige ligging en de gunstige klimaat- en bodemverhou dingen is Elzas- Lotharingen van nature uit bijzonder voor landbouw en veeteelt geschikt. Tot rond de jaren 1850 was het dan ook een uitgesproken landbouw- land. Met de snelle industrialisatie werd echter daar ook de landvlucht ingezet en had er een radikale omvorming van de economische struktuur plaats. Terwijl in 1882 nog ongeveer 50°/« der bevol king zich met den landbouw bezig hield, was dit aandeel in 1913 tot 30 °,'o en in 1931 tot nog slechts 22 °/0 geslonken. Dit belet echter niet, dat de landbouw thans nog een beduidende rol in de economie van Elzas-Lotharingen speelt en zal blijven spelen. Van de totale oppervlakte van het land. die 1.452.182 hectaar bedraagt, werden in 1936, ongeveer 887.000, het zij 61 "Io, bebouwd: 588 000 hectaar was akkerland, 277.000 weideland en 21.000 wijnland. Elzas Lotharingen is derhalve een rijk graanland, vooral van tarwe. Ook worden ieder jaar groote velden met aardappelen beplant. De voort brengst is echter merkelijk minder dan in Duitschland, derhalve is het ook de eerste taak van den gouwleider de door- sneevoortbrengst in merkelijke mate te verhoogen. De eerste maatregelen zijn reeds getroffen. Verder brengt Elzas- Lotharingen groote hoeveelheden groen ten voort, vooral in de omgeving der steden, tabak in 1937 ongeveer 9.000 ton hop en druiven. In 1937 bestond de veestapel uit 465.000 stuks, verder 400.000 zwijnen. 93.000 paarden, 70.0C0 schapen, enz. Elzas Lotharingen is echter niet alleen een vruchtbaar land, ook de ondergrond is zeer rijk Elzas is het land van kali, steenkool en petroleum Lotharingen's bodem daarentegen bevat zeer rijke voorraden ijzererts. De groote bloei, welke het Rijksland in de jaren tusschen 1870 en 1913 be leefd heeft, steunde uiteraard op de aanwezigheid van deze natuurlijke hulp bronnen en ook de komende bloei zal er aan te danken zijn. In het nieuwe Europa zal Elzas-Lotharingen als voort- brengstland van grondstoffen een groote rol hebben te vervullen als landbouw- land zal zijn beteekenis veel minder groot zijn. Na den afstand van Elzas-Lotharin gen aan Duitschland, ten jare 1870, tot in 1913, nam de ijzerproductie toe van 600.000 ton tot 20.000.000 ton, terwijl de kalimijnbouw op een volkomen nieu we leest werd geschoeid, Ook na het verdrag van Versailles is de kali van den Elzas nog een belangrijke rol blijven spelen. Weliswaar waren de kalibed dingen niet meer formeel aangesloten bij het Duitsche syndikaat, maar de uitba ting er van had, in feite,nog altijd plaats onder het toezicht van de Duitsche or ganisatie. De omstandigheid, dat de Duitsche kalimijnbouw en de Fransch geworden kali-nijverheid van den Elzas, voor wat den afzet betreft, een eenheid waren blijven vormen, is op dezen tak van bedrijf van heilzamen invloed ge weest. in tegenstelling met den gang van zaken in de andere takken van het Elzasser bedrijfsleven. Inzonderheid is het de textielnijver heid geweest, die na den wereldoorlog veel van hare beteekenis heeft verloren. Oorspronkelijk was de textielindustrie de voornaamste taak van het economi sche leven van den Elzas. Reeds kort na den vrede van Versailles, doch vooral na 1933 is te dien opzichte een sterke achteruitgang ingetreden, die zijn hoog tepunt vond in de twee jaren die aan den huldigen oorlog voorafgingen. Voor Lotharingen is de toestand in het algemeen minder ongunstig geweest dan voor den Elzas. Dit kwam in hoofd zaak doordat de rijkdom aan ijzererts in dat gebied voor de economische ontwik keling een hechteren grondslag vormde. Het Lotharingsche erts, de beroemde minette was door Duitsche groepen ontgonnen. Zij bepaalden er zich niet toe de Lotharingsche minette naar het Rijn- en Roergebied te verschepen en het daar te verwerken, doch enkele groote industrieele concerns zijn er ook toe overgegaan om in Lotharingen, in de nabijheid van de ertsgroeven, hoog- ovenbedrijven in te richten. Het was de eerste keer, dat kolen op groote schaal naar de vindplaatsen der ertsen werden vervoerd en niet omgekeerd het erts naar de kolenbeddingen. Na 1918 is deze toestand, althans gedeeltelijk, behouden gebleven, waartoe de bekende overeen komsten tusschen Duitschland en Frank rijk betreffende den wederzijdschen ruil van cokes en erts de mogelijkheid in 't leven riepen. Door deze verdragen kon den de schatten van den bodem in beide landen aan elkaar dienstbaar worden ge maakt. Na het verdrag van Versailles is Lotharingen dan ook het voornaamste centrum van Frankrijk's zware industrie gebleven. Van de geheele Fransche ijzer productie kwamen meer dan 90 */o op de distrikten Metz, Diedenhofen en Brieu-Meuse. Van de Fransche staal- productie leverde Lotharingen ongeveer 40 °/o en van de steenkolenproductie circa 12 '/o. Elzas- Lotharingen is het aan bodem schatten rijkste land van Westelijk Euro pa de voorraad erts wordt op 7 mil liard ton geraamd, aan kali kan het land het wereldverbruik voor een tijdruimte van 175 jaar dekken, verder is het rijk aan kolen, zout, en petroleum. Ingeschakeld in het Duitsche Reich wacht Elzas-Lotharingen dan ook een nieuwen bloei en voor den uitbouw van het nieuwe Europa zal het herwonnen land van doorslaggevende beteekenis blijken te zijn. Van heden af zijn we verplicht alle meststoffen los te verkoopen bij gebrek aan zakken. De koopers moeten sterke zak ken voor 100 kgr. meebrengen welke zullen verwisseld worden of overgegoten. OPGEPAST Zakken mee brengen voor meststoffen. WIJ KOOPEN alle sterke zak ken. leest en verspreidt UW BLAD 1 TELEFOON 267. De onmisbaarheid van het nieuw organisme. Wat de korporatie wil.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 1